Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Postcilvēku postmentalitāte

Arturs Priedītis
19.07.2013.
Komentāri (71)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Vārds „postcilvēks” tagad ir starptautiski izplatīts zinātniskais termins un starptautiski izplatīts lamuvārds. Zinātniskais termins un lamuvārds tas ir arī Latvijā. Šo rindu autors, savā tēvzemē lasot lekcijas un publicējot rakstus par postcilvēka ģenēzi, pats jau ir izpelnījies postcilvēka godu interneta komentāros.

Mums ir etniski specifiska gudra tradīcija: vispirms nolamājam autoru un tikai pēc tam lasām viņa darbu, ja vispār sākam interesēties par darba saturu. Autoru varam nesodīti laipni nolamāt, viņa darbu nelasot.

Arī pie mums, ja kādu nosauc par postcilvēku, tas nekādā gadījumā nav uzskatāms par draudzīgu komplimentu. Tas ir uzskatāms par modernu apsaukājumu un liecina par apsaukātā hominīda piederību mūsu laikmeta sociālajai inovācijai – jaunam bioveidojumam ar nosaukumu „postcilvēks”.

Pašlaik vēl nav zināms, kā sevi dēvēs postcilvēki. Termins „postcilvēks” ir cilvēku izdomāts vārds. Varbūt tas iepatiksies postcilvēkiem, un viņi saglabās šo vārdu līdz savam galam. Bet varbūt viņi izvēlēsies citu vārdu (no savas puses iesaku - „Hominīdi 3.0”). To parādīs nākotne. 

Zinātnē terminu „postcilvēks” visbiežāk lieto sociālajās un humanitārajās zinātnēs. Termins ir iepaticies filosofiem, publicistiem, žurnālistiem. Tā tas no XX gadsimta 90. gadiem.

Apmēram pirms divdesmit gadiem vārdu „postcilvēks” (Posthuman) Rietumos pirmie sāka izmantot tā dēvētā transhumānisma piekritēji. Zinātniski tehniskajā progresā viņi saskatīja milzīgas perspektīvas cilvēka fiziskajā pilnveidošanā. Transhumānisti sāka aktīvi debatēt par  dažādu supertehnoloģiju iespējām realizēt principiāli jaunu cilvēka ķermenisko organizāciju. Tā, piemēram, biotehnoloģiskie sasniegumi paver milzīgas perspektīvas biomedicīnas inženierijā, ģenētiskajā modificēšanā, genoma profilēšanā.

Tādējādi XX gadsimta 90. gados sākās saruna par jauna formāta hominīda koncepciju. Šo sarunu veicināja ne tikai biotehnoloģiskie sasniegumi, bet arī robottehnikas, informātikas, kognitīvistikas uzplaukums.

Ne visai smalki sakot, transhumānistu galvenais dzīves mērķis kļuva cilvēku ražošana. Tika paredzēta speciālu tehnoloģiju izstrādāšana cilvēku ražošanai. Cilvēkus paredzēja ražot tāpat kā citas skaistas un noderīgas lietas – automašīnas, ledusskapjus, gludekļus, galdus, krēslus utt.

Par cilvēka pilnveidošanu cilvēce ir sapņojusi vienmēr. Iespējams, par to sapņoja jau Ieva un Ādams. Ja agrāk tā saucamā jaunā cilvēka jeb „nākotnes cilvēka” (Rainis) koncepcija balstījās uz apgaismības ideoloģiju un cilvēka garīgo pilnveidošanu, tad XX gadsimta nogalē transhumānisma ideju centrā nostājās mehānicistiska tehnoloģijas izmantošana un rūpes par cilvēka fizisko spēju palielināšanu.

Transhumānisti jūsmīgi paredzēja strauju pieprasījumu pēc nonovecošanas un nemirstības. Viņi līksmi priecājās par jaunā biznesa spožajām perspektīvām. Tirgus jaunie pakalpojumi var dot milzīgu peļņu. Daudzi ļoti bagāti, bagāti un ne visai bagāti cilvēki centīsies nopirkt nenovecošanu un nemirstību.

Tranhumānistu aprindās joprojām tiek apcerētas vilinošas perspektīvas. Piemēram, cilvēka dzimuma uzlabošana nākotnē var kļūt valsts politika, saviem pilsoņiem paildzinot mūžu, uzlabojot veselību un ārējo izskatu. Fiziski uzlabotie pilsoņi savus politiķus dievinās un  būs gatavi nēsāt uz rokām. Tā būs visīstākās demokrātijas meistarklase.

Tiesa, dievinās tikai tehnoloģiski attīstīto valstu politiķus. Atpalikušo zemju politiķus neviens nedievinās, jo viņi nevarēs piedāvāt minētos pakalpojumus saviem pilsoņiem. Nevienlīdzība starp valstīm, tautām un nācijām padziļināsies. Taču transhumānistus tas nebaida. Tas nebaida arī šodienas „kreatīvo šķiru”. Tās izredzētība pieaugs un būs vēl lielāks iegansts argumentēt savu „postcilvēcisko” pārākumu.

Jau pašā sākumā bija skaidrs, ka radikāli izmainīsies postcilvēka ārējais izskats. Postcilvēks būs līdzīgs kaut kādai tehnoloģiskajai iekārtai. Būs līdzīgs kibernētiskam organismam, mašīnas un cilvēka hibrīdam ar mehānistiskiem un elektroniskiem komponentiem. Tāpēc postcilvēka sinonīms kļuva vārds „kiborgs”.

Zinātnē un mākslā (piem., kinomākslā) jēdzienu „kiborgs” lieto no 1960.gada, un tam ir stabilas vizuālās asociācijas. Tagad sastopami arī citi apzīmējumi - androīds, biorobots, kiberpanks, nanopanks u.c.

Postcilvēka terminu tagad attiecina ne tikai uz kiborgiem. Postcilvēka terminu tagad attiecina arī uz tiem zemes iemītniekiem, kuros ir iemiesojušās negatīvās garīgi morālās pārmaiņas mūsdienu sabiedrībā no XX gadsimta 70.gadiem. Šajā sarunā transhumānisti nepiedalās. Galvenokārt piedalās globālo sociālo procesu analītiķi.

 Kā zināms, mūsu dzīves aizvadītie 40 un vairāk gadi ir unikāls pārejas laikmets. Šajā unikālajā pārejas laikmetā (tas turpināsies līdz gadsimta vidum) ļoti būtiski palielinās planētas iedzīvotāju skaits Āfrikā, Āzijā, Amerikā. Turpretī „baltās” rases dzimstība samazinās, un eiropeīdi apzinās savu drūmo nākotni. XXI gadsimta otrajā pusē uz planētas dzīvos apmēram 12 miljardi cilvēku, un tikai katrs desmitais cilvēks būs „baltās” rases pārstāvis. Eiropeīdu rase ir kļuvusi izmirstoša rase.

Aizvadītajos 40 un vairāk gados kardināli izmainījās ne tikai demogrāfiskais stāvoklis. Pēc II Pasaules kara Rietumu civilizācijā uzplauka patērēšanas un dzīves baudīšanas mānija, ciniski ekspluatējot cilvēka rakstura vājības. Rietumu civilizācijā strauji uzplauka visdažādākās apziņas zombēšanas tehnoloģijas, lai nodrošinātu kapitālisma pastāvēšanu un kapitālistu materiālo augšupeju. Tajā skaitā tika izdomātas vadāmā haosa tehnoloģijas, daudzās teritorijās speciāli provocējot juceklīgu  nekārtību sociālajos un ekonomiskajos procesos. Haosa radīšana planētas noteiktam politiskajam un ekonomiskajam spēkam ir ļoti izdevīgs projekts.

No 70.gadiem Rietumu civilizācijā sākās postmodernisma ārprāts, apzināti atsakoties no garīgās kultūras tradicionālajām vērtībām un normām. Postmodernisms demonstratīvi ignorē garīgās kultūras mantojumu un demagoģiski sludina jebkura veida idejisko un morālo plurālismu cilvēka dzīves visās sfērās. Tā rezultātā tiek sagrauta cilvēka tradicionālā pasaules uztvere un izpratne. Tātad tiek sagrauta cilvēka tradicionālā mentalitāte.

Respektīvi, Rietumu civilizācijā vispusīgi izvērtās pārmaiņas, kuras šodien objektīvi uzskata par garīgo degradāciju. Mūsdienu laikmeta būtiska iezīme ir garīgā degradācija. Tā ir autoritatīva konstatācija, un to neviens vairs neapstrīd. Mūsu laikmeta simbols ir degradācijas produkts - deģenerāti.

Tāpēc par postcilvēku sāka dēvēt ne tikai kiborga tipa „ražojumu”, bet, rupji sakot, arī  postmodernisma „ražojumu”. Tas ir „ražojums”, kam vairs nav nekā kopēja ar cilvēku. Atšķirības ir tik lielas, ka vispareizāk postmodernisma „ražojumu” izsmejoši dēvēt ne tikai par deģenerātu, bet arī postcilvēku.

Analītiskajā literatūrā vārds „postcilvēks” ieguva izteikti negatīvu jēgu. To ātri pamanīja lasošā sabiedrība, un vārds „postcilvēks” ikdienas dzīvē kļuva par lamuvārdu. Kā jau minēju, tas tagad ir lamuvārds arī Latvijā. Apsaukāšana par postcilvēku pie mums sākās pirms dažiem gadiem.

Svarīgs ir viens moments. Cilvēkam piemīt noteikta mentalitāte (domāšanas veids, emocionālā ievirze, dzīves uztvere). Acīmredzot noteikta mentalitāte piemīt arī postcilvēkam. Tikai par postcilvēka mentalitāti pareizāk būtu teikt – postmentalitāte. Cilvēka mentalitāte noteikti pamatīgi atšķirās no postcilvēka postmentalitātes.

Tomēr kopumā viss nav tik vienkārši. Diskurss par postcilvēka ģenēzi un postcilvēka postmentalitāti ir ļoti sarežģīts.

Tā, piemēram, mūsdienu politisko un ekonomisko darbību neatbilstību veselajam saprātam saista ar postcilvēku mentalitāti. Tāds vērtējums ir sastopams arī pie mums. Arī pie mums visiem sen ir apnikusi, piemēram, politiķu nespēja dzīves procesus organizēt atbilstoši veselajam saprātam. Sabiedrība pat ir samierinājusies ar to, jo nekas nemainās. Nelīdz ne kritika medijos un sapulcēs, ne lamāšanās internetā, ķēķī un uz ielas. Veselā saprāta trūkums ir pārvērties vispārējā maģistrālā un neapturamā straumē.

Taču ignorējam ļoti svarīgu faktoru. Veselā saprāta trūkums tiek konstatēts no cilvēka, bet nevis no postcilvēka viedokļa. Kritizētā politiskā vai ekonomiskā darbība neatbilst veselajam saprātam saskaņā ar cilvēka priekšstatiem par veselo saprātu. Postcilvēks noteikti tā nedomā. Saskaņā ar postcilvēka postmentalitāti attiecīgā politiskā vai ekonomiskā darbība ir saprātīga un garīgi normāla. Tai nepiemīt nekādi intelektuālie trūkumi. Intelektuālos trūkumus saskata cilvēks. Postcilvēks nekādus intelektuālos trūkumus nesaskata un atmet ar roku cilvēka untumiem un muldēšanai par veselā saprāta trūkumu.

Minētā faktora ignorēšana attiecas arī uz šodienas dzīves citām anomālijām. Anomālajās izpausmēs vainojam postcilvēkus. Cenšamies viņus audzināt un konstruktīvi koriģēt. Taču faktiski mums nākas apstāties un nopietni padomāt par jauno situāciju hominīdu aprindās. Mums nākas saprast un atzīt, ka hominīdu aprindās ir radušās vismaz divas savstarpēji nesaderīgas sugas. Cilvēkiem līdzās tagad enerģiski rosās postcilvēki.

Speciālajā literatūrā ir sastopams oriģināls viedoklis par postcilvēku pastāvēšanu arī agrāk. Viņi esot vienmēr dzīvojuši līdzās cilvēkiem. Tikai cilvēki viņus nemanīja, jo postcilvēki bija rūpīgi nomaskējušies un pacietīgi gaidīja savu triumfālo nostāšanos pie sociālo procesu stūres.

Lai pareizi izprastu un novērtētu šodienas notikumus, nākas atcerēties, ko zinām par cilvēka evolūciju un cilvēka izmaiņām evolūcijas gaitā. Jau tūlīt jāatgādina par nepilnībām mūsu zināšanās.

Vismazāk zinām par savām smadzenēm. Mēs precīzi nezinām, kā izmainās smadzenes cilvēka evolūcijas laikā. Skaidri nezinām, kā izmainās smadzenes kultūras pārmaiņu laikā. Kultūra nestāv uz vietas. Cilvēki nepārtraukti izdomā kaut ko jaunu, un jaunais pēc tam atsaucas uz cilvēkiem.

Taču mēs nezinām, kā jaunais bioloģiski pārveido cilvēka smadzenes. Zinām tikai to, ka garīgi cilvēks izmainās. Mentalitāte ir vēsturiski dinamiska parādība. Nemainās cilvēciskais izskats un ķermeņa struktūra – roku, kāju, pirkstu, acu skaits u.tml. Taču mentalitāte mainās. Mentalitāte var izmainīties līdz nepazīšanai. Tā tas ir pašlaik. Postcilvēku postmentalitāte ir cilvēkiem pilnīgi sveša un nesaprotama parādība.

Pirmkārt un galvenokārt zinām, ka cilvēka apziņas kungs ir kultūra. Cilvēks garīgi mainās kultūras ietekmē. Vēsturē ir bijušas vismaz trīs grandiozas garīgās modifikācijas – tradicionālisma laikmeta cilvēku mentalitāte, modernisma laikmeta cilvēku mentalitāte un postmodernisma laikmeta postcilvēku postmentalitāte. Ja postmodernisma laikmeta postcilvēki manuprāt sevi varētu modīgi saukt „Hominīdi 3.0”, tad iepriekšējo divu laikmetu apzīmējumā var izmantot ne mazāk modīgos vārdus „Hominīdi 1.0” un „Hominīdi 2.0”.

Vismazāk zinām par cilvēka bioloģiskajām izmaiņām kultūras un tajā skaitā progresīvās tehnoloģijas ietekmē. Parasti sakām, ka Homo Sapiens bioloģiski nav mainījies savas pastāvēšanas laikā. Zinātne vēl nav pārliecinoši pierādījusi, ka tehnoloģiju attīstība ietekmē cilvēka bioloģisko evolūciju. Saglabājās vispārējā atziņa par sociālo likumu un mehānismu ietekmējošo lomu, nosakot cilvēka evolūciju. Tomēr ir skaidrs, ka zināmas bioloģiskās izmaiņas notiek cilvēka smadzenēs. Vēsturiski mainās cilvēka mentalitāte, un tas nevar notikt bez izmaiņām cilvēka „domāšanas aparātā”.

Visjaunākajā periodā vēršas plašumā saruna par tehnoloģiju ietekmi uz cilvēka bioloģisko evolūciju. Vislielākais stimuls tādas intereses pieaugumam ir jaunās komunikācijas tehnoloģijas. Savukārt jauno komunikācijas tehnoloģiju sociālās kroplības ir sekmējušas atsevišķu tematisko līniju diskursā par postcilvēku ģenēzi. Populāra ir nesaudzīgā ironija par fiziski infantiliem puišeļiem pie datora un nepārtraukti uz telefona ekrānu blenzošiem jauniešiem.

Pirms kāda laika Rīgā publicēja bēdīgu statistiku par jauniešu nederīgumu militārajam dienestam. Izrādās, 84% no jauniešiem nākas izbrāķēt. 50% jauniešu konstatētas psihiskās slimības, un viņiem bijusi „attīstības aizture”. Savukārt 20% bijušas ķirurģiskas kaites. Piemēram, mugurkaula un locītavu slimības. 17% slimojuši ar terapeitiskām slimībām.

Grūti būs noliegt mūsdienu kultūras ietekmi uz minēto garīgo un bioloģiski katastrofālo statistiku. Jaunās komunikācijas tehnoloģijas diktē noteiktu dzīves veidu. Tas savukārt nosaka bioloģisko un tajā skaitā smadzeņu funkcionālo evolūciju („attīstības aizturi”).

Tagad iznāk grāmatas par „jaunas rases” veidošanos. Tehnoloģiskā attīstība, lūk, paātrinot cilvēka bioloģisko evolūciju. Paātrinātās cilvēka bioloģiskās evolūcijas rezultātā ļaudis strauji noslāņojās bioloģiski mazāk kvalitatīvā „materiālā” no vienas puses un indivīdos ar augstu intelektuālo un fizisko kvalitāti no otras puses. Starp abiem slāņiem veidojas nepārvarama sociālā barjera.

Tātad turpmāk sociālo atšķirību pamatā būs bioloģiskais faktors. Sociums sastāvēs no dažādiem bioloģiskajiem veidiem. „Neandertālieši” (proti, postcilvēki jeb „Hominīdi 3.0”) būs vairākumā, jo nesaprātīgi izmantotās augstās tehnoloģijas diemžēl veicina sabiedrības „neandertalizāciju”. 

Savukārt elitei ir jādomā par selekciju – juridiski fiksēto prasību „pāroties” tikai savā starpā. Nav izslēgti arī citi atlases pasākumi, lai saglabātu „šķirnes” tīrību. To var nodrošināt vienīgi selektīvās koeksistences (labi gēni + laba kultūra) tīrība.

Diemžēl nākas prognozēt arī draudīgu scenāriju. Nav zināms, kā kvalitatīvi krasi atšķirīgās „šķirnes” sadzīvos savā starpā.  „Neandertāliešu” vairākums var sacelties pret eliti un atņemt viņiem dzīves labumus un privilēģijas.

Minēšu vēl divus piemērus. Abi attiecas uz tādu senu cilvēces vitālo tradīciju kā lasīšana.

Kā jau minēju, dzīvojam unikālā pārejas laikmetā. Mūsu laikmeta vienreizība izpaužas ne tikai demogrāfijā un postmodernisma ārprātā. Izpaužas arī lasīšanā. Cilvēces vēsturē agrāk nekad nebija publiski agresīva attieksme pret lasīšanu. Neviens naidīgi neizturējās pret lasīšanu. Lasīja visi. Lasīja zemnieki, strādnieki, vidusmēra cilvēki, vienkāršie cilvēki. Saprotams, lasīja aristokrātija un buržuāzija,  inteliģence un intelektuāļi. Turpretī tagad arvien griezīgāk kāda sociuma daļa pret lasīšanu izturas kā pret spitālību.

Pirmais piemērs. Mūsu augstākās izglītības dokumentu tirdzniecības firmas glīta un visādā ziņā ārēji normāla kliente pirms „eksāmena” pasniedzējam vaļsirdīgi atzīstas par savu turpmāko darbu. Gatavojoties „eksāmenam”, viņa neko nelasīšot. Lasīt esot grūti. Viņa vispār nekad nelasot. Viņa tikai skatoties video. Skatīties video esot vieglāk nekā lasīt.

Otrais piemērs. Internetā komentāros ļoti bieži nākas sastapties ar unikāli mežonīgām dusmām par teksta apjomu. Daži komentētāji kliedz, ka teksts ir par garu un to nav iespējams izlasīt. Pietiekot tikai ar dažiem vārdiem un dažiem teikumiem.

Par laimi komentāros ne reti izvēršas divkauja, domājams, starp cilvēkiem un postcilvēkiem. Cilvēkiem nav nekādi iebildumi pret teksta apjomu. Postcilvēku tracina jebkurš par 140 zīmēm lielāks apjoms. Komentāros cilvēki kaunina postcilvēkus par mežonīgo attieksmi pret teksta apjomu.

Taču vēlams uz mežonīgo klaigāšanu lūkoties racionālāk. Acīmredzot tiekamies ar krasi izteiktām bioloģiskajām atšķirībām. Komentāros atspoguļojās divu kardināli dažādu sociālo slāņu viedoklis. Pārvarēt barjeru starp abiem slāņiem nav iespējams ar apsaukāšanos. Jaunā realitāte diktē jaunus spēles noteikumus – jaunu tolerances formātu. Cilvēkiem ir jāsaprot, ka postcilvēki var nesaprast cilvēku leksikas nozīmi. Šī atziņa automātiski motivēs jaunu tolerances formātu.

Diskursā par postcilvēku postmentalitāti visaktuālākie un reizē visbriesmīgākie ir citi piemēri. Runa ir par neoliberālisma ētikas diktatūru. Ekonomiskais neoliberālisms kategoriski pieprasa morālo un tikumisko neoliberālismu. Tas savukārt noved pie cilvēka morālā un tikumiskā sabrukuma. Ne velti tagad savus slavenos deģenerātus apsaukājam par postcilvēkiem.

Neoliberālisma ētikas diktatūras laikā esam nonākuši jauna tipa ideoloģiskajā verdzībā – homoseksuālisma verdzībā. Un tas ir visbriesmīgākais. Tiek sagrauti tradicionālie priekšstati par mīlestību, ģimeni, bērnu dzimstību un audzināšanu, laulību un laulības sūtību radīt pēcnācējus. Galu galā iestājās cilvēciskās identitātes zudums. Nostiprinās citas identitātes kritēriji. Saprātīgie cilvēki to jau ir nokristījuši par postcilvēka identitāti.

Tas ir pamatoti. Faktiski runa ir par Homo jaunām variācijām – transseksuāļiem, biseksuāļiem. Praktiski tie ir mutanti. Viņu agresīvi nekaunīgā klātbūtne nozīmē sociālā modeļa un cilvēciskās identitātes krahu.

Neoliberālisma ētikas lozungs „Laulības visiem!” nostiprina geju un lesbiešu evolūciju. Cilvēku bioloģiskā evolūcija tiek mērķtiecīgi novirzīta izvirtuļu evolūcijas gultnē.

Arī tā ir unikāla parādība mūsu unikālajā pārejas laikmetā. Līdz šim cilvēcei bija pilnīgi cita evolūcijas stratēģija, domājot par cilvēciskā kapitāla uzlabošanu, bet nevis par izvirtuļu masveida producēšanu.

Latvija nevar lepoties ar spožiem panākumiem neoliberālisma ētikas realizācijā. Mums ir apskaužāmi spoži panākumi neoliberālisma ekonomisko pavēļu realizācijā, visus resursus uzdāvinot svešiniekiem. Taču ar morāli un tikumību pie mums ir viss kārtībā. Mūsu nācija nav iemīlējusies izvirtuļos. Pat neskatoties uz to, ka tas nav „eiropeiski” un šajā jomā mūsu orientācija saskan ar nolādētās Krievijas orientāciju.

