Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Nepieciešams finansiāls atbalsts augstākās komunistu un čekistu nomenklatūras sarakstu publiskošanai

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ekonomikas ministrs Artis Kampars (Vienotība) noliedz, ka pirms konkursa vai tā laikā ticies ar Jaunā laika atbalstītāju, uzņēmēju Valdi Lokenbahu, mudinot viņu pieteikties Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padomes priekšsēdētāja amatam. Ministra atbilde Pietiek bija īsa: „Nē.” Pats Lokenbahs atzīst, ka abi tikušies gan, bet – jau pēc tam, kad viņš iesniedzis dokumentus dalībai konkursā.

Neoficiāli kāda ar konkursu saistīta amatpersona Pietiek apstiprināja, ka Lokenbahs pirms tam ticis personiski uzrunāts. Lai gan oficiālās amatpersonas to noliedz, noprotams, ka viņam dotas zināmas garantijas, ka, piesakoties konkursā, viņš tiks atzīts par labāko pretendentu un virzīts apstiprināšanai. „Noteiktiem amatiem ir nepieciešami noteikta kalibra cilvēki,” pamatojot šādu taktiku, Pietiek uzsvēra ar SPRK padomes pretendentu atlasi saistīta amatpersona.

Tomēr, tas liek uzdot jautājumu par to, cik godīgs šāds konkurss bijis pret citiem pretendentiem. Turklāt, zinot par šādu „uzrunāšanas” praksi, iespējams, ar partiju cilvēkiem korporatīvām saitēm nesaistītie šādos konkursos nemaz nepiesakās, zinot, ka uzvarēs politiski uzrunātie. Jau nedēļu pirms pretendentu pieteikšanās termiņa beigām EM vadības gaiteņos runāja, ka nekādi jēdzīgi pretendenti uz SPRK nepieteiksies. Atsijāto pretendentu vārdi nav zināmi, bet Pietiek teikts, ka tie nav bijuši spēcīgi kandidāti un Lokenbahs tiešām bijis labākais. Viens no zināmajiem – jau esošais SPRK padomes loceklis Gints Zeltiņš, kurš tiks virzīts atkārtotai apstiprināšanai padomē.

„Par tādu algu, kas tur ir, cilvēki, kas teorētiski varētu pretendēt, nepiesakās. Mēs rīkojām konkursu cerībā, ka kāds atradīsies,” atzīst Kampars. Saskaņā ar SPRK mājaslapā publicēto informāciju, pašreizējam regulatora padomes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājam Ivaram Zariņam 2010. gada decembrī aprēķināta 1242 latu alga, bet padomes locekļiem ir aptuveni 1000 latu algas. Lokenbahs, kurš daudzus gadus veiksmīgi darbojies IT biznesā, ir turīgs cilvēks un atzīst, ka nezina, cik lielu algu saņems, ja tiks apstiprināts amatā. No Pietiek uzzinājis atalgojuma lielumu, viņš sāk smieties un izsaucas: „Nu, labi, tā arī ir alga!”

Saskaņā ar likumu „Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem” regulatora priekšsēdētāju un padomes locekļus amatā uz pieciem gadiem ieceļ Saeima, pirms tam par to lemj Ministru kabinets, kas pretendentus izraugās konkursā.

Ekonomikas ministra virzītais kandidāts SPRK padomes priekšsēdētāja amatam Valdis Lokenbahs atbild uz Pietiek jautājumiem

Jūsu kalibra cilvēki parasti neizlasa sludinājumu un neizlemj tā pēkšņi pieteikties konkursā. Vai pirms tam ar jums kāds tikās un mudināja to darīt? Kampara kungs, piemēram? Tikāties?

Jā. Nu, es nevaru teikt, ka es netikos.

Par konkursu arī runājāt?

Pāris vārdus, jā. Viņš bija informēts, ka es iesniedzu papīrus, pajautāja, kāda man sajūta. Es Ekonomikas ministrijā tiešām daudzus pazīstu, bet neviens mani nepierunāja pieteikties konkursam.

Arī Edgars Jaunups nē?

Mēs saskrējāmies kaut kādā pasākumā, bet par to nerunājām.

Regulatoram būs jālemj, vai piekrist Latvenergo plāniem celt elektroenerģijas tarifu, par ko izcēlusies protestu vētra un tiek kritizēts arī Kampars. Jūs redzat tās tarifu reklāmas televīzijā, jums kā ekonomiski domājošam cilvēkam tas šķiet pamatoti? Ja vadīsiet regulatoru un lēmums vēl nebūs pieņemts, jūs atbalstīsiet tarifu celšanu?

