Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Zatlera reformu partija (ZRP) nevarēja pieļaut, ka, tai paliekot opozīcijā, tiktu izveidota mazākuma valdība ar Aivara Lemberga kontrolēto Zaļo un zemnieku savienību (ZZS), tādēļ koalīcijā ar Vienotību un Nacionālo apvienību tā centīsies realizēt solītās reformas un "darīt visu, lai tas tā nebūtu" attiecībā uz oligarhu ietekmi valdībā un Saeimā. Tāds bija eksprezidenta Valda Zatlera pamatojums, kādēļ ZRP pirmdien atkāpās no apņēmības izveidot sabiedrības saliedētības valdību kopā ar Saskaņas centru. Jautājumi par Lemberga iespējamo ietekmi uz jaunizveidoto koalīciju paliek, bet tas, pēc Zatlera vārdiem, jājautā pārējiem koalīcijas partneriem. Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, ZRP kā būtisku garantu oligarhu ietekmes izskaušanai valdības darbā saredz politiskās vadības maiņu Lemberga pēdējā varas bastionā - Satiksmes ministrijā, tāpat principiāla kauja sagaidāma par Iekšlietu ministriju. 

Iespējams, lielāku skaidrību par atmosfēru, kādā top valdība un tās ilgtspējas izredzēm, pirmdien varēja gūt nevis no partiju līderu oficiālajām runām pēc vēlā vakara stundā panāktās vienošanās, bet tās sačukstēšanās, kāda bija dzirdama Saeimas Viesu zāles fonā. Tur šai valdībai tika atvēlēts laiks no gada līdz pusotram.

To, ka koalīcijas partneri vienojušies opozīcijas partijām dot būtisku pārstāvību Saeimas amatos, daži arī uztvēruši kā atvērto durvju taktiku attiecībā pret SC, kam šī parlamenta sasaukuma trīs gados vēl var parādīties otrā iespēja. Zīmīga bija arī Valda Zatlera un SC līdera Nila Ušakova neafišētā tikšanās pirmdienas pēcpusdienā, pāris stundas pirms ZRP izšķirošajām sarunām ar Vienotību un Nacionālo apvienību. To, ka ZRP par savu izvēli SC neļāva uzzināt no medijiem vai telefoniski, bet situāciju skaidroja klātienē līderu līmenī, var uzskatīt par īpašu attiecību pazīmi.

Tā kā ne Vienotībā, ne pašā ZRP nebija pietiekama atbalsta koalīcijas izveidošanai ar SC, tad, zatleriešiem izlemjot palikt opozīcijā, faktiski vienīgā reālā alternatīva, kas jau tika apspriesta politikas aizkulisēs, bija mēģinājums izveidot mazākuma valdību no Vienotības un Nacionālās apvienības kopā ar Aivara Lemberga kontrolēto ZZS. Zatlers skaidro, ka mērķtiecīgāk un godīgāk pret ZRP vēlētājiem ir censties veikt iecerētās reformas kopā ar Vienotību un Nacionālo apvienību premjera Valda Dombrovska vadībā.

Par ZRP emcijām, piekrītot šim valdības kompromisa modelim, varēja spriest arī pēc Zatlera atturēšanās paust pārliecību, ka šī koalīcija būs brīva no oligarhu ietekmes. Atbildi uz šo jautājumu eksprezidents aicināja prasīt no topošās koalīcijas partneriem. Kas attiecas uz ZRP, tā darīšot visu, lai šādas ietekmes nebūtu. Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, šī mērķa dēļ ZRP principiāli cīnīsies par Lemberga politiskās ietekmes izskaušanu Ventspils mēra pēdējā varas bastionā Satiksmes ministrijā. Principiāla var izvērsties arī konkurence par ekonomisko grupējumu cīņās ierautās Iekšlietu ministrijas kontroli.

Pirmais signāls tam, cik mierīgs par jaunās valdības sastāvu varēs justies šķietami no varas siles atstumtais Lembergs, iespējams, būs tas, kā politiskā vadībā nonāks Ekonomikas, Finanšu, Satiksmes un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas. Caur tām iespējams kontrolēt Ventspils brīvostas valdes darbu, kas ir Lemberga būtisks ietekmes resurss, lai ar viņu rēķinātos kā ietekmīgu spēlētāju. Divu lielo pilsētu - Rīgas un Ventspils – ostu valdēs katrā ir astoņi valdes locekļi: četri attiecīgās pašvaldības pārstāvji, kurus ieceļ ar attiecīgās pilsētas domes lēmumu, un četri - Ministru kabineta iecelti valdes locekļi, kurus izvirza ekonomikas, finanšu, satiksmes un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministri. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra postenim vienā no kuluāros izskanējušajā ministru portfeļu sadalījuma variantiem tiek minēts Nacionālās apvienības politiķis Einārs Cilinskis.

