Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Sarkangalvīte un vilks

Andris Jākobsons
13.01.2015.
Komentāri (15)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Lai gan ziemas saulgrieži un gadu mija jau garām, turpinot pārdomu rakstiņā “Vilks aitas ādā” aizsākto tēmu par nelietderīgu valsts resursu izmantošanu, pastāstīšu uz patiesiem faktiem balstītu Ziemassvētku pasaku.

Reiz Sarkangalvītei bija neliels uzņēmums, kuru mūsdienās sauc par mikrouzņēmumu. Būdama godīga un apzinīga savas valsts pilsone, jau no pirmās sava uzņēmuma pastāvēšanas dienas viņa veica nepieciešamo grāmatvedības uzskati un reizi ceturksnī nomaksāja nodokļus un iesniedza deklarācijas.

Kad dibināja uzņēmumu, Sarkangalvīte, protams, sapņoja, ka viņas uzņēmums, gadiem ejot, kļūs lielāks un varenāks, bet diemžēl tā nenotika. Lai arī pastāvēja iespēja uzņēmuma darbību turpināt līdzšinējā formā un darbu apjomā, viņa, alkdama pārmaiņu, nolēma to likvidēt burtiski dažas dienas pirms uzņēmuma trešās dzimšanas dienas. Likvidējot uzņēmumu, visas finansiālās un juridiskās saistības ar valsti viņa savlaicīgi nokārtoja.

Tā kā tas bija mikrouzņēmums un Sarkangalvīte bija vienīgais tā darbinieks, uzņēmuma likvidācija valsts ekonomiku neiedragāja. Vienīgais iespējamais cietējs šajā situācijā bija pati Sarkangalvīte un viņas ģimene, kas, viņasprāt, ir nelielu uzņēmumu absolūta priekšrocība valstiskā mērogā. Skumjāk viņai kļuva tajos brīžos, kad likvidēja lielus uzņēmumus un darbu zaudēja daudz vienkāršo darba rūķu.

Sarkangalvīte nekad nesēdēja rokas klēpī salikusi, bet vienmēr nenogurstoši meklēja sevis realizācijas iespējas. Likvidējusi uzņēmumu, viņa pamanījās realizēt vairākus projektus, kurus laika trūkuma dēļ līdz šim biju atlikusi. Tomēr šis nav reklāmas raksts, un nebūtu pareizi, ja šeit tiktu stāstīts par to, ko viņa pašlaik dara vai ir darījusi.

Tā, skaistus sapņus sapņojot un jaunas idejas (arī biznesa) lolojot, Sarkangalvīte dzīvoja laimīgi un saticīgi, līdz kādu dienu, trīs nedēļas pirms ziemas saulgriežiem, viņas e-pastkastītē pienāca automātiska ziņa no VID, ka viņai “ir pienācis ziņojums no VID”. Pierakstījusies savā VID-EDS profilā, Sarkangalvīte ieraudzīju brīdinājumu, ka viņai ir nodokļu parāds 3,22 eiro apmērā par viņas likvidēto mikrouzņēmumu, turklāt nodokļa parāda pamatsumma bija 1,92 eiro, bet pārējo summu veidoja pierēķinātā kavējuma nauda. Detalizētāka informācija par nodokļa parāda izcelsmi nebija pieejama.

Tā kā uzņēmējdarbību Sarkangalvīte bija pārtraukusi pirms gandrīz jau gada un parāda summa bija salīdzinoši niecīga, vairāk viņu pārsteidza tas, ka tāds parāds vispār izveidojies. Pārbaudījusi savus grāmatvedības papīrus, iesniegtās un pieņemtās MUN deklarācijas, nekādas kļūdas un neprecizitātes viņa neatrada. Grāmatvedību Sarkangalvīte kārtoja akurāti, nodokļus maksāja regulāri un deklarācijas iesniedza savlaicīgi. Viņasprāt, neprecizitātes varēja būt radušās tikai un vienīgi saistībā ar pēdējo iesniegto deklarāciju, kuru pēc uzņēmuma likvidācijas vairs nevarēja iesniegt elektroniski, bet vajadzēja iesniegt papīra formātā, tādēļ viņa nezināja, vai deklarācija ir vai nav pieņemta. Tomēr, pārrēķinājusi grāmatvedības datus par uzņēmuma darbības pēdējo ceturksni un pārbaudījusi nomaksātos nodokļus bankas kontu izrakstos, viņa secināja, ka visu bija nomaksājusi korekti.

Tad Sarkangalvīte nolēma uzrakstīt VID elektronisku vēstuli, kurā norādīja, ka nepiekrīt nodokļa parādam, un lūdza VID skaidrojumus, kā parāds radies un aprēķināts. Uz atbildi bija jāgaida 2 nedēļas.

VID paskaidroja, ka nodokļa parāds ir par pirmo uzņēmuma darbības ceturksni, kurā tika deklarēts 15 latu apgrozījums, bet netika veikta nodokļa nomaksa. Minētie 15 lati bija Sarkangalvītes personīgais ieguldījums uzņēmumā par uzņēmēja konta atvēršanu bankā un maksa par internetbankas apkalpošanu uzņēmuma darbības pirmajā ceturksnī. Reāla uzņēmuma saimnieciskā darbība šajā periodā nenotika – nebija nedz ienākumu, nedz izdevumu.

Diemžēl atbilstoši tajā brīdī pastāvošajai likumdošanai un ierakstiem grāmatvedības formulāros Sarkangalvītei MUN deklarācijā nācās norādīt arī personīgo ieguldījumu, kas tajā brīdī, izmantojot grāmatvedības vienkāršo ierakstu sistēmu, vēl parādījās arī uzņēmuma kopējā apgrozījumā. Šeit gan jāpiezīmē, ka deklarācijā viņa atzīmēja šo summu kā uzņēmuma apgrozījumu ceturksnī, bet ailē, kurā jānorāda maksājamā nodokļa apmērs, atstāja nulles vērtību. Deklarācija tika iesniegta VID. Deklarācija tika pieņemta, nekādi iebildumi no VID puses par tās aizpildīšanu netika izteikti. Sarkangalvīte, protams, domāja, ka VID savas kompetences un resursu pieejamības ietvaros “redz”, ka ir veikts personiskais ieguldījums, un dzīvoja laimīgi tālāk.

Saņēmusi atbildi no VID, Sarkangalvīte sadusmojās. VID gribēja piedzīt nodokļus no personiskā ieguldījuma uzņēmumā. Šajā gadījumā ieguldījums bija tikai 15 lati, bet kas būtu tajā gadījumā, ja tie būtu 15 tūkstoši latu! Bija arī pagājuši gandrīz 4 gadi, kopš minētās deklarācijas aizpildīšanas dienas, un VID bija aprēķinājis ne tikai it kā nepamaksāto nodokļa parāda, bet arī kavējuma naudu, kas līdz ar VID atbildes vēstuli bija pieaugusi vēl par 3 centiem, turklāt pirmo reizi viņa uzzināja par parādu vienlaikus ar jau pieskaitīto kavējuma naudu!

VID bezpersoniskā attieksme Sarkangalvītei likās ciniska. Viņa rakstīja atbildes vēstuli, kurā norādīja, ka atbilstoši tajā brīdī pastāvošajai likumdošanai un ierakstiem grāmatvedībā viņa savas saistības pret valsti bija nokārtojusi. Viņa arī lūdza VID skaidrot, kādēļ, neceļot iebildumus, minēto deklarāciju VID ir pieņēmis un kādēļ par nodokļa parādu viņa tiek informēta novēloti, turklāt vienlaikus ar jau pierēķināto kavējuma naudu, kas uz vēstules rakstīšanas brīdi jau gandrīz sasniedza 70% no parāda pamatsummas.

Atbilde no VID pienāca tikai jaunajā gadā. Atvērusi savu VID-EDS profilu, pirmais, ko Sarkangalvīte pamanīja, bija nozudušais brīdinājums par nodokļu parādu. Savukārt atbildes vēstulē VID izvairīgi atsaucās uz likuma pantu, pēc kura tiek aprēķināta kavējuma nauda, bet sakarā ar iesniegto MUN deklarāciju ieteica sazināties ar citu VID inspektoru, norādot attiecīgo telefona numuru. Tas bija arī viss.

Nodokļu inspektoram Sarkangalvīte gan nezvanīja, jo uzskatīja, ka līdz ar nozudušo brīdinājumu par nodokļa parādu viņas EDS profilā VID netieši ir atzinis savas rīcības kļūdu. Ar to šī pasaka arī beidzās, un Sarkangalvīte laimīgi dzīvo tālāk. Ak, jā, vilks šajā stāstā tieši pieminēts gan netika, bet cītīgs lasītājs to noteikti atpazina.

Sarkangalvītes stāsts manī uzjundīja sekojošas pārdomas.

Pirmkārt, viss liecina par VID nekompetenci, izskatot un pieņemot nodokļu maksātājam būtiskus dokumentus, tostarp deklarācijas. Tā vien izskatās, ka viens otrs ierēdnis nelietderīgi deldē savas bikses krēslā, kas, starp citu, nopirkts par nodokļu maksātāju naudu, tā īsti nenojaušot (par sapratni nemaz nerunājot), ka no viņa tiek gaidīta profesionāla rīcība, kas būtu vērsta uz mūsu kopējo, nevis viņa personisko labklājību prēmiju izskatā.

Šajā sakarā es ikvienam lasītājam gribētu jautāt, vai mums ir tāda valsts varas institūcija, kurai ikviena nodokļu maksātāja vārdā būtu jāuzrauga un jākontrolē VID darbības (vai varbūt bezdarbības) lietderība? Tā kā VID ir Finanšu ministrijas padotības iestāde, ministrijai pēc būtības būtu jāuzrauga arī VID darba kvalitāte. Ja ministrija to nedara, vai nav tā, ka arī tā attiecībā pret vienkāršo nodokļa maksātāju nepilda tai uzticētās funkcijas? Kā jau mēs, vienkāršie mirstīgie, zinām, ierēdņi vien noplātīs rokas, rotēs no viena krēsla uz otru, un neviena atbildīgā par neizdarībā tā arī nekad nebūs.

Otrkārt, nejauši parādījušais brīdinājums VID-EDS lietotāja profilā par nodokļa parādu vienlaikus ar jau aprēķinātu kavējuma naudu netieši norāda uz jaunas VID programmatūras aktivizēšanu. Pieļauju, ka Sarkangalvītes stāstā minētais brīdinājums par nodokļa parādu ir automātiski ģenerēts – programma atrada datus, atbilstoši tos identificēja un izveidoja brīdinājumu.

Ja tas ir tā, tad man nāk prātā gadījums ar Neo, kad viņš absolūti legāli piekļuva VID datu bāzei, kas citkārt nebija domāta parastajiem mirstīgajiem. Acīmredzot šoreiz VID aktivizēja programmatūru, tā īsti nepārbaudot tās darbību. Protams, neviens vainīgais iekš VID nedz toreiz, nedz tagad neatradīsies. Neviens par nolaidību un valsts resursu izšķērdēšanu sodīts netiks. Tas, ka valsts institūcija nav spējīga rīkoties racionāli un sociāli taisnīgi, šķiet, nevienu vairs nepārsteigs.

Treškārt, Sarkangalvītes stāsts ir klajš cilvēktiesību pārkāpums. VID rīcības rezultātā veselu mēnesi Sarkangalvīte jutās morāli pazemota un diskriminēta, bet valstij bija jānodrošina viss iespējamais, lai šādas situācijas izveidošanos nepieļautu. Diemžēl valsts savas saistības neizpildīja. Neviens vainīgais, protams, netiks nedz meklēts, nedz atrasts.

Šī raksta mērķis arī nav meklēt vainīgos, bet gan aicinājums ikvienam cilvēkam neatkarīgi no tā, kādu darbu viņš dara vai kādu amatu ieņem, darīt savu darbu nesavtīgi, domājot par mūsu kopējo, nevis par savu personisko labklājību. Ceru, ka, stāvot plecu pie pleca, mums visiem kopā tas arī izdosies!

Novērtē šo rakstu:

87
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Vara un izvēle

FotoPamazām atklājas, ka tautai 4.maija Latvijā ar varu nav gandrīz nekāda sakara. Ar to varu, kas izvēlas vadību un pieņem galvenos saimnieciskos lēmumus. Tomēr atbildību par sastrādāto prasa tieši no mums.
Lasīt visu...

21

Agresīvā nelietība pirmsvēlēšanu melu vakcinācijā

FotoKatrām vēlēšanām ir sava morālā specifika. Vēlēšanas ir politiskās cīņas sastāvdaļa. Savukārt politiskā cīņa vienmēr ir politiķu morāles apliecinājums. Tāpēc katru vēlēšanu specifika izpaužas morālajā jomā. Tā tas ir arī sakarā ar gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām 2017.gada 3.jūnijā. Aizvadītajos mēnešos pirmsvēlēšanu politiskā cīņa apliecināja noteiktu morālo specifiku – būtisku un neatņemamu īpatnību.
Lasīt visu...

12

Beidziet slepkavot bērnus

FotoPatvaļīgi uzzīmēta velojosla Brīvības ielā. Šis attēls labi parāda, ka vietas pietiek visiem – gan gājējiem, gan riteņbraucēju infrastruktūrai, gan sabiedriskajam transportam, gan pārējam autotransportam.
Lasīt visu...

21

Atklātā vēstule kandidātiem uz Rīgas domes priekšsēdētāja amatu

FotoPirms atdot balsi par vienu no Jums Rīgas domes vēlēšanās, mēs, Rīgas iedzīvotāji, aicinām atsaukties un izvērtēt notiekošo Rīgā. Jūsu uzmanība tagad objektīvi ir vērsta uz vēlētāju balsīm. Mēs, izmantojot šo apstākli, esam spiesti lūgt Jūsu atbalstu saistībā ar mūsu tiesību aizskārumu laika posmā no 2011. gada līdz pat šim brīdim, 2017. gada maijam. Tālāk izklāstītais būtiski skar ne tikai mūsu situāciju, bet gan attiecas uz ikvienu Rīgas iedzīvotāju.
Lasīt visu...

6

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

FotoJāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

Garkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā...

Foto

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

Drīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami...

Foto

Fotogrāfe un divas mammas

Sociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja...

Foto

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

Latvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda,...

Foto

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas...

Foto

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

Latvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota...

Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...