Pietiek :: Lokenbahs: palīdzēt nabagiem nav regulatora funkcija
Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ekonomikas ministrs Artis Kampars (Vienotība) noliedz, ka pirms konkursa vai tā laikā ticies ar Jaunā laika atbalstītāju, uzņēmēju Valdi Lokenbahu, mudinot viņu pieteikties Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padomes priekšsēdētāja amatam. Ministra atbilde Pietiek bija īsa: „Nē.” Pats Lokenbahs atzīst, ka abi tikušies gan, bet – jau pēc tam, kad viņš iesniedzis dokumentus dalībai konkursā.

Neoficiāli kāda ar konkursu saistīta amatpersona Pietiek apstiprināja, ka Lokenbahs pirms tam ticis personiski uzrunāts. Lai gan oficiālās amatpersonas to noliedz, noprotams, ka viņam dotas zināmas garantijas, ka, piesakoties konkursā, viņš tiks atzīts par labāko pretendentu un virzīts apstiprināšanai. „Noteiktiem amatiem ir nepieciešami noteikta kalibra cilvēki,” pamatojot šādu taktiku, Pietiek uzsvēra ar SPRK padomes pretendentu atlasi saistīta amatpersona.

Tomēr, tas liek uzdot jautājumu par to, cik godīgs šāds konkurss bijis pret citiem pretendentiem. Turklāt, zinot par šādu „uzrunāšanas” praksi, iespējams, ar partiju cilvēkiem korporatīvām saitēm nesaistītie šādos konkursos nemaz nepiesakās, zinot, ka uzvarēs politiski uzrunātie. Jau nedēļu pirms pretendentu pieteikšanās termiņa beigām EM vadības gaiteņos runāja, ka nekādi jēdzīgi pretendenti uz SPRK nepieteiksies. Atsijāto pretendentu vārdi nav zināmi, bet Pietiek teikts, ka tie nav bijuši spēcīgi kandidāti un Lokenbahs tiešām bijis labākais. Viens no zināmajiem – jau esošais SPRK padomes loceklis Gints Zeltiņš, kurš tiks virzīts atkārtotai apstiprināšanai padomē.

„Par tādu algu, kas tur ir, cilvēki, kas teorētiski varētu pretendēt, nepiesakās. Mēs rīkojām konkursu cerībā, ka kāds atradīsies,” atzīst Kampars. Saskaņā ar SPRK mājaslapā publicēto informāciju, pašreizējam regulatora padomes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājam Ivaram Zariņam 2010. gada decembrī aprēķināta 1242 latu alga, bet padomes locekļiem ir aptuveni 1000 latu algas. Lokenbahs, kurš daudzus gadus veiksmīgi darbojies IT biznesā, ir turīgs cilvēks un atzīst, ka nezina, cik lielu algu saņems, ja tiks apstiprināts amatā. No Pietiek uzzinājis atalgojuma lielumu, viņš sāk smieties un izsaucas: „Nu, labi, tā arī ir alga!”

Saskaņā ar likumu „Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem” regulatora priekšsēdētāju un padomes locekļus amatā uz pieciem gadiem ieceļ Saeima, pirms tam par to lemj Ministru kabinets, kas pretendentus izraugās konkursā.

Ekonomikas ministra virzītais kandidāts SPRK padomes priekšsēdētāja amatam Valdis Lokenbahs atbild uz Pietiek jautājumiem

Jūsu kalibra cilvēki parasti neizlasa sludinājumu un neizlemj tā pēkšņi pieteikties konkursā. Vai pirms tam ar jums kāds tikās un mudināja to darīt? Kampara kungs, piemēram? Tikāties?

Jā. Nu, es nevaru teikt, ka es netikos.

Par konkursu arī runājāt?

Pāris vārdus, jā. Viņš bija informēts, ka es iesniedzu papīrus, pajautāja, kāda man sajūta. Es Ekonomikas ministrijā tiešām daudzus pazīstu, bet neviens mani nepierunāja pieteikties konkursam.

