Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Satversmes preambula kā vīģes lapa varas nespējai

Ivars Zariņš, 11. Saeimas deputāts
03.04.2014.
Komentāri (15)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ir vārdi, skaisti solījumi un ir darbi. Kāda ir bijusi vārdu un solījumu patiesā jēga, to parāda reālā rīcība, nevis tas, kas ir ticis skaisti rakstīts un solīts. Ļoti bieži, sevišķi politikā ar vārdiem tiek solīts viens, bet ar reālo rīcību tiek īstenots pavisam kas cits. Ne velti ir teiciens – ar cēliem nodomiem ir bruģēts ceļš uz elli...

Cik liela jēga būs tām deklarācijām un vērtībām, kuras tagad tiek piedāvāts steidzami iekļaut Satversmē, ja tam neseko reāla rīcība, kas to piepildītu?

Tikpat labi mēs varam ierakstīt mūsu valsts pamatlikumā, ka visiem ir jābūt laimīgiem, jādzīvo labklājībā un saticībā. Kas no tā mainīsies? Vai tāpēc visi kļūs laimīgi un mūsu valstī iestāsies saticība un labklājība?

Mēs varam ierakstīt, ka latviešu tautai būs būt mūžīgi mūžos – bet vai tādējādi ar šiem vārdiem tas tiks nodrošināts? Ja reālā rīcība un centieni būs vērsti uz to, lai latviešu tautu izšķīdinātu un samaltu globalizācijas izaicinājumu dzirnavās, kā tas diemžēl tiek darīts joprojām, tā vietā, lai rūpētos par to, lai šeit dzimtu un augtu radoši un uzņēmīgi cilvēki, kuri skaidri apzinās savu piederību šai valstij, un ar savu rīcību vēlas un ir gatavi to apliecināt – rūpējoties un, ja būs vajadzīgs, arī aizstāvot to.

Tā vietā šie veicamie darbi – skaidra valsts nākotnes vīzija, tai atbilstoši centieni un ieguldījumi cilvēkkapitālā, zinātnē, infrastruktūrā – tajā, kas veido pamatu ilgtspējīgai attīstībai un stabilitātei, tiek aizstāti ar rūpēm par finanšu spekulantiem vajadzīgo valsts fiskālo skaistumu un skaistām deklaratīvām frāzēm.

Šie Satversmes grozījumi tiek izmantoti kā „vīģes lapa”, ar kuru vara cenšās piesegt savu nespēju parūpēties par savu tautu ar reāliem darbiem, nespēju vadīt šo valsti tā, lai tautas labklājība un vērtības, kuras nu tiek piesauktas un skaistās deklarācijās tērptas, tiktu reāli īstenotas.

Ja kādam par to ir šaubas, lai pamēģina atbildēt – kādēļ šādi Satversmes grozījumi, kas ir tik svarīgi un nozīmīgi visai sabiedrībai, tiek virzīti tieši šādā veidā – sasteigti, šaurā lokā sagatavoti, bez to plašākas apspriešanas ar sabiedrību?

Sanāk paradoksāli – šie Satversmes grozījumi tiek pasniegti kā sabiedrībai ļoti nozīmīgi, kā rūpes par tās interesēm, bet ar pašu sabiedrību tie apspriesti netiek!

Izskaidrojums ir vienkāršs - tuvojas vēlēšanas, laiks kad politiķiem nāksies atbildēt tautas priekšā par to, kas ir sastrādāts, un par to, kas nav ticis izdarīts, tāpēc ir jāatrod, ar ko varētu novērst sabiedrības uzmanību no tā visa. Vienkāršākais veids, kā to izdarīt jau pēc ierastas, atstrādātas shēmas, ir valsts politiskajā dienas kārtībā priekšplānā pēkšņi izvirzīt kādu citu jautājumu - tādu, kurš sit pa sabiedrības sakairinātajiem nervu galiem, tādejādi liekot uz to rezonēt un polarizēties.

Un lieta darīta – tālāk viss notiek jau pēc pieredzētas un zināmas procedūras: sabiedrības polarizēšanās nodrošina tālāku rezonansi, tas savukārt tālāku polarizēšanos, tādejādi viss pārējais notiekošais pamazām iegūst otršķirīgu raksturu - iepriekš sastrādātās nejēdzības un neizdarības pazūd no sabiedrības uzmanības, primāri ir pozicionēties tikai šajā jautājumā.

Un, tiklīdz ir notikusi sabiedrības uzmanības sašaurināšanās (kā tas pašlaik tiek darīts ar Satversmes preambulu), tā ērti īstenojams kļūst nākošais polittehnoloģijas solis – „skaldi un valdi”, pozicionējot visus „pareizajos” un „sliktajos” pēc šīs vienas pazīmes. Protams, ka „sliktie” ir jāuzvar, un tas ir svēts „pareizo” uzdevums, kam tie arī pašaizliedzīgi sevi veltīs, protams, sabiedrības interesēs. Un ap to tad arī sāks griezties visa politiskā dienas kārtība.

Savukārt Parex, Hipotēku un zemes banka, AirBaltic, Krājbanka, Liepājas metalurgs, elektrības tirgus liberalizācija, sagrauta zinātne un ceļi, līdz kliņķim nolaista veselības aizsardzības un izglītības sistēma, utt. - tas vairs nav svarīgi, tas viss tā var palikt un turpināties, svarīgi vien ir uzvarēt „svētajā karā”.

Visiem, kas ir gatavi uzķerties uz šo politiķu izmesto makšķeri, vispirms ir vērts aizdomāties – ko dos šī „uzvara”, kādas īsti būs tās sekas?

Tā kā Satversmes grozījumi tiek virzīti bez pienācīgas sabiedrības iesaistes un atbalsta, tad liela sabiedrības daļa tos uztver ar bažām. Un to, protams, prasmīgi savās interesēs izmantos radikalizētāji, sevišķi pirmsvēlēšanu periodā. Tas savukārt nozīmē, ka patiesībā mēs no šī procesa iegūsim tieši pretējo deklarētajam – vēl sašķeltāku, vēl polarizētāku sabiedrību un nestabilāku valsti. No kā rezultātā vislielākajos zaudētājos paliks tieši latviešu tauta, kurai šī zeme ir vienīgā iespēja, kur īstenot savu identitāti. Un to nemaz nav tik grūti saprast.

Ja tik tiešām šo grozījumu virzītājiem rūp tās vērtības, ko tie piesauc, tad kādēļ tik uzstājīgi tiek uzspiests scenārijs, kura rezultātā tieši tās var tikt apdraudētas? Kādēļ šos Satversmes grozījumus nevar veidot, iesaistot šajā procesā sabiedrību, vispirms iegūstot plašu tās atbalstu un sapratni, un tikai tad virzīt šādus grozījumus apstiprināšanai? Līdzīgi kā to ir īstenojusi, piemēram, Islande.

Novērtē šo rakstu:

38
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Tiem, kas nevar izvēlēties, par kuru mafiju balsot

FotoJau iepriekš atvainojos tiem lasītājiem, kuri rakstu tematu, kam velta savu dārgo laiku, izvēlas no raksta virsraksta, jo nekāda izsmeļoša raksta, ja neskata ievadu, šeit nav. Viss raksts sastāv tikai no virsrakstā uzdotā jautājuma un ievada, kura virsraksts norāda uz mērķi, kas liek jums pašiem izveidot rakstu, komentāros izsakot savu viedokli.
Lasīt visu...

12

Māra Kučinska valdības galvenais produkts

Foto2016.gadā šī pati Māra Kučinska valdība ilgi pētīja un vētīja trīs veselības aprūpes finansēšanas modeļus. Šim jautājumam tika veltītas vairākas valdības sēdes vairāku mēnešu laikā.
Lasīt visu...

12

Vara un izvēle

FotoPamazām atklājas, ka tautai 4.maija Latvijā ar varu nav gandrīz nekāda sakara. Ar to varu, kas izvēlas vadību un pieņem galvenos saimnieciskos lēmumus. Tomēr atbildību par sastrādāto prasa tieši no mums.
Lasīt visu...

21

Agresīvā nelietība pirmsvēlēšanu melu vakcinācijā

FotoKatrām vēlēšanām ir sava morālā specifika. Vēlēšanas ir politiskās cīņas sastāvdaļa. Savukārt politiskā cīņa vienmēr ir politiķu morāles apliecinājums. Tāpēc katru vēlēšanu specifika izpaužas morālajā jomā. Tā tas ir arī sakarā ar gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām 2017.gada 3.jūnijā. Aizvadītajos mēnešos pirmsvēlēšanu politiskā cīņa apliecināja noteiktu morālo specifiku – būtisku un neatņemamu īpatnību.
Lasīt visu...

12

Beidziet slepkavot bērnus

FotoPatvaļīgi uzzīmēta velojosla Brīvības ielā. Šis attēls labi parāda, ka vietas pietiek visiem – gan gājējiem, gan riteņbraucēju infrastruktūrai, gan sabiedriskajam transportam, gan pārējam autotransportam.
Lasīt visu...

21

Atklātā vēstule kandidātiem uz Rīgas domes priekšsēdētāja amatu

FotoPirms atdot balsi par vienu no Jums Rīgas domes vēlēšanās, mēs, Rīgas iedzīvotāji, aicinām atsaukties un izvērtēt notiekošo Rīgā. Jūsu uzmanība tagad objektīvi ir vērsta uz vēlētāju balsīm. Mēs, izmantojot šo apstākli, esam spiesti lūgt Jūsu atbalstu saistībā ar mūsu tiesību aizskārumu laika posmā no 2011. gada līdz pat šim brīdim, 2017. gada maijam. Tālāk izklāstītais būtiski skar ne tikai mūsu situāciju, bet gan attiecas uz ikvienu Rīgas iedzīvotāju.
Lasīt visu...

6

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

FotoJāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

Garkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā...

Foto

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

Drīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami...

Foto

Fotogrāfe un divas mammas

Sociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja...

Foto

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

Latvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda,...

Foto

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas...

Foto

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

Latvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota...

Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...