Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Tas, ka amatpersonas bijušas ļoti pieticīgas savās prognozēs par to, cik iedzīvotāju tautas skaitīšanas kampaņā izvēlēsies saskaitīties internetā, palielinājušas to 2,78 miljonu vērtā līguma daļu, ar kuru tautas skaitīšanas konkursā uzvarējusī firma GfK var rēķināties kā peļņu. Līguma summa balstīta prognozē, ka, negaidot tautas skaitītāju ierašanos, paši saskaitīsies līdz 10% iedzīvotāju, bet realitātē saskaitījās ap 25%. Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce gan Pietiek norāda, ka līgums starp ministrijas pārraudzībā esošo Centrālo statistikas pārvaldi (CSP) un GfK paredz precizējošas sarunas par darba apjomu un tās notiks. Otrdien izmaksu samazināšana starp CSP un GfK apspriesta, bet, pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, pagaidām sarunās progresa par līguma summas izmaiņām nav.

No amatpersonu minētajiem argumentiem arī nolasāms scenārijs, ka GfK maksājamā summa visdrīzāk paliks nemainīga vai tuvu tam, to pamatojot ar dažādiem papildu tēriņiem vai to, ka negaidīti lielais elektroniski saskaitījušos skaits faktiski nemainīs intervētāju darba izmaksas. Jau tagad, pirms beigusies elektroniski aizpildīto anketu datu analīze, izskan, ka liels to procents būs aizpildītas nepilnīgi vai saturēs nepatiesus datus. Tāpat ne visās mājsaimniecībās, kurās elektroniski saskaitījies kāds iedzīvotājs, to būs izdarījuši visi, līdz ar to GfK apmācītajiem un algotajiem tautas skaitītājiem būs jāierodas šajās adresēs, kas radīs transporta un darbaspēka izmaksas.

„Domāju, ka cena ir adekvāta. Protams, ir jautājums, cik cilvēku saskaitīsies internetā,” pirms vēl bija noslēgusies tautas skaitīšanas posms internetā, Pietiek par 2 781 100 latu līgumu ar CSP teica GfK valdes locekle Iluta Skrūzkalne. Tobrīd elektroniski vēl bija saskaitījušies vēl tikai ap 10% iedzīvotāju, kas atbilda CSP prognozēm, kurās bazējās līguma cena. Tautas skaitīšana internetā bija lielais nezināmais, jo atkarībā no tā, cik iedzīvotāju saskaitīsies paši, varēja samazināties vai pieaugt GfK izmaksas - firmas algotajiem tautas skaitītājiem būtu jāapmeklē mazāk vai vairāk adrešu.

„Kurš to var noprognozēt? Tas bija savstarpējs risks – ja saskaitās mazāk, GfK uzņemas risku, ja saskaitās vairāk – tā ir mana veiksme vai laime,” par līguma balstīšanos tieši 10% prognozē izteicās Skrūzkalne. CSP priekšnieces vietnieks Kaspars Misāns Pietiek šo pieticīgo prognozi pamato ar aplēsēm par to, cik daudz Latvijas mājsaimniecībās pieejams interneta pieslēgums un dators, tāpat iedzīvotāju līdz šim ne visai aktīvi izmantotos e-pakalpojumus. Ja amatpersonas savos aprēķinos būtu bijušas tuvāk 25%, kas reāli saskaitījušies internetā, līguma summa, par kuru valsts iepirkusi GfK pakalpojumu, varēja būt mazāka.

GfK vadītāja Skrūzkalne uzsver, ka firma nekādi nav varējusi ietekmēt to, cik liels procents realitātē saskaitīsies internetā un līdz ar to samazinās tā dēvēto lauka darbu izmaksas, kā sociologi sauc tautas skaitītāju darbu, fiziski ierodoties pie aptaujājamajiem. „Es biju malā stāvētājs, man bija jāsamierinās ar tām aktivitātēm,” saka Skrūzkalne.

GfK vienlaikus ar tautas skaitīšanas kampaņu veic pasūtījumus arī ekonomikas ministra Arta Kampara pārstāvētajai apvienībai Vienotība, kas izpaužas kā dažādu socioloģisko pētījumu veikšana par šā politiskā spēka reitingiem. Summas, kas par to tiek maksātas, neizpauž, aizbildinoties ar komercnoslēpumu. Tomēr Skrūzkalne Pietiek noliedz, ka tās būtu zemākas par tirgus cenām, kas ļautu uzdot jautājumu, vai ar valsts pasūtījumiem netiek apmaksāti firmas pasūtījumi partijai. GfK arī bija tā, kas priekšvēlēšanu kampaņas laikā veica Vienotības pasūtīto iedzīvotāju aptauju, kurā cilvēki tika lūgti izvēlēties starp diviem iespējamiem premjera kandidātiem – Valdi Dombrovski un Jāni Urbanoviču (SC).

GfK nav vienīgā ar ekonomikas ministra Kampara pārstāvēto Vienotību saistītā firma, ko valsts CSP personā noalgojusi tautas skaitīšanas kampaņai. Sabiedrisko attiecību firmai Repute un mediju aģentūrai Inspired Communications par 157 tūkstošiem latu uzticēta tautas skaitīšanas mediju kampaņa. Tajā cita starpā iedzīvotāji intensīvi tika aicināti saskaitīties internetā. Repute un Inspired Communications līdzīpašnieks ir Vienotības priekšvēlēšanu kampaņas veidotājs Ainārs Ščipčinskis. Gan viņš, gan GfK pārstāvji, gan ekonomikas ministrs Kampars Pietiek ir nolieguši, ka pasūtījumi iegūti, pateicoties politiskajam lobijam.

Novērtē šo rakstu:

5
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Pārbūves mantojums: stihiskais genocīds

FotoPārbūves jeb „perestroikas” mantojumā ietilpst genocīds. Tas šausmīgi ārdījās līdzšinējā dzīvē un turpmāk šausmīgi ārdīsies nenosakāmi ilgu laiku, nāvējoši apdraudot bijušo padomju tautu eksistenci. Uz latviešu tautu tas attiecas pilnā apjomā.
Lasīt visu...

21

Atbilde uz deputātu jautājumu par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

FotoFinanšu ministrija (FM) atbilstoši kompetencei ir izskatījusi Latvijas Republikas Saeimas deputātu š.g. 16.februāra vēstuli “Deputātu jautājums par valsts speciālā budžeta ilgtspēju" un informē par tālāk minēto.
Lasīt visu...

21

Par Valsts sekretāru sanāksmē izsludināto Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidācijas rīkojuma projektu

FotoJāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (turpmāk – JVLMA) ir iepazinusies ar 26. janvāra Valsts sekretāru sanāksmē pieteikto projektu “Par Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidāciju” un konceptuāli piekrīt, RPIVA reorganizācijas gadījumā, pārņemt Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (turpmāk – RPIVA) profesionālās bakalaura studiju programmas “Deju un ritmikas skolotājs”, profesionālās bakalaura studiju programmas “Mūzikas skolotājs”, profesionālās maģistra studiju programmas “Dejas pedagoģija” un profesionālās maģistra studiju programmas “Mūzikas pedagoģija” īstenošanu. To apstiprina arī 2017. gada 18. janvārī JVLMA Senātā pieņemtais lēmums.
Lasīt visu...

21

Vēlreiz par legalizētās parazitēšanas politekonomiku

FotoDalītā īpašuma un piespiedu zemes nomas problēma atjaunotajā Latvijā sākās ar likuma “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās” pieņemšanu 1991. gada 20. novembrī. Zemes reformas mērķis tika definēts likuma 2. pantā: “Zemes reformas mērķis ir pakāpeniskas valsts īpašuma denacionalizācijas, konversijas, privatizācijas un nelikumīgi atsavinātu zemes īpašumu atdošanas gaitā pārkārtot zemes īpašuma un zemes lietošanas tiesiskās, sociālās un ekonomiskās attiecības pilsētās, lai veicinātu sabiedrības interesēm atbilstošas pilsētu apbūves veidošanos, zemes aizsardzību un racionālu izmantošanu.”
Lasīt visu...

