Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Meža apsaimniekošana nenozīmē tā iznīcināšanu

Meža īpašnieku organizācijas
03.06.2011.
Komentāri (19)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Iepazīstoties ar rakstu Pietiek „Dūklavs meklē „tautas” atbalstu”, vēlamies paust savu viedokli par, mūsuprāt, demagoģiskajiem apgalvojumiem, kuri, domājams, radušies, raksta autoram nepārzinot situāciju Latvijas mežsaimniecībā.

Ja runājam par potenciālajiem Meža likuma grozījumiem, tad ir pilnīgi nepieņemami saistīt tos kopā ar Valsts meža dienesta reorganizāciju. Priekšlikumi likuma grozījumiem ir tapuši divarpus gadu laikā, strādājot darba grupām, kurās bijušas diskusijas gan meža īpašnieku, gan kokrūpnieku, gan vides organizāciju starpā. Runa ir par esošā likuma uzlabošanu, novēršot dažas pat pavisam aplamas lietas. Piemēram, mainot nosacījumus audžu ciršanā. Jo pašlaik Meža likums spiež īpašniekam nocirst viena gada laikā visu meža nogabalu, kas, piemēram, ir 5 ha liels un kurā mežaudze ir sasniegusi ciršanas vecumu. Ja pirmajā gadā īpašnieks nocirtīs tikai 1 ha vai nedaudz vairāk, tad nākošajā gadā blakus cirst nevarēs. Kādēļ meža īpašniekam spiest cirst visus 5 ha vienā gadā? Kādēļ nevar atļaut īpašniekam minēto nogabalu cirst vairākus gadus - pa daļām?

Meža likuma grozījumi paredz arī ciršanas vecuma samazināšanu apsei par 10 gadiem - no līdzšinējā 41 uz 31 gadu. Daudzi ir redzējuši apses ar izpuvušiem vidiem. Tās ir nevis meža īpašnieku iedomas, bet gan Latvijas Lauksaimniecības universitātes zinātnieku pētījums, kurā secināts, ka pēc 30 gadu vecuma sasniegšanas Latvijas apstākļos no 20 līdz pat 100 procentiem apšu ir slimas ar stumbra trupi. Priekšlikums veicinātu zemes racionālu izmantošanu, jo nespiestu meža īpašniekus audzēt trupi, bet gan ļautu laicīgi novākt izaudzēto un iestādīt jaunu, produktīvu mežu.

Ja runājam par dabas aizsardzības jautājumiem, meža īpašnieki ir par dabas vērtību saglabāšanu, taču pašreizējā dabas aizsardzības sistēmā Latvijā ir virkne problēmu, kas ved pie pretēja rezultāta tam, kādēļ dabas aizsardzības sistēma ir izveidota. Lai izprastu situāciju Latvijā, nevis izteiktu populistiskus saukļus, aicinām iepazīties ar Latvijas normatīvajos aktos noteiktajiem aprobežojumiem meža apsaimniekošanā, kā arī salīdzināt tos ar citu Eiropas valstu praksi.

Gan Latvijā, gan citās Eiropas valstīs ir izveidotas speciālas teritorijas kādu konkrētu vērtību saglabāšanai. Latvijā šādu teritoriju skaits sasniedz 682 (dabas liegumi, mikroliegumi, nacionālie parki utt.). Lielākajā daļā ar šīm teritorijām pārklājas arī Eiropas nozīmes aizsargājamo teritoriju tīkls NATURA 2000, kas veido 0,8 miljonus hektāru no Latvijas teritorijas.

Tiktāl par līdzīgo. Atšķirības sākas izpratnē par aprobežojumiem šo teritoriju apsaimniekošanā. Ja Eiropā ir sapratuši, ka bez pašu zemes īpašnieku iesaistīšanās teritoriju apsaimniekošanā dabas aizsardzības mērķi nesasniegt, tad Latvijā ilgus gadus ir dominējis princips- jo vairāk aizliegsim, jo drošāk un labāk. Tas nekas, ja kāds meža īpašnieks vairs nevar izskolot savus bērnus, aiziet pie ārsta, tas nekas, ka īpašniekam bezizejas situācijā rodas vēlme nevis sargāt šo vērtību, bet gan darīt visu, lai tā nemanāmi pazustu. Kādēļ, piemēram, tajās teritorijās, kas izveidotas aizsargājamo putnu ligzdošanas vietās, laikā, kad šie putni neuzturas Latvijā, mežā nevarētu sagādāt malku kopšanas vai izlases cirtēs?

