Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Zatlera reformu partija (ZRP) nevarēja pieļaut, ka, tai paliekot opozīcijā, tiktu izveidota mazākuma valdība ar Aivara Lemberga kontrolēto Zaļo un zemnieku savienību (ZZS), tādēļ koalīcijā ar Vienotību un Nacionālo apvienību tā centīsies realizēt solītās reformas un "darīt visu, lai tas tā nebūtu" attiecībā uz oligarhu ietekmi valdībā un Saeimā. Tāds bija eksprezidenta Valda Zatlera pamatojums, kādēļ ZRP pirmdien atkāpās no apņēmības izveidot sabiedrības saliedētības valdību kopā ar Saskaņas centru. Jautājumi par Lemberga iespējamo ietekmi uz jaunizveidoto koalīciju paliek, bet tas, pēc Zatlera vārdiem, jājautā pārējiem koalīcijas partneriem. Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, ZRP kā būtisku garantu oligarhu ietekmes izskaušanai valdības darbā saredz politiskās vadības maiņu Lemberga pēdējā varas bastionā - Satiksmes ministrijā, tāpat principiāla kauja sagaidāma par Iekšlietu ministriju. 

Iespējams, lielāku skaidrību par atmosfēru, kādā top valdība un tās ilgtspējas izredzēm, pirmdien varēja gūt nevis no partiju līderu oficiālajām runām pēc vēlā vakara stundā panāktās vienošanās, bet tās sačukstēšanās, kāda bija dzirdama Saeimas Viesu zāles fonā. Tur šai valdībai tika atvēlēts laiks no gada līdz pusotram.

To, ka koalīcijas partneri vienojušies opozīcijas partijām dot būtisku pārstāvību Saeimas amatos, daži arī uztvēruši kā atvērto durvju taktiku attiecībā pret SC, kam šī parlamenta sasaukuma trīs gados vēl var parādīties otrā iespēja. Zīmīga bija arī Valda Zatlera un SC līdera Nila Ušakova neafišētā tikšanās pirmdienas pēcpusdienā, pāris stundas pirms ZRP izšķirošajām sarunām ar Vienotību un Nacionālo apvienību. To, ka ZRP par savu izvēli SC neļāva uzzināt no medijiem vai telefoniski, bet situāciju skaidroja klātienē līderu līmenī, var uzskatīt par īpašu attiecību pazīmi.

Tā kā ne Vienotībā, ne pašā ZRP nebija pietiekama atbalsta koalīcijas izveidošanai ar SC, tad, zatleriešiem izlemjot palikt opozīcijā, faktiski vienīgā reālā alternatīva, kas jau tika apspriesta politikas aizkulisēs, bija mēģinājums izveidot mazākuma valdību no Vienotības un Nacionālās apvienības kopā ar Aivara Lemberga kontrolēto ZZS. Zatlers skaidro, ka mērķtiecīgāk un godīgāk pret ZRP vēlētājiem ir censties veikt iecerētās reformas kopā ar Vienotību un Nacionālo apvienību premjera Valda Dombrovska vadībā.

Par ZRP emcijām, piekrītot šim valdības kompromisa modelim, varēja spriest arī pēc Zatlera atturēšanās paust pārliecību, ka šī koalīcija būs brīva no oligarhu ietekmes. Atbildi uz šo jautājumu eksprezidents aicināja prasīt no topošās koalīcijas partneriem. Kas attiecas uz ZRP, tā darīšot visu, lai šādas ietekmes nebūtu. Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, šī mērķa dēļ ZRP principiāli cīnīsies par Lemberga politiskās ietekmes izskaušanu Ventspils mēra pēdējā varas bastionā Satiksmes ministrijā. Principiāla var izvērsties arī konkurence par ekonomisko grupējumu cīņās ierautās Iekšlietu ministrijas kontroli.

Pirmais signāls tam, cik mierīgs par jaunās valdības sastāvu varēs justies šķietami no varas siles atstumtais Lembergs, iespējams, būs tas, kā politiskā vadībā nonāks Ekonomikas, Finanšu, Satiksmes un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas. Caur tām iespējams kontrolēt Ventspils brīvostas valdes darbu, kas ir Lemberga būtisks ietekmes resurss, lai ar viņu rēķinātos kā ietekmīgu spēlētāju. Divu lielo pilsētu - Rīgas un Ventspils – ostu valdēs katrā ir astoņi valdes locekļi: četri attiecīgās pašvaldības pārstāvji, kurus ieceļ ar attiecīgās pilsētas domes lēmumu, un četri - Ministru kabineta iecelti valdes locekļi, kurus izvirza ekonomikas, finanšu, satiksmes un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministri. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra postenim vienā no kuluāros izskanējušajā ministru portfeļu sadalījuma variantiem tiek minēts Nacionālās apvienības politiķis Einārs Cilinskis.

