Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Priecīgus Līgo svētkus!

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pietiek rīcībā nonākusi kārtējā anonīmo juristu veiktā analīze par nu jau, šķiet, gandrīz mūžīgo pasažieru vilcienu iepirkumu, - pievienojam arī to mūsu jau iepriekš publiskotajiem dokumentiem.

1) Konkursa Nolikumam pievienotā piegādes un uzturēšana līguma projekta redakcija bija defektīva un nebija piemērota pienācīgai sadarbībai starptautiskā līmenī. Atļaujamies izteikt pieņēmumu, ka, NEGROZOT līguma projekta tekstu, to NEPARAKSTĪTU neviens konkursa pretendents.

Starptautiskā sadarbība prasa līdzsvarotu, izsvērtu un saprātīgu darījuma pušu tiesību un pienākumu sadalījumu, starptautiski pieņemtiem standartiem atbilstošas līguma noteikumu redakcijas, juridiski loģiskus un izpildāmus līguma noteikumus. Nolikumam pievienotais piegādes un uzturēšanas līguma projekts to nenodrošināja.

Piemēram, piegādes un uzturēšanas līguma 5., 10., 13., 14., 36., 38., 39., 40., 49. punkts, IX sadaļa, 56., 57., 66., 70., 78., 79., 82. punkts, XVII sadaļa (uzskaitījums nav izsmeļošs).

2) Piemēram, neviens nevēlas loģiski pamatot, kāpēc vienā konkursa Nolikumā ir apvienoti vilcienu ražošana-iepirkums un apkalpošana, kas ir divas pilnīgi nošķiramas lietas. Tāpat nav skaidrojuma kāpēc ir jābūvē jauns servisa centrs un jauno vilcienu apkope uz 30 gadiem jāatdod vilcienu ražotājam, ja A/S Pasažieru vilciens ir meitas uzņēmums, kas nodarbojas ar vilcienu remontiem un apkopi.

3) Piemēram, piegādes un uzturēšanas līguma projekts negrozāmi paredzēja pienākumu izpildītājam sertificēt vilcienus to izmantošanai visās Eiropas Savienības dalībvalstīs. Šī prasība nebija samērīga, jo AS Pasažieru vilciens nav nepieciešami vilcieni izmantošanai visā Eiropas Savienībā. Bez tam, šī prasība nav izpildāma, jo sliežu platumi Eiropas Savienībā ir atšķirīgi.

Piegādes un uzturēšanas līguma 38., 39. punkts.

4) Piemēram, piegādes un uzturēšanas līguma projekts negrozāmi paredzēja pienākumu izpildītājam nodot īpašumā remonta centru. Šī prasība nebija izpildāma, jo remonta centrs, kurā izpildītājs veiks vilcienu uzturēšanu, nepieder un nepiederēs piegādātājam. Šī ēka pieder valsts AS Latvijas Dzelzceļš. Tādējādi, izpildītājs nevar nodot AS Pasažieru vilciens īpašumā to, kas izpildītājam nepieder.

Piegādes un uzturēšanas līguma 13., 57. punkts.

5) Piemēram, piegādes un uzturēšanas līguma projekts negrozāmi paredzēja atpirkuma garantiju 30 gadu termiņā. Šāda prasība nebija racionāla un saistībā ar pārējām līguma prasībām nebija izpildāma, jo vairākas starptautiska mēroga kredītiestādes atteicās izsniegt piegādes un uzturēšanas līgumā paredzētās līguma izpildes garantijas, ja šāds noteikums no līguma netiek izslēgts.

Piegādes un uzturēšanas līguma 49., 79. punkts.

6) Piemēram, piegādes un uzturēšanas līguma projekts negrozāmi paredzēja aprēķināt līgumsodus no kopējās iespējamās līguma cenas. Kopējā iespējamā līguma cena varētu sasniegt aptuveni 611 miljonus eiro, kas atspoguļotu līguma vērtību 30 gadu laikā, bet adekvāti neatspoguļo reālo līguma vērtību vilcienu piegādes laikā un reālo līguma vērtību vilcienu uzturēšanas laikā. Līgumsodiem ir jābūt samērīgiem un saprātīgiem.

Piegādes un uzturēšanas līguma 10., 66. punkts.