Arī Edgars Jaunups nē?

Mēs saskrējāmies kaut kādā pasākumā, bet par to nerunājām.

Regulatoram būs jālemj, vai piekrist Latvenergo plāniem celt elektroenerģijas tarifu, par ko izcēlusies protestu vētra un tiek kritizēts arī Kampars. Jūs redzat tās tarifu reklāmas televīzijā, jums kā ekonomiski domājošam cilvēkam tas šķiet pamatoti? Ja vadīsiet regulatoru un lēmums vēl nebūs pieņemts, jūs atbalstīsiet tarifu celšanu?

Es neesmu īsti pārliecināts, jo neesmu līdz galam informēts. Viena lieta ir publiska informācija, otra lieta ir ekonomiski pamatota informācija, tāpēc es simtprocentīgi nevaru pateikt. Mana pārliecība ir, ka tarifiem jābūt ekonomiski pamatotiem un katram jānodarbojas ar savu lietu. Es neesmu dzirdējis, ka ir tāda valsts „Latvenergo”, kur viena šīs valsts funkcija ir palīdzība nabagiem. Es neesmu to dzirdējis. Priekš tam taču ir pašvaldības, priekš tam taču ir Labklājības ministrija, kāpēc regulatoram tas ir jārisina? Mums ir skaidri jāpasaka – lai šai nozarē strādātu uzņēmums, ir jābūt modelim, ka, teiksim, divus santīmus tarifā iekļauj klāt, pēc tam no peļņas daļas novirza visiem tiem veciem, slimiem, nevarīgiem cilvēkiem, kuriem vajadzīgs sabiedrības pabalsts. Tas ir reāls mehānisms, ļoti caurspīdīga sistēma.

Ir aplēses, ka jaunie Latvenergo tarifi sitīs pa vidusslāni.

Un kā tad ir ar tiem 500 kWh taloniem, kurus dod Latvenergo? [Latvenergo kopš 2009. gada īsteno programmu, saskaņā ar kuru mazturīgās un trūcīgās ģimenes var saņemt 500 kWh vērtu dāvinājumu]. Ok, paceļam tarifus, iegūstam naudu, viena daļa aiziet peļņā, vienu daļu nošķiram un pasakām, ka tas ir atbalsts tiem cilvēkiem, kuriem nepieciešama kompensācija, lai viņi varētu saņemt šo pakalpojumu. Ir ļoti rūpīgi jāskatās – ja tas ir pamatoti, tad tas būtu neprāts pateikt: nē, vecīši, lai stāv tie stabi, tas štrunts, ka tie ir sapuvuši, nelikt tarifus un pieļaut, ka sagrūst elektrības stabi – tas ir lielākais vājprāts, ko varētu izdarīt. Nu, kāpēc mums pēkšņi sākās tāds troksnis par parādiem, ka tos iekļaus tarifos? Tad nevajag kļaut tarifos! Izdarīsim tā, lai Rīgas siltums nobankrotē un Rīga vairs nebūs jāsilda. Mēs nevaram atsevišķas nozares nolaist trubā, tās izēdot.

Jums šķiet pareiza pašreizējā valsts politika tā dēvētās zaļās enerģijas jomā? Šobrīd mehānisms ir ar kvotu sistēmu, ar garantēto iepirkumu, ja runājam par vēja parkiem, piemēram, kad izmaksas tiek iekļautas tarifā un par to maksā gala patērētājs. Jūs apzināties, ka var nākties saskarties ar politisko un ekonomisko interešu sadursmēm?

