Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēdējā laikā Laikmetīgās mākslas muzeja nepieciešamība ir diezgan populāra tēma. Masu mediji publicē ekspertu viedokļus, publiskajā telpā notiek pasākumi muzeja izveidošanas nepieciešamības idejas popularizēšanai. Ir pat izveidota atsevišķa interneta vietne www.makslaivajagtelpu.lv, kurā var atrast „Deklarāciju par Laikmetīgās mākslas muzeja nepieciešamību”.

Deklarācijas tekstā it kā viss ir diezgan skaidrs. Vispārīgas frāzes par nācijas pastāvēšanas un garīgo vērtību saglabāšanas ciešo saikni. Uzsvērta nepieciešamība saglabāt mākslas vērtības, pret ko iebildumu nav. Tekstā var atrast pareizas frāzes par to, ka laikmetīgās mākslas muzeji pasaulē ir kļuvuši par nozīmīgiem tūrisma, finanšu un kultūras sakaru katalizatoriem.

Tālāk tekstā notiek negaidīta atsauce uz Latvijas Republikas proklamēšanu, un Latvijas Republikas pastāvēšanas priekšnosacījumi tiek neskaidrā veidā saistīti ar Laikmetīgās mākslas muzeja pastāvēšanu. Lūk, citāts: "Uzņemsimies beidzot atbildību arī mēs! Dosim Latvijai iespēju arī turpmāk pastāvēt! Kā pierādījumu mūsu apņēmībai, sniegsim Latvijai un tās iedzīvotājiem mūsu valsts simtgadē dāvanu – Laikmetīgās mākslas muzeju!” Pēc šī teksta autoru domām, nesniedzot Latvijai un tās iedzīvotājiem šo brīnišķīgo dāvanu, mēs tādā veidā liegsim Latvijai pastāvēšanas iespējas.

Vienā no intervijām iniciatīvas "Mākslai vajag telpu" vadītāja Katrīna Leiškalne stāsta, ka Laikmetīgās mākslas muzeja funkcija ir nevis statiska kultūras mantojuma uzkrāšana un saglabāšana, bet gan ļoti svarīgs mūsdienīgas izglītības instruments, faktors, kas motivē un iesaista jauniešus kultūras procesu apzināšanā, audzinot jaunu, ieinteresētu un zinošu kultūras paaudzi.

Tikai kultūrvidē audzis un attīstījies cilvēks darbojoties spēj īstenot ilgtspējīgas attīstības mērķus. Muzejs kā izglītības instruments ir mazefektīvs. Muzeji, protams, ir vajadzīgi, taču, ja runājam par izglītības instrumentiem, tad, manuprāt, ir efektīvāki izglītības instrumenti, kuros valstij būtu jāiegulda līdzekļi.

Atveru interneta portālu “Delfi.lv”. Ar Laikmetīgās mākslas muzeja tēmu saistīto rakstu sarakstā ir, lūk, šāds - “Eksperti spriež - Laikmetīgās Mākslas muzejam ir jābūt!” (raksts ir ilustrēts ar fotogrāfiju, kurā attēlota Helēna Demakova). Bet kas ir šo ekspertu sarakstā? Citu starpā arī Andrejs Žagars un Helēna Demakova.

Helēna Demakova? Ja atmiņa neviļ, Helēnai Demakovai bija kaut kāds sakars ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvniecību. Kāds? Helēna Demakova bija kultūras ministre laika posmā no 2004. gada 9. marta līdz 2009. gadam, bet 2008. gadā sāka būvēt LNB jauno ēku.

Šķiet, ka saistībā ar jaunās LNB ēkas būvniecību bija saistīti daži nesmukumi. 2010.gada 1.februārī Valsts kontrole publiskoja revīzijas ziņojumu par Kultūras ministrijas un valsts aģentūras „Jaunie trīs brāļi” rīcības atbilstību normatīvajiem aktiem. Šajā ziņojumā Valsts kontrole norādīja uz rupjiem pārkāpumiem gan no likumdošanas ievērošanas viedokļa, gan no finanšu plānošanas viedokļa, kā rezultātā tika izšķērdētas milzīgas nodokļu maksātāju naudas summas.

Reizēm presē jaunās LNB ēkas celtniecību pat sauca par bezatbildīgu avantūru, taču Demakova tā arī neuzņēmās kā tālaika kultūras ministre atbildību par notikušajām nelikumībām un neatvainojās Latvijas iedzīvotājiem (cik naivi gan būtu to sagaidīt!!!) par notriekto valsts naudu.

Ar kādiem vēl darbiem Helēna Demakova iegāja Latvijas Republikas vēsturē? Manuprāt, ar līgumu par akustiskās zāles projektēšanu 2008.gadā, ar savu cīņu pret melnajiem stārķiem, ar prēmiju izmaksām Kultūras ministrijas darbiniekiem 2008.gadā (neskatoties uz aizliegumu izmaksāt ministrijas darbiniekiem prēmijas, Kultūras ministrijas darbiniekiem tika iegādātas dāvanu kartes 19000 latu vērtībā, kas grāmatvedības pārskatā tika norādīts kā „citi administratīvie izdevumi”) un neskaitāmajiem interešu konfliktiem.

Bet ko mēs zinām par Andreju Žagaru kā par kultūras darbinieku? Par daudzajiem likumpārkāpumiem, esot LNO vadītāja amatā un izmaksājot šaubīgas prēmijas LNO darbiniekiem (piemēram, epizode ar Janu Magoni, kurai izmaksāja vairāk nekā 11 000 latu kā ziedojumu starpniecei), kā arī par ieradumu lielu daļu darba laika pavadīt komandējumos un uz nebēdu tērēt nodokļu maksātāju naudu.

Tātad vismaz divi cilvēki, kas, atrodoties augstos valsts amatos, ir ļaunprātīgi izmantojuši ieņemamo amatu un bijuši iesaistīti interešu konfliktos, atbalsta Laikmetīgās mākslas muzeja izveidošanu.

Nākamais jautājums, kas rodas, vērojot Laikmetīgās mākslas muzeja pozitīvisma kampaņu, ir - kur šīs Laikmetīgās mākslas muzeja atbalstīšanas kampaņas veidotāji ņem naudu? Šīs pašas interneta vietnes www.makslaivajagtelpu.lv sadaļā „Atbalstītāji” to var izlasīt. Citu atbalstītāju vidū tur figurē... Didzis Putniņš, kas ir uzņēmuma „RE&RE” valdes loceklis.

Un tad es atcerējos, ko tieši man atgādina iniciatīvas „Mākslai vajag telpu” pasākumi. Situāciju, kas bija izveidojusies pirms Nacionālās bibliotēkas celtniecības. Toreiz Helēna Demakova un citas valsts amatpersonas centās visus pārliecināt, ka tas viss ir ļoti nepieciešams mūsu valsts kultūrai, valsts prestižam, tas pozitīvi ietekmēs valsts ekonomiku, cels zināšanu līmeni u.t.t. Galu galā izrādījās, ka tas viss galvenokārt bija nepieciešams, lai varētu nelietderīgi tērēt nodokļu maksātāju naudu, pārkāpt likumus un saņemt atpakaļmaksājumus, piesedzoties ar cildenām kultūras saglabāšanas un attīstīšanas idejām.

Un esmu pārliecināts, ka Laikmetīgās mākslas muzeja veidošana izvērsīsies par tieši tādu pašu absurda teātra izrādi ar cirka, korupcijas, interešu konfliktu un likumpārkāpumu elementiem. Kas būs ieguvēji no Laikmetīgās mākslas muzeja projekta realizācijas? Pirmkārt, šī projekta kuratori valdībā un parlamentā, kas naudas izteiksmē saņems pateicības no uzņēmējiem, kuri šo projektu īstenos.

Ko saņems pārējie? Iespējams, ka dārgāko tāda tipa muzeju Eiropā, milzīgus budžeta izdevumus, kaudzi ar likumpārkāpumiem, jaunas korupcijas epizodes un ticību, ka tas viss ir noticis, lai stiprinātu nācijas identitāti, attīstītu tūrisma industriju un mākslas izglītību, lai veidotu integrētu kultūras telpu Rīgā, vairotu Latvijas kultūras kapitālu u.t.t.

Es domāju, ka Latvija ir pelnījusi jaunu Laikmetīgās mākslas muzeju, taču baidos, ka tas kārtējo reizi kļūs par korupcijas projektu. Ļoti ceru, ka maldos.

Novērtē šo rakstu:

87
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Kā intereses pārstāv Saeimas deputāti?

FotoIk pa četriem gadiem notiek Saeimas vēlēšanas, kurās tiek izvēlēti 100 tautas pārstāvji, kurus vēlētāji var izvēlēties tikai no partiju sarakstiem. Turpmākos 4 gadus šie partiju pārstāvji melnām mutēm groza un pieņem likumus savās un savu sponsoru interesēs, kā arī ieceļ tiesnešus. Lai cik tas skumīgi neliktos, bet es nevaru nosaukt nevienu likumu vai likumu grozījumus, kas būtu pieņemts iedzīvotāju vairākuma interesēs.
Lasīt visu...

21

Darba anihilizācija

FotoSaprotams, nekas negaidīts nav noticis. Tas, kas ir noticis, principā bija sagaidāms. Tiekamies ar prognozējamu jauninājumu. Labi ir zināms, ka stulbeņu un neliešu darbībā ir iespējami visdažādākie jauninājumi. Saskarsmē ar stulbeņu un neliešu darbību vienmēr ir jābūt gatavam tikties ar visdažādākā veida stulbībām un nelietībām. Stulbeņiem un neliešiem piemīt stulbuma un nelietību neierobežotas oriģinalitātes potenciāls. Drīkst paslavēt – ģeniāls potenciāls!
Lasīt visu...

3

Neiejauciet bērnus, „Latvijas valsts mežu” barotie pakalpiņi

FotoPēc bērnu piedzimšanas cilvēki kļūst emocionālāki attiecībā uz bērniem. Nesen kļuvu par tēvu jau trešajai meitai, tāpēc par sevi to zinu droši. Un emociju spektrs ir visplašākais - no aizkustinājuma asaru valdīšanas par tādiem niekiem kā dziesma "Save Your Kisses for Me" līdz neizmērojamam niknumam, klausoties radio par to, kā izturas pret bērniem dažos bērnu namos. Varbūt tieši tāpēc šķebinoši bija lasīt Māra Liopas jaunāko garadarbu portālā "Delfi", kur minētais kungs savas organizācijas īstenoto pret dabas aizsardzību vērsto politiku attaisno ar bērnu interešu aizstāvību.
Lasīt visu...

12

Par Čakšas izteikumiem un „Divpadsmit krēsliem”

Foto7.aprīlī tiku publicējis savu lekciju par ārstu sertifikācijas procesa īpatnībām. Šai sakarā esmu saņēmis vairāku interesentu jautājumus par divdesmit astoto slaidu (1.pielikums šai vēstulei) – kādas tad konkrētāk ir pretrunas valsts finansētajā veselības aprūpes sistēmā?
Lasīt visu...

12

Pusmiljons mediju atbalstam ir izdalīts „savējiem”: Kučinski un Melbārde, vai to pieļausiet?

FotoVēršamies pie Jums ar atklātu vēstuli, lai paustu savu neizpratni par Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) rīkotā konkursa „Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā” neprofesionālo norisi un nespēju nodrošināt Ministru kabineta pieņemtā dokumenta „Par Latvijas mediju politikas pamatnostādnēm 2016.–2020. gadam” izpildi.
Lasīt visu...

12

Islāma frontē bez pārmaiņām, jeb kā Zanders “analizēja” DP pārskatu

FotoNesen Drošības policija (DP) nākusi klajā ar pērnā gada pārskatu, kurā norādīts, ka Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, terorisma draudu līmenis ir zems, tomēr radikalizācija novērojama arī Latvijā.[1] Par vienu no iemesliem minēts fakts, ka bijušais Latvijas islāma kultūras centra vadītājs Oļegs Petrovs no Islāma valsts izplata latviski tulkotu tās propagandu Latvijas ummah (ticīgo kopienai).[2]
Lasīt visu...

21

Tauta ir runājusi, vai kāds klausījās?

FotoPēdējā laikā aizvien biežāk dzirdam aicinājumu parakstīt kādu iniciatīvu par izmaiņām likumdošanā, paust savu viedokli kādā aptaujā, aizpildot anketu vai klikšķinot internetā. Tas ļauj secināt, ka vairāk nekā 25 neatkarības gadi ir darījuši savu un esam sākuši saprast, ka dzīvojam demokrātijā un drīkstam paust savu viedokli.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Aicinām LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties

Biedrība ProBonoPublico.Latvia, pamatojoties uz aizvien dziļāku krīzi tieslietu sistēmā un būtiskiem pamattiesību pārkāpumiem, kurus iniciē pati Tieslietu ministrija tās ministra...

Foto

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

Vairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot...

Foto

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

Šajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas...

Foto

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates...

Foto

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

Godātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem...

Foto

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

Francijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

Ar zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu...

Foto

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

XIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu...

Foto

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

Dārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies,...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...