Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

„A kas būs nākamais prezidents?” daudznozīmīgi atjautāja Ainārs Šlesers, kad Pietiek sarunā ar politiķi pieļāva – Vienotība ar Aivaru Lembergu spēs saprasties par 2011. gada budžetu un Šlesera pārstāvētajai Par labu Latviju (PLL) būs sarežģīti ar savām 8 balsīm mainīt spēku samēru. Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis šobrīd Pietiek sakās nezinām iemeslu, kādēļ gan Valdis Zatlers nevarētu palikt amatā uz otro termiņu. Tomēr var prognozēt, ka tie, kuri nav apmierināti ar esošo koalīciju un vēlas nonākt valdībā (PLL un Saskaņas centrs), pēc Lieldienām varētu meklēt vienošanos ar Lembergu par atbalstu kādam citam, kopīgi izvēlētam prezidenta kandidātam.

Zatlera pilnvaru termiņš beidzas nākamā gada jūlija sākumā, bet viņš nesteigsies paziņot par vēlmi kandidēt uz otro termiņu, liecina viņa pārstāvju teiktais. Saeimai par nākamo prezidentu – Zatleru vai kādu citu – tradicionāli būtu jābalso jau jūnijā. Šlesers neizslēdz Zatlera pārvēlēšanu, bet atgādina, ka balsojums par prezidentu būs slēgtais.

„Viņi nevienosies,” – tā par ZZS un Vienotības spēju vienoties par Zatleru vai kādu alternatīvu kandidātu prognozē Šlesers. Viņaprāt, nākamo Rīgas pils saimnieku un līdz ar to arī Valda Dombrovska valdības likteni izšķirs Lemberga apmierinātība vai neapmierinātība ar sadarbību esošajā koalīcijā.

„Lembergs ir nospēlējis izcili, divus augstākos valsts amatus ir atdevis Vienotībai – viņiem ir premjers, Āboltiņa ir spīkere. Viņi divus āķus lūpā sev ir dabūjuši, bet zemniekiem pienākas prezidents, ja viņi grib noturēt šo koalīciju,” uzskata Šlesers.

Brigmanis sarunā ar Pietiek pauda personisko viedokli, ka Zatlers amatā varētu palikt. Bet Vienotības kandidātu ZZS gan nebūtu gatava atbalstīt.

Pa politikas kuluāriem savu ceļu jau vasarā sāka spekulācijas par Lemberga paša ieinteresētību nokļūt prezidenta amatā. Ne toreiz, ne tagad neviens viņam pietuvināts zaļo zemnieku pārstāvis nav apstiprinājis, ka kādā sarunā Lembergs būtu šādu savu interesi apstiprinājis. „Pat ja viņš to gribētu, ja kāds tagad prasītu, viņš tikai atmestu ar roku. Neviens jau nezina, ko viņš patiesībā domā,” Pietiek atzina kāds zaļo zemnieku pārstāvis.

Ir viedoklis, ka Zatlera lēmums kandidēt uz otro termiņu koalīcijas partijām un īpaši Vienotībai tikai atvieglotu dzīvi, aiztaupot nesaskaņas un aizkulišu vienošanos riskus. Paredzams, ka partijas, ja tās vēlēsies ar prezidenta vēlēšanām viest izmaiņas esošajā spēku salikumā, maksimāli ilgi turēs kārtis pie sevis, neizpaužot patiesos plānus un alternatīvās kandidatūras – tā tas bijis arī līdz šim.

Ja Zatlers aprīļa beigās paziņotu, ka nav ieinteresēts kandidēt uz otro termiņu, partijas būtu spiestas ātrāk atklāt kārtis, un tas izjauktu kādam spēli, Pietiek pieļāva kāds procesā iesaistīts, bet ar partijām nesaistīts avots. Tikmēr kāds Vienotības valdes loceklis pret šādu varbūtību izturējās vienaldzīgi, norādot, ka viņiem šādā gadījumā nevajadzētu gaidīt centienus pierunāt Zatleru kandidēt uz otro termiņu. Apzinoties riskus, kas saistīti ar grūtībām Vienotībai vienoties par savu kandidātu un gūt tam atbalstu Saeimā, šī doma neesot norakstīta.

