Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

2010.gada maijā SKDS veica Latvijas iedzīvotāju aptauju par uzticību dažādām institūcijām (NRA publicēja 19.maijā). Saeimai un valdībai saskaņā ar aptaujas rezultātiem uzticējās mazāk par 10% iedzīvotāju, Valsts prezidenta institūcijai - 44% - tas ir, vairāk nekā tiesām, policijai un pat pašvaldībām. Arī politiskām partijām uzticējās mazāk par sesto daļu iedzīvotāju. NVO darbojas un tām uzticas ne vairāk kā 30% iedzīvotāju. No politiskā procesa uzticamības viedokļa Valsts prezidenta institūcijai šķiet nenovērtējama.  Valsts prezidents apžēlo, ir virspavēlnieks, personificē valsts atzinību (apbalvojumus), reprezentē valsti. Tas ir svarīgi pilsoņiem. Zināmā mērā uzticības pakāpe Valsts prezidentam ir indikators uzticības līmenim valstij, ne varas vai pārstāvniecības hierarhijai.

Tieši šajā aspektā 2007.gadā notikusī prezidenta izvēles norise ir nodarījusi grūti labojamu ļaunumu, jo fundamentāli sašķobīja pašas izvēles leģitimitāti. Vienalga, kurš konkrēti tā būtu ticis izraudzīts, šaubu ēna neizbēgami gultos pār to, kur un kas ir pa kluso sarunāts (Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, vēstniecībā vai ostas promenādē), meklējot rīcībā un paziņojumos norādes uz slepenu ieinteresētību un to “sarunāto”. Laikam neizbēgami sanāca, ka ēna nogūla un pavadīja pašreizējo prezidentu, kaut gan centrālajam elementam vajadzēja būt politisko lēmumu pieņemšanas procesam.

Tas, kā pēdējā gada laikā notikušas ģenerālprokurora un Augstākās tiesas tiesnešu vēlēšanas, ka grūti ir atrast Tiesībsarga kandidatūru, līdz šim neviens vēl pat nav pieteicies kandidēt uz Valsts prezidenta amatu, ir nopietni politiskā procesa krīzes simptomi. Skaidrs, ka pat salīdzinoši ierobežotās pilnvaras nav traucējušas visiem trim atjaunotās republikas prezidentiem spert izšķirīgus soļus. Valsts prezidenta vara ir nozīmīga, bet neviens par to nekampaņo. Neuzticas! Procesam, elektorātam, varbūt amata iespējām. 

Valsts prezidenta vēlēšanas nav tik lielā mērā par personību, stāju vai sēžu. Protams, leģitīmus un izpildei nodotus likumus un lēmumus var pieņemt arī tautas nemīlēts parlaments.  Īsi pēc 2009.gada 13.janvāra notikumiem man daži parlamenta deputāti (divi atkal ir ievēlēti) jautāja, ko tā tauta grib? Viņi vienkārši to nezināja! Manuprāt, pat vislielākajam elitāristam (sak, tautai, muļķei, vajag vadītāju) nav grūti saprast, ka vienīgais ceļš, lēnām atjaunojot paši savu uzticamību, ir maksimāla (cik vien iespējams) caurspīdība. Saeimai pašai savās interesēs nāktos Valsts prezidenta vēlēšanas uzņemt  kā debesu dotu iespēju vismaz pacensties sākt atjaunot uzticību pilsoņu vidū. Galu galā, uz četriem gadiem raugoties, nav pat īsti jēgas shēmot. Neviens no trim ievēlētajiem  prezidentiem nav gājis prognozējami un pavadā. Rīgas pils imunizē no parlamenta politiskās atkarības. Tas ir droši.

Atjaunot pilsoņu uzticību Latvijas situācijā nevar ar moralizēšanu, bet pilsoņu ar lielāku līdzdalību lemšanā. Tas, protams, pēc četriem gadiem nozīmētu arī eventuālu visu pilsoņu – tautas - vēlētu Valsts prezidentu. Ne līdera, mesijas, saimnieka, stingrās rokas, priekšnieka ievēlēšanu. Aprobežotība, romantiskais autoritārisms vai akls izmisums liek domāt, ka XXI gadsimta ES valstī varas koncentrācija augstākās amatpersonas rokās var kaut ko nozīmīgu izmainīt sabiedrības dzīvē. Lielāka un liekāka pilsoņu līdzdalība gan var kāpināt piederības sajūtu valstij. Tādēļ tas uzsvars ir  uz “Tautas vēlētu”, ne tik daudz uz “Prezidentu”. 

Protams, pašlaik “publiskotās” konsultācijas par to, kādam jābūt vai nē Valsts prezidentam, ir tikai organizāciju un atsevišķu personu sabiedriskās attiecības. Ja kādas iesaistītas personas uzskata, ka piedalās patiesā procesā, tad lai pamēģina atcerēties šo brīdi. Vēlāk noderēs kā piemērs manipulācijai - būs izjutuši paši uz savas ādas. Normāli, sagaidāmi, taču nekāda sakara ar Valsts prezidenta vēlēšanu būtību. Spriedelēšana par Valsts prezidenta personības īpašībām ir Susaņina cienīga rīcība - vešana pilnīgi nost no jautājuma būtības purvā - visādu viedokļu, viedoklīšu un infantilu “patīk, nepatīk” pārspriedumu virzienā. Ja pocess tomēr virzīsies uz citu pusi un novedīs pie kandidātu kampaņām un sacensības vienam ar otru, tad būs jau “siltāk”. Ja no dažādām pusēm  sāksies saruna par varas attiecībām, pārstāvniecību, valsts virzību un Valsts prezidenta optimālo lomu šajos procesos, jau labāk. Ja aizsāksies masveidīga virtuāla pilsoņu balsošana par prezidentu internetā ar karstām diskusijām, kas kandidātiem turpmāk jādara, - pavisam labi. Ja organizācijas - NVO, pētniecības institūcijas, pašvaldības u.tml. -  publiski un atbildīgi paudīs savu viedokli un redzējumu par Valsts prezidenta lomu nākamajos četros gados un kandidātu programmām, - jau pavisam labi.

Savukārt tas, vai eventuālais kandidāts labi izskatās uz fotogrāfijas, māk svešvalodas, zina no galvas Lāčplēsi vai padomju laikā paslepus dziedājis Tumša nakts,svēta nakts, jau ir sekundāri. Galvenais, kas kandidātam jāvar, ir cītīgi runāt ar pilsoņiem, neapvainoties par     cilvēku tiešumu, skaidrot un skaidrot savu pozīciju, atbildēt uz jautājumiem, klāstīt savu redzējumu par valsts attīstību, par reformām visos sāpīgajos jautājumos un ar saviem uzskatiem, iepriekšējiem darbiem un iekšēju pārliecību nepārprotami rādīt, ka vara Latvijas valstī pieder tautai, nevis Saeimai, valdībai, bet Latvijas pilsoņiem. Tad mēs varbūt varam cerēt, ka labākais kandidāts uzvarēs.

Novērtē šo rakstu:

26
6

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

FotoVairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot izdomāts ar visiem tās trūkumiem. Patiesībā tas skanēja šādi: DEMOCRACY IS THE WORST FORM OF GOVERNMENT, EXCEPT ALL THOSE OTHER FORMS THAT HAVE BEEN FROM TIME TO TIME. Kas nozīmē ka vēsturē ir bijuši par mūsdienu “demokrātiju” taisnīgāki tautu pašpārvaldes modeļi un patlaban mēs esam tuvāk Ķīnas mūrim nekā skandinātajai suverenitātei.
Lasīt visu...

21

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

FotoŠajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas sprēgāšana ir obligāti jāņem vērā. To nedrīkst ignorēt. Obligāti nedrīkst būt nevērīga izturēšanās pret latīņu valodu. Nedrīkst nevēlēties zināt un savu iespēju robežās nelietot latīņu valodu. Tas nav pieļaujams. Tāpēc esejas autoram un esejas lasītājiem ir jāpārceļas uz latīņu valodas pasauli. Lūdzu, ievērosim: nevis uz latīnismu pasauli, bet uz latīņu valodas pasauli! Praktiski tas nozīmē pārcelšanos uz divvalodu pasauli – latīņu valodas pasauli + latviešu valodas pasauli.
Lasīt visu...

6

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

Foto2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates sagatavoto raidījumu par tēmu „Sistēmas bērni”, kas liecina: internātus un slimnīcas izmanto kā draudu nepaklausīgajiem.
Lasīt visu...

21

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

FotoGodātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem tiesu spriedumiem, ar advokāta Normunda Šlitkes vai AS Pilsētas zemes dienests (AS nosaukumā vārds – „dienests” valsts iestādes viltīgs atdarinājums, kas ved neizpratnē), vai SIA Vienotais norēķinu centrs skaidrojumiem, pamācībām un likumu normu savirknējumiem „vienos vārtos”?
Lasīt visu...

12

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

FotoFrancijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju oficiālie pārstāvji netiks finālā. Pēc sociologu branžas globālās izblamēšanās pērnā gada svarīgāko notikumu prognozēšanā nešķiet prātīgi uzņemties kaut jel kādu atbildību par aptauju datu interpretēšanu, tomēr viens ir skaidrs: valsts populārākā politiķe ir Marina Le Pena, kura klasifikācijas labad tiek skaitīta pie galēji labējiem. Lai kaut kā šo eirorastiem neērto situāciju appušķotu, viņai permanenti uzkarināta populisma birka.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

FotoAr zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu normām un izsakām lūgumu šīs anomālijas pēc iespējas ātri un neatliekami novērst, jo tās nodara lielu kaitējumu sabiedrībai kopumā, tiesu varas sistēmai un grauj tiesiskas valsts principus, tajā skaita principu par taisnīgu tiesu.
Lasīt visu...

21

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

FotoXIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu elite sāka pamatot ar rasu teoriju, kuru nekritiski un bez iebildumiem atbalstīja visa tā laika progresīvā zinātne. Cilvēce tika sadalīta augstākajās un zemākajās rasēs, tika sastādīta rasu hierarhija. Pie zemākajām rasēm pieskaitīja ne vien kolonijās mītošos nēģerus, dzeltenās rases pārstāvjus, indiāņus un Austrālijas aborigēnus, bet arī austrumeiropiešus, slāvu tautas, ebrejus, čigānus, musulmaņu tautas un pat itāļus, grieķus un īrus.
Lasīt visu...

12

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

FotoDārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies, tad meklējiet to, kas ir augšā, kur Kristus sēž pie Dieva labās rokas! Domājiet par to, kas augšā, nevis par to, kas virs zemes! [..] Jūsu dzīve ir ar Kristu apslēpta Dievā.” (Kol 3, 1-3)
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...