Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Iztikšu bez visiem tamlīdzīgu rakstu rakstītājiem raksturīgā ievada par šīs traģēdijas drausmīgumu un savas līdzjūtības apliecināšanas, jo neko jaunu bez jau visiem labi zināmā un pašsaprotamā pateikt nevaru un diez vai tas vispār maz ir iespējams.

Lai cik ciniski tas neskanētu, jādomā, ka daudziem tas jau ir līdz brošai. Kas par daudz, tas par skādi, jo tendē visu pārvērst nebeidzamā līdzpārdzīvojumā, kur katram izrādīt, cik līdzcietīgs viņš ir.

Labāk parunāsim par būtisko - to, ka šie piecdesmit cilvēki ir sevi ziedojuši, lai pateiktu mums visiem ko ļoti svarīgu! To, ka sistēma ir galīgi sapuvusi, un līdz ar  to - par galvenajiem apstākļiem, kas izraisīja šo traģēdiju.

Jācer, ka vairums tomēr nav tik naivi, domājot, ka pie vainas ir tikai dažu atbildīgo amatpersonu neizdarība, bezatbildība un skopums! Tāpat arī, ka, izstrādājot stingrāku ar būvniecību saistīto normatīvo aktu paketi un kontroli, pēkšņi tiks atrisināta problēma!

Neapšaubāmi, ka tas ir jādara, taču tā tik un tā būs tikai maza ielāpiņa uzlikšana, jo pati sistēma - "ātrāk, vairāk, lētāk" -, kas turpinās tamlīdzīgas nebūšanas kultivēt arī tālāk, nekur tāpēc nepazudīs. Tās varbūt uz mazāku vai ilgāku laiku izzudīs no Latvijas ēku sagrūšanas traģēdiju statistikas, taču neizbēgami kaut kad uzpeldēs kādā citā sfērā, jo banku īpašnieku, uzņēmēju un attiecīgo sfēru ierēdņu alkatība, ar to nemazināsies.

Jums jāsaprot - ja traģēdijā viņi zaudēja naudu, viņi noteikti centīsies to kaut kā atpelnīt atpakaļ. Un, protams, ne jau ar krietna cilvēka cienīgām metodēm! Vismaz jaunāko laiku vēsture nesaudzīgi rāda, ka šādu precedentu sen jau vairs nemēdz būt. Cēlo, krietno uzņēmēju laiki (vismaz Latvijā) sen jau kā ir pagājuši.

Protams, tikko pieminētie, valsts amatpersonas ieskaitot, arī ir tikai cilvēki, kas spēj just traģēdijā cietušo radiniekiem līdzi, skaļi izsakot savu līdzjūtību, dalot tiem dāsnas kompensācijas un dodot attiecīgos rīkojumus vainīgo atrašanai un drošības pasākumu ieviešanai. 

Taču jautājums ir šāds: kā viņiem vairāk būs žēl - sapuvušās sistēmas dēļ turpmāk kaut kad reiz atkal neizbēgami cietušo jeb savas ādas no biznesa haizivju nemitīgā spiediena neko būtisku nemainīt!?

Mēģiniet saprast, ka visa šī nejēdzīgā sistēma - sasodītā konkursu būšana, kur parasti mēdz vinnēt tas, kurš objektu visātrāk uzbūvēs par vislētāko cenu - ir slima jau pašos pamatos. Celtnieki tiek spiesti strādāt no rīta līdz vēlam vakaram, lai tikai būvuzņēmējs iekļautos apsolītajos termiņos un finanšu tāmēs. Ja neiekļaujies - maksā tik vai tik līgumā ierakstītā soda procentu naudā. Sistēma saucas - "pāri līķiem, bet uzbūvēt termiņā!".

Otra problēma - apakšējā vadošā personāla nemitīgās pamatotās bailes no saviem augstākstāvošajiem priekšniekiem, un tā visā hierarhiskajā kārtībā uz augšu līdz pat īpašniekam. Lai arī nestrādāju celtniecībā, tik un tā labi zinu no celtnieku stāstiem par būvniecībā notiekošo, kur labāk priekšniekiem neko neteikt un nenorādīt uz viņu kļūdām, ja vien nevēlies kļūt par personu non grata jeb guļai, Vasja.

Pats esmu ar to saskāries pilnīgi visur, kur vien esmu strādājis. Piemēram, pēdējā darba vieta, no kuras mani nesen atlaida par uzņēmuma interesēm nelojālu mutes virināšanu, bija veikals Depo Liepājā. Kad tur strādāju, veikalā notika (un joprojām notiek) dārza sekcijas jumta nostiprināšanas darbi ar papildu balstiem, jo sniegs jau divreiz ir paspējis sagāzt šo konstrukciju.

Lieta tāda, ka veikala darbinieki kā jebkur mūsdienās ir spiesti strādāt pēc iespējas ātrāk. Tai skaitā arī, ar iekrāvējtehniku starp preču grēdām traucoties pa minēto teritoriju. Mans tiešais priekšnieciņš lūdza augstāk stāvošu priekšnieku, lai ņem vērā to, ka ar tehniku braukājošie darbinieki samērā bieži mēdz aizķert vai ietriekties pat it kā skaidri saredzamās vietās...

Un tagad, kad vietā, kur automātiskā inercē tik ļoti pierasts traukties lielā ātrumā, būs ievietots jauns stabs, kam neizbēgami reiz kāds uztrieksies virsū, būtu tikai pašsaprotami to apjozt ar trieciendrošu žogu. Jādomā, ka atbildi, kuru nācās dzirdēt abiem priekšniekiem no augstākstāvošiem, jebkurš var noprast pats. Tiem, kuri tomēr to nespēj, daru zināmu, ka nauda tādām lietām paredzēta nav.

Es nebūt netaisos apgalvot, ka Depo ir tā draņķīgākā vieta, kur par visu visiem priekšniekiem būtu nospļauties. Ne tuvu! Vienkārši, šis uzņēmums bija pēdējais, kur strādāju, un līdz ar to vislabāk saglabājies vēl samērā svaigā atmiņā.

Es varētu daudz vēl pateikt par tur un citos uzņēmumos, kuros esmu strādājis, valdošo absurdo sistēmu, kas skar drošības tehniku, - tā uz papīra ir uzrakstīta perfekti, taču tevi to tik un tā piespiež pārkāpt, jo no tevis prasa konkrētu uzdevumu, kas pēc būtības būtu jāveic vismaz diviem cilvēkiem, paveikt vienam pašam pēc iespējas īsākā termiņā, kur priekšniecībai nospļauties par to, kā tu to dabūsi gatavu - dabū un viss!  "Nevari vai nepatīk kaut kas? - Neviens tevi te netur! Bez tevis šodien atradīsies vismaz desmit tādu, kas to gribēs paveikt par katru cenu!"

Tā ir šodienas norma, kad tu vērsies pie zemākstāvošās priekšniecības ar konkrētu jautājumu, lai tā atrisina tikai viņu kompetencē risināmu jautājumu - tie savu atbildību uzkrauj uz taviem paša pleciem, jo pašiem bail vērsties pie savas augstākstāvošās priekšniecības, jo viņi arī labi zina, kādu atbildi saņems, jo tie tieši tāpat raustās vērsties pie saviem priekšniekiem un uzņēmumu īpašniekiem, jo, kā likums, katrs šāds jautājums prasa konkrētus finansiālos līdzekļus, kurus tik ļoti nelabprāt vēlas ziedot īpašnieki. Viņi nedibināja uzņēmumus tāpēc, lai gādātu par cilvēku labklājību un drošību, bet gan, lai gūtu maksimālu peļņu, jo tieši to māca modernā ekonomika! Tu nevari būt konkurētspējīgs, ja izsvied naudu tur, kur tāpat ļaudis tiks kaut kā galā!

Līdz ar to atgriežos pie sākotnēji uzdotā jautājuma: kā valdībai vairāk būs žēl - nākamo neizbēgamo upuru jeb savas ādas? Faktiski šis varētu būt pavērsiens, lai kaut ko būtisku Latvijā mainītu, visai pasaulei parādot, ka ir iespējams iet arī pavisam citu attīstības ceļu - saprāta ceļu, kam nav nekā kopīga ar šo galējībās aizgājušo monstru, ko sauc par brīvā tirgus ekonomikas modeli.

Bet diez vai manas cerības tiks saklausītas, jo pieredze rāda, ka tikai niecīgai daļai no neapmierināto kaut ko tiešam arī gribas līdz galam izprast un kur nu vēl pielikt savu roku, lai mainītu visu uz labo pusi.

Jebkurā gadījumā vislielāko cieņu Zolitūdes traģēdijā bojā gājušo dvēselēm, jo tās bija izlēmušas ziedot sevi, lai mēs visi kaut ko aptvertu un izmainītu! Pārējais ir tikai mūsu pašu rokās. 

Novērtē šo rakstu:

128
10

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Kā intereses pārstāv Saeimas deputāti?

FotoIk pa četriem gadiem notiek Saeimas vēlēšanas, kurās tiek izvēlēti 100 tautas pārstāvji, kurus vēlētāji var izvēlēties tikai no partiju sarakstiem. Turpmākos 4 gadus šie partiju pārstāvji melnām mutēm groza un pieņem likumus savās un savu sponsoru interesēs, kā arī ieceļ tiesnešus. Lai cik tas skumīgi neliktos, bet es nevaru nosaukt nevienu likumu vai likumu grozījumus, kas būtu pieņemts iedzīvotāju vairākuma interesēs.
Lasīt visu...

21

Darba anihilizācija

FotoSaprotams, nekas negaidīts nav noticis. Tas, kas ir noticis, principā bija sagaidāms. Tiekamies ar prognozējamu jauninājumu. Labi ir zināms, ka stulbeņu un neliešu darbībā ir iespējami visdažādākie jauninājumi. Saskarsmē ar stulbeņu un neliešu darbību vienmēr ir jābūt gatavam tikties ar visdažādākā veida stulbībām un nelietībām. Stulbeņiem un neliešiem piemīt stulbuma un nelietību neierobežotas oriģinalitātes potenciāls. Drīkst paslavēt – ģeniāls potenciāls!
Lasīt visu...

3

Neiejauciet bērnus, „Latvijas valsts mežu” barotie pakalpiņi

FotoPēc bērnu piedzimšanas cilvēki kļūst emocionālāki attiecībā uz bērniem. Nesen kļuvu par tēvu jau trešajai meitai, tāpēc par sevi to zinu droši. Un emociju spektrs ir visplašākais - no aizkustinājuma asaru valdīšanas par tādiem niekiem kā dziesma "Save Your Kisses for Me" līdz neizmērojamam niknumam, klausoties radio par to, kā izturas pret bērniem dažos bērnu namos. Varbūt tieši tāpēc šķebinoši bija lasīt Māra Liopas jaunāko garadarbu portālā "Delfi", kur minētais kungs savas organizācijas īstenoto pret dabas aizsardzību vērsto politiku attaisno ar bērnu interešu aizstāvību.
Lasīt visu...

12

Par Čakšas izteikumiem un „Divpadsmit krēsliem”

Foto7.aprīlī tiku publicējis savu lekciju par ārstu sertifikācijas procesa īpatnībām. Šai sakarā esmu saņēmis vairāku interesentu jautājumus par divdesmit astoto slaidu (1.pielikums šai vēstulei) – kādas tad konkrētāk ir pretrunas valsts finansētajā veselības aprūpes sistēmā?
Lasīt visu...

12

Pusmiljons mediju atbalstam ir izdalīts „savējiem”: Kučinski un Melbārde, vai to pieļausiet?

FotoVēršamies pie Jums ar atklātu vēstuli, lai paustu savu neizpratni par Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) rīkotā konkursa „Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā” neprofesionālo norisi un nespēju nodrošināt Ministru kabineta pieņemtā dokumenta „Par Latvijas mediju politikas pamatnostādnēm 2016.–2020. gadam” izpildi.
Lasīt visu...

12

Islāma frontē bez pārmaiņām, jeb kā Zanders “analizēja” DP pārskatu

FotoNesen Drošības policija (DP) nākusi klajā ar pērnā gada pārskatu, kurā norādīts, ka Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, terorisma draudu līmenis ir zems, tomēr radikalizācija novērojama arī Latvijā.[1] Par vienu no iemesliem minēts fakts, ka bijušais Latvijas islāma kultūras centra vadītājs Oļegs Petrovs no Islāma valsts izplata latviski tulkotu tās propagandu Latvijas ummah (ticīgo kopienai).[2]
Lasīt visu...

21

Tauta ir runājusi, vai kāds klausījās?

FotoPēdējā laikā aizvien biežāk dzirdam aicinājumu parakstīt kādu iniciatīvu par izmaiņām likumdošanā, paust savu viedokli kādā aptaujā, aizpildot anketu vai klikšķinot internetā. Tas ļauj secināt, ka vairāk nekā 25 neatkarības gadi ir darījuši savu un esam sākuši saprast, ka dzīvojam demokrātijā un drīkstam paust savu viedokli.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Aicinām LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties

Biedrība ProBonoPublico.Latvia, pamatojoties uz aizvien dziļāku krīzi tieslietu sistēmā un būtiskiem pamattiesību pārkāpumiem, kurus iniciē pati Tieslietu ministrija tās ministra...

Foto

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

Vairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot...

Foto

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

Šajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas...

Foto

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates...

Foto

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

Godātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem...

Foto

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

Francijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

Ar zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu...

Foto

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

XIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu...

Foto

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

Dārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies,...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...