Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Satversmes tiesa (ST) piektdien nolēma izskatīt lietu par valodas referenduma atbilstību Satversmei, tomēr vienlaikus noraidīja Saeimas deputātu lūgumu līdz sprieduma pasludināšanai apturēt 18. februārī gaidāmo referendumu. Piepildījās Pietiek prognozes, ka ST savu lēmumu neapturēt referendumu pamatos ar argumentiem, kas jau pirms 5 gadiem izskanēja, atsakot Latvijas-Krievijas robežlīguma apstiprināšanas procesu. Tā kā Centrālā vēlēšanu komisija ar savu lēmumu jau ir uzsākusi tautas nobalsošanas procedūru par otrās valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai, apturot referendumu, ST iejauktos tautas likumdošanas tiesībās, paziņojot lēmumu, norādīja ST priekšsēdētājs Gunārs Kūtris.

Pietiek jau rakstīja, ka ST piektdien bija jāpieņem lēmums gan par to, vai ierosināt lietu par konstitucionālo sūdzību, kurā Saeimas deputāti no Nacionālās apvienības un Vienotības apstrīd referendumu par otrās valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai, gan arī par to, vai apmierināt prasību par 18. februārī plānotā refeenduma apturēšanu. Pēc Pietiek avotu, starp kuriem ir konstitucionālo tiesību eksperti, prognozēm ST bija jāierosina lieta un turpmākos mēnešus jāvērtē šī referenduma konstitucionalitāte, bet jautājumā par referenduma apturēšanu ST lēmumam bija jābūt noraidošam un 18. februārī pilsoņiem jāļauj paust savu gribu. Šajās prognozēs, kas nu piepildījušās, Pietiek avoti atsaucās uz precedentu - ST 2007. gada 10. maija lēmumu, kurā tā noraidīja deputātu prasību apturēt Latvijas-Krievijas robežlīguma apstiprināšanas procesu.

2007. gada 10. maija rīcības sēdē, kurā tika pieņemts lēmums neapturēt robežlīguma apstiprināšanu, kas var kalpot par precedentu arī valodas referenduma lietā, piedalījās vairāki ST tiesneši, kuriem lēmums bija jāpieņem arī piektdien, - Gunārs Kūtris, Kaspars Balodis, Aija Branta un Uldis Ķinis.

Pašlaik deputāti vērsušies ST, uzskatot, ka šāds referendums par otrās valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai atbilst Satversmei, kā arī lūguši apturēt referenduma norisi līdz brīdim, kad ST pasludinās spriedumu šajā lietā, ja tā vispār tiks pieņemta izskatīšanai. Piektdien ST vajadzēja paziņot abus lēmumus - gan to, vai lieta tiek pieņemta izskatīšanai, gan to, vai līdz sprieduma pasludināšanai referenduma norise būtu apturama. Prasība par referenduma apturēšanu saistīta ar to, ka tam jānotiek jau 18. februārī, bet ST spriedums šajā lietā gaidāms ne ātrāk kā pēc pusgada.

Līdz ar to deputāti, lūdzot apturēt referendumu līdz sprieduma pieņemšanai, vērsās pie ST ar argumentu, ka, ja referendums notikšot pirms sprieduma, būšot apgrūtināta tā izpilde. Ja gadījumā referenduma rezultāts tā iniciatoriem būtu pozitīvs un Latvijā kā otrā valsts valoda tiktu ieviesta krievu valoda, bet ST vēlāk atzītu, ka referendums nav bijis konstitucionāls, Saeimai būtu pienākums nekavējoties gādāt par iepriekšējās situācijas atjaunošanu. „Tomēr šādā situācijā Saeimas rīcībā nebūtu piemērotu līdzekļu, lai atgrieztu situāciju, kāda bija pirms tautas nobalsošanas sarīkošanas, jo Saeimai nav tiesību vienpersoniski grozīt valsts pamatus,” uzskata deputāti, prasot ST apturēt referendumu.

2007. gadā 21 Saeimas deputāts, no kuriem liela daļa pašlaik pārstāv Vienotību, ar līdzīgiem argumentiem lūdza ST apturēt Latvijas-Krievijas robežlīguma apstiprināšanu, jo ST bija apstrīdēta paša robežlīguma atbilstība Satversmei, ka arī pilnvarojuma valdībai parakstīt šo robežlīgumu parakstīt atbilstība 4. maija deklarācijai. Līdz ar to, ja robežlīgums tiktu ratificēts līdz spriedumam, varētu būt apgrūtināta tā izpilde, - tā toreiz līdzīgi kā tagad gadījumā ar valodas referenduma apturēšanu argumentēja konstitucionālās sūdzības iesniedzēji.

