Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Krievija pret Ķīnu

Kasīklis
22.05.2020.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Krievijas un Ķīnas sadarbībai ir dziļas vēsturiskas saiknes, kuru pirmsākumi ir meklējami jau Ķīnas pilsoņu kara laikā. Kā vienam no vienojošiem momentiem vajadzētu būt komunistiskai ideoloģijai, bet katras valsts vadītāju ambīcijas un vēlme būt pirmajam un varenākam tomēr dominēja. Abu valstu savstarpējās attiecības ir piedzīvojušas kā uzplaukumu, tā arī militāru konfliktu.

Abu valstu attiecības, kuras pašlaik tiek pasniegtas kā draudzīgas, tomēr būtu pagrūti nosaukt par patiesi draudzīgām. Jau iepriekš PSRS un Ķīnas attiecības vairāk balstījās uz katras valsts aprēķiniem un centieniem spēlēt dominējošo lomu, un neizskatās, ka pašlaik kas ir mainījies, bet jāatzīst, ka Ķīna ir kļuvusi par “gudrāku” un resursu ziņā bagātāku spēlētāju, nekā Krievija.

Lielos vilcienos sākšu apskatīt Krievijas un Ķīnas “līdzības”, sadarbības veidus un nākotnes perspektīvas.

Sākšu ar pašu augšu – Krievija ir pusprezidentāla federatīva republika, bet Ķīna – sociālistiska valsts, kuru vada komunistiskās partijas ģenerālsekretārs.

Ja jau šajā līmenī formāli šķiet, ka pamanāmas atšķirības, tad, iedziļinoties pēc satura, abas valstis pēc būtības ir kā Siāmas dvīņi.

Krievijā ir vairākas partijas, bet noteicošā ir viena – “Vienotā Krievija”, kuras izveidošanas mērķis pat netiek slēpts – lai atbalstītu prezidenta (V.Putina) nosprausto kursu.

Arī Ķīnā ir deviņas1 partijas, bet vienīgā vadošā un valdošā ir Komunistiskā partija, kura pakļaujas ģenerālsekretāram, kurš arī ir valsts prezidents.

Līdz ar to kā Ķīnā, tā arī Krievijā ir viena vadošā un valdošā partija, kura faktiski īsteno jebkuru prezidenta ieceri un abas valstis pārvalda šaura personu grupa. Krievijas un Ķīnas vēlēšanu rezultātu prognozēšana ir tikpat sarežģīta, kā pirmdienā pateikt, ka nākamā nedēļas diena būs otrdiena. Lai uzrakstītu iepriekšējās rindas, biju daudz lasījis kā par Krievijas, tā arī Ķīnas vēsturi un šī brīža aktuālajiem notikumiem. Tamdēļ domas jau aiztraucās priekšā, un sapratu, ka nepieciešams apskatīt, ko nozīmē vārds – totalitārisms.

Totalitārisms ir politiskā sistēma, kurā valsti pārvalda bez sabiedrības līdzdalības, lēmumi totalitārismā tiek pieņemti bez saskaņošanas ar sabiedrības vairākumu; nozīmīgākās sociālās, ekonomiskās un politiskās darbības totalitārā režīmā kontrolē valsts. Tas ir diktatūras veids, kurā vara ierobežo cilvēku visās sfērās.

Raksturīgas pazīmes:

valsts vara tiek koncentrēta šauras grupas — kliķes rokās,

opozīcijas apspiešana, vispārējs terors kā valsts pārvaldes instruments,

visu dzīves sfēru pakļaušana valsts un dominējošās ideoloģijas interesēm,

mobilizēta sabiedrība, izmantojot vadonības kultu, masu kustības, propagandu u.c. līdzekļus,

agresīva, uz ekspansiju vērsta ārpolitika;

pilnīga kontrole pār sabiedrisko dzīvi.2

Vai tad Krievija un Ķīna sanāk totalitāras valstis? Formāli ne, bet, ja paskatīsimies pēc būtības, tad aina tomēr ir nedaudz citādāka. Apskatīsim secīgi visas totalitārisma pazīmes Krievijas un Ķīnas kontekstā, pārāk gari neaprakstot jau visiem zināmus notikumus utt.

Vai var teikt, ka Krievijas un Ķīnas sabiedrības vairākums ir iesaistīts lēmumu pieņemšanā? Formāli it kā jā, vēlēšanas notiek, bet – vai saucamās “vēlēšanas” ir tik tiešām vēlēšanas? Visus rakstus vai video materiālus, kurtos redzams, kā vēlēšanu iecirkņu locekļi darbojas, lai tiktu sasniegti noteiktie vēlēšanu rezultāti, uzskaitīt nebūtu iespējams. Līdz ar to plašākas sabiedrības iesaiste lēmumu pieņemšanas procesā ir, bet rezultāti ir tādi, kādus vēlas redzēt pie varas esošie.

Ar iepriekšējo rindkopu pārejam pie 1.punktu – valsts vara tiek koncentrēta šauras grupas – kliķes rokā. Te bez garām runām – pie varas ir abu valstu prezidenti, kuri ieceļ amatos visus, kurus vēlas, un atlaiž arī visus, kurus vēlas. Tātad – vara koncentrēta šauras grupas rokās.

Nākamais punkts - opozīcijas apspiešana, vispārējs terors kā valsts pārvaldes instruments. Par opozīciju apspiešanu abu valstu kontekstā arī ir plašsaziņas līdzekļos rakstīts gana daudz. Ne tikai rakstīts, bet arī rādīts. Kā Ķīna, tā arī Krievija iekšējo politisko oponentu un viņu rīkoto pasākumu pārtraukšanā izmanto ne tikai policijas, bet arī armijas spēkus. Turklāt kā vienā tā otrā valstī ik pa laikam parādās informācija par kādu valdošās kliķes opozicionāra slepkavību, kuru, tā arī nekad neizdodas atklāt.

Nemaz nerunāšu par uzsāktām krimināllietām un administratīvajiem arestiem pret opozicionāriem. Līdz ar to aprakstītais punkts piepildās visā savā pilnībā. Sadaļā par visu dzīves sfēru pakļaušanu valsts un ideoloģijas interesēm – kādam vēl mazākās šaubas? Ja Krievija ierobežojumus un iedzīvotāju pamācīšanu veic diezgan neuzkrītoši, darbojoties jau tajās iestrādnēs, kuras veiktas PSRS laikā, tad Ķīna lieki neceremonējas - Ķīnas Komunistiskā partija publicējusi jaunas vadlīnijas valsts pilsoņu “morālās kvalitātes” uzlabošanai, kas aptver faktiski visas privātās dzīves sfēras, sākot no laulību ceremoniju organizēšanas un beidzot ar piedienīgu ģērbšanos.3 

Vai Ķīnā un Krievijā tiek mobilizēta sabiedrība, izmantojot vadonības kultu, masu kustības, propagandu u.c. līdzekļus? Hā, paskatāmies 9.maija svinības Krievijā un visu tās retoriku par un ap to, kā arī Ķīnas dibināšanas gadadienu pasākumus – piedodiet, tāda sajūta, ka skatos Staļina un Hitlera laiku kinohronikas, tikai modernākā izpildījumā un Staļina un Hitlera vietā ir citi personāži.

Kas mums vēl palika neapskatīts, āaa, pareizi - agresīva, uz ekspansiju vērsta ārpolitika. Ķīnas aktivitāte Dienvidķīnas jūrā ir nemainīgi augsta jau vairākus gadus, attiecīgi uzturot spriedzi savu aizjūras kaimiņu – Brunejas, Malaizijas, Filipīnu, Taivānas un Vjetnamas – bruņotajos spēkos.

Ķīna pēdējo gadu laikā ir aizvien turpinājusi fiziski pārņemt, uzbērt, apbūvēt un apbruņot salas tālu no tās krastiem. Turklāt pēdējos gadus Ķīna ir īpaši agresīva pret Taivānu, kuru tā uzskata par savu sastāvdaļu.4 Tā arī gatava piemērot sankcijas pret tām valstīm, kuras plāno pārdot bruņojumu Taivānai.

Tomēr bruņotas agresivitātes ziņā Ķīna nobāl Krievijas priekšā. Krievija nekautrējās savu bruņoto agresivitāti izmantot pret tuvākām un tālākām kaimiņvalstīm, lai panāktu savus mērķus. Krievijas agresivitāte soļo roku rokā ar nihilismu. Esmu pārliecināts, ka nav jāatgādina par notikumiem Gruzijā, Ukrainā, pirms tam arī Čečenijā. Tā arī, Krievija nepalaidīs garām nevienu iespēju, lai vai nu padižotos ar ieročiem, tajā skaitā iesaistoties tieši vai slēpti dažādākos militāros konfliktos.

Varbūt kāds nepiekritīs, bet manā ieskatā Ķīna un Krievija pašlaik ir totalitāras valstis pēc savas būtības.

Tas, ka divas totalitāras valstis līdz zināmam brīdim spēj sadarboties, jau vēsturē ir pierādījies. Atliek tik no vēstures atcerēties PSRS un nacistiskās Vācijas “draudzību”. Vienlaikus nevajadzētu arī aizmirst, ar ko šī draudzība arī beidzās.

Nevar noliegt faktu, ka ekonomiskās sankcijas pret Krieviju ir virzījušas tās ciešāku sadarbību ar Ķīnu. Izskatās, ka šajā spēlē uzvarētāja būs Ķīna.

Saskaņā ar ĶTR Tirdzniecības ministrijas datiem 2018. gadā Ķīnas ekonomika saņēma 56,6 miljonus dolāru Krievijas tiešo investīciju (+ 137,4%). Tādējādi uzkrāto tiešo Krievijas investīciju apjoms 2018. gada beigās sasniedza 1 066,9 miljonus USD.

2018. gadā Krievijas ekonomika tiešajās Ķīnas investīcijās saņēma 720,0 miljonus USD. Uzkrāto tiešo Ķīnas investīciju apjoms 2018. gada beigās sasniedza 10 960,0 miljonus dolāru.

Galvenās Ķīnas investīciju jomas Krievijā ir enerģētika, lauksaimniecība un mežsaimniecība, celtniecības un celtniecības materiāli, tirdzniecība, vieglā un tekstilrūpniecība, sadzīves elektropreces, pakalpojumi utt.

Galvenās Krievijas investīciju jomas Ķīnā ir ražošana, būvniecība un transportēšana.5 Pēc ieguldīto investīciju apjoma redzams, ka šajā “draudzībā” Ķīna ar savu investīciju apjomu ir priekšā Krievijai. Nevar ignorēt arī faktu, ka Ķīna ir uzsākusi vērienīgākus investīcijas projektus ārvalstīs nekā Krievija.

Jāatzīst, ka ilgu laiku Ķīnas pasūtījumi militārās tehnikas jomā nodrošināja Krievijas bruņojumu izstrādes programmu dzīvotspēju. Krievija pārdeva Ķīnai modernu bruņojumu, neskatoties uz bažām, ka Ķīna saņemto bruņojumu spēs “nokopēt” un uzlabot. Tomēr nepieciešamība pēc finanšu līdzekļiem bija lielāka. Rezultātā – 2020.gada sākumā tika secināts, ka bruņojuma ražošanas un tirdzniecības jomā Ķīna ir apsteigusi Krieviju.6

Ja apskatām, kā Krievija un Ķīna ārvalstīs cenšas veidot sabiedrisko domu ilgtermiņā, tad te manāmas atšķirīgas pieejas. Ja Krievija šo mērķi mēģina sasniegt ar publikācijām, demonstratīvām aktivitātēm, kā arī, cenšoties panākt, lai tautieši būtu savas dzīvesvietas valsts pilntiesīgi pilsoņi, tajā pašā laikā saglabājot etnokulturālo savdabību, būtu autoritatīvs Krievijas intelektuālais, ekonomiskais un garīgi kulturālais resurss pasaules politikā7, tad Ķīna bez visa iepriekšminētā vēl pasaulē ir izveidojusi Konfūcija institūtus, kuri pakļauti Ķīnas Izglītības ministrijai. Kopumā pasaulē ir 5418 Konfūcijas institūts vai klase. Slavenākā Ķīnas filosofa vārdā nosauktie institūti pasaulē izpelnījušies asu kritiku to popularizētā ārpolitikas redzējuma dēļ, kas izvairās no cilvēktiesību apspriešanas un Tibetu vai Taivānu uztver kā neatņemamas Ķīnas sastāvdaļas. Tiem pārmesta spiegošana un akadēmiskās brīvības ierobežošana.

