Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Sarkangalvīte un vilks

Andris Jākobsons
13.01.2015.
Komentāri (15)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Lai gan ziemas saulgrieži un gadu mija jau garām, turpinot pārdomu rakstiņā “Vilks aitas ādā” aizsākto tēmu par nelietderīgu valsts resursu izmantošanu, pastāstīšu uz patiesiem faktiem balstītu Ziemassvētku pasaku.

Reiz Sarkangalvītei bija neliels uzņēmums, kuru mūsdienās sauc par mikrouzņēmumu. Būdama godīga un apzinīga savas valsts pilsone, jau no pirmās sava uzņēmuma pastāvēšanas dienas viņa veica nepieciešamo grāmatvedības uzskati un reizi ceturksnī nomaksāja nodokļus un iesniedza deklarācijas.

Kad dibināja uzņēmumu, Sarkangalvīte, protams, sapņoja, ka viņas uzņēmums, gadiem ejot, kļūs lielāks un varenāks, bet diemžēl tā nenotika. Lai arī pastāvēja iespēja uzņēmuma darbību turpināt līdzšinējā formā un darbu apjomā, viņa, alkdama pārmaiņu, nolēma to likvidēt burtiski dažas dienas pirms uzņēmuma trešās dzimšanas dienas. Likvidējot uzņēmumu, visas finansiālās un juridiskās saistības ar valsti viņa savlaicīgi nokārtoja.

Tā kā tas bija mikrouzņēmums un Sarkangalvīte bija vienīgais tā darbinieks, uzņēmuma likvidācija valsts ekonomiku neiedragāja. Vienīgais iespējamais cietējs šajā situācijā bija pati Sarkangalvīte un viņas ģimene, kas, viņasprāt, ir nelielu uzņēmumu absolūta priekšrocība valstiskā mērogā. Skumjāk viņai kļuva tajos brīžos, kad likvidēja lielus uzņēmumus un darbu zaudēja daudz vienkāršo darba rūķu.

Sarkangalvīte nekad nesēdēja rokas klēpī salikusi, bet vienmēr nenogurstoši meklēja sevis realizācijas iespējas. Likvidējusi uzņēmumu, viņa pamanījās realizēt vairākus projektus, kurus laika trūkuma dēļ līdz šim biju atlikusi. Tomēr šis nav reklāmas raksts, un nebūtu pareizi, ja šeit tiktu stāstīts par to, ko viņa pašlaik dara vai ir darījusi.

Tā, skaistus sapņus sapņojot un jaunas idejas (arī biznesa) lolojot, Sarkangalvīte dzīvoja laimīgi un saticīgi, līdz kādu dienu, trīs nedēļas pirms ziemas saulgriežiem, viņas e-pastkastītē pienāca automātiska ziņa no VID, ka viņai “ir pienācis ziņojums no VID”. Pierakstījusies savā VID-EDS profilā, Sarkangalvīte ieraudzīju brīdinājumu, ka viņai ir nodokļu parāds 3,22 eiro apmērā par viņas likvidēto mikrouzņēmumu, turklāt nodokļa parāda pamatsumma bija 1,92 eiro, bet pārējo summu veidoja pierēķinātā kavējuma nauda. Detalizētāka informācija par nodokļa parāda izcelsmi nebija pieejama.

Tā kā uzņēmējdarbību Sarkangalvīte bija pārtraukusi pirms gandrīz jau gada un parāda summa bija salīdzinoši niecīga, vairāk viņu pārsteidza tas, ka tāds parāds vispār izveidojies. Pārbaudījusi savus grāmatvedības papīrus, iesniegtās un pieņemtās MUN deklarācijas, nekādas kļūdas un neprecizitātes viņa neatrada. Grāmatvedību Sarkangalvīte kārtoja akurāti, nodokļus maksāja regulāri un deklarācijas iesniedza savlaicīgi. Viņasprāt, neprecizitātes varēja būt radušās tikai un vienīgi saistībā ar pēdējo iesniegto deklarāciju, kuru pēc uzņēmuma likvidācijas vairs nevarēja iesniegt elektroniski, bet vajadzēja iesniegt papīra formātā, tādēļ viņa nezināja, vai deklarācija ir vai nav pieņemta. Tomēr, pārrēķinājusi grāmatvedības datus par uzņēmuma darbības pēdējo ceturksni un pārbaudījusi nomaksātos nodokļus bankas kontu izrakstos, viņa secināja, ka visu bija nomaksājusi korekti.

Tad Sarkangalvīte nolēma uzrakstīt VID elektronisku vēstuli, kurā norādīja, ka nepiekrīt nodokļa parādam, un lūdza VID skaidrojumus, kā parāds radies un aprēķināts. Uz atbildi bija jāgaida 2 nedēļas.

VID paskaidroja, ka nodokļa parāds ir par pirmo uzņēmuma darbības ceturksni, kurā tika deklarēts 15 latu apgrozījums, bet netika veikta nodokļa nomaksa. Minētie 15 lati bija Sarkangalvītes personīgais ieguldījums uzņēmumā par uzņēmēja konta atvēršanu bankā un maksa par internetbankas apkalpošanu uzņēmuma darbības pirmajā ceturksnī. Reāla uzņēmuma saimnieciskā darbība šajā periodā nenotika – nebija nedz ienākumu, nedz izdevumu.

Diemžēl atbilstoši tajā brīdī pastāvošajai likumdošanai un ierakstiem grāmatvedības formulāros Sarkangalvītei MUN deklarācijā nācās norādīt arī personīgo ieguldījumu, kas tajā brīdī, izmantojot grāmatvedības vienkāršo ierakstu sistēmu, vēl parādījās arī uzņēmuma kopējā apgrozījumā. Šeit gan jāpiezīmē, ka deklarācijā viņa atzīmēja šo summu kā uzņēmuma apgrozījumu ceturksnī, bet ailē, kurā jānorāda maksājamā nodokļa apmērs, atstāja nulles vērtību. Deklarācija tika iesniegta VID. Deklarācija tika pieņemta, nekādi iebildumi no VID puses par tās aizpildīšanu netika izteikti. Sarkangalvīte, protams, domāja, ka VID savas kompetences un resursu pieejamības ietvaros “redz”, ka ir veikts personiskais ieguldījums, un dzīvoja laimīgi tālāk.

Saņēmusi atbildi no VID, Sarkangalvīte sadusmojās. VID gribēja piedzīt nodokļus no personiskā ieguldījuma uzņēmumā. Šajā gadījumā ieguldījums bija tikai 15 lati, bet kas būtu tajā gadījumā, ja tie būtu 15 tūkstoši latu! Bija arī pagājuši gandrīz 4 gadi, kopš minētās deklarācijas aizpildīšanas dienas, un VID bija aprēķinājis ne tikai it kā nepamaksāto nodokļa parāda, bet arī kavējuma naudu, kas līdz ar VID atbildes vēstuli bija pieaugusi vēl par 3 centiem, turklāt pirmo reizi viņa uzzināja par parādu vienlaikus ar jau pieskaitīto kavējuma naudu!

VID bezpersoniskā attieksme Sarkangalvītei likās ciniska. Viņa rakstīja atbildes vēstuli, kurā norādīja, ka atbilstoši tajā brīdī pastāvošajai likumdošanai un ierakstiem grāmatvedībā viņa savas saistības pret valsti bija nokārtojusi. Viņa arī lūdza VID skaidrot, kādēļ, neceļot iebildumus, minēto deklarāciju VID ir pieņēmis un kādēļ par nodokļa parādu viņa tiek informēta novēloti, turklāt vienlaikus ar jau pierēķināto kavējuma naudu, kas uz vēstules rakstīšanas brīdi jau gandrīz sasniedza 70% no parāda pamatsummas.

Atbilde no VID pienāca tikai jaunajā gadā. Atvērusi savu VID-EDS profilu, pirmais, ko Sarkangalvīte pamanīja, bija nozudušais brīdinājums par nodokļu parādu. Savukārt atbildes vēstulē VID izvairīgi atsaucās uz likuma pantu, pēc kura tiek aprēķināta kavējuma nauda, bet sakarā ar iesniegto MUN deklarāciju ieteica sazināties ar citu VID inspektoru, norādot attiecīgo telefona numuru. Tas bija arī viss.

Nodokļu inspektoram Sarkangalvīte gan nezvanīja, jo uzskatīja, ka līdz ar nozudušo brīdinājumu par nodokļa parādu viņas EDS profilā VID netieši ir atzinis savas rīcības kļūdu. Ar to šī pasaka arī beidzās, un Sarkangalvīte laimīgi dzīvo tālāk. Ak, jā, vilks šajā stāstā tieši pieminēts gan netika, bet cītīgs lasītājs to noteikti atpazina.