Robežlīguma lietā ST rīcības sēdē secināja, ka jautājums par robežlīguma apstiprināšanas apturēšanu saistīts nevis ar lietas izlemšanu pēc būtības, bet gan ar procesuāla jautājuma izskatīšanu, jo jautājums par pagaidu līdzekļu piemērošanu ir procesuāls jautājums.

Pirms gandrīz pieciem gadiem noraidot Saeimas deputātu lūgumu apturēt robežlīguma apstiprināšanu, ST rīcības sēdē norādīja, ka tas būtu pretrunā ar varas dalīšanas principu. „Ievērojot valsts varas dalīšanas principu, Satversmes tiesa nav tiesīga apturēt likuma pieņemšanas procedūru Saeimā,” toreiz norādīja ST. Saskaņā ar Satversmes 64. pantu likumdošanas tiesības, t.i. tiesības kādu jautājumu noregulēt ar likumu ir nodotas Saeimai un pilsoņu kopumam. Satversme nepiešķir Satversmes tiesai tiesības iejaukties likumdošanas procesā, robežlīguma apturēšanas lietā uzsvēra ST.

Iespējams, prognozējot šādu ST argumentu, valodas referenduma apstrīdētāji atsaucas uz ST lēmumu neapturēt robežlīguma apstiprināšanu, uzsverot, ka atšķirībā no robežlīguma lietas apstākļiem konkrētajā gadījumā nevienas valsts varas institūcijas rīcībā nav tiesisku līdzekļu, lai apturētu tautas nobalsošanu un šādi līdzekļi ir tikai ST rīcībā. Līdz ar to varas dalīšanas princips, pēc pieteicēju domām, apturot referendumu, nebūtu pārkāpts.

Tomēr ST savā 2007. gada 10. maija lēmumā noraidīt deputātu lūgumu par robežlīguma apstiprināšanas apturēšanu kā varas dalīšanas principu pārkāpjošu, arī atgādināja, ka „Latvijas valsts kompetence Satversmē ir sadalīta starp tajā minētajām valsts varas konstitucionālajām institūcijām – Latvijas pilsoņu kopumu, Saeimu, Valsts prezidentu, Ministru kabinetu, Valsts kontroli, tiesām un Satversmes tiesu". ST lēmumu apturēt valodas referendumu varētu tulkot arī kā iejaukšanos Latvijas pilsoņu kopuma kompetencē, jo tam tiktu liegts paust savu gribu referendumā.

Novērtē šo rakstu:

13
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Par Valsts sekretāru sanāksmē izsludināto Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidācijas rīkojuma projektu

FotoJāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (turpmāk – JVLMA) ir iepazinusies ar 26. janvāra Valsts sekretāru sanāksmē pieteikto projektu “Par Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidāciju” un konceptuāli piekrīt, RPIVA reorganizācijas gadījumā, pārņemt Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (turpmāk – RPIVA) profesionālās bakalaura studiju programmas “Deju un ritmikas skolotājs”, profesionālās bakalaura studiju programmas “Mūzikas skolotājs”, profesionālās maģistra studiju programmas “Dejas pedagoģija” un profesionālās maģistra studiju programmas “Mūzikas pedagoģija” īstenošanu. To apstiprina arī 2017. gada 18. janvārī JVLMA Senātā pieņemtais lēmums.
Lasīt visu...

21

Vēlreiz par legalizētās parazitēšanas politekonomiku

FotoDalītā īpašuma un piespiedu zemes nomas problēma atjaunotajā Latvijā sākās ar likuma “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās” pieņemšanu 1991. gada 20. novembrī. Zemes reformas mērķis tika definēts likuma 2. pantā: “Zemes reformas mērķis ir pakāpeniskas valsts īpašuma denacionalizācijas, konversijas, privatizācijas un nelikumīgi atsavinātu zemes īpašumu atdošanas gaitā pārkārtot zemes īpašuma un zemes lietošanas tiesiskās, sociālās un ekonomiskās attiecības pilsētās, lai veicinātu sabiedrības interesēm atbilstošas pilsētu apbūves veidošanos, zemes aizsardzību un racionālu izmantošanu.”
Lasīt visu...

