Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Prognoze, rakstīta ar žulti

Dainis Lemešonoks, īpaši Pietiek
22.05.2014.
Komentāri (44)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pavisam zemā vēlētāju aktivitāte, kas tiek gaidīta kā neizbēgama, padara Eiropas Parlamenta balsojumu vairāk nekā intriģējošu. Mūs visus tās dēļ sagaida pārsteigumi, taču drīzāk netīkami un pilnīgi nevajadzīgi.

Jo mazāks pilsoņu skaits piedalās vēlēšanās, jo lielākas izredzes rodas pat nupat vēl acīmredzamiem nīkuļiem un ērmiem. Turklāt tādējādi papildu optimisma devu saņem fiksie politprojekti, kas vēl tikai pošas uz Saeimu.

Šis ir ļoti nervozs brīdis "lielajām partijām", bet tās pašas visā ir vainīgas, liekulīgi apcērpot sev finansēšanās iespējas un "atbrīvojot politiku no naudas varas".

Divas vēlēšanu kampaņas, kas jāsarīko vienā KNAB iesniedzamo atskaišu gadā, iedzina stūrī Saeimas partijas, jo īpaši abas galvenās. Oktobrī gaidāmās raudzības tika atzītas par prioritārām, tāpēc eirokandidāti šķita pamesti pašu ziņā kā tādi "dzīvu partiju bāreņi".

Pliekanā reklamēšanās sola lielmaņiem pliekanus rezultātus, kas metīs drūmu ēnu pār to nākamo kampaņu. Vienmēr jau var teikt, ka "šī spēle neko neizšķir", taču zaudējums tik un tā atstāj līdzjutējos rūgtumu.

Katrai nūjai divi gali, arī Priekšvēlēšanu aģitācijas likumam. Reiz Vienotībai šķita, ka ar finanšu cirpšanu tā spējusi iznīcināt savus oligarhiskos konkurentus. Tagad tas sāpīgi belzīs pašai, jo kā ēst vajag uz Eiropas parlamentu aizsūtīt sešus, vismaz piecus vai, Dievs nedod, nu kaut vai četrus savus spices ļaudis.

Tas šai partijai nav tikai iekšējās harmonijas jautājums. Vai nu Valdis Dombrovskis septembrī Saeimas vēlētājus no lielformāta plakātiem uzlūkos kā dižs eirokomisārs, kas pirms tam ar savu kandidātu komandu ir saņēmis pārliecinošu tautas uzticības apliecinājumu vairāku eiroparlamenta mandātu veidolā – vai arī Vienotībai tad nāksies izlikties, ka tā nemaz nepazīst šo "rindu māju cēlājas lauleni" un ka tikai un vienīgi Laimdota Straujuma ir gan valsti no bedres izvilkusi, gan eiro ieviesusi, gan visiem jau ilgus gadus zināma savā mīļvārdā "lācīte"... 

Lai to panāktu, NacApvienībai vai zaļzemniekiem laupot jebkādu cerību uz kādu no vēlētāju latviskās daļas kontrolētajiem EP mandātiem (kopā ~5), Vienotībai bija jārīko vērienīga buldorzerkampaņa. Tāda, kas spētu labticīgai publikai iegalvot, ka pārējām tautiešpartijām sarakstos ir vieni vienīgi angliski nerunājoši pāķi un citas bezgaumes šausmas, ko Eiropa nemaz nedrīkst redzēt, lai nenomirtu aiz smiekliem.

Turklāt šai kampaņai jārada intriga, kas motivētu vēlētājus vispār atrauties no dobēm vai pludmales dvieļiem un sportiskā azartā steigties uz iecirkņiem. Kopš oligarhi apbērēti, šim nolūkam Vienotībai noder "milžu kari" ar dežūrienaidnieku Saskaņu. Neraugoties uz draudīgo fonu (Ukrainas notikumi un to konsekvences) vai pat tieši to ekspluatējot – jo šī recepte šķiet ideāla EP vēlēšanu formātam, atšķirībā no municipālraudzībām.

Domāju, ka Saskaņai nebūtu iebildumu iesaistīties šajā spēlē, jo tagad nākas nervozēt, cik/vai no nelatviešu vēlētāju pārzinātajiem mandātiem (~3) tai "nokodīs" Tatjana Ždanoka vai Aleksandrs Mirskis.

Atļaujos prognozēt, ka tad, kad/ja izrādīsies, ka Vienotība nav saņēmusi "sev pienākošos" mandātus, partijas vadībai tomēr vēl pietiks labas gaumes nemesties virsū Centrālajai vēlēšanu komisijai, apvainojot to nepietiekamā vēlētāju aktivitātes nodrošināšanā. Tas būtu vienkārši pornogrāfiski – vainot citus par to, ko pats nevīžoji izdarīt.

Pieļauju, ka Saeimas vēlēšanu kampaņā – it īpaši, ja pie kārotā mandāta tiks fotošopētais "Paši Ziniet, Kas" un/vai Vienotības sliktais rezultāts tiks sludināts kā tās drīzo beigu sākums – tagadējie taupītāji metīsies otrā galējībā, pie viena atceroties arī par "administratīvo resursu izmantošanu". Tad izdevumu atskaites pieprasošam KNABam tiks neuzkrītoši vai pilnīgi atklāti "palūgts pastāvēt pie ratiem".

Reklāma bija, ir un būs tirdzniecības dzinējspējs. Turklāt vienalga, vai kāds pūlas patērētājiem ietirgot kaklasaites/brošas, to nēsātājus/-as vai idejas, ko viņi pārstāv. Bizness, kas apcērp savu reklāmu, lai izliktos cēlāks patērētāju acīs, pelna bankrotu. Mākslotais askētisms ir Latvijas partiju vājuma un kopējās politikas nekvalitātes cēlonis. Iespējams, pat galvenais. Mēs neesam tik bagāti, lai atļautos sev lētas partijas, un politiķi vienreiz ir pelnījuši saņemt sodu par gaunerību.

Tā gan nav mana prognoze, vien akla ticība. Diemžēl visdrīzāk cietīsim mēs visi, jo lielpartiju remdenums brīdina, ka 12.Saeima draud kļūt par jaunu parlamentārā šļurisma rekordu.

Novērtē šo rakstu:

33
33

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzruna Saeimas pavasara sesijas noslēguma plenārsēdē

FotoĻoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamās deputātes un godātie deputāti! Ir pagājis gads kopš manas iepriekšējās uzrunas. Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu. Esam ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tās uz mums neattiektos. Esam bijuši vairāk nodarbināti paši ar sevi, taču neesam pielikuši vajadzīgās pūles, lai paveiktu iedzīvotājiem solīto.
Lasīt visu...

12

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

FotoEs, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija – Latvijas, kā rāda veikalu publiskotie dati, pirktākā grāmata „Bailes” oficiāli skaitās daiļliteratūra un tāpēc tajā minētais nevar kalpot ne par pierādījumu, ne par stingru faktu. Taču starp daudzajiem „politiskā trillera” slāņiem man nozīmīgākais šķiet tas, kas attiecināms uz slavenajiem „čekas maisiem” un to atrašanās – vai neatrašanās – vietu.
Lasīt visu...

3

Lai Šadurskis pats brauc prom

FotoAprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā puse iedzīvotāju uzticas izpildvarai un tiesu varai, tad vajadzētu sekot vismaz skaidrojumam no šo varas pārstāvju puses un vismaz solījumam laboties, bet kas notiek Latvijā? Viss mierīgi, nav manīts pat mēģinājums mainīt attieksmi no  varas pārstāvju puses.
Lasīt visu...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

21

Nākotnes konjunktūra

FotoLatviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu unikālo identitāti. Uz papīra vai datora ekrāna varam bezgalīgi lepoties ar savu ūnikumu. Ja agrāk zinājām, ka papīrs laipni atļauj visu, tad tagad zinām, ka datora ekrāns tāpat laipni atļauj visu.
Lasīt visu...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

Tagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes...

Foto

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

Žurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu...

Foto

Valodu lielu dara cilvēki

1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas...

Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...