Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Trīs nedēļas pirms Valsts prezidenta vēlēšanām Valda Zatlera pārvēlēšanai nav nepieciešamās 51 balss. Tas ir fakts, ko nespēj izmainīt tas, ka neviens to neatzīst skaļi un, iespējams, neatzīs arī vēl 2. jūnija rītā. Tomēr Zatlers paradoksālā veidā var tikt pārvēlēts, jo virs politiskā purva zvaigznes ir sastājušās tam labvēlīgā rindā – pirmkārt, partijas plosa neuzticība un greizsirdība gan to iekšienē, gan savā starpā, otrkārt, Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) un Vienotība tik ļoti vēlas saglabāt esošo valdību, ka tām gluži vienkārši nav, ko piedāvāt opozīcijas partijām apmaiņā pret „īsto” kandidātu ievēlēšanu. Tie ir tikai divi, iespējams, nozīmīgākie faktori. Trešais – tas, ko pēdējos mēnešos politikas kuluāros apzīmēja kā „Lembergam nav sava kandidāta”, šķiet, ir pagātnē: Rīgā ar kosmisku ātrumu izplatās vēsts, ka kandidāts esot atrasts. 

Vairākus mēnešus neskaidrību par Zatlera izredzēm radīja politikas kuluāros cirkulējošais viedoklis, ka Aivars Lembergs, kurš pēc vēlēšanām ir kļuvis par ietekmīgāko politikas spēlētāju, vēl īsti neesot izlēmis, ko vēloties, un viņam neesot sava prezidenta kandidāta. Šonedēļ kosmiskā ātrumā izplatās vēsts, ka kandidāts atrasts. Tas nenākot no Ventspils, „neko sliktu nav sastrādājis”, „ir visiem zināms”, tādēļ uz otro kārtu tiks piedāvāts Vienotībai, kura, ņemot vērā iepriekš minēto, un valdības stabilitātes vārdā tam piekritīšot. Tā cer zaļie zemnieki.

Tomēr, paturot prātā to, ka vienošanās var nenākt gludi, tuvāko divu nedēļu jautājums - tik ilgs laiks atlicis līdz kandidātu pieteikšanas beigām - ir: kā tieši izgāzt vēlēšanu pirmo kārtu? Ļaut Zatleram tikt nepārvēlētam, kad viņam pretī nestāv neviens konkurents un nepietiekamo balsu skaitu nevar nomaskēt aiz „grūtās izvēles starp vairākiem cienījamiem kandidātiem”? Tas nozīmētu risku saņemt kritiku par aizkulišu vienošanos un politisko tirgu, kas var būt samērā vienaldzīgi zaļajiem zemniekiem, bet varbūt ne līdz galam vienalga Vienotībai. Tas nozīmētu arī risku, ka Zatlers pēc neievēlēšanas pirmajā kārtā var nepiekrist, ka kāds viņa kandidatūru piesaka arī otrajai vēlēšanu kārtai. Citiem vārdiem, izgāžot Zatleru ar troksni, partijas riskē pazaudēt reālāko kompromisa kandidātu, kas var noderēt otrajā kārtā, ja netiek panākta vienošanās par piedurknē pietaupītajiem „īstajiem” kandidātiem. To, ka viss tomēr var beigties ar Zatlera pārvēlēšanu, jo gluži vienkārši var neizdoties vienošanās par kādu citu, ikreiz atgādina visi iesaistītie, un te viņi varētu būt patiesi.

Tādēļ pašlaik vēl intensīvāk par „īsto kandidātu” tiek meklēts kāds, kas vai nu apzināti piekristu kļūt par mānekli pirmajā vēlēšanu kārtā, vai noticētu, ka patiešām ir tas „īstais”, kā tam pirms četriem gadiem noticēja varas partiju kandidāti, kamēr aizkulisēs uznācienam tika gatavots Zatlers. Šai sakarā šonedēļ daži ietekmīgi zaļo zemnieku cilvēki manīti viesojamies pie kāda ambicioza baņķiera. Pēdējās pāris nedēļās ar jaunu sparu šai sakarā piesaukts arī Valsts kontrolieres Ingunas Sudrabas vārds.  

Ari tie, kuru politiskais vai amata pienākums ir panākt prezidenta pārvēlēšanu, atklāti runājot atzīst, ka balsu amplitūda, ar kādu viņi pašlaik rēķinās Zatleram, ir no 48 līdz 51. Savukārt 41 – 46 balsis ir amplitūda, kuru neoficiālās sarunās min atsevišķi ZZS un Vienotības deputāti. Tas ir daudz par maz, lai ietu uz vēlēšanām, paļaujoties uz kaut ko vairāk kā tikai veiksmi un to, ka negaidīti nostrādās tieši tie zemūdens faktori, kas kārtis saliks tā, kā izdevīgi Zatleram. Amatpersonu ievēlēšanā rūdīti politiķi ir teikuši, ka parasti gan ir otrādi – ja tu pirms balsojuma esi pilnīgi drošs, ka „par” nobalsos 65 – 67 deputāti, tad realitātē tas nozīmē, ka iegūsi 53 – 56 balsis.

