Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Mūsu pēdējo pāris dienu publikācijas saistībā ar jaunāko KNAB vadības apvainojumu dueli (jeb kā nu saukt priekšnieka vārdisku jandalēšanu ar bariņu nosacīti padoto) ir izsaukušas pamatīgu lasītāju viedokļu gūzmu – no nopietnākām pārdomām līdz aizkustinošiem saukļiem - „tikai Strīķe apturēs Latvijas ekonomikas pagrimumu”. Atļaušos arī es izteikt pāris apsvērumus šai sakarā.

Un tātad – protams, ka pret mūsu secinājumiem par to, kā tieši KNAB darbinieki var vai nevar nekavējoties konstatēt, ka priekšnieks viņiem dod kādu prettiesisku uzdevumu, var un pat vajag izturēties pietiekami kritiski – kā pret visu šai pasaulē, vai tie būtu Vienotības vai šleserveidīgo priekšvēlēšanu solījumi, Vilnīša vai Strīķes-Vilka-Juraša paziņojumi un tā tālāk, un tā tālāk.

Taču no savas puses droši vien ieteiktu visiem mūsu lasītājiem, kuri uz šo situāciju skatās, tā sacīt, po poņatijam (Strīķei ir taisnība, jo viņa ir foršā un karo ar korumpantiem; Vilnītim nav taisnība, jo viņš izskatās pēc blēža un gan jau tāds arī ir), atminēties visas tās reizes, kad ne īpaši racionālas un apvaldītas personiskās simpātijas un antipātijas jūs jau ir ievedušas purvā.

Protams, cilvēka dabā ir uz kaut ko vai kādu cerēt un šim kaut kam vai kādam piedot dažādus sīkus un ne tik sīkus grēciņus. Bet vai tiešām ar visām neskaitāmajām pēdējo pārdesmit gadu vilšanās reizēm – no Godmaņiem, Latvijas ceļiem, Zīgeristiem un „saimniekiem” līdz Šķēlēm, saulvežiem Repšēm un Vienotības divkošiem – nepietiek, lai iemācītos vienu vienkāršu lietu: cilvēkus, kas sakās strādājam valsts un sabiedrības labā, nav prātīgi vērtēt tikai pēc principa „man patīk – man nepatīk”?

Ar to es negribu teikt, ka strīķēs un jurašos, nākot gaismā kādiem līdz šim nezināmiem faktiem, daudziem no jums var nākties vilties tikpat smagi kā šķēlēs, repšēs vai pindacīšās čigānēs, - bet arī izslēgts tas nav. Un tāpēc nesalīdzināmi prātīgāk tomēr ir uz visu šo ļaužu runām un darbiem raudzīties no kāda racionālāka redzes punkta.

Ko es šajā ziņā varu ieteikt sakarā ar pēdējiem Strīķes, Juraša un Vilnīša publiskajiem strīdiem – par to, ir vai nav KNAB priekšnieks abiem padotajiem devis prettiesiskus un pretlikumīgus norādījumus noklausīties vārdā nenosauktu politiķu telefonsarunas?

Pirmkārt, jūsu kardināli atšķirīgie vērtējumi saistībā ar Pietiek pēdējo dienu publikācijām par šo tēmu skaidri pasaka vienu – ja reiz saprātīgi, lasīt un spriestspējīgi cilvēki spēj par likumdošanas situāciju izteikt tik diametrāli atšķirīgus viedokļus un vienus un tos pašus pantus traktēt tik dažādi, nez vai ir šaubas, ka ar šo likumdošanu šādā, maigi izsakoties, kutelīgā jomā mūsu zemē kaut kas nav kārtībā.

Un, ja reiz kārtībā nav likums, ja reiz dažādi cilvēki tur spēj izlasīt principiāli atšķirīgas lietas, pilnīgi veltas ir cerības, ka nez no kurienes parādīsies ideāli, teiksim, KNAB darbinieki, kas visu savedīs kārtībā po poņatijam; nekā nebija – būs pēc žuļikiem izskatošies vilnīši, kas ķīvēsies ar balinātām Žannām d’Arkām, un viņu darbības likumības izvērtējumu būs tikpat daudz, cik vērtētāju.

Un, otrkārt, - ja reiz visi šie KNAB vadītāji un pusvadītāji ir tik gatavi skaļi un pārliecinoši TV kameru priekšā izbrēkt „A”, būtu tikai loģiski, ja viņi spētu pateikt arī „B”.

Protams, mūsu valstī vienmēr ir iespējams piesegties apgalvojumiem, ka tas, lūk, ir valsts noslēpums, nereti nonākot līdz nule presē aprakstītām komiskām situācijām: dokumenti par summām, ko Latvijai izmaksājuši Amerikas lobistu kantoru pakalpojumi, mūsu valstī skaitās superslepeni, kamēr pašā Amerikā tie, izrādās, brīvi pieejami šīs valsts Tieslietu ministrijas mājas lapā.

Taču man nez kāpēc šķiet – Latvijas pilsonim, kas ar saviem nodokļiem cita starpā uztur arī šo kantori, ir pilnas tiesības zināt – tad kā īsti ir?

KNAB priekšniekam (un saskaņā ar likumu arī viņa vietniekam) ir tiesības padotajiem vismaz uz brīdi uzdot faktiski jebkādu jaukšanos citu cilvēku dzīvē – vai tomēr ne? Un, ja ne, tad kāpēc likumu, kurā tas it kā ierakstīts, katrs otrais tā lasītājs spēj traktēt pa savam? Kur ir skaidri un gaiši uzrakstīti tie kritēriji, kuri uzskaita – kas ir atļauts un kas tomēr ne? Un kā var būt, ka šādi kritēriji, ja tādi tiešām pastāv, tiek uzskatīti par dumjajai tautai neizpaužamiem – kaut tieši pēc tiem tiek noklausītas dumjās tautas sarunas un purinātas vēstules?

Un tāpēc tas, ka šādas strīķes un juraši, lai cik balti un pūkaini viņi neizskatītos (tāpat kā savulaik dažādi šķēles un repšes), nespēj vai negrib saņemt dūšu un argumentēti sniegt atbildi uz šķietami vienkāršu jautājumu – kā viņi spēj nekavējoties atšķirt tiesiskus sava priekšnieka dotus noklausīšanās uzdevumus no prettiesiskiem, - ir gana simptomātiski. Jautājums ir vienīgi – vienkārši negrib vai patiešām nemaz nespēj?

Novērtē šo rakstu:

44
9

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

21

Nākotnes konjunktūra

FotoLatviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu unikālo identitāti. Uz papīra vai datora ekrāna varam bezgalīgi lepoties ar savu ūnikumu. Ja agrāk zinājām, ka papīrs laipni atļauj visu, tad tagad zinām, ka datora ekrāns tāpat laipni atļauj visu.
Lasīt visu...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

21

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

FotoTagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes piešķiršanas kārtības ieviešanas 2015.gadā.
Lasīt visu...

21

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

FotoŽurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu dīķī”. Līdzīgu tam, ko izraisīja senlaikos Dienā lasāmās Aleksandra Laventa vaļsirdības izpausmes, “jūrmalgeitas” lielākā idiota raudzības vai šajā portāla atrodamās Tiesu ķēķa ainiņas.
Lasīt visu...

21

Valodu lielu dara cilvēki

Foto1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...