Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Nulles deklarācija – tas ir ļoti nopietni

Kalvis Vītoliņš, SIA „Baltic Office” vadošais partneris nodokļu un ārējās tirdzniecības jomā
01.02.2012.
Komentāri (38)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

„Mazo cilvēku” māna ar nulles deklarāciju, sakot, ka var nedeklarēties, bet patiesībā deklarēties vajag - un tieši tagad, jo citas iespējas nebūs!

Kā bijušais VID ģenerāldirektora vietnieks esmu vairākkārt aicināts izteikties par to, kāpēc tad Latvijai ir vajadzīga nulles deklarācija. Tad nu es atgādinu – galvenais iemesls nulles deklarācijai ir tas, ka tad, ja tāda deklarācijā valstī nav bijusi noteikta, fizisko personu auditiem ir ļoti maza jēga. Piemēri ir varbūt nesamērīgi, bet dažu šādu pārbaužu rezultātus Latvijā joprojām sauc par „puķu biznesu”, ar kuru var nopelnīt miljonus un ierakstīt tos deklarācijā, un šādu piemēru ir bijis daudz vairāk, nekā mums liekas. Pēdējais no skaļajiem bija tā saucamais „Magoņu keiss”, bet par to mazliet vēlāk.

Pirmie, kas šajā valstī šajā valstī ir izturējuši pārbaudi ar deklarācijām (tajā skaitā nulles deklarācijām – amatu uzsākot), ir mūsu ierēdņi un amatpersonas. Dažu šo ierēdņu „neaizskaramība” arī ir likusi pamatus gan izmeklēšanas, gan tiesu praksei par šādiem gadījumiem, kā arī parādījusi iespējas izvairīties no patiesā mantiskā stāvokļa izmaiņu deklarēšanas.

Ne jau puķu un citu miljonu deklarēšana šobrīd ir svarīga. Svarīgi, ka, sākot valsts darbu, amatpersonu un ierēdņu deklarācijās var un varēja norādīt gluži neticamus peļņas avotus un palikt nesodītiem. Atcerēsimies kaut vai tos deputātus, kas bija uzrādījuši gluži neticamus skaidras naudas uzkrājumus, uzsākot darbu vēl iepriekšējā Saeimā. Turklāt es neuzsveru nepieciešamību sodīt personas par to, ka likums nav precīzs un kaut ko nav noteicis par pārkāpumu, bet gan norādu, ka līdz šim likums it kā bija stingrs, bet izmeklēšanas rezultātā gandrīz vienmēr noskaidrojās, ka nekas nav pārkāpts.

Lūk, deFacto un Dienas minētie nesenie lielākie skaidras naudas uzkrājēji:

1. Anatolijs Romaņuks (Tautas kontrole) 272 600 latu

2. Raimonds Ansons (ŠRP-LPP/LC) 178 800 latu + 30 000 eiro

3. Valdemārs Gailītis (ZRP) 182 000 eiro

4. Aivars Birulis (ZZS) 150 000 latu

5. Edgars Krūmiņš (Vienotība) 76 764 latu

6. Ainārs Dābols (ZRP) 25 000 latu + 35 000 eiro

7. Henrijs Frīdenbergs (ŠRP-LPP/LC) 45 000 latu

8. Dzintars Zaķis (Vienotība) 41 790 latu

Lūk, deFacto un Dienas minētie lielākie parādnieki:

1. Valdemārs Gailītis (ZRP) 2 512 000 eiro

2. Dmitrijs Trofimovs (ZRP) 1 678 618 latu

3. Marija Vorobjova (ŠRP-LPP/LC) 944 899 latu

4. Jānis Āboliņš (SC) 813 114 latu

5. Ainārs Dābols (ZRP) 968 777 eiro + 31 249 latu

6. Imants Parādnieks (NA-VL!/TB/LNNK) 614 311 latu

7. Valdis Liepiņš (ZRP) 658 179 eiro + 197 139 Kanādas dolāru

8. Gatis Sprūds (NA-VL!/TB/LNNK) 523 095 eiro + 34 630 latu

9. Edmunds Sprūdžs (ZRP) 125 479 eiro + 241 790 latu

10. Aivars Birulis (ZZS) 300 000 latu

Atgādināšu, ka tas viss bija publicēts Diena.lv 2011. gada 11. septembrī, tātad pirms pusgada. Pa šo laiku dažiem ir veikti samērā nelieli uzrēķini, bet visā visumā stāvoklis ir palicis tāds, kāds tas ir deklarēts amatpersonu deklarācijās.

Ar to es gribu teikt, ka deklarēties var un vajag, turklāt deputāti saņēma drosmi un uzrādīja visai ievērojamus uzkrājumus, toties tagad tas ir izdarīts un pārbaudes pabeigtas. Turklāt par nepatiesu ziņu norādīšanu amatpersonu deklarācijās ne tikai ir paredzēta kriminālatbildība, bet sabiedrībai ir pat zināma viena skaļa izmeklēšana, kas 2011. gada 21. oktobrī ir beigusies ar notiesājošu spriedumu Ziemeļu rajona tiesā V.Vaškēviča lietā .

 Fizisko personu deklarācijas aizpildīšana nav ne tik bīstama kā amatpersonu deklarācijas aizpildīšana, nedz arī saistīta ar „politisku pakaļdzīšanos”, tāpēc no tiem vairāk nekā 100 000 cilvēkiem, kam būtu jādeklarējas, tāds īsts apdraudējums ir varbūt 1000 politiķu un svarīgu amatpersonu radinieku un biznesa partneru lokam, bet pārējie, ja neizdarīs muļķības, ir drošībā.

Juristiem liksies interesanta arī sodu noteikšana par nulles deklarācijas iesniegšanu jau pēc datuma, uz kuru ir jādeklarē mantas stāvoklis: tas ir pretēji visiem principiem – noteikt sodu ar „atpakaļejošu datumu”, bet no otras puses – tas tautai dod tādas pašas tiesības un iespējas kā tiem, kas savas deklarācijas jau ir iesnieguši, vēl būdami amatpersonas, turklāt paredz vēl mazākas iespējas tikt pieķertiem, kur nu vēl nopietni sodītiem. Tas ir ļoti demokrātiski un atbalstāmi!

Vēl mazliet par „Magoņu keisu”, par kuru gan nav īstu iemeslu uztraukties, jo gan jau, ka izmeklēšana ir veikta rūpīgi, bet tas ļauj mums visiem saprast, kas tad tiek norādīts deklarācijās, kas no tā tiek izmeklēts un kas tiek beigās konstatēts.

Lūk, kā mūs visus par šo gadījumu jau toreiz informēja portāls Pietiek: portāls informēja, ka Uģa Magoņa 2009. gada ienākumi izskatās šādi: kāda Helēna Bibika viņam atdevusi parādu – 694 tūkstošus eiro un 150 tūkstošus latu, no Krievijas uzņēmuma Eriga par kapitāldaļām viņš saņēmis 675 tūkstošus eiro, bet dividendēs no SIA Diamond Company (iepriekšējais nosaukums – Hanza Jūras vārti) – 402 tūkstošus dolāru.

Portāls vēstīja, ka līdz pagājušā gada decembrim Magonim piederējusi puse kapitāldaļu Hanza Jūras vārtos, kas arī devusi pusi no kompānijas oficiāli izmaksātajām dividendēm – 398 tūkstošiem latu. Arī vismaz daļai no Bibikas atmaksātajiem parādiem izcelsme skaidri redzama: tieši Bibikai piederējuši otri 50% no Hanza Jūras vārtiem, un tātad viņai tikusi arī otra puse no dividendēm, kas nodrošinājusi trešo daļu Magonim atmaksātās summas.

Lai gan Hanza Jūras vārtu, kura pamatnodarbe ir kravu transporta ekspedīcija, 2009.gada apgrozījums bijis 2,8 miljoni latu, peļņa – gandrīz 247 tūkstoši latu, un gada pārskata vadības ziņojumā bija īpaši norādīts, ka uzņēmumam ir "pietiekami augsta maksātspēja", Magonis 35% uzņēmuma kapitāldaļu Bibikai pagājušā gada novembrī atdevis faktiski par velti, - Lursoft datu bāzē šāda īpašnieku maiņa fiksēta, bet Magoņa amatpersonas deklarācijā neparādās, ka viņš par tām būtu saņēmis kādu samaksu, vēsta Pietiek.

