Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Oficiāli aina izskatās šādi: RFT iegribas iegūt Rīgas brīvostas teritorijā četrus zemesgabalus, SIA „EKONS” „eksperti”, gandrīz vai roku uz Bībeles liekot, apzvēr, ka bez šiem iecirkņiem nekādi nevar, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija VPVB personā apstiprina šo degošo vajadzību, bet Rīgas dome svēta iekāroto zemi ar statusa maiņu, pārvēršot to par būvlaukumu. No šī maģiskā riņķa danča dvesmo tādi brīnumi, kurus pasaulslavenais burvju mākslinieks Deivids Koperfīlds pat visļaunākajā murgā nevarētu nosapņot.

Vitamīni spēka žonglieriem

Par labu RFT tiek atvēlēti zemesgabali ar kadastra numuriem 0100 049 2026, 0100 068 2089, 0100 068 2080 un 0100 068 2081. Lai būtu vieglāk uztvert, apzīmēsim tos ar burtiem A, B, C, D. Tagad marķējums līdzinās vitamīnu grupām. Faktiski šie nogabali arī ir sava veida vitamīni, kas kalpo tikai vienam mērķim – uzlabot veselību „ārstiem”, kuri izrakstījuši mums visiem zāles, kuras radikāli likvidē visas kaites – amonija salpetri. Tagad izanalizēsim „vitamīnu” īpašības.

„А vitamīns”. Atzīmēts RFT pieteikumā, SIA „EKONS” ekspertīzē, Vides ministrijas slēdzienā un Rīgas domes lēmumā. Taču dabā tas NEEKSISTĒ. Neticiet – pieprasiet Zemesgrāmatu un saņemsiet atbildi, ka zemesgabala ar kadastra numuru 0100 049 2026 nav.

„В vitamīns”. Šā raksta tapšanas brīdī tas pēc Zemesgrāmatas datiem, kā piederēja, tā joprojām pieder valstij Satiksmes ministrijas personā un nav apgrūtināts ne ar kādām nomas attiecībām.

„С vitamīns”. No šā „vitamīniņa” saņemtā nogabala izmērs ir 19,76 ha, no kuriem 5,13 ha klāj mežains augājs. Vajag tā sagadīties, ka RFT nepieciešams tieši šo iecirkni nolīdzināt līdz ar zemi, bet likumā izciršana pieļauta vienīgi gadījumos, kad saņemta Valsts meža dienesta atļauja. 2010.gada 7.decembrī sertificētais eksperts un habilitētais zinātņu doktors M.Laiviņš sniedz savu slēdzienu. Tas RFT vadībai ne sevišķi patīk, tāpēc četru kungu (Lembergs + Šlesers + Šķēle + Mazepins) kalps Roberts Kļaviņš, uzskatot, kas var norādīt Valsts meža dienestam, kas tam jādara, 2011.gada 6.janvārī nosūta vēstuli ar instrukciju: „..Pieņemt lēmumu par teritorijas neatbilstību Eiropas Savienības prioritārajam biotopam”.

Latvijas dabai tobrīd paveicas, jo Rīgas reģionālā virsmežniecība vai nu nezina kādai sugai pieder R.Kļaviņš un D.Mazepins, vai arī dabas aizsardzības likumus tā stāda augstāk par vilku bara tikumiem. Lai vai kā arī būtu, 2011.gada 13.janvārī (patiesi interesanta sakritība datuma ziņā, vai ne?) valsts struktūra skaidrā valsts valodā paziņo R.Kļaviņam savu lēmumu: „Saglabāt aizsardzības pazīmi meža biotops (Rīgas reģionālās virsmežniecības izcēlums – G.Z.) līdz turpmākai teritorijas apsekošanai veģetācijas periodā un eksperta atzinuma iesniegšanai virsmežniecībā izvērtēšanai.”

Šis valsts institūcijas lēmums privātajai oligarhu kompānijai ir kā dresētāja galva lauvas rīklē. Līdz veģetācijas periodam vēl pusgads, bet līdz aizgrābjošajai atrakcijai ar nosaukumu „projekta sabiedriskā apspriešana” – 24 dienas. Tādēļ RFT 2011.gada 11.februārī izspēlē kārtējo viltību: Rīgas reģionālās virsmežniecības lēmums Kundziņsalas iedzīvotājiem netiek izpausts. 30.maijā RFT saņem galīgo akceptu termināļa uzsliešanai no Lemberga protekcijā esošās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, 30.jūnijā – no Šlesera un Šķēles kontrolētās Rīgas brīvostas valdes, bet 26.jūlijā – no Rīgas domes, kas atrodas „Saskaņas centra” rokās.

Jāpiebilst, ka 26.jūlijs iekrīt vasaras vidū – gadalaikā, kad veģetācijas periods rit pilnā sparā. Tātad neapšaubāmi bija iespējams izpildīt Valsts meža dienesta lēmumu un nepārkāpt likumā noteikto procedūru. Taču tad būvniecības sākumu nāktos atlikt uz pusgadu, bet rakņāties zemē ziemas vidū ir daudz dārgāk, nekā vasarā. Piedevām, ne par valsts naudu, bet par saviem līdzekļiem. Atkal naudasmaisu intereses nonāca pretrunā ar valsts interesēm. Un valstij atkal tukšpadsmit. Mēs neesam atraduši nevienu dokumentu, kas liecinātu par to: ka galīgā meža apsekošana ir veikta; ka „С vitamīns” būtu zaudējis meža biotopa statusu; ka flora Kundziņsalā ir iznīcināta likumīgi. Ja reiz tā, tad pamatoti turpinām uzskatīt, ka visām iepriekšminētajām oficiālajām struktūrām NEBIJA LIKUMĪGU TIESĪBU atļaut termināļa būvniecību. Bet tomēr atļāva! Ja šeit iepīts kārtējais korupcijas triumfs – tas ir kriminālnoziegums, ja ierēdņi nelasa dokumentus, no kuriem ir atkarīga Latvijas attīstība, valsts un tās iedzīvotāju drošība – tas ir amatnoziegums. Grozi, kā gribi, vienalga galu galā – noziegums.

Jebkurā gadījumā eksistē konkrēti cilvēki, kas izdabāja visatļautībai, un viņiem ir pavisam konkrēti uzvārdi. Šie ļautiņi vēl šobaltdien mierīgi sēž savos ērtajos krēslos, bet citos, ne mazāk ērtos – neizmērojama tiesību sargu armija – no prokuratūrām līdz 13 specdienestiem, kas veic operatīvās darbības. Acīmredzot viņu kompetences krustojas tikai bezgalībā. Lai vai kā, bet joprojām nav kliedēts iespaids, ka Kundziņsalas mežs ar apsargājama iecirkņa statusu ir izcirsts nelikumīgi. Tādējādi ir pārkāptas vairākas tiesiskās normas. Nosauksim vien dažas no tām: likums „Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām”, Sugu un biotopu aizsardzības likums, Ministru kabineta noteikumi „Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju vispārējie aizsardzības un izmantošanas noteikumi”.

Nāvējošs triks, cilvēkus ar vājiem nerviem lūdzam iziet

„С + D vitamīni”. RFT saņēma tos nomā uz 45 gadiem vienas dienas laikā – 2010.gada 4.augustā, jeb četrus mēnešus agrāk, nekā sertificētais eksperts par pirmo no šiem nogabaliem sniedza slēdzienu, ka meža izciršana nav pieļaujama. Līdztekus pievērsīsim uzmanību citam faktam: šā paša gada 20.janvārī Rīgas vicemērs un vienlaicīgi Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētājs A.Šlesers spēra vaļā bargas filipikas, ka, lūk, tiks anulēti nomas līgumi ar nepietiekami žiperīgiem nomniekiem. Kaut arī kandidāti, kuriem draud izraidīšana no Šlesera „dzimtmuižas”, oficiāli netika nosaukti, tomēr presē tika nopludināta informācija, ka „vilka pases” tiek gatavotas naftas terminālim „Man-Tess” un konteineru terminālim „Baltic Container Terminal”.

