Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Rīgas zaķīšu pirtiņa

Jānis Ezītis
14.03.2013.
Komentāri (4)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Rīgas satiksme (RS) par godprātīgo braucēju naudu ķērusies pie kampaņas „Padomā vēlreiz – nopērc biļeti!” Interesanti, cik daudzus zaķus šis pasākums padarīs par apzinīgiem pasažieriem vai kājāmgājējiem. Reklāmas veidotāju zīmējumā redzama RS vīzija – pēc bezbiļetnieku likvidēšanas tramvaji laimīgi kursē pustukši.

Garauši tiek vainoti „nenopirktos tramvajos, neizbūvētās pieturvietās, pārpildītos transportlīdzekļos utt.”. Tādēļ viņus vairākus mēnešus „uzrunās ne tikai tradicionālos informācijas veidos ar plakātiem transportlīdzekļu salonos, informatīviem materiāliem pieturvietās un video sabiedriskā transporta monitoros, bet arī ar baneriem". Manuprāt, īstenībā „transporta atjaunošana notiek lēnāk” tieši dēļ šāda veida naudas nelietderīgas izšķiešanas un kāda kabatā iešķiebšanas.

Savulaik e-talona ieviešana rīdziniekiem izmaksāja 14 miljonus latu, lai gan zinātāji lēš arī citas summas. Toreizējā Rīgas Domes nacionālās soļankas vadība bija dāsna un ļāva pirms jau nospraustās e-talona ieviešanas gadiņu pasmelt no nodokļu maksātāju naudiņas katla arī elektronisko kompostieru autoriem. Droši vien mīļā miera jeb koalīcijas stabilitātes labad. Tomēr mēnesi pirms vēlēšanām, kas nāca, solot jaunu slotu ar neprognozējamām ambīcijām, Rīgas sabiedriskajā transportā startēja elektroniskā norēķinu sistēma.

E-sistēmu apsaimnieko SIA Rīgas karte (51% pieder RS, 49% ASV kompānijai), un sakas Rīgas transportam uzliktas vismaz līdz 2020.gadam. Pēc tam RS par vienu latu varēšot pilnībā atpirkt e-ragavu vadības grožus. Acīmredzot gana ātrai peļņai tendēts bizness. Sākotnēji e-talona uzturēšanai bija iecerēts tērēt aptuveni 5,5 miljonus latu gadā. Taču jēdziens „aptuveni” izrādījās bezizmēra. Valsts kontrole, veicot revīziju, konstatēja, ka mīklainu RS darbību rezultātā e-lustes papildus prasīs apmēram 100 miljonus latu. Pēc šādām rebēm sabiedriskā transporta likstās apsūdzēt bezbiļetniekus šķiet vienkārši ciniski.

E-talons cenšas iespiesties arī citās sadzīves sfērās – mikroautobusos, vilcienos, stāvvietās utt. Gribēju pajokot, ka drīz bez e-papīra vairs pad... nevarēs, bet, skat, Rīgas tualetēm arīdzan plāno pielāgot e-talonus. Turklāt e-rūpala iniciatori ir nodrošinājušies pret saimnieciski politiskā klimata izmaiņām. AS Pasažieru vilciens par priekšlaicīgu atteikšanos no e-biļetēm nāksies šķirties no 25 000 latu. Rīgas kartes šeftmaņi gan draud piedzīt miljonu. Ja Rīgas Dome pēkšņi sadomās lauzt savu e-talona uzturēšanas līgumu, tad nāksies maksāt sodu 25 miljonu latu apmērā. Tiesa, šī summa visticamāk piesātinās tikai biezo galu, atstājot mazos gariņus bez siles. Citādi kāpēc gan, kad Rīgas cars pikti savilka uzacis, draudot atgriezt kompostierus, Rīgas kartes zēni, kā viņus nokristījis taksīšu Muižnieks, pazemīgi skrēja uz rāti meklēt kompromisu.

Nenoliedzami esošā Rīgas Dome ir veikusi svētīgu darbu, piešķirot vairākām sociāli neaizsargātām iedzīvotāju grupām tiesības pārvietoties sabiedriskā transportā bez maksas. Taču arī šajās kategorijās ietilpstošie nav pilnībā pasargāti no zaķu likteņa. Viņiem jāiegādājas bezmaksas biļete vai jāreģistrē brauciens ar personalizēto e-talonu. Faktiski pasažieriem pašlaik ir atvēlēta laboratorijas žurku loma, uzspiežot viņiem pret pašu gribu piedalīties dažādos e-pētījumos. Pētnieku intelektuālais darbs tiek apmaksāts no pētījumu objektu maciņiem.