Jā, nu te varbūt patiešām ir diezgan nopietnas politiskas spēles, lai izdzītu cauri, lai lobētu. Jautājums, cik tas ir procentuāli – ja šī kafija maksā Ls 1,24 un man uzliks cenu Ls 1,25, diez vai es to ieraudzīšu. Zaļās enerģijas finansēšanas forma patlaban ir jocīga, bet tā ir pietiekami maza, lai nopietni ietekmētu ekonomiskos procesus. Tā ir liela indivīdam, bet tas ir cits, jo tad mēs nonākam pie jautājuma: cik tu pelni. Es gribu iet prom no tā jautājuma, kurš to ir uztaisījis. Tikmēr, kamēr tas neveido būtisku sastāvdaļu no mūsu tarifiem, es to neuzskatu par kriminālu lietu, bet, ja tas veido būtisku sastāvdaļu, tad ir, atvainojiet, Latvijas tautsaimniecības izēšana, un to nevar pieļaut nekādā veidā.

Jūs uzsverat, ka esat piedalījies konkursā, tātad neesat politiski virzīts uz regulatora vadītāja vietu. Tomēr jūs esat stāvējis pie Jaunā laika pirmsākumiem un neapšaubāmi esat saistīts ar šo partiju. Pieņemsim situāciju, ka ir priekšvēlēšanu laiks, regulatoram ir jāpieņem lēmums par ļoti nepopulāru lietu, kāda tarifu celšana, bet politiķi jums saka: Valdi, varbūt tagad, pirms vēlēšanām, labāk nē, atliec, nekaitināsim vēlētājus!

Tauta ir viens liels ekonomikas elements un, kad tauta dusmojas... To jau parādīja Ēģipte, kur miljardi dienā zūd tikai dēļ tā, ka tauta trako...

Tad ko – muļķot tautu, nogaidīt, ļaut tautai aiziet pie vēlēšanu urnām un tikai tad, kad biļeteni saskaitīti, pacelt tarifus?

Tas ir labs jautājums! Es cenšos pateikt, ka katrs no elementiem ekonomikā sastāda visu ekonomisko kopumu, un es nevaru tā vienkārši pateikt - ja nav īstais brīdis, kad jātaisa izmaiņas, tad, lūk, izmaiņas taisīt nav pareizi. Es neesmu domājis par politisku izdevīgumu. Nedomāju, ka tas ir noteicošais faktors. Neskatīšos uz to, kurai partijai tas ir izdevīgi, es skatīšos, vai tas tautsaimniecībai ir vajadzīgs.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Pieci unikāli veidi, kā tiesājamā Koļegova un VVD ņirgājas par iedzīvotājiem Meroni grupējuma interesēs

FotoMums jātic, ka ogļu kalnu uzmērīšana un amatpersonu pārsēšanās citos kabinetos esot darbības, kas traucēšot putekļiem un smakām izplatīties gaisā ārpus "arestētās mantas glabātāja" Rūdolfa Meroni kontrolētajiem termināliem. Un vispār: vai tad nezinājāt, ka piesārņojuma problēma ceļas no savstarpējas komunicēšanas!
Lasīt visu...

6

Kur nonāks Bordāns „mentu pasaules” darboņu pavadībā?

FotoKaut Saeimas vēlēšanas vēl tikai priekšā, virkne vismaz pagaidām parlamentā nepārstāvētu partiju jau metušās dalīt nākotnes lielos projektus, un šajā jomā īpaši izcēlusies Jaunā konservatīvā partija (JKP) un tās „Ekonomiskās analīzes grupas vadītājs” Gatis Eglītis, kuram izrādījies daudz ko teikt par dzelzceļa elektrifikācijas projektu. Šai sakarā atļaušos atgādināt šo un to publiski nezināmu par JKP „kadriem” un uzdot dažus uzvedinošus jautājumus „ekonomiskā analizētāja” sakarā.
Lasīt visu...

21

Vai priekšvēlēšanu kampaņās izmanto ministriju budžetus

Foto"Latvijas Reģionu apvienība" (LRA) lūgusi Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi (NEPLP) izvērtēt, vai "Latvijas Radio" atskaņotajās Latvijas Republikas Finanšu ministrijas (FM) radio reklāmās nav saskatāma slēptā priekšvēlēšanu aģitācija un vai neatļautā veidā tiek tērēti administratīvie resursi. Vēstuli ar lūgumu izvērtēt attiecīgo situāciju LRA nosūtīja arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB). Sniegt paskaidrojumu par izvērsto radio kampaņu lūgts arī pašai Finanšu ministrijai.
Lasīt visu...

