Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ekonomikas ministrijas (EM) vadītās darba grupas gala ziņojums par to, ko darīt ar valstij piederošajiem uzņēmumiem un kapitāla daļām, sensacionālo lielo valsts monopoluzņēmumu pārdošanu neparedz. Šādu secinājumu ļauj izdarīt EM vadītās darba grupas par valsts īpašumu saglabāšanu valsts īpašumā vai to pārdošanu gala ziņojums, kas nonācis Pietiek rīcībā.

Tā sauktie stratēģiski nozīmīgie valstij 100% piederošie uzņēmumi – valsts akciju sabiedrības Latvenergo, Latvijas dzelzceļš, Latvijas pasts, Latvijas gaisa satiksme, starptautiskā lidosta Rīga, kā arī gandrīz par miljardu latu (945 miljoniem latu) novērtētie Latvijas valsts meži, privatizēti netiks. Toties visi pārējie - kopumā aptuveni 70 valstij piederošie uzņēmumi vai to kapitāla daļas varētu nonākt privātās rokās vai arī tikt  pārveidoti par valsts aģentūrām.

EM darba grupas dokuments nesatur ne to uzņēmumu un valstij piederošo kapitālsabiedrību daļu sarakstu, kuras valdība pārskatāmā laikā varētu privatizēt, ne to uzņēmumu sarakstu, kurus varētu apvienot un pārveidot par valsts aģentūrām. Ziņojums saucas Publisko personu darbības koncepcija, un Pietiek to publisko pilnībā.

Dokumentā analizēta pašreizējā situācija ar valstij piederošajiem uzņēmumiem un to kapitāla daļām, to pārvaldību, iespējām gūt ieņēmumus (caur dividendēm) valsts budžetā, ar to pārvaldību saistītajiem budžeta izdevumiem un šo uzņēmumu iespējām darboties privātā tirgū. Zināms, ka dokumentu tuvākajās dienās paredzēts nodot izskatīšanai valdībai.

Koncepcija tapusi pēc vairāku mēnešu ilgām diskusijām. Tieši saistībā ar to pirms vēlēšanām izskanēja vairāku valdībai opozīcijā esošo politisko spēku, to vidū apvienības Par labu Latviju līdera Ainara Šlesera bažas, ka Valda Dombrovska (Vienotība) valdība, klausot starptautiskajiem aizdevējiem, gatavo kādu slepenu valstij piederošo uzņēmumu privatizācijas sarakstu. Nozīmīgākais uzsvars tika likts uz faktu, ka Dombrovska valdība gatavojas izšķirties par vairāku lielo valsts uzņēmumu privatizāciju. To vidū neoficiāli tika minēti gan Latvenergo, gan Latvijas valsts meži.

Pietiek rīcībā esošais darba grupas ziņojums skaidri parāda, ka lielo valstij piederošo valsts uzņēmumu pārdošana vismaz pagaidām netiek plānota un tos atbilstoši tā sauktajam privatizācijas pabeigšanas likumam aizvien paredzēts saglabāt valsts īpašumā. Tomēr no koncepcijas arī skaidri izriet, ka valstij būtu jāmazina sava loma uzņēmējdarbībā. Līdz ar to saprotams, ka daļu valsts uzņēmumu valsts varētu izšķirties pārdot vai, kā to nosaucis premjers Dombrovskis, – valsts uzņēmumu veiktās funkcijas nodot privātajam sektoram.

Starp ievērojamākajiem uzņēmumiem, kuros valstij piederošās kapitāla daļas varētu pārdot, visticamāk, būs jau daudzkārt apspriestie Lattelecom un Latvijas Mobilais telefons, bankas Parex un Citadele, restrukturizētā Latvijas Hipotēku un zemes banka, iespējams, arī airBaltic. Neskaidrs ir jautājums, kas piemēram, notiks ar valsts a/s Latvijas valsts ceļi, Autotransporta direkciju, slimnīcām (kas ir valsts a/s).

No EM vadītās darba grupas dokumenta, kā arī citiem dokumentiem var secināt, ka vai nu šis valsts kapitālsabiedrības tiks pārveidotas par valsts aģentūrām, vai arī tām pēc publiskās privātās partnerības principa varētu tikt piesaistīts privātais partneris.

No dokumenta ir saprotams, ka tās valsts kapitālsabiedrības, kuras strādā ar zaudējumiem (izglītības, kultūras un sporta jomās), lai taupītu budžeta naudu, varētu tikt apvienotas un pārveidotas par valsts aģentūrām. Līdzīgs ieteikums par to, kā uzlabot un racionalizēt valstij piederošo uzņēmumu pārvaldi, jau iepriekš izskanējis no SVF.

Darba grupa, kura izstrādāja šo koncepciju, tika izveidota ar Dombrovska 1.aprīļa rīkojumu, par tās vadītāju nozīmējot Ekonomikas ministrijas valsts sekretāru Juri Pūci. Viņš medijos jau iepriekš izteicās, ka darba grupas gala ziņojums nesaturēs sarakstu ar tiem uzņēmumiem, kurus valsts varētu privatizēt, bet gan piedāvās risinājumu, ko valstij tālāk darīt ar tās īpašumā esošiem uzņēmumiem un kapitālā daļām.

Darba grupā strādāja pārstāvji no Finanšu, Zemkopības, Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu, Tieslietu, Ekonomikas ministrijām, Valsts kancelejas, kā arī premjera ārštata padomnieki juridiskajos un valsts pārvaldes jautājumos.

Nepieciešamība izvērtēt, ko darīt ar valstij piederošajiem uzņēmumiem un to daļām, radās, jo vienošanās ar starptautiskajiem aizdevējiem – SVF un Eiropas Komisiju – noteica, ka līdz 2010.gada septembra beigām valdībai jāsagatavo visu valsts un pašvaldību uzņēmumu saraksts, iekļaujot informāciju par to peļņu, saņemtajām subsīdijām, dividenžu maksājumiem, nodarbinātības un algu līmeņiem.

Ziņojums par pašvaldībām piederošajiem uzņēmumiem un to vērtībām aizvien nav sagatavots, savukārt ziņojums par valstij piederošajiem aktīviem ir izstrādāts un pieejams publiski.

Paredzēts, ka līdz šā gada beigām valdībai jāsagatavo stratēģija, norādot, kuriem būtu jāpaliek valsts uzņēmumiem, bet kuri ir jāpārveido par valsts aģentūrām vai jāprivatizē.

Dokuments pdf formātā

Lejuplādēt Ekonomikas ministrijas darba grupas ziņojumu

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

21

Nākotnes konjunktūra

FotoLatviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu unikālo identitāti. Uz papīra vai datora ekrāna varam bezgalīgi lepoties ar savu ūnikumu. Ja agrāk zinājām, ka papīrs laipni atļauj visu, tad tagad zinām, ka datora ekrāns tāpat laipni atļauj visu.
Lasīt visu...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

21

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

FotoTagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes piešķiršanas kārtības ieviešanas 2015.gadā.
Lasīt visu...

21

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

FotoŽurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu dīķī”. Līdzīgu tam, ko izraisīja senlaikos Dienā lasāmās Aleksandra Laventa vaļsirdības izpausmes, “jūrmalgeitas” lielākā idiota raudzības vai šajā portāla atrodamās Tiesu ķēķa ainiņas.
Lasīt visu...

21

Valodu lielu dara cilvēki

Foto1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...