Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

1970. gadā dzimušajam Arturam Krastiņam – Latvijā vienīgajam cilvēkam, kas notiesāts ar reālu brīvības atņemšanu par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un „naudas atmazgāšanu”, - nav iespēju pārsūdzēt Valsts ieņēmumu dienesta aprēķinu, uz kura lielā mērā balstīta viņam celtā apsūdzība, kaut arī šis aprēķins sagatavots bez iepazīšanās ar iesaistīto uzņēmumu grāmatvedības dokumentāciju. Tas izriet no Krastiņa aizstāves Jekaterinas Bareres iebildumiem, kas trīs gadus pēc notiesājošā sprieduma šonedēļ apelācijas kārtībā tiks izskatīti Augstākajā tiesā.

Krastiņš 2008. gada 30. septembrī par izvairīšanos no nodokļu nomaksas nepilnu 70 tūkstošu latu apmērā un noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizāciju tika notiesāts ar brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem un apcietināts uzreiz pēc sprieduma pasludināšanas.

Kā galvenais un faktiski vienīgais pierādījums pirmās instances tiesā tika minēts Valsts ieņēmumu dienesta nodokļu aprēķina pārskats, taču tas, kā tagad izriet no Bareres paskaidrojumiem, ir tapis uz, domājams, nepietiekamas informācijas pamata.

Pērn, kad tiesa mēģināja sākt izskatīt lietu apelācijas kārtībā (taču tas neizdevās sakarā ar to, ka prokurors bija spiests grozīt apsūdzību), VID darbiniece Evija Milovanova liecināja - to, ka darījumi starp lietā figurējošajiem uzņēmumiem faktiski nav notikuši, viņa esot sapratusi „no Finanšu policijas iesniegtiem dokumentiem”.

VID darbiniece bija uzskatījusi, ka viņai ir pietiekami informācijas secinājumu izdarīšanai, uz kuru pamata Krastiņam tika piespriests cietumsods, taču tagad atklājies, ka šajos Finanšu policijas iesniegtajos dokumentos vispār nav bijusi uzņēmumu grāmatvedības dokumentācija.

„Neskatoties uz to, ka lielāka pirmstiesas izmeklēšanas laikā savākto materiālu daļa bijusi pievienota lietas materiāliem daudz vēlāk, nekā tika veikts minētais aprēķins, diemžēl ne prokurors, ne arī pirmās instances tiesa nekādā veidā nav pārbaudījuši šī aprēķina pareizību, patiesumu un atbilstību citiem lietā savāktiem pierādījumiem, par ko liecina kaut vai tas, ka tikai apelācijas instances tiesas otrā sēdē prokurors pārliecinājies par to, ka uzrādīto apsūdzību nepieciešams grozīt,” savos iebildumos norādījusi Barere.

Taču izrādās, ka šādā situācijā Krastiņam trīs gadu laikā pēc notiesājošā sprieduma nav bijis iespējams administratīvā kārtībā pārsūdzēt VID nodokļu aprēķina nepamatotību, kas bijis šī notiesājošā sprieduma pamatā, vēl vairāk – apsūdzētajam šis aprēķins pat laikus nav ticis izsniegts.

„Pirms tika pabeigta pirmstiesas izmeklēšana, A. Krastiņam minētais aprēķins netika izsniegts nedz pilnībā, nedz izraksta veidā, par ko liecina procesa virzītāja uzziņas saturs, no kura redzams, ka notikusi tikai A. Krastiņa informēšana par šāda aprēķina veikšanu, un secināms, ka apsūdzētajam nav bijis iespējams pēc iepazīšanās ar aprēķinu to apstrīdēt (jo viņa rīcībā šī dokumenta noraksts vai kopija neatradās), bet viņam iespējams vienīgi norādīt uz veiktā aprēķina nepilnīgumu un vienpusējo raksturu,” teikts Bareres iebildumos.

Tā noticis, neraugoties uz to, ka likumā Par nodokļiem un nodevām noteikts – Nodokļu administrācijas pienākumu vidū ir „pēc pārbaudes pabeigšanas iesniegt nodokļu maksātajam pārbaudes aktu (pārskatu). Ja nodokļu administrācija nodokļu revīzijā (auditā) izmanto kriminālprocesa virzītāja iesniegtos materiālus, nodokļu maksātājam iesniedzams izraksts no pārbaudes akta (pārskata), kas ietver kriminālprocesa virzītāja pieļauto informāciju”.

Tomēr arī šajā situācijā Krastiņam nav bijis iespēju šo nodokļu aprēķinu apstrīdēt administratīvā kārtībā, jo tiesa uzskata, ka šāds nodokļa aprēķina pārskats nav administratīvais akts – līdz ar to tā pārsūdzēšanas iespēja nepastāv.

Valsts ieņēmumu dienests atbilstoši likuma normām jau tradicionāli nekomentē jautājumus, kas saistīti ar konkrētiem nodokļu maksātājiem (un tāpat arī nemaksātājiem).

Savukārt LR Ģenerālprokuratūra uz jautājumu, kā tā var komentēt faktu, ka sakarā ar prokurora Viktora Ratnika lēmumu apsūdzību grozīt uz vieglāku Krastiņš uz apelācijas sūdzības izskatīšanu ir gaidījis no pagājušā gada maija līdz šā gada septembrim, sniedza šādu atbildi:

„Tiesas izmeklēšanas laikā apelācijas kārtībā tika nopratināta auditore, un, pārbaudot krimināllietas materiālus, tika konstatēts, ka nodokļu aprēķinā tika pieļautas pārrakstīšanās kļūdas kontējumos, līdz ar to prokuroram jāsamazina apsūdzības apjoms, bet nemainās noziedzīgu nodarījumu kvalifikācija. Saskaņā ar KPL 461. pantu un 462. pantu prokuroram ir pienākums grozīt apsūdzību, un apsūdzību uzturošais prokurors šādu grozījumu pieteica mutvārdos, un tas tika fiksēts tiesas sēdes protokolā. KPL nosaka, ka apsūdzību var grozīt pirmās instances tiesā un apelācijas instances tiesā. Pēc tiesas pieprasījuma jaunā apsūdzība sastādīta rakstveidā un 2010. gada 27. maijā iesniegta tiesai.”

Novērtē šo rakstu:

30
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Par Valsts sekretāru sanāksmē izsludināto Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidācijas rīkojuma projektu

FotoJāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (turpmāk – JVLMA) ir iepazinusies ar 26. janvāra Valsts sekretāru sanāksmē pieteikto projektu “Par Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidāciju” un konceptuāli piekrīt, RPIVA reorganizācijas gadījumā, pārņemt Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (turpmāk – RPIVA) profesionālās bakalaura studiju programmas “Deju un ritmikas skolotājs”, profesionālās bakalaura studiju programmas “Mūzikas skolotājs”, profesionālās maģistra studiju programmas “Dejas pedagoģija” un profesionālās maģistra studiju programmas “Mūzikas pedagoģija” īstenošanu. To apstiprina arī 2017. gada 18. janvārī JVLMA Senātā pieņemtais lēmums.
Lasīt visu...

21

Vēlreiz par legalizētās parazitēšanas politekonomiku

FotoDalītā īpašuma un piespiedu zemes nomas problēma atjaunotajā Latvijā sākās ar likuma “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās” pieņemšanu 1991. gada 20. novembrī. Zemes reformas mērķis tika definēts likuma 2. pantā: “Zemes reformas mērķis ir pakāpeniskas valsts īpašuma denacionalizācijas, konversijas, privatizācijas un nelikumīgi atsavinātu zemes īpašumu atdošanas gaitā pārkārtot zemes īpašuma un zemes lietošanas tiesiskās, sociālās un ekonomiskās attiecības pilsētās, lai veicinātu sabiedrības interesēm atbilstošas pilsētu apbūves veidošanos, zemes aizsardzību un racionālu izmantošanu.”
Lasīt visu...

6

“Valsts nekustamo īpašumu” legālais reiderisms gripas epidēmijas kulminācijā atstāj bez ģimenes ārsta 4000 pacientu

FotoNo „likumīgā reiderisma” un citām trešo pušu interešu vadītām shēmām mazāk ietekmīgā iesaistītā puse cieš katru dienu. Par šādām situācijām nereti nerunā vai ar netaisnību mēģina cīnīties klusībā, iesaistot tiesībsargājošās institūcijas. Bieži vien puse, kuras intereses šādās shēmās vistiešākā veidā tiek aizskartas un tiesības – ignorētas, jūtas bezspēcīga pārējo iesaistīto pušu priekšā, kas kopā strādā vienota mērķa labā. Tomēr ir gadījumi, kad klusēt vairs nevar, un par vienu no tādiem – turpmākā tekstā, jo tas skāris vismaz 4000 pacientu tiesības uz valsts nodrošinātiem medicīniskiem pakalpojumiem, iespēju tos saņemt no uzticamas, iemīļotas ārstniecības iestādes.
Lasīt visu...

13

Reideris aizēno vēlēšanas

FotoVēlēšanu elektronisku balsu skaitīšanas sistēmas izstrādātājs Renārs Kadžulis (attēlā) reiderisma ceļā pērnā gada nogalē pārņēmis dzīvokļu īpašnieku biedrību „Ozolaines nami”.
Lasīt visu...

21

Vēstule Saeimas Ārlietu komisijai – nepieciešams neatkarīgs pētījums par CETA ietekmi uz Latviju

Foto2016.gada 30.oktobrī Eiropas Savienība un Kanāda parakstīja Eiropas Savienības un Kanādas Visaptverošo ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu (turpmāk tekstā - CETA), kas bija iespējams tikai pēc intensīvām sarunām un īpašo atrunu iekļaušanu, panākot Beļģijas akceptu nolīguma parakstīšanai.
Lasīt visu...

13

Balagāns, kas tiek uzdots par lielo plēsēju aizsardzības plāna apspriešanu

FotoPašlaik paklusām, sabiedrībai nezinot, notiek mūsu lielo plēsēju - lūša, vilka un brūnā lāča aizsardzības plāna apspriešana, ko administrē Latvijas Vides aizsardzības fonds (LVAF) un šobrīd veic Mežzinātnes institūts  „Silava": https://www.lvafa.gov.lv/projekts?ticker=1-08/189/20
Lasīt visu...

13

Gaļas stulbums

FotoGunitas Kaņepes nošautās lūšu mātes skandāls deva iespēju vietējiem gaiļiem - kuri sevi dēvē par „medniekiem” - publiski nodemonstrēt savu trulumu, stulbumu un uzpūtību visā krāšņumā. Dažu dienu laikā savus uzskatus par ne-medniekiem pauda Zemkopības ministrijas ierēdņi Valters Lūsis un Jānis Bārs, kā arī mednieku organizāciju vadītāji Jānis Baumanis un Haralds Barviks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jautājumi aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim par Nacionālo bruņoto spēku mehanizāciju

Valsts aizsardzības koncepcijās (2012-2016, 2016-), iepriekš pieņemtas Saeimā 2012.gada 10. maijā, 2016. gada 16. jūnijā, ir...

Foto

Privatizēto daudzdzīvokļu māju pārvaldīšanā gadsimta “bardaks”

Šāds secinājums izriet ne tikai no viena piemēra, ko aprakstīšu. Vai katru dienu var saskarties, kad Rīgā pielieto zemes piespiedu...

Foto

Intelektuālā viagra deputātiem

2017.gada 1.martā latviešiem uzzied jauna dzīve. Lieli prieki būs latviešu elektorātam. Šajā dienā darbību sāks Saeimas Analītiskais dienests. Tā uzdevums „nodrošināt aprakstošu un...

Foto

Kāds simbols, tāda tauta: Jūlijs Krūmiņš pret Jāņa Jurkāna viedokli saistībā ar VVF un viņas „blata kapu”

Janvārī prese daudz rakstīja par Vairas Vīķes-Freibergas piedzīvojumiem, kad...

Foto

Deputātu jautājumi par pamatojumu labklājības ministra Jāņa Reira apgalvojumiem par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

Šī gada 1. februārī Jums tika iesniegti jautājumi (Nr.251/J/12) ar lūgumu sniegt...

Foto

Deputātu jautājumi Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidru informāciju par Stradiņu slimnīcas jaunā korpusa būvniecības izmaksām

Vairākos deputātu jautājumos esam Jums uzdevuši jautājumus par Paula Stradiņa Klīniskās...

Foto

Spriņģe, Elksne un Tjarve: aicinām respektēt mūsu īpašo lomu sabiedrībā

Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA), Latvijas Televīzijas un žurnāla "Ir" atklātā vēstule ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, kopijas -...

Foto

Balsojums par CETA šādā redakcijā ir balsojums pret Latvijas mazo un vidējo uzņēmēju interesēm

Eiropas Parlaments Strasbūrā 15. februārī nobalsoja par brīvās tirdzniecības līguma ar Kanādu...

Foto

Uzcelt pieminekli, nepiesmejot piemiņu

Biedrības “Latgolys Saeima” ir vērsusies pie Rēzeknes domes priekšsēdētāja, Latgales kongresa simtgades pieminekļa autora un kultūras ministres ar atklātu vēstuli par Latgales...

Foto

Drošības policija: žurnālisti neesot likumdevēji, lai interpretētu likumus

Otrdien biju uzaicināts uz Drošības policiju sniegt liecības kriminālprocesā, kas ir uzsākts par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu, kura...

Foto

Cīņa par komfortu, ne pret noziedzību

Eirodeputātes Ivetas Grigules „piespiedu brīvprātīgā” izstāšanās no ZZS dod netiešu ieganstu cerībām: valdība varbūt saņems dūšu un neizcūkos iespēju noziedzības...

Foto

Kā man gāja Drošības policijā

“Kuram gan citam var uzticēties, ja ne Drošības policijai?” ņipra sarkanmate vaicā, kad norādu, ka Drošības policijā izvietotajiem mantu glabāšanas skapīšiem...

Foto

Laikmeta ainiņas V (Valentīndienas noskaņās)

Romantiskam stāstam esot jābūt kā nobriedušam vīnam - nedaudz neticamam un reibinošas domas raisošam. Ar stāstu sākas vīrieša un sievietes attiecības,...

Foto

Krimināli tiesātais Poikāns ir kaitnieks, Meroni personiski man naudu nemaksā

Esmu saņēmis daudzus jautājumus epastos un sociālajos tīklos. Artus, kas notiek? Kāpēc Tu neatbildi uz visiem...

Foto

Par to, kāpēc „labējās partijas nerunā ar krievvalodīgajiem”

Nolēmu uzrakstīt atbildi Olgas Dragiļevas rakstam “Vēlētājs miskastē”. Rakstā kritizētas t.s. latviskās (vai politkorektāk - labējās) partijas par to,...

Foto

JKP no 2018. gada Rīgā ieviesīs bezmaksas sabiedrisko transportu

Pirmais darbs, ko Jaunā konservatīvā partija (JKP) darīs Rīgas domē (RD), ir visu pašvaldības uzņēmumu audits. Tādā...

Foto

Cenzūra uzstāties KPV LV partijas kongresā

Šī ir manis sagatavotā uzruna KPV LV partijas kongresam, ko esmu spiests nosūtīt medijiem, jo partijas valde aizliedz partijas biedriem...

Foto

Par vienu bezkaunīgu un melīgu piektklasnieku

Jūtos parādā savu viedokli par raidījumā deFacto rādīto sižetu pagājušā svētdienā. Tā kā Artuss (mans draugs, kā viņš sižetā apgalvoja) mani no...

Foto

Publiski atklāta vēstule SAB direktoram J. Maizīša kungam no LR 12.Saeimas deputāta Valda Kalnozola

Kā Latvijas Republikas pilsoņu ievēlēts 12.Saeimas deputāts vēršos pie Jums ar šādiem...

Foto

Karalis ir miris, lai dzīvo karalis! jeb Kādēļ es neraudāšu Latvijas valsts bērēs

Es apzinos, ka šāds virsraksts var tikt uzskatīts par visai provokatīvu un varu...

Foto

Pārbūves mantojums: perversijas deserts

Pēcpadomju gados latviešu garīgajā kultūrā nepatīkams jaunums ir masveidīgā pievēršanās perversajam. Tas tiek darīts ar īpašu entuziasmu un lepnumu un, iespējams, ne...

Foto

Kā valdība pieļāva, ka notiek gadu desmitos mērāma medicīnas darbinieku pazemošana?

Ģimenes ārsts ir pašnodarbinātais. Viņa rīcībā ir darbinieki - sertificēts ārsta palīgs un medmāsa. To...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos nosaukt atbildīgos saistībā ar “e-veselības” projekta ieviešanas darbiem

Jums tika sagatavoti un iesniegti deputātu jautājumi sniegt konkrētu informāciju par...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidras atbildes saistībā ar “e-veselības” izmaksu pamatotību

Rūpīgi iepazīstoties ar visu Jūsu sniegto informāciju, nākas secināt, ka Jūs...