6

“Valsts nekustamo īpašumu” legālais reiderisms gripas epidēmijas kulminācijā atstāj bez ģimenes ārsta 4000 pacientu

FotoNo „likumīgā reiderisma” un citām trešo pušu interešu vadītām shēmām mazāk ietekmīgā iesaistītā puse cieš katru dienu. Par šādām situācijām nereti nerunā vai ar netaisnību mēģina cīnīties klusībā, iesaistot tiesībsargājošās institūcijas. Bieži vien puse, kuras intereses šādās shēmās vistiešākā veidā tiek aizskartas un tiesības – ignorētas, jūtas bezspēcīga pārējo iesaistīto pušu priekšā, kas kopā strādā vienota mērķa labā. Tomēr ir gadījumi, kad klusēt vairs nevar, un par vienu no tādiem – turpmākā tekstā, jo tas skāris vismaz 4000 pacientu tiesības uz valsts nodrošinātiem medicīniskiem pakalpojumiem, iespēju tos saņemt no uzticamas, iemīļotas ārstniecības iestādes.
Lasīt visu...

13

Reideris aizēno vēlēšanas

FotoVēlēšanu elektronisku balsu skaitīšanas sistēmas izstrādātājs Renārs Kadžulis (attēlā) reiderisma ceļā pērnā gada nogalē pārņēmis dzīvokļu īpašnieku biedrību „Ozolaines nami”.
Lasīt visu...

21

Vēstule Saeimas Ārlietu komisijai – nepieciešams neatkarīgs pētījums par CETA ietekmi uz Latviju

Foto2016.gada 30.oktobrī Eiropas Savienība un Kanāda parakstīja Eiropas Savienības un Kanādas Visaptverošo ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu (turpmāk tekstā - CETA), kas bija iespējams tikai pēc intensīvām sarunām un īpašo atrunu iekļaušanu, panākot Beļģijas akceptu nolīguma parakstīšanai.
Lasīt visu...

13

Balagāns, kas tiek uzdots par lielo plēsēju aizsardzības plāna apspriešanu

FotoPašlaik paklusām, sabiedrībai nezinot, notiek mūsu lielo plēsēju - lūša, vilka un brūnā lāča aizsardzības plāna apspriešana, ko administrē Latvijas Vides aizsardzības fonds (LVAF) un šobrīd veic Mežzinātnes institūts  „Silava": https://www.lvafa.gov.lv/projekts?ticker=1-08/189/20
Lasīt visu...

13

Gaļas stulbums

FotoGunitas Kaņepes nošautās lūšu mātes skandāls deva iespēju vietējiem gaiļiem - kuri sevi dēvē par „medniekiem” - publiski nodemonstrēt savu trulumu, stulbumu un uzpūtību visā krāšņumā. Dažu dienu laikā savus uzskatus par ne-medniekiem pauda Zemkopības ministrijas ierēdņi Valters Lūsis un Jānis Bārs, kā arī mednieku organizāciju vadītāji Jānis Baumanis un Haralds Barviks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jautājumi aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim par Nacionālo bruņoto spēku mehanizāciju

Valsts aizsardzības koncepcijās (2012-2016, 2016-), iepriekš pieņemtas Saeimā 2012.gada 10. maijā, 2016. gada 16. jūnijā, ir...

Foto

Privatizēto daudzdzīvokļu māju pārvaldīšanā gadsimta “bardaks”

Šāds secinājums izriet ne tikai no viena piemēra, ko aprakstīšu. Vai katru dienu var saskarties, kad Rīgā pielieto zemes piespiedu...

Foto

Intelektuālā viagra deputātiem

2017.gada 1.martā latviešiem uzzied jauna dzīve. Lieli prieki būs latviešu elektorātam. Šajā dienā darbību sāks Saeimas Analītiskais dienests. Tā uzdevums „nodrošināt aprakstošu un...

Foto

Kāds simbols, tāda tauta: Jūlijs Krūmiņš pret Jāņa Jurkāna viedokli saistībā ar VVF un viņas „blata kapu”

Janvārī prese daudz rakstīja par Vairas Vīķes-Freibergas piedzīvojumiem, kad...

Foto

Deputātu jautājumi par pamatojumu labklājības ministra Jāņa Reira apgalvojumiem par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

Šī gada 1. februārī Jums tika iesniegti jautājumi (Nr.251/J/12) ar lūgumu sniegt...

Foto

Deputātu jautājumi Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidru informāciju par Stradiņu slimnīcas jaunā korpusa būvniecības izmaksām

Vairākos deputātu jautājumos esam Jums uzdevuši jautājumus par Paula Stradiņa Klīniskās...

Foto

Spriņģe, Elksne un Tjarve: aicinām respektēt mūsu īpašo lomu sabiedrībā

Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA), Latvijas Televīzijas un žurnāla "Ir" atklātā vēstule ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, kopijas -...