Neoficiāli izskan bažas, ka oligarhu ēnas var palikt Tieslietu ministrijas gaiteņos, par ko vienam no reāliem pretendentiem uz šo amatu, tēvzemietim Gaidim Bērziņam pēdējās nedēļās kuluāros ir vairākkārt nācies atbildēt uz jautājumiem, kad un kādos apstākļos viņš pēdejo reizi ir saticis Ventspils mēru Aivaru Lembergu, tostarp vai patiesībai atbilst runas, ka viņš nesen viesojies Lemberga īpašumā Puzē. Sākotnēji atteicis, ka neatceras, Bērziņš aizvadītajā nedēļā savu atbildi Pietiek palaboja, uzsverot, ka nekad Puzē nav viesojies. Neformāli Bērziņam pielipusi palama "Lemberga advokāts", lai gan viņš Pietiek apgalvo, ka, būdams advokāts, nekad Ventspils mēra intereses nav pārstāvējis.

Redzamas "pēdas" viedoklim par Bērziņu kā par politiķi, kurš ieklausās Lemberga interesēs, atrodamas Aigara Kalvīša valdības laikā, kad tēvzemietis, būdams tieslietu ministrs, par savu padomnieku pieņēma no Ģenerālprokuratūras ar troksni aizgājušo prokuroru Gunti Akmeņkalnu, kurš bieži publicējās Ventspils mēra kontrolētajos medijos, paužot tam izdevīgus eksperta viedokļus.

Lai gan tobrīd publiskajā telpā kā vainīgās tika ķidātas gluži citas amatpersonas, savulaik augsti stāvoši avoti Kalvīša valdībā jau ar lielāku laika atkāpi Pietiek norādījuši tieši uz tieslietu ministru Bērziņu kā patieso "Puzes pastnieku", kad 2007. gada sākumā valdībā tika bīdīti tostarp ar Lemberga interesēm saistītie grozījumi drošības likumos. Bija bažas, ka tie dotu iespēju pašmāju oligarhiem ietekmēt tiesībsargājošo iestāžu darbu, iegūstot informāciju par kriminālprocesos plānotajām un veiktajām operatīvajām darbībām. Drošības likumu grozījumu afēra beidzās ar Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas izsludināto referendumu un Saeimas atpakaļgaitu tos labojot vēl pirms tautas nobalsošanas.

Novērtē šo rakstu:

29
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Par Valsts sekretāru sanāksmē izsludināto Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidācijas rīkojuma projektu

FotoJāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (turpmāk – JVLMA) ir iepazinusies ar 26. janvāra Valsts sekretāru sanāksmē pieteikto projektu “Par Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidāciju” un konceptuāli piekrīt, RPIVA reorganizācijas gadījumā, pārņemt Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (turpmāk – RPIVA) profesionālās bakalaura studiju programmas “Deju un ritmikas skolotājs”, profesionālās bakalaura studiju programmas “Mūzikas skolotājs”, profesionālās maģistra studiju programmas “Dejas pedagoģija” un profesionālās maģistra studiju programmas “Mūzikas pedagoģija” īstenošanu. To apstiprina arī 2017. gada 18. janvārī JVLMA Senātā pieņemtais lēmums.
Lasīt visu...

21

Vēlreiz par legalizētās parazitēšanas politekonomiku

FotoDalītā īpašuma un piespiedu zemes nomas problēma atjaunotajā Latvijā sākās ar likuma “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās” pieņemšanu 1991. gada 20. novembrī. Zemes reformas mērķis tika definēts likuma 2. pantā: “Zemes reformas mērķis ir pakāpeniskas valsts īpašuma denacionalizācijas, konversijas, privatizācijas un nelikumīgi atsavinātu zemes īpašumu atdošanas gaitā pārkārtot zemes īpašuma un zemes lietošanas tiesiskās, sociālās un ekonomiskās attiecības pilsētās, lai veicinātu sabiedrības interesēm atbilstošas pilsētu apbūves veidošanos, zemes aizsardzību un racionālu izmantošanu.”
Lasīt visu...

