Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ekonomikas ministrijas (EM) vadītās darba grupas gala ziņojums par to, ko darīt ar valstij piederošajiem uzņēmumiem un kapitāla daļām, sensacionālo lielo valsts monopoluzņēmumu pārdošanu neparedz. Šādu secinājumu ļauj izdarīt EM vadītās darba grupas par valsts īpašumu saglabāšanu valsts īpašumā vai to pārdošanu gala ziņojums, kas nonācis Pietiek rīcībā.

Tā sauktie stratēģiski nozīmīgie valstij 100% piederošie uzņēmumi – valsts akciju sabiedrības Latvenergo, Latvijas dzelzceļš, Latvijas pasts, Latvijas gaisa satiksme, starptautiskā lidosta Rīga, kā arī gandrīz par miljardu latu (945 miljoniem latu) novērtētie Latvijas valsts meži, privatizēti netiks. Toties visi pārējie - kopumā aptuveni 70 valstij piederošie uzņēmumi vai to kapitāla daļas varētu nonākt privātās rokās vai arī tikt  pārveidoti par valsts aģentūrām.

EM darba grupas dokuments nesatur ne to uzņēmumu un valstij piederošo kapitālsabiedrību daļu sarakstu, kuras valdība pārskatāmā laikā varētu privatizēt, ne to uzņēmumu sarakstu, kurus varētu apvienot un pārveidot par valsts aģentūrām. Ziņojums saucas Publisko personu darbības koncepcija, un Pietiek to publisko pilnībā.

Dokumentā analizēta pašreizējā situācija ar valstij piederošajiem uzņēmumiem un to kapitāla daļām, to pārvaldību, iespējām gūt ieņēmumus (caur dividendēm) valsts budžetā, ar to pārvaldību saistītajiem budžeta izdevumiem un šo uzņēmumu iespējām darboties privātā tirgū. Zināms, ka dokumentu tuvākajās dienās paredzēts nodot izskatīšanai valdībai.

Koncepcija tapusi pēc vairāku mēnešu ilgām diskusijām. Tieši saistībā ar to pirms vēlēšanām izskanēja vairāku valdībai opozīcijā esošo politisko spēku, to vidū apvienības Par labu Latviju līdera Ainara Šlesera bažas, ka Valda Dombrovska (Vienotība) valdība, klausot starptautiskajiem aizdevējiem, gatavo kādu slepenu valstij piederošo uzņēmumu privatizācijas sarakstu. Nozīmīgākais uzsvars tika likts uz faktu, ka Dombrovska valdība gatavojas izšķirties par vairāku lielo valsts uzņēmumu privatizāciju. To vidū neoficiāli tika minēti gan Latvenergo, gan Latvijas valsts meži.

Pietiek rīcībā esošais darba grupas ziņojums skaidri parāda, ka lielo valstij piederošo valsts uzņēmumu pārdošana vismaz pagaidām netiek plānota un tos atbilstoši tā sauktajam privatizācijas pabeigšanas likumam aizvien paredzēts saglabāt valsts īpašumā. Tomēr no koncepcijas arī skaidri izriet, ka valstij būtu jāmazina sava loma uzņēmējdarbībā. Līdz ar to saprotams, ka daļu valsts uzņēmumu valsts varētu izšķirties pārdot vai, kā to nosaucis premjers Dombrovskis, – valsts uzņēmumu veiktās funkcijas nodot privātajam sektoram.

Starp ievērojamākajiem uzņēmumiem, kuros valstij piederošās kapitāla daļas varētu pārdot, visticamāk, būs jau daudzkārt apspriestie Lattelecom un Latvijas Mobilais telefons, bankas Parex un Citadele, restrukturizētā Latvijas Hipotēku un zemes banka, iespējams, arī airBaltic. Neskaidrs ir jautājums, kas piemēram, notiks ar valsts a/s Latvijas valsts ceļi, Autotransporta direkciju, slimnīcām (kas ir valsts a/s).

No EM vadītās darba grupas dokumenta, kā arī citiem dokumentiem var secināt, ka vai nu šis valsts kapitālsabiedrības tiks pārveidotas par valsts aģentūrām, vai arī tām pēc publiskās privātās partnerības principa varētu tikt piesaistīts privātais partneris.

