Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Rīgas zaķīšu pirtiņa

Jānis Ezītis
14.03.2013.
Komentāri (4)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Rīgas satiksme (RS) par godprātīgo braucēju naudu ķērusies pie kampaņas „Padomā vēlreiz – nopērc biļeti!” Interesanti, cik daudzus zaķus šis pasākums padarīs par apzinīgiem pasažieriem vai kājāmgājējiem. Reklāmas veidotāju zīmējumā redzama RS vīzija – pēc bezbiļetnieku likvidēšanas tramvaji laimīgi kursē pustukši.

Garauši tiek vainoti „nenopirktos tramvajos, neizbūvētās pieturvietās, pārpildītos transportlīdzekļos utt.”. Tādēļ viņus vairākus mēnešus „uzrunās ne tikai tradicionālos informācijas veidos ar plakātiem transportlīdzekļu salonos, informatīviem materiāliem pieturvietās un video sabiedriskā transporta monitoros, bet arī ar baneriem". Manuprāt, īstenībā „transporta atjaunošana notiek lēnāk” tieši dēļ šāda veida naudas nelietderīgas izšķiešanas un kāda kabatā iešķiebšanas.

Savulaik e-talona ieviešana rīdziniekiem izmaksāja 14 miljonus latu, lai gan zinātāji lēš arī citas summas. Toreizējā Rīgas Domes nacionālās soļankas vadība bija dāsna un ļāva pirms jau nospraustās e-talona ieviešanas gadiņu pasmelt no nodokļu maksātāju naudiņas katla arī elektronisko kompostieru autoriem. Droši vien mīļā miera jeb koalīcijas stabilitātes labad. Tomēr mēnesi pirms vēlēšanām, kas nāca, solot jaunu slotu ar neprognozējamām ambīcijām, Rīgas sabiedriskajā transportā startēja elektroniskā norēķinu sistēma.

E-sistēmu apsaimnieko SIA Rīgas karte (51% pieder RS, 49% ASV kompānijai), un sakas Rīgas transportam uzliktas vismaz līdz 2020.gadam. Pēc tam RS par vienu latu varēšot pilnībā atpirkt e-ragavu vadības grožus. Acīmredzot gana ātrai peļņai tendēts bizness. Sākotnēji e-talona uzturēšanai bija iecerēts tērēt aptuveni 5,5 miljonus latu gadā. Taču jēdziens „aptuveni” izrādījās bezizmēra. Valsts kontrole, veicot revīziju, konstatēja, ka mīklainu RS darbību rezultātā e-lustes papildus prasīs apmēram 100 miljonus latu. Pēc šādām rebēm sabiedriskā transporta likstās apsūdzēt bezbiļetniekus šķiet vienkārši ciniski.

E-talons cenšas iespiesties arī citās sadzīves sfērās – mikroautobusos, vilcienos, stāvvietās utt. Gribēju pajokot, ka drīz bez e-papīra vairs pad... nevarēs, bet, skat, Rīgas tualetēm arīdzan plāno pielāgot e-talonus. Turklāt e-rūpala iniciatori ir nodrošinājušies pret saimnieciski politiskā klimata izmaiņām. AS Pasažieru vilciens par priekšlaicīgu atteikšanos no e-biļetēm nāksies šķirties no 25 000 latu. Rīgas kartes šeftmaņi gan draud piedzīt miljonu. Ja Rīgas Dome pēkšņi sadomās lauzt savu e-talona uzturēšanas līgumu, tad nāksies maksāt sodu 25 miljonu latu apmērā. Tiesa, šī summa visticamāk piesātinās tikai biezo galu, atstājot mazos gariņus bez siles. Citādi kāpēc gan, kad Rīgas cars pikti savilka uzacis, draudot atgriezt kompostierus, Rīgas kartes zēni, kā viņus nokristījis taksīšu Muižnieks, pazemīgi skrēja uz rāti meklēt kompromisu.

