Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Priecīgus Līgo svētkus!
Foto

Pasaka par Latvijas parlamentāro demokrātiju, jeb kā politiķi uzņēmējiem Ziemassvētku dāvanu sarūpēja...

Ivars Zariņš, 11.Saeimas Tautsaimniecības, vides un reģionālās attīstības komisijas deputāts
15.01.2014.
Komentāri (27)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Cik reāla Latvijai ir situācija, kad politiķi paši, nevis uzņēmēju mudināti, nāk pie uzņēmējiem, lai risinātu to problēmas, nevis politisku intrigu vai savtīga labuma dēļ, bet vienkārši - lai palīdzētu sakārtot uzņēmējdarbības vidi, turklāt stādot šo mērķi augstāk par šaurām politiskām interesēm, tā sasniegšanai apvienojoties koalīcijas un opozīcijas deputātiem?

Skan gluži kā pasaku stāsts, bet tas reāli notika - brīdī, kad bija demisionējusi Dombrovska valdība un koalīcijas padomes diktāta vietā Latvijā uz brīdi bija iespējama reāla parlamentārās demokrātijas darbība. Vien iedomājieties šādu situāciju: SC, NA un ZZS deputāti pēc kopīgas iniciatīvas kopīgi izstrādā un vienojas tālāk virzīt likumprojektu un, kā vienojušies, to arī izdara.

Saeimā pirmajam lasījumam ir iesniegts likumprojekts, kurš paredz atjaunot mikrouzņēmumu nodokļa likmi 9% apmērā no apgrozījuma uzņēmumiem ar apgrozījumu līdz 100 000 eiro un līdz 5 darbiniekiem un ieviest vēl papildu līmeņus mikrouzņēmumiem, paredzot: 2.līmenī – nodokļu likmi 10% apmērā, mikrouzņēmumiem ar apgrozījumu virs 100 000 eiro līdz 200 000 eiro dodot iespēju nodarbināt līdz 7 darbiniekiem, savukārt 3.līmenī - nodokļu likmi 11% apmērā, mikrouzņēmumiem ar apgrozījumu no 200 000 eiro līdz 300 000 eiro dodot iespēju nodarbināt līdz 9 darbiniekiem.

Šādi vairāki mikrouzņēmuma līmeņi tiek paredzēti, lai dotu iespēju uzņēmumam augt, saglabājot tam ierasto nodokļu vidi, ļoti pakāpeniski palielinot maksājamā nodokļa īpatsvaru, tādejādi to motivējot attīstīties un turpināt legāli maksāt nodokļus.

Šāds likumprojekts tika sagatavots pēc tam, kad nakts melnumā Saeimā tika pieņemta budžeta pakete ar veselu virkni pavadošo likumprojektu, kur daudzi no tiem bija koalīcijas ultimātu un kompromisu virzīti. Viens no tiem - mikrouzņēmuma nodokļa likmes izmaiņas, kas paredz 9% likmes pakāpenisku paaugstināšanu līdz 15%, pamatojot to ar nepieciešamību izlīdzināt nodokļu maksājumu īpatsvaru, ko maksā mikrouzņēmumi, salīdzinot ar uzņēmumiem, kuri darbojas vispārējā nodokļa režīma ietvaros.

Kāpēc tieši šādas nodokļu likmes izmaņas un cik tās ir reāli pamatotas – savdabīgi, bet šādu pamatojumu likuma izmaiņu autori nebija pacentušies sagatavot, tomēr MK tas netraucēja šādas likuma izmaiņas virzīt tālāk Saeimai apstiprināšanai. Netraucēja arī tas, ka šādas likuma izmaiņas nopietni iedragātu uzņēmēju uzticību nodokļu vides stabilitātei, uz kuru paļaujoties daudzi uzņēmēji centās pēc iespējas legalizēt savu uzņēmējdarbību un nu jūtas vīlušies un piemānīti. Rezultātā šo izmaiņu radītais efekts varētu sanākt pretējs iecerētajam – legālā uzņēmējdarbība tiktu bremzēta un nodokļu ieņēmumi samazinātos.

Tādēļ, negaidot šo grozījumu likuma stāšanos spēkā, Saeimas deputāti – es, Romāns Naudiņš un Dana Reizniece - paši pēc savas iniciatīvas ķērās pie šīs kļūdas labošanas.

Kāda tad ir reālā situācija ar mikrouzņēmuma nodokli? Vai tiešām esošā likme ir neadekvāti zema un ir jāmaina?

Saskaņā ar VID sniegtajiem datiem par 2012.gadu (jo uz likumprojekta sagatavošanas brīdi 2013.gada dati vēl nebija pieejami), apkopojot datus par uzņēmumu apgrozījumu un nomaksāto nodokļu apmēru, izrādās, ka patiesībā viss ir pavisam citādāk!

Vispārējā nodokļu režīma uzņēmumu ar apgrozījumu līdz 70 000 Ls (100 000 eiro) nodokļos nomaksātais apjoms ir 9,1% no apgrozījuma (kopējais apgrozījums - 735 miljoni Ls, nomaksātie nodokļi – 67 miljoni Ls), un tas nozīmē, ka to nomaksātais nodokļu īpatsvars ir tikai niecīgi lielāks (+0,1%!), salīdzinot ar mikrouzņēmuma paredzētajiem 9% (PVN nodokļa maksājumi abos gadījumos netiek ieskaitīti).

 Vēl interesantāka paveras situācija, ja mēs aplūkojam uzņēmumus ar apgrozījumu no 70 000 Ls līdz 200 000 Ls (kas būtu atbilstoši piedāvātajam 2. un 3. mikrouzņēmuma līmenim) – šeit nomaksātais nodokļu īpatsvars samazinās un ir apmēram 7% no apgrozījuma (kopējais apgrozījums – 1306 miljoni Ls, nomaksātie nodokļi – 91 miljons Ls), šāda pati tendence saglabājas arī nākošajā solī - pieaugot uzņēmumu apgrozījumam, nomaksātais nodokļu īpatsvars samazinās, uzņēmumiem no 200 līdz 300 tūkstošiem Ls, tas ir apmēram 6,3%.

No šiem aprēķiniem ir uzskatāmi redzams, ka pašlaik Saeimā apstiprinātās mikrouzņēmuma nodokļa likmes izmaiņas, kas paredz to paaugstināt līdz 15%, ir absurdas un nepamatotas.

Ja ir bažas par zemo sociālo apdrošināšanas iemaksu līmeni mikrouzņēmumos strādājošajiem darbiniekiem, tad to var koriģēt, nosakot citas proporcijas, kādās tālāk tiek sadalīti mikrouzņēmuma nodokļa ieņēmumi budžeta kontos, vai arī ieviešot formulu, pēc kuras, vadoties no darbinieku atalgojuma, tiek aprēķināts tas ieņēmumu apjoms, kas no mikrouzņēmuma nodokļa ieņēmumiem tiek ieskaitīts sociālās apdrošināšanas kontā. Tā kā mikrouzņēmuma nodokļa īpatsvars ir līdzīgs vai pat augstāks nekā vispārējā nodokļu režīma uzņēmumiem, tad nav nekādas problēmas veikt šādu mikrouzņēmumu nodokļa ieņēmumu sadali, lai nodrošinātu atbilstošus maksājumu apjomus. Tam nebija vajadzības celt mikrouzņēmuma nodokļa likmi!

Ja šis Saeimas deputātu izstrādātais priekšlikums tiks apstiprināts pirmajā lasījumā, tad uz otro lasījumu ir vērts apsvērt tālākus priekšlikumus par iespējamo nodokļa diferenciāciju ražojošajiem un pakalpojumus sniedzošajiem uzņēmumiem, paredzēt nodokļu atlaides, kas veicinātu jauniešu un citu sociālo grupu nodarbinātību, kā arī piedāvāt vienkāršot virkni mikrouzņēmuma darbības administrēšanas procedūru, kas nepieciešamas VID, - lai kopumā padarītu mikrouzņēmuma darbības formu par vienkāršu un ērtu iespēju Latvijā uzsākt un attīstīt uzņēmējdarbību.

Novērtē šo rakstu:

70
2

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

21

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

FotoTagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes piešķiršanas kārtības ieviešanas 2015.gadā.
Lasīt visu...

21

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

FotoŽurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu dīķī”. Līdzīgu tam, ko izraisīja senlaikos Dienā lasāmās Aleksandra Laventa vaļsirdības izpausmes, “jūrmalgeitas” lielākā idiota raudzības vai šajā portāla atrodamās Tiesu ķēķa ainiņas.
Lasīt visu...

21

Valodu lielu dara cilvēki

Foto1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...