Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

XVII gadsimtā itāļu zinātnieks G. Galilejs noskaidroja, ka priekšmeta attiecību izmaiņas pret citiem priekšmetiem nosaka paātrinājums, nevis ātrums. Tas bija pretrunā ar Aristoteļa uzskatiem, kurus viduslaikos bija kanonizējusi kristīgā baznīca. Arī izmantotā metode - eksperiments - neatbilda kristietības dogmām. Aristotelis par galveno izziņas metodi uzskatīja domāšanas rezultātā iegūtas zināšanas, praksei atvēlot otršķirīgu nozīmi.

Mehānikas likumu atklāšana ļāva savienot laiku ar telpu, jo tie aprakstīja priekšmetu kustību izmaiņas laikā. Tomēr divu ķermeņu savstarpējās pievilkšanās spēks nepastāvēja laikā, bet tika uzskatīts, ka tas radās uzreiz pēc pašu šo ķermeņu rašanās brīža. Gravitācijas konstanti nevarēja izskaidrot ar mehānikas likumiem. Lai aprakstītu kustību, telpai un laikam bija jābūt vienotiem, bet lai to izskaidrotu – šķirtiem.

Šai pretrunai sākumā nepievērsa lielu uzmanību, jo tik radikālai pasaules izpratnes maiņai bija citi, daudz būtiskāki jautājumi, uz kuriem vajadzēja sniegt atbildes. Kā piemēru var minēt neizpratni, kāpēc gravitācijas spēks visus ķermeņus nesaspiež kopā? Ja pieņem, ka debess ķermeņu daudzums ir bezgalīgs, tad kāpēc visas debesis nav gaišas no bezgalīgi liela zvaigžņu daudzuma?

Ar dažiem šādiem jautājumiem pietiktu, lai jauno uzskatu sistēmu atzītu par nepareizu. Tomēr daudziem zinātniekiem jau bija zināma N. Kopernika heliocentriskā koncepcija astronomijā, kā arī J. Keplera atklātie planētu kustību likumi. Tas bija pamats, kas 1687. gadā Ī. Ņūtonam ļāva uzrakstīt “Dabas filozofijas matemātiskos principus.”

Zinātnes vēsturē nav zināms otrs tāds darbs, kurš būtu atstājis tik lielu ietekmi uz tālāko visas civilizācijas attīstību. Paradigmas maiņa radīja konfliktu līdz tam mierīgi esošajās laika un telpas attiecībās.

Viduslaikos laiku saistīja ar Arhimēda aritmētiku un telpu ar Eiklīda ģeometriju. Aritmētisku darbību veikšanai nevajadzēja telpiskumu, tāpēc laiks un telpa pastāvēja atsevišķi. Sarežģītāk bija ar ģeometriju, - tās likumsakarības varēja pierādīt ar aritmētikas palīdzību. Pitagors zināja par sakarībām taisnleņķa trijstūrī, taču tās turēja noslēpumā. Pēc Pitagora pārliecības, reizrēķinu tabulai (aritmētikai) bija estētiska vērtība, bet tādas nebija kvadrātsaknei.

Līdzīgs uzskats pastāvēja ne tikai viduslaiku kristīgajā pasaulē. XII gadsimtā arābu kartogrāfs Al Idrīsi tuksnesī izmērīja attālumu, ko saule veic debesīs, pavirzoties uz priekšu par vienu grādu. Attālums bija nedaudz lielāks par 102 km. Al Idrīsi savas kartes sastādīja, pieņemot ka Zemei ir lodveida forma un tās apkārtmērs sasniedz gandrīz 40 000 km. Rezultātā radās apbrīnojami precīzas ģeogrāfiskās kartes, taču pielietotā metode netika izpausta.

Atziņa, ka matemātika ir valoda, ar kuru ir uzrakstīta apkārtējā pasaule, radīja zinātniski tehnisko revolūciju. Pilnīgai pasaules izpratnei laiku un telpu vajadzēja apvienot vienotā kopīgā veselumā.

XIX gadsimta beigās daudzi eksperimentāli iegūtie rezultāti bija pretrunā ar klasiskās fizikas principiem. Matemātiski tos varēja attēlot ar Lorenca transformācijām, no kurām izrietēja gan laika gaitas palēnināšanās efekts, gan kustībā esošā ķermeņa garuma saīsināšanās. Lai dabas likumi būtu vienādi visās inerciālajās sistēmās, A. Einšteins atsacījās no klasiskajā fizikā pieņemtajiem uzskatiem par laiku un telpu. Tie kļuva par relatīviem, bet gaismas ātrums par absolūtu. Laiktelpas  jēdziena ieviešana šķietami pabeidza apkārtējās dabas galīgo izprašanu.

Šķietami tāpēc, ka atomi un molekulas gaismas viļņa enerģiju neizstaro vienmērīgi, bet gan lēcienveidīgi – cikliskās porcijās. Kvantu mehānikā vienā laikā ķermenim var noteikt vai nu ātrumu vai stāvokli telpā, bet ne abus vienlaicīgi . Relativitātes teoriju ar kvantu teoriju nebija iespējams apvienot, tāpēc turpmākai fizikas attīstībai vajadzēja citu uzskatu par apkārtējo dabu.

Laika un telpas jautājums saistīja ne tikai fiziķus, bet arī filozofus. I. Kants laiku skaidroja ar lietu atrašanos vienu aiz otras, bet telpu ar lietu novietošanos līdzās cits citai. Vēlāk šīs uzskats tika radoši attīstīts, par galveno vērtību pieņemot lietu daudzumu un to iespēju pāriet no viena stāvokļa citā. Laiktelpas kvantitāti noteica ekonomikas kvalitāte.

Attīstoties optikai un anatomijai, tika veikts vēl viens pārsteidzošs atklājums. Apkārtējo pasauli cilvēkam vajadzētu redzēt apgrieztu ar kājām gaisā, nevis īstenību attēlojušu. Eksperimenti ar brillēm, kuras apkārtni rādīja otrādi, apliecināja smadzeņu neparasto īpašību pārveidot ar redzi uztvertu, nepareizu ilgtermiņa informāciju. Tā bija universāla apziņas īpašība, neatkarīga no cilvēka personības, turklāt pašam cilvēkam par to pat nenojaušot. Viena no pasaules uzskatu sistēmām apgrieza filozofiju kājām gaisā un sāka pētīt materiālistiski kolektīvo, nevis individuālo apziņu.

1959. gadā Maskavā par pareizu pasludināja A. Einšteina relativitātes teoriju, bet dialektisko materiālismu par pirmo zinātnisko teoriju, kura apvienoja laiku un telpu. Laiktelpas kvantitāti noteica jaunā cilvēka – komunisma cēlāja morāles kodekss. Par cilvēka dabisku vajadzību un tikumu uzskatīja darbu, kuru apzinīgi pildot atkristu nepieciešamība pēc naudas. Katru pavasari vajadzēja samazināt preču cenas, līdz tās varētu iegādāties par brīvu. Ja ar lēto maizi kāds mēģināja pabarot cūkas, tad tas skaitījās krimināli sodāms ekonomiskais noziegums.

Cilvēka būtībai pievilcīgāks šķita romantiskais kapitālisms, un tā piedāvātā iespēja dzīvot no procentiem, kurus dod naudas uzkrājumi. Motivācija tiekties pēc individuāla labuma ir daudz spēcīgāka par motivāciju pēc kolektīvā labuma. Cilvēks sevi vienmēr uzskata par esošu laiktelpas centrā, līdz ar to viņam pieņemamākas ir individuālās apziņas idejas.