Starp Vienotības politiķiem, kuriem būtu ambīcijas kandidēt uz Valsts prezidenta amatu, līdz šim minēti Ģirts Valdis Kristovskis, Sandra Kalniete un Sarmīte Ēlerte. Pēdējās nedēļas, kopš Solvita Āboltiņa iejutusies valsts otras augstākās amatpersonas – Saeimas spīkeres – statusā, šim pulciņam pieskaitīta ari viņa, un pirmās spekulācijas par Āboltiņas ambīcijām vasarā pārcelties uz Rīgas pili nāca tieši no kolēģiem Vienotībā. Pati Āboltiņa no sarunas ar Pietiek atteicās, portālam telefona īsziņā pārmetot „žultainu negatīvismu”.

Kāds Āboltiņas kolēģis, neizslēdzot iespēju ar ZZS panākt vienošanos par atbalstu Vienotības kandidātam, atzina, ka uz šādu soli varētu iet vienīgi, būdami pilnīgi droši par atbalstu. Tomēr Valsts prezidentu Saeima ievēl, balsojot aizklāti, kas jebkuru vienošanos padara riskantu, ja ar balsojumu kādam būtu vēlme ne tikai ievēlēt citu kandidātu, bet arī pazemot Vienotību. „Es vēl varu iedomāties situāciju, kurā mēs neizvirzām savu kandidātu, bet to publisko pliķi Vienotība nespētu pārciest, ja ievēlētu prezidentu pretēji tam, kā balsotu mēs 33,” Pietiek atzina kāds Vienotības valdes loceklis.

Kristovskis, kuram tiek piedēvētas ambīcijas pretendēt uz Valsts prezidenta amatu, Pietiek ir uzsvēris, ka Zatlers sevi ir pierādījis izaugsmē un augsti vērtējams ir viņa ieguldījums kompromisa panākšanā par iepriekšējo budžeta konsolidāciju un nesenajās valdības veidošanas sarunās. Vienlaikus Kristovskis nebija gatavs prognozēt, ka Vienotība prezidenta vēlēšanām nevirzīs savu kandidātu.

Nesenās konsultācijas par valdības izveidi starp partijām un Rīgas pili varētu būt ienesušas pozitīvu lūzumu Saskaņas centra (SC) un Zatlera attiecībās. Ja iepriekš SC Saeimas frakcijas līderis Jānis Urbanovičs regulāri Zatleram veltīja asus izteikumus, nu jau vairākas nedēļas tādi nav dzirdēti. Rīgas pils, vismaz neformālās sarunās un raidot signālus caur saviem pārstāvjiem, bija ieņēmusi „pozitīvi atbalstošu” attieksmi pret SC dalību Dombrovska valdībā. Neatbildēts ir jautājums, vai tas ietekmēs SC nostāju prezidenta vēlēšanu sakarā.

Urbanovičs pirms vairākām nedēļām sarunā ar Pietiek neslēpa, ka apzinās – tie, kuri vēlēsies panākt atbalstu savam prezidenta kandidātam, noteikti vērsīsies pie SC. Viņš gan tūdaļ atgādināja, ka SC vēl aizvien nav atsaucis savu prezidenta kandidātu, ko virzīja iepriekšējās vēlēšanās, – bijušo Satversmes tiesas priekšsēdētāju Aivaru Endziņu.

Tas gan varētu būt tikai taktisks solis – publiski norobežoties no iespējamā tirgus ap prezidenta vēlēšanām, vienlaikus pirmajiem tam dodot startu. Ar SC pagātnē saistītais Jānis Jurkāns, kurš vēl aizvien ir labi informēts par partijā notiekošo, nesenajā intervijā Pietiek atklāti pauda pārliecību, ka SC balsis bijušas izšķirošas, lai šā gada pavasarī Saeimas aizklātajā balsojumā izgāztu Jāņa Maizīša kandidatūru uz ģenerālprokurora trešo termiņu, kā to vēlējās Lembergs.

Partijas prezidenta vēlēšanas tradicionāli izmanto, lai slēgtu aizkulišu vienošanās par šī amata kandidātiem, kur maiņas kārts ir pārbīdes valdībā. Tā tas bija 1999. gadā, kad Tautas partija un TB/LNNK, aizkulisēs vienojoties par atbalstu Vairai Vīķei-Freibergai, panāca Latvijas ceļa premjera Viļa Krištopana drīzu demisiju un TP nākšanu pie varas.