6

“Valsts nekustamo īpašumu” legālais reiderisms gripas epidēmijas kulminācijā atstāj bez ģimenes ārsta 4000 pacientu

FotoNo „likumīgā reiderisma” un citām trešo pušu interešu vadītām shēmām mazāk ietekmīgā iesaistītā puse cieš katru dienu. Par šādām situācijām nereti nerunā vai ar netaisnību mēģina cīnīties klusībā, iesaistot tiesībsargājošās institūcijas. Bieži vien puse, kuras intereses šādās shēmās vistiešākā veidā tiek aizskartas un tiesības – ignorētas, jūtas bezspēcīga pārējo iesaistīto pušu priekšā, kas kopā strādā vienota mērķa labā. Tomēr ir gadījumi, kad klusēt vairs nevar, un par vienu no tādiem – turpmākā tekstā, jo tas skāris vismaz 4000 pacientu tiesības uz valsts nodrošinātiem medicīniskiem pakalpojumiem, iespēju tos saņemt no uzticamas, iemīļotas ārstniecības iestādes.
Lasīt visu...

13

Reideris aizēno vēlēšanas

FotoVēlēšanu elektronisku balsu skaitīšanas sistēmas izstrādātājs Renārs Kadžulis (attēlā) reiderisma ceļā pērnā gada nogalē pārņēmis dzīvokļu īpašnieku biedrību „Ozolaines nami”.
Lasīt visu...

21

Vēstule Saeimas Ārlietu komisijai – nepieciešams neatkarīgs pētījums par CETA ietekmi uz Latviju

Foto2016.gada 30.oktobrī Eiropas Savienība un Kanāda parakstīja Eiropas Savienības un Kanādas Visaptverošo ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu (turpmāk tekstā - CETA), kas bija iespējams tikai pēc intensīvām sarunām un īpašo atrunu iekļaušanu, panākot Beļģijas akceptu nolīguma parakstīšanai.
Lasīt visu...

13

Balagāns, kas tiek uzdots par lielo plēsēju aizsardzības plāna apspriešanu

FotoPašlaik paklusām, sabiedrībai nezinot, notiek mūsu lielo plēsēju - lūša, vilka un brūnā lāča aizsardzības plāna apspriešana, ko administrē Latvijas Vides aizsardzības fonds (LVAF) un šobrīd veic Mežzinātnes institūts  „Silava": https://www.lvafa.gov.lv/projekts?ticker=1-08/189/20
Lasīt visu...

13

Gaļas stulbums

FotoGunitas Kaņepes nošautās lūšu mātes skandāls deva iespēju vietējiem gaiļiem - kuri sevi dēvē par „medniekiem” - publiski nodemonstrēt savu trulumu, stulbumu un uzpūtību visā krāšņumā. Dažu dienu laikā savus uzskatus par ne-medniekiem pauda Zemkopības ministrijas ierēdņi Valters Lūsis un Jānis Bārs, kā arī mednieku organizāciju vadītāji Jānis Baumanis un Haralds Barviks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jautājumi aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim par Nacionālo bruņoto spēku mehanizāciju

Valsts aizsardzības koncepcijās (2012-2016, 2016-), iepriekš pieņemtas Saeimā 2012.gada 10. maijā, 2016. gada 16. jūnijā, ir...

Foto

Privatizēto daudzdzīvokļu māju pārvaldīšanā gadsimta “bardaks”

Šāds secinājums izriet ne tikai no viena piemēra, ko aprakstīšu. Vai katru dienu var saskarties, kad Rīgā pielieto zemes piespiedu...

Foto

Intelektuālā viagra deputātiem

2017.gada 1.martā latviešiem uzzied jauna dzīve. Lieli prieki būs latviešu elektorātam. Šajā dienā darbību sāks Saeimas Analītiskais dienests. Tā uzdevums „nodrošināt aprakstošu un...

Foto

Kāds simbols, tāda tauta: Jūlijs Krūmiņš pret Jāņa Jurkāna viedokli saistībā ar VVF un viņas „blata kapu”

Janvārī prese daudz rakstīja par Vairas Vīķes-Freibergas piedzīvojumiem, kad...

Foto

Deputātu jautājumi par pamatojumu labklājības ministra Jāņa Reira apgalvojumiem par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

Šī gada 1. februārī Jums tika iesniegti jautājumi (Nr.251/J/12) ar lūgumu sniegt...

Foto

Deputātu jautājumi Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidru informāciju par Stradiņu slimnīcas jaunā korpusa būvniecības izmaksām

Vairākos deputātu jautājumos esam Jums uzdevuši jautājumus par Paula Stradiņa Klīniskās...

Foto

Spriņģe, Elksne un Tjarve: aicinām respektēt mūsu īpašo lomu sabiedrībā

Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA), Latvijas Televīzijas un žurnāla "Ir" atklātā vēstule ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, kopijas -...

