Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kurš gan nav pieradis, ka politiķi sola, pēc tam atkal sola un tad jau politiķi mainās – pirmo solītāju vietā nāk citi. Tas attiecas arī uz ēnu ekonomikas apkarošanu, ko daudzas politiķu paaudzes ir solījušas, sastādot garākus un vēl garākus ēnu ekonomikas apkarošanas plānus un stratēģijas ar apskaužamu regularitāti. Bet, ja mēs paklausāmies akadēmiskos ekspertus, piemēram no Stokholmas Ekonomikas augstskolas Rīgā, kuri savās aprēķinu metodikās izmanto pieredzi arī no citām Eiropas valstīm, tad tikpat regulāri secinām, ka ēnu ekonomika zeļ un plaukst.

Viens no kliedzošākajiem piemēriem ir ēnu ekonomikas apmērs jomā, kuru kādreiz saucām tikai par taksometru sektoru, bet kurš jau vairākus gadus ietver gan tradicionālos taksometrus jeb dzeltenos numurus, gan arī pakalpojumu sniedzējus, kuri izmanto parastas vieglās automašīnas jeb tā sauktos baltos numurus. Kopumā šis pasažieru pārvadājumu sektors beidzamajos gados atradies zem visai liela likumdošanas izmaiņu spiediena. Bet nepamet sajūta, ka joprojām centrālais jautājums ir – kur ir rezultāti? Un rezultāti tieši attiecībā uz ēnu ekonomikas samazinājumu un lielāku nomaksāto nodokļu apjomu.

Droši vien daudzi no mūsu laikabiedriem sirdī klusi teiks – kāda starpība, ir nomaksāti nodokļi par autovadītājiem vai nav, jo galvenais, ka es varu saņemt šo pakalpojumu pietiekami lēti. Tajā pašā laikā valdība ir regulāri uzsvērusi nepieciešamību par katru darba ņēmēju nomaksāt pirmām kārtām tā sauktos sociālos nodokļus – gan par veselības aprūpes pakalpojumiem, gan par pensijas un bezdarba apdrošināšanu.

Kas ir vēl svarīgāk, arī pašā taksometru pakalpojumu sniedzēju sektorā jau ļoti skaļi dzirdama apņēmība cīnīties pret ēnu ekonomiku savā sektorā. Būsim atklāti – faktiski piespiest valdību beidzot pa īstam iesaistīties cīņā pret ēnu ekonomiku.

Lielākie taksometru zīmoli “Baltic Taxi” un “RedCab” gandrīz vienīgie ir kā pēdējie mohikāņi, kas no klasisko taksometru vidus maksā nodokļus, bet tagad ar COVID-19 radītajām grūtībām ielās redzami reti.

Domāju, nekļūdīšos ne cik, ja minēšu, ka gandrīz neviens no mums nezina, ar ko Latvija ir unikāla visā Eiropas Savienībā – ar to, ka Latvijā sociāli apdrošinātas ir nevis personas, proti, taksometru šoferi, bet gan taksometru firmu rīcībā esošās automašīnas.

Jā, Latvija ir paradoksu zeme, un pie mums taksometru pakalpojumu sniegšanā lietotās automašīnas tiek sociāli apdrošinātas, tātad drīkstēs iet pensijā un saņemt labu veselības apdrošināšanu! Ja kāds no jums padomāja, ka šis ir slikts joks, tā nav. Tas ir Latvijas likumdošanā spēkā esošs regulējums. Nav jābūt lielam gaišreģim, lai saprastu, ka šis regulējums ir diezgan dīvains un faktiski jāatzīst par bankrotējušu.

Par to varējām pārliecināties pirms aptuveni mēneša, kad Labklājības ministrija valdībā iesniedza ziņojumu ar informāciju par to, cik daudz nodokļu ir nomaksāti, tostarp īpaši sociālais nodoklis, pēdējo gadu laikā taksometru sektorā. Summas ir ļoti niecīgas, un to apjoms faktiski nepieaug. Tas liek uzdot jautājumu, vai nodokļu režīms ir adekvāts.

Kad valdība un politiķi šogad intensīvi diskutēja par tā dēvētā mikronodokļu režīma maiņu, par citiem nodokļu maksāšanas režīmiem, būtu piemērots brīdis apspriest arī jēgpilnas izmaiņas nodokļu likumos, kas attiecas uz pasažieru pārvadājumu jeb taksometru sektoru.

Finanšu ministrija, kuras viena no atbildībām ir organizēt un vadīt cīņu pret ēnu ekonomiku, cerams, varētu šādu uzdevumu ne tikai iekļaut savā darba plānā, bet patiešām veltīt uzmanību un rūpes, lai arī taksometru sektors beidzot izkļūtu no grāvja un izbrauktu uz lielā ceļa.

Iesaku visiem interesentiem izdarīt pavisam vienkāršu eksperimentu, – savā tālrunī salīdzināt cenas, kādas uzrādās tajās abās platformās, kuras šobrīd Latvijā darbojas pasažieru pārvadāšanā – platformā “Bolt” un “Yandex”. Šo vienkāršo eksperimentu, visticamāk, daudzi no mums veic savās ikdienas gaitās un, manuprāt, noteikti ievērojuši, ka vienā no šīm platformām cena var būt pat līdz trešdaļai zemāka nekā otrā platformā.

Varbūt ir tūkstoš iemesli, kāpēc iespējama tik liela cenu atšķirība, bet pirmais, kas nāk prātā – tātad šoferi, kas izmanto vienas platformas pakalpojumus, nemaksā gandrīz nekādus nodokļus vai maksā tos ļoti mazā apjomā.

Šajā ziņā lielāku uzmanību mēs varētu sagaidīt gan no Valsts ieņēmumu dienesta (VID), kuram nodokļu nomaksas kontroles funkcijas uzticētas ar likumu, gan arī no Rīgas domes Satiksmes departamenta kontroles dienesta, kura uzdevumos arī ietilpst pārraudzīt pakalpojumu kvalitāti Rīgā.

Ja kāda no šīm cienījamajām institūcijām veltītu pavisam nedaudz nodokļu maksātāju naudas un samaksātu par braucienu, pieņemsim, no Rīgas centra līdz Juglas slimnīcai, izmantojot gan “Bolt”, gan “Yandex” piedāvāto pakalpojumu, rastos iemesls salīdzināt pakalpojumu cenas un uzdot attiecīgajiem pakalpojumu sniedzējiem jautājumu – nodokļi ir nomaksāti vai tomēr nav, šoferi ir sociāli apdrošināti vai tas “piemirsies”?

Pirms pusotra gada, šai valdībai stājoties amatā, gan ārlietu ministrs Edgars Rinkevičs, gan satiksmes ministrs Tālis Linkaits enerģiski un dedzīgi solīja un aicināja sakārtot taksometru sektoru gan pie lidostas Rīga, gan attiecībā uz apšaubāmas kvalitātes pakalpojumu sniedzēju darbošanos.

Pusotrs gads var būt ilgs vai neilgs laiks, bet manis aprakstītajā aspektā uzlabojumu faktiski nav, un to melns uz balta savā ziņojumā valdībai atzina arī Labklājības ministrija. Varbūt ir mainījušas politiskās prioritātes, vairs nav laika “ķēpāties” ar taksometriem, varbūt politiķu uzdevumi nav pietiekami labi izskaidroti ierēdņiem, varbūt ir vēl daudz citu iemelsu, kāpēc kaut kas nenotiek, bet mums kā pakalpojumu lietotājiem un arī kā valsts budžeta finansēto pakalpojumu lietotājiem ir svarīgi apkarot ēnu ekonomiku un palielināt nomaksātos nodokļus.

Es vairāk nekā labi apzinos: daudzi var vīpsnāt, ka aģitēju par lielāku nodokļu nomaksu. Bet esmu pārliecināta, ka ikvienam no mums ir zināms tolerances līmenis pret ēnu ekonomikas apjomu, taču taksometru sektorā šis apjoms ir pārāk liels. Tas atrodas krīzē, un situācija ir jāmaina.

Novērtē šo rakstu:

19
14

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Krievijas aktivitātes var uzskatīt par šokējoši efektīvām, un Latvijas „sabiedrisko” mediju mērķtiecīgā kampaņa par krievu valodu šobrīd jāskata šajā kontekstā

FotoDrošības eksperti vienbalsīgi norāda uz to, ka pēc kara sākuma Krievijas izlūkošanas un hibrīdoperāciju mērogs Eiropā ir krasi pieaudzis, ieskaitot operācijas, kuru agresivitāte ziņā pārspēj aukstā kara līmeni, - tādas kā sabotāžas, fiziskas provokācijas un tamlīdzīgi.
Lasīt visu...

21

Sankciju patiesais labums: Apvienotā saraksta plāns aizvērt ostas varētu arī nebūt nejaušs

FotoDeklarētais mērķis - atbalsts Ukrainai Latvijas ostu paralizēšanai - šķiet šizofrēnisks, jo kā gan tas saskan ar to, ka Ukraina pati joprojām saņem naudu no Krievijas un ļauj Krievijai transportēt gāzi caur Ukrainas teritoriju, bet neviens latvju bāleliņš par to pat nav iepīkstējies ES parlamentā?
Lasīt visu...

21

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

FotoAtsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!" vietnē, informēju, ka saskaņā ar spēkā esošo likumu algu publiskošanas lietā Saeimas deputāti rāda priekšzīmi un Saeima Ģirta Valda Kristovska kā tautas priekšstāvja atlīdzību - tāpat kā visu citu tautas priekšstāvju Saeimā atlīdzības - publicē katru mēnesi internetā.
Lasīt visu...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī...

Foto

No strupceļa uz atdzimšanu

Draugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka...

Foto

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

Pēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par...

Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...