Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Pasaka par Latvijas parlamentāro demokrātiju, jeb kā politiķi uzņēmējiem Ziemassvētku dāvanu sarūpēja...

Ivars Zariņš, 11.Saeimas Tautsaimniecības, vides un reģionālās attīstības komisijas deputāts
15.01.2014.
Komentāri (27)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Cik reāla Latvijai ir situācija, kad politiķi paši, nevis uzņēmēju mudināti, nāk pie uzņēmējiem, lai risinātu to problēmas, nevis politisku intrigu vai savtīga labuma dēļ, bet vienkārši - lai palīdzētu sakārtot uzņēmējdarbības vidi, turklāt stādot šo mērķi augstāk par šaurām politiskām interesēm, tā sasniegšanai apvienojoties koalīcijas un opozīcijas deputātiem?

Skan gluži kā pasaku stāsts, bet tas reāli notika - brīdī, kad bija demisionējusi Dombrovska valdība un koalīcijas padomes diktāta vietā Latvijā uz brīdi bija iespējama reāla parlamentārās demokrātijas darbība. Vien iedomājieties šādu situāciju: SC, NA un ZZS deputāti pēc kopīgas iniciatīvas kopīgi izstrādā un vienojas tālāk virzīt likumprojektu un, kā vienojušies, to arī izdara.

Saeimā pirmajam lasījumam ir iesniegts likumprojekts, kurš paredz atjaunot mikrouzņēmumu nodokļa likmi 9% apmērā no apgrozījuma uzņēmumiem ar apgrozījumu līdz 100 000 eiro un līdz 5 darbiniekiem un ieviest vēl papildu līmeņus mikrouzņēmumiem, paredzot: 2.līmenī – nodokļu likmi 10% apmērā, mikrouzņēmumiem ar apgrozījumu virs 100 000 eiro līdz 200 000 eiro dodot iespēju nodarbināt līdz 7 darbiniekiem, savukārt 3.līmenī - nodokļu likmi 11% apmērā, mikrouzņēmumiem ar apgrozījumu no 200 000 eiro līdz 300 000 eiro dodot iespēju nodarbināt līdz 9 darbiniekiem.

Šādi vairāki mikrouzņēmuma līmeņi tiek paredzēti, lai dotu iespēju uzņēmumam augt, saglabājot tam ierasto nodokļu vidi, ļoti pakāpeniski palielinot maksājamā nodokļa īpatsvaru, tādejādi to motivējot attīstīties un turpināt legāli maksāt nodokļus.

Šāds likumprojekts tika sagatavots pēc tam, kad nakts melnumā Saeimā tika pieņemta budžeta pakete ar veselu virkni pavadošo likumprojektu, kur daudzi no tiem bija koalīcijas ultimātu un kompromisu virzīti. Viens no tiem - mikrouzņēmuma nodokļa likmes izmaiņas, kas paredz 9% likmes pakāpenisku paaugstināšanu līdz 15%, pamatojot to ar nepieciešamību izlīdzināt nodokļu maksājumu īpatsvaru, ko maksā mikrouzņēmumi, salīdzinot ar uzņēmumiem, kuri darbojas vispārējā nodokļa režīma ietvaros.

Kāpēc tieši šādas nodokļu likmes izmaņas un cik tās ir reāli pamatotas – savdabīgi, bet šādu pamatojumu likuma izmaiņu autori nebija pacentušies sagatavot, tomēr MK tas netraucēja šādas likuma izmaiņas virzīt tālāk Saeimai apstiprināšanai. Netraucēja arī tas, ka šādas likuma izmaiņas nopietni iedragātu uzņēmēju uzticību nodokļu vides stabilitātei, uz kuru paļaujoties daudzi uzņēmēji centās pēc iespējas legalizēt savu uzņēmējdarbību un nu jūtas vīlušies un piemānīti. Rezultātā šo izmaiņu radītais efekts varētu sanākt pretējs iecerētajam – legālā uzņēmējdarbība tiktu bremzēta un nodokļu ieņēmumi samazinātos.

Tādēļ, negaidot šo grozījumu likuma stāšanos spēkā, Saeimas deputāti – es, Romāns Naudiņš un Dana Reizniece - paši pēc savas iniciatīvas ķērās pie šīs kļūdas labošanas.

Kāda tad ir reālā situācija ar mikrouzņēmuma nodokli? Vai tiešām esošā likme ir neadekvāti zema un ir jāmaina?

