Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Trīs nedēļas pirms Valsts prezidenta vēlēšanām Valda Zatlera pārvēlēšanai nav nepieciešamās 51 balss. Tas ir fakts, ko nespēj izmainīt tas, ka neviens to neatzīst skaļi un, iespējams, neatzīs arī vēl 2. jūnija rītā. Tomēr Zatlers paradoksālā veidā var tikt pārvēlēts, jo virs politiskā purva zvaigznes ir sastājušās tam labvēlīgā rindā – pirmkārt, partijas plosa neuzticība un greizsirdība gan to iekšienē, gan savā starpā, otrkārt, Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) un Vienotība tik ļoti vēlas saglabāt esošo valdību, ka tām gluži vienkārši nav, ko piedāvāt opozīcijas partijām apmaiņā pret „īsto” kandidātu ievēlēšanu. Tie ir tikai divi, iespējams, nozīmīgākie faktori. Trešais – tas, ko pēdējos mēnešos politikas kuluāros apzīmēja kā „Lembergam nav sava kandidāta”, šķiet, ir pagātnē: Rīgā ar kosmisku ātrumu izplatās vēsts, ka kandidāts esot atrasts. 

Vairākus mēnešus neskaidrību par Zatlera izredzēm radīja politikas kuluāros cirkulējošais viedoklis, ka Aivars Lembergs, kurš pēc vēlēšanām ir kļuvis par ietekmīgāko politikas spēlētāju, vēl īsti neesot izlēmis, ko vēloties, un viņam neesot sava prezidenta kandidāta. Šonedēļ kosmiskā ātrumā izplatās vēsts, ka kandidāts atrasts. Tas nenākot no Ventspils, „neko sliktu nav sastrādājis”, „ir visiem zināms”, tādēļ uz otro kārtu tiks piedāvāts Vienotībai, kura, ņemot vērā iepriekš minēto, un valdības stabilitātes vārdā tam piekritīšot. Tā cer zaļie zemnieki.

Tomēr, paturot prātā to, ka vienošanās var nenākt gludi, tuvāko divu nedēļu jautājums - tik ilgs laiks atlicis līdz kandidātu pieteikšanas beigām - ir: kā tieši izgāzt vēlēšanu pirmo kārtu? Ļaut Zatleram tikt nepārvēlētam, kad viņam pretī nestāv neviens konkurents un nepietiekamo balsu skaitu nevar nomaskēt aiz „grūtās izvēles starp vairākiem cienījamiem kandidātiem”? Tas nozīmētu risku saņemt kritiku par aizkulišu vienošanos un politisko tirgu, kas var būt samērā vienaldzīgi zaļajiem zemniekiem, bet varbūt ne līdz galam vienalga Vienotībai. Tas nozīmētu arī risku, ka Zatlers pēc neievēlēšanas pirmajā kārtā var nepiekrist, ka kāds viņa kandidatūru piesaka arī otrajai vēlēšanu kārtai. Citiem vārdiem, izgāžot Zatleru ar troksni, partijas riskē pazaudēt reālāko kompromisa kandidātu, kas var noderēt otrajā kārtā, ja netiek panākta vienošanās par piedurknē pietaupītajiem „īstajiem” kandidātiem. To, ka viss tomēr var beigties ar Zatlera pārvēlēšanu, jo gluži vienkārši var neizdoties vienošanās par kādu citu, ikreiz atgādina visi iesaistītie, un te viņi varētu būt patiesi.

Tādēļ pašlaik vēl intensīvāk par „īsto kandidātu” tiek meklēts kāds, kas vai nu apzināti piekristu kļūt par mānekli pirmajā vēlēšanu kārtā, vai noticētu, ka patiešām ir tas „īstais”, kā tam pirms četriem gadiem noticēja varas partiju kandidāti, kamēr aizkulisēs uznācienam tika gatavots Zatlers. Šai sakarā šonedēļ daži ietekmīgi zaļo zemnieku cilvēki manīti viesojamies pie kāda ambicioza baņķiera. Pēdējās pāris nedēļās ar jaunu sparu šai sakarā piesaukts arī Valsts kontrolieres Ingunas Sudrabas vārds.  

Ari tie, kuru politiskais vai amata pienākums ir panākt prezidenta pārvēlēšanu, atklāti runājot atzīst, ka balsu amplitūda, ar kādu viņi pašlaik rēķinās Zatleram, ir no 48 līdz 51. Savukārt 41 – 46 balsis ir amplitūda, kuru neoficiālās sarunās min atsevišķi ZZS un Vienotības deputāti. Tas ir daudz par maz, lai ietu uz vēlēšanām, paļaujoties uz kaut ko vairāk kā tikai veiksmi un to, ka negaidīti nostrādās tieši tie zemūdens faktori, kas kārtis saliks tā, kā izdevīgi Zatleram. Amatpersonu ievēlēšanā rūdīti politiķi ir teikuši, ka parasti gan ir otrādi – ja tu pirms balsojuma esi pilnīgi drošs, ka „par” nobalsos 65 – 67 deputāti, tad realitātē tas nozīmē, ka iegūsi 53 – 56 balsis.

Tas, ar ko pēdējās nedēļās nodarbojas ZZS, sakot, ka Zatleram spēj nodrošināt labi ja 15 balsis no 22, tulkojumā nozīmē tikai to, ka prezidentam nav pārvēlēšanai nepieciešamo balsu. Tas ir vēstījums gan Zatleram, viņu mudinot izšķirties, vai ir vērts iet tālāk, zinot, ka balsu var nepietikt, gan nervozitātes sēšana citos spēlētājos. Ir informācija, ka Zatleram personiski un caur viņa kancelejas cilvēkiem ir nodotas vēstis, kuras neprasa tulkojumu un nepieļauj interpretācijas kā politiķu publiskie izteikumi. Šīs vēstis ir diametrāli pretējas – vieni ir likuši pie sirds, ka „stāsts ir beidzies”, citi, ka kārtis vēl var salikties labvēlīgi.

Vai aiz šīm politiskajām spēlēm ir saskatāma vēlme ievēlēt iespējamo labāko prezidenta kandidātu? Ja ņem vērā politiķu neoficiāli, bet tādēļ ar lielāku atklātības pakāpi teikto, tad atbilde ir – nē. Runa ir par taktiskām spēlēm savas ietekmes saglabāšanai un nostiprināšanai, cik vien iespējams neapdraudot status quo, ja runa ir par pie varas esošajām partijām, un savas ietekmes palielināšanu, šo status quo izmainot, ja runa ir par opozīcijas partijām. Citiem vārdiem, prezidenta vēlēšanas tiek uztvertas kā varas pārdales instruments. Lielā mērā šīs vēlēšanas ir arī politiskā laukuma sakārtošana nākamajiem četriem gadiem, nodrošinoties, ka nākamajam prezidentam, pieticīgi runājot, nebūs aizspriedumu vajadzības gadījumā nosaukt to vai citu premjera kandidātu, bet galvenais – rēķinoties, ka pirmajā prezidentūras termiņā valsts galvam ir ko zaudēt – kaut vai izredzes pēc četriem gadiem tikt pārvēlētam.

Saeimas kuluāros jau nedēļām, ja ne mēnešiem ilgi ar lielu mērķtiecību tiek izplatītas visdažādākās versijas par iespējamiem kandidātiem, partiju tādu vai citādu taktiku un motīviem. Dažas no šīm versijām ar regularitāti atgriežas. Lielākā daļa no tām dzimst ar mērķi caur medijiem dot mājienus citiem vai vienkārši pūst miglas aizsegu, citu mērķis ir izsist no spēles sev nevēlamus kandidātus, pirms laika nopludinot to vārdus.

Daļa no šiem vārdiem, piemēram, zaļzemnieki Gundars Daudze un Raimonds Vējonis vai Vienotības līdere Solvita Āboltiņa lielā mērā ir pašu partijas biedru greizsirdības upuris, ņemot vērā, ka viņu vārdus, neaizmirstot uzskaitīt iemeslus, kādēļ viņi nekļūs par prezidentu, ik pa laikam piespēlē paši ZZS un Vienotība. Vairākas pazīmes liecina, ka šogad prezidenta vēlēšanās lielu lomu var nospēlēt politisko apvienību faktors, kur it kā globālai spēku konsolidācijai līdzi nākušas tādas parādības kā dažādi iekšējie grupējumi, to savstarpējā greizsirdība un neuzticēšanās.

Zatlera izredzes var pozitīvi ietekmēt tas, ka ne zaļajiem zemniekiem, ne Vienotībai gluži vienkārši nav, ko piedāvāt opozīcijas partijām par tā vai cita kandidāta atbalstīšanu, jo ne viens, ne otrs koalīcijas partneris nav ieinteresēti valdības maiņā vai koalīcijas paplašināšanā. Ja netiks izteikts cienīgs piedāvājums, gan Par labu Latviju, gan Saskaņas centrs patiešām var nobalsot par Zatleru - gan tāpēc, lai izjauktu varas partiju spēli, gan cerībā uz to, ka otrais termiņš prezidentam dos drosmi būt prasīgākam un kritiskākam pret valdības koalīcijas darbību, iespējams, sperot soli tuvāk Vairas Vīķes-Freibergas fenomenam, no kā tik ļoti baidās tie, kas vismaz pašlaik ir izlēmuši: Zatleram nedrīkst dot vēl četrus gadus. Ja uz Valsts prezidenta vēlēšanām raugās no Jēkaba ielas nama, to centrālais mērķis nekad nav bijis labākā iespējamā kandidāta ievēlēšana. Izdevīgākā? Jau tuvāk patiesībai. 

Novērtē šo rakstu:

10
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Aicinām LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties

FotoBiedrība ProBonoPublico.Latvia, pamatojoties uz aizvien dziļāku krīzi tieslietu sistēmā un būtiskiem pamattiesību pārkāpumiem, kurus iniciē pati Tieslietu ministrija tās ministra Dzintara Rasnača (NA) vadībā, aicina LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties, dodot ministra krēsla vietu spējīgākai personai, kura izprot tiesiskuma nozīmi un lomu valsts attīstībā un sabiedrības labklājībā.
Lasīt visu...

21

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

FotoVairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot izdomāts ar visiem tās trūkumiem. Patiesībā tas skanēja šādi: DEMOCRACY IS THE WORST FORM OF GOVERNMENT, EXCEPT ALL THOSE OTHER FORMS THAT HAVE BEEN FROM TIME TO TIME. Kas nozīmē ka vēsturē ir bijuši par mūsdienu “demokrātiju” taisnīgāki tautu pašpārvaldes modeļi un patlaban mēs esam tuvāk Ķīnas mūrim nekā skandinātajai suverenitātei.
Lasīt visu...

21

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

FotoŠajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas sprēgāšana ir obligāti jāņem vērā. To nedrīkst ignorēt. Obligāti nedrīkst būt nevērīga izturēšanās pret latīņu valodu. Nedrīkst nevēlēties zināt un savu iespēju robežās nelietot latīņu valodu. Tas nav pieļaujams. Tāpēc esejas autoram un esejas lasītājiem ir jāpārceļas uz latīņu valodas pasauli. Lūdzu, ievērosim: nevis uz latīnismu pasauli, bet uz latīņu valodas pasauli! Praktiski tas nozīmē pārcelšanos uz divvalodu pasauli – latīņu valodas pasauli + latviešu valodas pasauli.
Lasīt visu...

6

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

Foto2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates sagatavoto raidījumu par tēmu „Sistēmas bērni”, kas liecina: internātus un slimnīcas izmanto kā draudu nepaklausīgajiem.
Lasīt visu...

21

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

FotoGodātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem tiesu spriedumiem, ar advokāta Normunda Šlitkes vai AS Pilsētas zemes dienests (AS nosaukumā vārds – „dienests” valsts iestādes viltīgs atdarinājums, kas ved neizpratnē), vai SIA Vienotais norēķinu centrs skaidrojumiem, pamācībām un likumu normu savirknējumiem „vienos vārtos”?
Lasīt visu...

12

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

FotoFrancijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju oficiālie pārstāvji netiks finālā. Pēc sociologu branžas globālās izblamēšanās pērnā gada svarīgāko notikumu prognozēšanā nešķiet prātīgi uzņemties kaut jel kādu atbildību par aptauju datu interpretēšanu, tomēr viens ir skaidrs: valsts populārākā politiķe ir Marina Le Pena, kura klasifikācijas labad tiek skaitīta pie galēji labējiem. Lai kaut kā šo eirorastiem neērto situāciju appušķotu, viņai permanenti uzkarināta populisma birka.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

Ar zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu...

Foto

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

XIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu...

Foto

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

Dārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies,...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...