Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Biedri Staļin, laiks tikt galā ar tautas ienaidniekiem!

Šis Solovjovs brunčos ir Latvijas radio galvenā redaktore, kas aicina beidzot tikt galā ar “ķengu portāliem”, kuri, lūk, atļaujoties diskreditēt augstākās amatpersonas, izmeklētājus un prokurorus.

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pirms gada plašu ievērību izpelnījās valstiskā Sabiedrības integrācijas fonda izsludinātais konkurss uz amata vietu „konsultants dzimuma aspekta integrēšanai budžeta veidošanas procesā”. Šodien bez plašākiem komentāriem publicējam fonda oficiālo skaidrojumu – ko tad par aptuveni 500 eiro mēnesī ir paveikusi šajā amatā pieņemtā Aija Rūse.

Kas ir Sabiedrības integrācijas fonds (SIF)

Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) ir publisks nodibinājums, kas izveidots 2001.gadā saskaņā ar likumu “Sabiedrības integrācijas fonda likums”.

SIF īsteno valsts budžeta, Eiropas Savienības politiku instrumentu un ārvalstu finanšu palīdzības finansētās programmas. Desmit gadu darbības laikā SIF ir vairākkārtīgi akreditēts un uzkrājis pieredzi Eiropas Savienības finanšu instrumentu PHARE un Pārejas programmas, Eiropas Sociālā fonda (2004.-2006.g., 2007.-2013.g.), Eiropas Ekonomikas zonas (2004.-2009.g.) un (2009.-2014.g.), Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta, Latvijas un Šveices sadarbības programmas, u.c. īstenošanā.

SIF lēmumus pieņem padome. Padomes sastāvā ir ārlietu ministrs, izglītības un zinātnes ministrs, kultūras ministrs, labklājības ministrs, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs, tieslietu ministrs, Valsts prezidenta pārstāvis, pa vienam pārstāvim no Kurzemes, Latgales, Rīgas, Vidzemes, Zemgales plānošanas reģioniem un seši nevalstisko organizāciju pārstāvji.

Konsultantes pamatpienākumi:

Nodrošināt “Dzimuma aspekta integrēšana budžeta veidošanas procesā” īstenošanas” (turpmāk tekstā – programma) koordinēšanu:

- nodrošināt programmas darbības koordinēšanu un ieviešanu atbilstoši iekšējo un ārējo normatīvo aktu prasībām;

- nodrošināt programmas ietvaros plānoto atbalstāmo pasākumu iepirkumu dokumentācijas (kvalifikācijas prasības pretendentiem, saimnieciski izdevīgākā piedāvājuma kvalitātes vērtēšanas un tehniskās specifikācijas prasības) sagatavošanu;

- koordinēt un uzraudzīt programmas atbalstāmo pasākumu īstenošanā piesaistīto pakalpojumu sniedzēju līgumu izpildi;

- nodrošināt programmas informācijas un publicitātes aktivitātes;

- u.c.

Programmas ietvaros tika noslēgts līgums ar personu apvienību: SIA “Oxford Research Baltics” un “Oxford Research AB”. Pakalpojuma ietvaros tika  analizēts Aizkraukles novada pašvaldības budžeta kategoriju 08.000 “Atpūta, kultūra, reliģija” un Labklājības ministrijas budžeta apakšprogrammas 63.0700 “Eiropas Sociālā fonda īstenotie projekti labklājības nozarē (2014-2020)” īstenots aktīvais nodarbinātības pasākums “Profesionālā apmācība, pārkvalifikācija un kvalifikācijas paaugstināšana”, analizējot budžeta pieņemšanas procesu, plānoto un faktisko finanšu līdzekļu izlietojumu, plānotās un faktiski īstenotās aktivitātes, plānotos un faktiski sasniegtos rezultātus un šo procesu ietekmi uz sieviešu un vīriešu situāciju.

Pamatojoties uz šīs analīzes rezultātiem, pētnieki izstrādāja rekomendācijas par nepieciešamajām izmaiņām un pilnveidojumiem, kas veicami budžeta veidošanas procesos sieviešu un vīriešu nevienlīdzīgas situācijas mazināšanai, kā arī sagatavoja rokasgrāmatu par dzimuma aspekta pieejas integrēšanas budžeta veidošanas procesā (Gender budgeting) izmantošanas priekšrocībām.

