Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Psihologu karš

Larisa Ābelīte, psihologs
26.10.2014.
Komentāri (29)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Mēdz teikt, ka „karā uzvarētāju nav”. Varam tam ticēt, varam neticēt, varam to ignorēt. Taču šis teiciens ideāli iederas gadījumā, par kuru ir šis raksts. Proti, raksts ir par psihologiem un topošo Psihologu likumu.

Vērīgs lasītājs un skatītājs, kā arī uzmanīgs klausītājs noteikti būs konstatējis, ka pēdējos mēnešos medijos aizvien biežāk ir sastopams vārds „psihologs”. Saeimā iesniegts likumprojekts „Psihologu likums”, nodibināta arodbiedrība „Latvijas Psihologu arodbiedrība”, pausti dažādi viedokļi par topošo likumu.

Un te sākas problēmas. Mazāk rūpīgs lasītājs-skatītājs-klausītājs var apmulst, jo vienu dienu saskaras ar informāciju, ka „psihologi atbalsta likumu”, citu dienu „psihologi iebilst pret likumu”, tad atkal „psihologu organizācijas atbalsta likumu”, „psihologu organizācijas iebilst pret likumu”, „psihologu biedrība atbalsta likumu”, „psihologu arodbiedrība iebilst pret likumu”, utt.

Nenoliedzami šāda pretrunīga informācija var izrādīties pamatīgs pārbaudījumus ceļā uz objektīvo patiesību. Kāda tad varētu būt tā patiesība? Vai šeit iederas banālais teiciens „patiesība ir kaut kur pa vidu”? Iespējams. Taču tas nekādi neietekmē to neapskaužamo stāvokli, kādā ir nonākuši psihologi.

Kāds ir šis stāvoklis? Lai to apzinātu, pirmām kārtām ir jāpievērš uzmanība likuma atbalstītājiem.

Likuma atbalstītāji pieturas pie vienkāršas shēmas:

- pirmais solis: „iestāstīt citiem, ka ir problēmas”,

- otrais solis: „iestāstīt citiem, ka tās var atrisināt”,

- trešais solis: „iestāstīt citiem, ka tās var atrisināt vienīgi likums”.

Diemžēl, bet tieši šie soļi, cits citu papildinot, ir galvenais iemesls, kā dēļ psihologi ir nonākuši neapskaužamā stāvoklī.

Pirmais solis – Visskumjākais solis

Mēģinot pēc iespējas pārliecinošāk aizstāvēt savu viedokli, likuma atbalstītāji nekautrējas pārspīlēti aprakstīt psiholoģijas jomā pastāvošās problēmas. Viņi atrod atsevišķus nepatīkamus gadījumus un pasniedz tos kā ierastu praksi. Viņi saka, ka ir daudz nekompetentu psihologu un daudz viltvāržu, no kuriem cieš daudzi jo daudzi cilvēki – gan jauni, gan veci.

Šeit likuma atbalstītāji prasmīgi atrod veidu, kā piesaistīt cilvēku uzmanību. Proti, kā galvenos upurus viņi nostāda bērnus, bet tas daudzus nevar atstāt vienaldzīgus. Bērni nedrīkst ciest. Likuma atbalstītāji labi apzinās, ka daudzi cilvēki neiedziļinās spēkā esošajā tiesiskajā regulējumā un nepievērš uzmanību tam, ka tieši bērnu tiesību aizsardzības joma ir stingri regulēta, un normatīvie akti psihologiem jau noteic tādas prasības, kas ir ietvertas topošajā likumā. Bet par to nav jādomā.

Šādi argumenti „uzkurina” tautu. Atrodas viens, otrs, trešais, kas cietis... vismaz domā, ka cietis no psihologu darbības. Komentāri viens otru papildina, un tādējādi veidojas vispārējs negatīvais fons, kurā daudziem psihologiem ir piedēvēta „nezāles” loma.

Šādas nezāles ir jāizravē, lai pārējiem – „labajiem” psihologiem varētu ļaut turpināt savu darbu. „Nezāles” izravēsim, bet negatīvais fons paliks, jo cilvēki nesekos līdzi tam, kuri psihologi turpinās vai izbeigs savu darbību. Par to vairs tik daudz nerunās-nerakstīs. Bet, ja runās-rakstīs, diez vai tas paliks tik labi atmiņā, kā negatīvie pārdzīvojumi. Negatīvais fons paliks, tas labākajā gadījumā kļūs mazāks. Tāpēc tas arī ir tik skumji.

