Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Par KNAB un tā vērtēšanu

K. Streips, speciāli PIETIEK
29.10.2010.
Komentāri (41)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šodien portāls Pietiek laidis klajā tās komisijas vērtējumus un ieteikumus, kura tapa veidota, lai izvērtētu Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB), tā vadītāju un viņa plānus. Pa lielam var spriest, ka komisija fundamentālas problēmas tajā, kas birojā ir noticis laikā, kopš amatā stājās pašreizējais priekšnieks Normunds Vilnītis, nav atradusi. Vietām terminoloģiska neprecizitāte, vietām pretrunīga informācija, bet, kopumā ņemot, komisija nav secinājusi, ka kaut kas birojā ir nogājis pavisam greizi.

Un no tā savukārt izriet, ka nepamatota šā gada pirmajā pusē bijusi premjerministra Valda Dombrovska iejaukšanās biroja vadītāja reorganizācijas plānos. Atcerēsimies, toreiz atsevišķi biroja darbinieki izplatīja depešu, kurā viņi sūdzējās par N. Vilnīša darbību. Sākās vesels depešu vilnis arī no biroja vadītāja, premjerministra kancelejas u.tml.

Vasarā Valsts prezidents paģērēja komisijas izveidošanu, tajā darbojās profesionāli ļaudis no likuma aizsardzības jomas, kā arī pāris politikāņi, bet viņi, paldies Dievam, šoreiz bija mazumā. (Runa viskonkrētāk ir par 2. oktobrī aktīvi svītroto Dzintaru Jaundžeikaru, kura izpratne par tiesiskumu bija redzama tad, kad dēls tika pieķerts pie stūres reibumā, un tā vietā, lai dēlu nostrostētu, papus sāka runāt par milzīgu likuma sargu sazvērestību pret viņu kā politiķi un pret dēlu kā radinieku – tā nu reiz bija ļoti interesanta poza cilvēkam, kurš, lai vai kā, bet skaitījās Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs esam.)

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja lielā nelaime jau kopš paša sākuma ir bijusi tā pārmērīgā politizēšana. Jau aiz kalniem ir batālijas, kādas notika tad, kad birojs sākotnēji tika veidots Andra Bērziņa valdības laikā (tas bija viens no „mājas darbiņiem,” kāds Latvijai bija jāveic, lai vēlāk iestātos Eiropas savienībā), un tās bija varenas batālijas. Vairākkārt toreiz veidotā komisija nespēja vienoties par pareizo kandidātu, trešajā piegājienā tādu atrada, bet Saeima viņu noraidīja (dokumentēšanas vajadzībām varam atcerēties, ka viņš saucās Jānis Jonass).

Pagāja nedēļas, pagāja mēneši, tad daudzi mēneši. Tad atradās persona vārdā Guntis Rutkis, kuram Saeima teica OK, bet viņš amatā noturējās tikai dažus mēnešus, cita starpā tāpēc, ka pa to starpu pie teikšanas bija nonācis Einārs Repše. Ar sev raksturīgo „es vienīgais zinu, ko vajag darīt” attieksmi viņš sameklēja Jutu Strīķi, Saeima viņu noraidīja, Repše viņu iecēla vispirms par biroja neesošā vadītāja vietnieci, pēc tam par biroja vadītāja v.i., tad Saeima viņu noraidīja vēlreiz, un tad beidzot valsts nonāca pie Alekseja Loskutova.

Blakus visām šīm repšiskajām batālijām ir arī viena būtiska nianse, proti – tieši lielais visa godīgā etalons Repše bija tas, kurš panāca KNAB tiešo pakļautību Ministru prezidentam. Un tur, manuprāt, slēpjas KNAB vislielākā nelaime un traģēdija. Būtībā Dombrovska lēmums ar novēlotu instrukciju apturēt Normunda Vilnīša reorganizācijas plānus nāca precīzi no tās pašas mācību grāmatas, kurā ir atrodama „stabilitātes garanta” vēršanās pret Loskutovu. Tajā pašā grāmatā ir atrodama arī „stabilitātes garanta” pēcteča tehnokrāta Godmaņa pārliecība, ka, meklējot jauno KNAB vadītāju, par likuma prasībām vispār nav jādomā, tieši viņš un viņš vienīgais izdomāja, ka pieteikties uz amatu nedrīkst neviens, kas birojā toreiz jau strādāja. Tā vienā rāvienā no trases noņemot vairākus cilvēkus, kuri tomēr KNAB bija strādājuši jau ilgstoši.

Ja ir debesis un elle, tad elles liesmas un velna dakšas pilnīgi noteikti gaida tos divus censoņus, kuri no KNAB seifa nospēra naudu, un tā „stabilitātes garantam” deva ieganstu beidzot no „neērtā” Loskutova atbrīvoties pavisam, savukārt Godmanim – iemeslu jau no paša sākuma novērst Jutas Strīķes vai Alvja Vilka nokļūšanu biroja vadītāja amatā.

Biju to starpā, kuri toreiz lietū stāvēja pie Saeimas duravām. Biju to starpā, kuriem nākamā biroja vadītāja „meklēšanas” process godmaniskajā izpildījumā likās, ļoti maigi sakot, apšaubāms. Biju to starpā, kuri šaubījās par Vilnīša piemērotību amatam (un atcerējos, ka tāpat daudzi no mums domāja piecus gadus pirms tam, kad kandidāts bija pikanto žurnālu cienītājs Loskutovs).

Taču, ja tagad tomēr ar profesionāliem cilvēkiem priekšgalā esoša komisija ir pateikusi, ka KNAB darbā un tā struktūrā kardinālu problēmu nav, tad secinājums var būt tikai viens: kamēr KNAB būs tiešā premjerministra pakļautībā, KNAB būs tiešā politiskas personas pakļautībā. Un nav svarīgi, vai attiecīgā politiskā persona ir laba vai ļaunprātīga, atkal un atkal esam redzējuši, ka Brīvības bulvāra 36 galvenajam iemītniekam reizēm ieniezas pirksts, ja runa ir par KNAB un tā kontrolēšanu.

Manuprāt, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam tomēr ir jābūt neatkarīgākai instancei, protams, ar parlamentāru kontroli (un ar cerību, ka nākamajos četros gados šī kontrole nebūs gluži tikpat jefiņiska, kāda tā ir bijusi pēdējos četros gados), bet bez iespējas vienam politikānim piepeši nolemt, ka birojā kaut kas nav tā.

Jo, kā viņdien redzējām Transparency International ziņojumā, korupcija pie mums tomēr joprojām sit ļoti augstu vilni. Ja ir pamatojums Pietiek mājienam, ka Vilnītis, iespējams, ir kaut ko pačukstējis „ne tiem” cilvēkiem, tad tas ir kliedzošs jautājums, bet „neoficiāli netiek izslēgts” tomēr nav Augstākās tiesas kasācijas spriedums, tas ir ļoti, ļoti tālu no tā. Galvenais, ka KNAB dara izmisīgi vajadzīgu darbu. Diemžēl pietiekami bieži šis darbs saistās ar politikāņiem. Viņi labi zina, ka Juta Strīķe nefleitēja toreiz, kad pateica hrestomātiskos vārdus – „mēs atnāksim pakaļ.” Vēl jo vairāk iemesls, kāpēc KNAB politizēšana ir jāizbeidz.

Novērtē šo rakstu:

3
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Darba anihilizācija

FotoSaprotams, nekas negaidīts nav noticis. Tas, kas ir noticis, principā bija sagaidāms. Tiekamies ar prognozējamu jauninājumu. Labi ir zināms, ka stulbeņu un neliešu darbībā ir iespējami visdažādākie jauninājumi. Saskarsmē ar stulbeņu un neliešu darbību vienmēr ir jābūt gatavam tikties ar visdažādākā veida stulbībām un nelietībām. Stulbeņiem un neliešiem piemīt stulbuma un nelietību neierobežotas oriģinalitātes potenciāls. Drīkst paslavēt – ģeniāls potenciāls!
Lasīt visu...

3

Neiejauciet bērnus, „Latvijas valsts mežu” barotie pakalpiņi

FotoPēc bērnu piedzimšanas cilvēki kļūst emocionālāki attiecībā uz bērniem. Nesen kļuvu par tēvu jau trešajai meitai, tāpēc par sevi to zinu droši. Un emociju spektrs ir visplašākais - no aizkustinājuma asaru valdīšanas par tādiem niekiem kā dziesma "Save Your Kisses for Me" līdz neizmērojamam niknumam, klausoties radio par to, kā izturas pret bērniem dažos bērnu namos. Varbūt tieši tāpēc šķebinoši bija lasīt Māra Liopas jaunāko garadarbu portālā "Delfi", kur minētais kungs savas organizācijas īstenoto pret dabas aizsardzību vērsto politiku attaisno ar bērnu interešu aizstāvību.
Lasīt visu...

12

Par Čakšas izteikumiem un „Divpadsmit krēsliem”

Foto7.aprīlī tiku publicējis savu lekciju par ārstu sertifikācijas procesa īpatnībām. Šai sakarā esmu saņēmis vairāku interesentu jautājumus par divdesmit astoto slaidu (1.pielikums šai vēstulei) – kādas tad konkrētāk ir pretrunas valsts finansētajā veselības aprūpes sistēmā?
Lasīt visu...

12

Pusmiljons mediju atbalstam ir izdalīts „savējiem”: Kučinski un Melbārde, vai to pieļausiet?

FotoVēršamies pie Jums ar atklātu vēstuli, lai paustu savu neizpratni par Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) rīkotā konkursa „Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā” neprofesionālo norisi un nespēju nodrošināt Ministru kabineta pieņemtā dokumenta „Par Latvijas mediju politikas pamatnostādnēm 2016.–2020. gadam” izpildi.
Lasīt visu...

12

Islāma frontē bez pārmaiņām, jeb kā Zanders “analizēja” DP pārskatu

FotoNesen Drošības policija (DP) nākusi klajā ar pērnā gada pārskatu, kurā norādīts, ka Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, terorisma draudu līmenis ir zems, tomēr radikalizācija novērojama arī Latvijā.[1] Par vienu no iemesliem minēts fakts, ka bijušais Latvijas islāma kultūras centra vadītājs Oļegs Petrovs no Islāma valsts izplata latviski tulkotu tās propagandu Latvijas ummah (ticīgo kopienai).[2]
Lasīt visu...

21

Tauta ir runājusi, vai kāds klausījās?

FotoPēdējā laikā aizvien biežāk dzirdam aicinājumu parakstīt kādu iniciatīvu par izmaiņām likumdošanā, paust savu viedokli kādā aptaujā, aizpildot anketu vai klikšķinot internetā. Tas ļauj secināt, ka vairāk nekā 25 neatkarības gadi ir darījuši savu un esam sākuši saprast, ka dzīvojam demokrātijā un drīkstam paust savu viedokli.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Aicinām LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties

Biedrība ProBonoPublico.Latvia, pamatojoties uz aizvien dziļāku krīzi tieslietu sistēmā un būtiskiem pamattiesību pārkāpumiem, kurus iniciē pati Tieslietu ministrija tās ministra...

Foto

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

Vairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot...

Foto

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

Šajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas...

Foto

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates...

Foto

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

Godātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem...

Foto

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

Francijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

Ar zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu...

Foto

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

XIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu...

Foto

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

Dārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies,...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...