Pilsētai daudz produktīvāka būtu vecvecā konduktoru sistēma. Pirmkārt, tā nodrošinātu algu Rīgas tantukiem (lai piedod kādreizējie retie vīriešu kārtas konduktori), bet nevis ieņēmumus dažiem firmačiem. Otrkārt, zaķi izzustu kā šķira. Kareivīga kasierīte nav elektroniskās kartes lasītājs, kuru var primitīvi ignorēt. Protams, agresīvi garauši vienmēr var atrasties, taču šādiem incidentiem valstī pastāv policija, pat divas. Bet santīmi, kas no skaidrās naudas plūsmas var ieslīdēt konduktoru kabatās, nekādi nav salīdzināmi ar e-sūknīša palīdzību izpumpētajiem miljoniem.

Ņemot vērā, ka RS darbība jau gandrīz par divām trešdaļām tiek dotēta, atliek spert izšķirošo soli – atzīt pasažieru pārvadāšanu sabiedriskā transportā par sociālo pakalpojumu un atcelt maksu par braukšanu tajā. Esmu lasījis vaimanas, ka braukšana par brīvu atvērs transporta durvis bezpajumtniekiem. Laikam jau braucam dažādos spēkratos vai pa citu maršrutu. Bomži jau sen kursē par brīvu, un kontrole viņiem neko nevar padarīt. No tiem, kam nekā nav, neko arī nepaņemsi. Uzskatu, ka par trūkumcietējiem jārūpējas sociālajiem dienestiem, bet pasažieru dress-kods ir pašvaldības policijas kompetencē.

Stereotipus sabiedriskā transporta jomā Baltijā pirmie lauzuši igauņi. Igaunijas galvaspilsētā ieviesta bezmaksas braukšana, kas izmaksāja mūsu e-talona sistēmas uzcepšanai līdzvērtīgu summu. Šis ir gadījums, kad patiešām vērts pārņemt kaimiņu pieredzi, piedevām izvairoties no būtiska mīnusa estiņu risinājumā. Tallinā sabiedriskais transports ir par brīvu tikai talliniešiem. Manuprāt, pilsētu nosacīti var salīdzināt ar daudzstāvu namu, bet transportu – ar liftu šajā ēkā. Liftu uztur visi mājas iemītnieki, arī tie, kas to nevēlas, piemēram, pirmos stāvos dzīvojošie. Bet naudas iekasēšanu par braucienu liftā ne no mājiniekiem, ne no viņu ciemiņiem mūsdienās nepraktizē.

Nav jēgas tvarstīt ārzemniekus un lauciniekus. Viņi netrauksies uz Rīgu tāpēc, lai pavizinātos bezmaksas transportā. Vieni ieradīsies izklaidēties, tātad atstāt savu naudiņu, otri – strādāt. Turklāt salīdzinoši niecīgais ienākums neatsvērs kārtējās notācijas kampaņas, bezjēdzīgus pētījumus, e-talona un kontrolieru uzturēšanu. Pēc personīgiem vērojumiem rodas iespaids, ka RS Kontroles dienests čum un mudž no atsaldētiem rīkļurāvējiem. Brīžam kontrolieri pat neslēpj, ka labprāt pieliktu bezbiļetniekus pie sienas. Trešā Reiha pilsētas leģendas šajā vidē ir cieņā. Lai nesaniknotu potenciālos vēlētājus, Rīgas politiskā vadība asinskārākajiem zaķu medniekiem jau ir izdevusi vilku pases. Bezmaksas transporta ieviešana palīdzētu pavisam atbrīvoties no šīs RS melnās sotņas.

Vienlaikus iespēja pārvietoties bez maksas motivēs daudzus privāto auto īpašniekus pārsēsties sabiedriskajā transportā. Tas mazinās sastrēgumus un atslogos satiksmi Rīgas ielās. Pazudīs galvenokārt sagrabējušās tarataikas. Glauno limuzīnu saimnieki diez vai nolaidīsies līdz braukšanai ķilavu bundžā.