7) Piemēram, piegādes un uzturēšanas līguma projekts negrozāmi paredzēja pienākumu, līgumam beidzoties, nodot īpašumā AS Pasažieru vilciens intelektuālā īpašuma tiesības, ko izpildītājs lieto līgumā noteikto saistību izpildei. Šī prasība nav saprātīga un nav racionāla, jo neviens izpildītājs vilcienu pircējam nenodos vilcienu ražošanas tehnoloģijas, tādējādi juridiski liedzot tās sev. Šī prasība nav arī izpildāma, jo izpildītājam nepieder patenti uz visām vilcienos esošajām komponentēm un ražošanas procesiem, kas var ietvert materiālu izgatavošanu, detaļu izgatavošanu u.tml.

Piegādes un uzturēšanas līguma 14. punkts.

8) Ņemot vērā piegādes un uzturēšanas līguma projekta defektus, lai nodrošinātu racionāli nepieciešamo līgumisko līdzsvaru starp pasūtītāju un izpildītāju atbilstoši labākajai praksei, piegādes un uzturēšanas līgumā tika veikti grozījumi un precizējumi. Līguma grozījumi un precizējumi neskar tā būtiskās sastāvdaļas, Finanšu ministrijas noteiktās vadlīnijas ,nemaina konkursa uzvarētāja piedāvājumu un prasības, kas noteiktas konkursa tehniskajās specifikācijās.

9) Veicot līguma punktu grozījumus un precizējumus, nekādā veidā nav izmainīts un grozīts pats līguma priekšmets un tā mērķis. Tas ir un paliek nemainīgs - AS Pasažieru vilciens īstenot jaunu elektrovilcienu un dīzeļvilcienu iegādi un uzturēšanu, vienlaicīgi atjaunojot un modernizējot AS Pasažieru vilciens ritošo sastāvu noteiktajā termiņā un apjomā, pilnvērtīgi izmantojot un noteiktā termiņā apgūstot Eiropas Savienības Kohēzijas fonda piešķirto līdzfinansējumu šī projekta īstenošanai.

10) Veikto līguma precizējumu objektīvo nepieciešamību un lietderību nosaka specifiskā attiecīgās rūpniecības nozares prakse, realizējot šim līguma priekšmetam analoģiskus un līdzvērtīgus iepirkumus Eiropā un citās pasaules valstīs.

11) Ar līguma precizējumiem netiek veikts nodrošināto valsts interešu tiesību aizskārums, un valsts interešu aizsardzība tiek pilnvērtīgi saglabāta.

12) Nodrošinot precizējumu ieviešanu līguma tekstā, radās objektīva nepieciešamība veikt redakcionālus precizējumus citos līguma punktos, kas nodrošinātu vienveidīgu līguma punktu izpratni, un tie savstarpēji nebūtu pretrunīgi, izslēdzot dažādu interpretāciju iespējamību un nevajadzīgu kolīziju rašanos. Šo redakcionālo precizējumu ieviešana citos līguma punktos nemaina sākotnēji paredzēto līguma punktu jēgu un būtību.

13) Izdarīto piegādes un uzturēšanas līguma precizējumu raksturs arī atbilst starptautiskajai praksei, kādu līgumslēdzējas puses piemēro starptautiskos darījumos ar uzņēmumiem, kuru noieta tirgi, ražošanas procesi un sniegtie pakalpojumi ir vairākās valstīs. Piemēram, attiecībā uz piegādes un uzturēšanas līgumā paredzēto atpirkuma garantiju (līguma 49., 79. punkts) - šāda nosacījuma iekļaušana līgumā padara līguma noslēgšanu par neiespējamu, ko konkursa uzvarētājam rakstiski ir apliecinājušas tādas starptautiski atzītas kredītiestādes kā Barclays un BNP Paribas.

Novērtē šo rakstu:

14
2

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

21

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

FotoTagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes piešķiršanas kārtības ieviešanas 2015.gadā.
Lasīt visu...

21

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

FotoŽurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu dīķī”. Līdzīgu tam, ko izraisīja senlaikos Dienā lasāmās Aleksandra Laventa vaļsirdības izpausmes, “jūrmalgeitas” lielākā idiota raudzības vai šajā portāla atrodamās Tiesu ķēķa ainiņas.
Lasīt visu...

21

Valodu lielu dara cilvēki

Foto1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...