Novērtē šo rakstu:

9
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

15

Sabiedrība nav gatava

FotoNesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi gatava. Lūk, ko uzzināju:
Lasīt visu...

21

Jaunākais nacionālais noziegums

FotoNoziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem, kas atbilst latviešu vairākuma cilvēciskās attīstības līmenim.
Lasīt visu...

12

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

FotoTrešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti un nodurti vairāki cilvēki. Saskaņā ar jaunāko informāciju, bojā gājuši 4 cilvēki un 40 cilvēki ievainoti.[2]
Lasīt visu...

12

Pietiks par DEPO

FotoJau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī veikala apmeklētājs, līdz ar to mani droši var ievietot projekta atbalstītāju rindās.
Lasīt visu...

12

Eirorastu salnas nokostie populisma asni

FotoSākšu ar apņemšanos, ka šis rakstiņš nebūs par politiku. Tas nenozīmē, ka man nebūtu savu ideoloģisku uzstādījumu, politisku simpātiju un antipātiju vai ka es censtos tās slēpt. Gluži otrādi, esmu diezgan krass savos uzskatos, no politkorekto glumiķu viedokļa pat margināls, un savu pozīciju mēdzu publiskot skaļi un neiecietīgi.
Lasīt visu...

12

Inčukalns – mūsu? “Gāzes OIK” nebūs?

FotoAtbilde ir vienkārša un skaidra, ja ir zināms, kāds tad galu galā būs Latvijas gāzes tirgus modelis pēc tirgus liberalizācijas. Mūs kā patērētājus interesē, lai tas nodrošinātu iespēju izvēlēties sev izdevīgāko piedāvājumu un lai tirgus būtu pietiekami drošs – vienmēr būtu iespējams iegādāties gāzi sev vajadzīgajā apjomā.
Lasīt visu...

21

Kā mums nozog nacionālismu

FotoNacionālisms ir dabiskas un cienījamas jūtas. Līdztekus ģimenei un reliģijai etniskās saknes un valoda ir viens no fundamentālajiem ikviena cilvēka identitātes balstiem. Pat nav jābūt īpaši reflektējošam un ar dzīves filozofiskajiem jautājumiem aizņemtam cilvēkam, lai apzinātos sevi kā konkrētas tautas pārstāvi un kultūras nesēju.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Nepieļaut vēl vienu „Maksimu”

Daudzu mūsu mājas iedzīvotāju spēki tomēr ir par mazu, lai izietu no strupceļa un atrisinātu ar mājas apsaimniekošanu saistītās problēmas, tādēļ vēršamies...

Foto

Par „Rail Baltica” metu konkursa norises īpatno gaitu

Rail Baltica projekts, kas paredz jaunas Eiropas standarta sliežu platuma dzelzceļa infrastruktūras izbūvi, integrējot Baltijas valstis Eiropas dzelzceļa tīklā,...

Foto

Deputātu jautājumi Kučinskim par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

Jūsu valdības divi ministri – labklājības ministrs un finanšu ministre – jautājumā par valsts sociālā budžeta ilgtspēju pauž...

Foto

Kā Jurģis Liepnieks bērniem Ziemassvētkus nozaga

Latvieši diezgan vienprātīgi katru gadu svin to, ka ir baigi īsā nakts. Tad nu gan jāsaka - nopietnu iemeslu atraduši...

Foto

Varas nekropole un antisistēmas stabilitāte

Aizvadītajos mēnešos ir bijuši vairāki ārkārtēji gadījumi. Tie fundamentāli apšauba LR valsts sistēmas stabilitāti. Ārkārtējie gadījumi liecina nevis par valsts sistēmas...

Foto

Nebaidāmies kļūdīties, attīstām tautsaimniecību

Tautieši, kam ir svarīgs šīs valsts liktenis! Tautas brāļi un māsas, kas vēlas dzīvot labāk un pārticīgāk nekā vakardien! Baidoties kļūdīties, mēs...

Foto

Pārdomas par zemes nodokļa reformu

Tā kā esam ~2 000 000, tad no Latvijas 64,589km² katram sanāk ~0.0323km² jeb ~3ha! Taču dzīvojam dažādās koncentrācijās (pilsētās, novados)....

Foto

Kāpēc latviešiem neko nevajadzētu svinēt vai pieminēt 16. martā

1944.gada martā Padomju Savienības teritorijā, netālu no Pleskavas fašistiskā Trešā reiha, armija visiem spēkiem centās noturēt savas...

Foto

Migrācija un politkorektums Eiropā

Politkorektums ir lieta, kuru mēs arvien biežāk dzirdam pieminam Rietumu publiskajā telpā ‒ visbiežāk negatīvā nozīmē. Cīņa ar politkorektumu bija, piemēram, viens...

Foto

Par nodokļiem, sajūsmu, likumiem un provinces espresso

Labas valdības komandas sniegumam būtu jāizskan kā harmoniskam ansambļa priekšnesumam meijām izpušķotā zālē, kam pēc pirmajiem diviem pantiņiem piedziedājumā...

Foto

Automašīnu īpašnieku patvaļa Rīgas daudzdzīvokļu māju pagalmos

Lūdzu, palīdziet iedzīvotājiem ievest kārtību Rīgas daudzdzīvokļu māju pagalmos, automašīnu īpašnieku patvaļa, nekaunība un huligānisms vairs nav izturams!...

Foto

Valsts rekets pret Mārupes un citām Pierīgas pašvaldībām

Tā nav normāla situācija, ka Mārupes novadam šogad pašvaldību izlīdzināšanas fondā (PIF) ir jāiemaksā 5,63 miljoni eiro ar...

Foto

Prokrusta ķetnās jeb talants svešā gultā

Latvijas nodokļu maksātāji ir lietas kursā par jaunajiem izdevumiem. 2017.gadā Latvijā pirmo reizi izveidoja valsts „domāšanas tanku” – Saeimas Analītisko...

Foto

Lielo kapu aizstāvji: CFLA rīcība ir nepieņemama

Latvijas Zaļās kustības, Vides aizsardzības kluba, "Pilsēta cilvēkiem" un Lielo kapu draugu aktīvisti ir saņēmuši Centrālās finanšu un līgumu...

Foto

Vai slēpta rusifikācija Rīgas domes Īpašuma departamenta gaumē?

Mani interesē Rīgā notiekošais. Ko jaunu grasās uzcelt, ko drīzumā nojauks. Varbūt kāda interesanta publiska apspriešana. Biju diezgan...

Foto

Jautājumi par Eritrejas bēgļiem Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes priekšniekam Vilnim Jēkabsonam

2017.gada 9.martā medijos izskanēja informācija, ka Eiropas Savienības pārvietošanas programmas ietvaros uz Latviju no...

Foto

Lembergs un „jumtotāji: atklāta vēstule Latvijas Republikas Valsts prezidentam Raimondam Vējonim

2017.gada 20.februārī saņēmām Drošības policijas (DP) priekšnieka Normunda Mežvieta 2017.gada 17.februārī parakstīto atbildi uz iesniegumu....

Foto

Bijušās Saldus 2. vidusskolas direktores atklāta vēstule Latvijas Republikas Valsts prezidentam

“Vai par ļaunajiem cilvēkiem zina mūsu Valsts prezidents?” man jautā nu jau bijušais manas skolas...

Foto

Deputātu jautājumi ārlietu ministram Rinkēvičam un satiksmes ministram Augulim

Deputātu jautājumi par Latvijas iespējām īstenot ģenētiski modificētu organismu aprites ierobežošanu savā teritorijā atbilstoši savām nacionālajām interesēm...

Foto

Viltotā Zviedrijas aina

Mani šausmina Sandras Veinbergas Zviedrijas atainojums – viņa runā par “troļļiem un viltusziņām”, bet pati izplata propagandu. Zviedrija šodien ir pilnībā sašķelta līdzīgi...

Foto

Komentāri par LU Senāta lēmumu "Par Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas pievienošanu LU"

Latvijas Universitātes (LU) Senāta lēmums nav saskaņā ar MK rīkojuma projektu "Par...

Foto

Par RPIVA pievienošanas LU iemesliem, jeb kurš un kāpēc mēģina piebeigt klasisko skolas un pirmskolas pedagoģiju Latvijā

Negatīvu sabiedrisko rezonansi Latvijā ir guvusi iecere pievienot Rīgas...

Foto

Vulgaritātes megatonnas

Pirms neilga laika noslēdzās konkurss "Kilograms kultūras 2016". Konkursu organizēja Latvijas televīzijas un Latvijas radio darbinieki. Laimīgie uzvarētāji tika sumināti 23. februāra vakarā. Apbalvošanas...

Foto

Čerbakovs, kurš vienmēr peld pa virsu

Līguma laušana ar Rakstniecības un mūzikas muzeja būvnieku, protams, ir tikai kārtējais apliecinājums tam, ka šajā celtniekiem tik grūtajā laikā,...

Foto

Par uzticības zaudēšanu Latvijas Radio valdes locekļiem

Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) lēmums par uzticības zaudēšanu valsts SIA „Latvijas Radio” valdes priekšsēdētājam Aldim Pauliņam un...

Foto

Advokāts: ja Bičkovičs lietu nosūta uz Aizkraukli, tad pretī ir viņa sieva un uz taisnīgu tiesu nav, ko cerēt

Saistībā ar „nejaušību” ķēdi, kad Augstākās tiesas...

Foto

Būs pasaka ar laimīgām beigām?

Notiekošā jezga nodokļu likumdošanā ir nogurdinoša visām iesaistītajām pusēm – dažus tā dzen izmisumā, dažus saērcina līdz bezcerībai. Vai ir pamats...

Foto

Rīgas Vagonbūves rūpnīcas krahs

Nesen kādā portālā pazibēja intervija ar Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīcas valdes locekli Gati Kamarūtu par uzņēmuma perspektīvām un finanšu stāvokli. Līdz pagājušā...

Foto

Ebreju bērnudārzs saņem pašvaldības finansējumu, bet citas tautības bērnu neuzņem - kāpēc?

Sabiedrībai vajadzētu ieinteresēties par Rīgas Ebreju kopienas dibināto bērnu dārzu "Motek". Es uzskatu, ka...

Foto

Mans viltus profils ģīmgrāmatā facebook.com un veselības aprūpes reforma

Kādam man nezināmam cilvēkam bija labpaticies uztaisīt manu Facebook profilu un sarakstīt tajā virkni glupību. Pieļauju, ka autoru nekad...

Foto

Ir jāizbeidz Zemkopības ministrijas līdzekļu sadale "savējiem"

Vēršamies pie sabiedrības un medijiem ar lūgumu pārbaudīt, kā tiek izlietoti Zemkopības ministrijas (ZM) līdzekļi, un pievērst uzmanību, kā...

Foto

Pārbūves mantojums: stihiskais genocīds

Pārbūves jeb „perestroikas” mantojumā ietilpst genocīds. Tas šausmīgi ārdījās līdzšinējā dzīvē un turpmāk šausmīgi ārdīsies nenosakāmi ilgu laiku, nāvējoši apdraudot bijušo padomju...

Foto

Atbilde uz deputātu jautājumu par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

Finanšu ministrija (FM) atbilstoši kompetencei ir izskatījusi Latvijas Republikas Saeimas deputātu š.g. 16.februāra vēstuli “Deputātu jautājums par...

Foto

Par Valsts sekretāru sanāksmē izsludināto Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidācijas rīkojuma projektu

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (turpmāk – JVLMA) ir iepazinusies ar 26....

Foto

Vēlreiz par legalizētās parazitēšanas politekonomiku

Dalītā īpašuma un piespiedu zemes nomas problēma atjaunotajā Latvijā sākās ar likuma “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās” pieņemšanu 1991. gada...

Foto

“Valsts nekustamo īpašumu” legālais reiderisms gripas epidēmijas kulminācijā atstāj bez ģimenes ārsta 4000 pacientu

No „likumīgā reiderisma” un citām trešo pušu interešu vadītām shēmām mazāk ietekmīgā...

Foto

Reideris aizēno vēlēšanas

Vēlēšanu elektronisku balsu skaitīšanas sistēmas izstrādātājs Renārs Kadžulis (attēlā) reiderisma ceļā pērnā gada nogalē pārņēmis dzīvokļu īpašnieku biedrību „Ozolaines nami”....