Nenoliedzami esošā Rīgas Dome ir veikusi svētīgu darbu, piešķirot vairākām sociāli neaizsargātām iedzīvotāju grupām tiesības pārvietoties sabiedriskā transportā bez maksas. Taču arī šajās kategorijās ietilpstošie nav pilnībā pasargāti no zaķu likteņa. Viņiem jāiegādājas bezmaksas biļete vai jāreģistrē brauciens ar personalizēto e-talonu. Faktiski pasažieriem pašlaik ir atvēlēta laboratorijas žurku loma, uzspiežot viņiem pret pašu gribu piedalīties dažādos e-pētījumos. Pētnieku intelektuālais darbs tiek apmaksāts no pētījumu objektu maciņiem.

Pilsētai daudz produktīvāka būtu vecvecā konduktoru sistēma. Pirmkārt, tā nodrošinātu algu Rīgas tantukiem (lai piedod kādreizējie retie vīriešu kārtas konduktori), bet nevis ieņēmumus dažiem firmačiem. Otrkārt, zaķi izzustu kā šķira. Kareivīga kasierīte nav elektroniskās kartes lasītājs, kuru var primitīvi ignorēt. Protams, agresīvi garauši vienmēr var atrasties, taču šādiem incidentiem valstī pastāv policija, pat divas. Bet santīmi, kas no skaidrās naudas plūsmas var ieslīdēt konduktoru kabatās, nekādi nav salīdzināmi ar e-sūknīša palīdzību izpumpētajiem miljoniem.

Ņemot vērā, ka RS darbība jau gandrīz par divām trešdaļām tiek dotēta, atliek spert izšķirošo soli – atzīt pasažieru pārvadāšanu sabiedriskā transportā par sociālo pakalpojumu un atcelt maksu par braukšanu tajā. Esmu lasījis vaimanas, ka braukšana par brīvu atvērs transporta durvis bezpajumtniekiem. Laikam jau braucam dažādos spēkratos vai pa citu maršrutu. Bomži jau sen kursē par brīvu, un kontrole viņiem neko nevar padarīt. No tiem, kam nekā nav, neko arī nepaņemsi. Uzskatu, ka par trūkumcietējiem jārūpējas sociālajiem dienestiem, bet pasažieru dress-kods ir pašvaldības policijas kompetencē.

Stereotipus sabiedriskā transporta jomā Baltijā pirmie lauzuši igauņi. Igaunijas galvaspilsētā ieviesta bezmaksas braukšana, kas izmaksāja mūsu e-talona sistēmas uzcepšanai līdzvērtīgu summu. Šis ir gadījums, kad patiešām vērts pārņemt kaimiņu pieredzi, piedevām izvairoties no būtiska mīnusa estiņu risinājumā. Tallinā sabiedriskais transports ir par brīvu tikai talliniešiem. Manuprāt, pilsētu nosacīti var salīdzināt ar daudzstāvu namu, bet transportu – ar liftu šajā ēkā. Liftu uztur visi mājas iemītnieki, arī tie, kas to nevēlas, piemēram, pirmos stāvos dzīvojošie. Bet naudas iekasēšanu par braucienu liftā ne no mājiniekiem, ne no viņu ciemiņiem mūsdienās nepraktizē.

Nav jēgas tvarstīt ārzemniekus un lauciniekus. Viņi netrauksies uz Rīgu tāpēc, lai pavizinātos bezmaksas transportā. Vieni ieradīsies izklaidēties, tātad atstāt savu naudiņu, otri – strādāt. Turklāt salīdzinoši niecīgais ienākums neatsvērs kārtējās notācijas kampaņas, bezjēdzīgus pētījumus, e-talona un kontrolieru uzturēšanu. Pēc personīgiem vērojumiem rodas iespaids, ka RS Kontroles dienests čum un mudž no atsaldētiem rīkļurāvējiem. Brīžam kontrolieri pat neslēpj, ka labprāt pieliktu bezbiļetniekus pie sienas. Trešā Reiha pilsētas leģendas šajā vidē ir cieņā. Lai nesaniknotu potenciālos vēlētājus, Rīgas politiskā vadība asinskārākajiem zaķu medniekiem jau ir izdevusi vilku pases. Bezmaksas transporta ieviešana palīdzētu pavisam atbrīvoties no šīs RS melnās sotņas.