Otrais solis – Vispareizākais solis

Par iepriekšējām rindām ir jāatvainojas tiem cilvēkiem, kas patiesi ir cietuši no nekompetentu psihologu darbības. Piedodiet. Jāpiekrīt, ka starp psihologiem tāpat kā starp jebkuras citas profesijas pārstāvjiem ir gan vairāk, gan mazāk prasmīgi pārstāvji. Tāpat ir arī vairāk, vai mazāk godīgi psihologi. Gan šie mazāk prasmīgie, gan arī mazāk godīgie psihologi rada negatīvu ietekmi uz cilvēkiem.

Tāpēc nevar apgalvot, ka psiholoģijas jomā nepastāv problēmas. Nē. Tās pastāv. Tomēr nedrīkst pārspīlēt. Nedrīkst visu vienkāršot, vispārināt, vienādot. Psihologiem ir kopīgi jāmeklē risinājums. Un te nu var atzīt, ka otrais solis ir vispareizākais solis, jo problēmas ir jārisina. Tam ir jānotic. Ir jāiestāsta citiem, ka problēmas var atrisināt.

Trešais solis – Visciniskākais solis

Tātad - vēlreiz. Problēmas var atrisināt. Taču šeit nāk trešais solis, kas ir visciniskākais solis. Tagad konkrētāk. Problēmas var risināt dažādos veidos. Tomēr likuma atbalstītāji piedāvā likumu kā vienīgo risinājumu, apzināti vai neapzināt ignorējot visas sekas, kas izriet no šāda likuma pieņemšanas. Tikpat apzināti vai neapzināti viņi ignorē alternatīvos līdzekļus, ar kuriem var risināt problēmas.

Kā pareizi norāda likuma pretinieki, šāds likums izrādīsies pārāk liels slogs daudziem psihologiem, kuri nevarēs turpināt savu darbību nevis tāpēc, ka viņi ir nepietiekami kompetenti, bet tāpēc, ka finansiālu apstākļu dēļ nevarēs izpildīt likuma prasības. Nepārtraukti pārbaudījumi, atskaitīšanās, kvalifikācijas celšana...viena maksa, otra maksa, trešā maksa...citiem psihologiem, kas būs „izredzēti” pieņemt šos pārbaudījumus un nodrošināt kvalifikācijas celšanu.

Vai likuma atbalstītāji ir gatavi šādi upurēt savus kolēģus un paši no tā gūt labumu? Vienkāršs cinisms. Citādi to nevar apzīmēt.

Tikpat ciniska ir aģitācija. Konferencēs un sanāksmēs likuma atbalstītāji ne sliktāk par politiķiem aizstāv savu nostāju. Beidzot mums būs likums, beidzot mums būs kārtība. Jāatzīst, ka šie saukļi neiedarbojas uz tiem psihologiem, kas ir iedziļinājušies likuma būtībā vai konsultējušies ar juristiem. Tieši šie psihologi veido likuma pretinieku rindas, kas šobrīd darbojas no aizsardzības pozīcijas.

Neskatoties uz minēto, tomēr ir jāatvainojas atsevišķiem likuma atbalstītājiem. To rindās netrūkst arī godprātīgu un krietnu cilvēku, kas vienkārši uzskata likumu par labāko risinājumu.

Problēmas un to risinājumi

Problēmas ir jārisina nesasteigti un konstruktīvi. Iespējams, tad izdosies pilnveidot likumu, vai atteikties no tā un izmantot citus līdzekļus. Tomēr jautājums paliek, kur slēpjas problēmas, un kā tās risināt?

Problēmas slēpjas izglītības sistēmā. Jāpilnveido studiju programmas un jādod diplomi tādiem cilvēkiem, kuri ir kompetenti strādāt par psihologiem. Tā problēmas tiks atrisinātas attiecībā pret nākošajiem psihologiem.

Problēmas slēpjas paviršā attieksmē pret psihologu darbu. Valsts un pašvaldības iestādēm būtu vēlams pareizāk nodarbināt psihologus un izmantot to pakalpojumus. Ieteicams pievērst lielāku vērību personāla atlasē, pakalpojumu iepirkumos. Vēlams izstrādāt elastīgas darba vadlīnijas, kurām būtu ieteikuma raksturs, un kas varētu palīdzētu ievirzīt valsts pārvaldē strādājoša psihologa darbu vēlamā virzienā.

Tāpat ir vēlams nodrošināt pienācīgus darba apstākļus, tai skaitā samērīgu atalgojumu, lai psihologiem nebūtu jāstrādā vairāk kā viena slodze. Tādējādi psihologiem būtu pieejami materiālie līdzekļi un laiks, lai varētu celt savu kvalifikāciju un kvalitatīvāk veikt savu darbu. Galvenais, lai arī iestādes uzņemas atbildību par psihologu darbu. Tiesiskais regulējums ir pietiekams, tas vienīgi ir pareizi jāizmanto.

