Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

2010.gada maijā SKDS veica Latvijas iedzīvotāju aptauju par uzticību dažādām institūcijām (NRA publicēja 19.maijā). Saeimai un valdībai saskaņā ar aptaujas rezultātiem uzticējās mazāk par 10% iedzīvotāju, Valsts prezidenta institūcijai - 44% - tas ir, vairāk nekā tiesām, policijai un pat pašvaldībām. Arī politiskām partijām uzticējās mazāk par sesto daļu iedzīvotāju. NVO darbojas un tām uzticas ne vairāk kā 30% iedzīvotāju. No politiskā procesa uzticamības viedokļa Valsts prezidenta institūcijai šķiet nenovērtējama.  Valsts prezidents apžēlo, ir virspavēlnieks, personificē valsts atzinību (apbalvojumus), reprezentē valsti. Tas ir svarīgi pilsoņiem. Zināmā mērā uzticības pakāpe Valsts prezidentam ir indikators uzticības līmenim valstij, ne varas vai pārstāvniecības hierarhijai.

Tieši šajā aspektā 2007.gadā notikusī prezidenta izvēles norise ir nodarījusi grūti labojamu ļaunumu, jo fundamentāli sašķobīja pašas izvēles leģitimitāti. Vienalga, kurš konkrēti tā būtu ticis izraudzīts, šaubu ēna neizbēgami gultos pār to, kur un kas ir pa kluso sarunāts (Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, vēstniecībā vai ostas promenādē), meklējot rīcībā un paziņojumos norādes uz slepenu ieinteresētību un to “sarunāto”. Laikam neizbēgami sanāca, ka ēna nogūla un pavadīja pašreizējo prezidentu, kaut gan centrālajam elementam vajadzēja būt politisko lēmumu pieņemšanas procesam.

Tas, kā pēdējā gada laikā notikušas ģenerālprokurora un Augstākās tiesas tiesnešu vēlēšanas, ka grūti ir atrast Tiesībsarga kandidatūru, līdz šim neviens vēl pat nav pieteicies kandidēt uz Valsts prezidenta amatu, ir nopietni politiskā procesa krīzes simptomi. Skaidrs, ka pat salīdzinoši ierobežotās pilnvaras nav traucējušas visiem trim atjaunotās republikas prezidentiem spert izšķirīgus soļus. Valsts prezidenta vara ir nozīmīga, bet neviens par to nekampaņo. Neuzticas! Procesam, elektorātam, varbūt amata iespējām. 

Valsts prezidenta vēlēšanas nav tik lielā mērā par personību, stāju vai sēžu. Protams, leģitīmus un izpildei nodotus likumus un lēmumus var pieņemt arī tautas nemīlēts parlaments.  Īsi pēc 2009.gada 13.janvāra notikumiem man daži parlamenta deputāti (divi atkal ir ievēlēti) jautāja, ko tā tauta grib? Viņi vienkārši to nezināja! Manuprāt, pat vislielākajam elitāristam (sak, tautai, muļķei, vajag vadītāju) nav grūti saprast, ka vienīgais ceļš, lēnām atjaunojot paši savu uzticamību, ir maksimāla (cik vien iespējams) caurspīdība. Saeimai pašai savās interesēs nāktos Valsts prezidenta vēlēšanas uzņemt  kā debesu dotu iespēju vismaz pacensties sākt atjaunot uzticību pilsoņu vidū. Galu galā, uz četriem gadiem raugoties, nav pat īsti jēgas shēmot. Neviens no trim ievēlētajiem  prezidentiem nav gājis prognozējami un pavadā. Rīgas pils imunizē no parlamenta politiskās atkarības. Tas ir droši.

Atjaunot pilsoņu uzticību Latvijas situācijā nevar ar moralizēšanu, bet pilsoņu ar lielāku līdzdalību lemšanā. Tas, protams, pēc četriem gadiem nozīmētu arī eventuālu visu pilsoņu – tautas - vēlētu Valsts prezidentu. Ne līdera, mesijas, saimnieka, stingrās rokas, priekšnieka ievēlēšanu. Aprobežotība, romantiskais autoritārisms vai akls izmisums liek domāt, ka XXI gadsimta ES valstī varas koncentrācija augstākās amatpersonas rokās var kaut ko nozīmīgu izmainīt sabiedrības dzīvē. Lielāka un liekāka pilsoņu līdzdalība gan var kāpināt piederības sajūtu valstij. Tādēļ tas uzsvars ir  uz “Tautas vēlētu”, ne tik daudz uz “Prezidentu”. 

Protams, pašlaik “publiskotās” konsultācijas par to, kādam jābūt vai nē Valsts prezidentam, ir tikai organizāciju un atsevišķu personu sabiedriskās attiecības. Ja kādas iesaistītas personas uzskata, ka piedalās patiesā procesā, tad lai pamēģina atcerēties šo brīdi. Vēlāk noderēs kā piemērs manipulācijai - būs izjutuši paši uz savas ādas. Normāli, sagaidāmi, taču nekāda sakara ar Valsts prezidenta vēlēšanu būtību. Spriedelēšana par Valsts prezidenta personības īpašībām ir Susaņina cienīga rīcība - vešana pilnīgi nost no jautājuma būtības purvā - visādu viedokļu, viedoklīšu un infantilu “patīk, nepatīk” pārspriedumu virzienā. Ja pocess tomēr virzīsies uz citu pusi un novedīs pie kandidātu kampaņām un sacensības vienam ar otru, tad būs jau “siltāk”. Ja no dažādām pusēm  sāksies saruna par varas attiecībām, pārstāvniecību, valsts virzību un Valsts prezidenta optimālo lomu šajos procesos, jau labāk. Ja aizsāksies masveidīga virtuāla pilsoņu balsošana par prezidentu internetā ar karstām diskusijām, kas kandidātiem turpmāk jādara, - pavisam labi. Ja organizācijas - NVO, pētniecības institūcijas, pašvaldības u.tml. -  publiski un atbildīgi paudīs savu viedokli un redzējumu par Valsts prezidenta lomu nākamajos četros gados un kandidātu programmām, - jau pavisam labi.

Savukārt tas, vai eventuālais kandidāts labi izskatās uz fotogrāfijas, māk svešvalodas, zina no galvas Lāčplēsi vai padomju laikā paslepus dziedājis Tumša nakts,svēta nakts, jau ir sekundāri. Galvenais, kas kandidātam jāvar, ir cītīgi runāt ar pilsoņiem, neapvainoties par     cilvēku tiešumu, skaidrot un skaidrot savu pozīciju, atbildēt uz jautājumiem, klāstīt savu redzējumu par valsts attīstību, par reformām visos sāpīgajos jautājumos un ar saviem uzskatiem, iepriekšējiem darbiem un iekšēju pārliecību nepārprotami rādīt, ka vara Latvijas valstī pieder tautai, nevis Saeimai, valdībai, bet Latvijas pilsoņiem. Tad mēs varbūt varam cerēt, ka labākais kandidāts uzvarēs.

Novērtē šo rakstu:

26
6

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Man ar mafiju nav nekādas saistības

FotoIzlasot Laura Galiņa rakstu, nesapratu, kas es esmu. Vajadzētu uzdot jautājumu - kas es esmu, bet šo jautājumu jau ir uzdevis neveiksmīgais politikānis Valdis Zatlers.
Lasīt visu...

21

SPKC darbiniek – esi informēts

FotoPastāv risks, ka Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), nosakot darbiniekiem piemaksas par papildu pienākumiem, kas iekļauti citu darbinieku amatu aprakstos vai struktūrvienības uzdevumos, tai skaitā par pienākumiem, kas, iespējams, neatbilst darbinieka profesionālajai kompetencei, nav ievērojis ārējā normatīvā akta prasības, kas nosaka ar finanšu līdzekļiem un mantu rīkoties lietderīgi, lai mērķi sasniegtu ar mazāko finanšu līdzekļu izlietojumu, tā nenodrošinot finanšu līdzekļu 6590 euro apmērā efektīvu un ekonomisku izlietošanu.
Lasīt visu...

12

Diemžēl Čakšai vispār nav nekāda konkrēta plāna ne uz šo brīdi, ne nākotni

FotoJau atkal ZZS premjerministrs Māris Kučinskis nāk klajā ar jaunām idejām, šoreiz veselības aprūpe. Par nozares finansējumu ir spriests gadiem ilgi, un nu veselības ministrei Andai Čakšai ir izdevies izsaukt mediķu nemierus, bet ne sabiedrības atbalstu.
Lasīt visu...

12

Tiem, kas nevar izvēlēties, par kuru mafiju balsot

FotoJau iepriekš atvainojos tiem lasītājiem, kuri rakstu tematu, kam velta savu dārgo laiku, izvēlas no raksta virsraksta, jo nekāda izsmeļoša raksta, ja neskata ievadu, šeit nav. Viss raksts sastāv tikai no virsrakstā uzdotā jautājuma un ievada, kura virsraksts norāda uz mērķi, kas liek jums pašiem izveidot rakstu, komentāros izsakot savu viedokli.
Lasīt visu...

12

Māra Kučinska valdības galvenais produkts

Foto2016.gadā šī pati Māra Kučinska valdība ilgi pētīja un vētīja trīs veselības aprūpes finansēšanas modeļus. Šim jautājumam tika veltītas vairākas valdības sēdes vairāku mēnešu laikā.
Lasīt visu...

12

Vara un izvēle

FotoPamazām atklājas, ka tautai 4.maija Latvijā ar varu nav gandrīz nekāda sakara. Ar to varu, kas izvēlas vadību un pieņem galvenos saimnieciskos lēmumus. Tomēr atbildību par sastrādāto prasa tieši no mums.
Lasīt visu...

21

Agresīvā nelietība pirmsvēlēšanu melu vakcinācijā

FotoKatrām vēlēšanām ir sava morālā specifika. Vēlēšanas ir politiskās cīņas sastāvdaļa. Savukārt politiskā cīņa vienmēr ir politiķu morāles apliecinājums. Tāpēc katru vēlēšanu specifika izpaužas morālajā jomā. Tā tas ir arī sakarā ar gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām 2017.gada 3.jūnijā. Aizvadītajos mēnešos pirmsvēlēšanu politiskā cīņa apliecināja noteiktu morālo specifiku – būtisku un neatņemamu īpatnību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Beidziet slepkavot bērnus

Patvaļīgi uzzīmēta velojosla Brīvības ielā. Šis attēls labi parāda, ka vietas pietiek visiem – gan gājējiem, gan riteņbraucēju infrastruktūrai, gan sabiedriskajam transportam, gan...

Foto

Atklātā vēstule kandidātiem uz Rīgas domes priekšsēdētāja amatu

Pirms atdot balsi par vienu no Jums Rīgas domes vēlēšanās, mēs, Rīgas iedzīvotāji, aicinām atsaukties un izvērtēt notiekošo...

Foto

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

Jāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus....

Foto

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

Garkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā...

Foto

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

Drīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami...

Foto

Fotogrāfe un divas mammas

Sociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja...

Foto

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

Latvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda,...

Foto

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas...

Foto

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

Latvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota...

Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...