Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pirms dažiem gadiem derdzīgajā Latvijas politikas laukā parādījās, kā tobrīd šķita, pilnīgi citādi cilvēki. Viņi bija gados jauni, viņi runāja par piemirstiem ideāliem, un nauda viņu dzīvēs acīmredzot - jā, jā, tā patiešām izskatījās - nespēlēja lielu lomu.

Protams, būdami gados jauniņi, viņi bieži vien noņēmās ar visādām ārišķībām - bet, būsim godīgi, tādas jau patīk lielākajai daļai cilvēku, lai nu ko viņi arī teiktu socioloģiskās aptaujās.

Vieniem tuvāks ir tas, ko dažādi noskaņoti ļaudis var nodēvēt gan par bezjēdzīgu puspliku ekshibicionēšanos pie Saeimas nama, no kuras lēmums par Abreni nemainījās ne par gramu, gan par pašaizliedzīgu uzticības ideāliem demonstrēšanu.

Otriem savukārt - tas, ko tāpat var nodēvēt gan par nožēlojamu piektās kolonnas dzerstiņu pie okupantu Saurona torņa, gan par patriotisku un humānu goda atdošanu par cilvēces gaišāku nākotni kritušajiem varoņiem.

Jā, gaumes, simpātijas un antipātijas dažādiem cilvēkiem dažādas, un minētie jaunie ļaudis savai politiskajai, tā sacīt, izaugsmei izmantoja vienas nosauktās cilvēku grupas simpātijas un antipātijas. Tā jau tam politikā jābūt. Tā ir vienmēr un visur.

Nu jau padaudzi gadi pagājuši, un jaunie ļaudis it kā ir izauguši. Esam bijuši liecinieki tam, kā viņi pamazām apjēdz gan to, ka bez naudas tomēr nevar, gan to, ka savs kucesdēls ir īpašāks par svešu kucesdēlu, gan to, ka ik pa laikam vēl kāds ideāls ir jānoliek plauktiņā, gan to, ka norijamie krupji mēdz pulcēties aizvien garākās rindās.

Normāli, tā tas ir pieaugušo dzīvē, - ja tu šādas nepatīkamas, bet reālistiskas ābeces patiesības neņem vērā, tu tā arī paliec tukšvārdīgs bļausteklis bez spēka un teikšanas. Šī īsā vēstījuma varoņi tās acīmredzami ņēma vērā - jo, kā izskatās, tiešām gribēja un joprojām grib šo te spēku un teikšanu. It kā savu ideālu un mērķu īstenošanas vārdā.

Taču ir tādi cilvēki, kas šādā pieaugšanas procesā tomēr spēj saglabāt savas vērtības, savu kodolu un mugurkaulu, kas viņiem arī pieaugušiem ir dārgāks par visu citu pasaulē. Viņi dara šo un to no tā, ko dzīve liek, bet tomēr spēj nepārvērsties glumos gollumos.

Un ir pārējie - tie, kuriem šīs politiskās pieaugšanas procesā apgūtā līferēšanas, melošanas, izlikšanās, glumības, savas un savējo ādas sargāšanas māka kļūst par viņu otro dabu, kuras priekšā kādreizējie godīguma, atklātības un taisnīguma ideāli pamazām sašļūk un iznīkst.

Bet vakar ar vienu ausi paklausījos, ko televīzijā stāsta kādreizējais vislatvietis, tagad par varas nomenklatūras sastāvdaļu kļuvušās Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars - viens no tiem, kas savulaik puskaili stāvēja pie Saeimas ēkas un šādā veidā "cīnījās" par Abreni - naivi, bet vismaz druscīt aizkustinoši savā citādībā.

"Savējās" kultūras ministres atbrīvošanai "patiesie iemesli visticamāk ir pavisam citi"... "Vairāki cilvēki" Nacionālo apvienību brīdinājuši... Apvienības nostāja "politiķiem var būt nepatīkama"... Notikušais ar kultūras ministri ir "speciāli organizēta kampaņa", kurā iesaistīti arī "vairāki topošie politiķi"... Esam "brīdināti par to, kas ir saniknojis daudzus politiķus"... Un tā tālāk, un tā tālāk.

Viss tieši tas pats un tieši tādā pašā formā, ko un kā gadiem ilgi esam dzirdējuši no dažādiem rijīgi glumiem "ceļiniekiem", "tautpartijiešiem", "vienotībniekiem". Laipošana, pusvārdi, gluma izlocīšanās, mājieni un piesardzība pāri visam - iespaids tāds, ka Raivja Dzintara ādā zem uzaudzētās politisko tauku kārtiņas ir ielīdis kāds Šķēle vai Brigmanis, kurš izsakās sev ierastajā veidā - tā, lai nodotu pareizos signālus kārtējā galma intrigā un vienlaikus nepateiktu ko lieku.

Var, protams, arī tā. Bet no kārotā spēka un teikšanas gan šādā veidā nav un nebūs ne smakas: tā vietā no gumijotus mugurkaulus izaudzējušajiem kādreizējiem ideālistiem tik vien ir kā skaļš, bet vienlaikus apdomīgs - tā, lai nevienu "vajadzīgo" neapvainotu un pār mēru nenokaitinātu - "pēks" un tukša d...šana.

N.B. Protams, šīs nedaudzās rindas vienu pēc otras pasūtījis Kremlis, tās apmaksātas no Vešņakova melnās kases, tēzes izstrādājusi Ždanoka ar Rubiku, akceptu devis Ušakovs ar Urbanoviču, bet patiesībā ar Raivi Dzintaru un kompāniju viss ir labākajā kārtībā: viņi joprojām ir principiāli ideālisti, taisnīgi, godprātīgi kā pret citiem, tā pret sevi - un visvairāk pret sevi. Ja kādam no tā kļūst vieglāk, esat laipni aicināti domāt tieši tā.

Red.piez.: šis viedokļraksts bija publicēts portālā DELFI. Publicējam to arī šeit.

Foto no nacionalisti.lv

Novērtē šo rakstu:

84
9

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

FotoGarkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā tādā Mežonīgo Rietumu šerifu pilsētā, - ir domei labvēlīgie un nelabvēlīgie rajoni, kā arī pareizie cilvēki, kam pilsētiņā atļauts faktiski viss.
Lasīt visu...

12

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

FotoDrīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami risināmu problēmu, un no ministres, kura daudzus gadus šajā jomā ir strādājusi, mums ir tiesības gaidīt taustāmus rezultātus arī bez īpaša iešūpošanās perioda, kā to solīja premjers Māris Kučinskis un topošā amata kandidāte. Gads būs pagājis, taču vai mēs varam nosaukt kaut vienu veselības ministres sasniegumu, kaut vienu izcīnītu uzvaru pacientu un medicīnas darbinieku interesēs?
Lasīt visu...

21

Fotogrāfe un divas mammas

FotoSociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja daudz un dažādas diskusijas par to, ko var un ko nevar darīt privātpersona, sniedzot savus pakalpojumus. Netrūka arī to, kuri jautāja manu kā jurista viedokli par notikušo.
Lasīt visu...

18

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

FotoLatvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda, ir pasaulē labākie skeletonisti, BMX velobraucēji, paraolimpiskie vieglatlēti ar zelta medaļām no Olimpiskajām spēlēm Rio. Paraolimpiādē startēja paraolimpietis Rihards Snikus, kurš, neskatoties uz savu slimību, ar apkārtējo atbalstu un palīdzību spēja startēt paraolimpiskā iejādē – daiļjāšanā ar zirgu.
Lasīt visu...

6

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

Foto2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas lietas ir apstājušās un nav darba rezultātu. 2. Deputāti apdraud smago korupcijas noziegumu izmeklēšanu
Lasīt visu...

21

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

FotoLatvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota aizskāruma gadījumā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...