21

Morālais garants. 1. Pirmsvēlēšanu solījumu erozija

FotoLatvijas Republika ir Krievijas Federācijas klons. Abās valstīs ir nacionāli reakcionārs un krimināli oligarhisks valstiskums. Pēc PSRS sabrukuma to izveidoja noziedzības mecenāti - PSKP un VDK nomenklatūras visnelietīgākā, visalkatīgākā, nacionāli visreakcionārākā daļa, kooptējot savā bandā nekaunīgi izveicīgus parvēnijus no pārējiem sociālajiem slāņiem.
Lasīt visu...

21

„Saskaņas”/KPV LV ārlietu ministra amata kandidāts varētu būt Aivis Ronis

FotoTVNET intervija ar Aivi Roni sākotnēji nelikās aizdomīga, taču, izlasot visu interviju, neviļus uzausa atmiņā Anrija Matīsa intervija atkarīgajam laikrakstam „Dienas Biznesā”, un tad sekoja belziens pa pieri ar trulu priekšmetu. Pieļaujama augsta iespējamība, ka Ronis varētu būt iekļauts „Saskaņas” ēnu kabinetā.
Lasīt visu...

21

„Un tieši šādi cilvēki mums Saeimā ir vajadzīgi...”

FotoMan prasa – kāpēc publiskoju datus par KPV LV kandidāta Māra Možvillo „biznesa” miljona nodokļu parādiem. Šo gribēju cilvēkiem parādīt, lai atver acis –kāda ir realitāte ar visiem pierādījumiem, jo ir tāds labs teiciens - NUMBERS DON'T LIE jeb cipari nemelo, un šeit melns uz balta ir redzams. It īpaši kopā ar Lindas Liepiņas cildinošo tekstu (skat. attēlu) - "un tieši šādi cilvēki mums Saeimā ir vajadzīgi". Nu, kur vairs tālāk? Nu kur?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Priekšvēlēšanu cīņā oligarhu pusē iesaistās arī TVNET

Vakar un šodien (15./16.augustā) vienā no Latvijas lielākajiem interneta medijiem TVNET tika ievietoti divi žurnālista Toma Rātfeldera (pats sevi...

Foto

Augstu novērtēju KPV LV valdes uzticību, mani izvirzot par 2. numuru Vidzemes vēlēšanu apgabalā

Sveicināti, cienījamie novadnieki un nu jau arī visi Latvijas iedzīvotāji. Mani nebūt...

Foto

Ko deputāti varētu uzdāvināt iedzīvotājiem Latvijas simtgadē

Vairs tikai daži mēneši līdz Latvijas simtgades atzīmēšanai. Tiek gatavotas grandiozas svinības, tērēti milzīgi līdzekļi svinību organizēšanai. Atbildīgās amatpersonas...

Foto

Vai es varēšu?

Vēlēšanu kampaņu triki vairās no vārdiem “Vai es varēšu?”. Jo zina, ka iebalsosies arī tie, kas par spēju un lietpratības sentimentiem galvu nelauza...

Foto

"Progresīvo” programma: solidaritāte, vienlīdzība un sociālā drošība, bet par aizsardzību ne vārda

"Progresīvo vērtības": Brīvība - Solidaritāte - Vienlīdzība - Daba – Vide. "Progresīvie" sakņojas sociāli...

Foto

Bailes no patiesības un patiesības korumpētība

Mūsdienu Latvijā viena no psiholoģiski traumatiskākajām un sociāli amorālākajām izpausmēm ir bailes no patiesības par dzīves realitāti. Sastopama patiesības konsekventa...

Foto

Latvijas politikas asenizators brūķē muti par visiem un visu - bet vai uz šiem jautājumiem sniegs skaidru atbildi?

