Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

„A kas būs nākamais prezidents?” daudznozīmīgi atjautāja Ainārs Šlesers, kad Pietiek sarunā ar politiķi pieļāva – Vienotība ar Aivaru Lembergu spēs saprasties par 2011. gada budžetu un Šlesera pārstāvētajai Par labu Latviju (PLL) būs sarežģīti ar savām 8 balsīm mainīt spēku samēru. Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis šobrīd Pietiek sakās nezinām iemeslu, kādēļ gan Valdis Zatlers nevarētu palikt amatā uz otro termiņu. Tomēr var prognozēt, ka tie, kuri nav apmierināti ar esošo koalīciju un vēlas nonākt valdībā (PLL un Saskaņas centrs), pēc Lieldienām varētu meklēt vienošanos ar Lembergu par atbalstu kādam citam, kopīgi izvēlētam prezidenta kandidātam.

Zatlera pilnvaru termiņš beidzas nākamā gada jūlija sākumā, bet viņš nesteigsies paziņot par vēlmi kandidēt uz otro termiņu, liecina viņa pārstāvju teiktais. Saeimai par nākamo prezidentu – Zatleru vai kādu citu – tradicionāli būtu jābalso jau jūnijā. Šlesers neizslēdz Zatlera pārvēlēšanu, bet atgādina, ka balsojums par prezidentu būs slēgtais.

„Viņi nevienosies,” – tā par ZZS un Vienotības spēju vienoties par Zatleru vai kādu alternatīvu kandidātu prognozē Šlesers. Viņaprāt, nākamo Rīgas pils saimnieku un līdz ar to arī Valda Dombrovska valdības likteni izšķirs Lemberga apmierinātība vai neapmierinātība ar sadarbību esošajā koalīcijā.

„Lembergs ir nospēlējis izcili, divus augstākos valsts amatus ir atdevis Vienotībai – viņiem ir premjers, Āboltiņa ir spīkere. Viņi divus āķus lūpā sev ir dabūjuši, bet zemniekiem pienākas prezidents, ja viņi grib noturēt šo koalīciju,” uzskata Šlesers.

Brigmanis sarunā ar Pietiek pauda personisko viedokli, ka Zatlers amatā varētu palikt. Bet Vienotības kandidātu ZZS gan nebūtu gatava atbalstīt.

Pa politikas kuluāriem savu ceļu jau vasarā sāka spekulācijas par Lemberga paša ieinteresētību nokļūt prezidenta amatā. Ne toreiz, ne tagad neviens viņam pietuvināts zaļo zemnieku pārstāvis nav apstiprinājis, ka kādā sarunā Lembergs būtu šādu savu interesi apstiprinājis. „Pat ja viņš to gribētu, ja kāds tagad prasītu, viņš tikai atmestu ar roku. Neviens jau nezina, ko viņš patiesībā domā,” Pietiek atzina kāds zaļo zemnieku pārstāvis.

Ir viedoklis, ka Zatlera lēmums kandidēt uz otro termiņu koalīcijas partijām un īpaši Vienotībai tikai atvieglotu dzīvi, aiztaupot nesaskaņas un aizkulišu vienošanos riskus. Paredzams, ka partijas, ja tās vēlēsies ar prezidenta vēlēšanām viest izmaiņas esošajā spēku salikumā, maksimāli ilgi turēs kārtis pie sevis, neizpaužot patiesos plānus un alternatīvās kandidatūras – tā tas bijis arī līdz šim.

Ja Zatlers aprīļa beigās paziņotu, ka nav ieinteresēts kandidēt uz otro termiņu, partijas būtu spiestas ātrāk atklāt kārtis, un tas izjauktu kādam spēli, Pietiek pieļāva kāds procesā iesaistīts, bet ar partijām nesaistīts avots. Tikmēr kāds Vienotības valdes loceklis pret šādu varbūtību izturējās vienaldzīgi, norādot, ka viņiem šādā gadījumā nevajadzētu gaidīt centienus pierunāt Zatleru kandidēt uz otro termiņu. Apzinoties riskus, kas saistīti ar grūtībām Vienotībai vienoties par savu kandidātu un gūt tam atbalstu Saeimā, šī doma neesot norakstīta.