6

“Valsts nekustamo īpašumu” legālais reiderisms gripas epidēmijas kulminācijā atstāj bez ģimenes ārsta 4000 pacientu

FotoNo „likumīgā reiderisma” un citām trešo pušu interešu vadītām shēmām mazāk ietekmīgā iesaistītā puse cieš katru dienu. Par šādām situācijām nereti nerunā vai ar netaisnību mēģina cīnīties klusībā, iesaistot tiesībsargājošās institūcijas. Bieži vien puse, kuras intereses šādās shēmās vistiešākā veidā tiek aizskartas un tiesības – ignorētas, jūtas bezspēcīga pārējo iesaistīto pušu priekšā, kas kopā strādā vienota mērķa labā. Tomēr ir gadījumi, kad klusēt vairs nevar, un par vienu no tādiem – turpmākā tekstā, jo tas skāris vismaz 4000 pacientu tiesības uz valsts nodrošinātiem medicīniskiem pakalpojumiem, iespēju tos saņemt no uzticamas, iemīļotas ārstniecības iestādes.
Lasīt visu...

13

Reideris aizēno vēlēšanas

FotoVēlēšanu elektronisku balsu skaitīšanas sistēmas izstrādātājs Renārs Kadžulis (attēlā) reiderisma ceļā pērnā gada nogalē pārņēmis dzīvokļu īpašnieku biedrību „Ozolaines nami”.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vēstule Saeimas Ārlietu komisijai – nepieciešams neatkarīgs pētījums par CETA ietekmi uz Latviju

2016.gada 30.oktobrī Eiropas Savienība un Kanāda parakstīja Eiropas Savienības un Kanādas Visaptverošo ekonomikas...

Foto

Balagāns, kas tiek uzdots par lielo plēsēju aizsardzības plāna apspriešanu

Pašlaik paklusām, sabiedrībai nezinot, notiek mūsu lielo plēsēju - lūša, vilka un brūnā lāča aizsardzības plāna apspriešana,...

Foto

Gaļas stulbums

Gunitas Kaņepes nošautās lūšu mātes skandāls deva iespēju vietējiem gaiļiem - kuri sevi dēvē par „medniekiem” - publiski nodemonstrēt savu trulumu, stulbumu un uzpūtību...

Foto

Jautājumi aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim par Nacionālo bruņoto spēku mehanizāciju

Valsts aizsardzības koncepcijās (2012-2016, 2016-), iepriekš pieņemtas Saeimā 2012.gada 10. maijā, 2016. gada 16. jūnijā, ir...

Foto

Privatizēto daudzdzīvokļu māju pārvaldīšanā gadsimta “bardaks”

Šāds secinājums izriet ne tikai no viena piemēra, ko aprakstīšu. Vai katru dienu var saskarties, kad Rīgā pielieto zemes piespiedu...

Foto

Intelektuālā viagra deputātiem

2017.gada 1.martā latviešiem uzzied jauna dzīve. Lieli prieki būs latviešu elektorātam. Šajā dienā darbību sāks Saeimas Analītiskais dienests. Tā uzdevums „nodrošināt aprakstošu un...

Foto

Kāds simbols, tāda tauta: Jūlijs Krūmiņš pret Jāņa Jurkāna viedokli saistībā ar VVF un viņas „blata kapu”

Janvārī prese daudz rakstīja par Vairas Vīķes-Freibergas piedzīvojumiem, kad...

Foto

Deputātu jautājumi par pamatojumu labklājības ministra Jāņa Reira apgalvojumiem par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

Šī gada 1. februārī Jums tika iesniegti jautājumi (Nr.251/J/12) ar lūgumu sniegt...

Foto

Deputātu jautājumi Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidru informāciju par Stradiņu slimnīcas jaunā korpusa būvniecības izmaksām

Vairākos deputātu jautājumos esam Jums uzdevuši jautājumus par Paula Stradiņa Klīniskās...

Foto

Spriņģe, Elksne un Tjarve: aicinām respektēt mūsu īpašo lomu sabiedrībā

Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA), Latvijas Televīzijas un žurnāla "Ir" atklātā vēstule ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, kopijas -...

Foto

Balsojums par CETA šādā redakcijā ir balsojums pret Latvijas mazo un vidējo uzņēmēju interesēm

Eiropas Parlaments Strasbūrā 15. februārī nobalsoja par brīvās tirdzniecības līguma ar Kanādu...