No dokumenta ir saprotams, ka tās valsts kapitālsabiedrības, kuras strādā ar zaudējumiem (izglītības, kultūras un sporta jomās), lai taupītu budžeta naudu, varētu tikt apvienotas un pārveidotas par valsts aģentūrām. Līdzīgs ieteikums par to, kā uzlabot un racionalizēt valstij piederošo uzņēmumu pārvaldi, jau iepriekš izskanējis no SVF.

Darba grupa, kura izstrādāja šo koncepciju, tika izveidota ar Dombrovska 1.aprīļa rīkojumu, par tās vadītāju nozīmējot Ekonomikas ministrijas valsts sekretāru Juri Pūci. Viņš medijos jau iepriekš izteicās, ka darba grupas gala ziņojums nesaturēs sarakstu ar tiem uzņēmumiem, kurus valsts varētu privatizēt, bet gan piedāvās risinājumu, ko valstij tālāk darīt ar tās īpašumā esošiem uzņēmumiem un kapitālā daļām.

Darba grupā strādāja pārstāvji no Finanšu, Zemkopības, Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu, Tieslietu, Ekonomikas ministrijām, Valsts kancelejas, kā arī premjera ārštata padomnieki juridiskajos un valsts pārvaldes jautājumos.

Nepieciešamība izvērtēt, ko darīt ar valstij piederošajiem uzņēmumiem un to daļām, radās, jo vienošanās ar starptautiskajiem aizdevējiem – SVF un Eiropas Komisiju – noteica, ka līdz 2010.gada septembra beigām valdībai jāsagatavo visu valsts un pašvaldību uzņēmumu saraksts, iekļaujot informāciju par to peļņu, saņemtajām subsīdijām, dividenžu maksājumiem, nodarbinātības un algu līmeņiem.

Ziņojums par pašvaldībām piederošajiem uzņēmumiem un to vērtībām aizvien nav sagatavots, savukārt ziņojums par valstij piederošajiem aktīviem ir izstrādāts un pieejams publiski.

Paredzēts, ka līdz šā gada beigām valdībai jāsagatavo stratēģija, norādot, kuriem būtu jāpaliek valsts uzņēmumiem, bet kuri ir jāpārveido par valsts aģentūrām vai jāprivatizē.

Dokuments pdf formātā

Lejuplādēt Ekonomikas ministrijas darba grupas ziņojumu

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

“Valsts nekustamo īpašumu” legālais reiderisms gripas epidēmijas kulminācijā atstāj bez ģimenes ārsta 4000 pacientu

FotoNo „likumīgā reiderisma” un citām trešo pušu interešu vadītām shēmām mazāk ietekmīgā iesaistītā puse cieš katru dienu. Par šādām situācijām nereti nerunā vai ar netaisnību mēģina cīnīties klusībā, iesaistot tiesībsargājošās institūcijas. Bieži vien puse, kuras intereses šādās shēmās vistiešākā veidā tiek aizskartas un tiesības – ignorētas, jūtas bezspēcīga pārējo iesaistīto pušu priekšā, kas kopā strādā vienota mērķa labā. Tomēr ir gadījumi, kad klusēt vairs nevar, un par vienu no tādiem – turpmākā tekstā, jo tas skāris vismaz 4000 pacientu tiesības uz valsts nodrošinātiem medicīniskiem pakalpojumiem, iespēju tos saņemt no uzticamas, iemīļotas ārstniecības iestādes.
Lasīt visu...

13

Reideris aizēno vēlēšanas

FotoVēlēšanu elektronisku balsu skaitīšanas sistēmas izstrādātājs Renārs Kadžulis (attēlā) reiderisma ceļā pērnā gada nogalē pārņēmis dzīvokļu īpašnieku biedrību „Ozolaines nami”.
Lasīt visu...

21

Vēstule Saeimas Ārlietu komisijai – nepieciešams neatkarīgs pētījums par CETA ietekmi uz Latviju

Foto2016.gada 30.oktobrī Eiropas Savienība un Kanāda parakstīja Eiropas Savienības un Kanādas Visaptverošo ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu (turpmāk tekstā - CETA), kas bija iespējams tikai pēc intensīvām sarunām un īpašo atrunu iekļaušanu, panākot Beļģijas akceptu nolīguma parakstīšanai.
Lasīt visu...