Vēl lielāka atšķirība ir redzama, iepazīstoties ar aprobežojumiem, kuri noteikti ārpus aizsargājamām teritorijām. Lūdzu, parādiet, kurā vēl valstī ar likumu ir uzlikts īpašniekam pienākums (nevis brīvprātīga apņemšanās mežu sertifikācijas sakarā) atstāt tā saucamos ekoloģiskos kokus cirsmā pēc galvenās ražas ievākšanas, vai visos mežos neveikt kopšanas cirti pavasara periodā? Saprotams, ka arī meža īpašniekiem ir pienākumi, ne tikai tiesības. Meža īpašnieki ir par ekoloģisko koku saglabāšanu, taču tajā brīdī, kad runājam par īpašniekiem kā „meža postītājiem”, atcerēsimies, kurš tad patiesībā sargā dabu un ar savām izmaksām to nodrošina! Jo kopš 2000. gada mežā atstāto ekoloģisko koku vērtība varētu būt tuva 40 miljoniem latu.

Rakstos un vārdos jau ikvienam ir labi būt dabas draugam, tas ir aktuāli un, galvenais, neko daudz nemaksā. Jo izmaksas jau sedz citi. Tikai tajā mirklī, kad tas skartu pašu viedokļu paudēju ģimenes un iespējas izdzīvot, viedokļi daudziem mainītos. Situācijā, kad Latvijā nedarbojas valsts kompensāciju sistēma par dabas aizsardzības aprobežojumiem, ir pilnīgi saprotamas meža īpašnieku bažas par kādas jaunas aizsargājamas kategorijas „bioloģiski nozīmīgi meža struktūras elementi” ieviešanu.

Par Valsts meža dienestu. Ne mūsu organizācijas, ne Meža īpašnieku biedrība, uz kuras sapulcēm mēs tiekam aicināti, nevienā brīdī nav iestājusies par VMD likvidāciju vai situāciju, kad VMD netiktu informēts par saimnieciskajām aktivitātēm mežos. Runa ir par formu un procedūrām, kādas pašlaik īpašniekiem jāiziet, lai saņemtu atļaujas darbībām savā mežā. Runa ir par papīra formāta pakāpenisku aizstāšanu ar elektronisko pieteikšanos, kur kā labs piemērs varētu kalpot Lauku atbalsta dienesta ieviestā sistēma. Mūsu organizācijas nākotnē noteikti ir par stipru un motivētu VMD, lai neveidotos situācijas, kad zemā atalgojuma un nodrošinājuma dēļ VMD darbinieki savu darba laiku veltī pakalpojumu sniegšanai - dasto un stigo cirsmas, tādā veidā nodrošinot sev iztiku, un tai pašā laikā izsniedzot atļaujas par šim pašām cirsmām.

Par meža īpašnieku organizācijām. Latvijā ir aptuveni 150 tūkstoši meža īpašnieku. Zinot Latvijas vēsturi, kolektivizāciju, meža īpašnieku organizāciju darbības pieredzi 90. gadu sākumā, ir visai nereāli lolot cerības, ka tuvākajos gados kaut vai puse no visiem īpašniekiem apvienotos meža īpašnieku organizācijās. Taču nav šaubu, ka mazo un vidējo mežu īpašumu apsaimniekošana daudz efektīvāka būtu, attīstot meža īpašnieku kooperāciju. Kādiem ir jāsāk, tādēļ mūsu organizācijas reģionos mēģina iedzīvināt kooperācijas procesus.

Savukārt Meža īpašnieku biedrībai (MIB) mēs esam deleģējuši pārstāvēt mūsu intereses valsts un starptautiskajās organizācijās. MIB darbs līdz šim ir bijis atklāts, un varam apliecināt, ka lēmumi MIB tiek pieņemti koleģiāli, nevis uzspiesti no kādas interešu grupas. Tādēļ ir neizprotama raksta autora vēlme, nepārzinot patieso situāciju, atainot MIB kā „izcirtēju” pārstāvjus, kā šaura personu loka vai vēl trakāk - kāda politiskā spēka nodomu paudējus. Mežs ir apolitisks, meža apsaimniekošana nenozīmē tā iznīcināšanu, tā ir iespēja daudziem, daudziem cilvēkiem palikt Latvijā un turpināt saimniekot laukos.

Kurzemes meža īpašnieku apvienība

Zemgales meža īpašnieku apvienība

Mežsaimnieku apvienība „Krāslava”

Kuldīgas meža īpašnieku apvienība

Rūjienas meža īpašnieku biedrība

Meža īpašnieku apvienība „Bārbele”

Meža īpašnieku biedrība „Dundagas mežaudzes”

Kurzemes meža īpašnieku kooperatīva izveides darba grupa

Ērgļu meža īpašnieku apvienība

Novērtē šo rakstu:

11
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

3

Neiejauciet bērnus, „Latvijas valsts mežu” barotie pakalpiņi

FotoPēc bērnu piedzimšanas cilvēki kļūst emocionālāki attiecībā uz bērniem. Nesen kļuvu par tēvu jau trešajai meitai, tāpēc par sevi to zinu droši. Un emociju spektrs ir visplašākais - no aizkustinājuma asaru valdīšanas par tādiem niekiem kā dziesma "Save Your Kisses for Me" līdz neizmērojamam niknumam, klausoties radio par to, kā izturas pret bērniem dažos bērnu namos. Varbūt tieši tāpēc šķebinoši bija lasīt Māra Liopas jaunāko garadarbu portālā "Delfi", kur minētais kungs savas organizācijas īstenoto pret dabas aizsardzību vērsto politiku attaisno ar bērnu interešu aizstāvību.
Lasīt visu...