Foto

Balsojums par CETA šādā redakcijā ir balsojums pret Latvijas mazo un vidējo uzņēmēju interesēm

Eiropas Parlaments Strasbūrā 15. februārī nobalsoja par brīvās tirdzniecības līguma ar Kanādu...

Foto

Uzcelt pieminekli, nepiesmejot piemiņu

Biedrības “Latgolys Saeima” ir vērsusies pie Rēzeknes domes priekšsēdētāja, Latgales kongresa simtgades pieminekļa autora un kultūras ministres ar atklātu vēstuli par Latgales...

Foto

Drošības policija: žurnālisti neesot likumdevēji, lai interpretētu likumus

Otrdien biju uzaicināts uz Drošības policiju sniegt liecības kriminālprocesā, kas ir uzsākts par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu, kura...

Foto

Cīņa par komfortu, ne pret noziedzību

Eirodeputātes Ivetas Grigules „piespiedu brīvprātīgā” izstāšanās no ZZS dod netiešu ieganstu cerībām: valdība varbūt saņems dūšu un neizcūkos iespēju noziedzības...

Foto

Kā man gāja Drošības policijā

“Kuram gan citam var uzticēties, ja ne Drošības policijai?” ņipra sarkanmate vaicā, kad norādu, ka Drošības policijā izvietotajiem mantu glabāšanas skapīšiem...

Foto

Laikmeta ainiņas V (Valentīndienas noskaņās)

Romantiskam stāstam esot jābūt kā nobriedušam vīnam - nedaudz neticamam un reibinošas domas raisošam. Ar stāstu sākas vīrieša un sievietes attiecības,...

Foto

Krimināli tiesātais Poikāns ir kaitnieks, Meroni personiski man naudu nemaksā

Esmu saņēmis daudzus jautājumus epastos un sociālajos tīklos. Artus, kas notiek? Kāpēc Tu neatbildi uz visiem...

Foto

Par to, kāpēc „labējās partijas nerunā ar krievvalodīgajiem”

Nolēmu uzrakstīt atbildi Olgas Dragiļevas rakstam “Vēlētājs miskastē”. Rakstā kritizētas t.s. latviskās (vai politkorektāk - labējās) partijas par to,...

Foto

JKP no 2018. gada Rīgā ieviesīs bezmaksas sabiedrisko transportu

Pirmais darbs, ko Jaunā konservatīvā partija (JKP) darīs Rīgas domē (RD), ir visu pašvaldības uzņēmumu audits. Tādā...

Foto

Cenzūra uzstāties KPV LV partijas kongresā

Šī ir manis sagatavotā uzruna KPV LV partijas kongresam, ko esmu spiests nosūtīt medijiem, jo partijas valde aizliedz partijas biedriem...

Foto

Par vienu bezkaunīgu un melīgu piektklasnieku

Jūtos parādā savu viedokli par raidījumā deFacto rādīto sižetu pagājušā svētdienā. Tā kā Artuss (mans draugs, kā viņš sižetā apgalvoja) mani no...

Foto

Publiski atklāta vēstule SAB direktoram J. Maizīša kungam no LR 12.Saeimas deputāta Valda Kalnozola

Kā Latvijas Republikas pilsoņu ievēlēts 12.Saeimas deputāts vēršos pie Jums ar šādiem...

Foto

Karalis ir miris, lai dzīvo karalis! jeb Kādēļ es neraudāšu Latvijas valsts bērēs

Es apzinos, ka šāds virsraksts var tikt uzskatīts par visai provokatīvu un varu...

Foto

Pārbūves mantojums: perversijas deserts

Pēcpadomju gados latviešu garīgajā kultūrā nepatīkams jaunums ir masveidīgā pievēršanās perversajam. Tas tiek darīts ar īpašu entuziasmu un lepnumu un, iespējams, ne...

Foto

Kā valdība pieļāva, ka notiek gadu desmitos mērāma medicīnas darbinieku pazemošana?

Ģimenes ārsts ir pašnodarbinātais. Viņa rīcībā ir darbinieki - sertificēts ārsta palīgs un medmāsa. To...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos nosaukt atbildīgos saistībā ar “e-veselības” projekta ieviešanas darbiem

Jums tika sagatavoti un iesniegti deputātu jautājumi sniegt konkrētu informāciju par...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidras atbildes saistībā ar “e-veselības” izmaksu pamatotību

Rūpīgi iepazīstoties ar visu Jūsu sniegto informāciju, nākas secināt, ka Jūs...