Foto

Balsojums par CETA šādā redakcijā ir balsojums pret Latvijas mazo un vidējo uzņēmēju interesēm

Eiropas Parlaments Strasbūrā 15. februārī nobalsoja par brīvās tirdzniecības līguma ar Kanādu...

Foto

Uzcelt pieminekli, nepiesmejot piemiņu

Biedrības “Latgolys Saeima” ir vērsusies pie Rēzeknes domes priekšsēdētāja, Latgales kongresa simtgades pieminekļa autora un kultūras ministres ar atklātu vēstuli par Latgales...

Foto

Drošības policija: žurnālisti neesot likumdevēji, lai interpretētu likumus

Otrdien biju uzaicināts uz Drošības policiju sniegt liecības kriminālprocesā, kas ir uzsākts par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu, kura...

Foto

Cīņa par komfortu, ne pret noziedzību

Eirodeputātes Ivetas Grigules „piespiedu brīvprātīgā” izstāšanās no ZZS dod netiešu ieganstu cerībām: valdība varbūt saņems dūšu un neizcūkos iespēju noziedzības...

Foto

Kā man gāja Drošības policijā

“Kuram gan citam var uzticēties, ja ne Drošības policijai?” ņipra sarkanmate vaicā, kad norādu, ka Drošības policijā izvietotajiem mantu glabāšanas skapīšiem...

Foto

Laikmeta ainiņas V (Valentīndienas noskaņās)

Romantiskam stāstam esot jābūt kā nobriedušam vīnam - nedaudz neticamam un reibinošas domas raisošam. Ar stāstu sākas vīrieša un sievietes attiecības,...

Foto

Krimināli tiesātais Poikāns ir kaitnieks, Meroni personiski man naudu nemaksā

Esmu saņēmis daudzus jautājumus epastos un sociālajos tīklos. Artus, kas notiek? Kāpēc Tu neatbildi uz visiem...

Foto

Par to, kāpēc „labējās partijas nerunā ar krievvalodīgajiem”

Nolēmu uzrakstīt atbildi Olgas Dragiļevas rakstam “Vēlētājs miskastē”. Rakstā kritizētas t.s. latviskās (vai politkorektāk - labējās) partijas par to,...

Foto

JKP no 2018. gada Rīgā ieviesīs bezmaksas sabiedrisko transportu

Pirmais darbs, ko Jaunā konservatīvā partija (JKP) darīs Rīgas domē (RD), ir visu pašvaldības uzņēmumu audits. Tādā...

Foto

Cenzūra uzstāties KPV LV partijas kongresā

Šī ir manis sagatavotā uzruna KPV LV partijas kongresam, ko esmu spiests nosūtīt medijiem, jo partijas valde aizliedz partijas biedriem...

Foto

Par vienu bezkaunīgu un melīgu piektklasnieku

Jūtos parādā savu viedokli par raidījumā deFacto rādīto sižetu pagājušā svētdienā. Tā kā Artuss (mans draugs, kā viņš sižetā apgalvoja) mani no...

Foto

Publiski atklāta vēstule SAB direktoram J. Maizīša kungam no LR 12.Saeimas deputāta Valda Kalnozola

Kā Latvijas Republikas pilsoņu ievēlēts 12.Saeimas deputāts vēršos pie Jums ar šādiem...

Foto

Karalis ir miris, lai dzīvo karalis! jeb Kādēļ es neraudāšu Latvijas valsts bērēs

Es apzinos, ka šāds virsraksts var tikt uzskatīts par visai provokatīvu un varu...

Foto

Pārbūves mantojums: perversijas deserts

Pēcpadomju gados latviešu garīgajā kultūrā nepatīkams jaunums ir masveidīgā pievēršanās perversajam. Tas tiek darīts ar īpašu entuziasmu un lepnumu un, iespējams, ne...

Foto

Kā valdība pieļāva, ka notiek gadu desmitos mērāma medicīnas darbinieku pazemošana?

Ģimenes ārsts ir pašnodarbinātais. Viņa rīcībā ir darbinieki - sertificēts ārsta palīgs un medmāsa. To...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos nosaukt atbildīgos saistībā ar “e-veselības” projekta ieviešanas darbiem

Jums tika sagatavoti un iesniegti deputātu jautājumi sniegt konkrētu informāciju par...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidras atbildes saistībā ar “e-veselības” izmaksu pamatotību

Rūpīgi iepazīstoties ar visu Jūsu sniegto informāciju, nākas secināt, ka Jūs...