Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Zatlera reformu partija (ZRP) nevarēja pieļaut, ka, tai paliekot opozīcijā, tiktu izveidota mazākuma valdība ar Aivara Lemberga kontrolēto Zaļo un zemnieku savienību (ZZS), tādēļ koalīcijā ar Vienotību un Nacionālo apvienību tā centīsies realizēt solītās reformas un "darīt visu, lai tas tā nebūtu" attiecībā uz oligarhu ietekmi valdībā un Saeimā. Tāds bija eksprezidenta Valda Zatlera pamatojums, kādēļ ZRP pirmdien atkāpās no apņēmības izveidot sabiedrības saliedētības valdību kopā ar Saskaņas centru. Jautājumi par Lemberga iespējamo ietekmi uz jaunizveidoto koalīciju paliek, bet tas, pēc Zatlera vārdiem, jājautā pārējiem koalīcijas partneriem. Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, ZRP kā būtisku garantu oligarhu ietekmes izskaušanai valdības darbā saredz politiskās vadības maiņu Lemberga pēdējā varas bastionā - Satiksmes ministrijā, tāpat principiāla kauja sagaidāma par Iekšlietu ministriju. 

Iespējams, lielāku skaidrību par atmosfēru, kādā top valdība un tās ilgtspējas izredzēm, pirmdien varēja gūt nevis no partiju līderu oficiālajām runām pēc vēlā vakara stundā panāktās vienošanās, bet tās sačukstēšanās, kāda bija dzirdama Saeimas Viesu zāles fonā. Tur šai valdībai tika atvēlēts laiks no gada līdz pusotram.

To, ka koalīcijas partneri vienojušies opozīcijas partijām dot būtisku pārstāvību Saeimas amatos, daži arī uztvēruši kā atvērto durvju taktiku attiecībā pret SC, kam šī parlamenta sasaukuma trīs gados vēl var parādīties otrā iespēja. Zīmīga bija arī Valda Zatlera un SC līdera Nila Ušakova neafišētā tikšanās pirmdienas pēcpusdienā, pāris stundas pirms ZRP izšķirošajām sarunām ar Vienotību un Nacionālo apvienību. To, ka ZRP par savu izvēli SC neļāva uzzināt no medijiem vai telefoniski, bet situāciju skaidroja klātienē līderu līmenī, var uzskatīt par īpašu attiecību pazīmi.

Tā kā ne Vienotībā, ne pašā ZRP nebija pietiekama atbalsta koalīcijas izveidošanai ar SC, tad, zatleriešiem izlemjot palikt opozīcijā, faktiski vienīgā reālā alternatīva, kas jau tika apspriesta politikas aizkulisēs, bija mēģinājums izveidot mazākuma valdību no Vienotības un Nacionālās apvienības kopā ar Aivara Lemberga kontrolēto ZZS. Zatlers skaidro, ka mērķtiecīgāk un godīgāk pret ZRP vēlētājiem ir censties veikt iecerētās reformas kopā ar Vienotību un Nacionālo apvienību premjera Valda Dombrovska vadībā.

Par ZRP emcijām, piekrītot šim valdības kompromisa modelim, varēja spriest arī pēc Zatlera atturēšanās paust pārliecību, ka šī koalīcija būs brīva no oligarhu ietekmes. Atbildi uz šo jautājumu eksprezidents aicināja prasīt no topošās koalīcijas partneriem. Kas attiecas uz ZRP, tā darīšot visu, lai šādas ietekmes nebūtu. Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, šī mērķa dēļ ZRP principiāli cīnīsies par Lemberga politiskās ietekmes izskaušanu Ventspils mēra pēdējā varas bastionā Satiksmes ministrijā. Principiāla var izvērsties arī konkurence par ekonomisko grupējumu cīņās ierautās Iekšlietu ministrijas kontroli.

Pirmais signāls tam, cik mierīgs par jaunās valdības sastāvu varēs justies šķietami no varas siles atstumtais Lembergs, iespējams, būs tas, kā politiskā vadībā nonāks Ekonomikas, Finanšu, Satiksmes un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas. Caur tām iespējams kontrolēt Ventspils brīvostas valdes darbu, kas ir Lemberga būtisks ietekmes resurss, lai ar viņu rēķinātos kā ietekmīgu spēlētāju. Divu lielo pilsētu - Rīgas un Ventspils – ostu valdēs katrā ir astoņi valdes locekļi: četri attiecīgās pašvaldības pārstāvji, kurus ieceļ ar attiecīgās pilsētas domes lēmumu, un četri - Ministru kabineta iecelti valdes locekļi, kurus izvirza ekonomikas, finanšu, satiksmes un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministri. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra postenim vienā no kuluāros izskanējušajā ministru portfeļu sadalījuma variantiem tiek minēts Nacionālās apvienības politiķis Einārs Cilinskis.

Neoficiāli izskan bažas, ka oligarhu ēnas var palikt Tieslietu ministrijas gaiteņos, par ko vienam no reāliem pretendentiem uz šo amatu, tēvzemietim Gaidim Bērziņam pēdējās nedēļās kuluāros ir vairākkārt nācies atbildēt uz jautājumiem, kad un kādos apstākļos viņš pēdejo reizi ir saticis Ventspils mēru Aivaru Lembergu, tostarp vai patiesībai atbilst runas, ka viņš nesen viesojies Lemberga īpašumā Puzē. Sākotnēji atteicis, ka neatceras, Bērziņš aizvadītajā nedēļā savu atbildi Pietiek palaboja, uzsverot, ka nekad Puzē nav viesojies. Neformāli Bērziņam pielipusi palama "Lemberga advokāts", lai gan viņš Pietiek apgalvo, ka, būdams advokāts, nekad Ventspils mēra intereses nav pārstāvējis.

Redzamas "pēdas" viedoklim par Bērziņu kā par politiķi, kurš ieklausās Lemberga interesēs, atrodamas Aigara Kalvīša valdības laikā, kad tēvzemietis, būdams tieslietu ministrs, par savu padomnieku pieņēma no Ģenerālprokuratūras ar troksni aizgājušo prokuroru Gunti Akmeņkalnu, kurš bieži publicējās Ventspils mēra kontrolētajos medijos, paužot tam izdevīgus eksperta viedokļus.

Lai gan tobrīd publiskajā telpā kā vainīgās tika ķidātas gluži citas amatpersonas, savulaik augsti stāvoši avoti Kalvīša valdībā jau ar lielāku laika atkāpi Pietiek norādījuši tieši uz tieslietu ministru Bērziņu kā patieso "Puzes pastnieku", kad 2007. gada sākumā valdībā tika bīdīti tostarp ar Lemberga interesēm saistītie grozījumi drošības likumos. Bija bažas, ka tie dotu iespēju pašmāju oligarhiem ietekmēt tiesībsargājošo iestāžu darbu, iegūstot informāciju par kriminālprocesos plānotajām un veiktajām operatīvajām darbībām. Drošības likumu grozījumu afēra beidzās ar Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas izsludināto referendumu un Saeimas atpakaļgaitu tos labojot vēl pirms tautas nobalsošanas.

Novērtē šo rakstu:

29
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

Foto2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976) 10 805 Latvijas iedzīvotāji, iesniedzām Saeimā prasību par konfiscējošā nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam nekustamajam īpašumam, kas īpašniekam ir arī vienīgā dzīves vieta.
Lasīt visu...

12

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

Foto27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks – 25 minūtes, par ko nebiju iepriekš informēta. Vēlējos, lai Ušakovs izpilda savu priekšvēlēšanu saukli „jāsniedz atbalsts senioriem”.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

FotoNekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības un amatpersonu uzmanību uz sabiedrības - fizisko personu datu – neaizsargātību Latvijas Republikā un konkrēti Latvijas Republikas tiesās.
Lasīt visu...

10

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

FotoPirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atcelšanu vienīgajam nekustamajam īpašumam - mājoklim Latvijā. NĪN vienīgajam mājoklim netiek piemērots Baltijas kaimiņvalstīs, kā arī daudzās ES valstīs, piemēram, Dānijā, Beļģijā, Maltā, Slovākijā, Itālijā, Grieķijā.
Lasīt visu...

15

Sabiedrība nav gatava

FotoNesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi gatava. Lūk, ko uzzināju:
Lasīt visu...

21

Jaunākais nacionālais noziegums

FotoNoziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem, kas atbilst latviešu vairākuma cilvēciskās attīstības līmenim.
Lasīt visu...

12

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

FotoTrešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti un nodurti vairāki cilvēki. Saskaņā ar jaunāko informāciju, bojā gājuši 4 cilvēki un 40 cilvēki ievainoti.[2]
Lasīt visu...

12

Pietiks par DEPO

FotoJau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī veikala apmeklētājs, līdz ar to mani droši var ievietot projekta atbalstītāju rindās.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Eirorastu salnas nokostie populisma asni

Sākšu ar apņemšanos, ka šis rakstiņš nebūs par politiku. Tas nenozīmē, ka man nebūtu savu ideoloģisku uzstādījumu, politisku simpātiju un antipātiju...

Foto

Inčukalns – mūsu? “Gāzes OIK” nebūs?

Atbilde ir vienkārša un skaidra, ja ir zināms, kāds tad galu galā būs Latvijas gāzes tirgus modelis pēc tirgus liberalizācijas....

Foto

Kā mums nozog nacionālismu

Nacionālisms ir dabiskas un cienījamas jūtas. Līdztekus ģimenei un reliģijai etniskās saknes un valoda ir viens no fundamentālajiem ikviena cilvēka identitātes balstiem....

Foto

Nepieļaut vēl vienu „Maksimu”

Daudzu mūsu mājas iedzīvotāju spēki tomēr ir par mazu, lai izietu no strupceļa un atrisinātu ar mājas apsaimniekošanu saistītās problēmas, tādēļ vēršamies...

Foto

Par „Rail Baltica” metu konkursa norises īpatno gaitu

Rail Baltica projekts, kas paredz jaunas Eiropas standarta sliežu platuma dzelzceļa infrastruktūras izbūvi, integrējot Baltijas valstis Eiropas dzelzceļa tīklā,...

Foto

Deputātu jautājumi Kučinskim par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

Jūsu valdības divi ministri – labklājības ministrs un finanšu ministre – jautājumā par valsts sociālā budžeta ilgtspēju pauž...

Foto

Kā Jurģis Liepnieks bērniem Ziemassvētkus nozaga

Latvieši diezgan vienprātīgi katru gadu svin to, ka ir baigi īsā nakts. Tad nu gan jāsaka - nopietnu iemeslu atraduši...

Foto

Varas nekropole un antisistēmas stabilitāte

Aizvadītajos mēnešos ir bijuši vairāki ārkārtēji gadījumi. Tie fundamentāli apšauba LR valsts sistēmas stabilitāti. Ārkārtējie gadījumi liecina nevis par valsts sistēmas...

Foto

Nebaidāmies kļūdīties, attīstām tautsaimniecību

Tautieši, kam ir svarīgs šīs valsts liktenis! Tautas brāļi un māsas, kas vēlas dzīvot labāk un pārticīgāk nekā vakardien! Baidoties kļūdīties, mēs...

Foto

Pārdomas par zemes nodokļa reformu

Tā kā esam ~2 000 000, tad no Latvijas 64,589km² katram sanāk ~0.0323km² jeb ~3ha! Taču dzīvojam dažādās koncentrācijās (pilsētās, novados)....

Foto

Kāpēc latviešiem neko nevajadzētu svinēt vai pieminēt 16. martā

1944.gada martā Padomju Savienības teritorijā, netālu no Pleskavas fašistiskā Trešā reiha, armija visiem spēkiem centās noturēt savas...

Foto

Migrācija un politkorektums Eiropā

Politkorektums ir lieta, kuru mēs arvien biežāk dzirdam pieminam Rietumu publiskajā telpā ‒ visbiežāk negatīvā nozīmē. Cīņa ar politkorektumu bija, piemēram, viens...

Foto

Par nodokļiem, sajūsmu, likumiem un provinces espresso

Labas valdības komandas sniegumam būtu jāizskan kā harmoniskam ansambļa priekšnesumam meijām izpušķotā zālē, kam pēc pirmajiem diviem pantiņiem piedziedājumā...

Foto

Automašīnu īpašnieku patvaļa Rīgas daudzdzīvokļu māju pagalmos

Lūdzu, palīdziet iedzīvotājiem ievest kārtību Rīgas daudzdzīvokļu māju pagalmos, automašīnu īpašnieku patvaļa, nekaunība un huligānisms vairs nav izturams!...

Foto

Valsts rekets pret Mārupes un citām Pierīgas pašvaldībām

Tā nav normāla situācija, ka Mārupes novadam šogad pašvaldību izlīdzināšanas fondā (PIF) ir jāiemaksā 5,63 miljoni eiro ar...

Foto

Prokrusta ķetnās jeb talants svešā gultā

Latvijas nodokļu maksātāji ir lietas kursā par jaunajiem izdevumiem. 2017.gadā Latvijā pirmo reizi izveidoja valsts „domāšanas tanku” – Saeimas Analītisko...

Foto

Lielo kapu aizstāvji: CFLA rīcība ir nepieņemama

Latvijas Zaļās kustības, Vides aizsardzības kluba, "Pilsēta cilvēkiem" un Lielo kapu draugu aktīvisti ir saņēmuši Centrālās finanšu un līgumu...

Foto

Vai slēpta rusifikācija Rīgas domes Īpašuma departamenta gaumē?

Mani interesē Rīgā notiekošais. Ko jaunu grasās uzcelt, ko drīzumā nojauks. Varbūt kāda interesanta publiska apspriešana. Biju diezgan...

Foto

Jautājumi par Eritrejas bēgļiem Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes priekšniekam Vilnim Jēkabsonam

2017.gada 9.martā medijos izskanēja informācija, ka Eiropas Savienības pārvietošanas programmas ietvaros uz Latviju no...

Foto

Lembergs un „jumtotāji: atklāta vēstule Latvijas Republikas Valsts prezidentam Raimondam Vējonim

2017.gada 20.februārī saņēmām Drošības policijas (DP) priekšnieka Normunda Mežvieta 2017.gada 17.februārī parakstīto atbildi uz iesniegumu....

Foto

Bijušās Saldus 2. vidusskolas direktores atklāta vēstule Latvijas Republikas Valsts prezidentam

“Vai par ļaunajiem cilvēkiem zina mūsu Valsts prezidents?” man jautā nu jau bijušais manas skolas...

Foto

Deputātu jautājumi ārlietu ministram Rinkēvičam un satiksmes ministram Augulim

Deputātu jautājumi par Latvijas iespējām īstenot ģenētiski modificētu organismu aprites ierobežošanu savā teritorijā atbilstoši savām nacionālajām interesēm...

Foto

Viltotā Zviedrijas aina

Mani šausmina Sandras Veinbergas Zviedrijas atainojums – viņa runā par “troļļiem un viltusziņām”, bet pati izplata propagandu. Zviedrija šodien ir pilnībā sašķelta līdzīgi...

Foto

Komentāri par LU Senāta lēmumu "Par Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas pievienošanu LU"

Latvijas Universitātes (LU) Senāta lēmums nav saskaņā ar MK rīkojuma projektu "Par...

Foto

Par RPIVA pievienošanas LU iemesliem, jeb kurš un kāpēc mēģina piebeigt klasisko skolas un pirmskolas pedagoģiju Latvijā

Negatīvu sabiedrisko rezonansi Latvijā ir guvusi iecere pievienot Rīgas...

Foto

Vulgaritātes megatonnas

Pirms neilga laika noslēdzās konkurss "Kilograms kultūras 2016". Konkursu organizēja Latvijas televīzijas un Latvijas radio darbinieki. Laimīgie uzvarētāji tika sumināti 23. februāra vakarā. Apbalvošanas...

Foto

Čerbakovs, kurš vienmēr peld pa virsu

Līguma laušana ar Rakstniecības un mūzikas muzeja būvnieku, protams, ir tikai kārtējais apliecinājums tam, ka šajā celtniekiem tik grūtajā laikā,...

Foto

Par uzticības zaudēšanu Latvijas Radio valdes locekļiem

Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) lēmums par uzticības zaudēšanu valsts SIA „Latvijas Radio” valdes priekšsēdētājam Aldim Pauliņam un...

Foto

Advokāts: ja Bičkovičs lietu nosūta uz Aizkraukli, tad pretī ir viņa sieva un uz taisnīgu tiesu nav, ko cerēt

Saistībā ar „nejaušību” ķēdi, kad Augstākās tiesas...

Foto

Būs pasaka ar laimīgām beigām?

Notiekošā jezga nodokļu likumdošanā ir nogurdinoša visām iesaistītajām pusēm – dažus tā dzen izmisumā, dažus saērcina līdz bezcerībai. Vai ir pamats...

Foto

Rīgas Vagonbūves rūpnīcas krahs

Nesen kādā portālā pazibēja intervija ar Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīcas valdes locekli Gati Kamarūtu par uzņēmuma perspektīvām un finanšu stāvokli. Līdz pagājušā...

Foto

Ebreju bērnudārzs saņem pašvaldības finansējumu, bet citas tautības bērnu neuzņem - kāpēc?

Sabiedrībai vajadzētu ieinteresēties par Rīgas Ebreju kopienas dibināto bērnu dārzu "Motek". Es uzskatu, ka...

Foto

Mans viltus profils ģīmgrāmatā facebook.com un veselības aprūpes reforma

Kādam man nezināmam cilvēkam bija labpaticies uztaisīt manu Facebook profilu un sarakstīt tajā virkni glupību. Pieļauju, ka autoru nekad...

Foto

Ir jāizbeidz Zemkopības ministrijas līdzekļu sadale "savējiem"

Vēršamies pie sabiedrības un medijiem ar lūgumu pārbaudīt, kā tiek izlietoti Zemkopības ministrijas (ZM) līdzekļi, un pievērst uzmanību, kā...

Foto

Pārbūves mantojums: stihiskais genocīds

Pārbūves jeb „perestroikas” mantojumā ietilpst genocīds. Tas šausmīgi ārdījās līdzšinējā dzīvē un turpmāk šausmīgi ārdīsies nenosakāmi ilgu laiku, nāvējoši apdraudot bijušo padomju...

Foto

Atbilde uz deputātu jautājumu par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

Finanšu ministrija (FM) atbilstoši kompetencei ir izskatījusi Latvijas Republikas Saeimas deputātu š.g. 16.februāra vēstuli “Deputātu jautājums par...

Foto

Par Valsts sekretāru sanāksmē izsludināto Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidācijas rīkojuma projektu

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (turpmāk – JVLMA) ir iepazinusies ar 26....

Foto

Vēlreiz par legalizētās parazitēšanas politekonomiku

Dalītā īpašuma un piespiedu zemes nomas problēma atjaunotajā Latvijā sākās ar likuma “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās” pieņemšanu 1991. gada...

Foto

“Valsts nekustamo īpašumu” legālais reiderisms gripas epidēmijas kulminācijā atstāj bez ģimenes ārsta 4000 pacientu

No „likumīgā reiderisma” un citām trešo pušu interešu vadītām shēmām mazāk ietekmīgā...

Foto

Reideris aizēno vēlēšanas

Vēlēšanu elektronisku balsu skaitīšanas sistēmas izstrādātājs Renārs Kadžulis (attēlā) reiderisma ceļā pērnā gada nogalē pārņēmis dzīvokļu īpašnieku biedrību „Ozolaines nami”....