Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Novembra beigās Valsts prezidenta Valda Zatlera kanceleja pēc vienas no portāla Pietiek publikācijām par kancelejas dāsnajiem tēriņiem melīgi paziņoja – rakstā, lūk, esot teikts, ka nodokļu maksātāju līdzekļi izmantoti prezidenta kancelejas darbinieku ēdināšanai. Protams, portāls Pietiek nekavējoties pieprasīja nepatieso ziņu atsaukumu un atvainošanos. Zatlera kanceleja trīs nedēļas domāja, domāja, domāja – un rezultātā ir tapis kancelejas vadītāja Edgara Rinkēviča parakstīts taustāms skaidrojums tam, kāpēc kancelejai nepieciešami juristi.

„Par iesnieguma izskatīšanu”

Valsts prezidenta kanceleja (turpmāk - Kanceleja), 2010.gada 26.novembrī, iepazīstoties ar portālos pietiek.com un pietiek.lv ievietoto autora L.Lapsas publikāciju „Zatlera kanceleja šogad mielojusies uz nebēdu”, no autora L.Lapsas izvēlētā publikācijas virsraksta „Zatlera kanceleja šogad mielojusies uz nebēdu”, publikācijas tekstā iekļautajām ziņām, konteksta, izvēlēto valodas izteiksmes līdzekļu stila un vizuālās un tekstuālās informācijas izkārtojuma, kādā publikācija veidota, kā publikācijas lasītājs subjektīvi secināja, ka raksts kopumā veido priekšstatu par sabiedrības ar ierobežotu atbildību „Kuso” pakalpojumu izmantošanu Kancelejas darbinieku vajadzībām.

Uz nepieciešamību izvērtēt ne tikai atsevišķus izteikumus, bet visu publikācijas vai pat publikāciju sērijas kontekstu kopumā norādīts arī Latvijas Republikas Augstākās tiesas tiesu prakses apkopojumā „Tiesu prakse lietās par personas goda un cieņas civiltiesisko aizsardzību”. Tiesu prakses apkopojumā norādīts, ka, vērtējot goda un cieņas aizskārumus, var būt nepieciešams ņemt vērā ne tikai apstrīdēto izteikumu, bet visu publikāciju vai pat vairāku publikāciju kopēju kontekstu, un būtiska nozīme ir tam, kā šādus izteikumus uztvertu neitrāls lasītājs un kāds ir bijis publikācijas autora mērķis, lietojot šādus izteikumus. Arī lietā Nr.SKC-73/2008 Augstākās tiesas Senāts norāda, ka izteikumi publikācijās jāvērtē ne tikai gramatiski, bet visu lietas apstākļu kontekstā, ņemot vērā kritizētās personas statusu, aplūkojamā jautājuma sabiedrisko nozīmību, publikācijas mērķi.”

Vēlamies norādīt, ka uz Kancelejas izdarītā secinājuma pamatotību norāda arī rakstam pievienotie portāla citu neitrālu lasītāju ievietotie vērtējumi portālu pietiek.com un pietiek.lv sadaļā „Komentāri” (piemēram, no personām, kas sevi apzīmē kā „andreiko”, „kalps pilii”, „simtlatnieks” u.c). Jāuzsver, ka publikācijas atspoguļojums plašsaziņas līdzekļos (piemēram, Tvnet.lv - „ Prezidenta kanceleja krīzes laikā ēd vairāk „, 2010.gada 26. novembris; Ves.lv -”Канцелярия Затлерса в этом году отъедалась вовсю „, 2010.gada 26. novembris, u.c.) norāda, ka šāds priekšstats par sabiedrības ar ierobežotu atbildību „Kuso” pakalpojumu izmantošanu Kancelejas darbinieku ēdināšanai radies ne tikai neitrāla lasītāja apziņā, bet arī profesionālu plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, un šādā veidā nodots tālāk neierobežotam subjektu lokam.

Īpaši vēlamies uzsvērt ar publikācijas virsrakstu paustās informācijas nozīmi. Saskaņā ar valodniecības pamatterminu skaidrojošās vārdnīcas skaidrojumu virsraksts ir raksta, teksta daļas, nodaļas nosaukums, ko raksta virs teksta un kas tieši vai netieši informē par attiecīgā teksta saturu (Valodniecības pamatterminu skaidrojošā vārdnīca. Rīga: Valsts valodas aģentūra, 2007).

Virsrakstā ietvertais vārdu savienojums „Zatlera kanceleja” nepārprotami norāda uz Valsts prezidenta kanceleju - Latvijas Republikas Valsts prezidenta darbības atbalsta iestādi, kas nodrošina Satversmē noteikto Valsts prezidenta funkciju īstenošanu. Saskaņā ar likuma „Par Valsts prezidenta darbības nodrošināšanu” 5.panta otro daļu, kancelejas darbības kārtību reglamentē nolikums, kuru apstiprina Valsts prezidents. Savukārt minētā likuma 6.pants nosaka, ka Kanceleju vada Valsts prezidenta iecelts Kancelejas vadītājs. Latvijas Valsts prezidenta kancelejas nolikuma 13.punkts noteic, ka Kancelejas sastāvā ir Kancelejas vadītājs, Kancelejas vadītāja vietnieks, Valsts prezidenta padomnieki un tādas struktūrvienības kā Apžēlošanas dienests, Preses dienests, Finanšu uzskaites nodaļa, Saimniecības nodaļa, Lietvedības nodaļa, Informāciju tehnoloģiju nodaļa un Sekretariāts.

Tādējādi, atbilstīgi likuma „Par Valsts prezidenta darbības nodrošināšanu” 5.panta otrajai daļai un 6.pantam publikācijas virsrakstā norādot, ka „Zatlera kanceleja šogad mielojusies uz nebēdu”, tiek radīts priekšstats, ka Kancelejas samaksātie 60 000 LVL SIA „Kuso” tiek izmantoti Valsts prezidenta Valda Zatlera kancelejas darbinieku ēdināšanai. Savukārt, izmantojot virsrakstā vārdus „Zatlera kanceleja” kopsakarā ar izvēlēto vārdu savienojumu „šogad mielojusies uz nebēdu”, vēl jo vairāk tiek uzsvērta minēto fizisko personu kopuma vienota aktīva darbība - mielošanās.

Bez tam darbības vārds „mieloties” izmantots vienskaitļa trešajā personā. Atbilstoši Latviešu valodas vārdnīcas dotajam skaidrojumam darbības vārds „mieloties” nozīmē ēst daudz vai ko garšīgu (Latviešu valodas vārdnīca. Rīga: „Izdevniecība Avots”, 2006, 646.lpp.). Tādējādi, jāsecina, ka virsraksta mērķis ir pavēstīt, ka „Kanceleja” „šogad ēdusi daudz vai ko garšīgu”.

Ņemot vērā to, ka šāda publikācija viennozīmīgi maldina neitrālu lasītāju un publikācijā minētās ziņas ir nepatiesas, Kanceleja uzskatīja par nepieciešamu paust savu subjektīvo attieksmi pret autora L.Lapsas publikāciju un tajā ietvertajām nepatiesajām ziņām. Tā kā minētās publikācijas lasītāju loks nav ierobežots un nav objektīvi nosakāms, Kancelejas viedoklis tika pausts ar Preses dienesta paziņojuma starpniecību, norādot iespējamajam minētās publikācijas lasītāju lokam uz Valsts prezidenta kancelejas finanšu līdzekļu patieso izlietojumu.

Ievērojot, ka tiesības uz informāciju nozīmē arī sabiedrības tiesības saņemt patiesu un nesagrozītu informāciju, Kanceleja uzskatīja par nepieciešamu norādīt uz patieso SIA „Kuso” pakalpojumu izmantošanas mērķi. Kanceleja autora L.Lapsas publikācijā minētās informācijas precizēšanu nevērtē kā godu un cieņu aizskarošu. Lai turpmāk izvairītos no šādas nepieciešamības komentēt un skaidrot autora L.Lapsas publikācijā neitrālam vidusmēra lasītājam neviennozīmīgi saprotamus izteikumus, Kanceleja aicina izmantot tādu literārās izteiksmes stilu un teikumu konstrukcijas, kas nerada šaubas par informācijas atspoguļojuma publikācijā precizitāti un neitrālam lasītājam radīto priekšstatu, piemēram, vadoties no Latvijas žurnālistu ētikas kodeksā ietvertās norādes, ka „faktu izklāstam jābūt objektīvam, skaidram un nepārprotamam, atklājot svarīgākās sakarības un nepieļaujot izkropļojumus”.

Pielikumā: L.Lapsas publikācijas „Zatlera kanceleja šogad mielojusies uz nebēdu” komentāru izdruka uz 8 lapām.

Cieņā, Edgars Rinkēvičs, kancelejas vadītājs

Novērtē šo rakstu:

28
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Tiem, kas nevar izvēlēties, par kuru mafiju balsot

FotoJau iepriekš atvainojos tiem lasītājiem, kuri rakstu tematu, kam velta savu dārgo laiku, izvēlas no raksta virsraksta, jo nekāda izsmeļoša raksta, ja neskata ievadu, šeit nav. Viss raksts sastāv tikai no virsrakstā uzdotā jautājuma un ievada, kura virsraksts norāda uz mērķi, kas liek jums pašiem izveidot rakstu, komentāros izsakot savu viedokli.
Lasīt visu...

12

Māra Kučinska valdības galvenais produkts

Foto2016.gadā šī pati Māra Kučinska valdība ilgi pētīja un vētīja trīs veselības aprūpes finansēšanas modeļus. Šim jautājumam tika veltītas vairākas valdības sēdes vairāku mēnešu laikā.
Lasīt visu...

12

Vara un izvēle

FotoPamazām atklājas, ka tautai 4.maija Latvijā ar varu nav gandrīz nekāda sakara. Ar to varu, kas izvēlas vadību un pieņem galvenos saimnieciskos lēmumus. Tomēr atbildību par sastrādāto prasa tieši no mums.
Lasīt visu...

21

Agresīvā nelietība pirmsvēlēšanu melu vakcinācijā

FotoKatrām vēlēšanām ir sava morālā specifika. Vēlēšanas ir politiskās cīņas sastāvdaļa. Savukārt politiskā cīņa vienmēr ir politiķu morāles apliecinājums. Tāpēc katru vēlēšanu specifika izpaužas morālajā jomā. Tā tas ir arī sakarā ar gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām 2017.gada 3.jūnijā. Aizvadītajos mēnešos pirmsvēlēšanu politiskā cīņa apliecināja noteiktu morālo specifiku – būtisku un neatņemamu īpatnību.
Lasīt visu...

12

Beidziet slepkavot bērnus

FotoPatvaļīgi uzzīmēta velojosla Brīvības ielā. Šis attēls labi parāda, ka vietas pietiek visiem – gan gājējiem, gan riteņbraucēju infrastruktūrai, gan sabiedriskajam transportam, gan pārējam autotransportam.
Lasīt visu...

21

Atklātā vēstule kandidātiem uz Rīgas domes priekšsēdētāja amatu

FotoPirms atdot balsi par vienu no Jums Rīgas domes vēlēšanās, mēs, Rīgas iedzīvotāji, aicinām atsaukties un izvērtēt notiekošo Rīgā. Jūsu uzmanība tagad objektīvi ir vērsta uz vēlētāju balsīm. Mēs, izmantojot šo apstākli, esam spiesti lūgt Jūsu atbalstu saistībā ar mūsu tiesību aizskārumu laika posmā no 2011. gada līdz pat šim brīdim, 2017. gada maijam. Tālāk izklāstītais būtiski skar ne tikai mūsu situāciju, bet gan attiecas uz ikvienu Rīgas iedzīvotāju.
Lasīt visu...

6

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

FotoJāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

Garkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā...

Foto

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

Drīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami...

Foto

Fotogrāfe un divas mammas

Sociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja...

Foto

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

Latvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda,...

Foto

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas...

Foto

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

Latvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota...

Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...