Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Divkosība vai klaji meli? Šāds jautājums rodas, uzklausot un izlasot Jūrmalas domes priekšsēdētāja Gata Trukšņa pausto viedokli par iemesliem, kādēļ rosināta viņa atstādināšana no amata. Viņš to saista gan ar konkurentu greizsirdību, gan to, ka iestājies pret pašvaldības uzņēmuma "Jūrmalas siltums" privatizēšanu. Bet tieši G. Truksnis bija tas, kurš rosināja piesaistīt privāto kapitālu “Jūrmalas siltumam”, kas patiesībā nozīmētu šī monopoluzņēmuma privatizāciju.

Atskatīsimies uz notikumiem hronoloģiskā secībā. 2012. gada 5. aprīlī pēc G. Trukšņa rosinājuma Jūrmalas domes sēdē tika izskatīts jautājums “Par privātā kapitāla piesaistes izvērtēšanu pašvaldības kapitālsabiedrībai ar ierobežotu atbildību “Jūrmalas siltums”". Kā liecina sēdes protokols (pielikumā), par investora piesaisti nobalsoja septiņi deputāti, tostarp G. Truksnis. Pret – seši. Līdz ar to zaļā gaisma tika dota investora piesaistes izvērtēšanai.

Tieši ar Trukšņa rīkojumu šā gada 19 .februārī tika sasaukta domes Transporta un un komunālo lietu komiteja ar vienu vienīgu darbakārtības jautājumu – “Par privātā kapitāla piesaisti PSIA Jūrmalas siltums”, kurā atbalstīja SIA “Dalkia Latvia” iesniegto piedāvājumu par investīciju ieguldījumu “Jūrmalas siltuma” kapitālā, kļūstot par 50% “Jūrmalas siltuma” īpašnieku.

“Dalkia” priekšlikums paredz 10 megavatu biomasas katla izbūvi Kauguros un siltumtīklu izbūvi, piesaistot Eiropas struktūrfondu līdzekļus. Projekta realizācijai nepieciešami mazāk nekā 3 miljoni latu, kurus Jūrmalas dome varētu atļauties iekļaut pašvaldības budžetā vai paņemt aizņēmumu – tā nav astronomiska summa.

Taču...  uz manu jautājumu, vai tajā brīdī, kad visi īpašumi no PSIA “Jūrmalas siltums” bilances bija nodoti pašvaldības bilancē, “Jūrmalas siltums” ir lūdzis pašvaldībai garantēt aizdevumu projekta realizācijai, “Jūrmalas siltuma” valdes priekšsēdētājs Romāns Orlovs atbildēja noliedzoši.

Darbības ap “Jūrmalas siltumu” nenoritēja aiz G. Trukšņa muguras, bet gan ar viņa svētību un atbalstu. Taču tas nebūt netraucēja februāra beigās domes priekšsēdētājam nākt klajā ar skaļu paziņojumu: “Kā Jūrmalas pilsētas domes priekšsēdētājs gribu nomierināt visus Jūrmalas iedzīvotājus: „Jūrmalas siltums” netiks privatizēts!”

Protams, spēle ar vārdiem. G. Truksnis jau var skaļi paust, ka “Jūrmalas siltums” netiks privatizēts, jo vēl iepriekšējā sasaukuma dome lēma, ka šis uzņēmums ir neprivatizējams, tātad – juridiski to pat nevar izdarīt. Bet tai pat laikā Jūrmalas domes priekšsēdētājs klusē par privātā investora piesaisti, kas patiesībā tā pati privatizācija vien ir.

Kādēļ tā? Pietiekami daudz priekšdarbu veikts, lai pašvaldība zaudētu kontroli uzņēmumā un par “sviestmaizi” to nodotu investoram. Proti, darbības ar nekustamajiem īpašumiem, tos ieguldot “Jūrmalas siltuma” statūtkapitālā un atgriežot pašvaldības īpašumā. Šo darbību rezultātā uzņēmuma struktūrkapitāls samazinājās no 3,8 miljoniem latu līdz apmēram 2 miljoniem.

Dīvainas darbības, ņemot vērā, ka pašvaldībai ir izdevīga lielāka uzņēmuma vērtība, lai arī investors nāktu ar līdzvērtīgu ieguldījumu. Bet, nē, šķiet, šīs darbības veiktas, lai izvēlētajam investoram nebūtu daudz jātērējas – pretim Jūrmalas domes puses 2 miljonu vērtajām kapitāldaļām arī “Dalkia Latvia” investīciju apjoms būtu tikpat liels.

Vēl vērā ņemams fakts – ja domei un “Dalkia Latvia” būtu vienāds kapitāldaļu skaits, kādēļ potenciālais investors pieprasa uzņēmuma valdē trīs no pieciem valdes locekļu krēsliem sev? Šādā gadījumā pašvaldība zaudētu izšķirošo nozīmi lēmumu pieņemšanā šajā uzņēmumā.

Shēma vienkārša – investors iegulda 2 miljonus latu, piesaistot ES struktūrfondus apmēram 5 miljonu latu apmērā Biomasas katlumājas celtniecībai, saņems atpakaļ 50-80% no kopējās projekta summas, kas jau būs 2-4 miljoni latu. Un nenoliedzami šāda modernizētā siltumapgādes uzņēmuma vērtība pēc katlumājas izbūves un siltumtrašu rekonstrukcijas varētu vairākkārt pārsniegt reālos “Dalkia” ieguldījumus, saņemot pretim 50% “Jūrmalas siltuma” kapitāldaļas.

Jāatgādina, ka vēl 2011. gada rudenī, esot Jūrmalas domes priekšsēdētāja vietnieks ekonomikas un attīstības jautājumos, lūdzu speciālistus izvērtēt lietderību “Jūrmalas siltuma” dalībai ES struktūrfondu programmā (tobrīd ES līdzfinansējums bija 80%), un izbūvēt šķeldas katlumāju vai koģenerācijas staciju. Ja šāda ideja tiktu realizēta, tas nozīmētu par 8% samazinātu siltuma tarifu pret 2011.gadā maksājamo, t.n. jūrmalniekiem mazāku maksājumu slogu.

Taču tobrīd nekāda interese par projekta virzību netika izrādīta. Neskatoties uz ekonomisko efektivitāti, “Jūrmalas siltuma” valde pieņēma lēmumu, ka nepiedalīsies programmā, aizbildinoties ar naudas trūkumu. Tobrīd “Jūrmalas siltuma” valdes priekšsēdētājs bija deputātes Dzintras Homkas civilvīrs Arvīds Knislis, bet viņa vietnieks – deputāta Raimonda Munkevica dēls Māris Munkevics.

Tieši G. Truksni vada politiskā greizsirdība, kas kavē jūrmalnieku sasāpējušo problēmu risināšanu – te var minēt ne tikai milzīgos siltuma tarifus, bet arī citas neizdarības, piemēram, sanatorijas “Ķemeri” faktisku iznīcināšanu.

Iemesli, kādēļ astoņi domes deputāti rosināja domes priekšsēdētāja atstādināšanu, ir saistīti ar G. Trukšņa apšaubāmajām mārketinga aktivitātēm priekšvēlēšanu laikā un citām aktivitātēm, izmantojot pašvaldības budžeta līdzekļus. Viņa argumenti par politisko greizsirdību un “dzelžaino” nostāju “Jūrmalas siltuma” slēptās privatizācijas sakarā neiztur nekādu kritiku.

Cik ilgi G. Truksnis maldinās sabiedrību, stāstot klajus melus un nostādot sevi cietēja lomā? Cik ilgi spēlēs vārdu spēles un šarādes, muļķojot jūrmalniekus? Ja viņš paliks Jūrmalas domes priekšsēdētāja amatā, tad šī darbība – runāt vienu un darīt pavisam ko citu - turpināsies. Un atkal kopā ar Raimondu Munkevicu tiks shēmotas darbības ap “Jūrmalas siltumu” - uzņēmumu, kuram jūrmalnieki ir pārmaksājuši vismaz 402 000 latu. Jā, starp citu, G. Truksnis pirms gandrīz gada iedzīvotājiem publiski solīja šo naudu atdot, bet vēl nekas tāds nav noticis.

Dokumenti

FotoFotoFotoFotoFotoFotoFoto

Novērtē šo rakstu:

14
17

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vai Latvija ir atguvusi neatkarību?

FotoBarikāžu laiks 1991.gada janvārī deva spēcīgu impulsu Latvijas iedzīvotāju apņēmībai panākt valsts neatkarības pilnīgu atjaunošanu. 1991. gada 3. marta aptaujā piedalījās 87,6% Latvijas balsstiesīgo iedzīvotāju, no kuriem par demokrātisku un valstiski neatkarīgu Latvijas Republiku nobalsoja 73,7%, bet pret – 24,7% iedzīvotāju. Tā rezultātā 1991. gada 18. martā Dānijas valdība parakstīja protokolu par sadarbību starp Dānijas Karalisti un Latvijas Republiku, apstiprinot Latvijas atzīšanu par neatkarīgu valsti, pagaidām gan neatjaunojot oficiālas diplomātiskās attiecības.
Lasīt visu...

21

Par nekustamā īpašuma Skolas ielā 4, Ikšķilē iegādes nepieļaušanu

FotoBiedrībai "Ikšķiles novada uzņēmēju biedrība" tapis zināms, ka uz Ikšķiles novada domes aprīļa sēdi tiek gatavots jautājums par nekustamā īpašuma Skolas ielā 4, Ikšķilē iegādi par nesamērīgi augstu pirkuma maksu EUR 325 100 apmērā.
Lasīt visu...

6

Kā intereses pārstāv Saeimas deputāti?

FotoIk pa četriem gadiem notiek Saeimas vēlēšanas, kurās tiek izvēlēti 100 tautas pārstāvji, kurus vēlētāji var izvēlēties tikai no partiju sarakstiem. Turpmākos 4 gadus šie partiju pārstāvji melnām mutēm groza un pieņem likumus savās un savu sponsoru interesēs, kā arī ieceļ tiesnešus. Lai cik tas skumīgi neliktos, bet es nevaru nosaukt nevienu likumu vai likumu grozījumus, kas būtu pieņemts iedzīvotāju vairākuma interesēs.
Lasīt visu...

21

Darba anihilizācija

FotoSaprotams, nekas negaidīts nav noticis. Tas, kas ir noticis, principā bija sagaidāms. Tiekamies ar prognozējamu jauninājumu. Labi ir zināms, ka stulbeņu un neliešu darbībā ir iespējami visdažādākie jauninājumi. Saskarsmē ar stulbeņu un neliešu darbību vienmēr ir jābūt gatavam tikties ar visdažādākā veida stulbībām un nelietībām. Stulbeņiem un neliešiem piemīt stulbuma un nelietību neierobežotas oriģinalitātes potenciāls. Drīkst paslavēt – ģeniāls potenciāls!
Lasīt visu...

3

Neiejauciet bērnus, „Latvijas valsts mežu” barotie pakalpiņi

FotoPēc bērnu piedzimšanas cilvēki kļūst emocionālāki attiecībā uz bērniem. Nesen kļuvu par tēvu jau trešajai meitai, tāpēc par sevi to zinu droši. Un emociju spektrs ir visplašākais - no aizkustinājuma asaru valdīšanas par tādiem niekiem kā dziesma "Save Your Kisses for Me" līdz neizmērojamam niknumam, klausoties radio par to, kā izturas pret bērniem dažos bērnu namos. Varbūt tieši tāpēc šķebinoši bija lasīt Māra Liopas jaunāko garadarbu portālā "Delfi", kur minētais kungs savas organizācijas īstenoto pret dabas aizsardzību vērsto politiku attaisno ar bērnu interešu aizstāvību.
Lasīt visu...

12

Par Čakšas izteikumiem un „Divpadsmit krēsliem”

Foto7.aprīlī tiku publicējis savu lekciju par ārstu sertifikācijas procesa īpatnībām. Šai sakarā esmu saņēmis vairāku interesentu jautājumus par divdesmit astoto slaidu (1.pielikums šai vēstulei) – kādas tad konkrētāk ir pretrunas valsts finansētajā veselības aprūpes sistēmā?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Pusmiljons mediju atbalstam ir izdalīts „savējiem”: Kučinski un Melbārde, vai to pieļausiet?

Vēršamies pie Jums ar atklātu vēstuli, lai paustu savu neizpratni par Valsts Kultūrkapitāla fonda...

Foto

Islāma frontē bez pārmaiņām, jeb kā Zanders “analizēja” DP pārskatu

Nesen Drošības policija (DP) nākusi klajā ar pērnā gada pārskatu, kurā norādīts, ka Latvijā, salīdzinot ar...

Foto

Tauta ir runājusi, vai kāds klausījās?

Pēdējā laikā aizvien biežāk dzirdam aicinājumu parakstīt kādu iniciatīvu par izmaiņām likumdošanā, paust savu viedokli kādā aptaujā, aizpildot anketu vai...

Foto

Aicinām LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties

Biedrība ProBonoPublico.Latvia, pamatojoties uz aizvien dziļāku krīzi tieslietu sistēmā un būtiskiem pamattiesību pārkāpumiem, kurus iniciē pati Tieslietu ministrija tās ministra...

Foto

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

Vairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot...

Foto

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

Šajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas...

Foto

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates...

Foto

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

Godātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem...

Foto

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

Francijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

Ar zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu...

Foto

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

XIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu...

Foto

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

Dārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies,...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...