Es neesmu īsti pārliecināts, jo neesmu līdz galam informēts. Viena lieta ir publiska informācija, otra lieta ir ekonomiski pamatota informācija, tāpēc es simtprocentīgi nevaru pateikt. Mana pārliecība ir, ka tarifiem jābūt ekonomiski pamatotiem un katram jānodarbojas ar savu lietu. Es neesmu dzirdējis, ka ir tāda valsts „Latvenergo”, kur viena šīs valsts funkcija ir palīdzība nabagiem. Es neesmu to dzirdējis. Priekš tam taču ir pašvaldības, priekš tam taču ir Labklājības ministrija, kāpēc regulatoram tas ir jārisina? Mums ir skaidri jāpasaka – lai šai nozarē strādātu uzņēmums, ir jābūt modelim, ka, teiksim, divus santīmus tarifā iekļauj klāt, pēc tam no peļņas daļas novirza visiem tiem veciem, slimiem, nevarīgiem cilvēkiem, kuriem vajadzīgs sabiedrības pabalsts. Tas ir reāls mehānisms, ļoti caurspīdīga sistēma.

Ir aplēses, ka jaunie Latvenergo tarifi sitīs pa vidusslāni.

Un kā tad ir ar tiem 500 kWh taloniem, kurus dod Latvenergo? [Latvenergo kopš 2009. gada īsteno programmu, saskaņā ar kuru mazturīgās un trūcīgās ģimenes var saņemt 500 kWh vērtu dāvinājumu]. Ok, paceļam tarifus, iegūstam naudu, viena daļa aiziet peļņā, vienu daļu nošķiram un pasakām, ka tas ir atbalsts tiem cilvēkiem, kuriem nepieciešama kompensācija, lai viņi varētu saņemt šo pakalpojumu. Ir ļoti rūpīgi jāskatās – ja tas ir pamatoti, tad tas būtu neprāts pateikt: nē, vecīši, lai stāv tie stabi, tas štrunts, ka tie ir sapuvuši, nelikt tarifus un pieļaut, ka sagrūst elektrības stabi – tas ir lielākais vājprāts, ko varētu izdarīt. Nu, kāpēc mums pēkšņi sākās tāds troksnis par parādiem, ka tos iekļaus tarifos? Tad nevajag kļaut tarifos! Izdarīsim tā, lai Rīgas siltums nobankrotē un Rīga vairs nebūs jāsilda. Mēs nevaram atsevišķas nozares nolaist trubā, tās izēdot.

Jums šķiet pareiza pašreizējā valsts politika tā dēvētās zaļās enerģijas jomā? Šobrīd mehānisms ir ar kvotu sistēmu, ar garantēto iepirkumu, ja runājam par vēja parkiem, piemēram, kad izmaksas tiek iekļautas tarifā un par to maksā gala patērētājs. Jūs apzināties, ka var nākties saskarties ar politisko un ekonomisko interešu sadursmēm?

Jā, nu te varbūt patiešām ir diezgan nopietnas politiskas spēles, lai izdzītu cauri, lai lobētu. Jautājums, cik tas ir procentuāli – ja šī kafija maksā Ls 1,24 un man uzliks cenu Ls 1,25, diez vai es to ieraudzīšu. Zaļās enerģijas finansēšanas forma patlaban ir jocīga, bet tā ir pietiekami maza, lai nopietni ietekmētu ekonomiskos procesus. Tā ir liela indivīdam, bet tas ir cits, jo tad mēs nonākam pie jautājuma: cik tu pelni. Es gribu iet prom no tā jautājuma, kurš to ir uztaisījis. Tikmēr, kamēr tas neveido būtisku sastāvdaļu no mūsu tarifiem, es to neuzskatu par kriminālu lietu, bet, ja tas veido būtisku sastāvdaļu, tad ir, atvainojiet, Latvijas tautsaimniecības izēšana, un to nevar pieļaut nekādā veidā.

Jūs uzsverat, ka esat piedalījies konkursā, tātad neesat politiski virzīts uz regulatora vadītāja vietu. Tomēr jūs esat stāvējis pie Jaunā laika pirmsākumiem un neapšaubāmi esat saistīts ar šo partiju. Pieņemsim situāciju, ka ir priekšvēlēšanu laiks, regulatoram ir jāpieņem lēmums par ļoti nepopulāru lietu, kāda tarifu celšana, bet politiķi jums saka: Valdi, varbūt tagad, pirms vēlēšanām, labāk nē, atliec, nekaitināsim vēlētājus!

Tauta ir viens liels ekonomikas elements un, kad tauta dusmojas... To jau parādīja Ēģipte, kur miljardi dienā zūd tikai dēļ tā, ka tauta trako...

Tad ko – muļķot tautu, nogaidīt, ļaut tautai aiziet pie vēlēšanu urnām un tikai tad, kad biļeteni saskaitīti, pacelt tarifus?

