Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Valodniece, Saeimas deputāte Janīna Kursīte-Pakule, noklausījusies Pietiek publicēto audioierakstu, kurā dzirdama, iespējams, Latvijas hokeja valstsvienības galvenā trenera Oļega Znaroka lamāšanās, tomēr neuzskata, ka Saeimas Izglītības un zinātnes komisijai vai tās sporta apakškomisijai būtu jāapspriež šis jautājums. Viņa saka – tā esot pašu valstsvienības hokejistu izšķiršanās, vai rezultāta labā paciest, ka pret viņiem izturas kā pret dzimtcilvēkiem. Valodniece, kuras viens no interešu laukiem ir necenzētā leksika, Znaroku tomēr labprāt uzaicinātu uz komisiju, jo viņa runasveids esot interesants diskusijas temats. Izšķiršanos uzticēt valstsvienību tādam trenerim Kursīte-Pakule pielīdzina kolhoza priekšsēdētāja dilemmai, vai paciest kombainieri, kurš „pļauj labi, bet dzer arī labi un lamājas tāpat labi”.

 „Zināt lamuvārdus un lietot lamuvārdus nav viens un tas pats. Lietot lamuvārdus publiskajā telpā un lietot lamuvārdus privātajā telpā – tas arī nav viens un tas pats. Jautājums, vai Oļega Znaroka saruna ar hokejistiem ir publiskā vai privātā telpā? Es patiešām neesmu sporta speciāliste, bet, manuprāt, tas ir gan viens, gan otrs. Attiecībā pret hokejistiem tas droši vien ir, kā viņi to paši uztver. Mūs pārējos tas neskar, ja tā ir iekšējā saruna.

Valoda ir ļoti mainījusies, ne tikai latviešu valoda. Es tā pie sevis iedomājos – ja XX gadsimta sākumā krievu aristokrāti spēlētu, pieņemsim, futbolu, tad šādu vārdu lietošana vispār bija neiedomājama ne no trenera, ne no spēlētāju puses, lai gan arī aristokrāti zināja spēcīgus vārdus. Bet ir izmainījies arī sports, ne tikai valoda. Ja sports vēl XX gadsimta sākumā bija gan izrāde, gan fiziskās formas uzturēšana, tad XX gadsimta beigās un īpaši XXI gadsimtā sports ir kļuvis par tādu nepārtrauktu ekstremālu situāciju virknējumu: sports, nauda, izklaide – iegūs, neiegūs naudu, izklaidēs, neizklaidēs publiku. Tā ir spēle uz uzvaru par katru cenu. Treneri un sportisti ir nepārtrauktā spriedzē. Varbūt to var salīdzināt ar kuģa grimšanu, kad arī tas, kurš sevi uzskata par visādā ziņā politkorektu un citādās situācijās lieto garus paplašinātus teikumus, diez vai teiks: „Kolēģi, mieru, kāpjam palēnām!”

Šajā ierakstā ir runa par „tabu vārdiem”, kas ir sakoncentrēti smadzeņu labajā puslodē. Znarokam, iespējams, ir attīstīta tikai viena, proti, labā smadzeņu puslode, ko lai dara. Laikam kā treneris Znaroks ir labs, un to var aptuveni salīdzināt ar labu kombainieri, kas pļauj labi, bet dzer arī labi un lamājas tāpat labi. Un tad kolhoza priekšsēdētājam un tiem, kas tajā kolhozā strādā, ir jāizlemj, kas ir svarīgāk – lai tas kombainieris labi pļauj vai lai labi izrunājas. Tā nav viegla izvēle, ja tiem, kas ir aiz kombaina, katru dienu jādzird, kā viņš izrunājas un kā viņš dzer.

Manuprāt, svarīgākais jautājums šeit attiecas uz pašiem hokejistiem – ja es būtu hokejiste, man tas būtu ļoti aizskaroši, jo hokejistus tas noliek trenējamo dzīvnieku lomā. Hokejisti nav dzimtcilvēki, viņiem ir jāizvēlas, vai viņiem tas ir pieņemami, ka treneris viņus trenē ar šiem ārkārtīgi spēcīgi sabiezinātajiem vārdiem. Varbūt tas viņos uzjunda kaut kādu dzīvniecisku spēku, agresiju, dod rezultātus un ir pieņemami. Lasot hokejistu intervijas, piemēram, ar Sandi Ozoliņu, ir skaidrs, ka viņi ir inteliģenti cilvēki, un, ja katrā spēlē jādzird šādi vārdi, tas spēlētājus pazemina par dzīvniekiem. Ne tikai mums, kas dzīvojam postpadomju telpā, bet arī Rietumu telpā mēs esam pārvērtušies par savas darbavietas, par savas naudas, komforta, par savas karjeras vergiem. Aizstumts malā ir tas, kas veido vērtību pasauli un pašcieņas pasauli. Varētu teikt, ka hokejistus vada gan nauda, gan rezultāts un tādēļ varbūt viņi pārvēršas tādā trusīšu barā, kas piekrīt, lai treneris ar viņiem rīkojas kā kaklakungs, jo pēc tam nāks burkāns, nāks nauda. Man liekas - uz hokejistiem kā personībām tas iedarbojas iznīcinoši.

Tātad galvenais ir hokejisti. Mēs uz ārpusi to nedzirdam, mēs redzam rezultātu, mūs tas skar tad, kad Znaroks runā publiski. Ja tā būtu publiskā runa, tas būtu absolūti nepieņemami. Varbūt Znaroks kā valstsvienības treneris ir hameleons, kurš ar hokejistiem lieto to valodu, kas uz viņiem iedarbojas, un publiskā telpā viņš spēj runāt kā angļu aristokrāts? Es nekad neesmu dzirdējusi viņu runājam publiski. Bet, ja viņš spēj sarunāties tikai tajā valodā, kas dzirdama ierakstā, un uz ārpusi pavisam nav spējīgs runāt, tad tas ir bēdīgi valstsvienībai, pat ja tā iegūst labu vietu. Valstsvienības treneris nav mēmais, bez tās funkcijas, ka jāsasniedz rezultāts, jāvada komanda, viņam labi jākomentē gan zaudējumi, gan uzvaras, gan jāpārstāv valsts. Viņa runa tajā brīdī caur konkrēto sporta veidu ir valsts rupors. Znaroks neprot latviešu valodu, jautājums, vai viņš prot krievu valodu? Tas atkal ir stāsts par labo kombainieri, kurš dzer un lamājas – kamēr neviens to neredz un viņš viens pats pļauj labību, tikmēr galvenais ir darba rezultāts, bet, ja tas demoralizē visus, kas ir apkārt, tā ir nepārtraukta garīgā lauka piesārņošana.”

Novērtē šo rakstu:

49
39

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

21

Nākotnes konjunktūra

FotoLatviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu unikālo identitāti. Uz papīra vai datora ekrāna varam bezgalīgi lepoties ar savu ūnikumu. Ja agrāk zinājām, ka papīrs laipni atļauj visu, tad tagad zinām, ka datora ekrāns tāpat laipni atļauj visu.
Lasīt visu...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

21

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

FotoTagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes piešķiršanas kārtības ieviešanas 2015.gadā.
Lasīt visu...

21

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

FotoŽurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu dīķī”. Līdzīgu tam, ko izraisīja senlaikos Dienā lasāmās Aleksandra Laventa vaļsirdības izpausmes, “jūrmalgeitas” lielākā idiota raudzības vai šajā portāla atrodamās Tiesu ķēķa ainiņas.
Lasīt visu...

21

Valodu lielu dara cilvēki

Foto1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...