Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Priecīgus Līgo svētkus!
Foto

Nav jāmaina dekorācijas – jāmaina nederīga sistēma

Iveta Grigule, 10. Saeimas deputāte
22.08.2011.
Komentāri (22)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Nupat kā aizvadīta Latvijas neatkarības de facto atjaunošanas 20.gadadiena. Ir pagājuši 20 brīves gadi – daudz vai maz? Ko esam sasnieguši un kurp ejam? Un pirmo reizi valsts pastāvēšanas vēsturē – atlaists parlaments un izsludinātas ārkārtas vēlēšanas.

Es arī piedalījos referendumā tāpat kā daudzi tūkstoši vēlētāju, un, manuprāt, Zatlera "Rīkojums nr.2", tā dotā iespēja ikvienam iesaistīties politiskajos procesos ir ļoti vērtīga, jo raisa cerību, ka mūsu valsts politiskā sistēma beidzot varētu mainīties. Tā ir mācība, un tā es tulkoju referenduma rezultātus, ka vēlētāji pilnībā noraidījuši bankrotējušo un sevi līdz kliņķim nodzīvojušo pastāvošo politiskās pārvaldes sistēmu.

17. septembrī vēlēsim jaunu parlamentu. 11. Saeimā iekļūs arī tie deputāti, kuri sevi pierādījuši un apliecinājuši iepriekšējā laika periodā, bet, iespējams, atkal būs 30–40 pilnīgi "jaunas sejas". Bet padomāsim – cik ilgi būs jāgaida, kad arī nākošā Saeima kļūs tikpat nepopulāra kā agrākās? Pašreizējā vēlēšanu kārtība nedod nekādas garantijas, ka parlamentā neatsāksies vecie "tikumi", ka balsojumi atkal būs nevis pēc sirdsapziņas, bet pēc diriģējoša īkšķa kustībām. Redziet, ja nemaina vēlēšanu sistēmu, ja neceļ deputāta atbildības līmeni, tad var tikt sagrautas pašas labākās un lolotākās ļaužu cerības.

Lai pārmaiņas būtu neatgriezeniskas, kad esam referendumā pateikuši A, neatliekami jāturpina ar B – jādod vara tautas likumīgās rokās, jādod iespēja cilvēkiem vēlēt parlamentu nevis no partijās rediģētām listēm, bet patiešām SAVUS deputātus. Ir jāmaina esošā proporcionālā vēlēšanu sistēma uz mažoritāro.

Mažoritārā sistēma ļaus iekļūt Saeimā ne tikai labākajiem partiju cilvēkiem, bet arī bezpartejiskiem, kuri ir godājami un pazīstami dzimtajā novadā. Viņiem nebūs jālaužas caur Rīgu un partiju dzirnavām. Šo deputātu darbība vairs netiks pakļauta partijas, koalīcijas un frakcijas diktātam. Viņi būs atkarīgi tikai no sava apgabala, novada vai pilsētas vēlētājiem. Līdz ar to jebkādi nepārdomāti deputāta priekšlikumi vai arī balsojumi, politiskā tirgus ietekmē pieņemti lēmumi nebūs iespējami, jo vēlētāji momentā uz šādu rīcību reaģēs.

Pat vairāk, arī paši balsotāji varētu izvirzīt savus, pie partijām nepiesaistītus cilvēkus, kuriem ir attiecīga autoritāte, reputācija un popularitāte, kuri jau ar saviem darbiem sabiedrības labā ir pierādījuši savu varēšanu, piemēram, Jāni Stradiņu, Ingūnu Sudrabu vai Māru Zālīti. Arī atsaukt deputātu, kurš sagrēkojis vai neapmierina vēlētājus, būtu vienkāršāk. Un vēl, ja deputātu ievēlētu no neliela apgabala, tad viņš "gultos un celtos" ar saviem vēlētājiem. Ik nedēļu tiktos ar viņiem, stāstītu, skaidrotu, prasītu padomu un atļauju rīkoties tā un nevis citādi. Lai cik sena ir mūsu Satversme, bet tur nav teikts pat ne vārds par to, ka deputātiem jānāk tikai no partiju vidus.

Pašreizējā proporcionālā sistēma, kur vēlē par partiju sarakstiem, pārstāv visus, bet tajā pašā laikā nevienu. Būtībā tā ir bezatbildīga sistēma. Vēlēšanās daudz lielākas iespējas rod sīkpartijas, kuras cīnās par vienu jautājumu, vai arī pirms vēlēšanām radītas organizācijas, kuras ar īsu lielbudžeta kampaņu palīdzību iekļūst Saeimā, bet viņu turpmākā darbība cilvēkos izraisa tikai vilšanos. Mēs iegūstam visdažādākajiem viedokļiem pilnu parlamentu, ar nesen izveidotām, sevi ilglaicīgā darbā nepierādījušām partijām, kas ir atrautas no tautas. Tas padara sarežģītu lēmumu pieņemšanu un nereti noved pie tukšas polemizēšanas un politiskā tirgus. Būtībā tieši proporcionālā vēlēšanu sistēma arī rada šo plaisu starp tautu un varu, jo starpā ir iespraukušās partijas ar deputātu sarakstiem.

Un, ja, 11. Saeimu vēlot, mēs nesēdēsim mājās, bet iesim un izvēlēsimies cilvēkus, kas jau ir spējuši sevi apliecināt darbos un vēlas mainīt politisko sistēmu, tad izvēlēsimies ceļu uz jaunu valsts pārvaldi, kur pārstāvniecībā nonāks tiešās vēlēšanās tautas izraudzīti cilvēki, kuri jutīsies kā daļa no tautas un kuri ATBILDĪGI realizēs tautas dāvātu uzticību.

Nepietiek ar to, ka esam atlaiduši parlamentu, atbrīvojuši tautas ticību, enerģiju un spēku, mums ir jāizvēlas pareizais virziens, jāmaina politiskā sistēma, jāatdod vara cilvēkam. Tad Saeima dosies vajadzīgajā virzienā, tad strādās latviešu tautas labā. Tad mūsu valstij ir cerība uz uzplaukumu turpmākajos divdesmit gados!

Novērtē šo rakstu:

8
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

21

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

FotoTagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes piešķiršanas kārtības ieviešanas 2015.gadā.
Lasīt visu...

21

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

FotoŽurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu dīķī”. Līdzīgu tam, ko izraisīja senlaikos Dienā lasāmās Aleksandra Laventa vaļsirdības izpausmes, “jūrmalgeitas” lielākā idiota raudzības vai šajā portāla atrodamās Tiesu ķēķa ainiņas.
Lasīt visu...

21

Valodu lielu dara cilvēki

Foto1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...