Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Zatlera reformu partija (ZRP) nevarēja pieļaut, ka, tai paliekot opozīcijā, tiktu izveidota mazākuma valdība ar Aivara Lemberga kontrolēto Zaļo un zemnieku savienību (ZZS), tādēļ koalīcijā ar Vienotību un Nacionālo apvienību tā centīsies realizēt solītās reformas un "darīt visu, lai tas tā nebūtu" attiecībā uz oligarhu ietekmi valdībā un Saeimā. Tāds bija eksprezidenta Valda Zatlera pamatojums, kādēļ ZRP pirmdien atkāpās no apņēmības izveidot sabiedrības saliedētības valdību kopā ar Saskaņas centru. Jautājumi par Lemberga iespējamo ietekmi uz jaunizveidoto koalīciju paliek, bet tas, pēc Zatlera vārdiem, jājautā pārējiem koalīcijas partneriem. Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, ZRP kā būtisku garantu oligarhu ietekmes izskaušanai valdības darbā saredz politiskās vadības maiņu Lemberga pēdējā varas bastionā - Satiksmes ministrijā, tāpat principiāla kauja sagaidāma par Iekšlietu ministriju. 

Iespējams, lielāku skaidrību par atmosfēru, kādā top valdība un tās ilgtspējas izredzēm, pirmdien varēja gūt nevis no partiju līderu oficiālajām runām pēc vēlā vakara stundā panāktās vienošanās, bet tās sačukstēšanās, kāda bija dzirdama Saeimas Viesu zāles fonā. Tur šai valdībai tika atvēlēts laiks no gada līdz pusotram.

To, ka koalīcijas partneri vienojušies opozīcijas partijām dot būtisku pārstāvību Saeimas amatos, daži arī uztvēruši kā atvērto durvju taktiku attiecībā pret SC, kam šī parlamenta sasaukuma trīs gados vēl var parādīties otrā iespēja. Zīmīga bija arī Valda Zatlera un SC līdera Nila Ušakova neafišētā tikšanās pirmdienas pēcpusdienā, pāris stundas pirms ZRP izšķirošajām sarunām ar Vienotību un Nacionālo apvienību. To, ka ZRP par savu izvēli SC neļāva uzzināt no medijiem vai telefoniski, bet situāciju skaidroja klātienē līderu līmenī, var uzskatīt par īpašu attiecību pazīmi.

Tā kā ne Vienotībā, ne pašā ZRP nebija pietiekama atbalsta koalīcijas izveidošanai ar SC, tad, zatleriešiem izlemjot palikt opozīcijā, faktiski vienīgā reālā alternatīva, kas jau tika apspriesta politikas aizkulisēs, bija mēģinājums izveidot mazākuma valdību no Vienotības un Nacionālās apvienības kopā ar Aivara Lemberga kontrolēto ZZS. Zatlers skaidro, ka mērķtiecīgāk un godīgāk pret ZRP vēlētājiem ir censties veikt iecerētās reformas kopā ar Vienotību un Nacionālo apvienību premjera Valda Dombrovska vadībā.

Par ZRP emcijām, piekrītot šim valdības kompromisa modelim, varēja spriest arī pēc Zatlera atturēšanās paust pārliecību, ka šī koalīcija būs brīva no oligarhu ietekmes. Atbildi uz šo jautājumu eksprezidents aicināja prasīt no topošās koalīcijas partneriem. Kas attiecas uz ZRP, tā darīšot visu, lai šādas ietekmes nebūtu. Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, šī mērķa dēļ ZRP principiāli cīnīsies par Lemberga politiskās ietekmes izskaušanu Ventspils mēra pēdējā varas bastionā Satiksmes ministrijā. Principiāla var izvērsties arī konkurence par ekonomisko grupējumu cīņās ierautās Iekšlietu ministrijas kontroli.

Pirmais signāls tam, cik mierīgs par jaunās valdības sastāvu varēs justies šķietami no varas siles atstumtais Lembergs, iespējams, būs tas, kā politiskā vadībā nonāks Ekonomikas, Finanšu, Satiksmes un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas. Caur tām iespējams kontrolēt Ventspils brīvostas valdes darbu, kas ir Lemberga būtisks ietekmes resurss, lai ar viņu rēķinātos kā ietekmīgu spēlētāju. Divu lielo pilsētu - Rīgas un Ventspils – ostu valdēs katrā ir astoņi valdes locekļi: četri attiecīgās pašvaldības pārstāvji, kurus ieceļ ar attiecīgās pilsētas domes lēmumu, un četri - Ministru kabineta iecelti valdes locekļi, kurus izvirza ekonomikas, finanšu, satiksmes un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministri. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra postenim vienā no kuluāros izskanējušajā ministru portfeļu sadalījuma variantiem tiek minēts Nacionālās apvienības politiķis Einārs Cilinskis.

Neoficiāli izskan bažas, ka oligarhu ēnas var palikt Tieslietu ministrijas gaiteņos, par ko vienam no reāliem pretendentiem uz šo amatu, tēvzemietim Gaidim Bērziņam pēdējās nedēļās kuluāros ir vairākkārt nācies atbildēt uz jautājumiem, kad un kādos apstākļos viņš pēdejo reizi ir saticis Ventspils mēru Aivaru Lembergu, tostarp vai patiesībai atbilst runas, ka viņš nesen viesojies Lemberga īpašumā Puzē. Sākotnēji atteicis, ka neatceras, Bērziņš aizvadītajā nedēļā savu atbildi Pietiek palaboja, uzsverot, ka nekad Puzē nav viesojies. Neformāli Bērziņam pielipusi palama "Lemberga advokāts", lai gan viņš Pietiek apgalvo, ka, būdams advokāts, nekad Ventspils mēra intereses nav pārstāvējis.

Redzamas "pēdas" viedoklim par Bērziņu kā par politiķi, kurš ieklausās Lemberga interesēs, atrodamas Aigara Kalvīša valdības laikā, kad tēvzemietis, būdams tieslietu ministrs, par savu padomnieku pieņēma no Ģenerālprokuratūras ar troksni aizgājušo prokuroru Gunti Akmeņkalnu, kurš bieži publicējās Ventspils mēra kontrolētajos medijos, paužot tam izdevīgus eksperta viedokļus.

Lai gan tobrīd publiskajā telpā kā vainīgās tika ķidātas gluži citas amatpersonas, savulaik augsti stāvoši avoti Kalvīša valdībā jau ar lielāku laika atkāpi Pietiek norādījuši tieši uz tieslietu ministru Bērziņu kā patieso "Puzes pastnieku", kad 2007. gada sākumā valdībā tika bīdīti tostarp ar Lemberga interesēm saistītie grozījumi drošības likumos. Bija bažas, ka tie dotu iespēju pašmāju oligarhiem ietekmēt tiesībsargājošo iestāžu darbu, iegūstot informāciju par kriminālprocesos plānotajām un veiktajām operatīvajām darbībām. Drošības likumu grozījumu afēra beidzās ar Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas izsludināto referendumu un Saeimas atpakaļgaitu tos labojot vēl pirms tautas nobalsošanas.

Novērtē šo rakstu:

29
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Mēs esam PAR

FotoMēs esam par Latviju, kura ir iespēja visiem. Mēs esam par brīvu cilvēku. Mēs ticam ikviena cilvēka tiesībām izdarīt savas izvēles un atbildībai par paša lēmumiem.
Lasīt visu...

12

Jebkurā civilizētā valstī tādai Čakšai sen būtu bijis jāatkāpjas

FotoVeselības ministre Anda Čakša nebeidz izbrīnīt. Ne velti, stājoties amatā sevi dēvēja par krīzes menedžeri un izcilu cilvēku pazinēju - psihoterapeiti. Šoreiz ministre ir izcēlusies ar paziņojumu par savu grūtniecību. Lai gan tā, cik var noprast, ir pašā sākuma stadijā, jo priecīgais notikums ir gaidāms tikai nākamajā gadā, A. Čakša, jau tērpusies brīva griezuma halātiņā, neslēpj savu topošās mātes prieku.
Lasīt visu...

21

Kučinska kungs, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas vientulībā nomirst mežā

FotoAugsti godātais Ministru prezidenta kungs Māri Kučinski! Iespējams, ka mēs dzīvojam divās dažādās un ļoti atšķirīgās pasaulēs, kur Jūsu pasaulē nav nabadzības un nav bērnu, kas klaiņo apkārt, nav ģimeņu, kas savus bērnus atstājušas novārtā, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas bezspēcīgi un visu pamests vientulībā nomirst mežā.
Lasīt visu...

12

Skarba replika par PVN un tiesām

FotoAr tiesisku valsti katrs var saprast ko citu – citam tā ir pārliecība, ka par katru noziegumu katrs noziedznieks tiks sodīts, citam – iespēja izbaudīt sava darba vai īpašuma augļus, citam – pārliecība, ka birojā neieradīsies reketieri un nepieprasīs samaksu par “jumtu”. Dažkārt „jumts” ir skaisti tērpies tiesneša, pašvaldības uzņēmuma vai politiski valdošas partijas paskatā. Man tiesiska valsts citu, prozaiskāku izpratņu starpā nozīmē arī to, ka, vēršoties tiesā, varu paļauties uz likuma varu un likuma nemainīgu piemērošanu.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule – iesniegums par padomju tiesību doktrīnai tipisku principu ietveršanu ārstu sertifikācijas procesa pārraudzībā

FotoIesniedzējs atgādina, ka iepriekšējā sarakstē jau tika informējis Ministru prezidentu un Valsts prezidentu par Veselības ministrijas faktisko atteikumu veikt viņa kā ārstniecības personas resertifikācijas procesa tiesiskuma pārraudzību.
Lasīt visu...

21

Par dalītā īpašuma neatbilstību LR Satversmei: faktiski atjaunotas feodālās privilēģijas un likvidēta demokrātija

FotoTiesiskais pamats dalītā īpašuma radīšanai Latvijas pilsētās tika izveidots 1991. gada 20. novembrī, pieņemot likumu “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās”. Zemes reformas mērķis tika pasludināts šā likuma 2. pantā:
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Tāda ir bijusi un ir tā sauktā politiskā NEgriba

Garāmejot kārtējo reizi uzmetu aci nu jau vairāk nekā 20 gadu gaitā savāktajai DVD kolekcijai (lauvas tiesa...

Foto

Par uzpūsto depresijas problēmu

Jau vairāku gadu garumā saziņas līdzekļos dzirdam, redzam un lasām psihiatrijas „korifeju” izteikumus, ka Latvijā esot pāri par 100 000 t.s. „depresijas slimnieku”,...

Foto

Kleptomānijas cēlonis

Retrospektīvi izzinoša ekskursija uz lietišķo pierādījumu muzeju nav vajadzīga. Nav vajadzīgs intelektuālais reids aizvadīto 27 gadu vēsturē. Latvijas Republika kā krimināla valsts ar ideālu...

Foto

Mēs atsakāmies no savas valsts, atstājot to neliešu bariņa rokās

Atbilstoši oficiālajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada janvārī Latvijā dzīvoja 1 miljons 953 tūkstoši cilvēku....

Foto

“Nodokļu reforma” - kas tiek noklusēts

Daudz piesauktā un plaši aprunātā, bet patiesībā reti kuram zināmā “nodokļu reforma” nu ir ieguvusi daudz maz konkrētus apveidus. Un,...

Foto

Ģimenes ārsti dara pareizi, ka netic Čakšas tukšajiem „solījumiem”

Jau ilgāk nekā divas nedēļas valstī notiek ģimenes ārstu streiks. Taču nekas neliecina, ka tiks panākta vienošanās...

Foto

Atklāta vēstule valdošajai koalīcijai: IZM reforma – nodomi labi, bet izpildījums vājš

Augsti godājamais Ministru prezidenta kungs, Saeimas cienījamie frakciju vadītāji, pagājušajā nedēļā medijos atkal aktualizējās...

Foto

Latvijas sabiedrisko mediju "caurās mucas" svētās dusmas

Cēlonis melodramatiskajam sašutumam, kādā Latvijas Radio (LR) darbinieki izteica neuzticību Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un tās loceklim...

Foto

VID Cīrule „atbild” pavāram Dreibantam

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule pavāram Ērikam Dreibantam nosūtījusi to, ko pati uzskata par atbildēm uz viņa atklātajā vēstulē...

Foto

Tumsonība Īvāna gaumē

Neesmu vegāns, pat veģetārietis ne tuvu ne. Dzīvnieki nav sveši, jau kopš bērnības mūsu vai vismaz radu mājās ir bijis kāds "kustonis", arī...

Foto

Ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē restorāna bankas kontu par 2000 eiro nodokļu parādu...

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu...

Foto

Laikmeta ainiņas: futbols un nacionālisms - I

1989. gada 21. jūnija rītā pie Satekles ielas stāvvietas piebrauca tumši sarkans Ikarus autobuss. Ar tūrisma firmas Inturist atbalstu devāmies ceļojumā, kura galamērķis...

Foto

Mēs esam slikti saimnieki savā zemē

Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas...

Foto

Pa dibenu vai pa purnu

Vai nesen publicētās sarunas, kurās politiskie līderi apspriež procesus valstī, kārto lietas, mēģina slēpt iespējamus likumpārkāpumus un pakļaut medijus, raisa izbrīnu?...

Foto

NEPLP lēmums par „Pieci.lv” hibrīdkara apstākļos ir nacionālās drošības apdraudējums

Latvijas Radio darbinieki kategoriski noraida un iebilst pret pagājušajā nedēļā medijos publicēto informāciju („Diena” 07.07.2017. „Lielās...

Foto

Otrā atklātā vēstule ģenerālprokuroram Kalnmeieram un citām augstākajām valsts amatpersonām

Vai es varu lūgt jūsu uzmanību beidzot mani sadzirdēt? Zinot to, cik aizņemti jūs esat, man...

Foto

Oligarhija: kastas ģenēze un kastas misija

Latvijā drīkst nerunāt par galveno. Latvieši drīkst neapspriest galveno. Latviešiem tas ir piedodami, jo bez šīs spējas neapspriest galveno nav...

Foto

Manifests – ir laiks aizstāvēt Latviju, tautu un Satversmi

1918. gada 18. novembrī Latvijas tauta dibināja brīvu un demokrātisku valsti. Latvijas Republikas Satversmē pirmie divi panti...

Foto

Par Jelgavas pašvaldības vadības patvaļīgo lēmumu

Mēs, Jelgavas 6. vidusskolas audzēkņu vecāki, vēršamies ar lūgumu atsaukties un nepalikt vienaldzīgiem pret, mūsuprāt, Jelgavas pašvaldības vadības vienpersonisko, diktatorisko...

Foto

Georga Isersona „Jaunās karadarbības formas” un latviešu valstsgriba

Turpinot par tēmu – pazīsti savu potenciālo ienaidnieku –, jau rakstīju par ģeniālo krievu militāro domātāju Jevgēņiju Mesneru, kura...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: demogrāfija

Uz Zemes ir gājušas bojā daudzas civilizācijas. Zinātne ir noskaidrojusi bojāejas galveno iemeslu. Tas ir civilizācijas iekšējais sabrukums. Katra civilizācija ir bijusi...

Foto

Daži mazemocionāli ideju zibšņi “oligarhu lietas” sakarā

Paklausījos, palasīju dažādus materiālus, kas publiskajā infotelpā pieejami biezā slānī. Pārdomas ir vairākas:...

Foto

Oligarhi, Šlesers un Baznīca

Vai atceramies, kas pirms 15 gadiem Ainaram Šleseram palīdzēja iegūt kāroto varu un deva iespējas piedalīties Latvijas īpašumu sadalē? Tās bija kristīgās...

Foto

Kā es sarakstījos ar „Labklājības” ministriju

Vēlos pastāstīt Pietiek lasītājiem, kā es mēģināju gūt kādu atsaucību no mūsu tā saucamās „Labklājības” ministrijas – un ko es...

Foto

Atmaskot "oligarhus" ir vitāli svarīgi, bet žurnālistikas standarti ir jāievēro

Latvijas Televīzijas komentārs par žurnāla "Ir" rakstu "Preses kastrēšana", kurā atspoguļotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja...

Foto

Atklāta vēstule veselības ministrei Andai Čakšai

Piektdien, 30.jūnijā no Jums saņēmu bezpersonisku e-pastu, kas, kā saprotams, bija sūtīts daudziem un kurā Jūs mēģinājāt paskaidrot par Latvijas...

Foto

Ģimenes ārstu streiks, privātpersonu rīcība savu tiesību aizsardzībai

Pārdomas par ģimenes ārstu streiku: vai sabiedrība ir gatava ar aktīvu (uzsverot, aktīvu!) rīcību iesaistīties problēmu risināšanā? Diemžēl...

Foto

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju: labdien, Anda Čakša! Jūsu izmisuma pilnā vēstule ar tradicionālajiem politiķu solījumiem, kuriem neviens vairs...

Foto

Atklāta vēstule – atzinums par likumprojektu „Dzīvojamo telpu īres likums” un pieteikums līdzdalībai likumprojekta pilnveidošanai

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par...

Foto

Ekoloģiskā katastrofa Latvijas centrā

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad...