Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Iztikšu bez visiem tamlīdzīgu rakstu rakstītājiem raksturīgā ievada par šīs traģēdijas drausmīgumu un savas līdzjūtības apliecināšanas, jo neko jaunu bez jau visiem labi zināmā un pašsaprotamā pateikt nevaru un diez vai tas vispār maz ir iespējams.

Lai cik ciniski tas neskanētu, jādomā, ka daudziem tas jau ir līdz brošai. Kas par daudz, tas par skādi, jo tendē visu pārvērst nebeidzamā līdzpārdzīvojumā, kur katram izrādīt, cik līdzcietīgs viņš ir.

Labāk parunāsim par būtisko - to, ka šie piecdesmit cilvēki ir sevi ziedojuši, lai pateiktu mums visiem ko ļoti svarīgu! To, ka sistēma ir galīgi sapuvusi, un līdz ar  to - par galvenajiem apstākļiem, kas izraisīja šo traģēdiju.

Jācer, ka vairums tomēr nav tik naivi, domājot, ka pie vainas ir tikai dažu atbildīgo amatpersonu neizdarība, bezatbildība un skopums! Tāpat arī, ka, izstrādājot stingrāku ar būvniecību saistīto normatīvo aktu paketi un kontroli, pēkšņi tiks atrisināta problēma!

Neapšaubāmi, ka tas ir jādara, taču tā tik un tā būs tikai maza ielāpiņa uzlikšana, jo pati sistēma - "ātrāk, vairāk, lētāk" -, kas turpinās tamlīdzīgas nebūšanas kultivēt arī tālāk, nekur tāpēc nepazudīs. Tās varbūt uz mazāku vai ilgāku laiku izzudīs no Latvijas ēku sagrūšanas traģēdiju statistikas, taču neizbēgami kaut kad uzpeldēs kādā citā sfērā, jo banku īpašnieku, uzņēmēju un attiecīgo sfēru ierēdņu alkatība, ar to nemazināsies.

Jums jāsaprot - ja traģēdijā viņi zaudēja naudu, viņi noteikti centīsies to kaut kā atpelnīt atpakaļ. Un, protams, ne jau ar krietna cilvēka cienīgām metodēm! Vismaz jaunāko laiku vēsture nesaudzīgi rāda, ka šādu precedentu sen jau vairs nemēdz būt. Cēlo, krietno uzņēmēju laiki (vismaz Latvijā) sen jau kā ir pagājuši.

Protams, tikko pieminētie, valsts amatpersonas ieskaitot, arī ir tikai cilvēki, kas spēj just traģēdijā cietušo radiniekiem līdzi, skaļi izsakot savu līdzjūtību, dalot tiem dāsnas kompensācijas un dodot attiecīgos rīkojumus vainīgo atrašanai un drošības pasākumu ieviešanai. 

Taču jautājums ir šāds: kā viņiem vairāk būs žēl - sapuvušās sistēmas dēļ turpmāk kaut kad reiz atkal neizbēgami cietušo jeb savas ādas no biznesa haizivju nemitīgā spiediena neko būtisku nemainīt!?

Mēģiniet saprast, ka visa šī nejēdzīgā sistēma - sasodītā konkursu būšana, kur parasti mēdz vinnēt tas, kurš objektu visātrāk uzbūvēs par vislētāko cenu - ir slima jau pašos pamatos. Celtnieki tiek spiesti strādāt no rīta līdz vēlam vakaram, lai tikai būvuzņēmējs iekļautos apsolītajos termiņos un finanšu tāmēs. Ja neiekļaujies - maksā tik vai tik līgumā ierakstītā soda procentu naudā. Sistēma saucas - "pāri līķiem, bet uzbūvēt termiņā!".

Otra problēma - apakšējā vadošā personāla nemitīgās pamatotās bailes no saviem augstākstāvošajiem priekšniekiem, un tā visā hierarhiskajā kārtībā uz augšu līdz pat īpašniekam. Lai arī nestrādāju celtniecībā, tik un tā labi zinu no celtnieku stāstiem par būvniecībā notiekošo, kur labāk priekšniekiem neko neteikt un nenorādīt uz viņu kļūdām, ja vien nevēlies kļūt par personu non grata jeb guļai, Vasja.

