Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Satversmes tiesa (ST) piektdien nolēma izskatīt lietu par valodas referenduma atbilstību Satversmei, tomēr vienlaikus noraidīja Saeimas deputātu lūgumu līdz sprieduma pasludināšanai apturēt 18. februārī gaidāmo referendumu. Piepildījās Pietiek prognozes, ka ST savu lēmumu neapturēt referendumu pamatos ar argumentiem, kas jau pirms 5 gadiem izskanēja, atsakot Latvijas-Krievijas robežlīguma apstiprināšanas procesu. Tā kā Centrālā vēlēšanu komisija ar savu lēmumu jau ir uzsākusi tautas nobalsošanas procedūru par otrās valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai, apturot referendumu, ST iejauktos tautas likumdošanas tiesībās, paziņojot lēmumu, norādīja ST priekšsēdētājs Gunārs Kūtris.

Pietiek jau rakstīja, ka ST piektdien bija jāpieņem lēmums gan par to, vai ierosināt lietu par konstitucionālo sūdzību, kurā Saeimas deputāti no Nacionālās apvienības un Vienotības apstrīd referendumu par otrās valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai, gan arī par to, vai apmierināt prasību par 18. februārī plānotā refeenduma apturēšanu. Pēc Pietiek avotu, starp kuriem ir konstitucionālo tiesību eksperti, prognozēm ST bija jāierosina lieta un turpmākos mēnešus jāvērtē šī referenduma konstitucionalitāte, bet jautājumā par referenduma apturēšanu ST lēmumam bija jābūt noraidošam un 18. februārī pilsoņiem jāļauj paust savu gribu. Šajās prognozēs, kas nu piepildījušās, Pietiek avoti atsaucās uz precedentu - ST 2007. gada 10. maija lēmumu, kurā tā noraidīja deputātu prasību apturēt Latvijas-Krievijas robežlīguma apstiprināšanas procesu.

2007. gada 10. maija rīcības sēdē, kurā tika pieņemts lēmums neapturēt robežlīguma apstiprināšanu, kas var kalpot par precedentu arī valodas referenduma lietā, piedalījās vairāki ST tiesneši, kuriem lēmums bija jāpieņem arī piektdien, - Gunārs Kūtris, Kaspars Balodis, Aija Branta un Uldis Ķinis.

Pašlaik deputāti vērsušies ST, uzskatot, ka šāds referendums par otrās valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai atbilst Satversmei, kā arī lūguši apturēt referenduma norisi līdz brīdim, kad ST pasludinās spriedumu šajā lietā, ja tā vispār tiks pieņemta izskatīšanai. Piektdien ST vajadzēja paziņot abus lēmumus - gan to, vai lieta tiek pieņemta izskatīšanai, gan to, vai līdz sprieduma pasludināšanai referenduma norise būtu apturama. Prasība par referenduma apturēšanu saistīta ar to, ka tam jānotiek jau 18. februārī, bet ST spriedums šajā lietā gaidāms ne ātrāk kā pēc pusgada.

Līdz ar to deputāti, lūdzot apturēt referendumu līdz sprieduma pieņemšanai, vērsās pie ST ar argumentu, ka, ja referendums notikšot pirms sprieduma, būšot apgrūtināta tā izpilde. Ja gadījumā referenduma rezultāts tā iniciatoriem būtu pozitīvs un Latvijā kā otrā valsts valoda tiktu ieviesta krievu valoda, bet ST vēlāk atzītu, ka referendums nav bijis konstitucionāls, Saeimai būtu pienākums nekavējoties gādāt par iepriekšējās situācijas atjaunošanu. „Tomēr šādā situācijā Saeimas rīcībā nebūtu piemērotu līdzekļu, lai atgrieztu situāciju, kāda bija pirms tautas nobalsošanas sarīkošanas, jo Saeimai nav tiesību vienpersoniski grozīt valsts pamatus,” uzskata deputāti, prasot ST apturēt referendumu.