Taču jau spriežot pēc tā, ka J.Krūmiņa naftas biznesam un itāļu konteineru uzņēmumam nebija pamata baidīties no Šlesera „uzbraucieniem”, kļuva skaidrs, ka, gluži kā pasakā par Vinniju Pūku, dūkoņa „ž-ž-ž-ž…” neskan uz labu laimi: Latvijas un Krievijas oligarhiem, lai sasniegtu savus stratēģiskos mērķus bija vajadzīgs būvlaukums Rīgas ostā, bet pietiekama daudzuma brīvas zemes nebija. Tādēļ iesākumam bija nepieciešams slēpts vēstījums pilnīgi konkrētam uzņēmumam, precīzāk, cilvēkam, kas kontrolē šo konkrēto kompāniju. Viņu sauc …

… Ivars Millers. Jā, jā, tas pats Millers, dikti gudrais vecis, kas prezidenta G.Ulmaņa laikos bija valsts galvas kancelejas vadītājs, bet pēc tam lielākās tēvzemes būvkompānijas „Skonto būve” viceprezidents. Un ne tikai. Kopš 2006.gada novembra lielākais zemesgabalu nomnieks Kundziņsalā pārvaldīja 182 ha zemes ar termiņu – ekur, sagadīšanās! – arī uz 45 gadiem. Nomnieka izkārtne – „Nacionālais konteineru termināls”. Lūk, šā uzņēmuma reālajam bosam Ivaram Milleram Šlesers arī deva mājienu: vajag dalīties!

Šleseram rokās bija spēcīgi trumpji: SIA „Nacionālais konteineru termināls” zaudējumi, noslēdzot pirmo zemes nomas gadu Kundziņsalā, veidoja 144,6 tūkstošus latu. Laikā, kad no bijušā satiksmes ministra tika saņemta „melnā zīme”, kompānija neveica nekādu daudzmaz manāmu darbību un nefunkcionē joprojām. Millera projekts – pārī ar Krievijas miljardieri Južiļinu uzbūvēt Kundziņsalā konteineru termināli – izrādījās dzīvotnespējīgs. Jā, Krievijas Valsts domes četru sasaukumu deputāts Vitālijs Južiļins gan bija līdzīpašnieks savā valstī ietekmīgajam uzņēmumam „Nacionalnaja konteinernaja kompanija”, taču Rīgas brīvostā jau virs 1 miljona tonnu konteineru ikgadēji pārkrāva „Baltic Container Terminal”, un sākt uz līdzenas vietas konkurēt ar attīstītu konteineru infrastruktūru, ko bija izveidojuši itāļi, izrādījās neizdevīgi. Starp citu, salīdzinot personiskos resursus: 2012.gadā Južiļins ieņēma 200.vietu bagātāko krievzemiešu vidū, bet „Uralhimа” saimnieks un RFT vecākais PAGAIDĀM partneris Mazepins – 56.vietu.

Atbilstoši oficiālajai versijai, kuru I.Millers izklāstīja žurnālā „Ir”, viņa „Nacionālais konteineru termināls” brīvprātīgi atteicās no daļas iznomājamās zemes, „С vitamīna” komponentes, par labu RFT, paziņojot par to Rīgas brīvostas vadībai – lasi: Šleseram. No savas puses papildināsim teikto ar to, ko Millers nepastāstīja žurnālistiem: tāds pats liktenis piemeklēja arī „D vitamīna” nogabalu. Līdz šim joprojām ir noslēpums, kā juridiski noformēta minētā atteikšanās. Ja kā apakšnoma, tad Millers neko nav zaudējis. Ja ir mainīts zemes nomas līgums ar SIA „Nacionālais konteineru termināls”, tad RFT iznomātājs ir vai nu Satiksmes ministrija, vai Rīgas brīvosta. Arī šajā gadījumā Ivars nav palicis zaudētājos. Kā jau teicu, viņš ir gudrs vecis…

Patiesībā tikai uz papīra eksistējošais Millera terminālis no „С vitamīna” un „D vitamīna” „brīvprātīgi” atteicās ne pilnībā, bet daļēji. Pirmajā gadījumā, atdodot 19,76 ha, Millers atstāja sev 2,5 ha, bet otrajā – atdodot 14,66 ha, paturēja 26,55 ha. Pat vēl vairāk, vienā un tajā pašā dienā, 2010.gada 22.oktobrī, šie Millera saglabātie nogabali uz 45 gadiem tika nodoti nomā SIA „Kundziņsalas ziemeļu projekts”. Mūsu avoti Rīgas brīvostas administrācijā pieļauj, ka zemi, no kuras „Nacionālais konteineru termināls” atkāpās par labu RFT un SIA „Kundziņsalas ziemeļu projekts”, abas pēdējās tomēr ir saņēmušas no SIA „Nacionālais konteineru termināls” apakšnomā. Šajā gadījumā atkal vērojams kārtējais likumpārkāpums: zemes nomas termiņš kompānijai „Nacionālais konteineru termināls” beidzas 2052.gada 12.oktobrī, bet zemesgabaliem, kas nodoti RFT un SIA „Kundziņsalas ziemeļu projekts” rīcībā, apakšnomas termiņš ir līdz 2055.gada 4.augustam. Tādējādi apakšnoma gandrīz par 3 gadiem pārsniedz Millera „termināļa” jeb iznomātāja tiesības uz zemi. Tikpat labi nelaiķis trīs gadus pēc nāves personīgi varētu saņemt pensiju.

Taču ar šo kolīziju jānodarbojas tiem, kas par šādu uzdevumu risināšanu saņem nodokļu maksātāju nauda. Mēs tikmēr pievērsīsimies nākamajam aspektam. RFT terminālis nevarēs īstenot savu darbību bez teritorijām, kas ir nodotas apakšnomā SIA „Kundziņsalas ziemeļu projekts”. Tas darījumos ar zemesgabaliem ļauj saskatīt korupcijas pazīmes. Šādu pieņēmumu pastiprina fakts, ka SIA „Kundziņsalas ziemeļu projekts” dibinātājs ir SIA „Kundziņsalas attīstība”, nerentabls uzņēmums, kas atbilstoši CrefoScore klasifikācijai atrodas 8.līmenī – slikta maksātspēja un pēc Сrediweb.lv datiem pastāvīgu darbinieku nav. Savukārt, SIA „Kundziņsalas attīstība” dibinātājs ir SIA „Kundziņsalas investīcijas”, arī nerentabls uzņēmums, kas CrefoScore klasifikācijā atrodas 7.līmenī – maksātspēja zem vidējās un pēc Сrediweb.lv datiem pastāvīgu darbinieku nav. Visas uzskaitītās kompānijas, tāpat kā, atkārtosimies, SIA „Nacionālais konteineru termināls”, kontrolē A.Millers, kurš savulaik bija prominents A.Šķēles Tautas partijas funkcionārs.

Lūk, arī sanāk, ka atbilstoši datiem, kurus ir pieteicis RFT, akceptējis SIA „EKONS”, saskaņojusi Vides ministrijā un apstiprinājusi Rīgas domē, terminālim ir ierādīti „aptuveni 12 ha” valsts zemes. Taču patiesībā, pat bez pieteiktā, bet neesošā iecirkņa („A vitamīns”), terminālis reāli saņēma 278428 m2 jeb 27,84 ha. Ja ņemam vēra, ka šai platībai par visām varītēm tiks pievienots vēl 279011 m2 (27,9 ha) liels zemesgabals ar kadastra numuru 0100 068 2089 („B vitamīns”), tad no sabiedrības slēptu manipulāciju rezultātā RFT rīcībā atradīsies 55,74 ha. Tādējādi krievzemieša Mazepina kontrolētajam projektam reāli iedalītā zemes platība pārsniedz oficiāli nosaukto 1,98 – 4,64 reizes.