Saskaņā ar VID sniegtajiem datiem par 2012.gadu (jo uz likumprojekta sagatavošanas brīdi 2013.gada dati vēl nebija pieejami), apkopojot datus par uzņēmumu apgrozījumu un nomaksāto nodokļu apmēru, izrādās, ka patiesībā viss ir pavisam citādāk!

Vispārējā nodokļu režīma uzņēmumu ar apgrozījumu līdz 70 000 Ls (100 000 eiro) nodokļos nomaksātais apjoms ir 9,1% no apgrozījuma (kopējais apgrozījums - 735 miljoni Ls, nomaksātie nodokļi – 67 miljoni Ls), un tas nozīmē, ka to nomaksātais nodokļu īpatsvars ir tikai niecīgi lielāks (+0,1%!), salīdzinot ar mikrouzņēmuma paredzētajiem 9% (PVN nodokļa maksājumi abos gadījumos netiek ieskaitīti).

 Vēl interesantāka paveras situācija, ja mēs aplūkojam uzņēmumus ar apgrozījumu no 70 000 Ls līdz 200 000 Ls (kas būtu atbilstoši piedāvātajam 2. un 3. mikrouzņēmuma līmenim) – šeit nomaksātais nodokļu īpatsvars samazinās un ir apmēram 7% no apgrozījuma (kopējais apgrozījums – 1306 miljoni Ls, nomaksātie nodokļi – 91 miljons Ls), šāda pati tendence saglabājas arī nākošajā solī - pieaugot uzņēmumu apgrozījumam, nomaksātais nodokļu īpatsvars samazinās, uzņēmumiem no 200 līdz 300 tūkstošiem Ls, tas ir apmēram 6,3%.

No šiem aprēķiniem ir uzskatāmi redzams, ka pašlaik Saeimā apstiprinātās mikrouzņēmuma nodokļa likmes izmaiņas, kas paredz to paaugstināt līdz 15%, ir absurdas un nepamatotas.

Ja ir bažas par zemo sociālo apdrošināšanas iemaksu līmeni mikrouzņēmumos strādājošajiem darbiniekiem, tad to var koriģēt, nosakot citas proporcijas, kādās tālāk tiek sadalīti mikrouzņēmuma nodokļa ieņēmumi budžeta kontos, vai arī ieviešot formulu, pēc kuras, vadoties no darbinieku atalgojuma, tiek aprēķināts tas ieņēmumu apjoms, kas no mikrouzņēmuma nodokļa ieņēmumiem tiek ieskaitīts sociālās apdrošināšanas kontā. Tā kā mikrouzņēmuma nodokļa īpatsvars ir līdzīgs vai pat augstāks nekā vispārējā nodokļu režīma uzņēmumiem, tad nav nekādas problēmas veikt šādu mikrouzņēmumu nodokļa ieņēmumu sadali, lai nodrošinātu atbilstošus maksājumu apjomus. Tam nebija vajadzības celt mikrouzņēmuma nodokļa likmi!

Ja šis Saeimas deputātu izstrādātais priekšlikums tiks apstiprināts pirmajā lasījumā, tad uz otro lasījumu ir vērts apsvērt tālākus priekšlikumus par iespējamo nodokļa diferenciāciju ražojošajiem un pakalpojumus sniedzošajiem uzņēmumiem, paredzēt nodokļu atlaides, kas veicinātu jauniešu un citu sociālo grupu nodarbinātību, kā arī piedāvāt vienkāršot virkni mikrouzņēmuma darbības administrēšanas procedūru, kas nepieciešamas VID, - lai kopumā padarītu mikrouzņēmuma darbības formu par vienkāršu un ērtu iespēju Latvijā uzsākt un attīstīt uzņēmējdarbību.

Novērtē šo rakstu:

70
2

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

3

Neiejauciet bērnus, „Latvijas valsts mežu” barotie pakalpiņi

FotoPēc bērnu piedzimšanas cilvēki kļūst emocionālāki attiecībā uz bērniem. Nesen kļuvu par tēvu jau trešajai meitai, tāpēc par sevi to zinu droši. Un emociju spektrs ir visplašākais - no aizkustinājuma asaru valdīšanas par tādiem niekiem kā dziesma "Save Your Kisses for Me" līdz neizmērojamam niknumam, klausoties radio par to, kā izturas pret bērniem dažos bērnu namos. Varbūt tieši tāpēc šķebinoši bija lasīt Māra Liopas jaunāko garadarbu portālā "Delfi", kur minētais kungs savas organizācijas īstenoto pret dabas aizsardzību vērsto politiku attaisno ar bērnu interešu aizstāvību.
Lasīt visu...

12

Par Čakšas izteikumiem un „Divpadsmit krēsliem”

Foto7.aprīlī tiku publicējis savu lekciju par ārstu sertifikācijas procesa īpatnībām. Šai sakarā esmu saņēmis vairāku interesentu jautājumus par divdesmit astoto slaidu (1.pielikums šai vēstulei) – kādas tad konkrētāk ir pretrunas valsts finansētajā veselības aprūpes sistēmā?
Lasīt visu...

12

Pusmiljons mediju atbalstam ir izdalīts „savējiem”: Kučinski un Melbārde, vai to pieļausiet?

FotoVēršamies pie Jums ar atklātu vēstuli, lai paustu savu neizpratni par Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) rīkotā konkursa „Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā” neprofesionālo norisi un nespēju nodrošināt Ministru kabineta pieņemtā dokumenta „Par Latvijas mediju politikas pamatnostādnēm 2016.–2020. gadam” izpildi.
Lasīt visu...

12

Islāma frontē bez pārmaiņām, jeb kā Zanders “analizēja” DP pārskatu

FotoNesen Drošības policija (DP) nākusi klajā ar pērnā gada pārskatu, kurā norādīts, ka Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, terorisma draudu līmenis ir zems, tomēr radikalizācija novērojama arī Latvijā.[1] Par vienu no iemesliem minēts fakts, ka bijušais Latvijas islāma kultūras centra vadītājs Oļegs Petrovs no Islāma valsts izplata latviski tulkotu tās propagandu Latvijas ummah (ticīgo kopienai).[2]
Lasīt visu...

21

Tauta ir runājusi, vai kāds klausījās?

FotoPēdējā laikā aizvien biežāk dzirdam aicinājumu parakstīt kādu iniciatīvu par izmaiņām likumdošanā, paust savu viedokli kādā aptaujā, aizpildot anketu vai klikšķinot internetā. Tas ļauj secināt, ka vairāk nekā 25 neatkarības gadi ir darījuši savu un esam sākuši saprast, ka dzīvojam demokrātijā un drīkstam paust savu viedokli.
Lasīt visu...

6

Aicinām LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties

FotoBiedrība ProBonoPublico.Latvia, pamatojoties uz aizvien dziļāku krīzi tieslietu sistēmā un būtiskiem pamattiesību pārkāpumiem, kurus iniciē pati Tieslietu ministrija tās ministra Dzintara Rasnača (NA) vadībā, aicina LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties, dodot ministra krēsla vietu spējīgākai personai, kura izprot tiesiskuma nozīmi un lomu valsts attīstībā un sabiedrības labklājībā.
Lasīt visu...

21

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

FotoVairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot izdomāts ar visiem tās trūkumiem. Patiesībā tas skanēja šādi: DEMOCRACY IS THE WORST FORM OF GOVERNMENT, EXCEPT ALL THOSE OTHER FORMS THAT HAVE BEEN FROM TIME TO TIME. Kas nozīmē ka vēsturē ir bijuši par mūsdienu “demokrātiju” taisnīgāki tautu pašpārvaldes modeļi un patlaban mēs esam tuvāk Ķīnas mūrim nekā skandinātajai suverenitātei.
Lasīt visu...

21

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

FotoŠajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas sprēgāšana ir obligāti jāņem vērā. To nedrīkst ignorēt. Obligāti nedrīkst būt nevērīga izturēšanās pret latīņu valodu. Nedrīkst nevēlēties zināt un savu iespēju robežās nelietot latīņu valodu. Tas nav pieļaujams. Tāpēc esejas autoram un esejas lasītājiem ir jāpārceļas uz latīņu valodas pasauli. Lūdzu, ievērosim: nevis uz latīnismu pasauli, bet uz latīņu valodas pasauli! Praktiski tas nozīmē pārcelšanos uz divvalodu pasauli – latīņu valodas pasauli + latviešu valodas pasauli.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates...

Foto

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

Godātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem...

Foto

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

Francijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

Ar zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu...

Foto

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

XIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu...

Foto

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

Dārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies,...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...