Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

1970. gadā dzimušajam Arturam Krastiņam – Latvijā vienīgajam cilvēkam, kas notiesāts ar reālu brīvības atņemšanu par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un „naudas atmazgāšanu”, - nav iespēju pārsūdzēt Valsts ieņēmumu dienesta aprēķinu, uz kura lielā mērā balstīta viņam celtā apsūdzība, kaut arī šis aprēķins sagatavots bez iepazīšanās ar iesaistīto uzņēmumu grāmatvedības dokumentāciju. Tas izriet no Krastiņa aizstāves Jekaterinas Bareres iebildumiem, kas trīs gadus pēc notiesājošā sprieduma šonedēļ apelācijas kārtībā tiks izskatīti Augstākajā tiesā.

Krastiņš 2008. gada 30. septembrī par izvairīšanos no nodokļu nomaksas nepilnu 70 tūkstošu latu apmērā un noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizāciju tika notiesāts ar brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem un apcietināts uzreiz pēc sprieduma pasludināšanas.

Kā galvenais un faktiski vienīgais pierādījums pirmās instances tiesā tika minēts Valsts ieņēmumu dienesta nodokļu aprēķina pārskats, taču tas, kā tagad izriet no Bareres paskaidrojumiem, ir tapis uz, domājams, nepietiekamas informācijas pamata.

Pērn, kad tiesa mēģināja sākt izskatīt lietu apelācijas kārtībā (taču tas neizdevās sakarā ar to, ka prokurors bija spiests grozīt apsūdzību), VID darbiniece Evija Milovanova liecināja - to, ka darījumi starp lietā figurējošajiem uzņēmumiem faktiski nav notikuši, viņa esot sapratusi „no Finanšu policijas iesniegtiem dokumentiem”.

VID darbiniece bija uzskatījusi, ka viņai ir pietiekami informācijas secinājumu izdarīšanai, uz kuru pamata Krastiņam tika piespriests cietumsods, taču tagad atklājies, ka šajos Finanšu policijas iesniegtajos dokumentos vispār nav bijusi uzņēmumu grāmatvedības dokumentācija.

„Neskatoties uz to, ka lielāka pirmstiesas izmeklēšanas laikā savākto materiālu daļa bijusi pievienota lietas materiāliem daudz vēlāk, nekā tika veikts minētais aprēķins, diemžēl ne prokurors, ne arī pirmās instances tiesa nekādā veidā nav pārbaudījuši šī aprēķina pareizību, patiesumu un atbilstību citiem lietā savāktiem pierādījumiem, par ko liecina kaut vai tas, ka tikai apelācijas instances tiesas otrā sēdē prokurors pārliecinājies par to, ka uzrādīto apsūdzību nepieciešams grozīt,” savos iebildumos norādījusi Barere.

Taču izrādās, ka šādā situācijā Krastiņam trīs gadu laikā pēc notiesājošā sprieduma nav bijis iespējams administratīvā kārtībā pārsūdzēt VID nodokļu aprēķina nepamatotību, kas bijis šī notiesājošā sprieduma pamatā, vēl vairāk – apsūdzētajam šis aprēķins pat laikus nav ticis izsniegts.

„Pirms tika pabeigta pirmstiesas izmeklēšana, A. Krastiņam minētais aprēķins netika izsniegts nedz pilnībā, nedz izraksta veidā, par ko liecina procesa virzītāja uzziņas saturs, no kura redzams, ka notikusi tikai A. Krastiņa informēšana par šāda aprēķina veikšanu, un secināms, ka apsūdzētajam nav bijis iespējams pēc iepazīšanās ar aprēķinu to apstrīdēt (jo viņa rīcībā šī dokumenta noraksts vai kopija neatradās), bet viņam iespējams vienīgi norādīt uz veiktā aprēķina nepilnīgumu un vienpusējo raksturu,” teikts Bareres iebildumos.

Tā noticis, neraugoties uz to, ka likumā Par nodokļiem un nodevām noteikts – Nodokļu administrācijas pienākumu vidū ir „pēc pārbaudes pabeigšanas iesniegt nodokļu maksātajam pārbaudes aktu (pārskatu). Ja nodokļu administrācija nodokļu revīzijā (auditā) izmanto kriminālprocesa virzītāja iesniegtos materiālus, nodokļu maksātājam iesniedzams izraksts no pārbaudes akta (pārskata), kas ietver kriminālprocesa virzītāja pieļauto informāciju”.

Tomēr arī šajā situācijā Krastiņam nav bijis iespēju šo nodokļu aprēķinu apstrīdēt administratīvā kārtībā, jo tiesa uzskata, ka šāds nodokļa aprēķina pārskats nav administratīvais akts – līdz ar to tā pārsūdzēšanas iespēja nepastāv.

Valsts ieņēmumu dienests atbilstoši likuma normām jau tradicionāli nekomentē jautājumus, kas saistīti ar konkrētiem nodokļu maksātājiem (un tāpat arī nemaksātājiem).

Savukārt LR Ģenerālprokuratūra uz jautājumu, kā tā var komentēt faktu, ka sakarā ar prokurora Viktora Ratnika lēmumu apsūdzību grozīt uz vieglāku Krastiņš uz apelācijas sūdzības izskatīšanu ir gaidījis no pagājušā gada maija līdz šā gada septembrim, sniedza šādu atbildi:

„Tiesas izmeklēšanas laikā apelācijas kārtībā tika nopratināta auditore, un, pārbaudot krimināllietas materiālus, tika konstatēts, ka nodokļu aprēķinā tika pieļautas pārrakstīšanās kļūdas kontējumos, līdz ar to prokuroram jāsamazina apsūdzības apjoms, bet nemainās noziedzīgu nodarījumu kvalifikācija. Saskaņā ar KPL 461. pantu un 462. pantu prokuroram ir pienākums grozīt apsūdzību, un apsūdzību uzturošais prokurors šādu grozījumu pieteica mutvārdos, un tas tika fiksēts tiesas sēdes protokolā. KPL nosaka, ka apsūdzību var grozīt pirmās instances tiesā un apelācijas instances tiesā. Pēc tiesas pieprasījuma jaunā apsūdzība sastādīta rakstveidā un 2010. gada 27. maijā iesniegta tiesai.”

Novērtē šo rakstu:

30
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

FotoJāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus.
Lasīt visu...

12

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

FotoGarkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā tādā Mežonīgo Rietumu šerifu pilsētā, - ir domei labvēlīgie un nelabvēlīgie rajoni, kā arī pareizie cilvēki, kam pilsētiņā atļauts faktiski viss.
Lasīt visu...

12

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

FotoDrīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami risināmu problēmu, un no ministres, kura daudzus gadus šajā jomā ir strādājusi, mums ir tiesības gaidīt taustāmus rezultātus arī bez īpaša iešūpošanās perioda, kā to solīja premjers Māris Kučinskis un topošā amata kandidāte. Gads būs pagājis, taču vai mēs varam nosaukt kaut vienu veselības ministres sasniegumu, kaut vienu izcīnītu uzvaru pacientu un medicīnas darbinieku interesēs?
Lasīt visu...

21

Fotogrāfe un divas mammas

FotoSociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja daudz un dažādas diskusijas par to, ko var un ko nevar darīt privātpersona, sniedzot savus pakalpojumus. Netrūka arī to, kuri jautāja manu kā jurista viedokli par notikušo.
Lasīt visu...

18

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

FotoLatvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda, ir pasaulē labākie skeletonisti, BMX velobraucēji, paraolimpiskie vieglatlēti ar zelta medaļām no Olimpiskajām spēlēm Rio. Paraolimpiādē startēja paraolimpietis Rihards Snikus, kurš, neskatoties uz savu slimību, ar apkārtējo atbalstu un palīdzību spēja startēt paraolimpiskā iejādē – daiļjāšanā ar zirgu.
Lasīt visu...

6

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

Foto2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas lietas ir apstājušās un nav darba rezultātu. 2. Deputāti apdraud smago korupcijas noziegumu izmeklēšanu
Lasīt visu...

21

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

FotoLatvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota aizskāruma gadījumā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...