Toties LDz vadītāja īpašumā atlikušos 15% Hanza Jūras vārtu kapitāldaļu viņš Krievijas uzņēmumam Eriga, kā rāda deklarācija, mēnesi vēlāk pārdevis par 675 tūkstošiem eiro, ziņo portāls.

2011. gada 22. jūnijā Hanza Jūras vārti tiek pārdēvēti par SIA Diamond Company, bet jau 6. augustā Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa ierosina uzņēmuma maksātnespējas lietu. Piecas dienas vēlāk tiesa ieceļ maksātnespējas administratoru, vēsta Pietiek. Vienlaikus 22. jūnijā par bijušo Hanza Jūras vārtu jauno īpašnieku ir kļuvis kāds 1985.gadā dzimis Jānis Pilainis, bet Bibika atbrīvojusies arī no uzņēmuma valdes locekles posteņa...

Un nobeigumā gribu teikt, ka mazo cilvēku māna – iedrošinot, ka deklarēties nevajag, ka nav nekas jādara, ja viņam pieder tikai Zemesgrāmatā reģistrēti īpašumi un tamlīdzīgi, tad nekur nav jāiet. Patiesībā citas iespējas nebūs – tieši tagad, aizpildot nulles deklarāciju, ir jāpārdomā viss, kas ģimenei pieder, iespējams, pie reizes daļa mantas ir jānodod bērniem, tai jāuzliek hipotēka, jānodala un jānodeklarē laulāto kopīgā manta. Pārdzīvojot pirmo krīzi, daudzām ģimenēm ir parādi, iespējams, kādam draud maksātnespēja, – tas viss ir cieši saistīts ar nulles deklarāciju, pret kuras aizpildīšanu es ieteiktu izturēties ļoti atbildīgi.

Novērtē šo rakstu:

40
20

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Kultūrelites aklā seja jeb "is it literary or commercial"?

FotoSpriedumi ir ļoti subjektīvi. Izriet no nelāgas pieredzes. Tās pašas, kas lēnām noslēdz teātru durvis, izstāžu zāļu gaiteņus un koncertzāļu lieveņus. Turpu nav vērts iet, jo faktiski visi pasākumi ir zemas kvalitātes kultūruzvedumi, kuru dēļ nav vērts tērēt nedz laiku, nedz naudu.
Lasīt visu...

21

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzruna Saeimas pavasara sesijas noslēguma plenārsēdē

FotoĻoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamās deputātes un godātie deputāti! Ir pagājis gads kopš manas iepriekšējās uzrunas. Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu. Esam ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tās uz mums neattiektos. Esam bijuši vairāk nodarbināti paši ar sevi, taču neesam pielikuši vajadzīgās pūles, lai paveiktu iedzīvotājiem solīto.
Lasīt visu...

12

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

FotoEs, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija – Latvijas, kā rāda veikalu publiskotie dati, pirktākā grāmata „Bailes” oficiāli skaitās daiļliteratūra un tāpēc tajā minētais nevar kalpot ne par pierādījumu, ne par stingru faktu. Taču starp daudzajiem „politiskā trillera” slāņiem man nozīmīgākais šķiet tas, kas attiecināms uz slavenajiem „čekas maisiem” un to atrašanās – vai neatrašanās – vietu.
Lasīt visu...

3

Lai Šadurskis pats brauc prom

FotoAprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā puse iedzīvotāju uzticas izpildvarai un tiesu varai, tad vajadzētu sekot vismaz skaidrojumam no šo varas pārstāvju puses un vismaz solījumam laboties, bet kas notiek Latvijā? Viss mierīgi, nav manīts pat mēģinājums mainīt attieksmi no  varas pārstāvju puses.
Lasīt visu...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

21

Nākotnes konjunktūra

FotoLatviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu unikālo identitāti. Uz papīra vai datora ekrāna varam bezgalīgi lepoties ar savu ūnikumu. Ja agrāk zinājām, ka papīrs laipni atļauj visu, tad tagad zinām, ka datora ekrāns tāpat laipni atļauj visu.
Lasīt visu...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

Tagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes...

Foto

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

Žurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu...

Foto

Valodu lielu dara cilvēki

1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas...

Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...