Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Lai Tevi, lasītāj, nemulsina virsraksts! Jā, rakstā tiks arī runāts par komunismu, sociālismu un marksismu – ļeņinismu. Paaudze, kas šodien mācās skolās vai studē un vēlāk veidos Latvijas nākotni, par laimi to greizo spoguļu karaļvalsti nav pieredzējusi. Sekas gan mēs visi jūtam joprojām.

Tomēr galvenokārt raksts būs par cilvēka evolūciju. Varam to nosaukt arī par cilvēka garīgo attīstību. Un runāsim arī par kļūdām šajā ceļā.

Kļūdās visi, no kļūdām ir jāmācās, un kļūda kā tāda nav liela bēda. Nejēdzīgi ir tad, kad viena vai dažu cilvēku kļūdas dēļ cieš arī daudzi citi. Nu, piemēram, kļūdās autobusa šoferis vai lidmašīnas pilots, un cieš cilvēku desmiti. Varbūt simti, ja kas misējies aerobusam vai prāmim. Diemžēl pasaules vēsture ir pilna ar gadījumiem, kad dažu cilvēku kļūdu dēļ cieš miljoni – veselas valstis.   

Mana bērnība pagāja zem attīstītā sociālisma karoga, kas plīvoja ceļā uz komunismu.  Par šo ceļu toreiz nedrīkstēja šaubīties, jo tas bija zinātniski pamatots. Ja zinātne ko pamato, tad taču tas ir neapšaubāmi, vai ne? Varbūt tas neattiecas uz teorijām, kamēr tās nav pierādītas, bet marksisms – ļeņinisms noteikti nebija tas gadījums. Tur viss bija pierādīts, un, ja neticat, varat pajautāt biedram Rubikam. Viņš arī tagad apgalvos, ka tā tas ir, punkts un āmen! Ak, nē, „āmen” gan tur nedrīkst būt, jo „āmen” un marksisms - ļeņinisms bija un ir nesavienojamas lietas.

Bērnības ainas joprojām atmiņā ir gana spilgti. Darbs bija visiem pieaugušajiem. Saldējums Eskimo par 20 kapeikām bija garšīgs. Kefīrs maksāja 15 kapeikas puslitra stikla pudelē ar spilgti zaļu vāciņu, un man arī tas ļoti garšoja. Rīgas pagalmā ņemoties, nebija problēmu iemācīties krievu valodu, jo krievvalodīgie bērni pēc vecāku sabraukšanas no visurkurienes bija pārsvarā.

Atceros arī dīvainības, ko mans bērna prāts nesaprata. Kāpņu telpas mūsu daudzstāvu namā regulāri sačurāja piedzērušies onkuļi. Mamma ar papu šad tad runāja par izsūtījumiem. Tad paps parasti aizsvilās un lamāja pastāvošo iekārtu visādiem nesaprotamiem vārdiem (tikai daudz vēlāk uzzināju, ka viņš ir bijis leģionārs un, sāpi nesdams dziļi sevī, slēpis pagātni). Mamma tad metās viņu kušināt.

Jaunībā sākās jautājumi. Kā tas var būt, ka valstī, kurā visi it kā esot brīvi, tādu un tādu mūziku tomēr ir aizliegts klausīties, bet par rokenrola dejošanu izslēdz no skolas? Kā tas var būt, ka valstī, kurā labklājība ar katru dienu ejot uz augšu, rindas pēc desām kļūst arvien garākas un kvalitatīvus apavus vispār nevar iegādāties (bija tāds kājās aunamu „brīnumu” ražotājs 1.maijs, ja kāds atceras)? Kā tas var būt, kad situācijā, kur visi ir vienlīdzīgi, daži tomēr ir „vienlīdzīgāki” un braukā melnās volgās, melnās čaikās, kā arī paliek nesodīti, ja ko kriminālu sastrādā?

Darba praksēs rūpnīcās pats savām acīm redzēju, ka daudzi tur nemaz tā īsti nestrādā. Acīmredzot tā bija normāli, ka daudzās vietās tiek maksāts jau par ierašanos darba vietā vien, jo darbs taču bija jādod katram un visiem.

Man bija radies savs, tiesa, gana remdens priekšstats par notikumiem apkārt. Lēnām nāca pārmaiņu laiks ar saimniecisko aprēķinu un tamlīdzīgām lietām. Protams, jauninājumi nāca arī kā zinātniski pamatotas sistēmas sastāvdaļas. Tiku izsaukts atbildēt vienā no sabiedrības mācības stundām par to, kāds ir pamatojums jauninājumiem. Vielu, protams, nebiju lasījis; atbildēju to, ko sava priekšstatu ietvaros domāju – ka cilvēkiem pietrūkst apziņas kopēja darba veikšanai. Ai, kā tad tiku skolotāja burtiski izsmiets. Sak’, kāda apziņa, ko tu tur pūt pekstiņus!? Tikai un vienīgi saimnieciskā aprēķina mehānismi ir tie, kas var nodrošināt normālu saimniecisko vienību un līdz ar to valsts darbību. Jautājums, kas radās – gudrie cilvēki, bet kur jūs bijāt ātrāk, ja mēs tagad esam šitādos mēslos??

Kaut arī toreiz vēl neapjēdzu daudzu lietu kopsakarības, par apziņu kā atslēgu visām lietām biju tuvu patiesībai.

Vispār jau mēs visi esam par to, lai mums būtu „labi” (ļoti relatīvs jēdziens). Vai tad ir kas nepareizs tajā, ka „labi” būtu visiem? Kas ir slikts tajā, ka radītās vērtības tiek pārdalītas „no katra pēc spējām un katram pēc vajadzībām" (cita lieta – kurš un kā noteiks spējas un vajadzības)? Vai tad nav lieliski, ka ražošanas un pakalpojumu procesos radītā virsvērtība paliek pašam virsvērtības radītājam? Tiesības uz darbu un dzīvesvietu, ja pareizi atceros, bija pat garantētas Konstitūcijā. Un kur nu vēl iespējas ar plānveida ražošanu izvairīties no kapitālisma ražošanas un citam krīzēm, kurās mēs tagad tik dāsni ciešam! Visnotaļ lieliska nākotnes aina!

Kā līdz šādai leiputrijai nonākt? Te nu nāk zinātniskais pamatojums „iz Kārļa Marksa” (šeit neiztirzāsim šī cilvēka dažādās nebūt ne tik tikumiskās blakus aizraušanās, par kurām šad tad parādās publikācijas. Galu galā klāt nestāvējām, turklāt – kam tad nav pa grēciņam!). Markss bija papētījis dažādas sociāli ekonomiskās formācijas, atradis likumsakarības, kā un kāpēc viena formācija pāriet otrā, un Marksam (kā arī sekotājiem, tai skaitā Rubikam) nebija un nav nekādu šaubu, ka kapitālismam seko komunisms un spēks, kas sagraus vienu un uzcels otru, meklējams proletariāta muskuļotajās un sastrādātajās rokās.  

Te mēs palēnām esam nonākuši pie tā, ka komunisma ideoloģiskā bāze, šķiet, ir visnotaļ pamatīga. Pret augstāk minēto leiputrijas aprakstu ļaužu slānim, kam nekā nav („vergs var zaudēt tikai savas važas”!), nekādu iebildumu nevarētu būt, savukārt šādas leiputrijas neizbēgamība, reku, Markss ir pamatojis visā spozmē un pilnībā.

Un te seko lielais STOP!!!   

Nē, „STOP!!!” nebūt nenozīmē, ka aprakstītā leiputrija nav iespējama. Marksa atrastās likumsakarības, turklāt balstītas uz dialektikas likumiem, ir ar savu patiesības graudu. Cita lieta – kā mēs šīs kopsakarības protam, varam vai gribam interpretēt. Prakse ir pierādījusi, ka revolucionāru situāciju izdomāšana, kad „augšas vairs nevar dzīvot pa vecam, bet apakšas negrib dzīvot pa vecam”, neko nedod. Pajautājiet „apakšām” jebkurā valstī, jebkurā brīdī, un jūs vienmēr atradīsiet indivīdus, kuri nekādi negrib dzīvot „pa vecam”. Izveidojiet no šādiem indivīdiem pūli, paprovocējiet to, un revolucionārā situācija būs gatava. Lielais jautājums ir – bet cik liela daļa no „apakšām” bija (ir?) reāli gatavas dzīvot „pa jaunam”? Un kādi ir priekšnoteikumi dzīvošanai „pa jaunam?”

Marksisms – ļeņinisms kā priekšnoteikumu dzīvošanai „pa jaunam” izvirza „bāzes – virsbūves” koncepciju. Respektīvi, vispirms ir jāuzceļ sociāli ekonomiskā bāze, jānodrošina pārticība, un tad uz tās var būvēt „virsbūvi” – kultūru, izglītību un tamlīdzīgas lietas. Ievērojāt? Materiāli tehnisko labumu radīšana ir nodalīta no kultūras (lasi – labumi tiks radīti bez kultūras!). Rezultātā vēsturiski tā ir iegājies, ka proletariāts un kultūra ir grūti savienojamas lietas (Mihails Bulgakovs Suņa sirdī par to izcili skaisti pasmejas). Iznākums šādai nodalīšanai bija kā uz delnas, jo „bāze” tā arī netika uzcelta, materializējoties jau minētajās rindās pēc desām un nekvalitatīviem apaviem.

Mēs pieminējām kultūru. Kultūra iet roku rokā ar cilvēka apziņas attīstību. Tieši cilvēka apziņas attīstībā (lasi – tās kvantitātes pieaugumā) ir meklējami priekšnoteikumi citai augstākai (lasi – kvalitātes izmaiņai) sociāli ekonomiskai formācijai (šeit un turpmāk nelietošu jēdzienu „komunisms” to šausmu dēļ, ko tas sev nes līdzi, kā arī šī jēdziena pilnīgas degradācijas dēļ).

Kādas tad varētu būt jaunās formācijas cilvēku apziņas atšķirības no mūsdienu (arī Marksa, Engelsa, Ļeņina u.c pārstāvēto laiku) cilvēku apziņas? Izdalīšu divas:

1) Varaskāres neesamība. Tikai bez varaskāres esošs cilvēks var efektīvi vadīt kolektīvu, valsti, var KALPOT (šī vārda tiešajā un skaistajā nozīmē) tiem, kas viņu ir izvirzījuši. Pavērojiet šajā sakarā mūsu deputātus; vecākā paaudze, padomājiet, kā šis attiecas uz nostāstiem par boļševikiem.

2) „Man vajag vairāk” neesamība. Šī ir iezīme, kas ir pilnīgā pretrunā ar mūsdienu patērētāju sabiedrību, pilnīgā pretrunā ar tā paša proletariāta uzvedību, kad zagts tika viss, kas vien nav piesiets.

Varbūt šīs iezīmes var šķist nedaudz utopiskas. Kā nu ne – cilvēka ego, lai palielinātu savu nozīmību, ļoti raujas pēc varas; tam nemitīgi vajag „vairāk” – dzīvokli, māju, lielāku māju, vēl lielāku māju un tā līdz bezgalībai. Tā ir ego būtība – meklēt apmierinājumu ārējās lietās, ārējā spozmē un tā arī palikt neapmierinātam, jo tur tā visa nav. Līdz ar to, nemainot cilvēka apziņu, nekāda nākošā ekonomiskā formācija nav iespējama. To virsrakstā uzskaitītie biedri nav sapratuši. Viņi nav arī sapratuši, ka cilvēka apziņu NAV IESPĒJAMS mainīt ar teorētiskas ideoloģijas palīdzību, potējot masu prātos „pareizās” lietas, vienlaicīgi mākslīgi cenzējot un aizliedzot visu, kas kaut kādā mērā var būt draudīgs saveidotajām prāta kombinācijām.  Cilvēka ego taču no tā nemainās!

Lai veidotos nākamā formācija, cilvēku apziņā jānotiek kardinālam lēcienam – cilvēkam jāpietuvojas savai patiesajai būtībai. Cilvēka patiesā būtība pati par sevi izslēdz gan varaskāri, gan „man vajag vairāk”, jo – „viss ir viens”.  Un varbūt, ka Esamība tieši tam cilvēku gatavo? Un varbūt tāpēc tagad par to padomāt ir gana aktuāli? Un varbūt tie, kas tam nebūs gatavi, paši sev parakstīs spriedumu? Un varbūt tie, kas būs gatavi, tad arī veidos šo jauno sociāli ekonomisko formāciju – bez ideoloģijas, bez cenzūras, bez ierobežojumiem, bez reliģijām, kā pašsaprotamu lietu?

Komunistiskās (ai, kā neder šis vārds!) attiecības sabiedrībā var izveidoties tad un tikai tad, kad tās būs izveidojušās katrā indivīdā (vai vismaz tādā skaitā indivīdu, kas veido „kritisko masu”). Tieši izveidojušās un nevis iepotētas ar teorijām. Ar varu vēl neviens mīļš nav kļuvis.

Viss patiesībā ir tik ļoti vienkārši!   

Pirmpublicējums portālā e-misterija.lv 

Novērtē šo rakstu:

40
17

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

FotoJāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus.
Lasīt visu...

12

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

FotoGarkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā tādā Mežonīgo Rietumu šerifu pilsētā, - ir domei labvēlīgie un nelabvēlīgie rajoni, kā arī pareizie cilvēki, kam pilsētiņā atļauts faktiski viss.
Lasīt visu...

12

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

FotoDrīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami risināmu problēmu, un no ministres, kura daudzus gadus šajā jomā ir strādājusi, mums ir tiesības gaidīt taustāmus rezultātus arī bez īpaša iešūpošanās perioda, kā to solīja premjers Māris Kučinskis un topošā amata kandidāte. Gads būs pagājis, taču vai mēs varam nosaukt kaut vienu veselības ministres sasniegumu, kaut vienu izcīnītu uzvaru pacientu un medicīnas darbinieku interesēs?
Lasīt visu...

21

Fotogrāfe un divas mammas

FotoSociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja daudz un dažādas diskusijas par to, ko var un ko nevar darīt privātpersona, sniedzot savus pakalpojumus. Netrūka arī to, kuri jautāja manu kā jurista viedokli par notikušo.
Lasīt visu...

18

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

FotoLatvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda, ir pasaulē labākie skeletonisti, BMX velobraucēji, paraolimpiskie vieglatlēti ar zelta medaļām no Olimpiskajām spēlēm Rio. Paraolimpiādē startēja paraolimpietis Rihards Snikus, kurš, neskatoties uz savu slimību, ar apkārtējo atbalstu un palīdzību spēja startēt paraolimpiskā iejādē – daiļjāšanā ar zirgu.
Lasīt visu...

6

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

Foto2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas lietas ir apstājušās un nav darba rezultātu. 2. Deputāti apdraud smago korupcijas noziegumu izmeklēšanu
Lasīt visu...

21

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

FotoLatvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota aizskāruma gadījumā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...