Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Valsts prezidenta vēlēšanu izraisītās pārbīdes var būt izdevīgs fons, kā reorganizēt valdību, tajā iepludinot jaunas asinis, vai vispār to nomainīt, lai nolaistu sabiedrības neapmierinātības tvaiku. Tomēr ne pašlaik, ne vasaras sākumā šis brīdis vēl nebūs pienācis. Šāda vajadzība varētu būt aktuāla rudenī, tādēļ politikas kuluāros izskan, ka Valsts prezidenta vēlēšanas no polittehnoloģiju viedokļa iekrīt nelaikā un būtu daudz izdevīgākas uz rudens pusi. Ņemot vērā gaidāmos smagos lēmumus 2012. gada budžeta sakarā, kur neizbēgami notiks debates par sociālā budžeta samazinājumiem, kam iebilst viens no koalīcijas partneriem Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), rudens tiek prognozēts kā brīdis, kad Valda Dombrovska valdība varētu krist. Tomēr prezidenta vēlēšanu novilkšana līdz rudenim, vairākās kārtās izgāžot kandidātus, tiek apšaubīta gan no politisko risku un sabiedrības iespējamās kritikas viedokļa, gan likumā noteiktās procedūras dēļ, kas neparedz garas pauzes starp vēlēšanu kārtām. 

Vismaz daļā Vienotības vēl aizvien aktuāls ir jautājums par nepieciešamiem pārkārtojumiem valdībā, par kuriem pirms dažām nedēļām, apejot premjeru Dombrovski, izteicās Saeimas priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas politiskais padomnieks Edgars Jaunups. Vienotības Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis trešdien Pietiek atgādināja, ka rudenī gaidāmā budžeta konsolidācija būs pēdējā un Vienotība ap to vairs nevar bāzēt savu politisko retoriku. „Konsolidācijas epopeja ir beigusies, ir jāliek uzsvars uz nozaru efektivizēšana, ministrus ir jāpiespiež uz reformām,” teica Zaķis. No atbildes uz jautājumu, vai ar to tiek domāti zaļo zemnieku ministri un vai Vienotība tad būtu gatava likt pretī atsevišķu savu ministru nomaiņu, Zaķis izvairījās.

Iepriekš citi Vienotības valdes locekļi izteikušies par iespēju, ka varētu notikt ministru portfeļu rotācija starp abiem koalīcijas partneriem, Vienotībai, iespējams, uzņemoties izglītības jomu, kurā tiek bremzētas reformas. Tieši uz reformu veikšanu Vienotība cer turpmāk balstīt savu politisko piedāvājumu. Pašlaik tiek teikts, ka ZZS „smago” portfeļu - kā izglītība, labklājība vai veselība - uzņemšanās Vienotībai būtu „B” variants, „A” variants esot panākt, lai zaļie zemnieki turpina atbildēt par šīm nozarēm, bet piekrīt tās reformēt. Premjera atbalsta šādām izmaiņām līdz šim nav bijis. Arī no koalīcijas partneriem ZZS ir skaidri izskanējis, ka viņu ministri nav jāmaina, kaut vai tādēļ, ka viņiem socioloģiskās aptaujas uzrāda lielāku atbalstu nekā Vienotības ministriem. „Vienotība ir nonākusi varas slazdos, jo viņiem ir amati un krēsli, bet nav rīcības brīvības, kamēr ZZS ir rīcības brīvība, bet nav pamatatbildības,” pirms kāda laika Pietiek izteicās kāda pie partijām nepiederoša amatpersona, pēc kuras domām, šo situāciju nevar atrisināt tikai ar dažu ministru nomaiņu.

Esošā Valsts prezidenta Valda Zatlera pilnvaras amatā beidzas 8. jūlijā. Ja līdz tam neizdotos ievēlēt Valsts prezidentu, viņa vietu līdz jauna prezidenta ievēlēšanai, kā to paredz Satversme, izpildītu Saeimas priekšsēdētājs, kas pašlaik ir Solvita Āboltiņa (Vienotība). Tomēr Saeimas priekšsēdētājs, ja prezidenta ievēlēšanas process ieilgtu, nevarētu realizēt prezidenta svarīgāko iekšpolitisko funkciju – nominēt Ministru prezidentu. Šīs tiesības ekskluzīvi pieder amatā esošam prezidentam, nevis viņa vietas izpildītājam, atgādina Saeimas Juridiskā biroja vadītājs Gunārs Kusiņš.

Rudens ir zīmīgs vēl ar ko citu. 5. augustā 40 gadus vecumu, kas ir Satversmē noteiktais slieksnis, lai kandidētu Valsts prezidenta amatam, sasniedz premjers Dombrovskis. Pietiek jau oktobrī rakstīja, ka vasaras beigās uz īsu brīdi Vienotības spicē bija radusies ideja – tā populāro Dombrovski varētu virzīt Valsts prezidenta amatam, bet tad secināts, ka viņš nebūs sasniedzis vajadzīgo vecumu, un „būtu grūti pamatot, kāpēc vēlēšanas jāatliek uz rudeni”. Šobrīd ideja par Dombrovska virzīšanu nav aktuāla, Vienotības iekšienē vairāk tiek runāts, ka premjeram priekšā ir spoža karjera Eiropas institūcijās.

9. Saeima, vēl Vairas Vīķes-Freibergas laikā 2007. gadā pieņemot Valsts prezidenta ievēlēšanas likumu, ar gudru ziņu tajā noteikusi tādus termiņus prezidenta kandidātu izvirzīšanai un vēlēšanu sarīkošanai, lai līdz esošā prezidenta pilnvaru beigām parlaments nepieciešamības gadījumā pagūtu sarīkot divas vēlēšanas. No politiķiem dzirdētas dažādas interpretācijas, kādi termiņi saskaņā ar likumu būtu jāievēro, ja prezidentu neizdotos ievēlēt ne ar pirmo, ne otro reizi, jo likums atrunā tikai divas vēlēšanas. Saistībā ar pieļāvumu par prezidenta vēlēšanu ievilkšanu līdz rudenim dzirdama versija, ka pēc otrajām vēlēšanām, ja tajās neizdotos ievēlēt prezidentu, iestātos 30 līdz 40 dienu pārtraukums, kuru likums paredz pirms pirmā vēlēšanu piegājiena. Saeimas Juridiskā biroja vadītājs Kusiņš Pietiek skaidro, ka interpretācijas šajā gadījumā ir liekas. Teorētiski katras nākamās prezidenta vēlēšanas, vai tās būtu trešās vai piektās, būtu rīkojamas ne agrāk kā 10 dienas un ne vēlāk kā 15 dienas pēc pēdējās vēlēšanu kārtas, skaidro Kusiņš.

Valsts prezidenta ievēlēšanas likums noteic, ka kandidatūras prezidenta amatam iesniedzamas Saeimas Prezidijam rakstveidā ne agrāk kā 50 dienas un ne vēlāk kā 45 dienas pirms esošā Valsts prezidenta pilnvaru laika beigām. Tas nozīmē, ka kandidāti oficiāli tiks pieteikti maija divdesmitajos datumos, aptuveni laika posmā no 19. līdz 25. maijam. Saskaņā ar šo likumu Valsts prezidenta vēlēšanām Saeimas Prezidijs sasauc Saeimas sēdi ne agrāk kā 40 dienas un ne vēlāk kā 30 dienas pirms esošā Valsts prezidenta pilnvaru laika beigām, kas nozīmē, ka tās varētu notikt maija beigās – jūnija sākumā, aptuveni laika posmā no 30. maija līdz 8. jūnijam. Pašu Valsts prezidenta ievēlēšanas procedūru regulē Saeimas Kārtības rullis.

Valsts prezidenta vēlēšanās var tikt sarīkotas vairākas vēlēšanu kārtas, ja pirmajā viens no kandidātiem neiegūst nepieciešamo 51 balsi. Otrajā kārtā par visiem kandidātiem balso otrreiz. Ja arī tad neviens netiek ievēlēts, vēlēšanas turpina, izslēdzot ikvienā turpmākajā vēlēšanu kārtā to kandidātu, kas iepriekšējā kārtā ieguvis vismazāk balsu. Vēlēšanas turpina, līdz viens no kandidātiem iegūst ievēlēšanai nepieciešamo balsu skaitu. Ja vēlēšanu pēdējā kārtā neviens nav ieguvis ievēlēšanai nepieciešamo balsu skaitu, rīko jaunas, kurās var izvirzīt arī iepriekšējās vēlēšanās neievēlētos kandidātus, ne tikai izvirzīt jaunus.

Kandidatūras jaunām Valsts prezidenta vēlēšanām izvirza ne vēlāk kā piecas dienas pēc pēdējās vēlēšanu kārtas. Jaunām Valsts prezidenta vēlēšanām Saeimas Prezidijs sasauc Saeimas sēdi ne agrāk kā 10 dienas un ne vēlāk kā 15 dienas pēc pēdējās vēlēšanu kārtas. Ja arī jaunu vēlēšanu pēdējā kārtā neviens kandidāts nav ieguvis ievēlēšanai nepieciešamo balsu skaitu, atkārtoti rīko jaunas vēlēšanas pēc iepriekš aprakstītās shēmas.

Novērtē šo rakstu:

3
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Mēs esam PAR

FotoMēs esam par Latviju, kura ir iespēja visiem. Mēs esam par brīvu cilvēku. Mēs ticam ikviena cilvēka tiesībām izdarīt savas izvēles un atbildībai par paša lēmumiem.
Lasīt visu...

12

Jebkurā civilizētā valstī tādai Čakšai sen būtu bijis jāatkāpjas

FotoVeselības ministre Anda Čakša nebeidz izbrīnīt. Ne velti, stājoties amatā sevi dēvēja par krīzes menedžeri un izcilu cilvēku pazinēju - psihoterapeiti. Šoreiz ministre ir izcēlusies ar paziņojumu par savu grūtniecību. Lai gan tā, cik var noprast, ir pašā sākuma stadijā, jo priecīgais notikums ir gaidāms tikai nākamajā gadā, A. Čakša, jau tērpusies brīva griezuma halātiņā, neslēpj savu topošās mātes prieku.
Lasīt visu...

21

Kučinska kungs, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas vientulībā nomirst mežā

FotoAugsti godātais Ministru prezidenta kungs Māri Kučinski! Iespējams, ka mēs dzīvojam divās dažādās un ļoti atšķirīgās pasaulēs, kur Jūsu pasaulē nav nabadzības un nav bērnu, kas klaiņo apkārt, nav ģimeņu, kas savus bērnus atstājušas novārtā, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas bezspēcīgi un visu pamests vientulībā nomirst mežā.
Lasīt visu...

12

Skarba replika par PVN un tiesām

FotoAr tiesisku valsti katrs var saprast ko citu – citam tā ir pārliecība, ka par katru noziegumu katrs noziedznieks tiks sodīts, citam – iespēja izbaudīt sava darba vai īpašuma augļus, citam – pārliecība, ka birojā neieradīsies reketieri un nepieprasīs samaksu par “jumtu”. Dažkārt „jumts” ir skaisti tērpies tiesneša, pašvaldības uzņēmuma vai politiski valdošas partijas paskatā. Man tiesiska valsts citu, prozaiskāku izpratņu starpā nozīmē arī to, ka, vēršoties tiesā, varu paļauties uz likuma varu un likuma nemainīgu piemērošanu.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule – iesniegums par padomju tiesību doktrīnai tipisku principu ietveršanu ārstu sertifikācijas procesa pārraudzībā

FotoIesniedzējs atgādina, ka iepriekšējā sarakstē jau tika informējis Ministru prezidentu un Valsts prezidentu par Veselības ministrijas faktisko atteikumu veikt viņa kā ārstniecības personas resertifikācijas procesa tiesiskuma pārraudzību.
Lasīt visu...

21

Par dalītā īpašuma neatbilstību LR Satversmei: faktiski atjaunotas feodālās privilēģijas un likvidēta demokrātija

FotoTiesiskais pamats dalītā īpašuma radīšanai Latvijas pilsētās tika izveidots 1991. gada 20. novembrī, pieņemot likumu “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās”. Zemes reformas mērķis tika pasludināts šā likuma 2. pantā:
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Tāda ir bijusi un ir tā sauktā politiskā NEgriba

Garāmejot kārtējo reizi uzmetu aci nu jau vairāk nekā 20 gadu gaitā savāktajai DVD kolekcijai (lauvas tiesa...

Foto

Par uzpūsto depresijas problēmu

Jau vairāku gadu garumā saziņas līdzekļos dzirdam, redzam un lasām psihiatrijas „korifeju” izteikumus, ka Latvijā esot pāri par 100 000 t.s. „depresijas slimnieku”,...

Foto

Kleptomānijas cēlonis

Retrospektīvi izzinoša ekskursija uz lietišķo pierādījumu muzeju nav vajadzīga. Nav vajadzīgs intelektuālais reids aizvadīto 27 gadu vēsturē. Latvijas Republika kā krimināla valsts ar ideālu...

Foto

Mēs atsakāmies no savas valsts, atstājot to neliešu bariņa rokās

Atbilstoši oficiālajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada janvārī Latvijā dzīvoja 1 miljons 953 tūkstoši cilvēku....

Foto

“Nodokļu reforma” - kas tiek noklusēts

Daudz piesauktā un plaši aprunātā, bet patiesībā reti kuram zināmā “nodokļu reforma” nu ir ieguvusi daudz maz konkrētus apveidus. Un,...

Foto

Ģimenes ārsti dara pareizi, ka netic Čakšas tukšajiem „solījumiem”

Jau ilgāk nekā divas nedēļas valstī notiek ģimenes ārstu streiks. Taču nekas neliecina, ka tiks panākta vienošanās...

Foto

Atklāta vēstule valdošajai koalīcijai: IZM reforma – nodomi labi, bet izpildījums vājš

Augsti godājamais Ministru prezidenta kungs, Saeimas cienījamie frakciju vadītāji, pagājušajā nedēļā medijos atkal aktualizējās...

Foto

Latvijas sabiedrisko mediju "caurās mucas" svētās dusmas

Cēlonis melodramatiskajam sašutumam, kādā Latvijas Radio (LR) darbinieki izteica neuzticību Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un tās loceklim...

Foto

VID Cīrule „atbild” pavāram Dreibantam

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule pavāram Ērikam Dreibantam nosūtījusi to, ko pati uzskata par atbildēm uz viņa atklātajā vēstulē...

Foto

Tumsonība Īvāna gaumē

Neesmu vegāns, pat veģetārietis ne tuvu ne. Dzīvnieki nav sveši, jau kopš bērnības mūsu vai vismaz radu mājās ir bijis kāds "kustonis", arī...

Foto

Ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē restorāna bankas kontu par 2000 eiro nodokļu parādu...

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu...

Foto

Laikmeta ainiņas: futbols un nacionālisms - I

1989. gada 21. jūnija rītā pie Satekles ielas stāvvietas piebrauca tumši sarkans Ikarus autobuss. Ar tūrisma firmas Inturist atbalstu devāmies ceļojumā, kura galamērķis...

Foto

Mēs esam slikti saimnieki savā zemē

Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas...

Foto

Pa dibenu vai pa purnu

Vai nesen publicētās sarunas, kurās politiskie līderi apspriež procesus valstī, kārto lietas, mēģina slēpt iespējamus likumpārkāpumus un pakļaut medijus, raisa izbrīnu?...

Foto

NEPLP lēmums par „Pieci.lv” hibrīdkara apstākļos ir nacionālās drošības apdraudējums

Latvijas Radio darbinieki kategoriski noraida un iebilst pret pagājušajā nedēļā medijos publicēto informāciju („Diena” 07.07.2017. „Lielās...

Foto

Otrā atklātā vēstule ģenerālprokuroram Kalnmeieram un citām augstākajām valsts amatpersonām

Vai es varu lūgt jūsu uzmanību beidzot mani sadzirdēt? Zinot to, cik aizņemti jūs esat, man...

Foto

Oligarhija: kastas ģenēze un kastas misija

Latvijā drīkst nerunāt par galveno. Latvieši drīkst neapspriest galveno. Latviešiem tas ir piedodami, jo bez šīs spējas neapspriest galveno nav...

Foto

Manifests – ir laiks aizstāvēt Latviju, tautu un Satversmi

1918. gada 18. novembrī Latvijas tauta dibināja brīvu un demokrātisku valsti. Latvijas Republikas Satversmē pirmie divi panti...

Foto

Par Jelgavas pašvaldības vadības patvaļīgo lēmumu

Mēs, Jelgavas 6. vidusskolas audzēkņu vecāki, vēršamies ar lūgumu atsaukties un nepalikt vienaldzīgiem pret, mūsuprāt, Jelgavas pašvaldības vadības vienpersonisko, diktatorisko...

Foto

Georga Isersona „Jaunās karadarbības formas” un latviešu valstsgriba

Turpinot par tēmu – pazīsti savu potenciālo ienaidnieku –, jau rakstīju par ģeniālo krievu militāro domātāju Jevgēņiju Mesneru, kura...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: demogrāfija

Uz Zemes ir gājušas bojā daudzas civilizācijas. Zinātne ir noskaidrojusi bojāejas galveno iemeslu. Tas ir civilizācijas iekšējais sabrukums. Katra civilizācija ir bijusi...

Foto

Daži mazemocionāli ideju zibšņi “oligarhu lietas” sakarā

Paklausījos, palasīju dažādus materiālus, kas publiskajā infotelpā pieejami biezā slānī. Pārdomas ir vairākas:...

Foto

Oligarhi, Šlesers un Baznīca

Vai atceramies, kas pirms 15 gadiem Ainaram Šleseram palīdzēja iegūt kāroto varu un deva iespējas piedalīties Latvijas īpašumu sadalē? Tās bija kristīgās...

Foto

Kā es sarakstījos ar „Labklājības” ministriju

Vēlos pastāstīt Pietiek lasītājiem, kā es mēģināju gūt kādu atsaucību no mūsu tā saucamās „Labklājības” ministrijas – un ko es...

Foto

Atmaskot "oligarhus" ir vitāli svarīgi, bet žurnālistikas standarti ir jāievēro

Latvijas Televīzijas komentārs par žurnāla "Ir" rakstu "Preses kastrēšana", kurā atspoguļotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja...

Foto

Atklāta vēstule veselības ministrei Andai Čakšai

Piektdien, 30.jūnijā no Jums saņēmu bezpersonisku e-pastu, kas, kā saprotams, bija sūtīts daudziem un kurā Jūs mēģinājāt paskaidrot par Latvijas...

Foto

Ģimenes ārstu streiks, privātpersonu rīcība savu tiesību aizsardzībai

Pārdomas par ģimenes ārstu streiku: vai sabiedrība ir gatava ar aktīvu (uzsverot, aktīvu!) rīcību iesaistīties problēmu risināšanā? Diemžēl...

Foto

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju: labdien, Anda Čakša! Jūsu izmisuma pilnā vēstule ar tradicionālajiem politiķu solījumiem, kuriem neviens vairs...

Foto

Atklāta vēstule – atzinums par likumprojektu „Dzīvojamo telpu īres likums” un pieteikums līdzdalībai likumprojekta pilnveidošanai

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par...

Foto

Ekoloģiskā katastrofa Latvijas centrā

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad...