Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Priecīgus Līgo svētkus!

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ārlietu eksperts, politologs Kārlis Daukšts uz Valsts prezidenta Valda Zatlera vizītes Krievijā rezultātiem raugās cerīgi, vērtējot, ka pēc neatkarības atgūšanas Krievija pirmoreiz ir oficiālā līmenī pateikusi, ka Latvija ir normāla eiropeiska valsts, kurai ir sava ietekme gan ES, gan NATO struktūrās. Tomēr īstos vizītes rezultātus rādīšot tikai tuvākais laiks un reālie lēmumi.

Vai pēc tās informācijas, kas izskanējusi publiskajā telpā, varat dot novērtējumu trešdien noslēgtajai Valsts prezidenta Valda Zatlera vīzītei Krievijā? Kāda tā bijusi, kā to vērtēt?

Tas, ko mēs esam dzirdējuši, rada pozitīvu iespaidu. Taču ir jāgaida, kā realizēsies tie daudzie projekti, par kuriem ticis runāts, kādi būs komentāri, kādi būs lēmumi.

Patlaban ir tikai tāda virspusēja informācija, nav padziļinātas analīzes ne tikai līgumiem, bet arī visai šai vizītei. Ir jāpagaida prezidenta atgriešanās.

Taču es domāju, ka no Krievijas puses ir atskanējuši ļoti pozitīvi signāli. Pēc neatkarības atgūšanas Krievija faktiski pirmoreiz ir tādā oficiālā līmenī pateikusi, ka Latvija ir normāla eiropeiska valsts, kurai ir sava ietekme gan ES, gan NATO struktūrās. Šī vizīte ir likusi pamatu tālākai konsekventai - ne locīšanās, ne klanīšanās, bet savstarpējas cieņas pilnu attiecību veidošanai.

Kā tas attīstīsies un kādi būs rezultāti? To rādīs tuvākais laiks. Pretinieku šai vizītei ir daudz - gan no vienas puses, gan no otras. Un, domāju, mēs vēl varam sagaidīt arī daudzus nepatīkamus mirkļus, arī publiskajā telpā.

Piemēram, jau tagad ir uzbrukumi no krievvalodīgo preses par to, ka Medvedevs ir pārāk piekāpies, ka viņš ir uzturējis pārāk mīkstu toni sarunu laikā ar Zatleru. Arī Krievijā tomēr ir daudz pretinieku, kuri uzskata Latviju par savu impērisko mantojumu, un noskaņojumi var būt dažādi.

Sevišķi ar bažām gaidu starpvalstu vēsturnieku komisijas izveidošanu, kāda būs tās struktūra, kādi būs uzdevumi, kādā veidā attīstīsies šī vēsturnieku darbība, kas ir ļoti smags un ārkārtīgi jūtīgs jautājums Latvijas un Krievijas starpvalstu attiecībās.

Vai šī vizīte, kur vismaz publiskajā telpā bija vērojama ļoti labvēlīga Zatlera uzņemšana, liecina par tādu kā briedumu Latvijas kā ES dalībvalsts un Krievijas attiecībās?

Tas patlaban ir Krievijas ārpolitikas ceļš sadarbības pilnveidošanai ar ES un NATO, un tas nav tikai Latvijas nopelns. Faktiski tā ir viena no sastāvdaļām Krievijas Eiropas politikas veidošanā.

Latvijai te ir divas izvēles – vai nu mēs esam tilts, sakari, vai arī mēs nostājamies frontes līnijā pret Krieviju pie Ludzas. Un, ja izvēle ir loģiska, tad dabiski, ka mums ir jābūt par ES priekšposteni.

Atsevišķi nacionālie politiskie spēki jau paguvuši kritiski izteikties par Zatlera teikto, ka Latvija atbalsta bezvīzu režīma ieviešanu ar ES. Kā šo Valsts prezidenta sacīto vērtēt?    

Tā ir tikai ES debate. Ne velti Francijas prezidents Sarkozī jau ir pateicis, ka šis bezvīzu jautājums ar Krieviju varētu atrisināties tikai 15 gadu laikā. Šeit no Zatlera puses nav doti nekādi solījumi vai signāli. Tā nav Latvijas kompetence, tā ir visas ES kompetence.

Valsts prezidents, manuprāt, tikai pasaka ļoti loģisku domu, ka Latvija nebūs pretiniece un ka Latvija aizstāves šī bezvīzu režīma ieviešanas attīstību.

Vai tad jūs varat pateikt, ka šīs Valsts prezidenta vizītes Krievijā rezultāti nes labu ziņu?

Pirms Jaunā gada tā ir cerīga ziņa. Protams, katrai cerībai ir iespēja – vai nu tā piepildās vai nepiepildās.

Patlaban izskatās, ka tomēr šī vizīte varētu nest pozitīvus augļus, bet tas būs atkarīgs no tālākas rīcības. Apsveicot visus Ziemassvētkos, domāju, ka šī ārpolitiskā ziņa un šī prezidenta Zatlera vizīte ir pozitīvi vērtējama, kaut arī nešaubos, ka vēl būs daudz viedokļu.

Novērtē šo rakstu:

15
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

21

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

FotoTagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes piešķiršanas kārtības ieviešanas 2015.gadā.
Lasīt visu...

21

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

FotoŽurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu dīķī”. Līdzīgu tam, ko izraisīja senlaikos Dienā lasāmās Aleksandra Laventa vaļsirdības izpausmes, “jūrmalgeitas” lielākā idiota raudzības vai šajā portāla atrodamās Tiesu ķēķa ainiņas.
Lasīt visu...

21

Valodu lielu dara cilvēki

Foto1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...