Starp citu, uz bezmaksas transportu var pāriet, arī saglabājot e-sistēmu. Bagāts dara, kā grib. Neesmu skaudīgs. Ja varu braukt par brīvu, neesmu pret to, ka kāds no tā gūst labumu. Pašvaldību vēlēšanās esmu gatavs nobalsot par listi, kas nopietni plāno ieviest Rīgā bezmaksas sabiedrisko transportu un spēj to paveikt. Tūtiņdreijeri, kas piesolīs pat putnu pienu, lai tik padeldētu bikses domes krēslos, neskaitās. Žēl, ka neeksistē zaķu lobijs. Cibric, cibric, vēlēšanas tuvojas.

Novērtē šo rakstu:

12
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

XI bauslis: tev nebūs sabiedriskajā medijā melot

FotoKas vainīgs, tas bailīgs. Slokas ugunsgrēks raisa tik iespaidīgu politisko krīzi, ka sabiedrībai un medijiem, škiet, joprojām nav izprotami tās patiesie cēloņi un dziļumi. Toties valdības partiju reakcija – ar grūti noslēpjamām histērijas pazīmēm – liecina: valsts varai ir trāpīts ļoti sāpīgā vietā.
Lasīt visu...

21

Politiskais trilleris „Bailes” – jau mēnesi pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās

FotoApgāda „Mantojums” maija beigās izdotais Indriķa Latvieša pirmais romāns – politiskais trilleris „Bailes” jau mēnesi ir pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās.
Lasīt visu...

3

Politaģitācijas lapeles centieni glābt no negoda “oligarhu lietas” pasūtītājus un izpildītājus

FotoJau dažas nedēļas ar milzu vērienu Latvijā notiek propagandas kampaņa saistībā ar t.s. Šlesera „Rīdzenes” sarunām. To organizējuši un finansējuši savtīgā noziedznieka Džordža Sorosa pakalpiņi Latvijā, lai ietekmētu politisko procesu saistībā ar Saeimas vēlēšanām. Lielākais kliedzējs šai pērkamās žurnālistikas daudzbalsīgajā korī ir lumpenproletariāta politaģitācijas lapele – žurnāls „Ir”.
Lasīt visu...

12

Kultūrelites aklā seja jeb "is it literary or commercial"?

FotoSpriedumi ir ļoti subjektīvi. Izriet no nelāgas pieredzes. Tās pašas, kas lēnām noslēdz teātru durvis, izstāžu zāļu gaiteņus un koncertzāļu lieveņus. Turpu nav vērts iet, jo faktiski visi pasākumi ir zemas kvalitātes kultūruzvedumi, kuru dēļ nav vērts tērēt nedz laiku, nedz naudu.
Lasīt visu...

21

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzruna Saeimas pavasara sesijas noslēguma plenārsēdē

FotoĻoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamās deputātes un godātie deputāti! Ir pagājis gads kopš manas iepriekšējās uzrunas. Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu. Esam ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tās uz mums neattiektos. Esam bijuši vairāk nodarbināti paši ar sevi, taču neesam pielikuši vajadzīgās pūles, lai paveiktu iedzīvotājiem solīto.
Lasīt visu...

12

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

FotoEs, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija – Latvijas, kā rāda veikalu publiskotie dati, pirktākā grāmata „Bailes” oficiāli skaitās daiļliteratūra un tāpēc tajā minētais nevar kalpot ne par pierādījumu, ne par stingru faktu. Taču starp daudzajiem „politiskā trillera” slāņiem man nozīmīgākais šķiet tas, kas attiecināms uz slavenajiem „čekas maisiem” un to atrašanās – vai neatrašanās – vietu.
Lasīt visu...

3

Lai Šadurskis pats brauc prom

FotoAprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā puse iedzīvotāju uzticas izpildvarai un tiesu varai, tad vajadzētu sekot vismaz skaidrojumam no šo varas pārstāvju puses un vismaz solījumam laboties, bet kas notiek Latvijā? Viss mierīgi, nav manīts pat mēģinājums mainīt attieksmi no  varas pārstāvju puses.
Lasīt visu...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Nākotnes konjunktūra

Latviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu...

Foto

Ko darīt?

Bieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?»...

Foto

Tikmēr melnos indīgos dūmos

Esmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un...

Foto

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

Tagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes...

Foto

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

Žurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu...

Foto

Valodu lielu dara cilvēki

1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas...

Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...