Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Politikas kuluāros izskan spekulācijas, ka Zatlera reformu partijas (ZRP) šķelšanās rezultātā jau tā papluinītā valdības koalīcija var piedzīvot jaunus satricinājumus līdz otrdienai, kad tiek prognozēts uzticības balsojums Saeimā jaunajai Valda Dombrovska valdībai. Tas varot novest pie ZRP iedalīto ministru portfeļu skaita samazināšanas vai pat ZRP aizstāšanas ar Zaļo un zemnieku savienību (ZZS). 

Satricinājumus var nest mēģinājums rosināt atsevišķu ZRP izvirzīto ministru kandidātu nomaiņu, tam izmantojot Valsts prezidenta Andra Bērziņa pieprasītos drošības un tiesībsargājošo iestāžu atzinumus par ministru kandidātiem. Izskan arī aizdomas, ka ZRP ministru kandidātu diskvalificēšanai piesaistīti sabiedrisko attiecību speciālisti, kas saistīti ar Vienotību un ekonomiskajiem grupējumiem, kuru intereses saskatāmas aiz ZRP sašķelšanas. Tā dēvētā „melnā PR” kampaņa tiekot veidota pret ZRP virzīto iekšlietu ministra kandidātu Rihardu Kozlovski un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra kandidātu Edmundu Sprūdžu.

Premjeram tuvu stāvoši avoti gan apgalvo, ka Dombrovskis nav ieinteresēts ministru kandidātu nomaiņā dienu vai divas pirms valdības gaidāmā uzticības balsojuma Saeimā. Dombrovskis esot apmierināts ar grūto koalīcijas sarunu iznākumu un nevēloties izaicināt likteni ar pēdējā brīža pārkārtojumiem valdībā. Zināms, ka vēl dažas stundas pirms Valsts prezidenta lēmuma uzticēt valdības sastādīšanu Dombrovskim pastāvēja bažas, ka tagadējais premjers šo nomināciju nesaņems un varētu tikt aicināts kāds bezpartejiskais premjera amata kandidāts, kuram pietiktu autoritātes un politiskās drosmes veidot valdību ar visu Saeimā pārstāvēto partiju, tostarp Saskaņas centra, deleģētiem ministriem.

Tomēr tas, ka gandarīts ir Dombrovskis, nenozīmē, ka visi varas centri Vienotībā jūtas apmierināti ar pašreizējo ministru portfeļu sadalījumu. Vismaz divās no šīm trim ministrijām – Iekšlietu ministrijas (IeM), Ekonomikas ministrijas (EM) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) – ietekmīgi Vienotības spēlētāji vēlētos redzēt savus cilvēkus. Viens no apliecinājumiem tam bija Vienotības ietekmē esošā ZRP šķeltnieka Klāva Olšteina mēģinājums EM vadībā virzīt Jaunā laika ziedotāju, Latvijas Garantiju aģentūras valdes priekšsēdētāju Klāvu Vasku. Olšteins arī īsi pirms aiziešanas no ZRP sev bija prasījis iekšlietu ministra amatu. Prasību iekšlietu ministra amatā nomainīt Kozlovski vairākiem ZRP kodola cilvēkiem prasījis apsardzes firmas TM security īpašnieks Mārtiņš Tenbergs. Oficiāli šie ZRP valdes locekļi par to runāt pagaidām atsakās, tomēr no neoficiāliem skaidrojumiem izriet, ka Tenbergs kā ietekmes sviru izmanto kontroli pār ZRP šķeltnieku sešinieku. Pietiek jau rakstīja, ka Tenbergs palīdzējis Olšteinam priekšvēlēšanu kampaņā.

Lai gan kopš brīža, kad tika panākta vienošanās par šo valdības koalīcijas modeli, ir notikušas būtiskas izmaiņas un ZRP ietekme ir sarukusi, par 6 deputātiem samazinoties tās Saeimas frakcijai, partijai pienākošos ministru skaits nav samazinājies. ZRP jaunajā valdībā vēl aizvien deleģē piecus ministrus – Robertu Ķīli uz Izglītības un zinātnes ministriju (IzM), Rihardu Kozlovski uz IeM, Edmundu Sprūdžu uz VARAM, Danielu Pavļutu uz Ekonomikas ministriju (EM) un Edgaru Rinkēviču uz Ārlietu ministriju (ĀM).

ZRP pašlaik Saeimā ir vairs tikai 16 balsis, nevis 22, kā bija amatu sadales brīdī. Piemēram, Nacionālajai apvienībai, kurai Saeimā ir tikai nedaudz mazāk – 14 deputātu, valdībā iedalīti tikai divi ministru portfeļi – tieslietas Gaidim Bērziņam un kultūra Žanetai Jaunzemei-Grendei.

Jau pašlaik daudzi Vienotības politiķi neoficiāli pauž, ka labāk strādātu valdībā kopā ar ZZS, kas esot prognozējams spēks un turklāt palīdzējis Dombrovskim divās pēdējās valdībās pieņemt arī nepopulārus lēmumus, kas stabilizēja valsts finansiālo situāciju, nevis kopā ar Zatlera partiju. Pēdējais mēnesis pēc vēlēšanām parāda, ka Vienotībai daudz grūtāk sarunāties un vienoties par kaut ko ar ZRP, nekā tas bija, strādājot valdībā divatā ar ZZS. Neoficiāli no Vienotības politiķiem izskan, ka sabiedrība jāpieradina pie domas, ka zaļie zemnieki ir stabilāks valdības partneris, tāpat ar šo domu jāaprod arī partijas iekšienē.

Attiecības starp Vienotību un ZRP dažiem likušas atcerēties to nospriegojumu, kāds bija starp Einara Repšes Jauno laiku un Andra Šķēles Tautas partiju, kad Repše tikko ienāca politikā un abi politiskie spēki mokošās sarunās secināja, ka nespēs izveidot kopīgu valdību. Avoti Vienotībā gan saka – tas, kas notika starp Repšes Jauno laiku un Šķēles Tautas partiju, bija „šķiru cīņa” ar pretrunām ideoloģijā, principos un mērķos, kamēr to, kas vērojams starp Vienotību un Zatlera partiju, jādēvē par „brāļu karu”, kas reiz beigsies ar kopīgu darbu. 

Novērtē šo rakstu:

33
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Politiskais trilleris „Bailes” – jau mēnesi pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās

FotoApgāda „Mantojums” maija beigās izdotais Indriķa Latvieša pirmais romāns – politiskais trilleris „Bailes” jau mēnesi ir pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās.
Lasīt visu...

3

Politaģitācijas lapeles centieni glābt no negoda “oligarhu lietas” pasūtītājus un izpildītājus

FotoJau dažas nedēļas ar milzu vērienu Latvijā notiek propagandas kampaņa saistībā ar t.s. Šlesera „Rīdzenes” sarunām. To organizējuši un finansējuši savtīgā noziedznieka Džordža Sorosa pakalpiņi Latvijā, lai ietekmētu politisko procesu saistībā ar Saeimas vēlēšanām. Lielākais kliedzējs šai pērkamās žurnālistikas daudzbalsīgajā korī ir lumpenproletariāta politaģitācijas lapele – žurnāls „Ir”.
Lasīt visu...

12

Kultūrelites aklā seja jeb "is it literary or commercial"?

FotoSpriedumi ir ļoti subjektīvi. Izriet no nelāgas pieredzes. Tās pašas, kas lēnām noslēdz teātru durvis, izstāžu zāļu gaiteņus un koncertzāļu lieveņus. Turpu nav vērts iet, jo faktiski visi pasākumi ir zemas kvalitātes kultūruzvedumi, kuru dēļ nav vērts tērēt nedz laiku, nedz naudu.
Lasīt visu...

21

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzruna Saeimas pavasara sesijas noslēguma plenārsēdē

FotoĻoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamās deputātes un godātie deputāti! Ir pagājis gads kopš manas iepriekšējās uzrunas. Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu. Esam ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tās uz mums neattiektos. Esam bijuši vairāk nodarbināti paši ar sevi, taču neesam pielikuši vajadzīgās pūles, lai paveiktu iedzīvotājiem solīto.
Lasīt visu...

12

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

FotoEs, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija – Latvijas, kā rāda veikalu publiskotie dati, pirktākā grāmata „Bailes” oficiāli skaitās daiļliteratūra un tāpēc tajā minētais nevar kalpot ne par pierādījumu, ne par stingru faktu. Taču starp daudzajiem „politiskā trillera” slāņiem man nozīmīgākais šķiet tas, kas attiecināms uz slavenajiem „čekas maisiem” un to atrašanās – vai neatrašanās – vietu.
Lasīt visu...

3

Lai Šadurskis pats brauc prom

FotoAprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā puse iedzīvotāju uzticas izpildvarai un tiesu varai, tad vajadzētu sekot vismaz skaidrojumam no šo varas pārstāvju puses un vismaz solījumam laboties, bet kas notiek Latvijā? Viss mierīgi, nav manīts pat mēģinājums mainīt attieksmi no  varas pārstāvju puses.
Lasīt visu...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Nākotnes konjunktūra

Latviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu...

Foto

Ko darīt?

Bieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?»...

Foto

Tikmēr melnos indīgos dūmos

Esmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un...

Foto

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

Tagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes...

Foto

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

Žurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu...

Foto

Valodu lielu dara cilvēki

1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas...

Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...