Tas ir labs jautājums! Es cenšos pateikt, ka katrs no elementiem ekonomikā sastāda visu ekonomisko kopumu, un es nevaru tā vienkārši pateikt - ja nav īstais brīdis, kad jātaisa izmaiņas, tad, lūk, izmaiņas taisīt nav pareizi. Es neesmu domājis par politisku izdevīgumu. Nedomāju, ka tas ir noteicošais faktors. Neskatīšos uz to, kurai partijai tas ir izdevīgi, es skatīšos, vai tas tautsaimniecībai ir vajadzīgs.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kā un kāpēc "Lattelecom" zaudē klientus

Foto"Nekur jūs neliksieties!" un "Nevis jūs esat vajadzīgi mums, bet mēs - jums!" - pēc šādiem pamatuzstādījumiem joprojām strādā daļēji Latvijas valstij piederošā SIA Lattelecom. Nosūtu jums savu saraksti, kas uzskatāmi parāda iemeslus, kuru dēļ Lattelecom - tas pats, kura vadītājs Juris Gulbis (attēlā) saņem astronomisku algu par savām "titāniskajām pūlēm", - ar katru gadu zaudē aizvien lielāku klientu skaitu, tos pārņemot privātuzņēmumiem, kuri katru klientu uzskata par savu lielāko vērtību.
Lasīt visu...

21

Valstsbaznīcas mirāža

FotoLai cik garšīgi ne man vienam būtu noskatīties, kā mūžam tik pašpārliecinātie "nacionālkonservatīvie" oļiņieši paši bāž savu galvu ilūziju cilpā un paši braši lec no ķeblīša, bailes par mieru sabiedrībā un par valsts pamatiem tomēr ir daudz stiprākas.
Lasīt visu...

12

Visu notiekošo var nosaukt - cinisms neaprakstāms

FotoPēdējās divās nedēļās vēroju notiekošo mūsu valstī. Un ir pienācis brīdis, kad sirds pilna. Lai gan varētu rakstīt ar konkrētiem vārdiem un konkrētām situācijām, mēģināšu pavisam īsi, kodolīgi ar neitrālu skatījumu.
Lasīt visu...

21

Veselības ministrijas pozīcija – mehāniķus un celtniekus veselības jomas vadībā

FotoApkopojot ministres Andas Čakšas veikumu veselības aprūpē, acīmredzamas kļūst piecas atziņas:
Lasīt visu...

21

Ticība varai

Foto1982. gada 8. jūnijā Ronalds Reigans Lielbritānijas parlamentā uzstājās ar slaveno runu “Krusta karš pret komunismu”. Sabiedrība tika sagatavota radikālai Amerikas ārpolitikas maiņai, kas ietekmēja arī Baltijas valstis. 14. jūnijā ASV prezidents parakstīja Baltijas brīvības dienas proklamāciju, kurā nosodīja Padomju Savienības nelegālo un varmācīgo Baltijas valstu okupāciju. Tas nozīmēja atteikšanos no 1975. gada Helsinku vienošanās starp PSRS un ASV, kad viena puse piekrita ievērot cilvēktiesības, bet otra – atzīt Eiropas robežu neaizskaramību.
Lasīt visu...

21

Mentālā haosa kumulācija jeb cilvēciskuma sabrukums

FotoAtkal nākas lietot medicīnā iecienītu jēdzienu. Sabiedrības analīzē vairs nepietiek ar sociālo zinātņu jēdzieniem. Tos nepieciešams nemitīgi papildināt ar medicīnā lietotiem jēdzieniem. Daudzu indivīdu veselības stāvoklis ir ļoti kritisks.
Lasīt visu...

6

Attieksme pret komunistisko genocīdu šodien: atklāta vēstule tautas priekšstāvjiem

Foto14.jūnijs ir viena no tām dienām gadā, kad mūsu valsts karogam piešķiram sēru noformējumu, un īpaši pieminam komunistiskā genocīda upurus.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Biznesa neveiksminieki ar savām marionetēm grib ietekmēt politiku

Viļņveidīgi apgriezienus uzņem un atkal zaudē Baltijas Asociācija - Transports un Loģistika, ko pirms nepilniem 12 gadiem nodibināja Ventspils...

Foto

Teritorija valstij nav “svētā govs”, reizēm to ir lietderīgi ziedot apmaiņā pret mieru un stabilitāti

Sabiedrībā ir kļūdains uzskats par valsti kā par struktūru, kura tiecas...

Foto

Kāpēc es nekandidēšu 13. Saeimas vēlēšanās

No kura saraksta es startēšu Saeimas vēlēšanās? Pēdējā pusgada laikā to aizvien intensīvāk man jautā žurnālisti. Mana atbilde ir –...

Foto

KPV LV metamorfoze no Kaimiņa par Gobzemu

Kopš Alda Gobzema kļūšanas par KPV LV premjera amata kandidātu partija ir ar jaunu sparu metusies priekšvēlēšanu cīņā un...

Foto

Pret malkas ciršanu kapos Dievs un Daba neiebilst?

It kā nopietni cilvēki reizēm kļūst pārsteidzoši romantiski. Varbūt pat sīrupaini. "Atzīšos, būšana dabā ir manas dzīves nepieciešamība....

Foto

Izglītības reforma jāpilnveido

Ažiotāža ap Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) virzīto izglītības reformu ir pārspīlēta. Mēģinājumi notiekošo uzdot par labo un ļauno spēku cīņu ir kaitīgi reformas...

Foto

Kāds Pabriks pārlaidās no ligzdas uz ligzdu

Katru reizi, kad no ekrāna kāds/kāda LTV Panorāmā traģiski aizžņaugtā balsī vēsta “saskaņā ar tādu-un-tādu aptauju Saeimā iekļūtu/neiekļūtu tie-un-tie”, atcerieties: tās...

Foto

Par kontrolējošo iestāžu rīcību ēnu ekonomikas apkarošanā būvniecības nozarē

Latvijas Republikas Saeimā tiek virzīts likumprojekts “Grozījums Darba likumā”, kas paredz papildināt Darba likuma 68.pantu ar trešo...

Foto

Atbildības difūzija un sociālais slinkums

Sabiedrības garīgi attīstītajā daļā aktuāls ir jautājums „Kāpēc tauta tik ilgi samierinās ar cilvēciski pazemojošo dzīvi un tautas acīmredzamo bojāeju?”. Škiet,...

Foto

Atklāta vēstule Latvijas sabiedriskajam medijam

Šonedēļ kāda politiķa ceturtās partijas nomaiņas pasākumā Latvijas Televīzija translēja iepriekš saskaņotu tiešraidi no kādas partijas biroja. Šajā sakarā man kā...

Foto

Kas ir Kremļa guļošais aģents Slava Dombrovskis?

Aizvadītajā nedēļas nogalē Latvijas politisko cirku pāršalca kāda negaidīta ziņa. Par prokremliskās partijas „Saskaņa” iespējamo premjera kandidātu tika izvirzīts liberāļu cienītais...

Foto

Kā padarīt politiķa arodu grūtāku un atbildīgāku?

Pēc tikai četriem mēnešiem notiks Saeimas vēlēšanas - notikums, kuru gaida ikviens. Pilsoniski aktīvā sabiedrības daļa - cerībā kaut...

Foto

Mēs dzīvojam „Mēness aptieku” monopola zvaigznājā. Kas to pieļāva?

Es zinu, ka tad, kad gaišā dienas laikā nošauj cilvēku un valsts mokās ar naudas trūkumu daudzās...

Foto

Mēs ne par ko neatbildam, vainīgs noteikti ir kāds cits

Atbilstoši Ministru kabineta 2010. gada 26. oktobra noteikumu Nr. 1001 „Kārtība, kādā Maksātnespējas administrācija izvēlas un...

Foto

„Vienotību” pametu tāpēc, ka mana, pieredzējuša politiķa misija ir palīdzēt jauniem cilvēkiem politikā

“Nu jau pāris gadus visos iespējamos formātos un forumos esmu runājis par plašu...

Foto

Vai Putina solītās „ausis” beidzot iegūs varu Latvijā?

Vladimirs Putins 2005.gadā publiski solīja, ka Latvija Abreni nekad neatgūs. Vienīgais, ko Latvija dabūšot, būs miruša ēzeļa ausis....

Foto

Labklājības ministrija nepilda solījumus un neatbalsta audžuģimenes

Aizvadītajā nedēļā Saeimā izskatīja PPA ''Latvijas Reģionu Apvienība'' (LRA) pieprasījumu labklājības ministram Jānim Reiram nekavējoties sniegt skaidrojumu par to,...

Foto

Kaitniecība, nolaidība Rīgas ielu būvē?

Man liekas, ka Rīgā darbojas kaut kāda sazvērestība. Paskatieties, kas notika ar tramvaja sliežu remontu VEF-Jugla. Aizliegti, izmainīti visi - kā...

Foto

Akadēmiskais kapitālisms un izglītības sadisms

Jautājums: vai tādā humānā sfērā kā izglītība ir iespējams sadisms – nenormāla tieksme uz cietsirdību un tīksmināšanās par citu ciešanām? Atbilde:...

Foto

Par grozījumiem Vispārējās izglītības likumā un Izglītības likumā

Kā vecāki vēlamies izteikt atbalstu Valsts izglītības satura centra īstenotā ESF projekta “Kompetenču pieeja mācību saturā” jeb Skola2030...

Foto

Ierobežos iespējas uzzināt par valsts pārvaldes amatu konkursiem

Gatavojot grozījumus Valsts civildienesta likumā, Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija trešajam lasījumam iekļāva un atbalstīja priekšlikumu vairs...