Sarkangalvītes stāsts manī uzjundīja sekojošas pārdomas.

Pirmkārt, viss liecina par VID nekompetenci, izskatot un pieņemot nodokļu maksātājam būtiskus dokumentus, tostarp deklarācijas. Tā vien izskatās, ka viens otrs ierēdnis nelietderīgi deldē savas bikses krēslā, kas, starp citu, nopirkts par nodokļu maksātāju naudu, tā īsti nenojaušot (par sapratni nemaz nerunājot), ka no viņa tiek gaidīta profesionāla rīcība, kas būtu vērsta uz mūsu kopējo, nevis viņa personisko labklājību prēmiju izskatā.

Šajā sakarā es ikvienam lasītājam gribētu jautāt, vai mums ir tāda valsts varas institūcija, kurai ikviena nodokļu maksātāja vārdā būtu jāuzrauga un jākontrolē VID darbības (vai varbūt bezdarbības) lietderība? Tā kā VID ir Finanšu ministrijas padotības iestāde, ministrijai pēc būtības būtu jāuzrauga arī VID darba kvalitāte. Ja ministrija to nedara, vai nav tā, ka arī tā attiecībā pret vienkāršo nodokļa maksātāju nepilda tai uzticētās funkcijas? Kā jau mēs, vienkāršie mirstīgie, zinām, ierēdņi vien noplātīs rokas, rotēs no viena krēsla uz otru, un neviena atbildīgā par neizdarībā tā arī nekad nebūs.

Otrkārt, nejauši parādījušais brīdinājums VID-EDS lietotāja profilā par nodokļa parādu vienlaikus ar jau aprēķinātu kavējuma naudu netieši norāda uz jaunas VID programmatūras aktivizēšanu. Pieļauju, ka Sarkangalvītes stāstā minētais brīdinājums par nodokļa parādu ir automātiski ģenerēts – programma atrada datus, atbilstoši tos identificēja un izveidoja brīdinājumu.

Ja tas ir tā, tad man nāk prātā gadījums ar Neo, kad viņš absolūti legāli piekļuva VID datu bāzei, kas citkārt nebija domāta parastajiem mirstīgajiem. Acīmredzot šoreiz VID aktivizēja programmatūru, tā īsti nepārbaudot tās darbību. Protams, neviens vainīgais iekš VID nedz toreiz, nedz tagad neatradīsies. Neviens par nolaidību un valsts resursu izšķērdēšanu sodīts netiks. Tas, ka valsts institūcija nav spējīga rīkoties racionāli un sociāli taisnīgi, šķiet, nevienu vairs nepārsteigs.

Treškārt, Sarkangalvītes stāsts ir klajš cilvēktiesību pārkāpums. VID rīcības rezultātā veselu mēnesi Sarkangalvīte jutās morāli pazemota un diskriminēta, bet valstij bija jānodrošina viss iespējamais, lai šādas situācijas izveidošanos nepieļautu. Diemžēl valsts savas saistības neizpildīja. Neviens vainīgais, protams, netiks nedz meklēts, nedz atrasts.

Šī raksta mērķis arī nav meklēt vainīgos, bet gan aicinājums ikvienam cilvēkam neatkarīgi no tā, kādu darbu viņš dara vai kādu amatu ieņem, darīt savu darbu nesavtīgi, domājot par mūsu kopējo, nevis par savu personisko labklājību. Ceru, ka, stāvot plecu pie pleca, mums visiem kopā tas arī izdosies!

Novērtē šo rakstu:

87
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Skarba replika par PVN un tiesām

FotoAr tiesisku valsti katrs var saprast ko citu – citam tā ir pārliecība, ka par katru noziegumu katrs noziedznieks tiks sodīts, citam – iespēja izbaudīt sava darba vai īpašuma augļus, citam – pārliecība, ka birojā neieradīsies reketieri un nepieprasīs samaksu par “jumtu”. Dažkārt „jumts” ir skaisti tērpies tiesneša, pašvaldības uzņēmuma vai politiski valdošas partijas paskatā. Man tiesiska valsts citu, prozaiskāku izpratņu starpā nozīmē arī to, ka, vēršoties tiesā, varu paļauties uz likuma varu un likuma nemainīgu piemērošanu.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule – iesniegums par padomju tiesību doktrīnai tipisku principu ietveršanu ārstu sertifikācijas procesa pārraudzībā

FotoIesniedzējs atgādina, ka iepriekšējā sarakstē jau tika informējis Ministru prezidentu un Valsts prezidentu par Veselības ministrijas faktisko atteikumu veikt viņa kā ārstniecības personas resertifikācijas procesa tiesiskuma pārraudzību.
Lasīt visu...

21

Par dalītā īpašuma neatbilstību LR Satversmei: faktiski atjaunotas feodālās privilēģijas un likvidēta demokrātija

FotoTiesiskais pamats dalītā īpašuma radīšanai Latvijas pilsētās tika izveidots 1991. gada 20. novembrī, pieņemot likumu “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās”. Zemes reformas mērķis tika pasludināts šā likuma 2. pantā:
Lasīt visu...

21

Tāda ir bijusi un ir tā sauktā politiskā NEgriba

FotoGarāmejot kārtējo reizi uzmetu aci nu jau vairāk nekā 20 gadu gaitā savāktajai DVD kolekcijai (lauvas tiesa jau izdalīta pa labi un pa kreisi - jo no filmām un koncertierakstiem jau ir jēga tikai tad, ja tās skatās un tos klausās; tāpat kā no grāmatām - tikai tad, ja tās lasa). Tajā uzmestajā acī iekrita dažu, atsevišķi noliktu filmu ripuļu vāciņi.
Lasīt visu...

12

Par uzpūsto depresijas problēmu

FotoJau vairāku gadu garumā saziņas līdzekļos dzirdam, redzam un lasām psihiatrijas „korifeju” izteikumus, ka Latvijā esot pāri par 100 000 t.s. „depresijas slimnieku”, no kuriem tikai maza daļa regulāri ārstējoties, bet pārējie esot atstāti likteņa varā, un valstij vajagot kaut ko darīt šinī sakarā. It sevišķi lielu centību augstāk minētās idejas propagandēšanā izrāda dakterīši Elmārs Rancāns, Elmārs Tērauds un Biruta Kupča.
Lasīt visu...

21

Kleptomānijas cēlonis

FotoRetrospektīvi izzinoša ekskursija uz lietišķo pierādījumu muzeju nav vajadzīga. Nav vajadzīgs intelektuālais reids aizvadīto 27 gadu vēsturē. Latvijas Republika kā krimināla valsts ar ideālu noziegumu brīvību ir starptautiski vispārzināms fakts.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mēs atsakāmies no savas valsts, atstājot to neliešu bariņa rokās

Atbilstoši oficiālajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada janvārī Latvijā dzīvoja 1 miljons 953 tūkstoši cilvēku....

Foto

“Nodokļu reforma” - kas tiek noklusēts

Daudz piesauktā un plaši aprunātā, bet patiesībā reti kuram zināmā “nodokļu reforma” nu ir ieguvusi daudz maz konkrētus apveidus. Un,...

Foto

Ģimenes ārsti dara pareizi, ka netic Čakšas tukšajiem „solījumiem”

Jau ilgāk nekā divas nedēļas valstī notiek ģimenes ārstu streiks. Taču nekas neliecina, ka tiks panākta vienošanās...

Foto

Atklāta vēstule valdošajai koalīcijai: IZM reforma – nodomi labi, bet izpildījums vājš

Augsti godājamais Ministru prezidenta kungs, Saeimas cienījamie frakciju vadītāji, pagājušajā nedēļā medijos atkal aktualizējās...

Foto

Latvijas sabiedrisko mediju "caurās mucas" svētās dusmas

Cēlonis melodramatiskajam sašutumam, kādā Latvijas Radio (LR) darbinieki izteica neuzticību Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un tās loceklim...

Foto

VID Cīrule „atbild” pavāram Dreibantam

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule pavāram Ērikam Dreibantam nosūtījusi to, ko pati uzskata par atbildēm uz viņa atklātajā vēstulē...

Foto

Tumsonība Īvāna gaumē

Neesmu vegāns, pat veģetārietis ne tuvu ne. Dzīvnieki nav sveši, jau kopš bērnības mūsu vai vismaz radu mājās ir bijis kāds "kustonis", arī...

Foto

Ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē restorāna bankas kontu par 2000 eiro nodokļu parādu...

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu...

Foto

Laikmeta ainiņas: futbols un nacionālisms - I

1989. gada 21. jūnija rītā pie Satekles ielas stāvvietas piebrauca tumši sarkans Ikarus autobuss. Ar tūrisma firmas Inturist atbalstu devāmies ceļojumā, kura galamērķis...

Foto

Mēs esam slikti saimnieki savā zemē

Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas...

Foto

Pa dibenu vai pa purnu

Vai nesen publicētās sarunas, kurās politiskie līderi apspriež procesus valstī, kārto lietas, mēģina slēpt iespējamus likumpārkāpumus un pakļaut medijus, raisa izbrīnu?...

Foto

NEPLP lēmums par „Pieci.lv” hibrīdkara apstākļos ir nacionālās drošības apdraudējums

Latvijas Radio darbinieki kategoriski noraida un iebilst pret pagājušajā nedēļā medijos publicēto informāciju („Diena” 07.07.2017. „Lielās...

Foto

Otrā atklātā vēstule ģenerālprokuroram Kalnmeieram un citām augstākajām valsts amatpersonām

Vai es varu lūgt jūsu uzmanību beidzot mani sadzirdēt? Zinot to, cik aizņemti jūs esat, man...

Foto

Oligarhija: kastas ģenēze un kastas misija

Latvijā drīkst nerunāt par galveno. Latvieši drīkst neapspriest galveno. Latviešiem tas ir piedodami, jo bez šīs spējas neapspriest galveno nav...

Foto

Manifests – ir laiks aizstāvēt Latviju, tautu un Satversmi

1918. gada 18. novembrī Latvijas tauta dibināja brīvu un demokrātisku valsti. Latvijas Republikas Satversmē pirmie divi panti...

Foto

Par Jelgavas pašvaldības vadības patvaļīgo lēmumu

Mēs, Jelgavas 6. vidusskolas audzēkņu vecāki, vēršamies ar lūgumu atsaukties un nepalikt vienaldzīgiem pret, mūsuprāt, Jelgavas pašvaldības vadības vienpersonisko, diktatorisko...

Foto

Georga Isersona „Jaunās karadarbības formas” un latviešu valstsgriba

Turpinot par tēmu – pazīsti savu potenciālo ienaidnieku –, jau rakstīju par ģeniālo krievu militāro domātāju Jevgēņiju Mesneru, kura...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: demogrāfija

Uz Zemes ir gājušas bojā daudzas civilizācijas. Zinātne ir noskaidrojusi bojāejas galveno iemeslu. Tas ir civilizācijas iekšējais sabrukums. Katra civilizācija ir bijusi...

Foto

Daži mazemocionāli ideju zibšņi “oligarhu lietas” sakarā

Paklausījos, palasīju dažādus materiālus, kas publiskajā infotelpā pieejami biezā slānī. Pārdomas ir vairākas:...

Foto

Oligarhi, Šlesers un Baznīca

Vai atceramies, kas pirms 15 gadiem Ainaram Šleseram palīdzēja iegūt kāroto varu un deva iespējas piedalīties Latvijas īpašumu sadalē? Tās bija kristīgās...

Foto

Kā es sarakstījos ar „Labklājības” ministriju

Vēlos pastāstīt Pietiek lasītājiem, kā es mēģināju gūt kādu atsaucību no mūsu tā saucamās „Labklājības” ministrijas – un ko es...

Foto

Atmaskot "oligarhus" ir vitāli svarīgi, bet žurnālistikas standarti ir jāievēro

Latvijas Televīzijas komentārs par žurnāla "Ir" rakstu "Preses kastrēšana", kurā atspoguļotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja...

Foto

Atklāta vēstule veselības ministrei Andai Čakšai

Piektdien, 30.jūnijā no Jums saņēmu bezpersonisku e-pastu, kas, kā saprotams, bija sūtīts daudziem un kurā Jūs mēģinājāt paskaidrot par Latvijas...

Foto

Ģimenes ārstu streiks, privātpersonu rīcība savu tiesību aizsardzībai

Pārdomas par ģimenes ārstu streiku: vai sabiedrība ir gatava ar aktīvu (uzsverot, aktīvu!) rīcību iesaistīties problēmu risināšanā? Diemžēl...

Foto

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju: labdien, Anda Čakša! Jūsu izmisuma pilnā vēstule ar tradicionālajiem politiķu solījumiem, kuriem neviens vairs...

Foto

Atklāta vēstule – atzinums par likumprojektu „Dzīvojamo telpu īres likums” un pieteikums līdzdalībai likumprojekta pilnveidošanai

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par...

Foto

Ekoloģiskā katastrofa Latvijas centrā

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad...