Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ekonomikas ministrijas (EM) vadītās darba grupas gala ziņojums par to, ko darīt ar valstij piederošajiem uzņēmumiem un kapitāla daļām, sensacionālo lielo valsts monopoluzņēmumu pārdošanu neparedz. Šādu secinājumu ļauj izdarīt EM vadītās darba grupas par valsts īpašumu saglabāšanu valsts īpašumā vai to pārdošanu gala ziņojums, kas nonācis Pietiek rīcībā.

Tā sauktie stratēģiski nozīmīgie valstij 100% piederošie uzņēmumi – valsts akciju sabiedrības Latvenergo, Latvijas dzelzceļš, Latvijas pasts, Latvijas gaisa satiksme, starptautiskā lidosta Rīga, kā arī gandrīz par miljardu latu (945 miljoniem latu) novērtētie Latvijas valsts meži, privatizēti netiks. Toties visi pārējie - kopumā aptuveni 70 valstij piederošie uzņēmumi vai to kapitāla daļas varētu nonākt privātās rokās vai arī tikt  pārveidoti par valsts aģentūrām.

EM darba grupas dokuments nesatur ne to uzņēmumu un valstij piederošo kapitālsabiedrību daļu sarakstu, kuras valdība pārskatāmā laikā varētu privatizēt, ne to uzņēmumu sarakstu, kurus varētu apvienot un pārveidot par valsts aģentūrām. Ziņojums saucas Publisko personu darbības koncepcija, un Pietiek to publisko pilnībā.

Dokumentā analizēta pašreizējā situācija ar valstij piederošajiem uzņēmumiem un to kapitāla daļām, to pārvaldību, iespējām gūt ieņēmumus (caur dividendēm) valsts budžetā, ar to pārvaldību saistītajiem budžeta izdevumiem un šo uzņēmumu iespējām darboties privātā tirgū. Zināms, ka dokumentu tuvākajās dienās paredzēts nodot izskatīšanai valdībai.

Koncepcija tapusi pēc vairāku mēnešu ilgām diskusijām. Tieši saistībā ar to pirms vēlēšanām izskanēja vairāku valdībai opozīcijā esošo politisko spēku, to vidū apvienības Par labu Latviju līdera Ainara Šlesera bažas, ka Valda Dombrovska (Vienotība) valdība, klausot starptautiskajiem aizdevējiem, gatavo kādu slepenu valstij piederošo uzņēmumu privatizācijas sarakstu. Nozīmīgākais uzsvars tika likts uz faktu, ka Dombrovska valdība gatavojas izšķirties par vairāku lielo valsts uzņēmumu privatizāciju. To vidū neoficiāli tika minēti gan Latvenergo, gan Latvijas valsts meži.

Pietiek rīcībā esošais darba grupas ziņojums skaidri parāda, ka lielo valstij piederošo valsts uzņēmumu pārdošana vismaz pagaidām netiek plānota un tos atbilstoši tā sauktajam privatizācijas pabeigšanas likumam aizvien paredzēts saglabāt valsts īpašumā. Tomēr no koncepcijas arī skaidri izriet, ka valstij būtu jāmazina sava loma uzņēmējdarbībā. Līdz ar to saprotams, ka daļu valsts uzņēmumu valsts varētu izšķirties pārdot vai, kā to nosaucis premjers Dombrovskis, – valsts uzņēmumu veiktās funkcijas nodot privātajam sektoram.

Starp ievērojamākajiem uzņēmumiem, kuros valstij piederošās kapitāla daļas varētu pārdot, visticamāk, būs jau daudzkārt apspriestie Lattelecom un Latvijas Mobilais telefons, bankas Parex un Citadele, restrukturizētā Latvijas Hipotēku un zemes banka, iespējams, arī airBaltic. Neskaidrs ir jautājums, kas piemēram, notiks ar valsts a/s Latvijas valsts ceļi, Autotransporta direkciju, slimnīcām (kas ir valsts a/s).

No EM vadītās darba grupas dokumenta, kā arī citiem dokumentiem var secināt, ka vai nu šis valsts kapitālsabiedrības tiks pārveidotas par valsts aģentūrām, vai arī tām pēc publiskās privātās partnerības principa varētu tikt piesaistīts privātais partneris.

No dokumenta ir saprotams, ka tās valsts kapitālsabiedrības, kuras strādā ar zaudējumiem (izglītības, kultūras un sporta jomās), lai taupītu budžeta naudu, varētu tikt apvienotas un pārveidotas par valsts aģentūrām. Līdzīgs ieteikums par to, kā uzlabot un racionalizēt valstij piederošo uzņēmumu pārvaldi, jau iepriekš izskanējis no SVF.

Darba grupa, kura izstrādāja šo koncepciju, tika izveidota ar Dombrovska 1.aprīļa rīkojumu, par tās vadītāju nozīmējot Ekonomikas ministrijas valsts sekretāru Juri Pūci. Viņš medijos jau iepriekš izteicās, ka darba grupas gala ziņojums nesaturēs sarakstu ar tiem uzņēmumiem, kurus valsts varētu privatizēt, bet gan piedāvās risinājumu, ko valstij tālāk darīt ar tās īpašumā esošiem uzņēmumiem un kapitālā daļām.

Darba grupā strādāja pārstāvji no Finanšu, Zemkopības, Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu, Tieslietu, Ekonomikas ministrijām, Valsts kancelejas, kā arī premjera ārštata padomnieki juridiskajos un valsts pārvaldes jautājumos.

Nepieciešamība izvērtēt, ko darīt ar valstij piederošajiem uzņēmumiem un to daļām, radās, jo vienošanās ar starptautiskajiem aizdevējiem – SVF un Eiropas Komisiju – noteica, ka līdz 2010.gada septembra beigām valdībai jāsagatavo visu valsts un pašvaldību uzņēmumu saraksts, iekļaujot informāciju par to peļņu, saņemtajām subsīdijām, dividenžu maksājumiem, nodarbinātības un algu līmeņiem.

Ziņojums par pašvaldībām piederošajiem uzņēmumiem un to vērtībām aizvien nav sagatavots, savukārt ziņojums par valstij piederošajiem aktīviem ir izstrādāts un pieejams publiski.

Paredzēts, ka līdz šā gada beigām valdībai jāsagatavo stratēģija, norādot, kuriem būtu jāpaliek valsts uzņēmumiem, bet kuri ir jāpārveido par valsts aģentūrām vai jāprivatizē.

Dokuments pdf formātā

Lejuplādēt Ekonomikas ministrijas darba grupas ziņojumu

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Pietiks par DEPO

FotoJau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī veikala apmeklētājs, līdz ar to mani droši var ievietot projekta atbalstītāju rindās.
Lasīt visu...

21

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

FotoPirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atcelšanu vienīgajam nekustamajam īpašumam - mājoklim Latvijā. NĪN vienīgajam mājoklim netiek piemērots Baltijas kaimiņvalstīs, kā arī daudzās ES valstīs, piemēram, Dānijā, Beļģijā, Maltā, Slovākijā, Itālijā, Grieķijā.
Lasīt visu...

12

Eirorastu salnas nokostie populisma asni

FotoSākšu ar apņemšanos, ka šis rakstiņš nebūs par politiku. Tas nenozīmē, ka man nebūtu savu ideoloģisku uzstādījumu, politisku simpātiju un antipātiju vai ka es censtos tās slēpt. Gluži otrādi, esmu diezgan krass savos uzskatos, no politkorekto glumiķu viedokļa pat margināls, un savu pozīciju mēdzu publiskot skaļi un neiecietīgi.
Lasīt visu...

12

Inčukalns – mūsu? “Gāzes OIK” nebūs?

FotoAtbilde ir vienkārša un skaidra, ja ir zināms, kāds tad galu galā būs Latvijas gāzes tirgus modelis pēc tirgus liberalizācijas. Mūs kā patērētājus interesē, lai tas nodrošinātu iespēju izvēlēties sev izdevīgāko piedāvājumu un lai tirgus būtu pietiekami drošs – vienmēr būtu iespējams iegādāties gāzi sev vajadzīgajā apjomā.
Lasīt visu...

21

Kā mums nozog nacionālismu

FotoNacionālisms ir dabiskas un cienījamas jūtas. Līdztekus ģimenei un reliģijai etniskās saknes un valoda ir viens no fundamentālajiem ikviena cilvēka identitātes balstiem. Pat nav jābūt īpaši reflektējošam un ar dzīves filozofiskajiem jautājumiem aizņemtam cilvēkam, lai apzinātos sevi kā konkrētas tautas pārstāvi un kultūras nesēju.
Lasīt visu...

21

Nepieļaut vēl vienu „Maksimu”

FotoDaudzu mūsu mājas iedzīvotāju spēki tomēr ir par mazu, lai izietu no strupceļa un atrisinātu ar mājas apsaimniekošanu saistītās problēmas, tādēļ vēršamies pie medijiem un sabiedrības ar brīdinājumu un aicinājumu mums palīdzēt.
Lasīt visu...

21

Par „Rail Baltica” metu konkursa norises īpatno gaitu

FotoRail Baltica projekts, kas paredz jaunas Eiropas standarta sliežu platuma dzelzceļa infrastruktūras izbūvi, integrējot Baltijas valstis Eiropas dzelzceļa tīklā, būs pēdējās simtgades lielākās pārmaiņas Rīgas vēsturiskajā centrā. Tā ietvaros tiks likvidēts pilsētu sadalošais dzelzceļa uzbēruma valnis, pilsētas audumā integrētas degradētas un nepilnīgi izmantotas teritorijas, veidoti Rīgas vēsturiskā centra paplašinājumi Maskavas priekšpilsētas virzienā un radīta jauna, būtiska saikne ar Daugavas kreiso krastu.
Lasīt visu...

6

Deputātu jautājumi Kučinskim par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

FotoJūsu valdības divi ministri – labklājības ministrs un finanšu ministre – jautājumā par valsts sociālā budžeta ilgtspēju pauž satraucošus un savstarpēji pretrunīgus paziņojumus. 
Lasīt visu...

21

Kā Jurģis Liepnieks bērniem Ziemassvētkus nozaga

FotoLatvieši diezgan vienprātīgi katru gadu svin to, ka ir baigi īsā nakts. Tad nu gan jāsaka - nopietnu iemeslu atraduši svinēt. Šajā haosā zināmu kārtību bija nolēmis ieviest publicists un interneta personība Jurģis Liepnieks. Sāka viņš ar 16. martu un uzreiz, izlaižot šekspīrisko jautājumu, sniedza viennozīmīgu atbildi: nesvinēt!
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Varas nekropole un antisistēmas stabilitāte

Aizvadītajos mēnešos ir bijuši vairāki ārkārtēji gadījumi. Tie fundamentāli apšauba LR valsts sistēmas stabilitāti. Ārkārtējie gadījumi liecina nevis par valsts sistēmas...

Foto

Nebaidāmies kļūdīties, attīstām tautsaimniecību

Tautieši, kam ir svarīgs šīs valsts liktenis! Tautas brāļi un māsas, kas vēlas dzīvot labāk un pārticīgāk nekā vakardien! Baidoties kļūdīties, mēs...

Foto

Pārdomas par zemes nodokļa reformu

Tā kā esam ~2 000 000, tad no Latvijas 64,589km² katram sanāk ~0.0323km² jeb ~3ha! Taču dzīvojam dažādās koncentrācijās (pilsētās, novados)....

Foto

Kāpēc latviešiem neko nevajadzētu svinēt vai pieminēt 16. martā

1944.gada martā Padomju Savienības teritorijā, netālu no Pleskavas fašistiskā Trešā reiha, armija visiem spēkiem centās noturēt savas...