Papildus tika apskatīta Somijas, Zviedrijas, Nīderlandes, Norvēģijas un Ukrainas prakse šīs pieejas izmantošanā un to pieredzes  izmantošanas un adaptēšanas iespējām Latvijā. Pētījuma noslēgumā, 2017.gada decembrī, ar programmas rezultātiem tika iepazīstināta Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija, Labklājības ministrijas, Nodarbinātības valsts aģentūras un Aizkraukles novada domes darbinieki, kā arī citi interesenti.

Dzimuma aspekta integrēšana budžeta veidošanas procesā

Kādēļ?

Latvijā pastāv strukturāli, kultūras un sociālie ierobežojumi sieviešu un vīriešu vienlīdzīgai nodarbinātībai. Šie ierobežojumi, piemēram, stereotipi, diskriminācija pret vientuļajiem vecākiem un personām pēc bērna kopšanas atvaļinājumiem un citi, ir apzināti pētījumos un ir iekļauti diskriminācijas novēršanas vadlīnijās. Taču ir pieejami papildus mehānismi, piemēram, Eiropas Padomes izstrādātā rokasgrāmata "Gender budgeting: practical implementation" un citas vadlīnijas, diskriminācijas dzimuma dēļ novēršanai, kas šobrīd netiek izmantoti ne valsts un pašvaldību iestādēs, ne citu darba devēju vidū. Dzimuma aspekta integrēšana budžeta veidošanas procesos (gender budgeting) pieeja līdz šim Latvijā nav piemērota un analizēta.

Kāpēc ir aktuāla dzimuma aspekta integrēšana budžeta veidošanas procesos:

- šī ir viena no dzimumu līdztiesības integrētās pieejas metodēm, kas tiek izmantota ne tikai Eiropā, bet arī citās pasaules valstīs, lai novērtētu, cik taisnīgi vai līdztiesīgi tiek sadalīti publiskie resursi. Ar resursiem šeit galvenokārt tiek saprasta – nauda, laiks, kā arī apmaksātais un/vai neapmaksātais darbs;

- dzimumu aspekta integrēšana budžeta veidošanas procesos mērķis ir panākt vienlīdzīgu publisko resursu sadalījumu starp sievietēm un vīriešiem. Šī metodes pamatā ir sistemātiska analīze valsts budžeta izstrādē, kuras mērķis ir novērtēt un koncentrēties uz to, kā ir sadalīti publiskie resursi, un vai šis sadalījums atbilst esošajai sieviešu un vīriešu situācijai dažādās jomās/nozarēs, un kā šie pieejamie resursi uzlabo, ietekmē, maina sieviešu un vīriešu situāciju. Publiskās finanses un to pieejas noteikumi jeb ietvars var būtiski ietekmēt indivīda lēmumus.

Budžeta analīze un līdz ar to arī budžeta veidošana, ņemot vērā dzimuma aspektu:

- ļauj labāk izprast kritērijus, kas tiek ņemti vērā veidojot budžetu;

- veicina lielāku precizitāti un ilgtspējību, jo līdzekļi precīzāk ir pielāgoti dažādu sociālo grupu reālajām vajadzībām;

- ļauj analizēt lēmumu sekas, kas ir atstājusi ietekmi uz kādu no sociālajām grupām, kā arī norāda uz nepieciešamību veikt resursu pārplānošanu vai pārstrukturēšanu.

Aktivitātes mērķis:

Lai pilnveidotu nacionālās politikas novērtēšanas instrumentus un vērstu uzmanību uz budžeta veidošanas ietekmi uz sieviešu un vīriešu situācijas izmaiņām, izmēģinājumprojekta laikā tika analizēta dzimuma aspekta integrēšanas pieeja budžeta veidošanas procesos. Aktivitātes ietvaros tika identificētas jomas un nozares, kurās sievietes un vīrieši atrodas nevienlīdzīgā situācijā, sagatavotas rekomendācijas procesa pilnveidošanai, apmācīti valsts un pašvaldības iestāžu darbinieki. Šāda kompleksa pieeja dzimuma aspekta integrēšanai budžeta veidošanas procesā ļaus novērst dzimuma kā diskriminācijas pamata ietekmi uz valsts un pašvaldības iestāžu darbu ilgtermiņā.

Dzimuma aspekta integrēšanas budžeta veidošanas procesā veicināšanas pasākumi:

Lai piemērotu un analizētu dzimuma aspekta integrēšanu budžeta veidošanas procesā, 2017.gadā tika īstenots izmēģinājumprojekts, proti, veikts pētījums "Dzimuma aspekta ietekmes analīze valsts un pašvaldību budžeta procesos", lai novērtētu līdz šim īstenotos pasākumus sieviešu un vīriešu nevienlīdzīgās situācijas mazināšanai budžeta veidošanas procesā.

Izmēģinājumprojekta īstenošanā SIF sadarbojās ar Aizkraukles novada pašvaldību un Nodarbinātības valsts aģentūru. Pētījuma gaitā tika analizēta Aizkraukles novada pašvaldības budžeta kategorija 08.000 "Atpūta, kultūra, reliģija", kā arī Labklājības ministrijas budžeta apakšprogrammas 63.0700 "Eiropas Sociālā fonda (ESF) īstenotie projekti labklājības nozarē (2014-2020)" īstenotais aktīvās nodarbinātības pasākums "Profesionālā apmācība, pārkvalifikācija un kvalifikācijas paaugstināšana", kas īstenots divu savstarpēji secīgu projektu ietvaros: Eiropas Sociālā fonda projekta "Bezdarbnieku un darba meklētāju apmācība Latvijā – 2" Nr.1DP/1.3.1.1.3/09/IPIA/NVA/001 ietvaros no 2014.gada līdz 2015.gada 30.jūnijam un Eiropas Sociālā fonda projekta „Atbalsts bezdarbnieku izglītībai" Nr. 7.1.1.0/15/I/001 ietvaros no 2015.gada līdz 2016.gadam pasākuma "Profesionālā apmācība, pārkvalifikācija un kvalifikācijas paaugstināšana" ietvaros.

Pētījuma noslēgumā, 2017.gada decembrī, ar izmēģinājumprojekta rezultātiem tika iepazīstināta Labklājības ministrijas izveidotā projekta uzraudzības padome, Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija, Labklājības ministrijas, Nodarbinātības valsts aģentūras un Aizkraukles novada domes darbinieki. Kā arī 19.decembrī tika organizēts atvērtais seminārs, kur dažādu valsts un pašvaldības iestāžu darba devēji un darbinieki, kuru ikdienas darba pienākumi ir saistīti ar budžeta plānošanu, kā arī citi interesenti, varēja uzzināt par dzimuma aspekta integrēšanu budžeta veidošanas procesos jeb Gender budgeting lietderību.

Izmēģinājumprojekta laikā secināts:

- ņemot vērā to, ka līdz šim budžetu plānošanas procesos dzimuma aspekts nav iekļauts, budžeta ietekmes analīzei bieži vien trūkst kvalitatīvu datu dzimumu griezumā.

- Zināšanas un interese par dzimumu līdztiesības aspektu iekļaušanu plānošanas dokumentos, stratēģijās un budžetos ir salīdzinoši ierobežota - formālas barjeras dzimumu līdztiesības aspektu iekļaušanai plānošanas dokumentos nepastāv, bet tas arī netiek pieprasīts no uzraugošo institūciju puses.

- Citu valstu pieredze, kā arī izmēģinājumprojekta rezultāti apliecina, ka budžeta analīze dzimumu griezumā sniedz vērtīgu informāciju, kas citkārt netiek pamanīta.

Gender budgeting pieejas izmantošanas veicināšanai pētnieki rekomendē uzlabot datu vākšanas un apkopošanas statistikas sistēmu, iekļaujot dzimumu līdztiesības aspektu visos iespējamajos datu vākšanas līmeņos, kā arī aktīvi veicināt publiskās pārvaldes dalībnieku, kā arī sabiedrības izpratni par dzimuma aspekta ietekmes analīzes nozīmi gan valsts un pašvaldību finanšu līdzekļu efektīvākai izmantošanai, gan dzimumu līdztiesības veicināšanai.

Pieejamie resursi:

Pētījums “Dzimuma aspekta ietekmes analīze valsts un pašvaldību budžeta procesos” (2017) (latviešu valodā)

Pētījuma "Dzimuma aspekta ietekmes analīze valsts un pašvaldību budžeta procesos" KOPSAVILKUMS (latviešu valodā)

The study on Gender Impact Aspect implementation in the State and Municipal Budgetary Processes" (angļu valodā)

Summary of the study on Gender Impact Aspect implementation in the State and Municipal Budgetary Processes" (angļu valodā)

ROKASGRĀMATA par dzimuma aspekta pieejas integrēšanas budžeta veidošanas procesā (Gender budgeting) izmantošanas priekšrocībām (2017)

VIDEO no atvērtā semināra 2017.gada 19.decembrī par izmēģinājumprojekta rezultātiem un dzimuma aspekta pieejas integrēšanas budžeta veidošanas procesā (Gender budgeting) izmantošanas priekšrocībām

Aktivitātes norises laiks: 2017.gads

Kas to dara?

Finansējuma saņēmējs – Sabiedrības integrācijas fonds

Publisko iepirkumu likuma kārtībā izraudzīti pakalpojuma sniedzēji - personu apvienība SIA "Oxford Research Baltics" un "Oxford Research AB", kas īstenoja pasākumus dzimuma aspekta integrēšanai budžeta veidošanas procesā laika posmā no 2017.gada 11.jūlija līdz 19.decembrim (23 kalendārās nedēļas).

Kas paveikts 2017.gadā gender budgeting ietvaros?

- Veikts izmēģinājumprojekts par dzimuma aspekta integrēšanu budžeta veidošanas procesā, analizējot vienu valsts un vienu pašvaldību budžeta programmu. Budžeta programmas vērtētas trīs gadu griezumā no 2014.-2016.gadam - analizējot budžeta pieņemšanas procesu, plānoto un faktisko finanšu līdzekļu izlietojumu, plānotās un faktiski īstenotās aktivitātes, plānotos un faktiski sasniegtos rezultātus un šo procesu ietekmi uz sieviešu un vīriešu situāciju. Pamatojoties uz šīs analīzes rezultātiem, izstrādātas rekomendācijas par nepieciešamajām izmaiņām un pilnveidojumiem, kas veicami budžeta veidošanas procesos sieviešu un vīriešu nevienlīdzīgas situācijas mazināšanai, kā arī sagatavoti metodoloģiski ieteikumi nacionālās politikas novērtēšanas instrumentu pilnveidošanai. Pētījums "Dzimuma aspekta ietekmes analīze valsts un pašvaldību budžeta procesos" pieejams latviešu un angļu valodā.

- Apkopota citu valstu (Somijas, Zviedrijas, Norvēģijas, Nīderlandes un Ukrainas) prakse gender budgeting pieejas izmantošanā, sniegti priekšlikumi ārvalstu pieredzes izmantošanai Latvijā.

- Pētījuma noslēguma posmā, š.g. decembrī, organizētas vairākas tikšanās un semināri ar valsts, pašvaldību un NVO speciālistiem par dzimuma aspekta integrēšanas budžeta veidošanas procesā pieeju. Kopumā šajos semināros par izmēģinājumprojekta rezultātiem tika informēti 99 interesenti.

- Sagatavota rokasgrāmata par dzimuma aspekta pieejas integrēšanas budžeta veidošanas procesā (Gender budgeting) izmantošanas priekšrocībām, kā arī ar pētījuma rezultātiem un rekomendācijām par dzimuma aspekta pieejas izmantošanas metodēm un lietderību valsts un pašvaldību iestādēs.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

12

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

FotoPirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību izrādījās negaidīti auglīga. Tiesa, nedaudz īpatnējā veidā. Tā ārkārtīgi tieši un nesaudzīgi atsedza tās problēmas sabiedriskajos medijos, kuras līdz šim bija sekmīgi apslēptas.
Lasīt visu...

21

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

Foto“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem asu kritiku, ka nevar brīvi turpināt, krievināt Latvijas mediju vidi. Šo pozīciju atbalstījusi arī Latvijas televīzija un virkne “pilnīgi neatkarīgo un analītisko” žurnālistu.
Lasīt visu...

12

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

FotoPirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs varas atzari: likumdevējs, izpildvara un tiesu vara. Tā kā mūsu Satversme neskata medijus kā ceturto varu, tad žurnālistiem un mediju redaktoriem nevajadzētu izturēties tā, it kā viņi oficiāli valdītu, vēl vairāk – ka neviens nedrīkstētu viņus kritizēt par sliktu darbu, piemēram, par pārāk vienpusēju un tendenciozu nostāju notikumu, procesu un personu atainojumā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...