Dresūras brīnumi

Visus iepriekšminētos faktus bija JĀATKLĀJ Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Vides pārraudzības valsts birojam – VPVB. Taču tolaik pašu ministriju personiski uzraudzīja „Kurzemes hercogs” Aivars Lembergs ar sava līdzgaitnieka no politiskās apvienības Zaļo un zemnieku savienība un ministra Raimonda Vējoņa starpniecību. Īsumā izklāstīsim to, ko – paralēli iepriekšminētajiem pārkāpumiem – ministrija NEIZDARĪJA:

1. Neņēma vērā biedrības „Kundziņsala” norādes uz nepilnībām, kas tika saņemtas 2011.gada 4.martā pēc RFT projekta sabiedriskās apspriešanas.

2. Nenoreaģēja uz projekta kritiku no Valsts vides dienesta Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes puses, kura pauda satraukumu, „ka nepilnīgi izvērtēta ietekme, ko radīs dzelzceļa transporta plūsmas palielināšanās pievedot 2 miljonus tonnu minerālmēslu gadā un iztukšoto vagonu sastāvu aizbraukšana”.

3. Neuzstāja, lai RFT pilnā apjomā izpildītu Valsts vides dienesta Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes 2011.gada 18.februāra, Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta 2011.gada 25.februāra un Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes 2011.gada 17. februāra rekomendācijas.

4. Nepārbaudīja, kā ir novērstas daudzās nepilnības, kas minētas Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta atzinumā.

5. Demonstratīvi pievēra acis uz trikiem ar zemi.

Dejas uz virves

Amonija salpetris ir pamatkomponents sprāgstvielu ražošanai. Ilustrācijai: amonāla sastāvā ir 60% amonija nitrāta, amonīta – 79%, permona un naftenīta – 94%. Tā kā amonija salpetri ir diezgan viegli iegādāties, šis produktu ir iemantojis īpašu popularitāti teroristu vidū. Breivikam, lai uzspridzinātu valdības ēku kvartālu Oslo centrā, pietika ar 2,5 tonnām amonija salpetra. 2012.gada novembrī Polijas specdienestu apcietinātais terorists grasījās uzspridzināt valsts parlamentu, izmantojot 4 tonnas amonija nitrāta. RFT projekta iniciatori ir saņēmuši brīdinājumu par konkrētiem gaidāmiem riskiem no SIA „PSI Risks un audits”.

Tomēr 270 lapās, kas no RFT aizceļoja uz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, tāpat kā 315 lapaspusēs, kas tika nosūtītas Rīgas domei, ne ar pušplēstu vārdu nav pateikts, kādas struktūras un kādā veidā garantēs Latvijas un tās iedzīvotāju drošību, ik dienu transportējot aptuveni 3000 tonnas amonija salpetra vairāk nekā 300 kilometru ceļa garumā no Krievijas robežas caur Rīgas centru uz Kundziņsalu. Ko Latvijas valsts ir gatava pretnostatīt starptautisko teroristu jaunajai taktikai – aktivitāšu pārorientēšanai no vadošajām NATO valstīm uz alianses mazāk ietekmīgo partneru teritorijām.

Par relatīvi vienkāršo sprāgstvielu izgatavošanu un teroraktu veikšanas iespēju Latvijā liecina televīzijas kanāla TV5 žurnālista A.Hramcova uzņemtais sižets (skat. video http://rus.tvnet.lv/novosti/kriminal_i_chp/215542-zhurnalistu_grozit_10_ljet_izza_sjuzhjeta_2ljetnjey_davnosti). Latvijas drošības struktūras pašu sižetu atzina par tik bīstamu, ka žurnālists nonāca tiesas priekšā.