Vakar atgriezos no Gruzijas, kur kopā ar Gruzijas,...

Foto

Iesniegums LR Ģenerālprokuratūrai par tiesu datu pārpublicēšanu

Ar šo atbilstoši Administratīvā procesa likuma 98. un turpmāko pantu noteikumiem lūdzu sniegt uzziņu par masu informācijas līdzekļa (MIL)...

Foto

"No sirds Latvijai" Saeimas vēlēšanu programma: mēs lepojamies ar mūsu tautas viedumu

Laiks tautas uzplaukumam! "No sirds Latvijai" ir pret valdošo eliti noskaņota konservatīva partija, kas...

Foto

Viss nav slikti, var būt vēl sliktāk

Šis ieraksts nepatiks gan tiem, kam “viss ir slikti”, gan tiem, kam “viss ir labi”, gan mūžīgajiem pesimistiem, kam...

Foto

„Kā lemsiet, tā būs”

Ievadā jāteic, ka aitas labticīgais uzskats, ka vilks jēra ada ir zaudējis vilka tikumu, ir, maigi izsakoties, visnotaļ netālredzīgs un muļķīgs....

Foto

Vārdā nevienu nesauksim, bet kāds kādu reizēm nepieņemami nomelno, un tas rada bažas

Šobrīd, pirmsvēlēšanu laikā, Latvijas informatīvajā telpā novērojami vairāku politisko partiju, to pārstāvju aktīvi...

Foto

Kāpēc no bankas pazuduši visi naudas atmazgāšanas apkarošanas speciālisti?

Pēc ABLV bankas krīzes un valdības, kā arī FKTK darbībām saistībā ar vēlēšanos izskaust riskantos klientus, tostarp...

Foto

Augļotāju roklaižas

Latvijas iedzīvotāji kopš 2008. gada aizvien cieš no dažādu apšaubāmu starptautisku asinssūcēju sindikātu centieniem tos finansiāli iznīcināt. Neskaitāmie centieni ierobežot augļotāju ekonomisko genocīdu ir...

Foto

Miljoni tumsonības ambīcijai jeb nacionālās aptaurētības kumoss

2018.gada 17. jūlijā portāls „Delfi” publicēja svarīgu informāciju: „Ministru kabinets otrdien apstiprināja Kultūras ministrijas (KM) izstrādāto "Nacionālās identitātes, pilsoniskās sabiedrības un...

Foto

Vai lasītājs zina kaut vienu ASV prezidenta rīcību, kura būtu neizdevīga ASV un izdevīga Krievijai?

„Esmu ar mieru riskēt ar savu politisko karjeru, lai pasaulē būt...

Foto

Atklāta vēstule Lato Lapsam

Godātais Lato Lapsas kungs! Ņemot vērā to, ka Jūs esat pats godīgākais, pats taisnīgākais, pats gudrākais, pats neuzpērkamākais un visu zinošākais cilvēks...

Foto

Kad mediķu klātbūtnē mirst cilvēks ar diagnozi, kas atbilst atpalikušām valstīm raksturīgai situācijai

Vakar biju Gulbenē. Tur notika Kapu svētki. Gulbenes pilsētas vecajos kapos kopš februāra...

Foto

Kučinskis nenosauc OIK vainīgos

Pēc "Latvijas Reģionu apvienības" (LRA) rosinājuma šā gada 20. jūnijā Saeima uzdeva Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS) sagatavot ziņojumu, atklājot obligātās iepirkuma...

Foto

Par Daugavpils balkoniem un to remontu

Esam iepazinušies ar masu medijos publicēto stāstu, žēl, ka, pirms publicēt tādu aizskarošu ziņu, netika izteikta vēlme saņemt viedokli un...

Foto

Žurnāls „Ir” esot par atklātību? Apskatieties shēmu, kā tiek paslēpti šī žurnāla akcionāri

Pierādījums, ka žurnāls Ir nav tik nevainīgs, kā iztaisās. Patiesībā, ka tas ir tieši tāds...