Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

2010. gada pavasarī pēc koku novērtēšanas sēdes protokola Valmieras Jāņa Daliņa stadionā bija paredzēts pēc iezīmēšanas izcirst četri simti desmit kokus - trīsdesmit divas bojātas liepas, četrus par 12 cm diametrā mazākus, augšanā atpalikušus ozoliņus, divas lielas egles, sešas par 12 cm tievākas egles, divdesmit četras bojātas puskaltušas priedes,trīs simti četrdesmit divus bērzus. Valmieras policija resorisko pārbaudi ir veikusi 7 mēnešu garumā. Rezultātā Vidzemes reģiona pārvaldes Valmieras iecirkņa policija un Valmieras rajona prokuratūra tā arī nav noskaidrojusi, kura amatpersona, kad, kurā brīdī ir iezīmējusi ciršanai domātos kokus un kam tad īsti bija darbi jāuzrauga un jāatbild par to.

Koku komisijas locekles Ivetas Ences paskaidrojums: „Komisija veica koku apsekošanu ar izzāģējamo koku noteikšanu, uzskaiti un izcērtāmo koku sugu skaita un kubatūras noteikšanu. Par to, ka pilsētā izzāģētajiem kokiem jābūt iezīmētiem, nav noteikts. Par kokiem, kurš jāzāģē, es konkrēti teicu un esot rādīju J.Daliņa ielas stadiona pārvaldniekam. Es dastošanā atzīmēju, ka jānocērt 4 mazattīstīti ozoliņi caurmērā 8 cm. Ko pēc tam izstrādātāji ir nozāģējuši, es nezinu. Cik atceros, tad par ozoliem teicu, ka tos vajadzēja pēc iespējas labāk saglabāt...”

Komisijas locekļa Jāņa Blūma paskaidrojums: „Tad, kad bija tā koku novērtēšanas komisija, tad es biju klāt. Nekādu lielo ozolu stadionā nebija. Es izstrādē firmai nerādīju, kuri koki jāzāģē, jo tas nav manā kompetencē.”

Komisijas locekles Dzintras Miķelsones paskaidrojums: „Biju komisijas locekle, lēmums tika pieņemts vienbalsīgi. Kurš iezīmēja kokus, es neatceros, bet parasti to veic kāds no komisijas locekļiem. Izcērtami bija bērzi un 4 ozoliņi, es stadionā ozolus nemanīju.”

Komisijas locekļa Viļņa Veldes paskaidrojums: „Par tiem ozoliem es īsti neatceros, bet zinu, ka tie ozoli bija atpalikuši augšanā. Kad komisija atradās stadionā, tad koki netika iezīmēti. Komisijā es biju kā eksperts, mana izglītība ir mežsaimniecības inženieris. Kad komisija bija stadionā, tad arī tur atradās I.Boķis un Boķa kundze, viņi paši nepiedalījās un aizbrauca projām. No man parādītās bildes (foto materiāli www.valmierainfo.lv) koku kaudzē atpazīstu kādus 5 ozolu kokus zāģētus, bet kopā tur varētu būt divi ozolu koki, kas atrodas tai kaudzē. Es nemaz neatceros, ka stadionā būtu bijuši daudz ozolu.”

Izbrīnu rada komisijas locekļu lielā vienprātība, ka ozolus stadionā neviens no viņiem neatceras. Arī koku iezīmēšanu neviens nevar atcerēties - kad un kas to veica. Arī meža izstrādātāji neatceroties, ka stadionā auguši ozoli, ka cirtuši vien iezīmētus kokus, kurš rādījis, nav zināms. Interesanti, vai tuvējo māju iedzīvotāji no J.Daliņa ielas arī nekad nav manījuši stadionā ozolus?

Komisijas locekle Iveta Ence teikusi, ka parādījusi stadiona pārvaldiekam, kuri koki jācērt, savukārt pārvaldnieks saka, ka tas viņam nav bijis jādara. Kuram ticēt? Policijai ar prokuratūru šis jautājums nav bijis svarīgs. Jo Valmieras pašvaldība Ineša Boķa personā policijai paskaidrojusi, ka „koku izciršanas rezultātā pašvaldībai nav radīti nekādi zaudējumi”.

Līdzīgu paskaidrojumi policija saņēmusi arī no Vidzemes olimpiskā centra direktora Arta Jansona: „Tika izzāģēti bērzi, liepas un kāds ozols, kas bija augšanā atpalicis. Es neatceros, ka stadionā būtu bijuši lieli ozoli, tādi nav bijuši. VOC nav nekādu pretenziju pret koku izstrādātājfirmu, VOC netika nodarīti nekādi zaudējumi...”

