Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Labi būt zemniekam un deputātam augstu amatpersonu piesegā

Toms Liepa, Krimuldas novada iedzīvotājs
06.07.2014.
Komentāri (36)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Lielākā daļa Latvijas zemnieku sūri grūti nopelna dienišķo maizi. Viņi cīnās ar dabas untumiem, neražas gadiem un negausīgiem saražotās produkcijas uzpircējiem. Taču Latvijā ir apmēram nepilns tūkstotis saimniecību, kas trūkumu nejūt. Tās galvenokārt ir lielās piena, graudkopības un biogāzes nozarē darbojošās fermas. Šīs saimniecības apsaimnieko 500 un vairāk hektāru zemes, un šo saimniecību grupu var dēvēt par kolhozu mantojuma turpinātājiem vai jauniem muižniekiem. Tā tās var dēvēt ar lepnumu sirdī, jo tikai skauģi un neveiksminieki nicina veiksmīgos lauku uzņēmējus.

Arī es kā vienkāršs laukos dzīvojošs, bet pilsētā strādājošs pilsonis esmu priecīgs par veiksmīgiem uzņēmējiem. Tās ir darba vietas, tie ir nodokļi. Stop, stop! Nodokļi gan neieripo valsts kasē no šīm lielajām saimniecībām. Patiesībā vairums lielo zemnieku daļu vai pat visu algu strādniekiem izmaksā aploksnēs. Esošā likumdošana pieļauj skaidras naudas izņemšanu no zemnieku saimniecības konta. Lielās zemnieku saimniecībās arī VID nevar izkontrolēt. Kurš gan no VID var pateikt, kurā laukā un cik strādnieku strādā.

Kaut arī paši īpašnieki ikdienā strādā saimniecībās viņiem nav jābūt darba attiecībās zemnieku saimniecībā. Naudu iztikai no saimniecības var izņemt, nemaksājot nekādus nodokļus, kā saimniecisko darījumiem paredzēto vai arī, samaksājot tikai dividendes, jo uzņēmumu ienākumu nodoklis tām parasti  nav jāmaksā likumdošanā iestrādāto atlaižu rezultātā. Par likumu sakārtošanu ir parūpējies lobijs, nemitīgi gaužoties par briesmīgi grūto zemnieku dzīvi. Tam pieslēdzas arī augstas Zemkopības ministrijas amatpersonas un viņu laulātie draugi.

Uzskatāms piemērs interešu konfliktam un nodokļu likumīgai “apiešanai” ir Krimuldas novada Reģionu alianses deputāts Jānis Krieviņš, kurš 2013. gada vēlēšanas startēja no Reģionu alianses un Zaļo un Zemnieku apvienotā saraksta. Šis deputāts strādā savā zemnieku saimniecībā un to vada, taču algu nesaņem. Saskaņā ar valsts amatpersonas deklarāciju pēdējos trijos gados vienīgā oficiāli izmaksātā alga ir Krimuldas novada pašvaldībā, kur vidēji mēnesī ir nopelnīti 25,12 Ls. Par šādu algu izdzīvot nevar, tādēļ šis deputāts šajā laika periodā “izķesēja” 3284,52 Ls ienākumus mēnesī no zemnieku saimniecības un citiem uzņēmumiem, apejot ievērojamu daļu nodokļu.  Šo informāciju var aplūkot amatpersonas deklarācijā VID publiskojamā datu bāzē www.vid.gov.lv.

Deputāts Jānis Krieviņš patiesībā strādā savā zemnieku saimniecībā, jo to vada, tādēļ viņam būtu jāmaksā alga arī sev un jāsamaksā  valstij ienākumu un sociālais nodoklis. Tas būtu tikai godīgi pret pedagogiem, mediķiem un citiem strādājošiem. Tas būtu godīgi pret pensionāriem un deputāta māti Māru Krieviņu, kura saņem valsts pensiju laikā, kad dēls nemaksā sociālo nodokli no lielākās daļas ienākumiem, bet tikai no 25,12 Ls!

Iespējams VID, KNAB vai vēl kāda iestāde būtu jau sen pievērsusi uzmanību faktam, kā deputāts izdzīvo ar 25,12 Ls lielu algu mēnesī, ja viņam nebūtu augstu amatpersonu “piesega”. Jau daudzus gadus Krieviņa kunga civilsieva ir Zemkopības ministrijas valsts sekretāra vietniece Rigonda Pārsla Lerhe. Pēc šogad pavasarī noslēgtām laulībām ilgi slēptās ģimenes saiknes ir redzamas, un ierēdne tagad ir Rigonda Pārsla Krieviņa, kas raisa bažas par iespējamo amatpersonu interešu konfliktu.