Starp Vienotības politiķiem, kuriem būtu ambīcijas kandidēt uz Valsts prezidenta amatu, līdz šim minēti Ģirts Valdis Kristovskis, Sandra Kalniete un Sarmīte Ēlerte. Pēdējās nedēļas, kopš Solvita Āboltiņa iejutusies valsts otras augstākās amatpersonas – Saeimas spīkeres – statusā, šim pulciņam pieskaitīta ari viņa, un pirmās spekulācijas par Āboltiņas ambīcijām vasarā pārcelties uz Rīgas pili nāca tieši no kolēģiem Vienotībā. Pati Āboltiņa no sarunas ar Pietiek atteicās, portālam telefona īsziņā pārmetot „žultainu negatīvismu”.

Kāds Āboltiņas kolēģis, neizslēdzot iespēju ar ZZS panākt vienošanos par atbalstu Vienotības kandidātam, atzina, ka uz šādu soli varētu iet vienīgi, būdami pilnīgi droši par atbalstu. Tomēr Valsts prezidentu Saeima ievēl, balsojot aizklāti, kas jebkuru vienošanos padara riskantu, ja ar balsojumu kādam būtu vēlme ne tikai ievēlēt citu kandidātu, bet arī pazemot Vienotību. „Es vēl varu iedomāties situāciju, kurā mēs neizvirzām savu kandidātu, bet to publisko pliķi Vienotība nespētu pārciest, ja ievēlētu prezidentu pretēji tam, kā balsotu mēs 33,” Pietiek atzina kāds Vienotības valdes loceklis.

Kristovskis, kuram tiek piedēvētas ambīcijas pretendēt uz Valsts prezidenta amatu, Pietiek ir uzsvēris, ka Zatlers sevi ir pierādījis izaugsmē un augsti vērtējams ir viņa ieguldījums kompromisa panākšanā par iepriekšējo budžeta konsolidāciju un nesenajās valdības veidošanas sarunās. Vienlaikus Kristovskis nebija gatavs prognozēt, ka Vienotība prezidenta vēlēšanām nevirzīs savu kandidātu.

Nesenās konsultācijas par valdības izveidi starp partijām un Rīgas pili varētu būt ienesušas pozitīvu lūzumu Saskaņas centra (SC) un Zatlera attiecībās. Ja iepriekš SC Saeimas frakcijas līderis Jānis Urbanovičs regulāri Zatleram veltīja asus izteikumus, nu jau vairākas nedēļas tādi nav dzirdēti. Rīgas pils, vismaz neformālās sarunās un raidot signālus caur saviem pārstāvjiem, bija ieņēmusi „pozitīvi atbalstošu” attieksmi pret SC dalību Dombrovska valdībā. Neatbildēts ir jautājums, vai tas ietekmēs SC nostāju prezidenta vēlēšanu sakarā.

Urbanovičs pirms vairākām nedēļām sarunā ar Pietiek neslēpa, ka apzinās – tie, kuri vēlēsies panākt atbalstu savam prezidenta kandidātam, noteikti vērsīsies pie SC. Viņš gan tūdaļ atgādināja, ka SC vēl aizvien nav atsaucis savu prezidenta kandidātu, ko virzīja iepriekšējās vēlēšanās, – bijušo Satversmes tiesas priekšsēdētāju Aivaru Endziņu.

Tas gan varētu būt tikai taktisks solis – publiski norobežoties no iespējamā tirgus ap prezidenta vēlēšanām, vienlaikus pirmajiem tam dodot startu. Ar SC pagātnē saistītais Jānis Jurkāns, kurš vēl aizvien ir labi informēts par partijā notiekošo, nesenajā intervijā Pietiek atklāti pauda pārliecību, ka SC balsis bijušas izšķirošas, lai šā gada pavasarī Saeimas aizklātajā balsojumā izgāztu Jāņa Maizīša kandidatūru uz ģenerālprokurora trešo termiņu, kā to vēlējās Lembergs.

Partijas prezidenta vēlēšanas tradicionāli izmanto, lai slēgtu aizkulišu vienošanās par šī amata kandidātiem, kur maiņas kārts ir pārbīdes valdībā. Tā tas bija 1999. gadā, kad Tautas partija un TB/LNNK, aizkulisēs vienojoties par atbalstu Vairai Vīķei-Freibergai, panāca Latvijas ceļa premjera Viļa Krištopana drīzu demisiju un TP nākšanu pie varas.

Novērtē šo rakstu:

9
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Pusmiljons mediju atbalstam ir izdalīts „savējiem”: Kučinski un Melbārde, vai to pieļausiet?