2007. gadā 21 Saeimas deputāts, no kuriem liela daļa pašlaik pārstāv Vienotību, ar līdzīgiem argumentiem lūdza ST apturēt Latvijas-Krievijas robežlīguma apstiprināšanu, jo ST bija apstrīdēta paša robežlīguma atbilstība Satversmei, ka arī pilnvarojuma valdībai parakstīt šo robežlīgumu parakstīt atbilstība 4. maija deklarācijai. Līdz ar to, ja robežlīgums tiktu ratificēts līdz spriedumam, varētu būt apgrūtināta tā izpilde, - tā toreiz līdzīgi kā tagad gadījumā ar valodas referenduma apturēšanu argumentēja konstitucionālās sūdzības iesniedzēji.

Robežlīguma lietā ST rīcības sēdē secināja, ka jautājums par robežlīguma apstiprināšanas apturēšanu saistīts nevis ar lietas izlemšanu pēc būtības, bet gan ar procesuāla jautājuma izskatīšanu, jo jautājums par pagaidu līdzekļu piemērošanu ir procesuāls jautājums.

Pirms gandrīz pieciem gadiem noraidot Saeimas deputātu lūgumu apturēt robežlīguma apstiprināšanu, ST rīcības sēdē norādīja, ka tas būtu pretrunā ar varas dalīšanas principu. „Ievērojot valsts varas dalīšanas principu, Satversmes tiesa nav tiesīga apturēt likuma pieņemšanas procedūru Saeimā,” toreiz norādīja ST. Saskaņā ar Satversmes 64. pantu likumdošanas tiesības, t.i. tiesības kādu jautājumu noregulēt ar likumu ir nodotas Saeimai un pilsoņu kopumam. Satversme nepiešķir Satversmes tiesai tiesības iejaukties likumdošanas procesā, robežlīguma apturēšanas lietā uzsvēra ST.

Iespējams, prognozējot šādu ST argumentu, valodas referenduma apstrīdētāji atsaucas uz ST lēmumu neapturēt robežlīguma apstiprināšanu, uzsverot, ka atšķirībā no robežlīguma lietas apstākļiem konkrētajā gadījumā nevienas valsts varas institūcijas rīcībā nav tiesisku līdzekļu, lai apturētu tautas nobalsošanu un šādi līdzekļi ir tikai ST rīcībā. Līdz ar to varas dalīšanas princips, pēc pieteicēju domām, apturot referendumu, nebūtu pārkāpts.

Tomēr ST savā 2007. gada 10. maija lēmumā noraidīt deputātu lūgumu par robežlīguma apstiprināšanas apturēšanu kā varas dalīšanas principu pārkāpjošu, arī atgādināja, ka „Latvijas valsts kompetence Satversmē ir sadalīta starp tajā minētajām valsts varas konstitucionālajām institūcijām – Latvijas pilsoņu kopumu, Saeimu, Valsts prezidentu, Ministru kabinetu, Valsts kontroli, tiesām un Satversmes tiesu". ST lēmumu apturēt valodas referendumu varētu tulkot arī kā iejaukšanos Latvijas pilsoņu kopuma kompetencē, jo tam tiktu liegts paust savu gribu referendumā.

Novērtē šo rakstu:

13
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Skarba replika par PVN un tiesām

FotoAr tiesisku valsti katrs var saprast ko citu – citam tā ir pārliecība, ka par katru noziegumu katrs noziedznieks tiks sodīts, citam – iespēja izbaudīt sava darba vai īpašuma augļus, citam – pārliecība, ka birojā neieradīsies reketieri un nepieprasīs samaksu par “jumtu”. Dažkārt „jumts” ir skaisti tērpies tiesneša, pašvaldības uzņēmuma vai politiski valdošas partijas paskatā. Man tiesiska valsts citu, prozaiskāku izpratņu starpā nozīmē arī to, ka, vēršoties tiesā, varu paļauties uz likuma varu un likuma nemainīgu piemērošanu.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule – iesniegums par padomju tiesību doktrīnai tipisku principu ietveršanu ārstu sertifikācijas procesa pārraudzībā

FotoIesniedzējs atgādina, ka iepriekšējā sarakstē jau tika informējis Ministru prezidentu un Valsts prezidentu par Veselības ministrijas faktisko atteikumu veikt viņa kā ārstniecības personas resertifikācijas procesa tiesiskuma pārraudzību.
Lasīt visu...

21

Par dalītā īpašuma neatbilstību LR Satversmei: faktiski atjaunotas feodālās privilēģijas un likvidēta demokrātija

FotoTiesiskais pamats dalītā īpašuma radīšanai Latvijas pilsētās tika izveidots 1991. gada 20. novembrī, pieņemot likumu “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās”. Zemes reformas mērķis tika pasludināts šā likuma 2. pantā:
Lasīt visu...

21

Tāda ir bijusi un ir tā sauktā politiskā NEgriba

FotoGarāmejot kārtējo reizi uzmetu aci nu jau vairāk nekā 20 gadu gaitā savāktajai DVD kolekcijai (lauvas tiesa jau izdalīta pa labi un pa kreisi - jo no filmām un koncertierakstiem jau ir jēga tikai tad, ja tās skatās un tos klausās; tāpat kā no grāmatām - tikai tad, ja tās lasa). Tajā uzmestajā acī iekrita dažu, atsevišķi noliktu filmu ripuļu vāciņi.
Lasīt visu...

12

Par uzpūsto depresijas problēmu

FotoJau vairāku gadu garumā saziņas līdzekļos dzirdam, redzam un lasām psihiatrijas „korifeju” izteikumus, ka Latvijā esot pāri par 100 000 t.s. „depresijas slimnieku”, no kuriem tikai maza daļa regulāri ārstējoties, bet pārējie esot atstāti likteņa varā, un valstij vajagot kaut ko darīt šinī sakarā. It sevišķi lielu centību augstāk minētās idejas propagandēšanā izrāda dakterīši Elmārs Rancāns, Elmārs Tērauds un Biruta Kupča.
Lasīt visu...

21

Kleptomānijas cēlonis

FotoRetrospektīvi izzinoša ekskursija uz lietišķo pierādījumu muzeju nav vajadzīga. Nav vajadzīgs intelektuālais reids aizvadīto 27 gadu vēsturē. Latvijas Republika kā krimināla valsts ar ideālu noziegumu brīvību ir starptautiski vispārzināms fakts.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mēs atsakāmies no savas valsts, atstājot to neliešu bariņa rokās

Atbilstoši oficiālajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada janvārī Latvijā dzīvoja 1 miljons 953 tūkstoši cilvēku....

Foto

“Nodokļu reforma” - kas tiek noklusēts

Daudz piesauktā un plaši aprunātā, bet patiesībā reti kuram zināmā “nodokļu reforma” nu ir ieguvusi daudz maz konkrētus apveidus. Un,...

Foto

Ģimenes ārsti dara pareizi, ka netic Čakšas tukšajiem „solījumiem”

Jau ilgāk nekā divas nedēļas valstī notiek ģimenes ārstu streiks. Taču nekas neliecina, ka tiks panākta vienošanās...

Foto

Atklāta vēstule valdošajai koalīcijai: IZM reforma – nodomi labi, bet izpildījums vājš

Augsti godājamais Ministru prezidenta kungs, Saeimas cienījamie frakciju vadītāji, pagājušajā nedēļā medijos atkal aktualizējās...

Foto

Latvijas sabiedrisko mediju "caurās mucas" svētās dusmas

Cēlonis melodramatiskajam sašutumam, kādā Latvijas Radio (LR) darbinieki izteica neuzticību Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un tās loceklim...

Foto

VID Cīrule „atbild” pavāram Dreibantam

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule pavāram Ērikam Dreibantam nosūtījusi to, ko pati uzskata par atbildēm uz viņa atklātajā vēstulē...

Foto

Tumsonība Īvāna gaumē

Neesmu vegāns, pat veģetārietis ne tuvu ne. Dzīvnieki nav sveši, jau kopš bērnības mūsu vai vismaz radu mājās ir bijis kāds "kustonis", arī...

Foto

Ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē restorāna bankas kontu par 2000 eiro nodokļu parādu...

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu...

Foto

Laikmeta ainiņas: futbols un nacionālisms - I

1989. gada 21. jūnija rītā pie Satekles ielas stāvvietas piebrauca tumši sarkans Ikarus autobuss. Ar tūrisma firmas Inturist atbalstu devāmies ceļojumā, kura galamērķis...

Foto

Mēs esam slikti saimnieki savā zemē

Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas...

Foto

Pa dibenu vai pa purnu

Vai nesen publicētās sarunas, kurās politiskie līderi apspriež procesus valstī, kārto lietas, mēģina slēpt iespējamus likumpārkāpumus un pakļaut medijus, raisa izbrīnu?...

Foto

NEPLP lēmums par „Pieci.lv” hibrīdkara apstākļos ir nacionālās drošības apdraudējums

Latvijas Radio darbinieki kategoriski noraida un iebilst pret pagājušajā nedēļā medijos publicēto informāciju („Diena” 07.07.2017. „Lielās...

Foto

Otrā atklātā vēstule ģenerālprokuroram Kalnmeieram un citām augstākajām valsts amatpersonām

Vai es varu lūgt jūsu uzmanību beidzot mani sadzirdēt? Zinot to, cik aizņemti jūs esat, man...

Foto

Oligarhija: kastas ģenēze un kastas misija

Latvijā drīkst nerunāt par galveno. Latvieši drīkst neapspriest galveno. Latviešiem tas ir piedodami, jo bez šīs spējas neapspriest galveno nav...

Foto

Manifests – ir laiks aizstāvēt Latviju, tautu un Satversmi

1918. gada 18. novembrī Latvijas tauta dibināja brīvu un demokrātisku valsti. Latvijas Republikas Satversmē pirmie divi panti...

Foto

Par Jelgavas pašvaldības vadības patvaļīgo lēmumu

Mēs, Jelgavas 6. vidusskolas audzēkņu vecāki, vēršamies ar lūgumu atsaukties un nepalikt vienaldzīgiem pret, mūsuprāt, Jelgavas pašvaldības vadības vienpersonisko, diktatorisko...

Foto

Georga Isersona „Jaunās karadarbības formas” un latviešu valstsgriba

Turpinot par tēmu – pazīsti savu potenciālo ienaidnieku –, jau rakstīju par ģeniālo krievu militāro domātāju Jevgēņiju Mesneru, kura...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: demogrāfija

Uz Zemes ir gājušas bojā daudzas civilizācijas. Zinātne ir noskaidrojusi bojāejas galveno iemeslu. Tas ir civilizācijas iekšējais sabrukums. Katra civilizācija ir bijusi...

Foto

Daži mazemocionāli ideju zibšņi “oligarhu lietas” sakarā

Paklausījos, palasīju dažādus materiālus, kas publiskajā infotelpā pieejami biezā slānī. Pārdomas ir vairākas:...

Foto

Oligarhi, Šlesers un Baznīca

Vai atceramies, kas pirms 15 gadiem Ainaram Šleseram palīdzēja iegūt kāroto varu un deva iespējas piedalīties Latvijas īpašumu sadalē? Tās bija kristīgās...

Foto

Kā es sarakstījos ar „Labklājības” ministriju

Vēlos pastāstīt Pietiek lasītājiem, kā es mēģināju gūt kādu atsaucību no mūsu tā saucamās „Labklājības” ministrijas – un ko es...

Foto

Atmaskot "oligarhus" ir vitāli svarīgi, bet žurnālistikas standarti ir jāievēro

Latvijas Televīzijas komentārs par žurnāla "Ir" rakstu "Preses kastrēšana", kurā atspoguļotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja...

Foto

Atklāta vēstule veselības ministrei Andai Čakšai

Piektdien, 30.jūnijā no Jums saņēmu bezpersonisku e-pastu, kas, kā saprotams, bija sūtīts daudziem un kurā Jūs mēģinājāt paskaidrot par Latvijas...

Foto

Ģimenes ārstu streiks, privātpersonu rīcība savu tiesību aizsardzībai

Pārdomas par ģimenes ārstu streiku: vai sabiedrība ir gatava ar aktīvu (uzsverot, aktīvu!) rīcību iesaistīties problēmu risināšanā? Diemžēl...

Foto

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju: labdien, Anda Čakša! Jūsu izmisuma pilnā vēstule ar tradicionālajiem politiķu solījumiem, kuriem neviens vairs...

Foto

Atklāta vēstule – atzinums par likumprojektu „Dzīvojamo telpu īres likums” un pieteikums līdzdalībai likumprojekta pilnveidošanai

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par...

Foto

Ekoloģiskā katastrofa Latvijas centrā

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad...