Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Biedrība „Baltijas asociācija – transports un loģistika” (BATL) ir pret Lemberga, Loginova un Amerika saimniekošanu lielākajās Latvijas ostās kā savās kabatās un rosina diskutēt par izmaiņām ostu likumdošanā, lai to pārvaldību darītu caurskatāmu, saprotamu un godīgu. BATL nav par Latvijas lielo ostu privatizāciju, kā to, iespējams, vecās oligarhijas interesēs interpretējis TV3 raidījuma Nekā personīga žurnālists Pūpols.

Iepriekšējā un esošā sasaukuma Ventspils pilsētas domes opozīcijas deputāti gadiem ilgi ir informējuši valsts augstākās amatpersonas par notiekošo Ventspils brīvostas pārvaldē. Opozīcijas deputātu bažas apliecināja Valsts kontroles ziņojums par Ventspils brīvostu, kuras darbu gadiem ilgi savām vajadzībām pakārtojis Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Viņam celtās apsūdzības, kas liecina, ka Lembergs, vienlaikus atrodoties Ventspils domes un Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētāja amatā, iespējams, ir nelikumīgi ieguvis nedeklarētas, slēptas īpašumtiesības nozīmīgākajās Ventspils ostā strādājošajās komercsabiedrībās. To, ka ne tikai Ventspils, bet arī Rīgas ostu dāsni apmaksāto valdes locekļu un pārvalžu darbs nav godīgs un caurskatāms, skaidri parādījis arī Rīgas brīvostas pārvaldnieka Leonīda Loginova iespējamais interešu konflikts Rīgas brīvostā.

Arī dažu BATL biedru problēmas darbam Rīgas un Ventspils brīvostā liecinājušas par nepieciešamību biedrībai meklēt risinājumus jau gadiem samilzušā ostu pārvalžu patvaļas jautājuma risināšanai. BATL apzināja problēmas, izstrādāja un saskaņoja ar tās biedriem (tai skaitā a/s Ventbunkers un a/s Latvijas naftas tranzīts) ostu pārvalžu iespējamos risinājumus.

Apkopotā informācija 2011.gada 2.novembrī tika nosūtīta satiksmes ministram Aivim Ronim. BATL piedāvāja ilgtermiņā diskutēt par būtiskām ostu reformām. Tai skaitā bija arī priekšlikums mainīt ostu pārvalžu juridisko statusu, nosakot, ka tās ir kapitālsabiedrības ar valsts ietekmi, kā tas ir Roterdamā un Tallinā. BATL aicināja diskutēt par iespēju emitēt daļu akciju biržā, vienlaikus saglabājot valsts, pašvaldību kontroli pār ostām, veicinot kapitāla pieplūdumu un biržas kontroli pār notiekošo patlaban slēgtajos veidojumos. Turklāt kā nevalstiska nozares organizācija BATL izteica tikai ierosmi diskutēt, nevis uzstāja uz šādu iespēju, kuru nekādi nevar uzskatīt par Latvijas lielo ostu privatizācijas piedāvājumu.

Ar sagrozītu viedokli, ka BATL ir par Latvijas ostu privatizāciju, klajā līdz šim nācis Latvijas Ostu asociācijas vadītājs, Tautas partijas eksdeputāts Kārlis Leiškalns. Pirms viņa šādi pieņēmumi un retorika bija izskanējusi no Aivara Lemberga. Tieši šie kungi ir tie, kas publiskajā telpā ar dažādām PR metodēm mēģina uzturēt tendenciozu viedokli, ka BATL rosina lielo ostu privatizāciju. Kā apliecinošu faktu minu Lemberga pirmdien radio Baltkom sacīto, ZRP, BATL un mani nosaucot par noziedzniekiem, kurus vajadzētu likt cietumā. Protams, raidījumā tika noklusēts, ka Lembergs pats tiek tiesāts par sevišķi smagu noziegumu izdarīšanu iedzīvošanās nolūkos, ka tiesa viņam jau gadiem ir liegusi pildīt Ventspils pilsētas domes, Ventspils brīvostas pārvaldes valdes priekšsēdētāja pienākumus.

BATL atšķirībā no viņiem – Lemberga un Leiškalna - tiešām neuzskata, ka ar līdzšinējo lielo ostu pārvaldību viss ir bijis kārtībā un ka tā nodrošina caurskatāmu, godīgu ostu pārvaldību, maksimāli novēršot korupcijas riskus. Pretēji Lembergam BATL ir par izmaiņām ostu likumdošanā un ir gatava piedalīties diskusijās, kā uzlabot ostu likumdošanu. Taču ne es, ne BATL pārstāvis SM darba grupā, ne BATL kopumā nekad nav uzstājusi uz priekšlikumu, no kā izrietētu secinājumi par ieceri privatizēt lielās ostas, kā to 26.02.2012 TV3 raidījumā Nekā personīga sižetā par ostu likumdošanu atspoguļoja žurnālists Ansis Pūpols.

Žurnālists tika informēts, ka BATL ir izsūtījis vēstules Latvijas Ostu, tranzīta un loģistikas padomei, atbildīgajiem ministriem un Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājam. Vēstulēs ir lūgts izvērtēt atsevišķu pārvalžu lēmumus, kā arī piedāvāti risinājumi esošā ostu pārvaldības modeļa uzlabošanai, atstājot pašvaldības, valsts dalību pārvaldē esošajā izpratnē: četrus valdes locekļus deleģē ministri, četrus - pašvaldība.

Žurnālistam šie fakti nelikās pieminēšanas vērti.

Acīmredzot tieši šie priekšlikumi ir radījuši satraukumu ostu pārvalžu varas patieso „prihvatizētāju” vidū, kuri nereti sapinušies negodprātīga dienesta stāvokļa izmantošanas pinekļos, tiek apsūdzēti, tiesāti un kuru retoriku uzturēja Pūpola kungs.

Lai nerastos maldīgs priekšstats, minēšu dažus BATL ierosinājumus:

-          izskaust sistēmu, ka ministru tiesības nominēt ostas pārvaldes valdes locekli uzurpē tiesājamais Lembergs, kurš, neskatoties uz pastāvošo regulējumu, izvirzītām apsūdzībām, vēl joprojām ietekmē, kam un kad kļūt par ostas valdes locekli;

-          mazināt pašvaldības politisko ietekmi ostu pārvaldēs, nosakot, ka līdzīgi kā ministri arī pašvaldību domju priekšsēdētāji, to vietnieki un izpilddirektori vienlaicīgi nevar būt brīvostu valdes locekļi;

-          novērst ostu pārvalžu iejaukšanos komercdarbības sfērā, kā arī nodrošināt, ka ostas valde lēmumu par trešajām personām pieņem pēc to uzklausīšanas un tiem klātesot;

-          izskaust nevajadzīgo ostu lēmumu un to pamatojumu slepenošanu, tādejādi mazinot pārvaldes vadības, nevajadzīgu sponsoru, tēla spodrināšanas, publicitātes tēriņus;

-          pārskatīt Latvijas Ostu, tranzīta un loģistikas padomes sastāvu un funkcijas, tādejādi nodrošināt reālu ostu pārraudzību no Ministru kabineta puses.

Protams, nenoliedzu, ka BATL būtu gatava diskusijai, lai izvērtētu un salīdzinātu Latvijas, Roterdamas, Tallinas un citu ostu pieredzi, pastāvošo pārvaldības modeļu plusus, mīnusus. Diskutētu par būtisku reformu nepieciešamību. Diemžēl izskatās, ka patlaban vadošie politiķi, atbildīgās personas nav gatavas pēc būtības diskutēt par lietām, kas krietni spētu uzlabot Latvijas tranzīta koridora konkurētspēju.

Uzskatu, ka žurnālists A.Pūpols nav rīkojies korekti, ir interpretējis manu viedokli pēc saviem uzskatiem un maldinājis sabiedrību.

Manuprāt, šāda tendence ir skaidrojuma ar radījuma Nekā personīga iespējamo saistību ar partiju apvienības Vienotība kodolu un nevēlēšanos sākt diskusiju par izmaiņām ostu likumdošanā. Jo vairāk tāpēc, ka dažu apvienībai tuvu stāvošu personu, izbijušu Lemberga opozicionāru retorika pēdējā laikā spilgti papildina Lemberga, Leiškalna un žurnālista Pūpola pausto tendenciozo viedokli.

Acīmredzot „vecajā sistēmā” iesīkstējušajiem ostu pārvaldītājiem, oligarhijas politiķiem un ar oligarhiem saistītiem komersantiem nav nepieciešamas reālas, ekonomiku uzlabojošas, investīcijas piesaistošas izmaiņas. Ērtāk ir nomelnot reformu iniciatorus, kas ir par caurskatāmu un uz valsts interesēm balstītu sistēmu, kā diskutēt un panākt reālus uzlabojumus.

Aicinu žurnālistu, amatpersonas un politiķus iepazīties ar BATL iesniegtajiem priekšlikumiem un ceru, ka politiķiem pietiks gribas novērst atsevišķu personu patvaļu valsts tēla un ekonomikas graušanā.

Novērtē šo rakstu:

43
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

21

Nākotnes konjunktūra

FotoLatviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu unikālo identitāti. Uz papīra vai datora ekrāna varam bezgalīgi lepoties ar savu ūnikumu. Ja agrāk zinājām, ka papīrs laipni atļauj visu, tad tagad zinām, ka datora ekrāns tāpat laipni atļauj visu.
Lasīt visu...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

21

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

FotoTagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes piešķiršanas kārtības ieviešanas 2015.gadā.
Lasīt visu...

21

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

FotoŽurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu dīķī”. Līdzīgu tam, ko izraisīja senlaikos Dienā lasāmās Aleksandra Laventa vaļsirdības izpausmes, “jūrmalgeitas” lielākā idiota raudzības vai šajā portāla atrodamās Tiesu ķēķa ainiņas.
Lasīt visu...

21

Valodu lielu dara cilvēki

Foto1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...