Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Murgs par 42+ mandātiem

Dainis Lemešonoks, īpaši Pietiek
11.06.2014.
Komentāri (33)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Tā vien šķiet, Nacionālās apvienības uzlecošā politiskā zvaigzne gandrīz jau ir veiksmīgi apdzēsta. Turklāt precīzi īstajā brīdī, kā uz pasūtījumu – pirms 12. Saeimas vēlēšanu kampaņas reālās iedarbināšanas.

Tas nav par ātru, jo neļauj partijai pagūt PR-stiski pārgrupēties un iemest atbildes akmeni Vienotības logā, tādejādi panākot neizšķirtu un, iespējams, apraujot šī konflikta tālāko attīstību. Tas nav par vēlu, kad premjerpartijas izdevīgums publikai kļūtu pārāk acīmredzams.

Uz burvja mājienu svešas rokas uzticami grābj karstās ogles. Ziniet, arī brāļu Grimmu pasakā Sarkangalvīte... (tfu, nu kā gan es tik glupi pārteicos?) nē, karaliene pamāte pati neveda Sniegbaltīti mežā, bet uzticēja viņas galēšanu sava galma spēka struktūrai – medniekam.

"Blīvu saimniecisko kontaktu" inkriminēšana, liedzot tieslietu ministrei Brokai piekļuvi slepeniem papīriem (kaut viņai tāda jau bija, gan zemākas pakāpes), ir kārtējais pienesums Latvijas "tiesiskuma" sistēmas konstruēšanā. Jo izvērstāki un tonī autoritatīvāki kļūst dažādu amatpersonu paziņojumi, kāpēc mēs nedrīkstam meklēt politiskos zemtekstus, jo vairāk miesas uzaug pārliecībai par kārtējo partejisku izrēķināšanos ar specdienestu palīdzību.

Tad jau vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Naudiņš, kura tiesības uz pielaidi joprojām tiek vētītas, būtu krietni vien piemērotāks mērķis. Jo viņam vismaz var pārmet kontaktus ar Baltkrievijas režīmu, draudzības mačos spēlējot hokeju kopā ar citiem Saeimas deputātiem pret šīs valsts prezidenta komandu.

Taču viņam ir "vainu mīkstinošs apstāklis" – Naudiņš nav mediju zvaigzne. Turklāt, tiek runāts, pēc Vienotības pasūtījuma veikts nepubliskots sabiedriskās domas pētījums kā "burvju spogulis" esot uzrādījis, ka šai "Sniegbaltītei" ir izredzes ieņemt Saeimas priekšsēdētājas amatu. Skaidrs, kam tas ir uguns pakulās...

Man pašam gan Brokas harizmas būtība šķiet visai neizprotama, tomēr viņai tāda acīmredzami piemīt un tiek veiksmīgi attīstīta, padarot šo politiķi par Nacionālās apvienības Visu Latvijai!–Tēvzemei un Brīvībai/LNNK 12. Saeimas vēlēšanu kampaņas "lokomotīvi". Vienalga, kā pati ministre tielējas, pieļaujot savu nepiedalīšanos vēlēšanās. Acīmredzami viņa daudziem šķiet "mūsdienu nacionālisma cilvēciskā seja".

Kopā vēl ar citiem piemeklētiem kandidātiem (Ingūna Rībena?), kas prot publikai par sevi radīt audzinātu/inteliģentu cilvēku iespaidu, Broka tiešām spēj piesaistīt NA arī krietni mērenākus/bailīgākus vēlētājus. Pat tos, kuriem ir alerģija pret Visu Latvijai! politiķiem un viņu atbalstītājiem – jo nu radusies pārliecība, ka kāds šo partijas spārnu noturēs labas uzvedības rāmjos. Atcerieties pērngada Rīgas domes vēlēšanas un pēcvēlēšanas, kad NA kandidāti profilējās teju kā centristi uz Vienotības dūru vīstītāju fona?

Gudri izsakoties, NA šobrīd ir vienreizēja iespēja paplašināt elektorālo bāzi un rudenī būtiski palielināt pārstāvniecību parlamentā. Iespējams, līdz 20 vai pat 25 mandātiem. Kā saprotat, tieši te arī sākas tās problēmas, jo jaunas vēlētāju masas, ko partija var piesaistīt, par sev pilnībā piederošām uzskata Vienotība. Pirms gada premjerpartija tika pazemota, kad "mazākajam brālim" ar Broku priekšgalā galvaspilsētas mandātu veicās vairāk, un arī tas nav piedots.