Vienlaikus iespēja pārvietoties bez maksas motivēs daudzus privāto auto īpašniekus pārsēsties sabiedriskajā transportā. Tas mazinās sastrēgumus un atslogos satiksmi Rīgas ielās. Pazudīs galvenokārt sagrabējušās tarataikas. Glauno limuzīnu saimnieki diez vai nolaidīsies līdz braukšanai ķilavu bundžā.

Starp citu, uz bezmaksas transportu var pāriet, arī saglabājot e-sistēmu. Bagāts dara, kā grib. Neesmu skaudīgs. Ja varu braukt par brīvu, neesmu pret to, ka kāds no tā gūst labumu. Pašvaldību vēlēšanās esmu gatavs nobalsot par listi, kas nopietni plāno ieviest Rīgā bezmaksas sabiedrisko transportu un spēj to paveikt. Tūtiņdreijeri, kas piesolīs pat putnu pienu, lai tik padeldētu bikses domes krēslos, neskaitās. Žēl, ka neeksistē zaķu lobijs. Cibric, cibric, vēlēšanas tuvojas.

Novērtē šo rakstu:

12
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Aicinām LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties

FotoBiedrība ProBonoPublico.Latvia, pamatojoties uz aizvien dziļāku krīzi tieslietu sistēmā un būtiskiem pamattiesību pārkāpumiem, kurus iniciē pati Tieslietu ministrija tās ministra Dzintara Rasnača (NA) vadībā, aicina LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties, dodot ministra krēsla vietu spējīgākai personai, kura izprot tiesiskuma nozīmi un lomu valsts attīstībā un sabiedrības labklājībā.
Lasīt visu...

21

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

FotoVairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot izdomāts ar visiem tās trūkumiem. Patiesībā tas skanēja šādi: DEMOCRACY IS THE WORST FORM OF GOVERNMENT, EXCEPT ALL THOSE OTHER FORMS THAT HAVE BEEN FROM TIME TO TIME. Kas nozīmē ka vēsturē ir bijuši par mūsdienu “demokrātiju” taisnīgāki tautu pašpārvaldes modeļi un patlaban mēs esam tuvāk Ķīnas mūrim nekā skandinātajai suverenitātei.
Lasīt visu...

21

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

FotoŠajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas sprēgāšana ir obligāti jāņem vērā. To nedrīkst ignorēt. Obligāti nedrīkst būt nevērīga izturēšanās pret latīņu valodu. Nedrīkst nevēlēties zināt un savu iespēju robežās nelietot latīņu valodu. Tas nav pieļaujams. Tāpēc esejas autoram un esejas lasītājiem ir jāpārceļas uz latīņu valodas pasauli. Lūdzu, ievērosim: nevis uz latīnismu pasauli, bet uz latīņu valodas pasauli! Praktiski tas nozīmē pārcelšanos uz divvalodu pasauli – latīņu valodas pasauli + latviešu valodas pasauli.
Lasīt visu...

6

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

Foto2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates sagatavoto raidījumu par tēmu „Sistēmas bērni”, kas liecina: internātus un slimnīcas izmanto kā draudu nepaklausīgajiem.
Lasīt visu...

21

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

FotoGodātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem tiesu spriedumiem, ar advokāta Normunda Šlitkes vai AS Pilsētas zemes dienests (AS nosaukumā vārds – „dienests” valsts iestādes viltīgs atdarinājums, kas ved neizpratnē), vai SIA Vienotais norēķinu centrs skaidrojumiem, pamācībām un likumu normu savirknējumiem „vienos vārtos”?
Lasīt visu...

12

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

FotoFrancijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju oficiālie pārstāvji netiks finālā. Pēc sociologu branžas globālās izblamēšanās pērnā gada svarīgāko notikumu prognozēšanā nešķiet prātīgi uzņemties kaut jel kādu atbildību par aptauju datu interpretēšanu, tomēr viens ir skaidrs: valsts populārākā politiķe ir Marina Le Pena, kura klasifikācijas labad tiek skaitīta pie galēji labējiem. Lai kaut kā šo eirorastiem neērto situāciju appušķotu, viņai permanenti uzkarināta populisma birka.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

Ar zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu...

Foto

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

XIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu...

Foto

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

Dārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies,...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...