Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Pavisam vienkārši

Lato Lapsa
04.10.2012.
Komentāri (12)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Otrdienas pēcpusdienā manā e-pastkastītē iekrita Latvijas Žurnālistu asociācijas iekšējās sarakstes aizsākums, kas acīmredzami nebija paredzēts nepiederošu un morāles ziņā tumsonīgu ļaužu acīm, - uz to gana skaidri norādīja gan vēstules autore Džeina Tamuļeviča, gan sarakstē iesaistījies Didzis Melbiksis, kurš paziņoja, ka jau sen taču esot rosinājis nopludināšanas nepieļaušanas vārdā „diskusijas attīstīt Facebook grupā”.

Taču vēstule bija pietiekami interesanta un aktuāla, lai iespēju ar to iepazīties dotu visiem interesentiem. Lūk, par ko bija satraukusies Tamuļevičas kundze:

„Sveiki, kolēģi, labprāt uzzinātu jūsu viedokli par Pietiek.com pēdējām publikācijām, kas tapušas, kādam ielaužoties "kāda deputāta", visticamāk, I. Parādnieka privātajā gmail kontā.

Vai tikai man šķiet, ka ir pārkāpta kaut kāda privātās dzīves neaizskaramības robeža? Manuprāt, šis ir gana nelāgs precedents, kas demonstrē – žurnālisti vai viņiem pietuvinātas personas:) mierīgi var uzlauzt jebkuru e-pasta vai sociālo tīklu kontu un tāpat vien publicēt, jo vismaz šajā gadījumā es neredzu nekādu sabiedrisku ieguvumu, ja nu vien iespēju paķiķināt par "nike šūziem".

Atzīšu, jau Jākobsona/Ušakova keiss man īpaši nepatika, taču tā ir mana problēma:), turklāt 1) ielauzās darba, nevis privātajā e-pastā; 2) no publicētās sarakstes sabiedrībai ieguvums bija. "Nezināmā tautas kalpa" gadījumā ir uzlauzts privāts e-pasts, un publicētajai informācijai vismaz es nekādu pievienoto vērtību nesaskatu.

Ļoti gribētu dzirdēt kolēģu viedokli par šīm Pietiek.com publikācijām - vai tas ir ok un vai LŽA kaut ko ar to vajag darīt.

Vēl priecāšos, ja kāds zinošāks noprecizēs - vai virtuālo privāto telpu kaut kā aizsargā Latvijas likumdošana, respektīvi, vai par dažādu kontu uzlaušanu ir paredzēta kaut kāda atbildība, vai arī šis jautājums, gluži tāpat, kā interneta portālu statuss un citas ar virtuālo pasauli saistītas lietas, mūsu likumos ir ārpus laba un ļauna.”

Te, protams, varētu tikai līksmi paķiķināt par šīs pasaules paradoksiem, kad par privātās dzīves neaizskaramību visā nopietnībā satraucas cilvēks, par kura publiskajām gaitām ar skatuves segvārdu „Džī” kādā no „Fabriku” realitātes šoviem vēl tagad DELFI forumos var uzzināt ne mazums kā... nu, teiksim tā – aizkustinoša.

Taču ne jau par to runa. Cilvēks, lai nu ar ko arī nodarbojies tālajā jaunībā, pašlaik acīmredzami visā nopietnībā uzdod jautājumu, kas pietiekami svarīgs tikpat acīmredzami ir daudziem, – vai ir forši tā vienkārši ņemt un publicēt, piemēram, visu to, ko kāds cits cilvēks savos brīvajos brīžos meklējis internetā? Un vēl – vai tiešām šādai neforšai rīcībai nav atrodams kāds Krimināllikuma pants, kas neforšos atradinātu tā turpmāk rīkoties?

Un te ir divas atbildes.

Ja skatāmies uz šo konkrēto notikumu formāli, tad, lai piedod kaismīgā Tamuļevičas kundze un viņas domubiedri, nekas lāga nav noticis. Kā tā? Pavisam vienkārši – kaut kas, nezin kas ir publicēts, taču nav konkrēta cietušā – tā nabaga, kurš ja ne pierādītu, tad vismaz apliecinātu, ka ir notikusi tieši viņa, kā teikts Krimināllikuma 144. pantā, „pa telekomunikāciju tīkliem pārraidāmās informācijas noslēpuma tīša pārkāpšana”.

Svētdien, pirmdien un otrdien jau trijos turpinājumos publicēts tas, ko satrauktā Žurnālistu asociācijas biedre sauc par „uzlauzta privāta e-pasta” saturu – bet cietušais nav un nav tā pa īstam pieteicies. Ir tikai viens Saeimas deputāts, kas runā kaut ko par zemiskām metodēm, iesaistītiem politiskajiem spēkiem un ļaužu baru, kas lietojot viņa datoru, taču par meklēto informāciju un savu lomu šajos draiskajos meklējumos gan kautri klusē.

Kāpēc? Pavisam vienkārša iemesla dēļ: šis cilvēks, protams, ir gatavs uz tradicionālām vaimanām par mistisku ļauno spēku sazvērestību, kuri klabinājuši datora klaviatūru, taču atšķirībā no Tamuļevičas kundzes izmanto iespēju paklusēt, kad tas ir prātīgāk, - jo taču jau ļoti labi zina, kas tieši ir meklēts interneta dzīlēs.

Un, lai cik varbūt aprobežots un pašpārliecināts būtu, šis mūsu līdzcilvēks, visticamākais, labi nojauš personiskās politiskās pasaules galu, kas iestāsies akurāt tajā brīdī, kad viņš skaidri, bez aplinkiem, locīšanās un ļauno spēku piesaukšanas paziņos – jā, tas tik tiešām biju es, un tās tik tiešām ir manas intereses, ak, pieņemiet mani tādu, kāds es esmu, mani brāļi un māsas! Jo ir lietas, ko nepiedod pat daudzcietušais latvju vēlētājs. (Nu, vismaz man tā šķiet.)

Tāda būtu formālā atbilde, taču vēl jau ir uzdotais jautājums pēc būtības – par to, cik vispār ir forši publicēt visu to, ko kāds cits cilvēks savos brīvajos brīžos meklējis internetā? Tā taču, rau, ir viņa dziļi privātā dzīve, gar kuru nevienam, nevienam, nevienam nav nekādas daļas.

Un te nu – bez garām runām, īsi un skaidri.

Ja tu gribi būt privātpersona un raut kulakā, sameklējis internetā inscenētas vai ne visai inscenētas tētuka-meituka-sunīša-aitiņas scēniņas, - laipni lūgti, kas kādam par daļu, kamēr tu neķeries pie cičiem kādai pārāk mazgadīgajai. Meklē tētukus-meitukus, pliku Elīnu Doļģi, intīmservisa telefonus, ainas no prusaku privātās dzīves un jebko citu, kas vien ienāk prātā, ja tas ir tavā gaumē. Galu galā – katram no mums ir savas vājības.

Bet, ja tu ar šādām te savām diskrētajām vēlmītēm un patiesajām vajadzībām lien politikā, saņem labu algu arī no maniem maksātajiem nodokļiem un no valstiskās tribīnes gvelz par demogrāfiju, konservatīvajām ģimenes vērtībām, Dievu un visu ko tamlīdzīgu, - tad nu cilvēkiem ir tiesības zināt, kas tu tāds patiesībā esi. Un tad šie cilvēki, kurus tev tā alkst pārstāvēt, vadīt un mācīt pareizai dzīvošanai, arī varēs izšķirt – vai tu esi viens no viņiem vai tomēr ne. Pavisam vienkārši.

Red.piez.: šis viedokļraksts bija publicēts portālā DELFI. Publicējam to arī šeit.

Novērtē šo rakstu:

30
8

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Darba anihilizācija

FotoSaprotams, nekas negaidīts nav noticis. Tas, kas ir noticis, principā bija sagaidāms. Tiekamies ar prognozējamu jauninājumu. Labi ir zināms, ka stulbeņu un neliešu darbībā ir iespējami visdažādākie jauninājumi. Saskarsmē ar stulbeņu un neliešu darbību vienmēr ir jābūt gatavam tikties ar visdažādākā veida stulbībām un nelietībām. Stulbeņiem un neliešiem piemīt stulbuma un nelietību neierobežotas oriģinalitātes potenciāls. Drīkst paslavēt – ģeniāls potenciāls!
Lasīt visu...

3

Neiejauciet bērnus, „Latvijas valsts mežu” barotie pakalpiņi

FotoPēc bērnu piedzimšanas cilvēki kļūst emocionālāki attiecībā uz bērniem. Nesen kļuvu par tēvu jau trešajai meitai, tāpēc par sevi to zinu droši. Un emociju spektrs ir visplašākais - no aizkustinājuma asaru valdīšanas par tādiem niekiem kā dziesma "Save Your Kisses for Me" līdz neizmērojamam niknumam, klausoties radio par to, kā izturas pret bērniem dažos bērnu namos. Varbūt tieši tāpēc šķebinoši bija lasīt Māra Liopas jaunāko garadarbu portālā "Delfi", kur minētais kungs savas organizācijas īstenoto pret dabas aizsardzību vērsto politiku attaisno ar bērnu interešu aizstāvību.
Lasīt visu...

12

Par Čakšas izteikumiem un „Divpadsmit krēsliem”

Foto7.aprīlī tiku publicējis savu lekciju par ārstu sertifikācijas procesa īpatnībām. Šai sakarā esmu saņēmis vairāku interesentu jautājumus par divdesmit astoto slaidu (1.pielikums šai vēstulei) – kādas tad konkrētāk ir pretrunas valsts finansētajā veselības aprūpes sistēmā?
Lasīt visu...

12

Pusmiljons mediju atbalstam ir izdalīts „savējiem”: Kučinski un Melbārde, vai to pieļausiet?

FotoVēršamies pie Jums ar atklātu vēstuli, lai paustu savu neizpratni par Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) rīkotā konkursa „Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā” neprofesionālo norisi un nespēju nodrošināt Ministru kabineta pieņemtā dokumenta „Par Latvijas mediju politikas pamatnostādnēm 2016.–2020. gadam” izpildi.
Lasīt visu...

12

Islāma frontē bez pārmaiņām, jeb kā Zanders “analizēja” DP pārskatu

FotoNesen Drošības policija (DP) nākusi klajā ar pērnā gada pārskatu, kurā norādīts, ka Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, terorisma draudu līmenis ir zems, tomēr radikalizācija novērojama arī Latvijā.[1] Par vienu no iemesliem minēts fakts, ka bijušais Latvijas islāma kultūras centra vadītājs Oļegs Petrovs no Islāma valsts izplata latviski tulkotu tās propagandu Latvijas ummah (ticīgo kopienai).[2]
Lasīt visu...

21

Tauta ir runājusi, vai kāds klausījās?

FotoPēdējā laikā aizvien biežāk dzirdam aicinājumu parakstīt kādu iniciatīvu par izmaiņām likumdošanā, paust savu viedokli kādā aptaujā, aizpildot anketu vai klikšķinot internetā. Tas ļauj secināt, ka vairāk nekā 25 neatkarības gadi ir darījuši savu un esam sākuši saprast, ka dzīvojam demokrātijā un drīkstam paust savu viedokli.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Aicinām LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties

Biedrība ProBonoPublico.Latvia, pamatojoties uz aizvien dziļāku krīzi tieslietu sistēmā un būtiskiem pamattiesību pārkāpumiem, kurus iniciē pati Tieslietu ministrija tās ministra...

Foto

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

Vairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot...

Foto

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

Šajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas...

Foto

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates...

Foto

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

Godātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem...

Foto

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

Francijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

Ar zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu...

Foto

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

XIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu...

Foto

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

Dārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies,...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...