Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Priecīgus Līgo svētkus!

Meža apsaimniekošana nenozīmē tā iznīcināšanu

Meža īpašnieku organizācijas
03.06.2011.
Komentāri (19)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Iepazīstoties ar rakstu Pietiek „Dūklavs meklē „tautas” atbalstu”, vēlamies paust savu viedokli par, mūsuprāt, demagoģiskajiem apgalvojumiem, kuri, domājams, radušies, raksta autoram nepārzinot situāciju Latvijas mežsaimniecībā.

Ja runājam par potenciālajiem Meža likuma grozījumiem, tad ir pilnīgi nepieņemami saistīt tos kopā ar Valsts meža dienesta reorganizāciju. Priekšlikumi likuma grozījumiem ir tapuši divarpus gadu laikā, strādājot darba grupām, kurās bijušas diskusijas gan meža īpašnieku, gan kokrūpnieku, gan vides organizāciju starpā. Runa ir par esošā likuma uzlabošanu, novēršot dažas pat pavisam aplamas lietas. Piemēram, mainot nosacījumus audžu ciršanā. Jo pašlaik Meža likums spiež īpašniekam nocirst viena gada laikā visu meža nogabalu, kas, piemēram, ir 5 ha liels un kurā mežaudze ir sasniegusi ciršanas vecumu. Ja pirmajā gadā īpašnieks nocirtīs tikai 1 ha vai nedaudz vairāk, tad nākošajā gadā blakus cirst nevarēs. Kādēļ meža īpašniekam spiest cirst visus 5 ha vienā gadā? Kādēļ nevar atļaut īpašniekam minēto nogabalu cirst vairākus gadus - pa daļām?

Meža likuma grozījumi paredz arī ciršanas vecuma samazināšanu apsei par 10 gadiem - no līdzšinējā 41 uz 31 gadu. Daudzi ir redzējuši apses ar izpuvušiem vidiem. Tās ir nevis meža īpašnieku iedomas, bet gan Latvijas Lauksaimniecības universitātes zinātnieku pētījums, kurā secināts, ka pēc 30 gadu vecuma sasniegšanas Latvijas apstākļos no 20 līdz pat 100 procentiem apšu ir slimas ar stumbra trupi. Priekšlikums veicinātu zemes racionālu izmantošanu, jo nespiestu meža īpašniekus audzēt trupi, bet gan ļautu laicīgi novākt izaudzēto un iestādīt jaunu, produktīvu mežu.

Ja runājam par dabas aizsardzības jautājumiem, meža īpašnieki ir par dabas vērtību saglabāšanu, taču pašreizējā dabas aizsardzības sistēmā Latvijā ir virkne problēmu, kas ved pie pretēja rezultāta tam, kādēļ dabas aizsardzības sistēma ir izveidota. Lai izprastu situāciju Latvijā, nevis izteiktu populistiskus saukļus, aicinām iepazīties ar Latvijas normatīvajos aktos noteiktajiem aprobežojumiem meža apsaimniekošanā, kā arī salīdzināt tos ar citu Eiropas valstu praksi.

Gan Latvijā, gan citās Eiropas valstīs ir izveidotas speciālas teritorijas kādu konkrētu vērtību saglabāšanai. Latvijā šādu teritoriju skaits sasniedz 682 (dabas liegumi, mikroliegumi, nacionālie parki utt.). Lielākajā daļā ar šīm teritorijām pārklājas arī Eiropas nozīmes aizsargājamo teritoriju tīkls NATURA 2000, kas veido 0,8 miljonus hektāru no Latvijas teritorijas.

Tiktāl par līdzīgo. Atšķirības sākas izpratnē par aprobežojumiem šo teritoriju apsaimniekošanā. Ja Eiropā ir sapratuši, ka bez pašu zemes īpašnieku iesaistīšanās teritoriju apsaimniekošanā dabas aizsardzības mērķi nesasniegt, tad Latvijā ilgus gadus ir dominējis princips- jo vairāk aizliegsim, jo drošāk un labāk. Tas nekas, ja kāds meža īpašnieks vairs nevar izskolot savus bērnus, aiziet pie ārsta, tas nekas, ka īpašniekam bezizejas situācijā rodas vēlme nevis sargāt šo vērtību, bet gan darīt visu, lai tā nemanāmi pazustu. Kādēļ, piemēram, tajās teritorijās, kas izveidotas aizsargājamo putnu ligzdošanas vietās, laikā, kad šie putni neuzturas Latvijā, mežā nevarētu sagādāt malku kopšanas vai izlases cirtēs?

Vēl lielāka atšķirība ir redzama, iepazīstoties ar aprobežojumiem, kuri noteikti ārpus aizsargājamām teritorijām. Lūdzu, parādiet, kurā vēl valstī ar likumu ir uzlikts īpašniekam pienākums (nevis brīvprātīga apņemšanās mežu sertifikācijas sakarā) atstāt tā saucamos ekoloģiskos kokus cirsmā pēc galvenās ražas ievākšanas, vai visos mežos neveikt kopšanas cirti pavasara periodā? Saprotams, ka arī meža īpašniekiem ir pienākumi, ne tikai tiesības. Meža īpašnieki ir par ekoloģisko koku saglabāšanu, taču tajā brīdī, kad runājam par īpašniekiem kā „meža postītājiem”, atcerēsimies, kurš tad patiesībā sargā dabu un ar savām izmaksām to nodrošina! Jo kopš 2000. gada mežā atstāto ekoloģisko koku vērtība varētu būt tuva 40 miljoniem latu.

Rakstos un vārdos jau ikvienam ir labi būt dabas draugam, tas ir aktuāli un, galvenais, neko daudz nemaksā. Jo izmaksas jau sedz citi. Tikai tajā mirklī, kad tas skartu pašu viedokļu paudēju ģimenes un iespējas izdzīvot, viedokļi daudziem mainītos. Situācijā, kad Latvijā nedarbojas valsts kompensāciju sistēma par dabas aizsardzības aprobežojumiem, ir pilnīgi saprotamas meža īpašnieku bažas par kādas jaunas aizsargājamas kategorijas „bioloģiski nozīmīgi meža struktūras elementi” ieviešanu.

Par Valsts meža dienestu. Ne mūsu organizācijas, ne Meža īpašnieku biedrība, uz kuras sapulcēm mēs tiekam aicināti, nevienā brīdī nav iestājusies par VMD likvidāciju vai situāciju, kad VMD netiktu informēts par saimnieciskajām aktivitātēm mežos. Runa ir par formu un procedūrām, kādas pašlaik īpašniekiem jāiziet, lai saņemtu atļaujas darbībām savā mežā. Runa ir par papīra formāta pakāpenisku aizstāšanu ar elektronisko pieteikšanos, kur kā labs piemērs varētu kalpot Lauku atbalsta dienesta ieviestā sistēma. Mūsu organizācijas nākotnē noteikti ir par stipru un motivētu VMD, lai neveidotos situācijas, kad zemā atalgojuma un nodrošinājuma dēļ VMD darbinieki savu darba laiku veltī pakalpojumu sniegšanai - dasto un stigo cirsmas, tādā veidā nodrošinot sev iztiku, un tai pašā laikā izsniedzot atļaujas par šim pašām cirsmām.

Par meža īpašnieku organizācijām. Latvijā ir aptuveni 150 tūkstoši meža īpašnieku. Zinot Latvijas vēsturi, kolektivizāciju, meža īpašnieku organizāciju darbības pieredzi 90. gadu sākumā, ir visai nereāli lolot cerības, ka tuvākajos gados kaut vai puse no visiem īpašniekiem apvienotos meža īpašnieku organizācijās. Taču nav šaubu, ka mazo un vidējo mežu īpašumu apsaimniekošana daudz efektīvāka būtu, attīstot meža īpašnieku kooperāciju. Kādiem ir jāsāk, tādēļ mūsu organizācijas reģionos mēģina iedzīvināt kooperācijas procesus.

Savukārt Meža īpašnieku biedrībai (MIB) mēs esam deleģējuši pārstāvēt mūsu intereses valsts un starptautiskajās organizācijās. MIB darbs līdz šim ir bijis atklāts, un varam apliecināt, ka lēmumi MIB tiek pieņemti koleģiāli, nevis uzspiesti no kādas interešu grupas. Tādēļ ir neizprotama raksta autora vēlme, nepārzinot patieso situāciju, atainot MIB kā „izcirtēju” pārstāvjus, kā šaura personu loka vai vēl trakāk - kāda politiskā spēka nodomu paudējus. Mežs ir apolitisks, meža apsaimniekošana nenozīmē tā iznīcināšanu, tā ir iespēja daudziem, daudziem cilvēkiem palikt Latvijā un turpināt saimniekot laukos.

Kurzemes meža īpašnieku apvienība

Zemgales meža īpašnieku apvienība

Mežsaimnieku apvienība „Krāslava”

Kuldīgas meža īpašnieku apvienība

Rūjienas meža īpašnieku biedrība

Meža īpašnieku apvienība „Bārbele”

Meža īpašnieku biedrība „Dundagas mežaudzes”

Kurzemes meža īpašnieku kooperatīva izveides darba grupa

Ērgļu meža īpašnieku apvienība

Novērtē šo rakstu:

11
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

21

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

FotoTagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes piešķiršanas kārtības ieviešanas 2015.gadā.
Lasīt visu...

21

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

FotoŽurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu dīķī”. Līdzīgu tam, ko izraisīja senlaikos Dienā lasāmās Aleksandra Laventa vaļsirdības izpausmes, “jūrmalgeitas” lielākā idiota raudzības vai šajā portāla atrodamās Tiesu ķēķa ainiņas.
Lasīt visu...

21

Valodu lielu dara cilvēki

Foto1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...