Saskaņā ar informāciju Zemkopības ministrijas mājas lapā Krieviņas kundzes atbildības jomā ir sniegt pastāvošās politikas un plānoto lēmumu ietekmes ekonomisko novērtējumu, nosakot attīstības tendences un cēloņsakarības, aprēķinot lēmumu izmaiņu radītos ieguvumus un zaudējumus lauksaimniecības nozarēm, tai skaitā vadīt sarunas ar Finanšu ministriju par nodokļu politiku. Viņai ir visas iespējas atklāt vai piesegt likumdošanas “caurumus”, kas pieļauj likumīgu nodokļu nemaksāšanu.

Ir visai maz ticams, ka valsts sekretāres vietniece Krieviņa jau daudzus gadus nerūpējās par sava topošā vīra labklājību un darīja visu, lai novērstu shēmošanu lauksaimniecībā. Aprunājoties ar vairākiem zemniekiem, radās pārliecība, ka viņa ne tikai izliekas neredzam un piesedz shēmošanu, bet mērķtiecīgi lobē graudkopības intereses, lai nodrošinātu vīra saimniecībai lielākus ienākumus. Tieši Krieviņas kundzes pārziņā ir tiešā atbalsta maksājumu plānošana, kas sastāda būtisku daļu no vīra saimniecībā saņemtajiem maksājumiem. Vienkārši sakot, viņai ir iespējas nodrošināt sava vīra saimniecībai vislielākos maksājumus, pieņemot noteiktus lēmumus par nozares attīstību.

Valsts sekretāres vietniece ir parūpējusies, lai interešu konfliktam  uzmanību nepievērstu arī lauksaimnieku nevalstiskās organizācijas, nodrošinot līdzekļus organizāciju cilvēkiem. Latvijas lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (reģistrācijas Nr. 40008066689, juridiskā adrese Republikas laukums 2, Rīga) izpilddirektore Evija Gunika ir strādājusi Krieviņas kundzes vīra saimniecības labā un 2011. gada janvārī ir sagatavojusi un publicējusi Iepirkumu uzraudzības biroja mājas lapā saimniecības “Melderi” (40101003301, Latvija, Krimuldas pag., "Melderi") iepirkumu traktora iegādei. Informācija par šo faktu ir pieejama IUB mājas lapā www.iub.gov.lv .

Iespējams, ka kā pateicību par labu Evijas Gunikas darbu Kooperatīvu asociācija ir saņēmusi ievērojamas summas no Zemkopības ministrijas un izlietojusi arī darbinieku atalgošanai? Asociācija 2011/2012. gadā saņēma 9836 Ls, bet 2012/2013. gadā jau 36 500 Ls. Kālab tāda labvēlība, palielinot finansējumu gada laikā par 371%, un kāda loma šajā ir bijusi valsts sekretāres vietniecei?

Jāatzīmē, ka valsts sekretāres vietnieces vīra saimniecība “Melderi” turpina iesāktās tradīcijas sadarboties projektu jomā ar Kooperatīvu asociācijas pārstāvjiem. Šā gada 5. jūnijā IUB mājas lapā ir publicēts iepirkums par 1 400 000 EUR, un šo iepirkumu ir sagatavojis Kooperatīvu asociācijas biedra VAKS Gulbenes nodaļas vadītājs Rolands Jansons. Jāpiezīmē, ka arī kooperatīvs VAKS (Mūrmuižas iela 18, Valmiera, LV-4201, reģ. 44103005731) ir ievērojams Zemkopības ministrijas finansējuma saņēmējs. 2011/2013. gadā saņemti 1 212 273 Ls. Vai šāda savstarpēja izpalīdzēšana nav interešu konflikts? Kāda loma atbalstu piešķiršanā ir valsts sekretāres vietniecei Rigondai Pārslai Krieviņai?

Arī Krieviņas kundzes vīra zemnieku saimniecība “Melderi” saņem visai dāsnu finansējumu no Zemkopības ministrijas. Saskaņā ar Lauku atbalsta dienesta datiem “Melderi” 2011/2013. gadā ir saņēmuši  142 043 Ls atbalstu, un nākotnē tas varētu būt vēl lielāks, pateicoties Krieviņas kundzes iespējām lobēt vīra saimniecības intereses. 

Visā šajā stāstā maz ticams, ka deputāts Krieviņš sāks maksāt sev algu arī un nodokļus valstij atbilstoši saviem ienākumiem zemnieku saimniecībā. Maz ticams, ka Rigonda Pārsla Krieviņa esošā situācijā saskatīs interešu konfliktu un lūgs sevi atbrīvot no ieņemamā amata, un vēl mazāk cerību, ka lauksaimnieku organizācijas pārstāve Evija Gunika un kooperatīvs VAKS atzīs interešu konfliktu saņemot valsts finansējumu.

Vai nav laiks ZZS ministram Jānim Dūklavam izvērtēt darbinieku iespējamos interešu konfliktus un  atbrīvoties no negodīgiem darbiniekiem, vai tomēr ZZS piesegs Reģionu alianses cilvēkus? Vai arī KNAB nebūtu vērts izvērtēt Zemkopības ministrijas ķēķi un pārbaudīt iespējamos interešu konfliktus? 

Novērtē šo rakstu:

111
27

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Politiskais trilleris „Bailes” – jau mēnesi pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās

FotoApgāda „Mantojums” maija beigās izdotais Indriķa Latvieša pirmais romāns – politiskais trilleris „Bailes” jau mēnesi ir pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās.
Lasīt visu...

3

Politaģitācijas lapeles centieni glābt no negoda “oligarhu lietas” pasūtītājus un izpildītājus

FotoJau dažas nedēļas ar milzu vērienu Latvijā notiek propagandas kampaņa saistībā ar t.s. Šlesera „Rīdzenes” sarunām. To organizējuši un finansējuši savtīgā noziedznieka Džordža Sorosa pakalpiņi Latvijā, lai ietekmētu politisko procesu saistībā ar Saeimas vēlēšanām. Lielākais kliedzējs šai pērkamās žurnālistikas daudzbalsīgajā korī ir lumpenproletariāta politaģitācijas lapele – žurnāls „Ir”.
Lasīt visu...

12

Kultūrelites aklā seja jeb "is it literary or commercial"?

FotoSpriedumi ir ļoti subjektīvi. Izriet no nelāgas pieredzes. Tās pašas, kas lēnām noslēdz teātru durvis, izstāžu zāļu gaiteņus un koncertzāļu lieveņus. Turpu nav vērts iet, jo faktiski visi pasākumi ir zemas kvalitātes kultūruzvedumi, kuru dēļ nav vērts tērēt nedz laiku, nedz naudu.
Lasīt visu...

21

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzruna Saeimas pavasara sesijas noslēguma plenārsēdē

FotoĻoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamās deputātes un godātie deputāti! Ir pagājis gads kopš manas iepriekšējās uzrunas. Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu. Esam ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tās uz mums neattiektos. Esam bijuši vairāk nodarbināti paši ar sevi, taču neesam pielikuši vajadzīgās pūles, lai paveiktu iedzīvotājiem solīto.
Lasīt visu...

12

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

FotoEs, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija – Latvijas, kā rāda veikalu publiskotie dati, pirktākā grāmata „Bailes” oficiāli skaitās daiļliteratūra un tāpēc tajā minētais nevar kalpot ne par pierādījumu, ne par stingru faktu. Taču starp daudzajiem „politiskā trillera” slāņiem man nozīmīgākais šķiet tas, kas attiecināms uz slavenajiem „čekas maisiem” un to atrašanās – vai neatrašanās – vietu.
Lasīt visu...

3

Lai Šadurskis pats brauc prom

FotoAprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā puse iedzīvotāju uzticas izpildvarai un tiesu varai, tad vajadzētu sekot vismaz skaidrojumam no šo varas pārstāvju puses un vismaz solījumam laboties, bet kas notiek Latvijā? Viss mierīgi, nav manīts pat mēģinājums mainīt attieksmi no  varas pārstāvju puses.
Lasīt visu...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Nākotnes konjunktūra

Latviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu...

Foto

Ko darīt?

Bieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?»...

Foto

Tikmēr melnos indīgos dūmos

Esmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un...

Foto

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

Tagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes...

Foto

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

Žurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu...

Foto

Valodu lielu dara cilvēki

1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas...

Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...