XX gadsimta vidū arvien lielākas iespējas atklājās kibernētikai. Sākumā tā bija zinātne par mašīnu vadīšanu un kontroli, vēlāk tā aptvēra arī dabas, sabiedrības un dzīvu organismu vadības likumus. Fizikas izziņas ierobežojums ir matērija, bet kibernētikai nav izziņas ierobežojuma, jo tās izziņas materiāls ir abstrakts. Kibernētikā lielāka vērtība ir atgriezeniskai saitei, kura sistēmu padara vadāmu. Ja agrāk, lai vadītu sabiedrību, bija vajadzīga pozitīva attieksme pret varu, tad pašlaik līdzīgu vadāmības efektu var sasniegt arī pie negatīvas sabiedrības attieksmes.

Fizikai neizdevās apvienot laiku un telpu, tāpēc to centās paveikt matemātika. Tā atbrīvojās no fizikas kalpones lomas, un pati sāka modelēt teorētiski iespējamos pasaules uzbūves modeļus. Tomēr arī matemātikas iespējas ir ierobežotas – daudzdimensionāla esamība ir nepieciešama lai novērstu daļskaitļa neiespējamību dalīties ar nulli. Šāda filozofiska tipa problēma radās jau pie Lorenca transformācijām un attiecās uz neiespējamību pārsniegt gaismas ātrumu.

Attīstoties sabiedrībai, tā kļūst arvien sarežģītāka, tāpēc pieaug sabiedrības vadāmības nozīme. Iespējams, mūsdienu sabiedrībā kibernētikas ietekme ir lielāka par tām ziņām, kuras tiek sniegtas sabiedrībai. Pamatojoties uz vadības principiem, 1987. gadā tika izstrādāta vēl viena pasaules uzbūves koncepcija.

Tā pieņēma, ka pastāv informatīvais lauks, kuram cilvēks var pieslēgties līdzīgi kā radioaparāts radio stacijai. Zināšanas rodas no informācijas un emociju mijiedrarbības. Informācija ir uztverama kā spēcīgas emocijas, taču tā nav vārdiska, bet gan emocionāla. Cilvēkam var rasties iespaids, ka viņš kaut ko ir sapratis, taču šo sajūtu pašam priekš sevis vēl ir jāizskaidro vārdiski. Jo lielāks ir cilvēka vārdu krājums un zināšanu bāze, jo lielāka ir iespējamība, ka radīsies jaunas zināšanas.

Mazs bērns informāciju par apkārtējo pasauli iegūst, uzdodot jautājumus pieaugušajiem. Jaunībā cilvēks šo informāciju cenšas iegūt, mēģinot izprast pašam sevi. Jaunais cilvēks vēl nav iemācījies tikt galā ar kaislībām, tāpēc šajā vecumā viņš visvairāk ir pakļauts dažādiem riskiem. Viens no tiem ir arī sabiedrības uzskats, ka zināšanas var iegūt pareizas domāšanas rezultātā… Pazūdot kaislībām, cilvēks lielāku uzmanību velta sociālo un fizioloģisko vajadzību apmierināšanai.

Kosmoloģiski informatīvais lauks vajadzīgs dzīvības attīstīšanai un sargāšanai. Dažādās dzīvības attīstības stadijās var būt dažādas izpratnes par laiku un telpu. Uzskats par vienotu laiktelpu palīdz attīstīt izpratni par telpu, bet uzskats par laika un telpas nošķirtību – par laiku. Pašlaik eksistenci laikā saistām ar telpas paplašināšanu, taču mums būtu jāiemācās pastāvēt laikā, nepaplašinot telpu. Kad to būsim apguvuši, tad vairs nebūsim drauds ne paši sev, ne arī citām dzīvības formām. Tāpat kā alu laikmeta cilvēks no informatīvā lauka nevar iegūt zināšanas par kodoltermisko sintēzi, tāpat mēs pašlaik nevaram iegūt tādas zināšanas, kuras varētu apdraudēt dzīvību kosmoloģiskajā izpratnē.

1998. gadā astronomi konstatēja, ka Visums izplešas paātrināti. Lai glābtu relativitātes teoriju, vajadzēja pieņemt gravitācijai pretēji vērsta spēka pastāvēšanu. Šo spēku nosauca par tumšo enerģiju. Tas nozīmēja galu arī stīgu teorijai. Šāds uzskats gan vairāk izplatīts Austrumeiropas reģionā, kur relativitātes teorijai ir spēcīgāks, jau skolas solā iegūts atbalsts.

Vēl viena fizikas problēma, kuru obligāti jāpiemin, ir tumšā masa. Lai Saules sistēmas likumi būtu spēkā visur, Visuma masai būtu jābūt aptuveni par 96% lielākai. Drīz jau būs pagājis gadsimts, kopš dažādos eksperimentos ir mēģināts iegūt pierādījumu tumšās masas eksistencei, taču pagaidām tas nav izdevies.

Mūsdienu sabiedrības populārākās teorijas atbalsta uzskatu, ka Visuma likumi ir atšķirīgi dažādās Visuma vietās. Ja tas tā ir, tad zūd jēga pētīt debesis un sastādīt praktiski derīgas teorijas. Gribētos ticēt, ka XXI gadsimts tāpat kā XVII gadsimts ir nobriedis jaunai izpratnei par apkārtējo vidi. Droši vien tas nebūs kaut kas pilnīgi jauns, bet gan jau esošo zināšanu izklāsts vienotā sistēmā. Gandrīz pilnīgi droši var apgalvot, ka tas būs saistīts ar Lielo Tukšumu – starpzvaigžņu telpu, kuru izprast vēl nav izdevies nevienai teorijai. Visbeidzot - jācer, ka neradīsies valsts ar vienu vienīgu pareizo patiesību un politiskā terora metodēm.

Zīmējums no greenbookblog.org

Novērtē šo rakstu:

0
6

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

FotoŅemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā iebrukuma Ukrainā ar Latvijas medijiem ir jākumunicē Latvijas valsts oficiālajā – latviešu – valodā. Arī Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu laikā diskusijām medijos jābūt tikai valsts valodā, tādēļ politisko partiju apvienības Jaunā Vienotība pārstāvji nepiedalīsies priekšvēlēšanu debatēs un raidījumos, kas notiks krievu valodā.
Lasīt visu...

21

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

FotoSaeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā ir iekļauts likumprojekts Grozījumi likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” (565/Lp14). Likumprojekts Saeimā iesniegts 2024. gada 17. aprīlī un pirmajā lasījumā izskatīts jau nākamajā dienā. Lai arī likumprojekts skar aptuveni 300 tūkstošus iedzīvotājus, viņu viedoklis tāpat kā vairākos Satversmes tiesas spriedumos izteiktās atziņas un ekspertu brīdinājumi ir ignorēts.
Lasīt visu...

21

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

FotoKomentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un 6. jūnijā ir paredzējusi Eiropas Parlamenta deputātu kandidātu debates rīkot krievu valodā – Latviešu valodas aģentūra izsaka skaidru nosodījumu, vēršot atbildīgo personu un sabiedrības uzmanību, ka šāda rīcība ir pretrunā gan ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu, gan ar Valsts valodas likumu. Eiropas Savienībā tiek īstenota daudzvalodība – ir 24 oficiālās valodas, tostarp latviešu valoda.
Lasīt visu...

21

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

FotoPar Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā – tās vadītājs Jānis Siksnis) ieceri noturēt sabiedriskajā televīzijā Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates krievu valodā.
Lasīt visu...

21

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

FotoŅemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes preambula nosaka, ka Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu latviešu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību cauri gadsimtiem;
Lasīt visu...

21

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

FotoBloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu un bloķētas veikalu ķēdes Spānijā, un visbeidzot – teju 2000 traktoru Latvijas reģionos. Lauksaimnieku protesti Eiropā tika izvērsti iepriekš nepieredzētos apmēros, turklāt, ar katru nākošo protestu tie kļuva aizvien daudzskaitlīgāki un radikālāki. Un tomēr, šīs akcijas, kurām likumsakarīgi bija jānonāk kādā kulminācijas fāzē, pēkšņi gluži vienkārši pazuda.
Lasīt visu...

12

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

Foto7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems izbijušais, bet joprojām slavu un uzmanību alkstošais “žurnālists” un vienlaikus politiķis Ansis Pūpols. Cilvēks, kurš kopš aiziešanas no svētdienas vakaru raidījumiem naudu pelna ar pasūtītām filmām, bet paralēli kandidējis arī vēlēšanās un nu arī ticis pie ilgi kārotā deputāta krēsla labi apmaksātajā EP kā Nacionālās apvienības kandidāts.
Lasīt visu...

21

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

FotoEsat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai klaji kopējot, var pilnveidot gumijas stiepšanu līdz diezgan profesionālam līmenim. Kad stiepj gumiju, vēl var iemācīties arī citas prasmes – piemēram, blefošanu, izlikšanos, melošanu, acīs skatoties, vai – laika vilkšanu, izvairoties no tieša acu kontakta. Pēdējais ir kaut kas līdzīgs gumijas vilkšanai, tikai ar to atšķirību, ka laiks tiek kontrolēts. Gumijas gadījumā neviens neko nekontrolē – tikai stiepj.
Lasīt visu...

21

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

Foto“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju nost!" publiski, taču anonīmi pauda ideju par nepieciešamību izveidot suverēnu Latvijas valsti. Jurists, “Jaunās strāvas” dalībnieks, pirmais Latvijas Republikas iekšlietu ministrs, dzejnieks un mākslas kritiķis. Vispusīgi izglītots intelektuālis, domātājs, viens no latviešu politiskā nacionālisma iedibinātājiem un ekscentrisks diplomāts. Viņa vārds ir Miķelis Valters.” (M. Drēģeris. Demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi – Miķelis Valters. – žurnāls “Jurista Vārds”, 5.maijs 2020., Nr.18)
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...

Foto

Cik stabila ir Evikas Siliņas koalīcija? 8 no 10 stabila

Cik stabila ir Evikas Siliņas koalīcija? Es teiktu 8 no 10 stabila, jo…  Jaunā Vienotība (JV) ir atdevusi...

Foto

Jūs smiesieties, bet neko ticamāku mēs nespējām sacerēt

Politisko partiju apvienība Jaunā Vienotība vēršas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (turpmāk KNAB) ar iesniegumu par slēptās priekšvēlēšanu aģitācijas vēršanu...

Foto

Zog, acīs skatīdamies, bet stāsta, ka tas visvairāk ir vajadzīgs pašiem apzagtajiem

Jampadracis ap Lucavsalas ežiem un futbola stadionu parādīja, cik dīvainā Latvijā mēs dzīvojam. Turklāt...

Foto

Cīņā pret nomelnošanu un nevajadzīgām intrigām – Mūzikas akadēmijas skandāla aizkulises

Vēlos padalīties ar sajūtām un lieliem novērojumiem par to, kas notiek, - par reālo situāciju...

Foto

Krievijas aktivitātes var uzskatīt par šokējoši efektīvām, un Latvijas „sabiedrisko” mediju mērķtiecīgā kampaņa par krievu valodu šobrīd jāskata šajā kontekstā

Drošības eksperti vienbalsīgi norāda uz to,...

Foto

Sankciju patiesais labums: Apvienotā saraksta plāns aizvērt ostas varētu arī nebūt nejaušs

Deklarētais mērķis - atbalsts Ukrainai Latvijas ostu paralizēšanai - šķiet šizofrēnisks, jo kā gan...

Foto

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

Atsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām,...

Foto

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

Ģirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik...

Foto

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

Publiskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri...

Foto

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

Igaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot...

Foto

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola...

Foto

Sāga par nogriezto ausi

Domāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza...

Foto

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī...

Foto

No strupceļa uz atdzimšanu

Draugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka...

Foto

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

Pēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par...

Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...