Divu latviešu labējo partiju savstarpējā apkarošanās patlaban ir vienkārši neizbēgama – savas izaugsmes vārdā tās spēkosies par vienu un to pašu elektorāta daļu, kas formāli paliek "bāreņos" pēc Reformu partijas sabrukuma. Turklāt Vienotība šķiet pārliecināta, ka tieši patlaban, pēc relatīvi veiksmīgās Eiropas parlamenta kampaņas, tai "sāk nākt kārtis". (Es varu tikai apbrīnot pilsonisko disciplīnu, kas motivēja šajos apstākļos tik lielu cilvēku skaitu – 30 procentus – doties balsot, tā relatīvi izglābjot premjerpartiju un satriecot druskās manu žultaino prognozi.)

Tāpēc partijas spicei šķiet iespējams "paņemt banku" – 12. Saeimas vēlēšanās sasniedzot jaunu gūto mandātu rekordu, Vienotībai vienai pašai (tiesa, ar "piepirktiem" reģionpartiju pārstāvjiem) pilnībā pārņemot arī kādreizējo zatleriešu vēlētāju balsis. Jo kas gan var aizliegt tai vaļā acīm sapņot/murgot par izdevību iepriekšējās vēlēšanās pašas premjerpartijas sūri grūti nosargātos 20 mandātus sasummēt ar eksprezidenta fiksā politprojekta gūtajiem 22? Varbūt vēl kaut ko priekšvēlēšanu burzmā sev pieraut klāt?

Tīri teorētiski – aizmirstot par Vienotības iekšpartejiskām problēmām, par "lokomotīvju" trūkumu – nākas atzīt, ka tik ambiciozs murgs nav totāli neiespējams. Neviens no pieteiktajiem jaunveidojumiem nepārliecina, ka spēs tikt pāri 5 procentu barjerai. Zaļzemnieku lielmanība, kas bangoja pēc pašvaldību vēlēšanu uzvaras, nu šķiet aprimusi. Jo īpaši tādēļ, ka "gribules" aizdabūšana projām uz Eiropu apvienībai izrādījās esam kaut kas līdzīgs iekšējai Pirra uzvarai.

Ja ZZS savā kampaņā atklāti nepretendēs uz kaut ko vairāk par savu tagadējo pārstāvniecību Saeimā, Vienotība un "spēka struktūras" to liks mierā. Zemsaviešu vēlētājs premjerpartijas vajadzībām ir pārāk iesīkstējis, pārāk lemberģiski kolhozniecisks. Gluži tāpat kā "kaujā par Rīgu", arī tagad vienīgais īstais Vienotības sāncensis ir tikai NA. (Dzintaram un citiem vislatviešu lāpnešiem der neaizmirst, ka Vienotība kārē pēc mandātiem un tieksmē apkarot konkurentu var atkal izrādīties gatava pretendēt pat uz viņu specifisko "dekoratīvā radikālisma" nišu.)

Situācija ir pavisam banāla un tikpat iepriekšparedzama kā piektklasnieku ķilda skolas pagalmā – būs klope. Nacionālā apvienība un pati Broka nevar vienkārši norīt krupi un izlikties, ka nekas īpašs nav noticis, ka koalīcijas "lielajam brālim" ar šo publisko pazemojumu nav nekāda sakara. Tikai tieša politiskas agresijas izrādīšana patlaban var restaurēt partijas reputāciju. Publika un jo īpaši tās vēlētāji nepacietīgi gaida tās reakciju.

Partija nevar gāzt Straujumas kabinetu (NA ir tikai 13 deputāti no ~70 valdības balstītājiem), turklāt tai nav arī izdevīgi pamest valdošo vairākumu – šāds solis drīzāk tiks novērtēts kā savas sakāves un tieslietu ministrei piedēvētās nelādzības atzīšana. Tāpēc nāksies vien "NacApiem" ar premjerpartiju plēsties un sisties līdz galam šīs koalīcijas ietvaros. Iespējams, apmēram tādā pašā garā kā Latvijas ceļam ar Tautas partiju 2002. gadā, kad "oranžais" iekšlietu ministrs Segliņš ar preventīviem arestiem nobremzēja ceļinieku ieplānoto "apmelojošo" skrejlapu izplatīšanu. Par to LC premjers Bērziņš viņu savukārt padzina no valdības, taču bija ielikts pamats turpmākai "oranžo" hegemonijai.

Novērtē šo rakstu:

70
21

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Kā intereses pārstāv Saeimas deputāti?

