Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Vācijas autobūves koncerna Daimler kukuļošanas lietā aizturētajam un apcietinātajam bijušā Rīgas mēra Gundara Bojāra tā laika padomniekam transporta jautājumos un pašvaldības uzņēmuma Rīgas satiksme (RS) padomes priekšsēdētāja vietniekam Leonardam Tenim KNAB izmeklētāji piedāvājuši sadarboties un liecināt par citām Mercedes autobusu iepirkuma kukuļošanas lietā iesaistītajām amatpersonām. Taču, kā liecina informācija, kas ir Pietiek rīcībā, Tenis sadarbībai ar izmeklētājiem nav piekritis, jo uzskata, ka šajā lietā aizturēts nepamatoti.

Tiesa, pēc vairāku ar izmeklēšanas iestādēm saistītu avotu Pietiek atzītā, KNAB izmeklētāji šim Teņa viedoklim nepiekrīt, uzskatot, ka pierādījumi pret Teni ir skaidri un nepārprotami. Turklāt noprotams, ka Daimler lietā izmeklētāju uzmanībā bez RS valdes priekšsēža Leona Bemhena, kuru no amata šonedēļ atstādināja, ir vēl vairākas augstas, arī tagad esošas Rīgas domes amatpersonas, kā arī citos valsts uzņēmumos patlaban strādājošas amatpersonas. Pēc avotu sacītā, esot tikai laika jautājums, kad Daimler kukuļošanas lietā aizdomu mākoņi savilksies pār vairāku augstu amatpersonu galvām.

Advokāts: Tenis neliecina

Sadarbību ar izmeklētājiem un sadarbības (liecību sniegšana par smagākiem noziegumiem vai citiem dalībniekiem) atalgošanu ar vainas mīkstināšanu (lemj ģenerālprokurors) paredz pirms pāris gadiem grūtās un ilgās Saeimas diskusijās pieņemtie Kriminālprocesa likuma grozījumi. Bijušais tieslietu ministrs un Saeimas Juridiskās komisijas vadītājs, Tautas partijas līderis Mareks Segliņš grozījumus nodēvēja par stukaču likumu. Tomēr pēc tiesībsargājošās iestādēs strādājošu Pietiek avotu sacītā, šī kriminālprocesa norma kopš tās spēkā stāšanās (2009.gada 1.jūlijs) izmeklētāju darbā ir bieži piemērota un palīdzējusi smagu, arī ar korupciju saistītu noziegumu atklāšanā.

Arī Tenim, kam Daimler kukuļošanas lietā piemērots aizdomās turamā statuss, sadarbība piedāvāta, pat cerēts uz to, ka viņš būs gatavs sadarbībai un sniegs liecības par iespējamās kukuļošanas shēmas patiesajiem organizatoriem. Tomēr līdz šim notikušajās pratināšanās Tenis no sadarbības ar izmeklētājiem atteicies.

Tenis uzskatot, ka Daimler kukuļošanas lietā ir nepamatoti aizturēts un ka viņam ar autobusa iepirkumu un iespējamo augstu amatpersonu kukuļošanu nav bijis nekādas saistības.

To, ka Tenim piedāvāta sadarbība ar izmeklētājiem, bet viņš, uzskatot, ka ir nepamatoti aizturēts, atteicies no šīs sadarbības un liecību sniegšanas par citām Daimler lietā iesaistītjām amatpersonām, Pietiek apstiprināja arī Teņa advokāts Saulvedis Vārpiņš.

Vārpiņš sacīja: „Viņš liecības nesniedz, tas ir tas, ko es jums varu pateikt. Teņa kunga nostāja ir tāda, ka nav saprotams, par ko viņš tiek turēts aizdomās, jo tas, kas tur ir uzrakstīts uz tā papīra, par viņa atzīšanu par aizdomās turamo, ir pilnīgi nesaprotami. Ir jābūt kaut kam konkrētākam, nevis pateikt, ka, redziet, jūs tur esat ņēmis kukuļus vai vēl kaut ko darījis.”

Vārpiņš atkārtoti uzsvēra, ka Teņa aizturēšanā ir daudz procedūru pārkāpumu, par ko plānots vērsties Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

„Lēmums par aizdomās turamā statusa piemērošanu neatbilst tiem kritērijiem, kādiem vajadzētu, līdz ar to Teņa kungam ir ārkārtīgi grūti kaut ko paskaidrot un skaidrot to - kaut ko un ka viņš varbūt kaut ko ir izdarījis. Teņa nostāja ir tāda, ka viņš neko pretlikumīgu nav izdarījis,” teica Vārpiņš, vaicāts, kāpēc Tenis nav piekritis KNAB izmeklētāju piedāvātajai sadarbībai. Advokāts arī vēl piebilda: „Cilvēks var sadarboties, ja viņš ir kaut ko noziedzīgu izdarījis. Ja cilvēka viedoklis ir, ka viņš neko noziedzīgu nav izdarījis, par ko viņš var sadarboties? Tā ir viņa pozīcija.”

Kā zināms, KNAB kriminālprocesa ietvaros saistībā ar iespējamu Rīgas pašvaldības amatpersonu kukuļošanu, ko ar starpnieku palīdzību veikušas Vācijas autobūves koncerna Daimler meitasuzņēmuma Evo Bus GmbH amatpersonas par aizdomās turamām atzinis vairākas personas. Pēc KNAB oficiāli sniegtās informācijas, kriminālprocess ierosināts 2010.gadā par to, ka Evo Bus amatpersonas no 2002.gada jūlija līdz 2006.gada decembrim par 117 autobusu Mersedes Benz iegādes organizēšanu Rīgas pašvaldības vajadzībām, nepamatoti paaugstināja iepirkuma cenu un nelikumīgi ieguva līdzekļus nelikumīgiem maksājumiem valsts amatpersonām par iepirkuma nodrošināšanu, izmantojot personu un firmu starpniecību.

KNAB preses pārstāve jau iepriekš atzina, ka KNAB konstatējis - kukuļošanas starpnieki saņēmuši vairāk nekā 4,3 miljonus eiro (3,022 miljonus latu), kas, iespējams, bija jānodod Rīgas pašvaldības amatpersonām. Tā ir lielākā līdz šīm KNAB atklātā kukuļa summa. Kriminālprocesa ietvaros veiktas vairākas izmeklēšanas darbības, tajā skaitā - kratīšanas Latvijā un ārvalstīs.

Izmeklēšana notiek sadarbībā ar Štutgartes (Vācija) prokuratūras un policijas amatpersonām, kas veic izmeklēšanu par rūpnīcas Mercedes Benz autobusu nozares bijušo darbinieku saistību ar kukuļdošanu citu valstu amatpersonām.

Pēc LETA arhīva datiem, 1999.gadā Tenis iestājās Latvijas Sociāldemokrātiskajā strādnieku partijā (LSDSP), un, šai partijai nonākot pie varas Rīgas domē, 2001.gadā viņš kļuva par Rīgas mēra Bojāra ārštata padomnieku. Gadu vēlāk Tenis tika iecelts par pašvaldībai piederošās a/s Rīgas Centrāltirgus valdes priekšsēdētāju, bija arī padomes loceklis RS un a/s Rīgas starptautiskā autoosta. Visus šos amatus viņš zaudēja, mainoties varai Rīgas domē 2005.gadā.

Līdz ar Teni no RS padomes 2005.gada vasarā tika atcelts arī tās priekšsēdētājs bijušais Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komitejas vadītājs Guntis Pilsums (Jaunais centrs), kurš tagad arī nonācis KNAB uzmanībā.

FOTO - Latgales Laiks

Novērtē šo rakstu:

2
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Politiskais trilleris „Bailes” – jau mēnesi pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās

FotoApgāda „Mantojums” maija beigās izdotais Indriķa Latvieša pirmais romāns – politiskais trilleris „Bailes” jau mēnesi ir pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās.
Lasīt visu...

3

Politaģitācijas lapeles centieni glābt no negoda “oligarhu lietas” pasūtītājus un izpildītājus

FotoJau dažas nedēļas ar milzu vērienu Latvijā notiek propagandas kampaņa saistībā ar t.s. Šlesera „Rīdzenes” sarunām. To organizējuši un finansējuši savtīgā noziedznieka Džordža Sorosa pakalpiņi Latvijā, lai ietekmētu politisko procesu saistībā ar Saeimas vēlēšanām. Lielākais kliedzējs šai pērkamās žurnālistikas daudzbalsīgajā korī ir lumpenproletariāta politaģitācijas lapele – žurnāls „Ir”.
Lasīt visu...

12

Kultūrelites aklā seja jeb "is it literary or commercial"?

FotoSpriedumi ir ļoti subjektīvi. Izriet no nelāgas pieredzes. Tās pašas, kas lēnām noslēdz teātru durvis, izstāžu zāļu gaiteņus un koncertzāļu lieveņus. Turpu nav vērts iet, jo faktiski visi pasākumi ir zemas kvalitātes kultūruzvedumi, kuru dēļ nav vērts tērēt nedz laiku, nedz naudu.
Lasīt visu...

21

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzruna Saeimas pavasara sesijas noslēguma plenārsēdē

FotoĻoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamās deputātes un godātie deputāti! Ir pagājis gads kopš manas iepriekšējās uzrunas. Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu. Esam ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tās uz mums neattiektos. Esam bijuši vairāk nodarbināti paši ar sevi, taču neesam pielikuši vajadzīgās pūles, lai paveiktu iedzīvotājiem solīto.
Lasīt visu...

12

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

FotoEs, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija – Latvijas, kā rāda veikalu publiskotie dati, pirktākā grāmata „Bailes” oficiāli skaitās daiļliteratūra un tāpēc tajā minētais nevar kalpot ne par pierādījumu, ne par stingru faktu. Taču starp daudzajiem „politiskā trillera” slāņiem man nozīmīgākais šķiet tas, kas attiecināms uz slavenajiem „čekas maisiem” un to atrašanās – vai neatrašanās – vietu.
Lasīt visu...

3

Lai Šadurskis pats brauc prom

FotoAprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā puse iedzīvotāju uzticas izpildvarai un tiesu varai, tad vajadzētu sekot vismaz skaidrojumam no šo varas pārstāvju puses un vismaz solījumam laboties, bet kas notiek Latvijā? Viss mierīgi, nav manīts pat mēģinājums mainīt attieksmi no  varas pārstāvju puses.
Lasīt visu...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Nākotnes konjunktūra

Latviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu...

Foto

Ko darīt?

Bieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?»...

Foto

Tikmēr melnos indīgos dūmos

Esmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un...

Foto

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

Tagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes...

Foto

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

Žurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu...

Foto

Valodu lielu dara cilvēki

1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas...

Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...