Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Murgs par 42+ mandātiem

Dainis Lemešonoks, īpaši Pietiek
11.06.2014.
Komentāri (33)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Tā vien šķiet, Nacionālās apvienības uzlecošā politiskā zvaigzne gandrīz jau ir veiksmīgi apdzēsta. Turklāt precīzi īstajā brīdī, kā uz pasūtījumu – pirms 12. Saeimas vēlēšanu kampaņas reālās iedarbināšanas.

Tas nav par ātru, jo neļauj partijai pagūt PR-stiski pārgrupēties un iemest atbildes akmeni Vienotības logā, tādejādi panākot neizšķirtu un, iespējams, apraujot šī konflikta tālāko attīstību. Tas nav par vēlu, kad premjerpartijas izdevīgums publikai kļūtu pārāk acīmredzams.

Uz burvja mājienu svešas rokas uzticami grābj karstās ogles. Ziniet, arī brāļu Grimmu pasakā Sarkangalvīte... (tfu, nu kā gan es tik glupi pārteicos?) nē, karaliene pamāte pati neveda Sniegbaltīti mežā, bet uzticēja viņas galēšanu sava galma spēka struktūrai – medniekam.

"Blīvu saimniecisko kontaktu" inkriminēšana, liedzot tieslietu ministrei Brokai piekļuvi slepeniem papīriem (kaut viņai tāda jau bija, gan zemākas pakāpes), ir kārtējais pienesums Latvijas "tiesiskuma" sistēmas konstruēšanā. Jo izvērstāki un tonī autoritatīvāki kļūst dažādu amatpersonu paziņojumi, kāpēc mēs nedrīkstam meklēt politiskos zemtekstus, jo vairāk miesas uzaug pārliecībai par kārtējo partejisku izrēķināšanos ar specdienestu palīdzību.

Tad jau vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Naudiņš, kura tiesības uz pielaidi joprojām tiek vētītas, būtu krietni vien piemērotāks mērķis. Jo viņam vismaz var pārmet kontaktus ar Baltkrievijas režīmu, draudzības mačos spēlējot hokeju kopā ar citiem Saeimas deputātiem pret šīs valsts prezidenta komandu.

Taču viņam ir "vainu mīkstinošs apstāklis" – Naudiņš nav mediju zvaigzne. Turklāt, tiek runāts, pēc Vienotības pasūtījuma veikts nepubliskots sabiedriskās domas pētījums kā "burvju spogulis" esot uzrādījis, ka šai "Sniegbaltītei" ir izredzes ieņemt Saeimas priekšsēdētājas amatu. Skaidrs, kam tas ir uguns pakulās...

Man pašam gan Brokas harizmas būtība šķiet visai neizprotama, tomēr viņai tāda acīmredzami piemīt un tiek veiksmīgi attīstīta, padarot šo politiķi par Nacionālās apvienības Visu Latvijai!–Tēvzemei un Brīvībai/LNNK 12. Saeimas vēlēšanu kampaņas "lokomotīvi". Vienalga, kā pati ministre tielējas, pieļaujot savu nepiedalīšanos vēlēšanās. Acīmredzami viņa daudziem šķiet "mūsdienu nacionālisma cilvēciskā seja".

Kopā vēl ar citiem piemeklētiem kandidātiem (Ingūna Rībena?), kas prot publikai par sevi radīt audzinātu/inteliģentu cilvēku iespaidu, Broka tiešām spēj piesaistīt NA arī krietni mērenākus/bailīgākus vēlētājus. Pat tos, kuriem ir alerģija pret Visu Latvijai! politiķiem un viņu atbalstītājiem – jo nu radusies pārliecība, ka kāds šo partijas spārnu noturēs labas uzvedības rāmjos. Atcerieties pērngada Rīgas domes vēlēšanas un pēcvēlēšanas, kad NA kandidāti profilējās teju kā centristi uz Vienotības dūru vīstītāju fona?

Gudri izsakoties, NA šobrīd ir vienreizēja iespēja paplašināt elektorālo bāzi un rudenī būtiski palielināt pārstāvniecību parlamentā. Iespējams, līdz 20 vai pat 25 mandātiem. Kā saprotat, tieši te arī sākas tās problēmas, jo jaunas vēlētāju masas, ko partija var piesaistīt, par sev pilnībā piederošām uzskata Vienotība. Pirms gada premjerpartija tika pazemota, kad "mazākajam brālim" ar Broku priekšgalā galvaspilsētas mandātu veicās vairāk, un arī tas nav piedots.

Divu latviešu labējo partiju savstarpējā apkarošanās patlaban ir vienkārši neizbēgama – savas izaugsmes vārdā tās spēkosies par vienu un to pašu elektorāta daļu, kas formāli paliek "bāreņos" pēc Reformu partijas sabrukuma. Turklāt Vienotība šķiet pārliecināta, ka tieši patlaban, pēc relatīvi veiksmīgās Eiropas parlamenta kampaņas, tai "sāk nākt kārtis". (Es varu tikai apbrīnot pilsonisko disciplīnu, kas motivēja šajos apstākļos tik lielu cilvēku skaitu – 30 procentus – doties balsot, tā relatīvi izglābjot premjerpartiju un satriecot druskās manu žultaino prognozi.)

Tāpēc partijas spicei šķiet iespējams "paņemt banku" – 12. Saeimas vēlēšanās sasniedzot jaunu gūto mandātu rekordu, Vienotībai vienai pašai (tiesa, ar "piepirktiem" reģionpartiju pārstāvjiem) pilnībā pārņemot arī kādreizējo zatleriešu vēlētāju balsis. Jo kas gan var aizliegt tai vaļā acīm sapņot/murgot par izdevību iepriekšējās vēlēšanās pašas premjerpartijas sūri grūti nosargātos 20 mandātus sasummēt ar eksprezidenta fiksā politprojekta gūtajiem 22? Varbūt vēl kaut ko priekšvēlēšanu burzmā sev pieraut klāt?

Tīri teorētiski – aizmirstot par Vienotības iekšpartejiskām problēmām, par "lokomotīvju" trūkumu – nākas atzīt, ka tik ambiciozs murgs nav totāli neiespējams. Neviens no pieteiktajiem jaunveidojumiem nepārliecina, ka spēs tikt pāri 5 procentu barjerai. Zaļzemnieku lielmanība, kas bangoja pēc pašvaldību vēlēšanu uzvaras, nu šķiet aprimusi. Jo īpaši tādēļ, ka "gribules" aizdabūšana projām uz Eiropu apvienībai izrādījās esam kaut kas līdzīgs iekšējai Pirra uzvarai.

Ja ZZS savā kampaņā atklāti nepretendēs uz kaut ko vairāk par savu tagadējo pārstāvniecību Saeimā, Vienotība un "spēka struktūras" to liks mierā. Zemsaviešu vēlētājs premjerpartijas vajadzībām ir pārāk iesīkstējis, pārāk lemberģiski kolhozniecisks. Gluži tāpat kā "kaujā par Rīgu", arī tagad vienīgais īstais Vienotības sāncensis ir tikai NA. (Dzintaram un citiem vislatviešu lāpnešiem der neaizmirst, ka Vienotība kārē pēc mandātiem un tieksmē apkarot konkurentu var atkal izrādīties gatava pretendēt pat uz viņu specifisko "dekoratīvā radikālisma" nišu.)

Situācija ir pavisam banāla un tikpat iepriekšparedzama kā piektklasnieku ķilda skolas pagalmā – būs klope. Nacionālā apvienība un pati Broka nevar vienkārši norīt krupi un izlikties, ka nekas īpašs nav noticis, ka koalīcijas "lielajam brālim" ar šo publisko pazemojumu nav nekāda sakara. Tikai tieša politiskas agresijas izrādīšana patlaban var restaurēt partijas reputāciju. Publika un jo īpaši tās vēlētāji nepacietīgi gaida tās reakciju.

Partija nevar gāzt Straujumas kabinetu (NA ir tikai 13 deputāti no ~70 valdības balstītājiem), turklāt tai nav arī izdevīgi pamest valdošo vairākumu – šāds solis drīzāk tiks novērtēts kā savas sakāves un tieslietu ministrei piedēvētās nelādzības atzīšana. Tāpēc nāksies vien "NacApiem" ar premjerpartiju plēsties un sisties līdz galam šīs koalīcijas ietvaros. Iespējams, apmēram tādā pašā garā kā Latvijas ceļam ar Tautas partiju 2002. gadā, kad "oranžais" iekšlietu ministrs Segliņš ar preventīviem arestiem nobremzēja ceļinieku ieplānoto "apmelojošo" skrejlapu izplatīšanu. Par to LC premjers Bērziņš viņu savukārt padzina no valdības, taču bija ielikts pamats turpmākai "oranžo" hegemonijai.

Novērtē šo rakstu:

70
21

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Kultūrelites aklā seja jeb "is it literary or commercial"?

FotoSpriedumi ir ļoti subjektīvi. Izriet no nelāgas pieredzes. Tās pašas, kas lēnām noslēdz teātru durvis, izstāžu zāļu gaiteņus un koncertzāļu lieveņus. Turpu nav vērts iet, jo faktiski visi pasākumi ir zemas kvalitātes kultūruzvedumi, kuru dēļ nav vērts tērēt nedz laiku, nedz naudu.
Lasīt visu...

21

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzruna Saeimas pavasara sesijas noslēguma plenārsēdē

FotoĻoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamās deputātes un godātie deputāti! Ir pagājis gads kopš manas iepriekšējās uzrunas. Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu. Esam ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tās uz mums neattiektos. Esam bijuši vairāk nodarbināti paši ar sevi, taču neesam pielikuši vajadzīgās pūles, lai paveiktu iedzīvotājiem solīto.
Lasīt visu...

12

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

FotoEs, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija – Latvijas, kā rāda veikalu publiskotie dati, pirktākā grāmata „Bailes” oficiāli skaitās daiļliteratūra un tāpēc tajā minētais nevar kalpot ne par pierādījumu, ne par stingru faktu. Taču starp daudzajiem „politiskā trillera” slāņiem man nozīmīgākais šķiet tas, kas attiecināms uz slavenajiem „čekas maisiem” un to atrašanās – vai neatrašanās – vietu.
Lasīt visu...

3

Lai Šadurskis pats brauc prom

FotoAprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā puse iedzīvotāju uzticas izpildvarai un tiesu varai, tad vajadzētu sekot vismaz skaidrojumam no šo varas pārstāvju puses un vismaz solījumam laboties, bet kas notiek Latvijā? Viss mierīgi, nav manīts pat mēģinājums mainīt attieksmi no  varas pārstāvju puses.
Lasīt visu...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

21

Nākotnes konjunktūra

FotoLatviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu unikālo identitāti. Uz papīra vai datora ekrāna varam bezgalīgi lepoties ar savu ūnikumu. Ja agrāk zinājām, ka papīrs laipni atļauj visu, tad tagad zinām, ka datora ekrāns tāpat laipni atļauj visu.
Lasīt visu...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

Tagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes...

Foto

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

Žurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu...

Foto

Valodu lielu dara cilvēki

1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas...

Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...