FotoVēršamies pie Jums ar atklātu vēstuli, lai paustu savu neizpratni par Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) rīkotā konkursa „Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā” neprofesionālo norisi un nespēju nodrošināt Ministru kabineta pieņemtā dokumenta „Par Latvijas mediju politikas pamatnostādnēm 2016.–2020. gadam” izpildi.
Lasīt visu...

12

Islāma frontē bez pārmaiņām, jeb kā Zanders “analizēja” DP pārskatu

FotoNesen Drošības policija (DP) nākusi klajā ar pērnā gada pārskatu, kurā norādīts, ka Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, terorisma draudu līmenis ir zems, tomēr radikalizācija novērojama arī Latvijā.[1] Par vienu no iemesliem minēts fakts, ka bijušais Latvijas islāma kultūras centra vadītājs Oļegs Petrovs no Islāma valsts izplata latviski tulkotu tās propagandu Latvijas ummah (ticīgo kopienai).[2]
Lasīt visu...

21

Tauta ir runājusi, vai kāds klausījās?

FotoPēdējā laikā aizvien biežāk dzirdam aicinājumu parakstīt kādu iniciatīvu par izmaiņām likumdošanā, paust savu viedokli kādā aptaujā, aizpildot anketu vai klikšķinot internetā. Tas ļauj secināt, ka vairāk nekā 25 neatkarības gadi ir darījuši savu un esam sākuši saprast, ka dzīvojam demokrātijā un drīkstam paust savu viedokli.
Lasīt visu...

6

Aicinām LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties

FotoBiedrība ProBonoPublico.Latvia, pamatojoties uz aizvien dziļāku krīzi tieslietu sistēmā un būtiskiem pamattiesību pārkāpumiem, kurus iniciē pati Tieslietu ministrija tās ministra Dzintara Rasnača (NA) vadībā, aicina LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties, dodot ministra krēsla vietu spējīgākai personai, kura izprot tiesiskuma nozīmi un lomu valsts attīstībā un sabiedrības labklājībā.
Lasīt visu...

21

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

FotoVairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot izdomāts ar visiem tās trūkumiem. Patiesībā tas skanēja šādi: DEMOCRACY IS THE WORST FORM OF GOVERNMENT, EXCEPT ALL THOSE OTHER FORMS THAT HAVE BEEN FROM TIME TO TIME. Kas nozīmē ka vēsturē ir bijuši par mūsdienu “demokrātiju” taisnīgāki tautu pašpārvaldes modeļi un patlaban mēs esam tuvāk Ķīnas mūrim nekā skandinātajai suverenitātei.
Lasīt visu...

21

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

FotoŠajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas sprēgāšana ir obligāti jāņem vērā. To nedrīkst ignorēt. Obligāti nedrīkst būt nevērīga izturēšanās pret latīņu valodu. Nedrīkst nevēlēties zināt un savu iespēju robežās nelietot latīņu valodu. Tas nav pieļaujams. Tāpēc esejas autoram un esejas lasītājiem ir jāpārceļas uz latīņu valodas pasauli. Lūdzu, ievērosim: nevis uz latīnismu pasauli, bet uz latīņu valodas pasauli! Praktiski tas nozīmē pārcelšanos uz divvalodu pasauli – latīņu valodas pasauli + latviešu valodas pasauli.
Lasīt visu...

6

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

Foto2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates sagatavoto raidījumu par tēmu „Sistēmas bērni”, kas liecina: internātus un slimnīcas izmanto kā draudu nepaklausīgajiem.
Lasīt visu...

21

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

FotoGodātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem tiesu spriedumiem, ar advokāta Normunda Šlitkes vai AS Pilsētas zemes dienests (AS nosaukumā vārds – „dienests” valsts iestādes viltīgs atdarinājums, kas ved neizpratnē), vai SIA Vienotais norēķinu centrs skaidrojumiem, pamācībām un likumu normu savirknējumiem „vienos vārtos”?
Lasīt visu...

12

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

FotoFrancijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju oficiālie pārstāvji netiks finālā. Pēc sociologu branžas globālās izblamēšanās pērnā gada svarīgāko notikumu prognozēšanā nešķiet prātīgi uzņemties kaut jel kādu atbildību par aptauju datu interpretēšanu, tomēr viens ir skaidrs: valsts populārākā politiķe ir Marina Le Pena, kura klasifikācijas labad tiek skaitīta pie galēji labējiem. Lai kaut kā šo eirorastiem neērto situāciju appušķotu, viņai permanenti uzkarināta populisma birka.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

Ar zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu...

Foto

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

XIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu...

Foto

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

Dārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies,...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...