Foto

Uzcelt pieminekli, nepiesmejot piemiņu

Biedrības “Latgolys Saeima” ir vērsusies pie Rēzeknes domes priekšsēdētāja, Latgales kongresa simtgades pieminekļa autora un kultūras ministres ar atklātu vēstuli par Latgales...

Foto

Drošības policija: žurnālisti neesot likumdevēji, lai interpretētu likumus

Otrdien biju uzaicināts uz Drošības policiju sniegt liecības kriminālprocesā, kas ir uzsākts par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu, kura...

Foto

Cīņa par komfortu, ne pret noziedzību

Eirodeputātes Ivetas Grigules „piespiedu brīvprātīgā” izstāšanās no ZZS dod netiešu ieganstu cerībām: valdība varbūt saņems dūšu un neizcūkos iespēju noziedzības...

Foto

Kā man gāja Drošības policijā

“Kuram gan citam var uzticēties, ja ne Drošības policijai?” ņipra sarkanmate vaicā, kad norādu, ka Drošības policijā izvietotajiem mantu glabāšanas skapīšiem...

Foto

Laikmeta ainiņas V (Valentīndienas noskaņās)

Romantiskam stāstam esot jābūt kā nobriedušam vīnam - nedaudz neticamam un reibinošas domas raisošam. Ar stāstu sākas vīrieša un sievietes attiecības,...

Foto

Krimināli tiesātais Poikāns ir kaitnieks, Meroni personiski man naudu nemaksā

Esmu saņēmis daudzus jautājumus epastos un sociālajos tīklos. Artus, kas notiek? Kāpēc Tu neatbildi uz visiem...

Foto

Par to, kāpēc „labējās partijas nerunā ar krievvalodīgajiem”

Nolēmu uzrakstīt atbildi Olgas Dragiļevas rakstam “Vēlētājs miskastē”. Rakstā kritizētas t.s. latviskās (vai politkorektāk - labējās) partijas par to,...

Foto

JKP no 2018. gada Rīgā ieviesīs bezmaksas sabiedrisko transportu

Pirmais darbs, ko Jaunā konservatīvā partija (JKP) darīs Rīgas domē (RD), ir visu pašvaldības uzņēmumu audits. Tādā...

Foto

Cenzūra uzstāties KPV LV partijas kongresā

Šī ir manis sagatavotā uzruna KPV LV partijas kongresam, ko esmu spiests nosūtīt medijiem, jo partijas valde aizliedz partijas biedriem...

Foto

Par vienu bezkaunīgu un melīgu piektklasnieku

Jūtos parādā savu viedokli par raidījumā deFacto rādīto sižetu pagājušā svētdienā. Tā kā Artuss (mans draugs, kā viņš sižetā apgalvoja) mani no...

Foto

Publiski atklāta vēstule SAB direktoram J. Maizīša kungam no LR 12.Saeimas deputāta Valda Kalnozola

Kā Latvijas Republikas pilsoņu ievēlēts 12.Saeimas deputāts vēršos pie Jums ar šādiem...

Foto

Karalis ir miris, lai dzīvo karalis! jeb Kādēļ es neraudāšu Latvijas valsts bērēs

Es apzinos, ka šāds virsraksts var tikt uzskatīts par visai provokatīvu un varu...

Foto

Pārbūves mantojums: perversijas deserts

Pēcpadomju gados latviešu garīgajā kultūrā nepatīkams jaunums ir masveidīgā pievēršanās perversajam. Tas tiek darīts ar īpašu entuziasmu un lepnumu un, iespējams, ne...

Foto

Kā valdība pieļāva, ka notiek gadu desmitos mērāma medicīnas darbinieku pazemošana?

Ģimenes ārsts ir pašnodarbinātais. Viņa rīcībā ir darbinieki - sertificēts ārsta palīgs un medmāsa. To...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos nosaukt atbildīgos saistībā ar “e-veselības” projekta ieviešanas darbiem

Jums tika sagatavoti un iesniegti deputātu jautājumi sniegt konkrētu informāciju par...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidras atbildes saistībā ar “e-veselības” izmaksu pamatotību

Rūpīgi iepazīstoties ar visu Jūsu sniegto informāciju, nākas secināt, ka Jūs...