FotoIk pa četriem gadiem notiek Saeimas vēlēšanas, kurās tiek izvēlēti 100 tautas pārstāvji, kurus vēlētāji var izvēlēties tikai no partiju sarakstiem. Turpmākos 4 gadus šie partiju pārstāvji melnām mutēm groza un pieņem likumus savās un savu sponsoru interesēs, kā arī ieceļ tiesnešus. Lai cik tas skumīgi neliktos, bet es nevaru nosaukt nevienu likumu vai likumu grozījumus, kas būtu pieņemts iedzīvotāju vairākuma interesēs.
Lasīt visu...

21

Darba anihilizācija

FotoSaprotams, nekas negaidīts nav noticis. Tas, kas ir noticis, principā bija sagaidāms. Tiekamies ar prognozējamu jauninājumu. Labi ir zināms, ka stulbeņu un neliešu darbībā ir iespējami visdažādākie jauninājumi. Saskarsmē ar stulbeņu un neliešu darbību vienmēr ir jābūt gatavam tikties ar visdažādākā veida stulbībām un nelietībām. Stulbeņiem un neliešiem piemīt stulbuma un nelietību neierobežotas oriģinalitātes potenciāls. Drīkst paslavēt – ģeniāls potenciāls!
Lasīt visu...

3

Neiejauciet bērnus, „Latvijas valsts mežu” barotie pakalpiņi

FotoPēc bērnu piedzimšanas cilvēki kļūst emocionālāki attiecībā uz bērniem. Nesen kļuvu par tēvu jau trešajai meitai, tāpēc par sevi to zinu droši. Un emociju spektrs ir visplašākais - no aizkustinājuma asaru valdīšanas par tādiem niekiem kā dziesma "Save Your Kisses for Me" līdz neizmērojamam niknumam, klausoties radio par to, kā izturas pret bērniem dažos bērnu namos. Varbūt tieši tāpēc šķebinoši bija lasīt Māra Liopas jaunāko garadarbu portālā "Delfi", kur minētais kungs savas organizācijas īstenoto pret dabas aizsardzību vērsto politiku attaisno ar bērnu interešu aizstāvību.
Lasīt visu...

12

Par Čakšas izteikumiem un „Divpadsmit krēsliem”

Foto7.aprīlī tiku publicējis savu lekciju par ārstu sertifikācijas procesa īpatnībām. Šai sakarā esmu saņēmis vairāku interesentu jautājumus par divdesmit astoto slaidu (1.pielikums šai vēstulei) – kādas tad konkrētāk ir pretrunas valsts finansētajā veselības aprūpes sistēmā?
Lasīt visu...

12

Pusmiljons mediju atbalstam ir izdalīts „savējiem”: Kučinski un Melbārde, vai to pieļausiet?

FotoVēršamies pie Jums ar atklātu vēstuli, lai paustu savu neizpratni par Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) rīkotā konkursa „Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā” neprofesionālo norisi un nespēju nodrošināt Ministru kabineta pieņemtā dokumenta „Par Latvijas mediju politikas pamatnostādnēm 2016.–2020. gadam” izpildi.
Lasīt visu...

12

Islāma frontē bez pārmaiņām, jeb kā Zanders “analizēja” DP pārskatu

FotoNesen Drošības policija (DP) nākusi klajā ar pērnā gada pārskatu, kurā norādīts, ka Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, terorisma draudu līmenis ir zems, tomēr radikalizācija novērojama arī Latvijā.[1] Par vienu no iemesliem minēts fakts, ka bijušais Latvijas islāma kultūras centra vadītājs Oļegs Petrovs no Islāma valsts izplata latviski tulkotu tās propagandu Latvijas ummah (ticīgo kopienai).[2]
Lasīt visu...

21

Tauta ir runājusi, vai kāds klausījās?

FotoPēdējā laikā aizvien biežāk dzirdam aicinājumu parakstīt kādu iniciatīvu par izmaiņām likumdošanā, paust savu viedokli kādā aptaujā, aizpildot anketu vai klikšķinot internetā. Tas ļauj secināt, ka vairāk nekā 25 neatkarības gadi ir darījuši savu un esam sākuši saprast, ka dzīvojam demokrātijā un drīkstam paust savu viedokli.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Aicinām LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties

Biedrība ProBonoPublico.Latvia, pamatojoties uz aizvien dziļāku krīzi tieslietu sistēmā un būtiskiem pamattiesību pārkāpumiem, kurus iniciē pati Tieslietu ministrija tās ministra...

Foto

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

Vairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot...

Foto

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

Šajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas...

Foto

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates...

Foto

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

Godātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem...

Foto

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

Francijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

Ar zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu...

Foto

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

XIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu...

Foto

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

Dārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies,...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...