Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Novembra beigās Valsts prezidenta Valda Zatlera kanceleja pēc vienas no portāla Pietiek publikācijām par kancelejas dāsnajiem tēriņiem melīgi paziņoja – rakstā, lūk, esot teikts, ka nodokļu maksātāju līdzekļi izmantoti prezidenta kancelejas darbinieku ēdināšanai. Protams, portāls Pietiek nekavējoties pieprasīja nepatieso ziņu atsaukumu un atvainošanos. Zatlera kanceleja trīs nedēļas domāja, domāja, domāja – un rezultātā ir tapis kancelejas vadītāja Edgara Rinkēviča parakstīts taustāms skaidrojums tam, kāpēc kancelejai nepieciešami juristi.

„Par iesnieguma izskatīšanu”

Valsts prezidenta kanceleja (turpmāk - Kanceleja), 2010.gada 26.novembrī, iepazīstoties ar portālos pietiek.com un pietiek.lv ievietoto autora L.Lapsas publikāciju „Zatlera kanceleja šogad mielojusies uz nebēdu”, no autora L.Lapsas izvēlētā publikācijas virsraksta „Zatlera kanceleja šogad mielojusies uz nebēdu”, publikācijas tekstā iekļautajām ziņām, konteksta, izvēlēto valodas izteiksmes līdzekļu stila un vizuālās un tekstuālās informācijas izkārtojuma, kādā publikācija veidota, kā publikācijas lasītājs subjektīvi secināja, ka raksts kopumā veido priekšstatu par sabiedrības ar ierobežotu atbildību „Kuso” pakalpojumu izmantošanu Kancelejas darbinieku vajadzībām.

Uz nepieciešamību izvērtēt ne tikai atsevišķus izteikumus, bet visu publikācijas vai pat publikāciju sērijas kontekstu kopumā norādīts arī Latvijas Republikas Augstākās tiesas tiesu prakses apkopojumā „Tiesu prakse lietās par personas goda un cieņas civiltiesisko aizsardzību”. Tiesu prakses apkopojumā norādīts, ka, vērtējot goda un cieņas aizskārumus, var būt nepieciešams ņemt vērā ne tikai apstrīdēto izteikumu, bet visu publikāciju vai pat vairāku publikāciju kopēju kontekstu, un būtiska nozīme ir tam, kā šādus izteikumus uztvertu neitrāls lasītājs un kāds ir bijis publikācijas autora mērķis, lietojot šādus izteikumus. Arī lietā Nr.SKC-73/2008 Augstākās tiesas Senāts norāda, ka izteikumi publikācijās jāvērtē ne tikai gramatiski, bet visu lietas apstākļu kontekstā, ņemot vērā kritizētās personas statusu, aplūkojamā jautājuma sabiedrisko nozīmību, publikācijas mērķi.”

Vēlamies norādīt, ka uz Kancelejas izdarītā secinājuma pamatotību norāda arī rakstam pievienotie portāla citu neitrālu lasītāju ievietotie vērtējumi portālu pietiek.com un pietiek.lv sadaļā „Komentāri” (piemēram, no personām, kas sevi apzīmē kā „andreiko”, „kalps pilii”, „simtlatnieks” u.c). Jāuzsver, ka publikācijas atspoguļojums plašsaziņas līdzekļos (piemēram, Tvnet.lv - „ Prezidenta kanceleja krīzes laikā ēd vairāk „, 2010.gada 26. novembris; Ves.lv -”Канцелярия Затлерса в этом году отъедалась вовсю „, 2010.gada 26. novembris, u.c.) norāda, ka šāds priekšstats par sabiedrības ar ierobežotu atbildību „Kuso” pakalpojumu izmantošanu Kancelejas darbinieku ēdināšanai radies ne tikai neitrāla lasītāja apziņā, bet arī profesionālu plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, un šādā veidā nodots tālāk neierobežotam subjektu lokam.

Īpaši vēlamies uzsvērt ar publikācijas virsrakstu paustās informācijas nozīmi. Saskaņā ar valodniecības pamatterminu skaidrojošās vārdnīcas skaidrojumu virsraksts ir raksta, teksta daļas, nodaļas nosaukums, ko raksta virs teksta un kas tieši vai netieši informē par attiecīgā teksta saturu (Valodniecības pamatterminu skaidrojošā vārdnīca. Rīga: Valsts valodas aģentūra, 2007).

Virsrakstā ietvertais vārdu savienojums „Zatlera kanceleja” nepārprotami norāda uz Valsts prezidenta kanceleju - Latvijas Republikas Valsts prezidenta darbības atbalsta iestādi, kas nodrošina Satversmē noteikto Valsts prezidenta funkciju īstenošanu. Saskaņā ar likuma „Par Valsts prezidenta darbības nodrošināšanu” 5.panta otro daļu, kancelejas darbības kārtību reglamentē nolikums, kuru apstiprina Valsts prezidents. Savukārt minētā likuma 6.pants nosaka, ka Kanceleju vada Valsts prezidenta iecelts Kancelejas vadītājs. Latvijas Valsts prezidenta kancelejas nolikuma 13.punkts noteic, ka Kancelejas sastāvā ir Kancelejas vadītājs, Kancelejas vadītāja vietnieks, Valsts prezidenta padomnieki un tādas struktūrvienības kā Apžēlošanas dienests, Preses dienests, Finanšu uzskaites nodaļa, Saimniecības nodaļa, Lietvedības nodaļa, Informāciju tehnoloģiju nodaļa un Sekretariāts.

Tādējādi, atbilstīgi likuma „Par Valsts prezidenta darbības nodrošināšanu” 5.panta otrajai daļai un 6.pantam publikācijas virsrakstā norādot, ka „Zatlera kanceleja šogad mielojusies uz nebēdu”, tiek radīts priekšstats, ka Kancelejas samaksātie 60 000 LVL SIA „Kuso” tiek izmantoti Valsts prezidenta Valda Zatlera kancelejas darbinieku ēdināšanai. Savukārt, izmantojot virsrakstā vārdus „Zatlera kanceleja” kopsakarā ar izvēlēto vārdu savienojumu „šogad mielojusies uz nebēdu”, vēl jo vairāk tiek uzsvērta minēto fizisko personu kopuma vienota aktīva darbība - mielošanās.

Bez tam darbības vārds „mieloties” izmantots vienskaitļa trešajā personā. Atbilstoši Latviešu valodas vārdnīcas dotajam skaidrojumam darbības vārds „mieloties” nozīmē ēst daudz vai ko garšīgu (Latviešu valodas vārdnīca. Rīga: „Izdevniecība Avots”, 2006, 646.lpp.). Tādējādi, jāsecina, ka virsraksta mērķis ir pavēstīt, ka „Kanceleja” „šogad ēdusi daudz vai ko garšīgu”.

Ņemot vērā to, ka šāda publikācija viennozīmīgi maldina neitrālu lasītāju un publikācijā minētās ziņas ir nepatiesas, Kanceleja uzskatīja par nepieciešamu paust savu subjektīvo attieksmi pret autora L.Lapsas publikāciju un tajā ietvertajām nepatiesajām ziņām. Tā kā minētās publikācijas lasītāju loks nav ierobežots un nav objektīvi nosakāms, Kancelejas viedoklis tika pausts ar Preses dienesta paziņojuma starpniecību, norādot iespējamajam minētās publikācijas lasītāju lokam uz Valsts prezidenta kancelejas finanšu līdzekļu patieso izlietojumu.

Ievērojot, ka tiesības uz informāciju nozīmē arī sabiedrības tiesības saņemt patiesu un nesagrozītu informāciju, Kanceleja uzskatīja par nepieciešamu norādīt uz patieso SIA „Kuso” pakalpojumu izmantošanas mērķi. Kanceleja autora L.Lapsas publikācijā minētās informācijas precizēšanu nevērtē kā godu un cieņu aizskarošu. Lai turpmāk izvairītos no šādas nepieciešamības komentēt un skaidrot autora L.Lapsas publikācijā neitrālam vidusmēra lasītājam neviennozīmīgi saprotamus izteikumus, Kanceleja aicina izmantot tādu literārās izteiksmes stilu un teikumu konstrukcijas, kas nerada šaubas par informācijas atspoguļojuma publikācijā precizitāti un neitrālam lasītājam radīto priekšstatu, piemēram, vadoties no Latvijas žurnālistu ētikas kodeksā ietvertās norādes, ka „faktu izklāstam jābūt objektīvam, skaidram un nepārprotamam, atklājot svarīgākās sakarības un nepieļaujot izkropļojumus”.

Pielikumā: L.Lapsas publikācijas „Zatlera kanceleja šogad mielojusies uz nebēdu” komentāru izdruka uz 8 lapām.

Cieņā, Edgars Rinkēvičs, kancelejas vadītājs

Novērtē šo rakstu:

28
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Aicinām LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties

FotoBiedrība ProBonoPublico.Latvia, pamatojoties uz aizvien dziļāku krīzi tieslietu sistēmā un būtiskiem pamattiesību pārkāpumiem, kurus iniciē pati Tieslietu ministrija tās ministra Dzintara Rasnača (NA) vadībā, aicina LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties, dodot ministra krēsla vietu spējīgākai personai, kura izprot tiesiskuma nozīmi un lomu valsts attīstībā un sabiedrības labklājībā.
Lasīt visu...

21

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

FotoVairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot izdomāts ar visiem tās trūkumiem. Patiesībā tas skanēja šādi: DEMOCRACY IS THE WORST FORM OF GOVERNMENT, EXCEPT ALL THOSE OTHER FORMS THAT HAVE BEEN FROM TIME TO TIME. Kas nozīmē ka vēsturē ir bijuši par mūsdienu “demokrātiju” taisnīgāki tautu pašpārvaldes modeļi un patlaban mēs esam tuvāk Ķīnas mūrim nekā skandinātajai suverenitātei.
Lasīt visu...

21

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

FotoŠajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas sprēgāšana ir obligāti jāņem vērā. To nedrīkst ignorēt. Obligāti nedrīkst būt nevērīga izturēšanās pret latīņu valodu. Nedrīkst nevēlēties zināt un savu iespēju robežās nelietot latīņu valodu. Tas nav pieļaujams. Tāpēc esejas autoram un esejas lasītājiem ir jāpārceļas uz latīņu valodas pasauli. Lūdzu, ievērosim: nevis uz latīnismu pasauli, bet uz latīņu valodas pasauli! Praktiski tas nozīmē pārcelšanos uz divvalodu pasauli – latīņu valodas pasauli + latviešu valodas pasauli.
Lasīt visu...

6

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

Foto2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates sagatavoto raidījumu par tēmu „Sistēmas bērni”, kas liecina: internātus un slimnīcas izmanto kā draudu nepaklausīgajiem.
Lasīt visu...

21

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

FotoGodātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem tiesu spriedumiem, ar advokāta Normunda Šlitkes vai AS Pilsētas zemes dienests (AS nosaukumā vārds – „dienests” valsts iestādes viltīgs atdarinājums, kas ved neizpratnē), vai SIA Vienotais norēķinu centrs skaidrojumiem, pamācībām un likumu normu savirknējumiem „vienos vārtos”?
Lasīt visu...

12

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

FotoFrancijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju oficiālie pārstāvji netiks finālā. Pēc sociologu branžas globālās izblamēšanās pērnā gada svarīgāko notikumu prognozēšanā nešķiet prātīgi uzņemties kaut jel kādu atbildību par aptauju datu interpretēšanu, tomēr viens ir skaidrs: valsts populārākā politiķe ir Marina Le Pena, kura klasifikācijas labad tiek skaitīta pie galēji labējiem. Lai kaut kā šo eirorastiem neērto situāciju appušķotu, viņai permanenti uzkarināta populisma birka.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

Ar zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu...

Foto

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

XIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu...

Foto

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

Dārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies,...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...