Neoficiāli izskan bažas, ka oligarhu ēnas var palikt Tieslietu ministrijas gaiteņos, par ko vienam no reāliem pretendentiem uz šo amatu, tēvzemietim Gaidim Bērziņam pēdējās nedēļās kuluāros ir vairākkārt nācies atbildēt uz jautājumiem, kad un kādos apstākļos viņš pēdejo reizi ir saticis Ventspils mēru Aivaru Lembergu, tostarp vai patiesībai atbilst runas, ka viņš nesen viesojies Lemberga īpašumā Puzē. Sākotnēji atteicis, ka neatceras, Bērziņš aizvadītajā nedēļā savu atbildi Pietiek palaboja, uzsverot, ka nekad Puzē nav viesojies. Neformāli Bērziņam pielipusi palama "Lemberga advokāts", lai gan viņš Pietiek apgalvo, ka, būdams advokāts, nekad Ventspils mēra intereses nav pārstāvējis.

Redzamas "pēdas" viedoklim par Bērziņu kā par politiķi, kurš ieklausās Lemberga interesēs, atrodamas Aigara Kalvīša valdības laikā, kad tēvzemietis, būdams tieslietu ministrs, par savu padomnieku pieņēma no Ģenerālprokuratūras ar troksni aizgājušo prokuroru Gunti Akmeņkalnu, kurš bieži publicējās Ventspils mēra kontrolētajos medijos, paužot tam izdevīgus eksperta viedokļus.

Lai gan tobrīd publiskajā telpā kā vainīgās tika ķidātas gluži citas amatpersonas, savulaik augsti stāvoši avoti Kalvīša valdībā jau ar lielāku laika atkāpi Pietiek norādījuši tieši uz tieslietu ministru Bērziņu kā patieso "Puzes pastnieku", kad 2007. gada sākumā valdībā tika bīdīti tostarp ar Lemberga interesēm saistītie grozījumi drošības likumos. Bija bažas, ka tie dotu iespēju pašmāju oligarhiem ietekmēt tiesībsargājošo iestāžu darbu, iegūstot informāciju par kriminālprocesos plānotajām un veiktajām operatīvajām darbībām. Drošības likumu grozījumu afēra beidzās ar Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas izsludināto referendumu un Saeimas atpakaļgaitu tos labojot vēl pirms tautas nobalsošanas.

Novērtē šo rakstu:

29
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Agresīvā nelietība pirmsvēlēšanu melu vakcinācijā

FotoKatrām vēlēšanām ir sava morālā specifika. Vēlēšanas ir politiskās cīņas sastāvdaļa. Savukārt politiskā cīņa vienmēr ir politiķu morāles apliecinājums. Tāpēc katru vēlēšanu specifika izpaužas morālajā jomā. Tā tas ir arī sakarā ar gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām 2017.gada 3.jūnijā. Aizvadītajos mēnešos pirmsvēlēšanu politiskā cīņa apliecināja noteiktu morālo specifiku – būtisku un neatņemamu īpatnību.
Lasīt visu...

12

Beidziet slepkavot bērnus

FotoPatvaļīgi uzzīmēta velojosla Brīvības ielā. Šis attēls labi parāda, ka vietas pietiek visiem – gan gājējiem, gan riteņbraucēju infrastruktūrai, gan sabiedriskajam transportam, gan pārējam autotransportam.
Lasīt visu...

21

Atklātā vēstule kandidātiem uz Rīgas domes priekšsēdētāja amatu

FotoPirms atdot balsi par vienu no Jums Rīgas domes vēlēšanās, mēs, Rīgas iedzīvotāji, aicinām atsaukties un izvērtēt notiekošo Rīgā. Jūsu uzmanība tagad objektīvi ir vērsta uz vēlētāju balsīm. Mēs, izmantojot šo apstākli, esam spiesti lūgt Jūsu atbalstu saistībā ar mūsu tiesību aizskārumu laika posmā no 2011. gada līdz pat šim brīdim, 2017. gada maijam. Tālāk izklāstītais būtiski skar ne tikai mūsu situāciju, bet gan attiecas uz ikvienu Rīgas iedzīvotāju.
Lasīt visu...

6

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

FotoJāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus.
Lasīt visu...

12

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

FotoGarkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā tādā Mežonīgo Rietumu šerifu pilsētā, - ir domei labvēlīgie un nelabvēlīgie rajoni, kā arī pareizie cilvēki, kam pilsētiņā atļauts faktiski viss.
Lasīt visu...

12

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

FotoDrīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami risināmu problēmu, un no ministres, kura daudzus gadus šajā jomā ir strādājusi, mums ir tiesības gaidīt taustāmus rezultātus arī bez īpaša iešūpošanās perioda, kā to solīja premjers Māris Kučinskis un topošā amata kandidāte. Gads būs pagājis, taču vai mēs varam nosaukt kaut vienu veselības ministres sasniegumu, kaut vienu izcīnītu uzvaru pacientu un medicīnas darbinieku interesēs?
Lasīt visu...

21

Fotogrāfe un divas mammas

FotoSociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja daudz un dažādas diskusijas par to, ko var un ko nevar darīt privātpersona, sniedzot savus pakalpojumus. Netrūka arī to, kuri jautāja manu kā jurista viedokli par notikušo.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

Latvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda,...

Foto

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas...

Foto

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

Latvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota...

Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...