Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pretēji iepriekš plānotajam piektdien, 1. jūlijā netiks sasaukta vēl viena Saeimas ārkārtas sēde profesores Sanitas Osipovas apstiprināšanai par Satversmes tiesas (ST) tiesnesi, - šim nodomam radušies juridiski šķēršļi. Tieslietu ministrs Aigars Štokenbergs (Vienotība) Pietiek pauda cerību, ka Saeima par Osipovas apstiprināšanu balsos pēc nedēļas, 8. jūlijā. Tā ir diena, kad Saeima sanāks uz ārkārtas sēdi, kurā zvērestu nodos jaunievēlētais Valsts prezidents Andris Bērziņš. Ir pretrunīgi signāli, vai Osipovas apstiprināšanai būs arī politiski šķēršļi, jo, aizbildinoties ar procedūras kritizēšanu, to neatbalsta Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) faktiskais līderis Aivars Lembergs. 

Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, ST tiesneša amatam apsvērts arī Saeimas Juridiskā biroja vadītāja Gunāra Kusiņa vārds, un viņš būs nākamais kandidāts, ja ST būs vajadzīgs aizpildīt vēl kādu vakanci. Pats Kusiņš šādu iespēju atteicās komentēt. Tomēr pēc oficiālu avotu konfidenciāli teiktā izriet, ka Kusiņš, kuram darbs ST vairākkārt piedāvāts jau iepriekš, šoreiz sliecoties tam piekrist. Vienlaikus Pietiek tika noliegtas pēdējās pāris nedēļas politiķu un juristu aprindās cirkulējušās runas, ka bijusi vēlme atteikties no Osipovas kandidatūras par labu Kusiņam. ST varētu parādīties vēl viena vakance, jo apturētas ir Vinetas Muižnieces pilnvaras, kura ierauta tā dēvētajā „viltotā protokola” skandālā. Tomēr nav zināms, cik drīz beigsies izmeklēšana šajā lietā.

Kusiņa vārdu saistībā ar ST vakanci ceturtdien minēja Lembergs, bet tas var būt negribēts „lāča pakalpojums”. Pēdējo nedēļu laikā par viņu kā ST tiesneša kandidātu Pietiek vairākkārt dzirdējis no Vienotības politiķiem. "Kusiņš būs ideāls kandidāts, kad nākamo uz Satversmes tiesu virzīs Saeima," Pietiek pirms nedēļas atzina Štokenbergs. Tieši Štokenbergs apstiprināšanai Saeimā caur valdību pašlaik virza Osipovu. ST tiesnešu izvirzīšanas procedūra paredz, ka uz šajā amatā apstiprina Saeima ar ne mazāk kā 51 balsi. Trīs ST tiesnešus apstiprina pēc ne mazāk kā 10 Saeimas deputātu priekšlikuma, 2 – pēc Ministru kabineta priekšlikuma un vēl 2 – pēc Augstākās tiesas plēnuma priekšlikuma. Osipova tiek virzīta uz vietu, kas kļuva vakanta pēc Viktora Skudras aiziešanas mūžībā, bet viņu amatam bija izvirzījusi Aigara Kalvīša valdība. Muižnieci, kuras amats ST ir apdraudēts, izvirzīja Saeimas deputāti.

Iemesls, kādēļ Saeima jau piektdien nevar balsot par Osipovu ir tas, ka tieši 1. jūlijā spēkā stājas Saeimas šopavasar pieņemtie grozījumi Satversmes tiesas likumā, kas prasa, lai Saeima pirms ST tiesneša apstiprināšanas amatā uzklausa Tieslietu padomes viedokli par to. Šī jaunā juridiskā nianse līdz pēdējam brīdim palika nepamanīta. Līdz ar to Saeimas Prezidijs jau piektdien lūgs Augstākās tiesas priekšsēdētāja Ivara Bičkoviča vadītās Tieslietu padomes viedokli par Osipovas kandidatūru. Kā Pietiek informēja Štokenbergs, Tieslietu padomes sēde šī jautājuma skatīšanai jau ir sasaukta un notiks pirmdien 4. jūlijā.

Tieslietu padomes sastāvā saskaņā ar likumu Par tiesu varu, ir Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs, ST priekšsēdētājs Gunārs Kūtris, tieslietu ministrs Štokenbergs, Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne, ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers, Latvijas Zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētājs Jānis Grīnbergs, Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāja Sandra Jakušenoka, Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētājs Ginters Hmieļevskis, kā arī septiņi no tiesnešu vidus ievēlēti dažādu Latvijas tiesu tiesneši.

Ir pretrunīgi signāli, vai Osipovas apstiprināšanai būs arī politiski šķēršļi, jo, aizbildinoties ar procedūras kritizēšanu, to neatbalsta ZZS faktiskais līderis Aivars Lembergs. Tikmēr ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis Pietiek šonedēļ pauda viedokli, ka Osipovas apstiprināšanai nav šķēršļu un zaļie zemnieki Saeimā varētu atbalstīt viņas kandidatūru.

Pirms tam ZZS frakcijas vārdā tika izplatīts paziņojums, ka ST tiesnešu kandidāti jāizraugās konkursā. Šo paziņojumu neviens nebija parakstījis, bet noprotams, ka tas bija tapis Lemberga ietekmē. Brigmanis tobrīd atradās brīvdienās ārzemēs. Koalīcijā pēc tam tika panākta vienošanās, ka par procedūras izmaiņām ST tiesnešu kandidātu izraudzīšanā var runāt turpmāk, bet Osipova tiks virzīta un apstiprināta pēc esošās kārtības. ZZS ministri valdībā pēc šo iebilžu atkārtošanas atbalstīja Osipovas virzīšanu uz balsojumu Saeimā.

Tomēr 30. jūnijā izplatītā paziņojumā Lembergs pārmet dubultmorāli nepārvēlētajam Valsts prezidentam Valdim Zatleram, ka viņš mudināja nevilcināties ar Osipovas apstiprināšanu un ZZS iniciatīvā par konkursa rīkošanu saskatīja mēģinājumu ietekmēt tiesu varu. „Ja kandidātu ir izraudzījusi Vienotība un tai „piedzied” Zatlers, viss automātiski kļūst absolūti tiesiski un „skaistuma konkurss” nav vajadzīgs. Savukārt, ja ZZS atļaujas lūgt paplašināt kandidātu loku un apzināt arī citas spēcīgas alternatīvas konkrētajam amatam, kas demokrātiskā valstī būtu tikai pašsaprotami, tas „"ir mēģinājums ietekmēt tiesu varu, un tās sistēmas amats tiek politiski apzelēts”,” citējot Zatleru, paziņojumā raksta Lembergs.

Ir viedoklis, ka Lembergam nav principiālu iebildumu pret Osipovu, kura nekad nav nākusi ar publiskiem komentāriem, piemēram, saistībā ar Ventspils mēra tiesvedībām. Neoficiāli izskan, ka Lemberga viedokli tomēr varētu būt veidojušas viņam pietuvinātu juristu atsauksmes par Osipovu, kas vairāk balstās personiska rakstura iebildumos. Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes profesores Osipovas akadēmisko interešu lokā bijuši ar tiesību teoriju saistīti jautājumi. Tiesa, viņai pēdējā gada laikā ir bijis konflikts ar fakultātes dekāni Kristīni Stradu-Rozenbergu, kura ir bijusi viena no advokātēm arī ar Lembergu saistītajā tiesvedībā, aizstāvot Mamerta Vaivada intereses. Arī viņas vīrs Jānis Rozenbergs ir viens no advokātiem Lemberga lietā.

Pati Strada-Rozenberga Pietiek informēja, ka kategoriski iebilst pret sava vārda saistīšanu ar ZZS un iesaistīšanu „Lembergam pietuvināto juristu” grupā. „Arī šajā gadījumā manas ietekmes jautājuma virzīšanā/nevirzīšanā par Sanitas Osipovas apstiprināšanu par ST tiesnesi nav nekādas. Man šajā jautājumā neviens viedokli nekad nav jautājis, līdz ar to tas nekādā veidā nav varējis ietekmēt kāda lēmuma pieņemšanu,” uzsver Strada-Rozenberga.

Novērtē šo rakstu:

1
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vēstule Saeimas Ārlietu komisijai – nepieciešams neatkarīgs pētījums par CETA ietekmi uz Latviju

Foto2016.gada 30.oktobrī Eiropas Savienība un Kanāda parakstīja Eiropas Savienības un Kanādas Visaptverošo ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu (turpmāk tekstā - CETA), kas bija iespējams tikai pēc intensīvām sarunām un īpašo atrunu iekļaušanu, panākot Beļģijas akceptu nolīguma parakstīšanai.
Lasīt visu...

13

Balagāns, kas tiek uzdots par lielo plēsēju aizsardzības plāna apspriešanu

FotoPašlaik paklusām, sabiedrībai nezinot, notiek mūsu lielo plēsēju - lūša, vilka un brūnā lāča aizsardzības plāna apspriešana, ko administrē Latvijas Vides aizsardzības fonds (LVAF) un šobrīd veic Mežzinātnes institūts  „Silava": https://www.lvafa.gov.lv/projekts?ticker=1-08/189/20
Lasīt visu...