Foto

Migrācija un politkorektums Eiropā

Politkorektums ir lieta, kuru mēs arvien biežāk dzirdam pieminam Rietumu publiskajā telpā ‒ visbiežāk negatīvā nozīmē. Cīņa ar politkorektumu bija, piemēram, viens...

Foto

Par nodokļiem, sajūsmu, likumiem un provinces espresso

Labas valdības komandas sniegumam būtu jāizskan kā harmoniskam ansambļa priekšnesumam meijām izpušķotā zālē, kam pēc pirmajiem diviem pantiņiem piedziedājumā...

Foto

Automašīnu īpašnieku patvaļa Rīgas daudzdzīvokļu māju pagalmos

Lūdzu, palīdziet iedzīvotājiem ievest kārtību Rīgas daudzdzīvokļu māju pagalmos, automašīnu īpašnieku patvaļa, nekaunība un huligānisms vairs nav izturams!...

Foto

Valsts rekets pret Mārupes un citām Pierīgas pašvaldībām

Tā nav normāla situācija, ka Mārupes novadam šogad pašvaldību izlīdzināšanas fondā (PIF) ir jāiemaksā 5,63 miljoni eiro ar...

Foto

Prokrusta ķetnās jeb talants svešā gultā

Latvijas nodokļu maksātāji ir lietas kursā par jaunajiem izdevumiem. 2017.gadā Latvijā pirmo reizi izveidoja valsts „domāšanas tanku” – Saeimas Analītisko...

Foto

Lielo kapu aizstāvji: CFLA rīcība ir nepieņemama

Latvijas Zaļās kustības, Vides aizsardzības kluba, "Pilsēta cilvēkiem" un Lielo kapu draugu aktīvisti ir saņēmuši Centrālās finanšu un līgumu...

Foto

Vai slēpta rusifikācija Rīgas domes Īpašuma departamenta gaumē?

Mani interesē Rīgā notiekošais. Ko jaunu grasās uzcelt, ko drīzumā nojauks. Varbūt kāda interesanta publiska apspriešana. Biju diezgan...

Foto

Jautājumi par Eritrejas bēgļiem Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes priekšniekam Vilnim Jēkabsonam

2017.gada 9.martā medijos izskanēja informācija, ka Eiropas Savienības pārvietošanas programmas ietvaros uz Latviju no...

Foto

Lembergs un „jumtotāji: atklāta vēstule Latvijas Republikas Valsts prezidentam Raimondam Vējonim

2017.gada 20.februārī saņēmām Drošības policijas (DP) priekšnieka Normunda Mežvieta 2017.gada 17.februārī parakstīto atbildi uz iesniegumu....

Foto

Bijušās Saldus 2. vidusskolas direktores atklāta vēstule Latvijas Republikas Valsts prezidentam

“Vai par ļaunajiem cilvēkiem zina mūsu Valsts prezidents?” man jautā nu jau bijušais manas skolas...

Foto

Deputātu jautājumi ārlietu ministram Rinkēvičam un satiksmes ministram Augulim

Deputātu jautājumi par Latvijas iespējām īstenot ģenētiski modificētu organismu aprites ierobežošanu savā teritorijā atbilstoši savām nacionālajām interesēm...

Foto

Viltotā Zviedrijas aina

Mani šausmina Sandras Veinbergas Zviedrijas atainojums – viņa runā par “troļļiem un viltusziņām”, bet pati izplata propagandu. Zviedrija šodien ir pilnībā sašķelta līdzīgi...

Foto

Komentāri par LU Senāta lēmumu "Par Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas pievienošanu LU"

Latvijas Universitātes (LU) Senāta lēmums nav saskaņā ar MK rīkojuma projektu "Par...

Foto

Par RPIVA pievienošanas LU iemesliem, jeb kurš un kāpēc mēģina piebeigt klasisko skolas un pirmskolas pedagoģiju Latvijā

Negatīvu sabiedrisko rezonansi Latvijā ir guvusi iecere pievienot Rīgas...

Foto

Vulgaritātes megatonnas

Pirms neilga laika noslēdzās konkurss "Kilograms kultūras 2016". Konkursu organizēja Latvijas televīzijas un Latvijas radio darbinieki. Laimīgie uzvarētāji tika sumināti 23. februāra vakarā. Apbalvošanas...

Foto

Čerbakovs, kurš vienmēr peld pa virsu

Līguma laušana ar Rakstniecības un mūzikas muzeja būvnieku, protams, ir tikai kārtējais apliecinājums tam, ka šajā celtniekiem tik grūtajā laikā,...

Foto

Par uzticības zaudēšanu Latvijas Radio valdes locekļiem

Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) lēmums par uzticības zaudēšanu valsts SIA „Latvijas Radio” valdes priekšsēdētājam Aldim Pauliņam un...

Foto

Advokāts: ja Bičkovičs lietu nosūta uz Aizkraukli, tad pretī ir viņa sieva un uz taisnīgu tiesu nav, ko cerēt

Saistībā ar „nejaušību” ķēdi, kad Augstākās tiesas...

Foto

Būs pasaka ar laimīgām beigām?

Notiekošā jezga nodokļu likumdošanā ir nogurdinoša visām iesaistītajām pusēm – dažus tā dzen izmisumā, dažus saērcina līdz bezcerībai. Vai ir pamats...

Foto

Rīgas Vagonbūves rūpnīcas krahs

Nesen kādā portālā pazibēja intervija ar Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīcas valdes locekli Gati Kamarūtu par uzņēmuma perspektīvām un finanšu stāvokli. Līdz pagājušā...

Foto

Ebreju bērnudārzs saņem pašvaldības finansējumu, bet citas tautības bērnu neuzņem - kāpēc?

Sabiedrībai vajadzētu ieinteresēties par Rīgas Ebreju kopienas dibināto bērnu dārzu "Motek". Es uzskatu, ka...

Foto

Mans viltus profils ģīmgrāmatā facebook.com un veselības aprūpes reforma

Kādam man nezināmam cilvēkam bija labpaticies uztaisīt manu Facebook profilu un sarakstīt tajā virkni glupību. Pieļauju, ka autoru nekad...

Foto

Ir jāizbeidz Zemkopības ministrijas līdzekļu sadale "savējiem"

Vēršamies pie sabiedrības un medijiem ar lūgumu pārbaudīt, kā tiek izlietoti Zemkopības ministrijas (ZM) līdzekļi, un pievērst uzmanību, kā...

Foto

Pārbūves mantojums: stihiskais genocīds

Pārbūves jeb „perestroikas” mantojumā ietilpst genocīds. Tas šausmīgi ārdījās līdzšinējā dzīvē un turpmāk šausmīgi ārdīsies nenosakāmi ilgu laiku, nāvējoši apdraudot bijušo padomju...

Foto

Atbilde uz deputātu jautājumu par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

Finanšu ministrija (FM) atbilstoši kompetencei ir izskatījusi Latvijas Republikas Saeimas deputātu š.g. 16.februāra vēstuli “Deputātu jautājums par...

Foto

Par Valsts sekretāru sanāksmē izsludināto Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidācijas rīkojuma projektu

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (turpmāk – JVLMA) ir iepazinusies ar 26....

Foto

Vēlreiz par legalizētās parazitēšanas politekonomiku

Dalītā īpašuma un piespiedu zemes nomas problēma atjaunotajā Latvijā sākās ar likuma “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās” pieņemšanu 1991. gada...

Foto

“Valsts nekustamo īpašumu” legālais reiderisms gripas epidēmijas kulminācijā atstāj bez ģimenes ārsta 4000 pacientu

No „likumīgā reiderisma” un citām trešo pušu interešu vadītām shēmām mazāk ietekmīgā...

Foto

Reideris aizēno vēlēšanas

Vēlēšanu elektronisku balsu skaitīšanas sistēmas izstrādātājs Renārs Kadžulis (attēlā) reiderisma ceļā pērnā gada nogalē pārņēmis dzīvokļu īpašnieku biedrību „Ozolaines nami”....