Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Nevajag akli paļauties uz „Rīgas Siltuma” un apsaimniekotāju apgalvojumiem

Ivars Grosfogels, nekustamo īpašumu konsultācijas un pārvaldīšana
02.10.2012.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Rīgas Siltumam (RS) nav tiesību atteikt apkures pieslēgšanu dzīvokļa īpašniekam, tas ir - lietotājam, ja ir izpildīti Siltumenerģijas līgumā noteiktais. RS min, ka nepieslēgs apkuri ēkām, kurām ir parāds par apkuri, - lai tā arī dara, bet Rīgas Siltumam nevajadzētu piemirst to, ka ēkā, kurā vismaz viens dzīvokļa īpašnieks nokārtojis savas finansiālās saistības, nevar minēt šādu argumentu apkures nepieslēgšanai.

Rīgas Siltums gan masu medijos, gan paziņojumos saviem klientiem, konkrēti pamatojoties uz līguma 7. punktu un 7.5. punktu un pieminot citus normatīvos aktus, draud nepieslēgt apkuri un tajā pašā laikā piespiež maksāt tiem klientiem, kam nav parādu, piemēram, par mirušu kaimiņu, kam nav radu un kura parādu nevar nomaksāt neviens.

Šajā gadījumā RS vajadzētu norakstīt šo parādu, bet nē, RS balstās uz dzīvokļa īpašuma likuma 10.panta 1. daļas 1.- 5.punktu (nosaka, ka dzīvokļa īpašniekiem ir pienākums piedalīties dzīvojamās mājas pārvaldīšanā, segt dzīvojamās mājas pārvaldīšanas izdevumus, norēķināties par saņemtajiem pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu, maksāt uz dzīvokļa īpašuma attiecinātos nodokļus un maksāt nomas maksu par zemes lietošanu, ja dzīvojamā māja atrodas uz citu personai piederošās zemes).

Tādi likumi ir, par to, kas rada likumus, viss ir saprotams, bet šajos minētajos likumos nav teikts, ka būtu jāsedz citu dzīvokļu īpašnieku parādi. Un arī iestādes, kas atbalsta citu īpašnieku parādu sadali starp dzīvokļu īpašniekiem, nepareizi piemēro augstāk minēto likumu, kā arī citus likumus: Dzīvokļa īpašuma likuma 13.p. 1.d., 2d. ,16.p.3.d., kā arī uz Civilprocesa likuma 1.p., 9.p., 10., 24.p., 26.p., 27.p., 34.p. 1d. 1.punktu b), 35.p. 1.d. 1.punktu, 39.p., 41.p., 74.p., 82.p. 2.d, 93.p., 127.p.-130.p., 195., 250.19.p, 250.20p.-250.25.p.

Dzīvokļu īpašniekiem nav jāsedz uz šo likuma pamata citu dzīvokļu īpašnieku parādi, uz šo minēto likumu pamata arī Rīgas Siltumam nav tiesību atslēgt tos lietotājus, kas nepārkāpj līgumā noteikto. RS vai nu šajā gadījumā nepārzina likumu, vai arī šajos jautājumos kompetentā persona maldina ne tikai sabiedrību, bet arī pašu uzņēmumu.

Tāpat jāmin, ka, pārtraucot, nepieslēdzot vai samazinot sniedzamo pakalpojumu nodrošinājumu dzīvokļa īpašuma īpašniekam, kas nav parādā par saņemtajiem pakalpojumiem, Rīgas Siltums pieprasa segt ēkā citu dzīvokļa īpašnieku parādus norādot, piemēram, Civillikuma 1071.pantu, ko arī norāda daļa apsaimniekotāju (uz kopēju lietu gulstošās nastas, apgrūtinājumi un lietas uzturēšanai vajadzīgie izdevumi jānes kopīpašniekiem samērīgi ar viņu daļām).

Uzskatu, ka tādiem uzņēmumiem Latvijas tirgū nav jāatrodas vai arī tiem esošie juristi ir jāatlaiž un jāpieņem vietā citi - ar kompetenci un zinoši savā jomā, likumdošanā.

Likumu normas piemērojot nepamatoti, pēc būtības dzīvokļa īpašums sastāv no trīs atsevišķām daļām (Dzīvokļa īpašuma likuma 2.pants 1.d., 3.p. 1d., 4.p.). Viena daļa ir atsevišķais īpašums, ar kuru pilnībā rīkojas tikai īpašnieks, un citiem nav tiesības ietekmēt šo īpašumu pilnīgi nekādā veidā. Otra daļa ir kopīpašuma domājamā daļa, ar kuru rīkojas visi īpašnieki kopīgi, un lēmumi par rīcību šo daļu tiek pieņemti, īpašniekiem vienojoties vai balsojot.

Gribu sacīt, ka jebkuram tiešajam pakalpojumu sniedzējam, vai tas ir RS vai apsaimniekotājs nav tiesību uzspiest ar maldināšanu dzīvokļu īpašniekiem pieņemt kopības lēmumus un iekļaut līgumos punktus, kas viennozīmīgi ir pretrunā ar Satversmi un citiem likumiem.

Tiešo pakalpojumu sniedzējiem ir jācīnās ar parādniekiem, iesaistot ēkas apsaimniekotājus, nevis apsaimniekotājiem iesaistot savus personīgos līdzekļus.

Civillikuma 2307.pantā ir teikts - visu, kas, pilnvarniekam bijis nepieciešams jāizlieto viņam dotā uzdevuma izpildīšanai, pilnvarotājs viņam atlīdzina. Tātad no minētā panta izriet, ka no pilnvarnieka nevar prasīt personisko līdzekļu izlietošanu citu personas mērķu sasniegšanai, un šī cita persona šajā gadījumā tieši ir RS. Protams, daļa iedzīvotāju iespaidojas no RS un apsaimniekotāja apgalvojumiem un pieņem, ka tie runā patiesi.

Likumā ir teikts – apsaimniekotājs pilda starpnieka, pilnvarnieka funkcijas ar līguma slēgšanu ar tiešo pakalpojumu sniedzēju, kas neslēdz atsevišķi līgumu ar katru lietotāju. Tādēļ ar parāda ATGŪŠANU šajā gadījumā būtu jāstrādā Rīgas Siltumam.

Dzīvokļa īpašniekiem vajadzētu nepakļauties šādām prasībām un maldiem, - tiem, kuriem nav parādu par savu dzīvokļu īpašumu. Jo ir tik daudz likumu, kas skaidri izskaidro mūsu tiesības un pienākumus, lai mēs saņemtu tādu pakalpojumu, ko esam pelnījuši un kādu vēlamies, un, galvenais, kad to vēlamies.

Civillikuma 864.pants nosaka, ka visas uz lietu gulstošas nastas un apgrūtinājumi jānes lietas īpašniekiem. Mums, dzīvokļu īpašniekiem, mēģina iegalvot, ka mēs esam kopīpašnieki, bet tā patiesībā nav. Dzīvokļa īpašnieks nevar būt kopīpašnieks citam dzīvoklim, ja viņš nav tā īpašnieks, jo ēkā dzīvokļi sadalīti dzīvokļu īpašumos un pieder citām personām. Kopīpašnieki attiecas tikai uz domājamām daļām, piemēram, zemi, kāpņu laukumiem un kāpnēm, u.c.

Saskaņā ar LR Satversmes 96.panta un 105. panta noteiktajām garantijām cilvēkam ir neapstrīdamas tiesības uz privātās dzīves neaizskaramību, kā arī tiesības uz īpašumu, kuras dzīvokļa īpašnieks realizējis, iegādājoties dzīvokļa īpašumu, jo saskaņā ar LR Civillikuma 927.pantā noteikto īpašums ir pilnīgas varas tiesība pār lietu.

Tā kā īpašums ir absolūta tiesība, tā ir spēkā attiecībā pret visām trešajām personām, kurām ir pienākums atturēties no īpašuma aizskaršanas, tāpēc īpašniekam pēc vispārīgā principa ir tiesība aizliegt jebkurai citai personai ietekmēt viņa lietu.

Savukārt saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likuma 2.panta 1.d. noteikto dzīvokļa īpašums ir dzīvojamā mājā tehniski nodalīts pastāvīgs nekustamais īpašums, bet šī paša likuma panta 2.d. noteikts, ka dzīvokļa īpašums kā lietu kopība sastāv no atsevišķā īpašuma un attiecīgas kopīpašuma domājamās daļas.

Ar šo es vēlos pievērst uzmanību uz to, ka ir daudz nezinošu apsaimniekotāju, pārvaldnieku, pakalpojumu sniedzēju vai arī tādi, kas klienta nezināšanu izmantos savu savtīgumu dēļ vai arī, lai atvieglotu vai pat pasargātu savu peļņu ar tādiem ieročiem, kas nav nemaz tik likumiski.

Viņi paļaujas uz to, ka neviens jau necīnīsies par savu taisnību. Ja jūs, dzīvokļa īpašnieki, pilnībā esat norēķinājušies ar tiešajiem pakalpojumu sniedzējiem caur apsaimniekotāju un ir izziņa, ka jums nav parādu par sabiedrisko pakalpojumu, ko saņemat savā dzīvokļa īpašumā, un ir pierādāmi dokumenti par to, ka nav parādu, tad šie pierādāmie dokumenti ir jāpievieno iesniegumam, kurā izsaka vēlēšanos, piemēram, pieslēgt apkuri savā dzīvokļa īpašumā. Ja tiek saņemts atteikums, jāgriežas pie juristiem, kas nodarbojas ar īpašumu tiesībām, un jūs atrisināsiet šo jautājumu faktiski nekavējoties.

Līgumā ar RS ir minēts lietotājs, tas ir, ka lietotājs ir katrs dzīvokļa īpašnieks, un šajā gadījumā Līgums ir uzskatāms saistošs visiem dzīvokļa īpašniekiem, un var uzskatīt, ka līgums ir slēgts ar katru lietotāju atsevišķi, jo līgumu ir parakstījis pilnvarnieks, kam šādas tiesības ir paredzētas likumā.

Savukārt Enerģijas likuma 1.nodaļas 1.panta 10.punktā noteikts enerģijas lietotājs - fiziskā vai juridiskā persona, kas no energoapgādes komersantiem pērk un savām vajadzībām patērē konkrētā veida enerģiju vai kurināmo vai lieto to energoapgādē vai cita veida komercdarbībai. Kā arī šā paša likuma 9. nodaļas 52.pantā ir teikts, ka ēku un būvju pieslēgšana centralizētajai siltumapgādes sistēmai vai atslēgšana no tās nedrīkst traucēt siltuma saņemšanu pārējiem šīs sistēmas lietotājiem.

Ko darīt tiem, kas samaksāja par pakalpojumiem, ko bija parādā kaimiņš? Ja kāds ir samaksājis par cita dzīvokļa īpašnieka parādu, griezieties pie sava apsaimniekotāja ar lūgumu, lai nekavējoties atdot šo iemaksāto summu.

Likumi, kas palīdzēs pieslēgt apkuri tiem, kam viss ir kārtībā: Civillikums - 927.p., 928.p., 1067.p.-1072.p.; Dzīvokļa īpašuma likuma: 2.p.1.d. 2.d. 3.d., 3.p. 1.d., 4.p. 2.d., 10.p., 13.p., 10.p.8.apakšpunkts, 16.p.; Enerģētikas likums - 1.nodaļa 1.panta 10.punkts, 9.nodaļa 52.punkts; Satversme - 96.pants un 105.pants.

Varat arī zvanīt pa tālruni 27 78 78 96 vai vērsties elektroniski pa e-pasta adresi [email protected].

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...