Neko nevarētu iebilst, ja nebūtu topogrāfisko datu no 2009. gada novembra mēneša, īsi pirms koku izciršanas. Topogrāfija skaidri parāda, cik un kur kādas sugas koki auguši. Policijai ar prokuratūru bija jāaiziet uz stadionu un jāizskaita, cik palicis platlapju sugas koku. Domāju, ka dabaszinības ir skolās mācījušies un elementāri varētu atšķirt platlapju kokus no šaurlapju kokiem, kur nu vēl skuju kokus?

Šodien no vairāk nekā 90 platlapju sugas kokiem (topogrāfijas dati uz 2009. gada novembri), kas auguši stadiona teritorijā, “rēgojas” vairs tikai 2 (divi) ozoli pie basketbola laukumiem. Ja, pieņem, ka izcirstas tika 32 liepas no platlapju sugas, kuras pašvaldība sākotnēji bija sajaukusi ar apsēm, vēlāk resoriskās pārbaudes laikā taisnojoties, ka ieviesusies kārtējā pārskatīšanās kļūda ar sugu noteikšanu, tad atlikumā stadiona teritorijā vajadzētu palikt vairāk nekā 60 (sešdesmit) platlapju sugas kokiem.

 Jautājums ir atklāts un nenoskaidrots, kur palikuši vismaz 60 platlapju sugas koki, kuru diametrs vietām sasniedza 55 cm?

Ne ciršanas aktā, ne atskaitē Valsts meža dienestam platlapju suga neparādās tādā daudzumā, vien minēts, ka iegūts 0,07 m3 ozola koksnes no 4 augšanā atpalikušajiem maziem ozoliņiem un 5,18 m3 apses (vēlāk labots uz liepu). Ļoti dīvaini, ka policijai ar prokuratūru šis fakts šķitis mazsvarīgs. Pēc provizoriskiem aprēķiniem pazudusi platlapju koksne apmēram 37,8 m3 daudzumā, par kopējo iespējamo vērtību - 1500,00Ls.

 Nemaz nenoskaidrojot, cik patiesi izcirta pārējo koku sugu. Koku nav, bet sabiedrības īpašuma pārvaldītājam - Valmieras pašvaldībai - ar Vidzemes olimpisko centru zaudējumu neesot. Vidzemes reģiona pārvaldes Valmieras iecirkņa policija un Valmieras rajona prokuratūra neko nelikumīgu nav konstatējusi. Virsprokurors S.Noviks nemaz nemeklē atbildes, kur pazuduši koki, un patiesība nemaz neinteresē, neskatoties uz to, ka patiesības noskaidrošanas pienākums ir tieši prokuroriem, pamatojoties uz Prokuratūras likuma 60.pantu un zvēresta tekstu:

 "Es, uzņemoties prokurora pienākumus, apzinos man uzticēto atbildību un svinīgi zvēru būt godīgs un taisnīgs, uzticīgs Latvijas Republikai, vienmēr censties noskaidrot patiesību, nekad nenodot to, savus prokurora pienākumus veikt stingrā saskaņā ar Satversmi un likumiem.”

 Par nelikumīgu koku ciršanu ir paredzēta kriminālatbildība. Uz to attiecas Krimināllikuma 109.pants - par patvaļīgu koku ciršanu un bojāšanu, iznīcināšanu vai bojāšanu īpaši aizsargājamā dabas teritorijā, mikroliegumā, parkā, skvērā, alejā vai vides un dabas resursu aizsardzības aizsargjoslā soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt piecdesmit minimālajām mēnešalgām (KL 109.p.2.d.).

Bet par patvaļīgu koku ciršanu, iznīcināšanu vai bojāšanu, ja ar šīm darbībām radīts būtisks kaitējums vai ja tās izdarījusi organizēta grupa, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz divsimt minimālajām mēnešalgām (KL 109.p.3.d.).

Vai tiesībsargājošās iestādes Vidzemes reģiona pārvaldes Valmieras iecirkņa policija un Valmieras rajona prokuratūra ir patiesi izmeklējusi šo lietu?

Vai visiem valmieriešiem šķiet, ka sabiedrības īpašums ir jāpārvalda tādā veidā, ka koki var pazust ar “galiem”?

 Policijas inspektors kapteinis Normunds Nīgalis, kas veica resorisko pārbaudi, kopējā lietas materiālā ir pievienojis preses materiālus, stadiona tribīņu plānus un daudz, ko citu, kas nemaz neattiecas uz koku izciršanu, bet kopumā sastāda 175 lpp., no lietas kopējiem materiāliem. Toties spējis pievienot tikai 13 protokolus un tikpat lapaspušu ar liecībām - septiņu mēnešu garumā.

Aizmirsis pievienot vēsturiskās liecības, kuras tika nosūtītas par koku stādīšanu stadionā trīsdesmitajos gados. Tur parādās, gan ozolu, gan liepu alejas. Vai tā nav apzināta faktu slēpšana?

Tikai krimināllietas ietvaros būtu bijis iespējams noskaidrot patiesību. Es vēršos pie sabiedrības, jo uzskatu, ka ir noticis iespējams noziegums un ir pierādījumi, lai uzsāktu kriminālprocesu par stadiona koku prettiesisku izciršanu un vainīgos sauktu pie atbildības.

Novērtē šo rakstu:

19
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

FotoVairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot izdomāts ar visiem tās trūkumiem. Patiesībā tas skanēja šādi: DEMOCRACY IS THE WORST FORM OF GOVERNMENT, EXCEPT ALL THOSE OTHER FORMS THAT HAVE BEEN FROM TIME TO TIME. Kas nozīmē ka vēsturē ir bijuši par mūsdienu “demokrātiju” taisnīgāki tautu pašpārvaldes modeļi un patlaban mēs esam tuvāk Ķīnas mūrim nekā skandinātajai suverenitātei.
Lasīt visu...

21

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

FotoŠajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas sprēgāšana ir obligāti jāņem vērā. To nedrīkst ignorēt. Obligāti nedrīkst būt nevērīga izturēšanās pret latīņu valodu. Nedrīkst nevēlēties zināt un savu iespēju robežās nelietot latīņu valodu. Tas nav pieļaujams. Tāpēc esejas autoram un esejas lasītājiem ir jāpārceļas uz latīņu valodas pasauli. Lūdzu, ievērosim: nevis uz latīnismu pasauli, bet uz latīņu valodas pasauli! Praktiski tas nozīmē pārcelšanos uz divvalodu pasauli – latīņu valodas pasauli + latviešu valodas pasauli.
Lasīt visu...

6

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

Foto2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates sagatavoto raidījumu par tēmu „Sistēmas bērni”, kas liecina: internātus un slimnīcas izmanto kā draudu nepaklausīgajiem.
Lasīt visu...

21

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

FotoGodātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem tiesu spriedumiem, ar advokāta Normunda Šlitkes vai AS Pilsētas zemes dienests (AS nosaukumā vārds – „dienests” valsts iestādes viltīgs atdarinājums, kas ved neizpratnē), vai SIA Vienotais norēķinu centrs skaidrojumiem, pamācībām un likumu normu savirknējumiem „vienos vārtos”?
Lasīt visu...

12

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

FotoFrancijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju oficiālie pārstāvji netiks finālā. Pēc sociologu branžas globālās izblamēšanās pērnā gada svarīgāko notikumu prognozēšanā nešķiet prātīgi uzņemties kaut jel kādu atbildību par aptauju datu interpretēšanu, tomēr viens ir skaidrs: valsts populārākā politiķe ir Marina Le Pena, kura klasifikācijas labad tiek skaitīta pie galēji labējiem. Lai kaut kā šo eirorastiem neērto situāciju appušķotu, viņai permanenti uzkarināta populisma birka.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

FotoAr zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu normām un izsakām lūgumu šīs anomālijas pēc iespējas ātri un neatliekami novērst, jo tās nodara lielu kaitējumu sabiedrībai kopumā, tiesu varas sistēmai un grauj tiesiskas valsts principus, tajā skaita principu par taisnīgu tiesu.
Lasīt visu...

21

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

FotoXIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu elite sāka pamatot ar rasu teoriju, kuru nekritiski un bez iebildumiem atbalstīja visa tā laika progresīvā zinātne. Cilvēce tika sadalīta augstākajās un zemākajās rasēs, tika sastādīta rasu hierarhija. Pie zemākajām rasēm pieskaitīja ne vien kolonijās mītošos nēģerus, dzeltenās rases pārstāvjus, indiāņus un Austrālijas aborigēnus, bet arī austrumeiropiešus, slāvu tautas, ebrejus, čigānus, musulmaņu tautas un pat itāļus, grieķus un īrus.
Lasīt visu...

12

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

FotoDārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies, tad meklējiet to, kas ir augšā, kur Kristus sēž pie Dieva labās rokas! Domājiet par to, kas augšā, nevis par to, kas virs zemes! [..] Jūsu dzīve ir ar Kristu apslēpta Dievā.” (Kol 3, 1-3)
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...