Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Rīgas zaķīšu pirtiņa

Jānis Ezītis
14.03.2013.
Komentāri (4)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Rīgas satiksme (RS) par godprātīgo braucēju naudu ķērusies pie kampaņas „Padomā vēlreiz – nopērc biļeti!” Interesanti, cik daudzus zaķus šis pasākums padarīs par apzinīgiem pasažieriem vai kājāmgājējiem. Reklāmas veidotāju zīmējumā redzama RS vīzija – pēc bezbiļetnieku likvidēšanas tramvaji laimīgi kursē pustukši.

Garauši tiek vainoti „nenopirktos tramvajos, neizbūvētās pieturvietās, pārpildītos transportlīdzekļos utt.”. Tādēļ viņus vairākus mēnešus „uzrunās ne tikai tradicionālos informācijas veidos ar plakātiem transportlīdzekļu salonos, informatīviem materiāliem pieturvietās un video sabiedriskā transporta monitoros, bet arī ar baneriem". Manuprāt, īstenībā „transporta atjaunošana notiek lēnāk” tieši dēļ šāda veida naudas nelietderīgas izšķiešanas un kāda kabatā iešķiebšanas.

Savulaik e-talona ieviešana rīdziniekiem izmaksāja 14 miljonus latu, lai gan zinātāji lēš arī citas summas. Toreizējā Rīgas Domes nacionālās soļankas vadība bija dāsna un ļāva pirms jau nospraustās e-talona ieviešanas gadiņu pasmelt no nodokļu maksātāju naudiņas katla arī elektronisko kompostieru autoriem. Droši vien mīļā miera jeb koalīcijas stabilitātes labad. Tomēr mēnesi pirms vēlēšanām, kas nāca, solot jaunu slotu ar neprognozējamām ambīcijām, Rīgas sabiedriskajā transportā startēja elektroniskā norēķinu sistēma.

E-sistēmu apsaimnieko SIA Rīgas karte (51% pieder RS, 49% ASV kompānijai), un sakas Rīgas transportam uzliktas vismaz līdz 2020.gadam. Pēc tam RS par vienu latu varēšot pilnībā atpirkt e-ragavu vadības grožus. Acīmredzot gana ātrai peļņai tendēts bizness. Sākotnēji e-talona uzturēšanai bija iecerēts tērēt aptuveni 5,5 miljonus latu gadā. Taču jēdziens „aptuveni” izrādījās bezizmēra. Valsts kontrole, veicot revīziju, konstatēja, ka mīklainu RS darbību rezultātā e-lustes papildus prasīs apmēram 100 miljonus latu. Pēc šādām rebēm sabiedriskā transporta likstās apsūdzēt bezbiļetniekus šķiet vienkārši ciniski.

E-talons cenšas iespiesties arī citās sadzīves sfērās – mikroautobusos, vilcienos, stāvvietās utt. Gribēju pajokot, ka drīz bez e-papīra vairs pad... nevarēs, bet, skat, Rīgas tualetēm arīdzan plāno pielāgot e-talonus. Turklāt e-rūpala iniciatori ir nodrošinājušies pret saimnieciski politiskā klimata izmaiņām. AS Pasažieru vilciens par priekšlaicīgu atteikšanos no e-biļetēm nāksies šķirties no 25 000 latu. Rīgas kartes šeftmaņi gan draud piedzīt miljonu. Ja Rīgas Dome pēkšņi sadomās lauzt savu e-talona uzturēšanas līgumu, tad nāksies maksāt sodu 25 miljonu latu apmērā. Tiesa, šī summa visticamāk piesātinās tikai biezo galu, atstājot mazos gariņus bez siles. Citādi kāpēc gan, kad Rīgas cars pikti savilka uzacis, draudot atgriezt kompostierus, Rīgas kartes zēni, kā viņus nokristījis taksīšu Muižnieks, pazemīgi skrēja uz rāti meklēt kompromisu.

Nenoliedzami esošā Rīgas Dome ir veikusi svētīgu darbu, piešķirot vairākām sociāli neaizsargātām iedzīvotāju grupām tiesības pārvietoties sabiedriskā transportā bez maksas. Taču arī šajās kategorijās ietilpstošie nav pilnībā pasargāti no zaķu likteņa. Viņiem jāiegādājas bezmaksas biļete vai jāreģistrē brauciens ar personalizēto e-talonu. Faktiski pasažieriem pašlaik ir atvēlēta laboratorijas žurku loma, uzspiežot viņiem pret pašu gribu piedalīties dažādos e-pētījumos. Pētnieku intelektuālais darbs tiek apmaksāts no pētījumu objektu maciņiem.

Pilsētai daudz produktīvāka būtu vecvecā konduktoru sistēma. Pirmkārt, tā nodrošinātu algu Rīgas tantukiem (lai piedod kādreizējie retie vīriešu kārtas konduktori), bet nevis ieņēmumus dažiem firmačiem. Otrkārt, zaķi izzustu kā šķira. Kareivīga kasierīte nav elektroniskās kartes lasītājs, kuru var primitīvi ignorēt. Protams, agresīvi garauši vienmēr var atrasties, taču šādiem incidentiem valstī pastāv policija, pat divas. Bet santīmi, kas no skaidrās naudas plūsmas var ieslīdēt konduktoru kabatās, nekādi nav salīdzināmi ar e-sūknīša palīdzību izpumpētajiem miljoniem.

