Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Vācijas autobūves koncerna Daimler kukuļošanas lietā aizturētajam un apcietinātajam bijušā Rīgas mēra Gundara Bojāra tā laika padomniekam transporta jautājumos un pašvaldības uzņēmuma Rīgas satiksme (RS) padomes priekšsēdētāja vietniekam Leonardam Tenim KNAB izmeklētāji piedāvājuši sadarboties un liecināt par citām Mercedes autobusu iepirkuma kukuļošanas lietā iesaistītajām amatpersonām. Taču, kā liecina informācija, kas ir Pietiek rīcībā, Tenis sadarbībai ar izmeklētājiem nav piekritis, jo uzskata, ka šajā lietā aizturēts nepamatoti.

Tiesa, pēc vairāku ar izmeklēšanas iestādēm saistītu avotu Pietiek atzītā, KNAB izmeklētāji šim Teņa viedoklim nepiekrīt, uzskatot, ka pierādījumi pret Teni ir skaidri un nepārprotami. Turklāt noprotams, ka Daimler lietā izmeklētāju uzmanībā bez RS valdes priekšsēža Leona Bemhena, kuru no amata šonedēļ atstādināja, ir vēl vairākas augstas, arī tagad esošas Rīgas domes amatpersonas, kā arī citos valsts uzņēmumos patlaban strādājošas amatpersonas. Pēc avotu sacītā, esot tikai laika jautājums, kad Daimler kukuļošanas lietā aizdomu mākoņi savilksies pār vairāku augstu amatpersonu galvām.

Advokāts: Tenis neliecina

Sadarbību ar izmeklētājiem un sadarbības (liecību sniegšana par smagākiem noziegumiem vai citiem dalībniekiem) atalgošanu ar vainas mīkstināšanu (lemj ģenerālprokurors) paredz pirms pāris gadiem grūtās un ilgās Saeimas diskusijās pieņemtie Kriminālprocesa likuma grozījumi. Bijušais tieslietu ministrs un Saeimas Juridiskās komisijas vadītājs, Tautas partijas līderis Mareks Segliņš grozījumus nodēvēja par stukaču likumu. Tomēr pēc tiesībsargājošās iestādēs strādājošu Pietiek avotu sacītā, šī kriminālprocesa norma kopš tās spēkā stāšanās (2009.gada 1.jūlijs) izmeklētāju darbā ir bieži piemērota un palīdzējusi smagu, arī ar korupciju saistītu noziegumu atklāšanā.

Arī Tenim, kam Daimler kukuļošanas lietā piemērots aizdomās turamā statuss, sadarbība piedāvāta, pat cerēts uz to, ka viņš būs gatavs sadarbībai un sniegs liecības par iespējamās kukuļošanas shēmas patiesajiem organizatoriem. Tomēr līdz šim notikušajās pratināšanās Tenis no sadarbības ar izmeklētājiem atteicies.

Tenis uzskatot, ka Daimler kukuļošanas lietā ir nepamatoti aizturēts un ka viņam ar autobusa iepirkumu un iespējamo augstu amatpersonu kukuļošanu nav bijis nekādas saistības.

To, ka Tenim piedāvāta sadarbība ar izmeklētājiem, bet viņš, uzskatot, ka ir nepamatoti aizturēts, atteicies no šīs sadarbības un liecību sniegšanas par citām Daimler lietā iesaistītjām amatpersonām, Pietiek apstiprināja arī Teņa advokāts Saulvedis Vārpiņš.

Vārpiņš sacīja: „Viņš liecības nesniedz, tas ir tas, ko es jums varu pateikt. Teņa kunga nostāja ir tāda, ka nav saprotams, par ko viņš tiek turēts aizdomās, jo tas, kas tur ir uzrakstīts uz tā papīra, par viņa atzīšanu par aizdomās turamo, ir pilnīgi nesaprotami. Ir jābūt kaut kam konkrētākam, nevis pateikt, ka, redziet, jūs tur esat ņēmis kukuļus vai vēl kaut ko darījis.”

Vārpiņš atkārtoti uzsvēra, ka Teņa aizturēšanā ir daudz procedūru pārkāpumu, par ko plānots vērsties Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

„Lēmums par aizdomās turamā statusa piemērošanu neatbilst tiem kritērijiem, kādiem vajadzētu, līdz ar to Teņa kungam ir ārkārtīgi grūti kaut ko paskaidrot un skaidrot to - kaut ko un ka viņš varbūt kaut ko ir izdarījis. Teņa nostāja ir tāda, ka viņš neko pretlikumīgu nav izdarījis,” teica Vārpiņš, vaicāts, kāpēc Tenis nav piekritis KNAB izmeklētāju piedāvātajai sadarbībai. Advokāts arī vēl piebilda: „Cilvēks var sadarboties, ja viņš ir kaut ko noziedzīgu izdarījis. Ja cilvēka viedoklis ir, ka viņš neko noziedzīgu nav izdarījis, par ko viņš var sadarboties? Tā ir viņa pozīcija.”