Salīdzinoši vieglo terora akta īstenošanu amonija salpetra pārvadāšanas procesā no Krievijas robežas līdz RFT terminālim apstiprina fakts, ka 2012.gada 25.maijā 3 metrus no Siguldas – Līgatnes dzelzceļa tika atrasti paslēpti sprādziennedroši priekšmeti. Tajā pašā dienā spridzeklis tika atklāts 10 metrus no dzelzceļa Naujenes pagastā Daugavpils novadā. Nepagāja ne mēnesis, kā 2012.gada 21.jūnijā praktiski Rīgas centrā pie dzelzceļa sliedēm Andrejsalā, Rīgas brīvostas teritorijā tika atrasta paka ar 5,4 kg trotila. Tieši tāda kopējā jauda piemita divām bumbām, ko 2010.gada 29.martā teroristi uzspridzināja Maskavas metro. Līdzās nodarītajiem postījumiem toreiz bojā aizgāja 40 cilvēki, bija 160 cietušie.

Atšķirībā no spēkiem, kas virza projektu, kurš pārvērtīs Latviju par krievzemiešu pulvera mucu, ES un ASV struktūrās ar amonija salpetra īpašībām saistītajiem riskiem piešķir svarīgu nozīmi. Piemēram, 2002.gadā Itālijā notikušajā Seminārā par amonija salpetri, kurā Latvija izlēma nepiedalīties, gala dokumentā tika rezumēts (mūsu neoficiāls tulkojums – G.Z.):

„Tas, ka starp amonija nitrāta ražotājiem parādās valstis, kuras neietilpst ES, faktiski palielina risku, ka Eiropas Savienības teritorijā cirkulēs amonija salpetris, kas ir izgatavots aiz tās robežām. Tagad atbilstošām kontroles institūcijām ir daudz grūtāk vadīt šīs produkcijas kvalitātes pārbaudes procesus. Tāpat kopēja problēma ir riski, kas saistīti ar amonija nitrātu tā tranzīta procesā, sakopojumu lielos apjomos ostās un distribūcijas centros.”

ASV pēc Tēvzemes drošības departamenta iniciatīvas 2011.gadā ir pieņemta speciāla drošības programma par visām darbībām, kas attiecināmas uz amonija salpetri (Secure Handling of Ammonium Nitrate Program). Tajā teikts (mūsu neoficiāls tulkojums – G.Z.):

„Tēvzemes drošības departaments tiecas novērst teroristiskus uzbrukumus Savienotajām Valstīm un samazināt ASV ievainojamību terorisma priekšā. Ar mērķi nepieļaut amonija nitrāta nelikumīgu piesavināšanos vai izmantošanu teroristiskās izpausmēs, šis normatīvais akts atbalstīs Departamenta pūles novērst teroristu uzbrukumus un samazināt valsts ievainojamību no šādiem triecieniem.”

Īpašu nozīmi šis temats iegūst saistībā ar lomu, ko Latvija izpilda Afganistānā dislocētā NATO karaspēka Ziemeļu apgādes tīklā. ASV Transporta virspavēlniecības (USTRANCOM) komandieris Viljams Freizers deva tai šādu novērtējumu: „Augsti novērtēju stratēģisko partnerību ar Latviju, jo tā mums palīdz apgādāt mūsu militārās vienības Afganistānā”.

Mūsu gadījumā gan Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, gan Rīgas brīvosta, gan Rīgas dome uzskata, ka apkārt terminālim, kur būs pasaulē vislielākā ostas noliktava amonija salpetra uzglabāšanai, pietiek noteikt drošības joslu … 100 (!) m platumā. Taču tā netiek attiecināta uz ēkām un konstrukcijām, kas atrodas pie dzelzceļa.