Ņemot vērā, ka RS darbība jau gandrīz par divām trešdaļām tiek dotēta, atliek spert izšķirošo soli – atzīt pasažieru pārvadāšanu sabiedriskā transportā par sociālo pakalpojumu un atcelt maksu par braukšanu tajā. Esmu lasījis vaimanas, ka braukšana par brīvu atvērs transporta durvis bezpajumtniekiem. Laikam jau braucam dažādos spēkratos vai pa citu maršrutu. Bomži jau sen kursē par brīvu, un kontrole viņiem neko nevar padarīt. No tiem, kam nekā nav, neko arī nepaņemsi. Uzskatu, ka par trūkumcietējiem jārūpējas sociālajiem dienestiem, bet pasažieru dress-kods ir pašvaldības policijas kompetencē.

Stereotipus sabiedriskā transporta jomā Baltijā pirmie lauzuši igauņi. Igaunijas galvaspilsētā ieviesta bezmaksas braukšana, kas izmaksāja mūsu e-talona sistēmas uzcepšanai līdzvērtīgu summu. Šis ir gadījums, kad patiešām vērts pārņemt kaimiņu pieredzi, piedevām izvairoties no būtiska mīnusa estiņu risinājumā. Tallinā sabiedriskais transports ir par brīvu tikai talliniešiem. Manuprāt, pilsētu nosacīti var salīdzināt ar daudzstāvu namu, bet transportu – ar liftu šajā ēkā. Liftu uztur visi mājas iemītnieki, arī tie, kas to nevēlas, piemēram, pirmos stāvos dzīvojošie. Bet naudas iekasēšanu par braucienu liftā ne no mājiniekiem, ne no viņu ciemiņiem mūsdienās nepraktizē.

Nav jēgas tvarstīt ārzemniekus un lauciniekus. Viņi netrauksies uz Rīgu tāpēc, lai pavizinātos bezmaksas transportā. Vieni ieradīsies izklaidēties, tātad atstāt savu naudiņu, otri – strādāt. Turklāt salīdzinoši niecīgais ienākums neatsvērs kārtējās notācijas kampaņas, bezjēdzīgus pētījumus, e-talona un kontrolieru uzturēšanu. Pēc personīgiem vērojumiem rodas iespaids, ka RS Kontroles dienests čum un mudž no atsaldētiem rīkļurāvējiem. Brīžam kontrolieri pat neslēpj, ka labprāt pieliktu bezbiļetniekus pie sienas. Trešā Reiha pilsētas leģendas šajā vidē ir cieņā. Lai nesaniknotu potenciālos vēlētājus, Rīgas politiskā vadība asinskārākajiem zaķu medniekiem jau ir izdevusi vilku pases. Bezmaksas transporta ieviešana palīdzētu pavisam atbrīvoties no šīs RS melnās sotņas.

Vienlaikus iespēja pārvietoties bez maksas motivēs daudzus privāto auto īpašniekus pārsēsties sabiedriskajā transportā. Tas mazinās sastrēgumus un atslogos satiksmi Rīgas ielās. Pazudīs galvenokārt sagrabējušās tarataikas. Glauno limuzīnu saimnieki diez vai nolaidīsies līdz braukšanai ķilavu bundžā.

Starp citu, uz bezmaksas transportu var pāriet, arī saglabājot e-sistēmu. Bagāts dara, kā grib. Neesmu skaudīgs. Ja varu braukt par brīvu, neesmu pret to, ka kāds no tā gūst labumu. Pašvaldību vēlēšanās esmu gatavs nobalsot par listi, kas nopietni plāno ieviest Rīgā bezmaksas sabiedrisko transportu un spēj to paveikt. Tūtiņdreijeri, kas piesolīs pat putnu pienu, lai tik padeldētu bikses domes krēslos, neskaitās. Žēl, ka neeksistē zaķu lobijs. Cibric, cibric, vēlēšanas tuvojas.

Novērtē šo rakstu:

12
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

FotoJāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus.
Lasīt visu...

12

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

FotoGarkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā tādā Mežonīgo Rietumu šerifu pilsētā, - ir domei labvēlīgie un nelabvēlīgie rajoni, kā arī pareizie cilvēki, kam pilsētiņā atļauts faktiski viss.
Lasīt visu...

12

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

FotoDrīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami risināmu problēmu, un no ministres, kura daudzus gadus šajā jomā ir strādājusi, mums ir tiesības gaidīt taustāmus rezultātus arī bez īpaša iešūpošanās perioda, kā to solīja premjers Māris Kučinskis un topošā amata kandidāte. Gads būs pagājis, taču vai mēs varam nosaukt kaut vienu veselības ministres sasniegumu, kaut vienu izcīnītu uzvaru pacientu un medicīnas darbinieku interesēs?
Lasīt visu...

21

Fotogrāfe un divas mammas

FotoSociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja daudz un dažādas diskusijas par to, ko var un ko nevar darīt privātpersona, sniedzot savus pakalpojumus. Netrūka arī to, kuri jautāja manu kā jurista viedokli par notikušo.
Lasīt visu...

18

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

FotoLatvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda, ir pasaulē labākie skeletonisti, BMX velobraucēji, paraolimpiskie vieglatlēti ar zelta medaļām no Olimpiskajām spēlēm Rio. Paraolimpiādē startēja paraolimpietis Rihards Snikus, kurš, neskatoties uz savu slimību, ar apkārtējo atbalstu un palīdzību spēja startēt paraolimpiskā iejādē – daiļjāšanā ar zirgu.
Lasīt visu...

6

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

Foto2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas lietas ir apstājušās un nav darba rezultātu. 2. Deputāti apdraud smago korupcijas noziegumu izmeklēšanu
Lasīt visu...

21

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

FotoLatvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota aizskāruma gadījumā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...