13

Balagāns, kas tiek uzdots par lielo plēsēju aizsardzības plāna apspriešanu

FotoPašlaik paklusām, sabiedrībai nezinot, notiek mūsu lielo plēsēju - lūša, vilka un brūnā lāča aizsardzības plāna apspriešana, ko administrē Latvijas Vides aizsardzības fonds (LVAF) un šobrīd veic Mežzinātnes institūts  „Silava": https://www.lvafa.gov.lv/projekts?ticker=1-08/189/20
Lasīt visu...

13

Gaļas stulbums

FotoGunitas Kaņepes nošautās lūšu mātes skandāls deva iespēju vietējiem gaiļiem - kuri sevi dēvē par „medniekiem” - publiski nodemonstrēt savu trulumu, stulbumu un uzpūtību visā krāšņumā. Dažu dienu laikā savus uzskatus par ne-medniekiem pauda Zemkopības ministrijas ierēdņi Valters Lūsis un Jānis Bārs, kā arī mednieku organizāciju vadītāji Jānis Baumanis un Haralds Barviks.
Lasīt visu...

21

Jautājumi aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim par Nacionālo bruņoto spēku mehanizāciju

FotoValsts aizsardzības koncepcijās (2012-2016, 2016-), iepriekš pieņemtas Saeimā 2012.gada 10. maijā, 2016. gada 16. jūnijā, ir noteikti valsts militārās aizsardzības stratēģiskie mērķi, pamatprincipi, prioritātes un pasākumi miera, valsts apdraudējuma un kara laikā. Cita starpā dots drošības vides raksturojums, ietverot konvencionālās karadarbības elementus.
Lasīt visu...

21

Privatizēto daudzdzīvokļu māju pārvaldīšanā gadsimta “bardaks”

FotoŠāds secinājums izriet ne tikai no viena piemēra, ko aprakstīšu. Vai katru dienu var saskarties, kad Rīgā pielieto zemes piespiedu privatizācijas paņēmienus vai piespēlē 1000 m2 klāt, jo to pieprasot zemes īpašnieks utt. Māju pārvaldīšana likumos atstāta bez risinājuma. Gribat paši pārvaldīt - iegūstiet profesionālo izglītību, tikai tad. Kurš sāks? Nav tādu. Daudzas mājas katastrofālā stāvoklī. Kas samaksās kapitālos remontus? Plus maksa ar nebeidzamām šausmām par piespiedu nomas zemi. Ir kriminālprocesi par apsaimniekotāju krāpšanos lielā apmēra, ko izmeklē 5-6 gadus, vai prasības tiesā samaksāt nomas maksu par 10 gadiem un dubultā, kad apsaimniekotājs bankrotējis vai nobēdzinājis iekasēto naudu. Turpināt uzskaitījumu?
Lasīt visu...

21

Intelektuālā viagra deputātiem

Foto2017.gada 1.martā latviešiem uzzied jauna dzīve. Lieli prieki būs latviešu elektorātam. Šajā dienā darbību sāks Saeimas Analītiskais dienests. Tā uzdevums „nodrošināt aprakstošu un analītisku pētījumu veikšanu, lai uzlabotu Saeimā izskatāmo likumprojektu kvalitāti, novērtētu Saeimā pieņemto likumu efektivitāti, kā arī sniegtu atbalstu likumdevējam lēmumu pieņemšanas procesā un kontrolē pār izpildvaru”.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Kāds simbols, tāda tauta: Jūlijs Krūmiņš pret Jāņa Jurkāna viedokli saistībā ar VVF un viņas „blata kapu”

Janvārī prese daudz rakstīja par Vairas Vīķes-Freibergas piedzīvojumiem, kad...

Foto

Deputātu jautājumi par pamatojumu labklājības ministra Jāņa Reira apgalvojumiem par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

Šī gada 1. februārī Jums tika iesniegti jautājumi (Nr.251/J/12) ar lūgumu sniegt...

Foto

Deputātu jautājumi Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidru informāciju par Stradiņu slimnīcas jaunā korpusa būvniecības izmaksām

Vairākos deputātu jautājumos esam Jums uzdevuši jautājumus par Paula Stradiņa Klīniskās...

Foto

Spriņģe, Elksne un Tjarve: aicinām respektēt mūsu īpašo lomu sabiedrībā

Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA), Latvijas Televīzijas un žurnāla "Ir" atklātā vēstule ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, kopijas -...

Foto

Balsojums par CETA šādā redakcijā ir balsojums pret Latvijas mazo un vidējo uzņēmēju interesēm

Eiropas Parlaments Strasbūrā 15. februārī nobalsoja par brīvās tirdzniecības līguma ar Kanādu...

Foto

Uzcelt pieminekli, nepiesmejot piemiņu

Biedrības “Latgolys Saeima” ir vērsusies pie Rēzeknes domes priekšsēdētāja, Latgales kongresa simtgades pieminekļa autora un kultūras ministres ar atklātu vēstuli par Latgales...

Foto

Drošības policija: žurnālisti neesot likumdevēji, lai interpretētu likumus

Otrdien biju uzaicināts uz Drošības policiju sniegt liecības kriminālprocesā, kas ir uzsākts par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu, kura...

Foto

Cīņa par komfortu, ne pret noziedzību

Eirodeputātes Ivetas Grigules „piespiedu brīvprātīgā” izstāšanās no ZZS dod netiešu ieganstu cerībām: valdība varbūt saņems dūšu un neizcūkos iespēju noziedzības...

Foto

Kā man gāja Drošības policijā

“Kuram gan citam var uzticēties, ja ne Drošības policijai?” ņipra sarkanmate vaicā, kad norādu, ka Drošības policijā izvietotajiem mantu glabāšanas skapīšiem...

Foto

Laikmeta ainiņas V (Valentīndienas noskaņās)

Romantiskam stāstam esot jābūt kā nobriedušam vīnam - nedaudz neticamam un reibinošas domas raisošam. Ar stāstu sākas vīrieša un sievietes attiecības,...

Foto

Krimināli tiesātais Poikāns ir kaitnieks, Meroni personiski man naudu nemaksā

Esmu saņēmis daudzus jautājumus epastos un sociālajos tīklos. Artus, kas notiek? Kāpēc Tu neatbildi uz visiem...

Foto

Par to, kāpēc „labējās partijas nerunā ar krievvalodīgajiem”

Nolēmu uzrakstīt atbildi Olgas Dragiļevas rakstam “Vēlētājs miskastē”. Rakstā kritizētas t.s. latviskās (vai politkorektāk - labējās) partijas par to,...

Foto

JKP no 2018. gada Rīgā ieviesīs bezmaksas sabiedrisko transportu

Pirmais darbs, ko Jaunā konservatīvā partija (JKP) darīs Rīgas domē (RD), ir visu pašvaldības uzņēmumu audits. Tādā...

Foto

Cenzūra uzstāties KPV LV partijas kongresā

Šī ir manis sagatavotā uzruna KPV LV partijas kongresam, ko esmu spiests nosūtīt medijiem, jo partijas valde aizliedz partijas biedriem...

Foto

Par vienu bezkaunīgu un melīgu piektklasnieku

Jūtos parādā savu viedokli par raidījumā deFacto rādīto sižetu pagājušā svētdienā. Tā kā Artuss (mans draugs, kā viņš sižetā apgalvoja) mani no...

Foto

Publiski atklāta vēstule SAB direktoram J. Maizīša kungam no LR 12.Saeimas deputāta Valda Kalnozola

Kā Latvijas Republikas pilsoņu ievēlēts 12.Saeimas deputāts vēršos pie Jums ar šādiem...

Foto

Karalis ir miris, lai dzīvo karalis! jeb Kādēļ es neraudāšu Latvijas valsts bērēs

Es apzinos, ka šāds virsraksts var tikt uzskatīts par visai provokatīvu un varu...

Foto

Pārbūves mantojums: perversijas deserts

Pēcpadomju gados latviešu garīgajā kultūrā nepatīkams jaunums ir masveidīgā pievēršanās perversajam. Tas tiek darīts ar īpašu entuziasmu un lepnumu un, iespējams, ne...

Foto

Kā valdība pieļāva, ka notiek gadu desmitos mērāma medicīnas darbinieku pazemošana?

Ģimenes ārsts ir pašnodarbinātais. Viņa rīcībā ir darbinieki - sertificēts ārsta palīgs un medmāsa. To...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos nosaukt atbildīgos saistībā ar “e-veselības” projekta ieviešanas darbiem

Jums tika sagatavoti un iesniegti deputātu jautājumi sniegt konkrētu informāciju par...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidras atbildes saistībā ar “e-veselības” izmaksu pamatotību

Rūpīgi iepazīstoties ar visu Jūsu sniegto informāciju, nākas secināt, ka Jūs...