Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

2010. gada pavasarī pēc koku novērtēšanas sēdes protokola Valmieras Jāņa Daliņa stadionā bija paredzēts pēc iezīmēšanas izcirst četri simti desmit kokus - trīsdesmit divas bojātas liepas, četrus par 12 cm diametrā mazākus, augšanā atpalikušus ozoliņus, divas lielas egles, sešas par 12 cm tievākas egles, divdesmit četras bojātas puskaltušas priedes,trīs simti četrdesmit divus bērzus. Valmieras policija resorisko pārbaudi ir veikusi 7 mēnešu garumā. Rezultātā Vidzemes reģiona pārvaldes Valmieras iecirkņa policija un Valmieras rajona prokuratūra tā arī nav noskaidrojusi, kura amatpersona, kad, kurā brīdī ir iezīmējusi ciršanai domātos kokus un kam tad īsti bija darbi jāuzrauga un jāatbild par to.

Koku komisijas locekles Ivetas Ences paskaidrojums: „Komisija veica koku apsekošanu ar izzāģējamo koku noteikšanu, uzskaiti un izcērtāmo koku sugu skaita un kubatūras noteikšanu. Par to, ka pilsētā izzāģētajiem kokiem jābūt iezīmētiem, nav noteikts. Par kokiem, kurš jāzāģē, es konkrēti teicu un esot rādīju J.Daliņa ielas stadiona pārvaldniekam. Es dastošanā atzīmēju, ka jānocērt 4 mazattīstīti ozoliņi caurmērā 8 cm. Ko pēc tam izstrādātāji ir nozāģējuši, es nezinu. Cik atceros, tad par ozoliem teicu, ka tos vajadzēja pēc iespējas labāk saglabāt...”

Komisijas locekļa Jāņa Blūma paskaidrojums: „Tad, kad bija tā koku novērtēšanas komisija, tad es biju klāt. Nekādu lielo ozolu stadionā nebija. Es izstrādē firmai nerādīju, kuri koki jāzāģē, jo tas nav manā kompetencē.”

Komisijas locekles Dzintras Miķelsones paskaidrojums: „Biju komisijas locekle, lēmums tika pieņemts vienbalsīgi. Kurš iezīmēja kokus, es neatceros, bet parasti to veic kāds no komisijas locekļiem. Izcērtami bija bērzi un 4 ozoliņi, es stadionā ozolus nemanīju.”

Komisijas locekļa Viļņa Veldes paskaidrojums: „Par tiem ozoliem es īsti neatceros, bet zinu, ka tie ozoli bija atpalikuši augšanā. Kad komisija atradās stadionā, tad koki netika iezīmēti. Komisijā es biju kā eksperts, mana izglītība ir mežsaimniecības inženieris. Kad komisija bija stadionā, tad arī tur atradās I.Boķis un Boķa kundze, viņi paši nepiedalījās un aizbrauca projām. No man parādītās bildes (foto materiāli www.valmierainfo.lv) koku kaudzē atpazīstu kādus 5 ozolu kokus zāģētus, bet kopā tur varētu būt divi ozolu koki, kas atrodas tai kaudzē. Es nemaz neatceros, ka stadionā būtu bijuši daudz ozolu.”

Izbrīnu rada komisijas locekļu lielā vienprātība, ka ozolus stadionā neviens no viņiem neatceras. Arī koku iezīmēšanu neviens nevar atcerēties - kad un kas to veica. Arī meža izstrādātāji neatceroties, ka stadionā auguši ozoli, ka cirtuši vien iezīmētus kokus, kurš rādījis, nav zināms. Interesanti, vai tuvējo māju iedzīvotāji no J.Daliņa ielas arī nekad nav manījuši stadionā ozolus?

Komisijas locekle Iveta Ence teikusi, ka parādījusi stadiona pārvaldiekam, kuri koki jācērt, savukārt pārvaldnieks saka, ka tas viņam nav bijis jādara. Kuram ticēt? Policijai ar prokuratūru šis jautājums nav bijis svarīgs. Jo Valmieras pašvaldība Ineša Boķa personā policijai paskaidrojusi, ka „koku izciršanas rezultātā pašvaldībai nav radīti nekādi zaudējumi”.

Līdzīgu paskaidrojumi policija saņēmusi arī no Vidzemes olimpiskā centra direktora Arta Jansona: „Tika izzāģēti bērzi, liepas un kāds ozols, kas bija augšanā atpalicis. Es neatceros, ka stadionā būtu bijuši lieli ozoli, tādi nav bijuši. VOC nav nekādu pretenziju pret koku izstrādātājfirmu, VOC netika nodarīti nekādi zaudējumi...”

Neko nevarētu iebilst, ja nebūtu topogrāfisko datu no 2009. gada novembra mēneša, īsi pirms koku izciršanas. Topogrāfija skaidri parāda, cik un kur kādas sugas koki auguši. Policijai ar prokuratūru bija jāaiziet uz stadionu un jāizskaita, cik palicis platlapju sugas koku. Domāju, ka dabaszinības ir skolās mācījušies un elementāri varētu atšķirt platlapju kokus no šaurlapju kokiem, kur nu vēl skuju kokus?

Šodien no vairāk nekā 90 platlapju sugas kokiem (topogrāfijas dati uz 2009. gada novembri), kas auguši stadiona teritorijā, “rēgojas” vairs tikai 2 (divi) ozoli pie basketbola laukumiem. Ja, pieņem, ka izcirstas tika 32 liepas no platlapju sugas, kuras pašvaldība sākotnēji bija sajaukusi ar apsēm, vēlāk resoriskās pārbaudes laikā taisnojoties, ka ieviesusies kārtējā pārskatīšanās kļūda ar sugu noteikšanu, tad atlikumā stadiona teritorijā vajadzētu palikt vairāk nekā 60 (sešdesmit) platlapju sugas kokiem.

 Jautājums ir atklāts un nenoskaidrots, kur palikuši vismaz 60 platlapju sugas koki, kuru diametrs vietām sasniedza 55 cm?

Ne ciršanas aktā, ne atskaitē Valsts meža dienestam platlapju suga neparādās tādā daudzumā, vien minēts, ka iegūts 0,07 m3 ozola koksnes no 4 augšanā atpalikušajiem maziem ozoliņiem un 5,18 m3 apses (vēlāk labots uz liepu). Ļoti dīvaini, ka policijai ar prokuratūru šis fakts šķitis mazsvarīgs. Pēc provizoriskiem aprēķiniem pazudusi platlapju koksne apmēram 37,8 m3 daudzumā, par kopējo iespējamo vērtību - 1500,00Ls.

 Nemaz nenoskaidrojot, cik patiesi izcirta pārējo koku sugu. Koku nav, bet sabiedrības īpašuma pārvaldītājam - Valmieras pašvaldībai - ar Vidzemes olimpisko centru zaudējumu neesot. Vidzemes reģiona pārvaldes Valmieras iecirkņa policija un Valmieras rajona prokuratūra neko nelikumīgu nav konstatējusi. Virsprokurors S.Noviks nemaz nemeklē atbildes, kur pazuduši koki, un patiesība nemaz neinteresē, neskatoties uz to, ka patiesības noskaidrošanas pienākums ir tieši prokuroriem, pamatojoties uz Prokuratūras likuma 60.pantu un zvēresta tekstu:

 "Es, uzņemoties prokurora pienākumus, apzinos man uzticēto atbildību un svinīgi zvēru būt godīgs un taisnīgs, uzticīgs Latvijas Republikai, vienmēr censties noskaidrot patiesību, nekad nenodot to, savus prokurora pienākumus veikt stingrā saskaņā ar Satversmi un likumiem.”

 Par nelikumīgu koku ciršanu ir paredzēta kriminālatbildība. Uz to attiecas Krimināllikuma 109.pants - par patvaļīgu koku ciršanu un bojāšanu, iznīcināšanu vai bojāšanu īpaši aizsargājamā dabas teritorijā, mikroliegumā, parkā, skvērā, alejā vai vides un dabas resursu aizsardzības aizsargjoslā soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt piecdesmit minimālajām mēnešalgām (KL 109.p.2.d.).

Bet par patvaļīgu koku ciršanu, iznīcināšanu vai bojāšanu, ja ar šīm darbībām radīts būtisks kaitējums vai ja tās izdarījusi organizēta grupa, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz divsimt minimālajām mēnešalgām (KL 109.p.3.d.).

Vai tiesībsargājošās iestādes Vidzemes reģiona pārvaldes Valmieras iecirkņa policija un Valmieras rajona prokuratūra ir patiesi izmeklējusi šo lietu?

Vai visiem valmieriešiem šķiet, ka sabiedrības īpašums ir jāpārvalda tādā veidā, ka koki var pazust ar “galiem”?

 Policijas inspektors kapteinis Normunds Nīgalis, kas veica resorisko pārbaudi, kopējā lietas materiālā ir pievienojis preses materiālus, stadiona tribīņu plānus un daudz, ko citu, kas nemaz neattiecas uz koku izciršanu, bet kopumā sastāda 175 lpp., no lietas kopējiem materiāliem. Toties spējis pievienot tikai 13 protokolus un tikpat lapaspušu ar liecībām - septiņu mēnešu garumā.

Aizmirsis pievienot vēsturiskās liecības, kuras tika nosūtītas par koku stādīšanu stadionā trīsdesmitajos gados. Tur parādās, gan ozolu, gan liepu alejas. Vai tā nav apzināta faktu slēpšana?

Tikai krimināllietas ietvaros būtu bijis iespējams noskaidrot patiesību. Es vēršos pie sabiedrības, jo uzskatu, ka ir noticis iespējams noziegums un ir pierādījumi, lai uzsāktu kriminālprocesu par stadiona koku prettiesisku izciršanu un vainīgos sauktu pie atbildības.

Novērtē šo rakstu:

19
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

FotoJāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus.
Lasīt visu...

12

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

FotoGarkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā tādā Mežonīgo Rietumu šerifu pilsētā, - ir domei labvēlīgie un nelabvēlīgie rajoni, kā arī pareizie cilvēki, kam pilsētiņā atļauts faktiski viss.
Lasīt visu...

12

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

FotoDrīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami risināmu problēmu, un no ministres, kura daudzus gadus šajā jomā ir strādājusi, mums ir tiesības gaidīt taustāmus rezultātus arī bez īpaša iešūpošanās perioda, kā to solīja premjers Māris Kučinskis un topošā amata kandidāte. Gads būs pagājis, taču vai mēs varam nosaukt kaut vienu veselības ministres sasniegumu, kaut vienu izcīnītu uzvaru pacientu un medicīnas darbinieku interesēs?
Lasīt visu...

21

Fotogrāfe un divas mammas

FotoSociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja daudz un dažādas diskusijas par to, ko var un ko nevar darīt privātpersona, sniedzot savus pakalpojumus. Netrūka arī to, kuri jautāja manu kā jurista viedokli par notikušo.
Lasīt visu...

18

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

FotoLatvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda, ir pasaulē labākie skeletonisti, BMX velobraucēji, paraolimpiskie vieglatlēti ar zelta medaļām no Olimpiskajām spēlēm Rio. Paraolimpiādē startēja paraolimpietis Rihards Snikus, kurš, neskatoties uz savu slimību, ar apkārtējo atbalstu un palīdzību spēja startēt paraolimpiskā iejādē – daiļjāšanā ar zirgu.
Lasīt visu...

6

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

Foto2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas lietas ir apstājušās un nav darba rezultātu. 2. Deputāti apdraud smago korupcijas noziegumu izmeklēšanu
Lasīt visu...

21

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

FotoLatvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota aizskāruma gadījumā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...