13

Gaļas stulbums

FotoGunitas Kaņepes nošautās lūšu mātes skandāls deva iespēju vietējiem gaiļiem - kuri sevi dēvē par „medniekiem” - publiski nodemonstrēt savu trulumu, stulbumu un uzpūtību visā krāšņumā. Dažu dienu laikā savus uzskatus par ne-medniekiem pauda Zemkopības ministrijas ierēdņi Valters Lūsis un Jānis Bārs, kā arī mednieku organizāciju vadītāji Jānis Baumanis un Haralds Barviks.
Lasīt visu...

21

Jautājumi aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim par Nacionālo bruņoto spēku mehanizāciju

FotoValsts aizsardzības koncepcijās (2012-2016, 2016-), iepriekš pieņemtas Saeimā 2012.gada 10. maijā, 2016. gada 16. jūnijā, ir noteikti valsts militārās aizsardzības stratēģiskie mērķi, pamatprincipi, prioritātes un pasākumi miera, valsts apdraudējuma un kara laikā. Cita starpā dots drošības vides raksturojums, ietverot konvencionālās karadarbības elementus.
Lasīt visu...

21

Privatizēto daudzdzīvokļu māju pārvaldīšanā gadsimta “bardaks”

FotoŠāds secinājums izriet ne tikai no viena piemēra, ko aprakstīšu. Vai katru dienu var saskarties, kad Rīgā pielieto zemes piespiedu privatizācijas paņēmienus vai piespēlē 1000 m2 klāt, jo to pieprasot zemes īpašnieks utt. Māju pārvaldīšana likumos atstāta bez risinājuma. Gribat paši pārvaldīt - iegūstiet profesionālo izglītību, tikai tad. Kurš sāks? Nav tādu. Daudzas mājas katastrofālā stāvoklī. Kas samaksās kapitālos remontus? Plus maksa ar nebeidzamām šausmām par piespiedu nomas zemi. Ir kriminālprocesi par apsaimniekotāju krāpšanos lielā apmēra, ko izmeklē 5-6 gadus, vai prasības tiesā samaksāt nomas maksu par 10 gadiem un dubultā, kad apsaimniekotājs bankrotējis vai nobēdzinājis iekasēto naudu. Turpināt uzskaitījumu?
Lasīt visu...

21

Intelektuālā viagra deputātiem

Foto2017.gada 1.martā latviešiem uzzied jauna dzīve. Lieli prieki būs latviešu elektorātam. Šajā dienā darbību sāks Saeimas Analītiskais dienests. Tā uzdevums „nodrošināt aprakstošu un analītisku pētījumu veikšanu, lai uzlabotu Saeimā izskatāmo likumprojektu kvalitāti, novērtētu Saeimā pieņemto likumu efektivitāti, kā arī sniegtu atbalstu likumdevējam lēmumu pieņemšanas procesā un kontrolē pār izpildvaru”.
Lasīt visu...

12

Kāds simbols, tāda tauta: Jūlijs Krūmiņš pret Jāņa Jurkāna viedokli saistībā ar VVF un viņas „blata kapu”

FotoJanvārī prese daudz rakstīja par Vairas Vīķes-Freibergas piedzīvojumiem, kad viņa "pa blatu" sev ieguva vietiņu kapsētā. Šajā apstāklī nebūtu nekā īpaša, ja vien 19. janvārī sīko krāpniecību neaizstāvētu patētiski mūsu visai cienītais Jānis Jurkāns. Mēs pārrunājām šo rakstu, turklāt Jūlijs Krūmiņš un Jānis Jurkāns ir draugi kopš bērnības. Viedokļi sakrita, un mēs uzrakstījām Jānim vēstuli. Pēc kāda laika ar šīs nepublicētās vēstules rekomendācijām nodarbojās Saeima. Ar Jurkāna piekrišanu vēstuli publicējam.
Lasīt visu...

21

Deputātu jautājumi par pamatojumu labklājības ministra Jāņa Reira apgalvojumiem par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

FotoŠī gada 1. februārī Jums tika iesniegti jautājumi (Nr.251/J/12) ar lūgumu sniegt pamatojumu Jūsu publiski vairākkārt paustajam apgalvojumam, ka valsts speciālais budžets (turpmāk - VSB) nav ilgtspējīgs un ir nepieciešams rast risinājumu, lai valsts spētu izpildīt savas nākotnes saistības pret esošajiem nodokļu maksātājiem un spētu nodrošināt tiem sociālos maksājumus paredzētajā apmērā. Diemžēl uz vairākiem jautājumiem atbildes pēc būtības netika sniegtas, tādēļ atkārtoti lūdzam tās iesniegt, lai varam pārliecināties par Jūsu pausto apgalvojumu pamatotību.
Lasīt visu...

6

Deputātu jautājumi Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidru informāciju par Stradiņu slimnīcas jaunā korpusa būvniecības izmaksām

FotoVairākos deputātu jautājumos esam Jums uzdevuši jautājumus par Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas jaunā korpusa būvniecību un ar to saistītajām izmaksām. Uz saviem jautājumiem esam saņēmuši atbildes, kuras vēlamies precizēt.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Spriņģe, Elksne un Tjarve: aicinām respektēt mūsu īpašo lomu sabiedrībā

Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA), Latvijas Televīzijas un žurnāla "Ir" atklātā vēstule ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, kopijas -...

Foto

Balsojums par CETA šādā redakcijā ir balsojums pret Latvijas mazo un vidējo uzņēmēju interesēm

Eiropas Parlaments Strasbūrā 15. februārī nobalsoja par brīvās tirdzniecības līguma ar Kanādu...

Foto

Uzcelt pieminekli, nepiesmejot piemiņu

Biedrības “Latgolys Saeima” ir vērsusies pie Rēzeknes domes priekšsēdētāja, Latgales kongresa simtgades pieminekļa autora un kultūras ministres ar atklātu vēstuli par Latgales...

Foto

Drošības policija: žurnālisti neesot likumdevēji, lai interpretētu likumus

Otrdien biju uzaicināts uz Drošības policiju sniegt liecības kriminālprocesā, kas ir uzsākts par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu, kura...

Foto

Cīņa par komfortu, ne pret noziedzību

Eirodeputātes Ivetas Grigules „piespiedu brīvprātīgā” izstāšanās no ZZS dod netiešu ieganstu cerībām: valdība varbūt saņems dūšu un neizcūkos iespēju noziedzības...

Foto

Kā man gāja Drošības policijā

“Kuram gan citam var uzticēties, ja ne Drošības policijai?” ņipra sarkanmate vaicā, kad norādu, ka Drošības policijā izvietotajiem mantu glabāšanas skapīšiem...

Foto

Laikmeta ainiņas V (Valentīndienas noskaņās)

Romantiskam stāstam esot jābūt kā nobriedušam vīnam - nedaudz neticamam un reibinošas domas raisošam. Ar stāstu sākas vīrieša un sievietes attiecības,...

Foto

Krimināli tiesātais Poikāns ir kaitnieks, Meroni personiski man naudu nemaksā

Esmu saņēmis daudzus jautājumus epastos un sociālajos tīklos. Artus, kas notiek? Kāpēc Tu neatbildi uz visiem...

Foto

Par to, kāpēc „labējās partijas nerunā ar krievvalodīgajiem”

Nolēmu uzrakstīt atbildi Olgas Dragiļevas rakstam “Vēlētājs miskastē”. Rakstā kritizētas t.s. latviskās (vai politkorektāk - labējās) partijas par to,...

Foto

JKP no 2018. gada Rīgā ieviesīs bezmaksas sabiedrisko transportu

Pirmais darbs, ko Jaunā konservatīvā partija (JKP) darīs Rīgas domē (RD), ir visu pašvaldības uzņēmumu audits. Tādā...

Foto

Cenzūra uzstāties KPV LV partijas kongresā

Šī ir manis sagatavotā uzruna KPV LV partijas kongresam, ko esmu spiests nosūtīt medijiem, jo partijas valde aizliedz partijas biedriem...

Foto

Par vienu bezkaunīgu un melīgu piektklasnieku

Jūtos parādā savu viedokli par raidījumā deFacto rādīto sižetu pagājušā svētdienā. Tā kā Artuss (mans draugs, kā viņš sižetā apgalvoja) mani no...

Foto

Publiski atklāta vēstule SAB direktoram J. Maizīša kungam no LR 12.Saeimas deputāta Valda Kalnozola

Kā Latvijas Republikas pilsoņu ievēlēts 12.Saeimas deputāts vēršos pie Jums ar šādiem...

Foto

Karalis ir miris, lai dzīvo karalis! jeb Kādēļ es neraudāšu Latvijas valsts bērēs

Es apzinos, ka šāds virsraksts var tikt uzskatīts par visai provokatīvu un varu...

Foto

Pārbūves mantojums: perversijas deserts

Pēcpadomju gados latviešu garīgajā kultūrā nepatīkams jaunums ir masveidīgā pievēršanās perversajam. Tas tiek darīts ar īpašu entuziasmu un lepnumu un, iespējams, ne...

Foto

Kā valdība pieļāva, ka notiek gadu desmitos mērāma medicīnas darbinieku pazemošana?

Ģimenes ārsts ir pašnodarbinātais. Viņa rīcībā ir darbinieki - sertificēts ārsta palīgs un medmāsa. To...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos nosaukt atbildīgos saistībā ar “e-veselības” projekta ieviešanas darbiem

Jums tika sagatavoti un iesniegti deputātu jautājumi sniegt konkrētu informāciju par...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidras atbildes saistībā ar “e-veselības” izmaksu pamatotību

Rūpīgi iepazīstoties ar visu Jūsu sniegto informāciju, nākas secināt, ka Jūs...