Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Valsts prezidenta vēlēšanu izraisītās pārbīdes var būt izdevīgs fons, kā reorganizēt valdību, tajā iepludinot jaunas asinis, vai vispār to nomainīt, lai nolaistu sabiedrības neapmierinātības tvaiku. Tomēr ne pašlaik, ne vasaras sākumā šis brīdis vēl nebūs pienācis. Šāda vajadzība varētu būt aktuāla rudenī, tādēļ politikas kuluāros izskan, ka Valsts prezidenta vēlēšanas no polittehnoloģiju viedokļa iekrīt nelaikā un būtu daudz izdevīgākas uz rudens pusi. Ņemot vērā gaidāmos smagos lēmumus 2012. gada budžeta sakarā, kur neizbēgami notiks debates par sociālā budžeta samazinājumiem, kam iebilst viens no koalīcijas partneriem Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), rudens tiek prognozēts kā brīdis, kad Valda Dombrovska valdība varētu krist. Tomēr prezidenta vēlēšanu novilkšana līdz rudenim, vairākās kārtās izgāžot kandidātus, tiek apšaubīta gan no politisko risku un sabiedrības iespējamās kritikas viedokļa, gan likumā noteiktās procedūras dēļ, kas neparedz garas pauzes starp vēlēšanu kārtām. 

Vismaz daļā Vienotības vēl aizvien aktuāls ir jautājums par nepieciešamiem pārkārtojumiem valdībā, par kuriem pirms dažām nedēļām, apejot premjeru Dombrovski, izteicās Saeimas priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas politiskais padomnieks Edgars Jaunups. Vienotības Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis trešdien Pietiek atgādināja, ka rudenī gaidāmā budžeta konsolidācija būs pēdējā un Vienotība ap to vairs nevar bāzēt savu politisko retoriku. „Konsolidācijas epopeja ir beigusies, ir jāliek uzsvars uz nozaru efektivizēšana, ministrus ir jāpiespiež uz reformām,” teica Zaķis. No atbildes uz jautājumu, vai ar to tiek domāti zaļo zemnieku ministri un vai Vienotība tad būtu gatava likt pretī atsevišķu savu ministru nomaiņu, Zaķis izvairījās.

Iepriekš citi Vienotības valdes locekļi izteikušies par iespēju, ka varētu notikt ministru portfeļu rotācija starp abiem koalīcijas partneriem, Vienotībai, iespējams, uzņemoties izglītības jomu, kurā tiek bremzētas reformas. Tieši uz reformu veikšanu Vienotība cer turpmāk balstīt savu politisko piedāvājumu. Pašlaik tiek teikts, ka ZZS „smago” portfeļu - kā izglītība, labklājība vai veselība - uzņemšanās Vienotībai būtu „B” variants, „A” variants esot panākt, lai zaļie zemnieki turpina atbildēt par šīm nozarēm, bet piekrīt tās reformēt. Premjera atbalsta šādām izmaiņām līdz šim nav bijis. Arī no koalīcijas partneriem ZZS ir skaidri izskanējis, ka viņu ministri nav jāmaina, kaut vai tādēļ, ka viņiem socioloģiskās aptaujas uzrāda lielāku atbalstu nekā Vienotības ministriem. „Vienotība ir nonākusi varas slazdos, jo viņiem ir amati un krēsli, bet nav rīcības brīvības, kamēr ZZS ir rīcības brīvība, bet nav pamatatbildības,” pirms kāda laika Pietiek izteicās kāda pie partijām nepiederoša amatpersona, pēc kuras domām, šo situāciju nevar atrisināt tikai ar dažu ministru nomaiņu.

Esošā Valsts prezidenta Valda Zatlera pilnvaras amatā beidzas 8. jūlijā. Ja līdz tam neizdotos ievēlēt Valsts prezidentu, viņa vietu līdz jauna prezidenta ievēlēšanai, kā to paredz Satversme, izpildītu Saeimas priekšsēdētājs, kas pašlaik ir Solvita Āboltiņa (Vienotība). Tomēr Saeimas priekšsēdētājs, ja prezidenta ievēlēšanas process ieilgtu, nevarētu realizēt prezidenta svarīgāko iekšpolitisko funkciju – nominēt Ministru prezidentu. Šīs tiesības ekskluzīvi pieder amatā esošam prezidentam, nevis viņa vietas izpildītājam, atgādina Saeimas Juridiskā biroja vadītājs Gunārs Kusiņš.

Rudens ir zīmīgs vēl ar ko citu. 5. augustā 40 gadus vecumu, kas ir Satversmē noteiktais slieksnis, lai kandidētu Valsts prezidenta amatam, sasniedz premjers Dombrovskis. Pietiek jau oktobrī rakstīja, ka vasaras beigās uz īsu brīdi Vienotības spicē bija radusies ideja – tā populāro Dombrovski varētu virzīt Valsts prezidenta amatam, bet tad secināts, ka viņš nebūs sasniedzis vajadzīgo vecumu, un „būtu grūti pamatot, kāpēc vēlēšanas jāatliek uz rudeni”. Šobrīd ideja par Dombrovska virzīšanu nav aktuāla, Vienotības iekšienē vairāk tiek runāts, ka premjeram priekšā ir spoža karjera Eiropas institūcijās.

9. Saeima, vēl Vairas Vīķes-Freibergas laikā 2007. gadā pieņemot Valsts prezidenta ievēlēšanas likumu, ar gudru ziņu tajā noteikusi tādus termiņus prezidenta kandidātu izvirzīšanai un vēlēšanu sarīkošanai, lai līdz esošā prezidenta pilnvaru beigām parlaments nepieciešamības gadījumā pagūtu sarīkot divas vēlēšanas. No politiķiem dzirdētas dažādas interpretācijas, kādi termiņi saskaņā ar likumu būtu jāievēro, ja prezidentu neizdotos ievēlēt ne ar pirmo, ne otro reizi, jo likums atrunā tikai divas vēlēšanas. Saistībā ar pieļāvumu par prezidenta vēlēšanu ievilkšanu līdz rudenim dzirdama versija, ka pēc otrajām vēlēšanām, ja tajās neizdotos ievēlēt prezidentu, iestātos 30 līdz 40 dienu pārtraukums, kuru likums paredz pirms pirmā vēlēšanu piegājiena. Saeimas Juridiskā biroja vadītājs Kusiņš Pietiek skaidro, ka interpretācijas šajā gadījumā ir liekas. Teorētiski katras nākamās prezidenta vēlēšanas, vai tās būtu trešās vai piektās, būtu rīkojamas ne agrāk kā 10 dienas un ne vēlāk kā 15 dienas pēc pēdējās vēlēšanu kārtas, skaidro Kusiņš.

Valsts prezidenta ievēlēšanas likums noteic, ka kandidatūras prezidenta amatam iesniedzamas Saeimas Prezidijam rakstveidā ne agrāk kā 50 dienas un ne vēlāk kā 45 dienas pirms esošā Valsts prezidenta pilnvaru laika beigām. Tas nozīmē, ka kandidāti oficiāli tiks pieteikti maija divdesmitajos datumos, aptuveni laika posmā no 19. līdz 25. maijam. Saskaņā ar šo likumu Valsts prezidenta vēlēšanām Saeimas Prezidijs sasauc Saeimas sēdi ne agrāk kā 40 dienas un ne vēlāk kā 30 dienas pirms esošā Valsts prezidenta pilnvaru laika beigām, kas nozīmē, ka tās varētu notikt maija beigās – jūnija sākumā, aptuveni laika posmā no 30. maija līdz 8. jūnijam. Pašu Valsts prezidenta ievēlēšanas procedūru regulē Saeimas Kārtības rullis.

Valsts prezidenta vēlēšanās var tikt sarīkotas vairākas vēlēšanu kārtas, ja pirmajā viens no kandidātiem neiegūst nepieciešamo 51 balsi. Otrajā kārtā par visiem kandidātiem balso otrreiz. Ja arī tad neviens netiek ievēlēts, vēlēšanas turpina, izslēdzot ikvienā turpmākajā vēlēšanu kārtā to kandidātu, kas iepriekšējā kārtā ieguvis vismazāk balsu. Vēlēšanas turpina, līdz viens no kandidātiem iegūst ievēlēšanai nepieciešamo balsu skaitu. Ja vēlēšanu pēdējā kārtā neviens nav ieguvis ievēlēšanai nepieciešamo balsu skaitu, rīko jaunas, kurās var izvirzīt arī iepriekšējās vēlēšanās neievēlētos kandidātus, ne tikai izvirzīt jaunus.

Kandidatūras jaunām Valsts prezidenta vēlēšanām izvirza ne vēlāk kā piecas dienas pēc pēdējās vēlēšanu kārtas. Jaunām Valsts prezidenta vēlēšanām Saeimas Prezidijs sasauc Saeimas sēdi ne agrāk kā 10 dienas un ne vēlāk kā 15 dienas pēc pēdējās vēlēšanu kārtas. Ja arī jaunu vēlēšanu pēdējā kārtā neviens kandidāts nav ieguvis ievēlēšanai nepieciešamo balsu skaitu, atkārtoti rīko jaunas vēlēšanas pēc iepriekš aprakstītās shēmas.

Novērtē šo rakstu:

3
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Agresīvā nelietība pirmsvēlēšanu melu vakcinācijā

FotoKatrām vēlēšanām ir sava morālā specifika. Vēlēšanas ir politiskās cīņas sastāvdaļa. Savukārt politiskā cīņa vienmēr ir politiķu morāles apliecinājums. Tāpēc katru vēlēšanu specifika izpaužas morālajā jomā. Tā tas ir arī sakarā ar gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām 2017.gada 3.jūnijā. Aizvadītajos mēnešos pirmsvēlēšanu politiskā cīņa apliecināja noteiktu morālo specifiku – būtisku un neatņemamu īpatnību.
Lasīt visu...

12

Beidziet slepkavot bērnus

FotoPatvaļīgi uzzīmēta velojosla Brīvības ielā. Šis attēls labi parāda, ka vietas pietiek visiem – gan gājējiem, gan riteņbraucēju infrastruktūrai, gan sabiedriskajam transportam, gan pārējam autotransportam.
Lasīt visu...

21

Atklātā vēstule kandidātiem uz Rīgas domes priekšsēdētāja amatu

FotoPirms atdot balsi par vienu no Jums Rīgas domes vēlēšanās, mēs, Rīgas iedzīvotāji, aicinām atsaukties un izvērtēt notiekošo Rīgā. Jūsu uzmanība tagad objektīvi ir vērsta uz vēlētāju balsīm. Mēs, izmantojot šo apstākli, esam spiesti lūgt Jūsu atbalstu saistībā ar mūsu tiesību aizskārumu laika posmā no 2011. gada līdz pat šim brīdim, 2017. gada maijam. Tālāk izklāstītais būtiski skar ne tikai mūsu situāciju, bet gan attiecas uz ikvienu Rīgas iedzīvotāju.
Lasīt visu...

6

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

FotoJāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus.
Lasīt visu...

12

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

FotoGarkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā tādā Mežonīgo Rietumu šerifu pilsētā, - ir domei labvēlīgie un nelabvēlīgie rajoni, kā arī pareizie cilvēki, kam pilsētiņā atļauts faktiski viss.
Lasīt visu...

12

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

FotoDrīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami risināmu problēmu, un no ministres, kura daudzus gadus šajā jomā ir strādājusi, mums ir tiesības gaidīt taustāmus rezultātus arī bez īpaša iešūpošanās perioda, kā to solīja premjers Māris Kučinskis un topošā amata kandidāte. Gads būs pagājis, taču vai mēs varam nosaukt kaut vienu veselības ministres sasniegumu, kaut vienu izcīnītu uzvaru pacientu un medicīnas darbinieku interesēs?
Lasīt visu...

21

Fotogrāfe un divas mammas

FotoSociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja daudz un dažādas diskusijas par to, ko var un ko nevar darīt privātpersona, sniedzot savus pakalpojumus. Netrūka arī to, kuri jautāja manu kā jurista viedokli par notikušo.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

Latvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda,...

Foto

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas...

Foto

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

Latvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota...

Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...