Problēmas slēpjas psihologa-klienta saskarsmē. No vienas puses, problēmas rada tādi klienti, kas dodas pie psihologa, neizprotot psihologa darbības principus. Starp šādiem klientiem ir tādi, kas maldīgi cer, ka psihologs sniegs vienkāršas atbildes uz visiem viņu interesējošajiem jautājumiem, turklāt izdarīs to ātri tādā veidā, ka klientam neko daudz pašam nevajadzēs darīt.

No otras puses, ir psihologi, kas nevar iegūt šo cilvēku uzticību. Šeit svarīgi ir izglītot klientu tā, lai viņš spētu izprast psihologa darbību un izmantotu iespēju atrast tieši sevi piemērotu psihologu, kuram varētu uzticēties.

Aicinājums uz mieru

Lai nu kā būtu ar problēmām, viens paliek nemainīgs. Psihologi no visām šīm publiskajām aktivitātēm cieš. Viņu reputācija tiek grauta. Un tas, protams, nav labi. Tāpēc šeit ir jāaicina sēsties pie sarunu galda kā viena puse, tā otra puse. Godātie psihologi izbeidziet šo karu, noslēdziet mieru un sākat kopīgi strādāt vispārēja labuma vārdā!

Novērtē šo rakstu:

30
17

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Politiskais trilleris „Bailes” – jau mēnesi pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās

FotoApgāda „Mantojums” maija beigās izdotais Indriķa Latvieša pirmais romāns – politiskais trilleris „Bailes” jau mēnesi ir pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās.
Lasīt visu...

3

Politaģitācijas lapeles centieni glābt no negoda “oligarhu lietas” pasūtītājus un izpildītājus

FotoJau dažas nedēļas ar milzu vērienu Latvijā notiek propagandas kampaņa saistībā ar t.s. Šlesera „Rīdzenes” sarunām. To organizējuši un finansējuši savtīgā noziedznieka Džordža Sorosa pakalpiņi Latvijā, lai ietekmētu politisko procesu saistībā ar Saeimas vēlēšanām. Lielākais kliedzējs šai pērkamās žurnālistikas daudzbalsīgajā korī ir lumpenproletariāta politaģitācijas lapele – žurnāls „Ir”.
Lasīt visu...

12

Kultūrelites aklā seja jeb "is it literary or commercial"?

FotoSpriedumi ir ļoti subjektīvi. Izriet no nelāgas pieredzes. Tās pašas, kas lēnām noslēdz teātru durvis, izstāžu zāļu gaiteņus un koncertzāļu lieveņus. Turpu nav vērts iet, jo faktiski visi pasākumi ir zemas kvalitātes kultūruzvedumi, kuru dēļ nav vērts tērēt nedz laiku, nedz naudu.
Lasīt visu...

21

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzruna Saeimas pavasara sesijas noslēguma plenārsēdē

FotoĻoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamās deputātes un godātie deputāti! Ir pagājis gads kopš manas iepriekšējās uzrunas. Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu. Esam ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tās uz mums neattiektos. Esam bijuši vairāk nodarbināti paši ar sevi, taču neesam pielikuši vajadzīgās pūles, lai paveiktu iedzīvotājiem solīto.
Lasīt visu...

12

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

FotoEs, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija – Latvijas, kā rāda veikalu publiskotie dati, pirktākā grāmata „Bailes” oficiāli skaitās daiļliteratūra un tāpēc tajā minētais nevar kalpot ne par pierādījumu, ne par stingru faktu. Taču starp daudzajiem „politiskā trillera” slāņiem man nozīmīgākais šķiet tas, kas attiecināms uz slavenajiem „čekas maisiem” un to atrašanās – vai neatrašanās – vietu.
Lasīt visu...

3

Lai Šadurskis pats brauc prom

FotoAprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā puse iedzīvotāju uzticas izpildvarai un tiesu varai, tad vajadzētu sekot vismaz skaidrojumam no šo varas pārstāvju puses un vismaz solījumam laboties, bet kas notiek Latvijā? Viss mierīgi, nav manīts pat mēģinājums mainīt attieksmi no  varas pārstāvju puses.
Lasīt visu...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Nākotnes konjunktūra

Latviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu...

Foto

Ko darīt?

Bieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?»...

Foto

Tikmēr melnos indīgos dūmos

Esmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un...

Foto

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

Tagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes...

Foto

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

Žurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu...

Foto

Valodu lielu dara cilvēki

1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas...

Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...