Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

„Izlūkošana ar kauju,” - tā ASV īpašā sūtņa holokausta jautājumos Duglasa Deividsona pēkšņo vizīti Rīgā raksturo Latvijas amatpersonas. Vašingtona, kurā ir spēcīgs ebreju organizāciju lobijs, ir izvēlējusies nebūt diplomātiska un parādīt, ka Latvijas vilcināšanās risināt jautājumu par ebreju kopienai pirms kara piederējušo īpašumu atdošanu tai nav pieņemama. Ņemot vērā, ka 2012. gads ASV ir prezidenta vēlēšanu gads, sagaidāms, ka Baraka Obamas administrācija būs atvērta ebreju lobija raizēm un jautājums tiks skarts katrā sarunā starp ASV un Latvijas amatpersonām.

Lielākās bažas saistās nevis ar to, ka ebreju kopienas īpašumu jautājuma tālāka iesaldēšana varētu kaitēt Latvijas attiecībām ar stratēģisko partneri ASV, bet drīzāk ar to, ka publisku kritiku Latvijai varētu paust ietekmīgas starptautiskas ebreju organizācijas, Pietiek prognozēja kāds diplomāts. „Jautājums nekur nepazudīs,” viņš uzsvēra. Neskaidrs ir, kā Latvijas politiskā elite varētu šo problēmu risināt, izvairoties no ārpolitiskām sekām un vienlaikus apejot iekšpolitiskos riskus, kas saistīti ar sabiedrisko domu, kas jau iepriekš nav bijusi labvēlīga ebreju kopienas zaudējumu kompensēšanai.

Kuluāros dzirdēta versija, ka diplomātisks gan ārpolitiski, gan iekšpolitiski būtu risinājums strīdīgos īpašumus un simbolisku finansējumu no valsts budžeta ieguldīt jaunizveidojamā fondā, kura mērķis būtu visu mazākumtautību, ne tikai ebreju kultūras mantojuma saglabāšana. „Nosaukumā noteikti nedrīkst būt vārdi „ebreju” un „kompensācija”,” uzsvēra kāds ar ārlietu dienestu saistīts avots, paužot savu personisko viedokli.

2006. gadā, kad problēma bija vistuvāk savam risinājumam, runa bija kopumā par 14 nekustamajiem īpašumiem Rīgā, Jūrmalā, Liepājā, Kandavā, Kuldīgā un Ventspilī. Šie īpašumi nav atgūti denacionalizācijas ceļā, jo to mantinieki gājuši bojā holokaustā. Tas iepriekš raisījis vēsturnieku, juristu un politiķu diskusijas, vai, kompensējot šos īpašumus, Latvijas valsts neriskē ar vēsturiski juridiska precedenta iedibināšanu, ko kāds varētu interpretēt kā līdzatbildības uzņemšanos par Hitlera Vācijas okupācijas režīma laikā šajā teritorijā pastrādātajiem noziegumiem pret ebrejiem.

No politiķu izteikumiem izriet, ka panākt vienošanos par īpašumu kompensēšanu pašreizējai koalīcijai būtu gandrīz neiespējami. Zināms, ka Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) vēl pirms vairāk nekā četriem gadiem iepriekšējā reizē, kad bija mēģinājums atrisināt šo jautājumu, bijusi pret, vadoties pēc īpaši pasūtīta socioloģiskā pētījuma, kas parādījis sabiedrības kritisko attieksmi pret kompensāciju izmaksu ebreju kopienai. Kritisks pirmdien pret šādu risinājumu bija arī ZZS faktiskais līderis Aivars Lembergs. Premjers Valdis Dombrovskis (Vienotība) atzinis, ka šis jautājums būs koalīcijas izšķiršanās. Pietiek zināms, ka koalīcijas sadarbības padomes sēdē pirmdien šī tēma nav skarta. Viedokli nav noformulējusi arī katra no koalīcijas partijām, lai gan izskanējuši īpašumu kompensācijai kritiski viedokļi no Vienotības Saeimas frakcijas vadītāja Dzintara Zaķa. Ļoti piesardzīgs izteikumos ir bijis ārlietu ministrs Ģirts Valdis Kristovskis (Vienotība).

Šis nebūs pirmais mēģinājums atrisināt vēsturisko problēmu, un ikreiz tas noticis ar ASV iejaukšanos. Pirms vairāk nekā četriem gadiem Saeima noraidīja vēl premjera Aigara Kalvīša (TP) laikā tapušu īpašu likumu, kas paredzēja šo īpašumu pakāpenisku kompensēšanu, 10 gadu laikā Latvijas ebreju kopienai izmaksājot 32 miljonus latu. Pret to Saeimā nobalsoja arī pati Tautas partija, un toreiz tas tika saistīts ar Andra Šķēles ietekmi, ar kuru saistītais advokāts Andris Grūtups uzstājās kā idejas publiskais kritizētājs.

Šis nebija pirmais mēģinājums atrisināt problēmu – vēl Induļa Emša (ZZS) valdības laikā pēc ASV mudinājumiem ar premjera rīkojumu tika izveidota darba grupa, bet toreiz darbs apstājās, jo tika apšaubīts, ka Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padome, kas ir tikai viena no pārdesmit Latvijā reģistrētajām ebreju organizācijām, ir tiesīga visas ebreju kopienas vārdā saņemt šo kompensāciju. Arī pēc Kalvīša valdības neveiksmīgā mēģinājuma jautājums tika atjaunots pēc ASV vēstniecības mudinājumiem un tika izveidota darba grupa. Avoti valdībā toreiz neoficiāli norādīja, ka tas darīts tikai darbības imitācijai, lai izpildītu ASV vēlmi.

Novērtē šo rakstu:

13
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

“Valsts nekustamo īpašumu” legālais reiderisms gripas epidēmijas kulminācijā atstāj bez ģimenes ārsta 4000 pacientu

FotoNo „likumīgā reiderisma” un citām trešo pušu interešu vadītām shēmām mazāk ietekmīgā iesaistītā puse cieš katru dienu. Par šādām situācijām nereti nerunā vai ar netaisnību mēģina cīnīties klusībā, iesaistot tiesībsargājošās institūcijas. Bieži vien puse, kuras intereses šādās shēmās vistiešākā veidā tiek aizskartas un tiesības – ignorētas, jūtas bezspēcīga pārējo iesaistīto pušu priekšā, kas kopā strādā vienota mērķa labā. Tomēr ir gadījumi, kad klusēt vairs nevar, un par vienu no tādiem – turpmākā tekstā, jo tas skāris vismaz 4000 pacientu tiesības uz valsts nodrošinātiem medicīniskiem pakalpojumiem, iespēju tos saņemt no uzticamas, iemīļotas ārstniecības iestādes.
Lasīt visu...

13

Reideris aizēno vēlēšanas

FotoVēlēšanu elektronisku balsu skaitīšanas sistēmas izstrādātājs Renārs Kadžulis (attēlā) reiderisma ceļā pērnā gada nogalē pārņēmis dzīvokļu īpašnieku biedrību „Ozolaines nami”.
Lasīt visu...

21

Vēstule Saeimas Ārlietu komisijai – nepieciešams neatkarīgs pētījums par CETA ietekmi uz Latviju

Foto2016.gada 30.oktobrī Eiropas Savienība un Kanāda parakstīja Eiropas Savienības un Kanādas Visaptverošo ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu (turpmāk tekstā - CETA), kas bija iespējams tikai pēc intensīvām sarunām un īpašo atrunu iekļaušanu, panākot Beļģijas akceptu nolīguma parakstīšanai.
Lasīt visu...

13

Balagāns, kas tiek uzdots par lielo plēsēju aizsardzības plāna apspriešanu

FotoPašlaik paklusām, sabiedrībai nezinot, notiek mūsu lielo plēsēju - lūša, vilka un brūnā lāča aizsardzības plāna apspriešana, ko administrē Latvijas Vides aizsardzības fonds (LVAF) un šobrīd veic Mežzinātnes institūts  „Silava": https://www.lvafa.gov.lv/projekts?ticker=1-08/189/20
Lasīt visu...

13

Gaļas stulbums

FotoGunitas Kaņepes nošautās lūšu mātes skandāls deva iespēju vietējiem gaiļiem - kuri sevi dēvē par „medniekiem” - publiski nodemonstrēt savu trulumu, stulbumu un uzpūtību visā krāšņumā. Dažu dienu laikā savus uzskatus par ne-medniekiem pauda Zemkopības ministrijas ierēdņi Valters Lūsis un Jānis Bārs, kā arī mednieku organizāciju vadītāji Jānis Baumanis un Haralds Barviks.
Lasīt visu...

21

Jautājumi aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim par Nacionālo bruņoto spēku mehanizāciju

FotoValsts aizsardzības koncepcijās (2012-2016, 2016-), iepriekš pieņemtas Saeimā 2012.gada 10. maijā, 2016. gada 16. jūnijā, ir noteikti valsts militārās aizsardzības stratēģiskie mērķi, pamatprincipi, prioritātes un pasākumi miera, valsts apdraudējuma un kara laikā. Cita starpā dots drošības vides raksturojums, ietverot konvencionālās karadarbības elementus.
Lasīt visu...

21

Privatizēto daudzdzīvokļu māju pārvaldīšanā gadsimta “bardaks”

FotoŠāds secinājums izriet ne tikai no viena piemēra, ko aprakstīšu. Vai katru dienu var saskarties, kad Rīgā pielieto zemes piespiedu privatizācijas paņēmienus vai piespēlē 1000 m2 klāt, jo to pieprasot zemes īpašnieks utt. Māju pārvaldīšana likumos atstāta bez risinājuma. Gribat paši pārvaldīt - iegūstiet profesionālo izglītību, tikai tad. Kurš sāks? Nav tādu. Daudzas mājas katastrofālā stāvoklī. Kas samaksās kapitālos remontus? Plus maksa ar nebeidzamām šausmām par piespiedu nomas zemi. Ir kriminālprocesi par apsaimniekotāju krāpšanos lielā apmēra, ko izmeklē 5-6 gadus, vai prasības tiesā samaksāt nomas maksu par 10 gadiem un dubultā, kad apsaimniekotājs bankrotējis vai nobēdzinājis iekasēto naudu. Turpināt uzskaitījumu?
Lasīt visu...

21

Intelektuālā viagra deputātiem

Foto2017.gada 1.martā latviešiem uzzied jauna dzīve. Lieli prieki būs latviešu elektorātam. Šajā dienā darbību sāks Saeimas Analītiskais dienests. Tā uzdevums „nodrošināt aprakstošu un analītisku pētījumu veikšanu, lai uzlabotu Saeimā izskatāmo likumprojektu kvalitāti, novērtētu Saeimā pieņemto likumu efektivitāti, kā arī sniegtu atbalstu likumdevējam lēmumu pieņemšanas procesā un kontrolē pār izpildvaru”.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Kāds simbols, tāda tauta: Jūlijs Krūmiņš pret Jāņa Jurkāna viedokli saistībā ar VVF un viņas „blata kapu”

Janvārī prese daudz rakstīja par Vairas Vīķes-Freibergas piedzīvojumiem, kad...

Foto

Deputātu jautājumi par pamatojumu labklājības ministra Jāņa Reira apgalvojumiem par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

Šī gada 1. februārī Jums tika iesniegti jautājumi (Nr.251/J/12) ar lūgumu sniegt...

Foto

Deputātu jautājumi Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidru informāciju par Stradiņu slimnīcas jaunā korpusa būvniecības izmaksām

Vairākos deputātu jautājumos esam Jums uzdevuši jautājumus par Paula Stradiņa Klīniskās...

Foto

Spriņģe, Elksne un Tjarve: aicinām respektēt mūsu īpašo lomu sabiedrībā

Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA), Latvijas Televīzijas un žurnāla "Ir" atklātā vēstule ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, kopijas -...

Foto

Balsojums par CETA šādā redakcijā ir balsojums pret Latvijas mazo un vidējo uzņēmēju interesēm

Eiropas Parlaments Strasbūrā 15. februārī nobalsoja par brīvās tirdzniecības līguma ar Kanādu...

Foto

Uzcelt pieminekli, nepiesmejot piemiņu

Biedrības “Latgolys Saeima” ir vērsusies pie Rēzeknes domes priekšsēdētāja, Latgales kongresa simtgades pieminekļa autora un kultūras ministres ar atklātu vēstuli par Latgales...

Foto

Drošības policija: žurnālisti neesot likumdevēji, lai interpretētu likumus

Otrdien biju uzaicināts uz Drošības policiju sniegt liecības kriminālprocesā, kas ir uzsākts par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu, kura...

Foto

Cīņa par komfortu, ne pret noziedzību

Eirodeputātes Ivetas Grigules „piespiedu brīvprātīgā” izstāšanās no ZZS dod netiešu ieganstu cerībām: valdība varbūt saņems dūšu un neizcūkos iespēju noziedzības...

Foto

Kā man gāja Drošības policijā

“Kuram gan citam var uzticēties, ja ne Drošības policijai?” ņipra sarkanmate vaicā, kad norādu, ka Drošības policijā izvietotajiem mantu glabāšanas skapīšiem...

Foto

Laikmeta ainiņas V (Valentīndienas noskaņās)

Romantiskam stāstam esot jābūt kā nobriedušam vīnam - nedaudz neticamam un reibinošas domas raisošam. Ar stāstu sākas vīrieša un sievietes attiecības,...

Foto

Krimināli tiesātais Poikāns ir kaitnieks, Meroni personiski man naudu nemaksā

Esmu saņēmis daudzus jautājumus epastos un sociālajos tīklos. Artus, kas notiek? Kāpēc Tu neatbildi uz visiem...

Foto

Par to, kāpēc „labējās partijas nerunā ar krievvalodīgajiem”

Nolēmu uzrakstīt atbildi Olgas Dragiļevas rakstam “Vēlētājs miskastē”. Rakstā kritizētas t.s. latviskās (vai politkorektāk - labējās) partijas par to,...

Foto

JKP no 2018. gada Rīgā ieviesīs bezmaksas sabiedrisko transportu

Pirmais darbs, ko Jaunā konservatīvā partija (JKP) darīs Rīgas domē (RD), ir visu pašvaldības uzņēmumu audits. Tādā...

Foto

Cenzūra uzstāties KPV LV partijas kongresā

Šī ir manis sagatavotā uzruna KPV LV partijas kongresam, ko esmu spiests nosūtīt medijiem, jo partijas valde aizliedz partijas biedriem...

Foto

Par vienu bezkaunīgu un melīgu piektklasnieku

Jūtos parādā savu viedokli par raidījumā deFacto rādīto sižetu pagājušā svētdienā. Tā kā Artuss (mans draugs, kā viņš sižetā apgalvoja) mani no...

Foto

Publiski atklāta vēstule SAB direktoram J. Maizīša kungam no LR 12.Saeimas deputāta Valda Kalnozola

Kā Latvijas Republikas pilsoņu ievēlēts 12.Saeimas deputāts vēršos pie Jums ar šādiem...

Foto

Karalis ir miris, lai dzīvo karalis! jeb Kādēļ es neraudāšu Latvijas valsts bērēs

Es apzinos, ka šāds virsraksts var tikt uzskatīts par visai provokatīvu un varu...

Foto

Pārbūves mantojums: perversijas deserts

Pēcpadomju gados latviešu garīgajā kultūrā nepatīkams jaunums ir masveidīgā pievēršanās perversajam. Tas tiek darīts ar īpašu entuziasmu un lepnumu un, iespējams, ne...

Foto

Kā valdība pieļāva, ka notiek gadu desmitos mērāma medicīnas darbinieku pazemošana?

Ģimenes ārsts ir pašnodarbinātais. Viņa rīcībā ir darbinieki - sertificēts ārsta palīgs un medmāsa. To...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos nosaukt atbildīgos saistībā ar “e-veselības” projekta ieviešanas darbiem

Jums tika sagatavoti un iesniegti deputātu jautājumi sniegt konkrētu informāciju par...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidras atbildes saistībā ar “e-veselības” izmaksu pamatotību

Rūpīgi iepazīstoties ar visu Jūsu sniegto informāciju, nākas secināt, ka Jūs...