Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Satversmes aizsardzības birojs ar tā ierosinātajiem grozījumiem Zinātniskās darbības likumā, pašam negribot, ir izdarījis vairākas labas un noderīgas lietas. Lai cik nepatīkami būtu par tām pārliecināties.

Tas ne tikai apliecinājis savu dienaszagļu un parazītu kantora līmeni (ja nu gadījumā kādam vēl bija šaubas), bet arī uzskatāmi nodemonstrējis savu ņirdzīgo attieksmi pret tā saukto „drošības dienestu parlamentāro kontroli” un vēl daudz uzskatāmāk parādījis Latvijas pseidointeliģences vergadvēseļu sindromu, kas, izrādās, kopš čekas laikiem nav mainījies ne par grasi.

Un nu – par visu pēc kārtas.

Kā liecina publiskotā informācija, kaut kad pērn Jāņa Kažociņa vadītā kantora pārstāvji atnākuši uz mūsu inteliģentā un patstāvīgi domājošā reformista Roberta Ķīļa vadīto ministriju un paziņojuši – neko paskaidrot mēs jums nevaram, bet valsts intereses prasa, lai turpmāk nacionālās drošības apdraudējuma gadījumos drošības iestādes varētu pieprasīt jebkuram zinātniekam pārtraukt tā veiktos pētījumus.

Varbūt kādam cilvēkam ar saprātu un mugurkaulu, ko neparalizē un nesaliec deviņos kūkumos mūsdienu kvazičekistu fizionomijas un apliecības, šai sakarā arī rastos kādi jautājumi un iebildumi.

Reformistam Ķīlim tādi acīmredzami nav bijuši – nu, ja reiz tādi nopietni, ar varu apveltīti cilvēki atnāk un prasa, kā gan lai viņiem atsaka. Labāk paklanīties un piekrist, - gan jau viņi zina labāk. (Un nav ko mēģināt uzvelt vainu kaut kādiem ierēdņiem vai apkopējai – ministriju vada viens cilvēks, turklāt no partijas, kurai ļoti patīk muldēt par politisko atbildību.)

Tā nu reformists zemi paklanījies, un caur viņa vadīto ministriju Satversmes sargi savu kāroto grozījumu dabūjuši tālāk, uz Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisiju.

It kā šajā komisijā līdz ar plašākai publikai nezināmiem indivīdiem sapulcēts arī prāvs pulks atzītu inteliģences pārstāvju – te ir gan profesore Ina Druviete, gan latviskās dzīvesziņas grāmatu autore Janīna Kursīte-Pakule, gan it kā vienmēr tik principiālā kultūras eksministre Inguna Rībena.

Taču arī šie inteliģenti, kuriem tā patīk pļāpāt par saprātīgu politiku, politisko atbildību un tamlīdzīgām lietām, muguriņas mūsdienu čekistu priekšā ir noliekuši tikpat zemu kā Ķīlis ar kompāniju. Viņi, lūk, paļaujoties uz Satversmes aizsardzības biroja kompetenci un tiesībām neatklāt savu informāciju, - un kādi tad nu varot būt iebildumi vai pat jautājumi. Ja jau vajag tādus grozījumus, lai taču tiek...

Ķīlim, Rībenai, Druvietei, Kursītei demonstrējot šo te bezdomu pazemīgumu Satversmes pseidosargu vēlmju priekšā, ko gan brīnīties, ka tāpat bez jebkādām diskusijām šos grozījumus pieņēma arī visa Saeima un tie pa īstam tika pamanīti tikai tad, kad (kas varbūt visapkaunojošākais) par tiem paņirgājās kāds Latvijas „melnajā sarakstā” iekļauts Krievijas vēsturnieks.

Tiktāl – vispārzināmie fakti bez korektiem izskaistinājumiem. Bet nu – no tiem, manuprāt, izdarāmie secinājumi.

Pirmais – traģikomiskais. Ja vēl vajadzētu kādus apliecinājumus tam, kādi nodokļu maksātāju naudu lielos apjomos bezjēgā noēdoši trani ir sapulcējušies Satversmes aizsardzības birojā, tad pietiek rūpīgāk salikt kopā viņu skaidrojumus saistībā ar bēdīgi slavenajiem grozījumiem.

Tātad – Satversmes pseidosargiem vajadzīgs, lai turpmāk viņiem būtu tiesības apturēt zinātniskos pētījumus nacionālās drošības apdraudējumu dēļ (kurus konstatētu, protams, viņi paši un, protams, arī nevienam neizpaustu). Tieši tāda un ne citāda ir grozījumu būtība – dot mūsdienu erzacčekistiem iespēju pēc saviem ieskatiem apturēt Latvijā veiktus zinātniskus pētījumus.

Kas varētu būt Latvijā veikts zinātniskais pētījums, kas apdraud mūsu nacionālo drošību?

Teorētiski ko tādu var iedomāties, kaut ar grūtībām – piemēram, pāris kilogrami kāda pašmāju Einšteina izgatavotas antivielas varētu no puspasaules atstāt lielu tukšumu, tā būtiski kaitējot Latvijas nacionālajai drošībai, un arī kāda nejauka vēsturnieka atklājums, ka slavenā Viļa Rīdzenieka Satversmes sapulces fotogrāfija ir, teiksim, Sorosa kunga vectētiņa uzmeistarots viltojums, nacionālajai drošībai varētu nodarīt milzu kaitējumu.

Stulbi piemēri, vai ne? Taču daudz stulbāki ir tie argumenti, kurus min Satversmes aizsardzības birojs par labu nepieciešamībai laiku pa laikam kādu pētījumu aizliegt un pārtraukt. Tādi ir bijuši precīzi divi.

Viens – reizēm Latvijas zinātnieki veicot nezinkā veiktus pētījumus, un Satversmes aizsardzības biroja trani neredzot iespējas „saviem līdzekļiem iegūt pietiekamu informāciju par to, kas notiek šajos institūtos”.

Otrs – šādā veidā šis kantoris patiesībā cenšoties aizsargāt Latvijas zinātniekus pret krievu spiegiem.

Jauki argumenti, protams, - bet kurš no tiem dod kaut jel kādu loģisku pamatu pārtraukt konkrētus zinātniskus pētījumus?

Biroja trani, lūk, nezinot, kas tiek pētīts. Tātad – ja reiz nezina, tad kā šie nabaga nezinīši vispār var pateikt, ka pētītais apdraud nacionālo drošību un pieprasīt klapēt pētījumu ciet?

Un kā cilvēkiem, kuri sevi sauc par Satversmes sargiem, ir apveltīti ar iespaidīgām pilnvarām un trekni šķin nodokļu naudu, vispār nav kauna publiski paziņot – bēēē, mums nekas nesanāk, bēēē, atšķirībā no krievu spiegiem, kuri uzglūn latvju zinātnieku pētījumiem, iepazīstoties ar interneta mājaslapām (tas ir nevis muļķīgs joks, bet Satversmes biroja jokupēteru minēts spiegošanas piemērs), mēs tajās nekā nemākam saskatīt? Nabaga Satversme, ja to aizsargā šādi nemākulīgi stulbeņi.

Jā, un kāpēc birojs tā vietā, lai aizsargātu nabaga latvju zinātniekus no šiem internetu pētošajiem krievu spiegiem, vienkārši slēgs viņu pētījumus?

Tas ir apmēram tā: ļauna lapsa apdraud manas pīlītes pēkšķītes, bet manis barotais treknais sargsuns tā vietā, lai pīlītes apsargātu, bez kauna, bez goda nāk klajā ar priekšlikumu – nu, ko, slaktējam tās pīlītes nost, un viss būs kārtībā, nebūs vairs nekāda apdraudējuma!...

Ar vārdu sakot, primitīva muļķība un/vai melīgums no Satversmes aizsardzības biroja argumentiem ir redzama jau pa gabalu, un ne jau Jāņa Kažociņa senilitāte vien tur pie vainas.

Taču – un tas ir otrais secinājums – šis atgadījums arī uzskatāmi parāda, ko Latvijas specdienesti domā par cilvēkiem un struktūrām, kam likums it kā ir uzdevis šos pašus specdienestus kontrolēt, un vairāk kā skaidri demonstrē, kurš te kuru īsti kontrolē un kurš te iet kura pavadā.

Kāda tur parlamentārā kontrole, ja vidusmēra gariņš no Satversmes aizsardzības biroja var sākumā ministrijai, pēc tam Saeimas deputātiem pateikt – jums tas nav jāzina, turiet mutes un vienkārši dariet tā, kā mums vajag, un būs labi.

Un trešais, kas varbūt visnepatīkamākais, – tāpat šis gadījums visā krāšņumā rāda, cik maz neatkarīgās valsts gados mainījies tāds vidusmēra latvju sabiedriskais darbinieks – inteliģents.

Tā jau tas viņa dzīvē bija visos padomju gados: viena lieta – virtuvē savējo vidū klaigāt par brīvību un ko tamlīdzīgu, bet otra – ierodoties nopietniem cilvēkiem, kas apveltīti ar varu, nekavējoties pietaisīt biksiņas un darīt, kas tiek prasīts, – stučīt, nodot, kalpot, jo tie prasītāji taču labāk zina, kas vajadzīgs padomju tautas vai kādai citai varai.

Izrādās, tieši tāpat kā padomju gados tas notiek arī tagad – standarta latvju inteliģents joprojām ir tikpat bailīgi vergadvēselisks kā kādreiz. Atnāca pie manis šie te nopietnie ļaudis, ar varu apveltīti un – un, protams, ko viņi prasa, tas arī jāpilda. Un kursītes, rībenas un druvietes zemīgi un bez aizdomāšanās dara to pašu, ko viņu priekšgājēji darīja četrdesmitajā, četrdesmit pirmajā, četrdesmit ceturtajā un visos nākamajos gados. Atšķirība tikai tā, ka toreiz vismaz varēja puslīdz pamatoti aizbildināties ar to, ka citādi jau nevar...

Red.piez.: šis viedokļraksts bija publicēts portālā DELFI. Publicējam to arī šeit.

Novērtē šo rakstu:

58
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Par Čakšas izteikumiem un „Divpadsmit krēsliem”

Foto7.aprīlī tiku publicējis savu lekciju par ārstu sertifikācijas procesa īpatnībām. Šai sakarā esmu saņēmis vairāku interesentu jautājumus par divdesmit astoto slaidu (1.pielikums šai vēstulei) – kādas tad konkrētāk ir pretrunas valsts finansētajā veselības aprūpes sistēmā?
Lasīt visu...

12

Pusmiljons mediju atbalstam ir izdalīts „savējiem”: Kučinski un Melbārde, vai to pieļausiet?

FotoVēršamies pie Jums ar atklātu vēstuli, lai paustu savu neizpratni par Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) rīkotā konkursa „Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā” neprofesionālo norisi un nespēju nodrošināt Ministru kabineta pieņemtā dokumenta „Par Latvijas mediju politikas pamatnostādnēm 2016.–2020. gadam” izpildi.
Lasīt visu...

12

Islāma frontē bez pārmaiņām, jeb kā Zanders “analizēja” DP pārskatu

FotoNesen Drošības policija (DP) nākusi klajā ar pērnā gada pārskatu, kurā norādīts, ka Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, terorisma draudu līmenis ir zems, tomēr radikalizācija novērojama arī Latvijā.[1] Par vienu no iemesliem minēts fakts, ka bijušais Latvijas islāma kultūras centra vadītājs Oļegs Petrovs no Islāma valsts izplata latviski tulkotu tās propagandu Latvijas ummah (ticīgo kopienai).[2]
Lasīt visu...

21

Tauta ir runājusi, vai kāds klausījās?

FotoPēdējā laikā aizvien biežāk dzirdam aicinājumu parakstīt kādu iniciatīvu par izmaiņām likumdošanā, paust savu viedokli kādā aptaujā, aizpildot anketu vai klikšķinot internetā. Tas ļauj secināt, ka vairāk nekā 25 neatkarības gadi ir darījuši savu un esam sākuši saprast, ka dzīvojam demokrātijā un drīkstam paust savu viedokli.
Lasīt visu...

6

Aicinām LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties

FotoBiedrība ProBonoPublico.Latvia, pamatojoties uz aizvien dziļāku krīzi tieslietu sistēmā un būtiskiem pamattiesību pārkāpumiem, kurus iniciē pati Tieslietu ministrija tās ministra Dzintara Rasnača (NA) vadībā, aicina LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties, dodot ministra krēsla vietu spējīgākai personai, kura izprot tiesiskuma nozīmi un lomu valsts attīstībā un sabiedrības labklājībā.
Lasīt visu...

21

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

FotoVairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot izdomāts ar visiem tās trūkumiem. Patiesībā tas skanēja šādi: DEMOCRACY IS THE WORST FORM OF GOVERNMENT, EXCEPT ALL THOSE OTHER FORMS THAT HAVE BEEN FROM TIME TO TIME. Kas nozīmē ka vēsturē ir bijuši par mūsdienu “demokrātiju” taisnīgāki tautu pašpārvaldes modeļi un patlaban mēs esam tuvāk Ķīnas mūrim nekā skandinātajai suverenitātei.
Lasīt visu...

21

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

FotoŠajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas sprēgāšana ir obligāti jāņem vērā. To nedrīkst ignorēt. Obligāti nedrīkst būt nevērīga izturēšanās pret latīņu valodu. Nedrīkst nevēlēties zināt un savu iespēju robežās nelietot latīņu valodu. Tas nav pieļaujams. Tāpēc esejas autoram un esejas lasītājiem ir jāpārceļas uz latīņu valodas pasauli. Lūdzu, ievērosim: nevis uz latīnismu pasauli, bet uz latīņu valodas pasauli! Praktiski tas nozīmē pārcelšanos uz divvalodu pasauli – latīņu valodas pasauli + latviešu valodas pasauli.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates...

Foto

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

Godātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem...

Foto

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

Francijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

Ar zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu...

Foto

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

XIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu...

Foto

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

Dārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies,...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...