12

Par Čakšas izteikumiem un „Divpadsmit krēsliem”

Foto7.aprīlī tiku publicējis savu lekciju par ārstu sertifikācijas procesa īpatnībām. Šai sakarā esmu saņēmis vairāku interesentu jautājumus par divdesmit astoto slaidu (1.pielikums šai vēstulei) – kādas tad konkrētāk ir pretrunas valsts finansētajā veselības aprūpes sistēmā?
Lasīt visu...

12

Pusmiljons mediju atbalstam ir izdalīts „savējiem”: Kučinski un Melbārde, vai to pieļausiet?

FotoVēršamies pie Jums ar atklātu vēstuli, lai paustu savu neizpratni par Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) rīkotā konkursa „Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā” neprofesionālo norisi un nespēju nodrošināt Ministru kabineta pieņemtā dokumenta „Par Latvijas mediju politikas pamatnostādnēm 2016.–2020. gadam” izpildi.
Lasīt visu...

12

Islāma frontē bez pārmaiņām, jeb kā Zanders “analizēja” DP pārskatu

FotoNesen Drošības policija (DP) nākusi klajā ar pērnā gada pārskatu, kurā norādīts, ka Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, terorisma draudu līmenis ir zems, tomēr radikalizācija novērojama arī Latvijā.[1] Par vienu no iemesliem minēts fakts, ka bijušais Latvijas islāma kultūras centra vadītājs Oļegs Petrovs no Islāma valsts izplata latviski tulkotu tās propagandu Latvijas ummah (ticīgo kopienai).[2]
Lasīt visu...

21

Tauta ir runājusi, vai kāds klausījās?

FotoPēdējā laikā aizvien biežāk dzirdam aicinājumu parakstīt kādu iniciatīvu par izmaiņām likumdošanā, paust savu viedokli kādā aptaujā, aizpildot anketu vai klikšķinot internetā. Tas ļauj secināt, ka vairāk nekā 25 neatkarības gadi ir darījuši savu un esam sākuši saprast, ka dzīvojam demokrātijā un drīkstam paust savu viedokli.
Lasīt visu...

6

Aicinām LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties

FotoBiedrība ProBonoPublico.Latvia, pamatojoties uz aizvien dziļāku krīzi tieslietu sistēmā un būtiskiem pamattiesību pārkāpumiem, kurus iniciē pati Tieslietu ministrija tās ministra Dzintara Rasnača (NA) vadībā, aicina LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties, dodot ministra krēsla vietu spējīgākai personai, kura izprot tiesiskuma nozīmi un lomu valsts attīstībā un sabiedrības labklājībā.
Lasīt visu...

21

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

FotoVairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot izdomāts ar visiem tās trūkumiem. Patiesībā tas skanēja šādi: DEMOCRACY IS THE WORST FORM OF GOVERNMENT, EXCEPT ALL THOSE OTHER FORMS THAT HAVE BEEN FROM TIME TO TIME. Kas nozīmē ka vēsturē ir bijuši par mūsdienu “demokrātiju” taisnīgāki tautu pašpārvaldes modeļi un patlaban mēs esam tuvāk Ķīnas mūrim nekā skandinātajai suverenitātei.
Lasīt visu...

21

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

FotoŠajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas sprēgāšana ir obligāti jāņem vērā. To nedrīkst ignorēt. Obligāti nedrīkst būt nevērīga izturēšanās pret latīņu valodu. Nedrīkst nevēlēties zināt un savu iespēju robežās nelietot latīņu valodu. Tas nav pieļaujams. Tāpēc esejas autoram un esejas lasītājiem ir jāpārceļas uz latīņu valodas pasauli. Lūdzu, ievērosim: nevis uz latīnismu pasauli, bet uz latīņu valodas pasauli! Praktiski tas nozīmē pārcelšanos uz divvalodu pasauli – latīņu valodas pasauli + latviešu valodas pasauli.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates...

Foto

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

Godātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem...

Foto

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

Francijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

Ar zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu...

Foto

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

XIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu...

Foto

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

Dārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies,...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...