Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Viena no versijām, kas izskan saistībā ar divām notām, kuras Latvijai iesniedza Baltkrievija par tā sauktās bufernaftas izsūknēšanu no naftas cauruļvada, saistīta ar neoficiālām ziņām, ka Aleksandra Lukašenko vadītā valsts izrādījusi interesi par Ventspils naftas holdinga pirkšanu. Pret šādu darījumu iebilstot Aivars Lembergs. „Mazais vīrs” pēc vēlēšanām pieaugušās politiskās varas dēļ, vispār esot gatavs noraut jebkādu jau kopš pavasara plānoto „lielo Ventspils darījumu".

Baltkrievu interese un notas

Divas notas, kuras Latvijas Ārlietu ministrijai (ĀM) iesniegusi Baltkrievija par tā sauktās bufernaftas izsūknēšanu no SIA LatRosTrans piederošā naftas cauruļvada, esot tikai formāls iemesls Baltkrievijas rūpēm par cauruļvadā esošo tehnoloģisko naftu.

Baltkrievu notas esot saistītas ar šīs valsts interesi par naftas cauruļvadu izmantošanu reversai darbībai – tas ir, lai pa šo cauruļvadu transportētu Baltkrievijai vajadzīgo naftu, kuru ar kuģiem uz Ventspils ostu atvestu no Venecuēlas. Turklāt Baltkrievijas oficiālā varas mērķi esot augstāki – baltkrievi izrādot interesi par a/s Ventspils nafta (VN) holdinga iegādi.

Viens no netiešiem apliecinājumiem baltkrievu interesei par VN iegādi ir vienā notā publiski paustais priekšlikums par šīs valsts naftas transportēšanas un pārstrādes uzņēmuma Družba (Novopolocka) ienākšanu LatRosTrans kapitālā, ieguldot tajā Baltkrievijai piederošo naftas vada daļu.

To, ka Baltkrievija Latvijai iesniegusi divas notas, Pietiek apstiprināja ĀM preses pārstāvis Jānis Sīlis. Viena nota saņemta no Baltkrievijas Ārlietu ministrijas, otra - no Baltkrievijas vēstniecības.

Lembergs pret

Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko vadītā valsts un tai piederošais naftas un tās pārstrādes koncerns Belneftehim (ietilpst Družba) esot izrādījis interesi par VN holdinga iegādi, Pietiek norādīja vairāki avoti.

Taču šī iespējamā darījumā pretinieks Latvijā esot apsūdzētais Ventspils mērs, Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) „krusttēvs” Aivars Lembergs, kurš pēc 10.Saeimas vēlēšanām sajutis lielāku politiskās varas ietekmi un tāpēc neesot gatavs atbalstīt VN holdinga pārdošanu, par kuru sarunas tika sāktas jau pavasarī.

Lembergs, pēc ar Ventspils biznesu saistītu avotu Pietiek atzītā, pašlaik esot nostājies pret tā saukto ”lielo Ventspils darījumu”, kas ietvēra gan VN holdinga un a/s Ventbunkers, gan a/s Kālija parks un a/s Ventspils tirdzniecības osta daļu pārdošanu.

„Izskatās, ka šis te „mūsu mazais vīrs” tagad ieguvis lielu politisko ietekmi un ir gatavs izčakarēt visu plānoto pārdošanu,” teica avots, kurš darbojas Ventspils biznesā.

To, ka Lembergam pēc ZZS panākumiem 10.Saeimas vēlēšanās un jaunās Valda Dombrovska (Vienotība) valdības izveidošanas zudusi vēlme pārdot VN holdingu un citus lielākos Ventspils ostas tranzīta uzņēmumos, Pietiek apstiprinājuši vairāki avoti.

Netieši to apliecinot gan VN holdinga lielākās īpašnieces, Šveicē reģistrētās Vitol domstarpības par Lemberga kontrolētās LK pārvaldi, gan Vitol vēršanās pie premjera un citās institūcijās, norādot uz miljonus vērtu starptautiskās tiesvedības risku. Zīmīgi arī, ka publiskās intervijās, kuras Lembergs sniedzis pēc vēlēšanām, viņš savus oponentus jau atkal sauc par „šakāļiem.”

Vairāki avoti Pietiek atzinuši, ka arī austriešu miljardieris Martins Šlafs, kurš VN pārdošanas darījumā jau kopš pavasara darbojās kā starpnieks, esot mazinājis interesi par VN holdinga iegādi. Tas tā esot, jo darījums uz priekšu nevirzoties un arī sarunas Parīzē, uz kurām Lembergs devās valdības veidošanas laikā, nekādu praktisku rezultātu neesot devušas.

Oficiāli Lembergam pieder tikai neliela daļa VN un Ventbunkera akciju, taču atbilstoši ar viņu saistītās krimināllietas materiāliem Lembergs un viņa ģimene (dēls un meita) ir starp lielākajiem šo Ventspils ostas tranzīta uzņēmumu īpašniekiem. Lemberga bērniem pieder 50% uzņēmumos Kālija parks, Ventspils tirdzniecības ostā u.c.

Vienīgais no darījumiem, kas pagaidām īstenots „lielās Ventspils” pārdošanas ietvaros, ir Ventspils graudu termināļa (Ventspils Grain terminal) pārdošana, par ko līgums tika noslēgts dažas dienas pirms vēlēšanām. Šis uzņēmums pastarpināti uz pusēm piederēja Lemberga bērniem un Lemberga oponentam, Ventspils miljonāram Oļegam Stepanovam.   

Kas interesē baltkrievus?

VN holdingā ietilpst gan LatRosTrans (pieder divi cauruļvadi – naftas un naftas produktu; naftas cauruļvads nestrādā jau kopš 2002.gada, kad Krievija pārtrauca naftas eksportu caur Ventspils ostu), gan a/s Latvijas kuģniecība (LK).

Baltkrievus VN holdinga iegāde esot ieinteresējusi, ņemot vērā, ka tas ļautu nodrošināt gan naftas pārvadāšanu ar LK kuģiem no Venecuēlas, gan naftas transportēšanu pa cauruļvadu no Ventspils ostas uz Baltkrieviju.

Strīdā par tā saukto bufernaftu baltkrievi uzskata, ka daļa no šīs naftas, kas atrodas LRT naftas cauruļvadā, pieder Baltkrievijas valstij, jo šī nafta ir valsts uzņēmuma Družba bilancē.

Bufernafta cauruļvadā atrodas, lai saglabātu iespēju tam atkal darboties. Baltkrievijas speciālisti uzskata, ka bufernaftas izsūknēšana, to aizvietojot ar slāpekli, liegs izmantot naftas vadu Polocka-Ventspils naftas transportēšanai.

Naftas vadā esošās bufernaftas vērtība lēsta vairākos desmitos miljonu dolāru.

Baltkrievi tikai runājot, naudas neesot

Vērtējot Baltkrievijas interesi par VN holdinga iegādi, informēts avots Pietiek atzina, ka šajā darījumā, pat neraugoties uz Lemberga iebildumiem pret jebkādu Ventspils biznesa pārdošanu, vēlmes varot nesakrist ar iespējām.

Proti, šī neesot pirmā reize, kad Baltkrievijas valsts un tās uzņēmumi izrādot interesi par Latvijas tranzīta kompāniju pirkšanu. Sarunas jau iepriekš bijušas arī par Kālija parks pārdošanu baltkrievu Belaruskalij.

Taču tās beigušās bez rezultātā, jo baltkrieviem neesot finansiālu iespēju, lai Latvijā kaut ko nopietnu iegādātos. Turklāt Baltkrievijā sistēmā esot tāda, ka visas sarunas par potenciālajiem tranzīta firmu pirkšanas darījumiem izvēršoties garās runās un diskusijās.

„Šaubos, vai baltkrieviem ir reālas iespējas kaut ko Ventspilī nopirkt: runāšana viņiem ir, bet naudas viņiem nav. Tāpēc neticu, ka viņi tiešām sasparotos uz VN pirkšanu,” vērtēja avots.

Aizvien bez vienošanās par tranzītu

Baltkrievija naftas tranzītā ir ieinteresēta, jo tās prezidents nav spējis vienoties ar Krieviju par naftas piegādēm un tarifiem. Šogad pavasarī Lukašenko tikās ar Venecuēlas prezidentu Ugo Čavesu un vienojās par naftas piegādēm.

Vasarā Baltkrievija vienojās ar Lietuvu par aptuveni 2,5 miljonu tonnu naftas pārkraušanu caur Klaipēdas ostu, savukārt ar Latviju vienošanās pagaidām nav panākta.

Bijušais satiksmes ministrs Kaspars Gerhards (TB/LNNK) iepriekš medijiem bija apliecinājis, ka kopš pavasara norit sarunas ar Baltkrieviju par Venecuēlas naftas tranzītu caur Ventspils ostu. Sarunu rezultāts aizvien nav zināms. Jaunais satiksmes ministrs Uldis Augulis (ZZS) līdz šim tikai atzinis, ka tiek vērtētas Venecuēlas naftas tranzīta iespējas caur Ventspils ostu.

Novērtē šo rakstu:

7
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

“Valsts nekustamo īpašumu” legālais reiderisms gripas epidēmijas kulminācijā atstāj bez ģimenes ārsta 4000 pacientu

FotoNo „likumīgā reiderisma” un citām trešo pušu interešu vadītām shēmām mazāk ietekmīgā iesaistītā puse cieš katru dienu. Par šādām situācijām nereti nerunā vai ar netaisnību mēģina cīnīties klusībā, iesaistot tiesībsargājošās institūcijas. Bieži vien puse, kuras intereses šādās shēmās vistiešākā veidā tiek aizskartas un tiesības – ignorētas, jūtas bezspēcīga pārējo iesaistīto pušu priekšā, kas kopā strādā vienota mērķa labā. Tomēr ir gadījumi, kad klusēt vairs nevar, un par vienu no tādiem – turpmākā tekstā, jo tas skāris vismaz 4000 pacientu tiesības uz valsts nodrošinātiem medicīniskiem pakalpojumiem, iespēju tos saņemt no uzticamas, iemīļotas ārstniecības iestādes.
Lasīt visu...

13

Reideris aizēno vēlēšanas

FotoVēlēšanu elektronisku balsu skaitīšanas sistēmas izstrādātājs Renārs Kadžulis (attēlā) reiderisma ceļā pērnā gada nogalē pārņēmis dzīvokļu īpašnieku biedrību „Ozolaines nami”.
Lasīt visu...

21

Vēstule Saeimas Ārlietu komisijai – nepieciešams neatkarīgs pētījums par CETA ietekmi uz Latviju

Foto2016.gada 30.oktobrī Eiropas Savienība un Kanāda parakstīja Eiropas Savienības un Kanādas Visaptverošo ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu (turpmāk tekstā - CETA), kas bija iespējams tikai pēc intensīvām sarunām un īpašo atrunu iekļaušanu, panākot Beļģijas akceptu nolīguma parakstīšanai.
Lasīt visu...

13

Balagāns, kas tiek uzdots par lielo plēsēju aizsardzības plāna apspriešanu

FotoPašlaik paklusām, sabiedrībai nezinot, notiek mūsu lielo plēsēju - lūša, vilka un brūnā lāča aizsardzības plāna apspriešana, ko administrē Latvijas Vides aizsardzības fonds (LVAF) un šobrīd veic Mežzinātnes institūts  „Silava": https://www.lvafa.gov.lv/projekts?ticker=1-08/189/20
Lasīt visu...

13

Gaļas stulbums

FotoGunitas Kaņepes nošautās lūšu mātes skandāls deva iespēju vietējiem gaiļiem - kuri sevi dēvē par „medniekiem” - publiski nodemonstrēt savu trulumu, stulbumu un uzpūtību visā krāšņumā. Dažu dienu laikā savus uzskatus par ne-medniekiem pauda Zemkopības ministrijas ierēdņi Valters Lūsis un Jānis Bārs, kā arī mednieku organizāciju vadītāji Jānis Baumanis un Haralds Barviks.
Lasīt visu...

21

Jautājumi aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim par Nacionālo bruņoto spēku mehanizāciju

FotoValsts aizsardzības koncepcijās (2012-2016, 2016-), iepriekš pieņemtas Saeimā 2012.gada 10. maijā, 2016. gada 16. jūnijā, ir noteikti valsts militārās aizsardzības stratēģiskie mērķi, pamatprincipi, prioritātes un pasākumi miera, valsts apdraudējuma un kara laikā. Cita starpā dots drošības vides raksturojums, ietverot konvencionālās karadarbības elementus.
Lasīt visu...

21

Privatizēto daudzdzīvokļu māju pārvaldīšanā gadsimta “bardaks”

FotoŠāds secinājums izriet ne tikai no viena piemēra, ko aprakstīšu. Vai katru dienu var saskarties, kad Rīgā pielieto zemes piespiedu privatizācijas paņēmienus vai piespēlē 1000 m2 klāt, jo to pieprasot zemes īpašnieks utt. Māju pārvaldīšana likumos atstāta bez risinājuma. Gribat paši pārvaldīt - iegūstiet profesionālo izglītību, tikai tad. Kurš sāks? Nav tādu. Daudzas mājas katastrofālā stāvoklī. Kas samaksās kapitālos remontus? Plus maksa ar nebeidzamām šausmām par piespiedu nomas zemi. Ir kriminālprocesi par apsaimniekotāju krāpšanos lielā apmēra, ko izmeklē 5-6 gadus, vai prasības tiesā samaksāt nomas maksu par 10 gadiem un dubultā, kad apsaimniekotājs bankrotējis vai nobēdzinājis iekasēto naudu. Turpināt uzskaitījumu?
Lasīt visu...

21

Intelektuālā viagra deputātiem

Foto2017.gada 1.martā latviešiem uzzied jauna dzīve. Lieli prieki būs latviešu elektorātam. Šajā dienā darbību sāks Saeimas Analītiskais dienests. Tā uzdevums „nodrošināt aprakstošu un analītisku pētījumu veikšanu, lai uzlabotu Saeimā izskatāmo likumprojektu kvalitāti, novērtētu Saeimā pieņemto likumu efektivitāti, kā arī sniegtu atbalstu likumdevējam lēmumu pieņemšanas procesā un kontrolē pār izpildvaru”.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Kāds simbols, tāda tauta: Jūlijs Krūmiņš pret Jāņa Jurkāna viedokli saistībā ar VVF un viņas „blata kapu”

Janvārī prese daudz rakstīja par Vairas Vīķes-Freibergas piedzīvojumiem, kad...

Foto

Deputātu jautājumi par pamatojumu labklājības ministra Jāņa Reira apgalvojumiem par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

Šī gada 1. februārī Jums tika iesniegti jautājumi (Nr.251/J/12) ar lūgumu sniegt...

Foto

Deputātu jautājumi Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidru informāciju par Stradiņu slimnīcas jaunā korpusa būvniecības izmaksām

Vairākos deputātu jautājumos esam Jums uzdevuši jautājumus par Paula Stradiņa Klīniskās...

Foto

Spriņģe, Elksne un Tjarve: aicinām respektēt mūsu īpašo lomu sabiedrībā

Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA), Latvijas Televīzijas un žurnāla "Ir" atklātā vēstule ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, kopijas -...

Foto

Balsojums par CETA šādā redakcijā ir balsojums pret Latvijas mazo un vidējo uzņēmēju interesēm

Eiropas Parlaments Strasbūrā 15. februārī nobalsoja par brīvās tirdzniecības līguma ar Kanādu...

Foto

Uzcelt pieminekli, nepiesmejot piemiņu

Biedrības “Latgolys Saeima” ir vērsusies pie Rēzeknes domes priekšsēdētāja, Latgales kongresa simtgades pieminekļa autora un kultūras ministres ar atklātu vēstuli par Latgales...

Foto

Drošības policija: žurnālisti neesot likumdevēji, lai interpretētu likumus

Otrdien biju uzaicināts uz Drošības policiju sniegt liecības kriminālprocesā, kas ir uzsākts par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu, kura...

Foto

Cīņa par komfortu, ne pret noziedzību

Eirodeputātes Ivetas Grigules „piespiedu brīvprātīgā” izstāšanās no ZZS dod netiešu ieganstu cerībām: valdība varbūt saņems dūšu un neizcūkos iespēju noziedzības...

Foto

Kā man gāja Drošības policijā

“Kuram gan citam var uzticēties, ja ne Drošības policijai?” ņipra sarkanmate vaicā, kad norādu, ka Drošības policijā izvietotajiem mantu glabāšanas skapīšiem...

Foto

Laikmeta ainiņas V (Valentīndienas noskaņās)

Romantiskam stāstam esot jābūt kā nobriedušam vīnam - nedaudz neticamam un reibinošas domas raisošam. Ar stāstu sākas vīrieša un sievietes attiecības,...

Foto

Krimināli tiesātais Poikāns ir kaitnieks, Meroni personiski man naudu nemaksā

Esmu saņēmis daudzus jautājumus epastos un sociālajos tīklos. Artus, kas notiek? Kāpēc Tu neatbildi uz visiem...

Foto

Par to, kāpēc „labējās partijas nerunā ar krievvalodīgajiem”

Nolēmu uzrakstīt atbildi Olgas Dragiļevas rakstam “Vēlētājs miskastē”. Rakstā kritizētas t.s. latviskās (vai politkorektāk - labējās) partijas par to,...

Foto

JKP no 2018. gada Rīgā ieviesīs bezmaksas sabiedrisko transportu

Pirmais darbs, ko Jaunā konservatīvā partija (JKP) darīs Rīgas domē (RD), ir visu pašvaldības uzņēmumu audits. Tādā...

Foto

Cenzūra uzstāties KPV LV partijas kongresā

Šī ir manis sagatavotā uzruna KPV LV partijas kongresam, ko esmu spiests nosūtīt medijiem, jo partijas valde aizliedz partijas biedriem...

Foto

Par vienu bezkaunīgu un melīgu piektklasnieku

Jūtos parādā savu viedokli par raidījumā deFacto rādīto sižetu pagājušā svētdienā. Tā kā Artuss (mans draugs, kā viņš sižetā apgalvoja) mani no...

Foto

Publiski atklāta vēstule SAB direktoram J. Maizīša kungam no LR 12.Saeimas deputāta Valda Kalnozola

Kā Latvijas Republikas pilsoņu ievēlēts 12.Saeimas deputāts vēršos pie Jums ar šādiem...

Foto

Karalis ir miris, lai dzīvo karalis! jeb Kādēļ es neraudāšu Latvijas valsts bērēs

Es apzinos, ka šāds virsraksts var tikt uzskatīts par visai provokatīvu un varu...

Foto

Pārbūves mantojums: perversijas deserts

Pēcpadomju gados latviešu garīgajā kultūrā nepatīkams jaunums ir masveidīgā pievēršanās perversajam. Tas tiek darīts ar īpašu entuziasmu un lepnumu un, iespējams, ne...

Foto

Kā valdība pieļāva, ka notiek gadu desmitos mērāma medicīnas darbinieku pazemošana?

Ģimenes ārsts ir pašnodarbinātais. Viņa rīcībā ir darbinieki - sertificēts ārsta palīgs un medmāsa. To...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos nosaukt atbildīgos saistībā ar “e-veselības” projekta ieviešanas darbiem

Jums tika sagatavoti un iesniegti deputātu jautājumi sniegt konkrētu informāciju par...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidras atbildes saistībā ar “e-veselības” izmaksu pamatotību

Rūpīgi iepazīstoties ar visu Jūsu sniegto informāciju, nākas secināt, ka Jūs...