Kā jau iepriekš norādīts, Rīgas dome atļāva uzglabāt termināļa teritorijā vienlaicīgi 90 tūkstošus tonnu amonija nitrāta. Krievijas slāpekļa rūpniecības un organiskās sintēzes produktu zinātniski pētnieciskais un projektēšanas institūts sniedz šādus datus: tikai 5000 tonnu amonija salpetra sprādziens ir ekvivalents 1084 tonnām trotila. Šajā gadījumā absolūtu postījumu apļveida zona veidos 650 m, spēcīgu postījumu – 985 m, vidēju postījumu – 1642 m, vāju postījumu – 4790 m. Zonas rādiuss, kuras robežās no sprādziena viļņa iedarbības visticamāk aizies bojā līdz 99% ārpus patvēruma esošo cilvēku, veido aptuveni 1 kilometru. Dabiski, ka visas šīs šausmas neskārs RFT, Rīgas brīvostas, Vides ministrijas un Rīgas domes vadītāju dzīves vietas.

Toties attālums no RFT līdz tuvākajām dzīvojamām mājām Voleros ir tikai 600 m, Vecmīlgrāvī – 1000 m, Kundziņsalā – 1400 m, Sarkandaugavā – 1500 m. Tāpat blakus RFT atrodas termināļi, kas pastāvīgi operē ar bīstamām kravām. Līdz „Baltic Container Teminal” (ķīmiskās vielas) ir 700 m, līdz termināļiem „Man-Tess” un „Woodison” (naftas produkti), „Latvijas Propāna gāze” (sašķidrinātā gāze) – 1000 m. Jebkurš incidents nosauktajos termināļos padara 100 metru drošības joslu apkārt RFT par bezjēdzīgu.

 

Nažu mešana ar aizsietām acīm

Taču riski, kas izriet no RFT projekta, Latvijai un tās iedzīvotājiem ir saistīti ne tikai ar teroraktu iespējām, bet arī ar dabas un tehnoloģiskām katastrofām. 2009.gadā konteineru terminālī nekontrolējamas reakcijas rezultātā no 17 tonnu konteinera notika zilskābes noplūde, par kuru glābēji uzzināja tikai rīta pusē. Cilvēkam nāvējoša zilskābes deva ir 1 mililitrs uz gramu. Toreiz simtiem cilvēku piespiedu kārtā tika evakuēti ne tikai no Kundziņsalas, bet arī no Voleriem, Krēmeriem un citām pieguļošām teritorijām. Tika noteikts aizliegums ņemt no Daugavas ūdeni, peldēties un makšķerēt.

2010.gadā viesuļvētras laikā Vecmīlgrāvja minerālmēslu terminālī „Alpha osta” uz dzelzceļa sliedēm sagruva metāla konstrukcijas desmitstāvu nama augstumā. Ja tās būtu uzgāzušās uz tur izvietotām amonija salpetra noliktavām, tad, kā komentēja Rīgas Tehniskās universitātes ķīmijas profesore Ērika Bizdēna, viss varēja uzlidot gaisā.

2012.gadā vien Latvijā notika turpmāk minētie tehnoloģiskie incidenti, kuri, ja tie būtu saistīti ar amonija salpetri, novestu pie ekoloģiskām katastrofām un cilvēku upuriem:

= 9.janvārī pie Daugavpils no sliedēm noskrēja 17 cisternas un vagoni. Augsnē izlija vairāk nekā 100 tonnas naftas produktu un tehniskā šķīdinātāja. Cieta cilvēki. Katastrofa notika Naujenes pagastā, kur 2012.gada maijā blakus dzelzceļam tiks atrastas sprāgstvielas. Paaugstinājis sev darba algu no 2600 līdz 8500 latiem mēnesī, Latvijas dzelzceļa valdes priekšsēdētājs U. Magonis neslēpa, ka analoģiskas katastrofas (ne viņa algas pieaugums, bet sastāvu noskriešana no sliedēm) gaidāmas arī nākotnē;

= 23.aprīlī notika ugunsgrēks naftas produktu terminālī „Neste Oil Terminal Riga”. Ugunsgrēkam tika piešķirta augstākā bīstamības pakāpe. Tā likvidācijā piedalījās 12 speciālās tehnikas vienības;

= 11.jūlijā „Latvijas Propāna gāze” termināļa teritorijā, kas atrodas RFT termināļa tiešā tuvumā, notika gāzes noplūde. Automātiskā bloķēšana nostrādāja, kad atmosfērā jau bija noplūduši ne mazāk kā 10 m3 gāzes. Darbinieki evakuējās;

= 24.novembrī no cisternām, kas atradās Rīgas brīvostas teritorijā, izlija aptuveni 500 litri ūdeņraža pārskābes. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests 6 stundas likvidēja avārijas sekas;

= 11.decembrī vienā no Vecmīlgrāvja termināļiem 500 m2 teritorijā izcēlās paaugstinātas bīstamības pakāpes ugunsgrēks.

Nobeigums sekos.

Novērtē šo rakstu:

25
12

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Tiem, kas nevar izvēlēties, par kuru mafiju balsot

FotoJau iepriekš atvainojos tiem lasītājiem, kuri rakstu tematu, kam velta savu dārgo laiku, izvēlas no raksta virsraksta, jo nekāda izsmeļoša raksta, ja neskata ievadu, šeit nav. Viss raksts sastāv tikai no virsrakstā uzdotā jautājuma un ievada, kura virsraksts norāda uz mērķi, kas liek jums pašiem izveidot rakstu, komentāros izsakot savu viedokli.
Lasīt visu...

12

Māra Kučinska valdības galvenais produkts

Foto2016.gadā šī pati Māra Kučinska valdība ilgi pētīja un vētīja trīs veselības aprūpes finansēšanas modeļus. Šim jautājumam tika veltītas vairākas valdības sēdes vairāku mēnešu laikā.
Lasīt visu...

12

Vara un izvēle

FotoPamazām atklājas, ka tautai 4.maija Latvijā ar varu nav gandrīz nekāda sakara. Ar to varu, kas izvēlas vadību un pieņem galvenos saimnieciskos lēmumus. Tomēr atbildību par sastrādāto prasa tieši no mums.
Lasīt visu...

21

Agresīvā nelietība pirmsvēlēšanu melu vakcinācijā

FotoKatrām vēlēšanām ir sava morālā specifika. Vēlēšanas ir politiskās cīņas sastāvdaļa. Savukārt politiskā cīņa vienmēr ir politiķu morāles apliecinājums. Tāpēc katru vēlēšanu specifika izpaužas morālajā jomā. Tā tas ir arī sakarā ar gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām 2017.gada 3.jūnijā. Aizvadītajos mēnešos pirmsvēlēšanu politiskā cīņa apliecināja noteiktu morālo specifiku – būtisku un neatņemamu īpatnību.
Lasīt visu...

12

Beidziet slepkavot bērnus

FotoPatvaļīgi uzzīmēta velojosla Brīvības ielā. Šis attēls labi parāda, ka vietas pietiek visiem – gan gājējiem, gan riteņbraucēju infrastruktūrai, gan sabiedriskajam transportam, gan pārējam autotransportam.
Lasīt visu...

21

Atklātā vēstule kandidātiem uz Rīgas domes priekšsēdētāja amatu

FotoPirms atdot balsi par vienu no Jums Rīgas domes vēlēšanās, mēs, Rīgas iedzīvotāji, aicinām atsaukties un izvērtēt notiekošo Rīgā. Jūsu uzmanība tagad objektīvi ir vērsta uz vēlētāju balsīm. Mēs, izmantojot šo apstākli, esam spiesti lūgt Jūsu atbalstu saistībā ar mūsu tiesību aizskārumu laika posmā no 2011. gada līdz pat šim brīdim, 2017. gada maijam. Tālāk izklāstītais būtiski skar ne tikai mūsu situāciju, bet gan attiecas uz ikvienu Rīgas iedzīvotāju.
Lasīt visu...

6

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

FotoJāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

Garkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā...

Foto

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

Drīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami...

Foto

Fotogrāfe un divas mammas

Sociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja...

Foto

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

Latvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda,...

Foto

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas...

Foto

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

Latvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota...

Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...