Tas, ar ko pēdējās nedēļās nodarbojas ZZS, sakot, ka Zatleram spēj nodrošināt labi ja 15 balsis no 22, tulkojumā nozīmē tikai to, ka prezidentam nav pārvēlēšanai nepieciešamo balsu. Tas ir vēstījums gan Zatleram, viņu mudinot izšķirties, vai ir vērts iet tālāk, zinot, ka balsu var nepietikt, gan nervozitātes sēšana citos spēlētājos. Ir informācija, ka Zatleram personiski un caur viņa kancelejas cilvēkiem ir nodotas vēstis, kuras neprasa tulkojumu un nepieļauj interpretācijas kā politiķu publiskie izteikumi. Šīs vēstis ir diametrāli pretējas – vieni ir likuši pie sirds, ka „stāsts ir beidzies”, citi, ka kārtis vēl var salikties labvēlīgi.

Vai aiz šīm politiskajām spēlēm ir saskatāma vēlme ievēlēt iespējamo labāko prezidenta kandidātu? Ja ņem vērā politiķu neoficiāli, bet tādēļ ar lielāku atklātības pakāpi teikto, tad atbilde ir – nē. Runa ir par taktiskām spēlēm savas ietekmes saglabāšanai un nostiprināšanai, cik vien iespējams neapdraudot status quo, ja runa ir par pie varas esošajām partijām, un savas ietekmes palielināšanu, šo status quo izmainot, ja runa ir par opozīcijas partijām. Citiem vārdiem, prezidenta vēlēšanas tiek uztvertas kā varas pārdales instruments. Lielā mērā šīs vēlēšanas ir arī politiskā laukuma sakārtošana nākamajiem četriem gadiem, nodrošinoties, ka nākamajam prezidentam, pieticīgi runājot, nebūs aizspriedumu vajadzības gadījumā nosaukt to vai citu premjera kandidātu, bet galvenais – rēķinoties, ka pirmajā prezidentūras termiņā valsts galvam ir ko zaudēt – kaut vai izredzes pēc četriem gadiem tikt pārvēlētam.

Saeimas kuluāros jau nedēļām, ja ne mēnešiem ilgi ar lielu mērķtiecību tiek izplatītas visdažādākās versijas par iespējamiem kandidātiem, partiju tādu vai citādu taktiku un motīviem. Dažas no šīm versijām ar regularitāti atgriežas. Lielākā daļa no tām dzimst ar mērķi caur medijiem dot mājienus citiem vai vienkārši pūst miglas aizsegu, citu mērķis ir izsist no spēles sev nevēlamus kandidātus, pirms laika nopludinot to vārdus.

Daļa no šiem vārdiem, piemēram, zaļzemnieki Gundars Daudze un Raimonds Vējonis vai Vienotības līdere Solvita Āboltiņa lielā mērā ir pašu partijas biedru greizsirdības upuris, ņemot vērā, ka viņu vārdus, neaizmirstot uzskaitīt iemeslus, kādēļ viņi nekļūs par prezidentu, ik pa laikam piespēlē paši ZZS un Vienotība. Vairākas pazīmes liecina, ka šogad prezidenta vēlēšanās lielu lomu var nospēlēt politisko apvienību faktors, kur it kā globālai spēku konsolidācijai līdzi nākušas tādas parādības kā dažādi iekšējie grupējumi, to savstarpējā greizsirdība un neuzticēšanās.

Zatlera izredzes var pozitīvi ietekmēt tas, ka ne zaļajiem zemniekiem, ne Vienotībai gluži vienkārši nav, ko piedāvāt opozīcijas partijām par tā vai cita kandidāta atbalstīšanu, jo ne viens, ne otrs koalīcijas partneris nav ieinteresēti valdības maiņā vai koalīcijas paplašināšanā. Ja netiks izteikts cienīgs piedāvājums, gan Par labu Latviju, gan Saskaņas centrs patiešām var nobalsot par Zatleru - gan tāpēc, lai izjauktu varas partiju spēli, gan cerībā uz to, ka otrais termiņš prezidentam dos drosmi būt prasīgākam un kritiskākam pret valdības koalīcijas darbību, iespējams, sperot soli tuvāk Vairas Vīķes-Freibergas fenomenam, no kā tik ļoti baidās tie, kas vismaz pašlaik ir izlēmuši: Zatleram nedrīkst dot vēl četrus gadus. Ja uz Valsts prezidenta vēlēšanām raugās no Jēkaba ielas nama, to centrālais mērķis nekad nav bijis labākā iespējamā kandidāta ievēlēšana. Izdevīgākā? Jau tuvāk patiesībai. 

Novērtē šo rakstu:

10
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

21

Nākotnes konjunktūra

FotoLatviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu unikālo identitāti. Uz papīra vai datora ekrāna varam bezgalīgi lepoties ar savu ūnikumu. Ja agrāk zinājām, ka papīrs laipni atļauj visu, tad tagad zinām, ka datora ekrāns tāpat laipni atļauj visu.
Lasīt visu...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

21

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

FotoTagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes piešķiršanas kārtības ieviešanas 2015.gadā.
Lasīt visu...

21

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

FotoŽurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu dīķī”. Līdzīgu tam, ko izraisīja senlaikos Dienā lasāmās Aleksandra Laventa vaļsirdības izpausmes, “jūrmalgeitas” lielākā idiota raudzības vai šajā portāla atrodamās Tiesu ķēķa ainiņas.
Lasīt visu...

21

Valodu lielu dara cilvēki

Foto1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...