Bet tas nenozīmē, ka pie mums nav idiotu, neliešu un neoliberālisma morāles kodeksa stulbu propagandistu. Arī pie mums ir homoseksuālisma lakstīgalas. To dziesma ir absurda: ja neesi homoseksuālists un homoseksuālisma fans, tad neesi demokrāts un cilvēktiesību patriots. Mūsu homoseksuālisma lakstīgalas absurdi diskreditē demokrātijas ideju. Ignorēts tiek pat tas, ka demokrātija ir vairākuma vara, bet nevis minoritātes vara.

Vārdu sakot, no postcilvēkiem var sagaidīt visfantastiskākos brīnumus. Protams, no cilvēku viedokļa. Postcilvēkiem ir savs viedoklis. Tas atbilst viņu postmentalitātei. 

Attēls no immortalhumans.com

Novērtē šo rakstu:

36
8

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Tiem, kas nevar izvēlēties, par kuru mafiju balsot

FotoJau iepriekš atvainojos tiem lasītājiem, kuri rakstu tematu, kam velta savu dārgo laiku, izvēlas no raksta virsraksta, jo nekāda izsmeļoša raksta, ja neskata ievadu, šeit nav. Viss raksts sastāv tikai no virsrakstā uzdotā jautājuma un ievada, kura virsraksts norāda uz mērķi, kas liek jums pašiem izveidot rakstu, komentāros izsakot savu viedokli.
Lasīt visu...

12

Māra Kučinska valdības galvenais produkts

Foto2016.gadā šī pati Māra Kučinska valdība ilgi pētīja un vētīja trīs veselības aprūpes finansēšanas modeļus. Šim jautājumam tika veltītas vairākas valdības sēdes vairāku mēnešu laikā.
Lasīt visu...

12

Vara un izvēle

FotoPamazām atklājas, ka tautai 4.maija Latvijā ar varu nav gandrīz nekāda sakara. Ar to varu, kas izvēlas vadību un pieņem galvenos saimnieciskos lēmumus. Tomēr atbildību par sastrādāto prasa tieši no mums.
Lasīt visu...

21

Agresīvā nelietība pirmsvēlēšanu melu vakcinācijā

FotoKatrām vēlēšanām ir sava morālā specifika. Vēlēšanas ir politiskās cīņas sastāvdaļa. Savukārt politiskā cīņa vienmēr ir politiķu morāles apliecinājums. Tāpēc katru vēlēšanu specifika izpaužas morālajā jomā. Tā tas ir arī sakarā ar gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām 2017.gada 3.jūnijā. Aizvadītajos mēnešos pirmsvēlēšanu politiskā cīņa apliecināja noteiktu morālo specifiku – būtisku un neatņemamu īpatnību.
Lasīt visu...

12

Beidziet slepkavot bērnus

FotoPatvaļīgi uzzīmēta velojosla Brīvības ielā. Šis attēls labi parāda, ka vietas pietiek visiem – gan gājējiem, gan riteņbraucēju infrastruktūrai, gan sabiedriskajam transportam, gan pārējam autotransportam.
Lasīt visu...

21

Atklātā vēstule kandidātiem uz Rīgas domes priekšsēdētāja amatu

FotoPirms atdot balsi par vienu no Jums Rīgas domes vēlēšanās, mēs, Rīgas iedzīvotāji, aicinām atsaukties un izvērtēt notiekošo Rīgā. Jūsu uzmanība tagad objektīvi ir vērsta uz vēlētāju balsīm. Mēs, izmantojot šo apstākli, esam spiesti lūgt Jūsu atbalstu saistībā ar mūsu tiesību aizskārumu laika posmā no 2011. gada līdz pat šim brīdim, 2017. gada maijam. Tālāk izklāstītais būtiski skar ne tikai mūsu situāciju, bet gan attiecas uz ikvienu Rīgas iedzīvotāju.
Lasīt visu...

6

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

FotoJāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

Garkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā...

Foto

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

Drīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami...

Foto

Fotogrāfe un divas mammas

Sociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja...

Foto

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

Latvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda,...

Foto

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas...

Foto

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

Latvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota...

Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...