Pats esmu ar to saskāries pilnīgi visur, kur vien esmu strādājis. Piemēram, pēdējā darba vieta, no kuras mani nesen atlaida par uzņēmuma interesēm nelojālu mutes virināšanu, bija veikals Depo Liepājā. Kad tur strādāju, veikalā notika (un joprojām notiek) dārza sekcijas jumta nostiprināšanas darbi ar papildu balstiem, jo sniegs jau divreiz ir paspējis sagāzt šo konstrukciju.

Lieta tāda, ka veikala darbinieki kā jebkur mūsdienās ir spiesti strādāt pēc iespējas ātrāk. Tai skaitā arī, ar iekrāvējtehniku starp preču grēdām traucoties pa minēto teritoriju. Mans tiešais priekšnieciņš lūdza augstāk stāvošu priekšnieku, lai ņem vērā to, ka ar tehniku braukājošie darbinieki samērā bieži mēdz aizķert vai ietriekties pat it kā skaidri saredzamās vietās...

Un tagad, kad vietā, kur automātiskā inercē tik ļoti pierasts traukties lielā ātrumā, būs ievietots jauns stabs, kam neizbēgami reiz kāds uztrieksies virsū, būtu tikai pašsaprotami to apjozt ar trieciendrošu žogu. Jādomā, ka atbildi, kuru nācās dzirdēt abiem priekšniekiem no augstākstāvošiem, jebkurš var noprast pats. Tiem, kuri tomēr to nespēj, daru zināmu, ka nauda tādām lietām paredzēta nav.

Es nebūt netaisos apgalvot, ka Depo ir tā draņķīgākā vieta, kur par visu visiem priekšniekiem būtu nospļauties. Ne tuvu! Vienkārši, šis uzņēmums bija pēdējais, kur strādāju, un līdz ar to vislabāk saglabājies vēl samērā svaigā atmiņā.

Es varētu daudz vēl pateikt par tur un citos uzņēmumos, kuros esmu strādājis, valdošo absurdo sistēmu, kas skar drošības tehniku, - tā uz papīra ir uzrakstīta perfekti, taču tevi to tik un tā piespiež pārkāpt, jo no tevis prasa konkrētu uzdevumu, kas pēc būtības būtu jāveic vismaz diviem cilvēkiem, paveikt vienam pašam pēc iespējas īsākā termiņā, kur priekšniecībai nospļauties par to, kā tu to dabūsi gatavu - dabū un viss!  "Nevari vai nepatīk kaut kas? - Neviens tevi te netur! Bez tevis šodien atradīsies vismaz desmit tādu, kas to gribēs paveikt par katru cenu!"

Tā ir šodienas norma, kad tu vērsies pie zemākstāvošās priekšniecības ar konkrētu jautājumu, lai tā atrisina tikai viņu kompetencē risināmu jautājumu - tie savu atbildību uzkrauj uz taviem paša pleciem, jo pašiem bail vērsties pie savas augstākstāvošās priekšniecības, jo viņi arī labi zina, kādu atbildi saņems, jo tie tieši tāpat raustās vērsties pie saviem priekšniekiem un uzņēmumu īpašniekiem, jo, kā likums, katrs šāds jautājums prasa konkrētus finansiālos līdzekļus, kurus tik ļoti nelabprāt vēlas ziedot īpašnieki. Viņi nedibināja uzņēmumus tāpēc, lai gādātu par cilvēku labklājību un drošību, bet gan, lai gūtu maksimālu peļņu, jo tieši to māca modernā ekonomika! Tu nevari būt konkurētspējīgs, ja izsvied naudu tur, kur tāpat ļaudis tiks kaut kā galā!

Līdz ar to atgriežos pie sākotnēji uzdotā jautājuma: kā valdībai vairāk būs žēl - nākamo neizbēgamo upuru jeb savas ādas? Faktiski šis varētu būt pavērsiens, lai kaut ko būtisku Latvijā mainītu, visai pasaulei parādot, ka ir iespējams iet arī pavisam citu attīstības ceļu - saprāta ceļu, kam nav nekā kopīga ar šo galējībās aizgājušo monstru, ko sauc par brīvā tirgus ekonomikas modeli.

Bet diez vai manas cerības tiks saklausītas, jo pieredze rāda, ka tikai niecīgai daļai no neapmierināto kaut ko tiešam arī gribas līdz galam izprast un kur nu vēl pielikt savu roku, lai mainītu visu uz labo pusi.

Jebkurā gadījumā vislielāko cieņu Zolitūdes traģēdijā bojā gājušo dvēselēm, jo tās bija izlēmušas ziedot sevi, lai mēs visi kaut ko aptvertu un izmainītu! Pārējais ir tikai mūsu pašu rokās. 

Novērtē šo rakstu:

128
10

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Politiskais trilleris „Bailes” – jau mēnesi pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās

FotoApgāda „Mantojums” maija beigās izdotais Indriķa Latvieša pirmais romāns – politiskais trilleris „Bailes” jau mēnesi ir pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās.
Lasīt visu...

3

Politaģitācijas lapeles centieni glābt no negoda “oligarhu lietas” pasūtītājus un izpildītājus

FotoJau dažas nedēļas ar milzu vērienu Latvijā notiek propagandas kampaņa saistībā ar t.s. Šlesera „Rīdzenes” sarunām. To organizējuši un finansējuši savtīgā noziedznieka Džordža Sorosa pakalpiņi Latvijā, lai ietekmētu politisko procesu saistībā ar Saeimas vēlēšanām. Lielākais kliedzējs šai pērkamās žurnālistikas daudzbalsīgajā korī ir lumpenproletariāta politaģitācijas lapele – žurnāls „Ir”.
Lasīt visu...

12

Kultūrelites aklā seja jeb "is it literary or commercial"?

FotoSpriedumi ir ļoti subjektīvi. Izriet no nelāgas pieredzes. Tās pašas, kas lēnām noslēdz teātru durvis, izstāžu zāļu gaiteņus un koncertzāļu lieveņus. Turpu nav vērts iet, jo faktiski visi pasākumi ir zemas kvalitātes kultūruzvedumi, kuru dēļ nav vērts tērēt nedz laiku, nedz naudu.
Lasīt visu...

21

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzruna Saeimas pavasara sesijas noslēguma plenārsēdē

FotoĻoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamās deputātes un godātie deputāti! Ir pagājis gads kopš manas iepriekšējās uzrunas. Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu. Esam ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tās uz mums neattiektos. Esam bijuši vairāk nodarbināti paši ar sevi, taču neesam pielikuši vajadzīgās pūles, lai paveiktu iedzīvotājiem solīto.
Lasīt visu...

12

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

FotoEs, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija – Latvijas, kā rāda veikalu publiskotie dati, pirktākā grāmata „Bailes” oficiāli skaitās daiļliteratūra un tāpēc tajā minētais nevar kalpot ne par pierādījumu, ne par stingru faktu. Taču starp daudzajiem „politiskā trillera” slāņiem man nozīmīgākais šķiet tas, kas attiecināms uz slavenajiem „čekas maisiem” un to atrašanās – vai neatrašanās – vietu.
Lasīt visu...

3

Lai Šadurskis pats brauc prom

FotoAprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā puse iedzīvotāju uzticas izpildvarai un tiesu varai, tad vajadzētu sekot vismaz skaidrojumam no šo varas pārstāvju puses un vismaz solījumam laboties, bet kas notiek Latvijā? Viss mierīgi, nav manīts pat mēģinājums mainīt attieksmi no  varas pārstāvju puses.
Lasīt visu...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Nākotnes konjunktūra

Latviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu...

Foto

Ko darīt?

Bieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?»...

Foto

Tikmēr melnos indīgos dūmos

Esmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un...

Foto

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

Tagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes...

Foto

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

Žurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu...

Foto

Valodu lielu dara cilvēki

1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas...

Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...