Kā zināms, KNAB kriminālprocesa ietvaros saistībā ar iespējamu Rīgas pašvaldības amatpersonu kukuļošanu, ko ar starpnieku palīdzību veikušas Vācijas autobūves koncerna Daimler meitasuzņēmuma Evo Bus GmbH amatpersonas par aizdomās turamām atzinis vairākas personas. Pēc KNAB oficiāli sniegtās informācijas, kriminālprocess ierosināts 2010.gadā par to, ka Evo Bus amatpersonas no 2002.gada jūlija līdz 2006.gada decembrim par 117 autobusu Mersedes Benz iegādes organizēšanu Rīgas pašvaldības vajadzībām, nepamatoti paaugstināja iepirkuma cenu un nelikumīgi ieguva līdzekļus nelikumīgiem maksājumiem valsts amatpersonām par iepirkuma nodrošināšanu, izmantojot personu un firmu starpniecību.

KNAB preses pārstāve jau iepriekš atzina, ka KNAB konstatējis - kukuļošanas starpnieki saņēmuši vairāk nekā 4,3 miljonus eiro (3,022 miljonus latu), kas, iespējams, bija jānodod Rīgas pašvaldības amatpersonām. Tā ir lielākā līdz šīm KNAB atklātā kukuļa summa. Kriminālprocesa ietvaros veiktas vairākas izmeklēšanas darbības, tajā skaitā - kratīšanas Latvijā un ārvalstīs.

Izmeklēšana notiek sadarbībā ar Štutgartes (Vācija) prokuratūras un policijas amatpersonām, kas veic izmeklēšanu par rūpnīcas Mercedes Benz autobusu nozares bijušo darbinieku saistību ar kukuļdošanu citu valstu amatpersonām.

Pēc LETA arhīva datiem, 1999.gadā Tenis iestājās Latvijas Sociāldemokrātiskajā strādnieku partijā (LSDSP), un, šai partijai nonākot pie varas Rīgas domē, 2001.gadā viņš kļuva par Rīgas mēra Bojāra ārštata padomnieku. Gadu vēlāk Tenis tika iecelts par pašvaldībai piederošās a/s Rīgas Centrāltirgus valdes priekšsēdētāju, bija arī padomes loceklis RS un a/s Rīgas starptautiskā autoosta. Visus šos amatus viņš zaudēja, mainoties varai Rīgas domē 2005.gadā.

Līdz ar Teni no RS padomes 2005.gada vasarā tika atcelts arī tās priekšsēdētājs bijušais Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komitejas vadītājs Guntis Pilsums (Jaunais centrs), kurš tagad arī nonācis KNAB uzmanībā.

FOTO - Latgales Laiks

Novērtē šo rakstu:

2
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Par Valsts sekretāru sanāksmē izsludināto Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidācijas rīkojuma projektu

FotoJāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (turpmāk – JVLMA) ir iepazinusies ar 26. janvāra Valsts sekretāru sanāksmē pieteikto projektu “Par Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidāciju” un konceptuāli piekrīt, RPIVA reorganizācijas gadījumā, pārņemt Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (turpmāk – RPIVA) profesionālās bakalaura studiju programmas “Deju un ritmikas skolotājs”, profesionālās bakalaura studiju programmas “Mūzikas skolotājs”, profesionālās maģistra studiju programmas “Dejas pedagoģija” un profesionālās maģistra studiju programmas “Mūzikas pedagoģija” īstenošanu. To apstiprina arī 2017. gada 18. janvārī JVLMA Senātā pieņemtais lēmums.
Lasīt visu...

21

Vēlreiz par legalizētās parazitēšanas politekonomiku

FotoDalītā īpašuma un piespiedu zemes nomas problēma atjaunotajā Latvijā sākās ar likuma “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās” pieņemšanu 1991. gada 20. novembrī. Zemes reformas mērķis tika definēts likuma 2. pantā: “Zemes reformas mērķis ir pakāpeniskas valsts īpašuma denacionalizācijas, konversijas, privatizācijas un nelikumīgi atsavinātu zemes īpašumu atdošanas gaitā pārkārtot zemes īpašuma un zemes lietošanas tiesiskās, sociālās un ekonomiskās attiecības pilsētās, lai veicinātu sabiedrības interesēm atbilstošas pilsētu apbūves veidošanos, zemes aizsardzību un racionālu izmantošanu.”
Lasīt visu...

6

“Valsts nekustamo īpašumu” legālais reiderisms gripas epidēmijas kulminācijā atstāj bez ģimenes ārsta 4000 pacientu

FotoNo „likumīgā reiderisma” un citām trešo pušu interešu vadītām shēmām mazāk ietekmīgā iesaistītā puse cieš katru dienu. Par šādām situācijām nereti nerunā vai ar netaisnību mēģina cīnīties klusībā, iesaistot tiesībsargājošās institūcijas. Bieži vien puse, kuras intereses šādās shēmās vistiešākā veidā tiek aizskartas un tiesības – ignorētas, jūtas bezspēcīga pārējo iesaistīto pušu priekšā, kas kopā strādā vienota mērķa labā. Tomēr ir gadījumi, kad klusēt vairs nevar, un par vienu no tādiem – turpmākā tekstā, jo tas skāris vismaz 4000 pacientu tiesības uz valsts nodrošinātiem medicīniskiem pakalpojumiem, iespēju tos saņemt no uzticamas, iemīļotas ārstniecības iestādes.
Lasīt visu...

13

Reideris aizēno vēlēšanas

FotoVēlēšanu elektronisku balsu skaitīšanas sistēmas izstrādātājs Renārs Kadžulis (attēlā) reiderisma ceļā pērnā gada nogalē pārņēmis dzīvokļu īpašnieku biedrību „Ozolaines nami”.
Lasīt visu...

21

Vēstule Saeimas Ārlietu komisijai – nepieciešams neatkarīgs pētījums par CETA ietekmi uz Latviju

Foto2016.gada 30.oktobrī Eiropas Savienība un Kanāda parakstīja Eiropas Savienības un Kanādas Visaptverošo ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu (turpmāk tekstā - CETA), kas bija iespējams tikai pēc intensīvām sarunām un īpašo atrunu iekļaušanu, panākot Beļģijas akceptu nolīguma parakstīšanai.
Lasīt visu...

13

Balagāns, kas tiek uzdots par lielo plēsēju aizsardzības plāna apspriešanu

FotoPašlaik paklusām, sabiedrībai nezinot, notiek mūsu lielo plēsēju - lūša, vilka un brūnā lāča aizsardzības plāna apspriešana, ko administrē Latvijas Vides aizsardzības fonds (LVAF) un šobrīd veic Mežzinātnes institūts  „Silava": https://www.lvafa.gov.lv/projekts?ticker=1-08/189/20
Lasīt visu...

13

Gaļas stulbums

FotoGunitas Kaņepes nošautās lūšu mātes skandāls deva iespēju vietējiem gaiļiem - kuri sevi dēvē par „medniekiem” - publiski nodemonstrēt savu trulumu, stulbumu un uzpūtību visā krāšņumā. Dažu dienu laikā savus uzskatus par ne-medniekiem pauda Zemkopības ministrijas ierēdņi Valters Lūsis un Jānis Bārs, kā arī mednieku organizāciju vadītāji Jānis Baumanis un Haralds Barviks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jautājumi aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim par Nacionālo bruņoto spēku mehanizāciju

Valsts aizsardzības koncepcijās (2012-2016, 2016-), iepriekš pieņemtas Saeimā 2012.gada 10. maijā, 2016. gada 16. jūnijā, ir...

Foto

Privatizēto daudzdzīvokļu māju pārvaldīšanā gadsimta “bardaks”

Šāds secinājums izriet ne tikai no viena piemēra, ko aprakstīšu. Vai katru dienu var saskarties, kad Rīgā pielieto zemes piespiedu...

Foto

Intelektuālā viagra deputātiem

2017.gada 1.martā latviešiem uzzied jauna dzīve. Lieli prieki būs latviešu elektorātam. Šajā dienā darbību sāks Saeimas Analītiskais dienests. Tā uzdevums „nodrošināt aprakstošu un...

Foto

Kāds simbols, tāda tauta: Jūlijs Krūmiņš pret Jāņa Jurkāna viedokli saistībā ar VVF un viņas „blata kapu”

Janvārī prese daudz rakstīja par Vairas Vīķes-Freibergas piedzīvojumiem, kad...

Foto

Deputātu jautājumi par pamatojumu labklājības ministra Jāņa Reira apgalvojumiem par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

Šī gada 1. februārī Jums tika iesniegti jautājumi (Nr.251/J/12) ar lūgumu sniegt...

Foto

Deputātu jautājumi Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidru informāciju par Stradiņu slimnīcas jaunā korpusa būvniecības izmaksām

Vairākos deputātu jautājumos esam Jums uzdevuši jautājumus par Paula Stradiņa Klīniskās...

Foto

Spriņģe, Elksne un Tjarve: aicinām respektēt mūsu īpašo lomu sabiedrībā

Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA), Latvijas Televīzijas un žurnāla "Ir" atklātā vēstule ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, kopijas -...

Foto

Balsojums par CETA šādā redakcijā ir balsojums pret Latvijas mazo un vidējo uzņēmēju interesēm

Eiropas Parlaments Strasbūrā 15. februārī nobalsoja par brīvās tirdzniecības līguma ar Kanādu...

Foto

Uzcelt pieminekli, nepiesmejot piemiņu

Biedrības “Latgolys Saeima” ir vērsusies pie Rēzeknes domes priekšsēdētāja, Latgales kongresa simtgades pieminekļa autora un kultūras ministres ar atklātu vēstuli par Latgales...

Foto

Drošības policija: žurnālisti neesot likumdevēji, lai interpretētu likumus

Otrdien biju uzaicināts uz Drošības policiju sniegt liecības kriminālprocesā, kas ir uzsākts par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu, kura...

Foto

Cīņa par komfortu, ne pret noziedzību

Eirodeputātes Ivetas Grigules „piespiedu brīvprātīgā” izstāšanās no ZZS dod netiešu ieganstu cerībām: valdība varbūt saņems dūšu un neizcūkos iespēju noziedzības...

Foto

Kā man gāja Drošības policijā

“Kuram gan citam var uzticēties, ja ne Drošības policijai?” ņipra sarkanmate vaicā, kad norādu, ka Drošības policijā izvietotajiem mantu glabāšanas skapīšiem...

Foto

Laikmeta ainiņas V (Valentīndienas noskaņās)

Romantiskam stāstam esot jābūt kā nobriedušam vīnam - nedaudz neticamam un reibinošas domas raisošam. Ar stāstu sākas vīrieša un sievietes attiecības,...

Foto

Krimināli tiesātais Poikāns ir kaitnieks, Meroni personiski man naudu nemaksā

Esmu saņēmis daudzus jautājumus epastos un sociālajos tīklos. Artus, kas notiek? Kāpēc Tu neatbildi uz visiem...

Foto

Par to, kāpēc „labējās partijas nerunā ar krievvalodīgajiem”

Nolēmu uzrakstīt atbildi Olgas Dragiļevas rakstam “Vēlētājs miskastē”. Rakstā kritizētas t.s. latviskās (vai politkorektāk - labējās) partijas par to,...

Foto

JKP no 2018. gada Rīgā ieviesīs bezmaksas sabiedrisko transportu

Pirmais darbs, ko Jaunā konservatīvā partija (JKP) darīs Rīgas domē (RD), ir visu pašvaldības uzņēmumu audits. Tādā...

Foto

Cenzūra uzstāties KPV LV partijas kongresā

Šī ir manis sagatavotā uzruna KPV LV partijas kongresam, ko esmu spiests nosūtīt medijiem, jo partijas valde aizliedz partijas biedriem...

Foto

Par vienu bezkaunīgu un melīgu piektklasnieku

Jūtos parādā savu viedokli par raidījumā deFacto rādīto sižetu pagājušā svētdienā. Tā kā Artuss (mans draugs, kā viņš sižetā apgalvoja) mani no...

Foto

Publiski atklāta vēstule SAB direktoram J. Maizīša kungam no LR 12.Saeimas deputāta Valda Kalnozola

Kā Latvijas Republikas pilsoņu ievēlēts 12.Saeimas deputāts vēršos pie Jums ar šādiem...

Foto

Karalis ir miris, lai dzīvo karalis! jeb Kādēļ es neraudāšu Latvijas valsts bērēs

Es apzinos, ka šāds virsraksts var tikt uzskatīts par visai provokatīvu un varu...

Foto

Pārbūves mantojums: perversijas deserts

Pēcpadomju gados latviešu garīgajā kultūrā nepatīkams jaunums ir masveidīgā pievēršanās perversajam. Tas tiek darīts ar īpašu entuziasmu un lepnumu un, iespējams, ne...

Foto

Kā valdība pieļāva, ka notiek gadu desmitos mērāma medicīnas darbinieku pazemošana?

Ģimenes ārsts ir pašnodarbinātais. Viņa rīcībā ir darbinieki - sertificēts ārsta palīgs un medmāsa. To...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos nosaukt atbildīgos saistībā ar “e-veselības” projekta ieviešanas darbiem

Jums tika sagatavoti un iesniegti deputātu jautājumi sniegt konkrētu informāciju par...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidras atbildes saistībā ar “e-veselības” izmaksu pamatotību

Rūpīgi iepazīstoties ar visu Jūsu sniegto informāciju, nākas secināt, ka Jūs...