“Konfūcija institūti ir pievilcīgs zīmols, lai mūsu kultūra izplestos ārzemēs,” 2011.gadā runā teica Ķīnas Komunistiskās partijas politbiroja pārstāvis Čangčuns Lī (Li Changchun). “Tie ir bijuši svarīgs ieguldījums mūsu maigās varas palielināšanā. Zīmolam “Konfūcijs” piemīt dabiska pievilcība. Izmantojot valodas apmācību kā ieganstu, viss izskatās pieņemams un loģisks.” Ķīnas komunistiskās partijas vadība institūtus sauc par būtisku propagandas instrumentu ārvalstīs, un tiek lēsts, ka pēdējo 12 gadu laikā Ķīna šim mērķim iztērējusi ap diviem miljardiem USD. Kā aprakstīts, institūtu konstitūcijā9, augstāko pārvaldību, tajā skaitā arī mācībspēku atlasi, centra darbības vadlīniju sastādīšanu, mācību materiālus un lielāko daļu finansējuma nodrošina Ķīnas Izglītības ministrijas pakļautībā esošā institūcija “Hanban”. 10

Kā Krievijas, tā arī Ķīnas iedzīvotāji iegādājās vai nomā nekustamos īpašumus ārzemēs. Krievijas iedzīvotāji cenšas iegādāties īpašumus ārzemēs, lai tos varētu izmantot nepieciešamības gadījumā.

Savukārt Ķīnas iedzīvotāji un kompānijas lēnām nomā vai iegādājas lielas zemes platības Krievijā, Tālajos Austrumos. Cik daudz zemes ir nodots ķīniešiem – precīza uzskaitījuma nav, bet tiek lēsts, ka varētu būt ap 1 – 1,5 miljoniem hektāru.11

Ko no visa iepriekš rakstītā un arī jau vispārzināmā var secināt? Kā Krievija, tā arī Ķīna faktiski ir totalitāras valstis ar lielām ambīcijām. Ja Krievija savas ambīcijas cenšas realizēt izteikti agresīvi un nekaunīgi, tad savukārt Ķīna to īsteno prātīgi un ar apdomu. Ja Krievija savas ambīcijas nereti īsteno, iesaistot militārus spēkus, tad Ķīna atkal savu mērķi cenšas panākt, izmantojot finanšu līdzekļus. Ja Krievija savas ambīcijas cenšas realizēt augstprātīgi, tad Ķīna to panāk ar ārēju laipnību un pazemību.

Kura no valstīm ir vistuvāk sava mērķa sasniegšanai? Domāju, ka tā noteikti nav Krievija. Turklāt kā PSRS, tā arī pašlaik Krievija uzskata, ka ir pārāka par Ķīnu, bet, vērojot no malas, Ķīna ar savu apdomīgo rīcību jau daudzos jautājumos ir stipri aizsteigusies priekšā Krievijai, turklāt – jau tiešā veidā iegūst Krievijas zemi.

Te nu nāk prātā vēsture, kas notiek, ja ir viena robeža divām totalitārām valstīm. Viena no tām ar laiku pazūd. Pagaidām izskatās, ka Ķīna ir izdarījusi visu, lai uz pasaules kartes paliktu.

1 https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA_%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%85_%D0%BF%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%B9_%D0%9A%D0%9D%D0%A0

2 https://lv.wikipedia.org/wiki/Totalit%C4%81risms

3 https://www.la.lv/komunistiska-kina-publice-vadlinijas-pilsonu-moralas-kvalitates-uzlabosanai

4 https://www.delfi.lv/news/arzemes/devini-konflikti-kas-apdraud-pasauli-2019-gada.d?id=50691613&page=4

5 http://www.russchinatrade.ru/ru/ru-cn-cooperation/investment

6 http://www.ng.ru/economics/2020-01-27/4_7778_weapon.html

7 https://www.tvnet.lv/5684274/krievijas-am-tautiesiem-arzemes-jaklust-par-pilntiesigiem-mitnes-valstu-pilsoniem

8 http://english.hanban.org/node_10971.htm

9 http://english.hanban.org/node_7880.htm

10 https://rebaltica.lv/2019/08/kinas-maigas-varas-rupja-seja/

11 https://www.sibreal.org/a/29278233.html

Novērtē šo rakstu:

20
17

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

FotoTieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver dažādas formas – tā var būt gan verbāla, gan neverbāla, gan fiziska seksuālā uzvedība, tā var tikt īstenota, izmantojot dažādus saziņas kanālus, tostarp digitālo vidi,” minēts ministrijas izplatītajā skaidrojumā.
Lasīt visu...

20

Nē seksuālai vardarbībai!

FotoIzskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek ar attiecīgiem noturības solījumiem un liecinieku (eparaksta) klātbūtnē. Paga, nevaru atcerēties, nebija šitāda štelle jau iepriekš izgudrota?
Lasīt visu...

21

Latvijas Pastu ved uz maksātnespēju

FotoLatvijas Pasta pašreizējā valde (Beate Krauze-Čebotare, Andris Puriņš, Jānis Kūliņš un Pēteris Lauriņš) mērķtiecīgi gremdē Latvijas Pastu.
Lasīt visu...

21

Donalds Tramps, Ādolfs Hitlers un dzīve uz muļķu kuģa

Foto2016. gadā, pēc referenduma par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības un Donalda Trampa uzvaras ASV prezidenta velēšanās jēdziens “post patiesība” tik bieži un enerģiski tika lietots un analizēts visā Rietumu pasaulē, ka “Oxford dictionary” to atzina par gada vārdu. 
Lasīt visu...

21

Cik nopietnas ir Latvijas spējas pretoties Krievijas agresijai?

FotoNesenais Nacionālo bruņoto spēku (NBS) paziņojums, ka “Latvijā drošības situācija ir tikpat stabila un līdzvērtīga tai, kāda ir citās NATO dalībvalstīs, kuras nerobežojas ar krieviju, piemēram, Spānijā, Francijā vai Itālijā”, tautu nevis nomierināja, bet gan lika vēl vairāk satraukties par to, kas īsti valstī tiek darīts aizsardzības spēju stiprināšanā. Tā vietā, lai mierinātu iedzīvotājus ar tukšpļāpību, Polija intensīvi bruņojas. Bet ko šajā jomā dara Latvija?
Lasīt visu...

6

Vai sabiedrība pieprasīja “cūkskandālu” un Gunāra Astras izsmiešanu?

FotoKļūdījos, domādama, ka Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (SEPLP) ir jelkādas iespējas teikt savu “biezo vārdu”, vērtējot sabiedrisko mediju darbību. Padomes mājaslapā varam vien iepazīties ar 14 punktiem, kas vispārīgi iezīmē padomes darba jomas. Taču pēdējie skandāli un cilvēku neizpratne par sabiedrisko mediju izpausmēm liek uzdot daudzus jautājumus.
Lasīt visu...

20

Pēc kulturālas spermas nolaišanas uz krūtīm* progresīvā kultūras ministre ir atradusi jaunu kultūras aktualitāti – iesaistīšanos kultūrā balstītas klimata rīcības draugu grupā

FotoValdība 19. marta sēdē izskatīja Kultūras ministrijas (KM) sagatavoto informatīvo ziņojumu „Par Latvijas Republikas pievienošanos Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) 1992. gada 9. maija Vispārējās konvencijas par klimata pārmaiņām** Kultūrā balstītas klimata rīcības draugu grupai” un atbalstīja šo iniciatīvu.
Lasīt visu...

21

Aivars Lembergs nekādus Kremļa naratīvus nav izplatījis, toties LSM darbojas Kremļa interesēs

FotoŠī gada 19. martā portāla lsm.lv publikācijā "Lembergs vaino Latvijas valdību "Krievijas provocēšanā"; viņa teikto lūdz vērtēt Saeimas komisijā” tās autors Ģirts Zvirbulis apgalvo:
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Uzmācīgie IRši

Pagājušas vien dažas dienas, kopš rakstīju par dažādiem “ķīmiskajiem elementiem”, kas pavada „Jauno vienotību”, un kā vecajā latviešu parunā: “Kā velnu piemin, velns klāt!”...

Foto

Tas, ka cilvēks par nopelnīto naudu var atļauties nogalināt sava prieka pēc, ir tikai apsveicami!

Pazīstu Jāzepu Šnepstu (attēlā) personīgi. Jā, viņš ir kaislīgs mednieks. Dara...

Foto

Vai esi gatavs pievienoties MeriDemokrātiem?

Ļoti skumji, nē - sāpīgi redzēt, kā pasaule jūk prātā. Burtiski! Romas pāvests sludina politisku vājprātu, psihopātu kliķe okupējusi Kremli Krievijā,...

Foto

Krūšturis, spiegi un ietekmes aģenti

Kārtīgam padomju produktam ir pazīstamas anekdotes par padomju spiegu Štirlicu, kuru, pastaigājoties pa bulvāri Unter Den Linden zem Berlīnes liepām, nodod pie krūts...

Foto

Sistēmiskā "pareizuma" vieta atbrīvojas

Pēdējo mēnešu mediju refleksijas uz notikumiem politikā veido dīvainu dežavū sajūtu. Lai kā negribētos būt klišejiski banālam, jāteic, ka vēsturei ir cikliskuma...

Foto

Partnerības regulējums stāsies spēkā, tad arī korupcija noteikti mazināsies

Šodien Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā uzklausījām Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) un Sabiedrības par atklātību...

Foto

Man izteiktās apsūdzības piesegšanā ir meli

Patiesi sāpīgi bija lasīt, ka Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) padome izsaka man neuzticību un prasa atkāpšanos. Īpaši sāpīgi –...

Foto

Tā nauda pati iekrita aploksnēs, un tā nebija mūsu nauda, un par aploksnēm mēs neko nezinām, un mūsu darbinieki bija priecīgi saņemt tik mazas algas, kā oficiāli deklarēts!

Reaģējot uz partijas Vienotība biroja bijušā darbinieka Normunda Orleāna pārmetumiem partijai, kas publicēti Latvijas medijos, Vienotība uzsver – partijā nekad nav maksātas aplokšņu algas, un tā stingri iestājas pret...

Foto

Aicinu Saeimas deputātu Smiltēnu pārcelties dzīvot uz Latgali

„Apvienotā saraksta” mēģinājums "uzkačāt" savu reitingu pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām izskatās vienkārši nožēlojami. Neiedziļinoties nedz manu vārdu būtībā,...

Foto

Krievijas apdraudējuma veidi Latvijai 2024. gadā

Pēdējā laikā saasinājusies diskusija par to, kādi militāri riski pastāv vai nepastāv Latvijai. Nacionālie bruņotie spēki (NBS) ir izplatījuši paziņojumu,...

Foto

„Sabiedriskā” medija paustais, ka akadēmijas vadība par kādiem pasniedzējiem ir saņēmusi sūdzības gadiem ilgi, neatbilst patiesībai

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (JVLMA) ar vislielāko nopietnību attiecas...

Foto

Vai Sanitas Uplejas-Jegermanes atkāpšanās izraisīs būtiskas pārmaiņas sabiedrisko mediju politikā?

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) locekles Sanitas Uplejas-Jegermanes atkāpšanās norādīja uz divām lietām. Pirmā –...

Foto

„Rail Baltica” projekta problēmu risinājums labākajās ierēdņu tradīcijās

Rail Baltica projekta problēmu risinājums labākajās ierēdņu tradīcijās. Vispirms izveidojam tematisko komisiju, kur gudri parunāt un pašausmināties....

Foto

Es atkāpjos principu dēļ

Šodien, 2024. gada 5. martā esmu iesniegusi Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (SEPLP) paziņojumu par amata atstāšanu pēc pašas vēlēšanās. Saskaņā ar...

Foto

Nacionālā apvienība rosina attaisnoto izdevumu slieksni palielināt līdz 1000 eiro

Nacionālā apvienība (NA) rosina palielināt gada ienākumu deklarācijā iekļaujamo attaisnoto izdevumu limitu no esošajiem 600 eiro...

Foto

Mūsu modeļa krīze

20.gadsimtā pasaule pārdzīvoja vairākas modeļu krīzes – 1917.gada revolūcija bija konservatīvisma krīze (turklāt ne tikai Krievijā), Lielā depresija bija liberālisma krīze, Aukstā kara beigas...

Foto

Pret cilvēku apkrāpšanu – moralizēšana, bet pret politiķu atdarināšanu – kriminālsods

Uzmanību piesaistīja divi ziņu virsraksti. Abi saistīti ar krāpniecību. Taču ar to atšķirību, ka vienā...

Foto

Sakāve un “viens idiots” – ielas nepārdēvēs

Latvijas Universitātes padomes loceklis Mārcis Auziņš ar Mediju atbalsta fonda finansējumu Kas jauns[i] vietnē publicējis viedokli par krievu imperiālistu Andreja Saharova,...

Foto

Nedrīkst Ropažu pašvaldības finanšu problēmas risināt uz darbinieku rēķina

Jau kādu laiku cirkulē baumas, ka tiek organizēta Ropažu novada domes esošās varas nomaiņa. Šīs runas sākās...

Foto

Vai līdz rudenim gaidāms pamiers?

Drīzumā varēs noskaidrot, cik lielā mērā ir patiesas sazvērestību teorijas attiecībā uz Zeļenska un Baidena nerakstītajām sadarbībām. Šo teoriju ticamība izgaismosies tad,...

Foto

Kā saimnieks pavēlēs, tā runāsim! Galvenais - nedomāt!

Portālā Pietiek.com kādu laiku atpakaļ atļāvos publicēt pārdomas par ASV, Izraēlu. Biju pārsteigts, cik daudzi cilvēki lasa šo...