Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Viena no versijām, kas izskan saistībā ar divām notām, kuras Latvijai iesniedza Baltkrievija par tā sauktās bufernaftas izsūknēšanu no naftas cauruļvada, saistīta ar neoficiālām ziņām, ka Aleksandra Lukašenko vadītā valsts izrādījusi interesi par Ventspils naftas holdinga pirkšanu. Pret šādu darījumu iebilstot Aivars Lembergs. „Mazais vīrs” pēc vēlēšanām pieaugušās politiskās varas dēļ, vispār esot gatavs noraut jebkādu jau kopš pavasara plānoto „lielo Ventspils darījumu".

Baltkrievu interese un notas

Divas notas, kuras Latvijas Ārlietu ministrijai (ĀM) iesniegusi Baltkrievija par tā sauktās bufernaftas izsūknēšanu no SIA LatRosTrans piederošā naftas cauruļvada, esot tikai formāls iemesls Baltkrievijas rūpēm par cauruļvadā esošo tehnoloģisko naftu.

Baltkrievu notas esot saistītas ar šīs valsts interesi par naftas cauruļvadu izmantošanu reversai darbībai – tas ir, lai pa šo cauruļvadu transportētu Baltkrievijai vajadzīgo naftu, kuru ar kuģiem uz Ventspils ostu atvestu no Venecuēlas. Turklāt Baltkrievijas oficiālā varas mērķi esot augstāki – baltkrievi izrādot interesi par a/s Ventspils nafta (VN) holdinga iegādi.

Viens no netiešiem apliecinājumiem baltkrievu interesei par VN iegādi ir vienā notā publiski paustais priekšlikums par šīs valsts naftas transportēšanas un pārstrādes uzņēmuma Družba (Novopolocka) ienākšanu LatRosTrans kapitālā, ieguldot tajā Baltkrievijai piederošo naftas vada daļu.

To, ka Baltkrievija Latvijai iesniegusi divas notas, Pietiek apstiprināja ĀM preses pārstāvis Jānis Sīlis. Viena nota saņemta no Baltkrievijas Ārlietu ministrijas, otra - no Baltkrievijas vēstniecības.

Lembergs pret

Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko vadītā valsts un tai piederošais naftas un tās pārstrādes koncerns Belneftehim (ietilpst Družba) esot izrādījis interesi par VN holdinga iegādi, Pietiek norādīja vairāki avoti.

Taču šī iespējamā darījumā pretinieks Latvijā esot apsūdzētais Ventspils mērs, Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) „krusttēvs” Aivars Lembergs, kurš pēc 10.Saeimas vēlēšanām sajutis lielāku politiskās varas ietekmi un tāpēc neesot gatavs atbalstīt VN holdinga pārdošanu, par kuru sarunas tika sāktas jau pavasarī.

Lembergs, pēc ar Ventspils biznesu saistītu avotu Pietiek atzītā, pašlaik esot nostājies pret tā saukto ”lielo Ventspils darījumu”, kas ietvēra gan VN holdinga un a/s Ventbunkers, gan a/s Kālija parks un a/s Ventspils tirdzniecības osta daļu pārdošanu.

„Izskatās, ka šis te „mūsu mazais vīrs” tagad ieguvis lielu politisko ietekmi un ir gatavs izčakarēt visu plānoto pārdošanu,” teica avots, kurš darbojas Ventspils biznesā.

To, ka Lembergam pēc ZZS panākumiem 10.Saeimas vēlēšanās un jaunās Valda Dombrovska (Vienotība) valdības izveidošanas zudusi vēlme pārdot VN holdingu un citus lielākos Ventspils ostas tranzīta uzņēmumos, Pietiek apstiprinājuši vairāki avoti.

Netieši to apliecinot gan VN holdinga lielākās īpašnieces, Šveicē reģistrētās Vitol domstarpības par Lemberga kontrolētās LK pārvaldi, gan Vitol vēršanās pie premjera un citās institūcijās, norādot uz miljonus vērtu starptautiskās tiesvedības risku. Zīmīgi arī, ka publiskās intervijās, kuras Lembergs sniedzis pēc vēlēšanām, viņš savus oponentus jau atkal sauc par „šakāļiem.”

Vairāki avoti Pietiek atzinuši, ka arī austriešu miljardieris Martins Šlafs, kurš VN pārdošanas darījumā jau kopš pavasara darbojās kā starpnieks, esot mazinājis interesi par VN holdinga iegādi. Tas tā esot, jo darījums uz priekšu nevirzoties un arī sarunas Parīzē, uz kurām Lembergs devās valdības veidošanas laikā, nekādu praktisku rezultātu neesot devušas.

Oficiāli Lembergam pieder tikai neliela daļa VN un Ventbunkera akciju, taču atbilstoši ar viņu saistītās krimināllietas materiāliem Lembergs un viņa ģimene (dēls un meita) ir starp lielākajiem šo Ventspils ostas tranzīta uzņēmumu īpašniekiem. Lemberga bērniem pieder 50% uzņēmumos Kālija parks, Ventspils tirdzniecības ostā u.c.

Vienīgais no darījumiem, kas pagaidām īstenots „lielās Ventspils” pārdošanas ietvaros, ir Ventspils graudu termināļa (Ventspils Grain terminal) pārdošana, par ko līgums tika noslēgts dažas dienas pirms vēlēšanām. Šis uzņēmums pastarpināti uz pusēm piederēja Lemberga bērniem un Lemberga oponentam, Ventspils miljonāram Oļegam Stepanovam.   

Kas interesē baltkrievus?

VN holdingā ietilpst gan LatRosTrans (pieder divi cauruļvadi – naftas un naftas produktu; naftas cauruļvads nestrādā jau kopš 2002.gada, kad Krievija pārtrauca naftas eksportu caur Ventspils ostu), gan a/s Latvijas kuģniecība (LK).

Baltkrievus VN holdinga iegāde esot ieinteresējusi, ņemot vērā, ka tas ļautu nodrošināt gan naftas pārvadāšanu ar LK kuģiem no Venecuēlas, gan naftas transportēšanu pa cauruļvadu no Ventspils ostas uz Baltkrieviju.

Strīdā par tā saukto bufernaftu baltkrievi uzskata, ka daļa no šīs naftas, kas atrodas LRT naftas cauruļvadā, pieder Baltkrievijas valstij, jo šī nafta ir valsts uzņēmuma Družba bilancē.

Bufernafta cauruļvadā atrodas, lai saglabātu iespēju tam atkal darboties. Baltkrievijas speciālisti uzskata, ka bufernaftas izsūknēšana, to aizvietojot ar slāpekli, liegs izmantot naftas vadu Polocka-Ventspils naftas transportēšanai.

Naftas vadā esošās bufernaftas vērtība lēsta vairākos desmitos miljonu dolāru.

Baltkrievi tikai runājot, naudas neesot

Vērtējot Baltkrievijas interesi par VN holdinga iegādi, informēts avots Pietiek atzina, ka šajā darījumā, pat neraugoties uz Lemberga iebildumiem pret jebkādu Ventspils biznesa pārdošanu, vēlmes varot nesakrist ar iespējām.

Proti, šī neesot pirmā reize, kad Baltkrievijas valsts un tās uzņēmumi izrādot interesi par Latvijas tranzīta kompāniju pirkšanu. Sarunas jau iepriekš bijušas arī par Kālija parks pārdošanu baltkrievu Belaruskalij.

Taču tās beigušās bez rezultātā, jo baltkrieviem neesot finansiālu iespēju, lai Latvijā kaut ko nopietnu iegādātos. Turklāt Baltkrievijā sistēmā esot tāda, ka visas sarunas par potenciālajiem tranzīta firmu pirkšanas darījumiem izvēršoties garās runās un diskusijās.

„Šaubos, vai baltkrieviem ir reālas iespējas kaut ko Ventspilī nopirkt: runāšana viņiem ir, bet naudas viņiem nav. Tāpēc neticu, ka viņi tiešām sasparotos uz VN pirkšanu,” vērtēja avots.

Aizvien bez vienošanās par tranzītu

Baltkrievija naftas tranzītā ir ieinteresēta, jo tās prezidents nav spējis vienoties ar Krieviju par naftas piegādēm un tarifiem. Šogad pavasarī Lukašenko tikās ar Venecuēlas prezidentu Ugo Čavesu un vienojās par naftas piegādēm.

Vasarā Baltkrievija vienojās ar Lietuvu par aptuveni 2,5 miljonu tonnu naftas pārkraušanu caur Klaipēdas ostu, savukārt ar Latviju vienošanās pagaidām nav panākta.

Bijušais satiksmes ministrs Kaspars Gerhards (TB/LNNK) iepriekš medijiem bija apliecinājis, ka kopš pavasara norit sarunas ar Baltkrieviju par Venecuēlas naftas tranzītu caur Ventspils ostu. Sarunu rezultāts aizvien nav zināms. Jaunais satiksmes ministrs Uldis Augulis (ZZS) līdz šim tikai atzinis, ka tiek vērtētas Venecuēlas naftas tranzīta iespējas caur Ventspils ostu.

Novērtē šo rakstu:

7
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vai Latvija ir atguvusi neatkarību?

FotoBarikāžu laiks 1991.gada janvārī deva spēcīgu impulsu Latvijas iedzīvotāju apņēmībai panākt valsts neatkarības pilnīgu atjaunošanu. 1991. gada 3. marta aptaujā piedalījās 87,6% Latvijas balsstiesīgo iedzīvotāju, no kuriem par demokrātisku un valstiski neatkarīgu Latvijas Republiku nobalsoja 73,7%, bet pret – 24,7% iedzīvotāju. Tā rezultātā 1991. gada 18. martā Dānijas valdība parakstīja protokolu par sadarbību starp Dānijas Karalisti un Latvijas Republiku, apstiprinot Latvijas atzīšanu par neatkarīgu valsti, pagaidām gan neatjaunojot oficiālas diplomātiskās attiecības.
Lasīt visu...

21

Par nekustamā īpašuma Skolas ielā 4, Ikšķilē iegādes nepieļaušanu

FotoBiedrībai "Ikšķiles novada uzņēmēju biedrība" tapis zināms, ka uz Ikšķiles novada domes aprīļa sēdi tiek gatavots jautājums par nekustamā īpašuma Skolas ielā 4, Ikšķilē iegādi par nesamērīgi augstu pirkuma maksu EUR 325 100 apmērā.
Lasīt visu...

6

Kā intereses pārstāv Saeimas deputāti?

FotoIk pa četriem gadiem notiek Saeimas vēlēšanas, kurās tiek izvēlēti 100 tautas pārstāvji, kurus vēlētāji var izvēlēties tikai no partiju sarakstiem. Turpmākos 4 gadus šie partiju pārstāvji melnām mutēm groza un pieņem likumus savās un savu sponsoru interesēs, kā arī ieceļ tiesnešus. Lai cik tas skumīgi neliktos, bet es nevaru nosaukt nevienu likumu vai likumu grozījumus, kas būtu pieņemts iedzīvotāju vairākuma interesēs.
Lasīt visu...

21

Darba anihilizācija

FotoSaprotams, nekas negaidīts nav noticis. Tas, kas ir noticis, principā bija sagaidāms. Tiekamies ar prognozējamu jauninājumu. Labi ir zināms, ka stulbeņu un neliešu darbībā ir iespējami visdažādākie jauninājumi. Saskarsmē ar stulbeņu un neliešu darbību vienmēr ir jābūt gatavam tikties ar visdažādākā veida stulbībām un nelietībām. Stulbeņiem un neliešiem piemīt stulbuma un nelietību neierobežotas oriģinalitātes potenciāls. Drīkst paslavēt – ģeniāls potenciāls!
Lasīt visu...

3

Neiejauciet bērnus, „Latvijas valsts mežu” barotie pakalpiņi

FotoPēc bērnu piedzimšanas cilvēki kļūst emocionālāki attiecībā uz bērniem. Nesen kļuvu par tēvu jau trešajai meitai, tāpēc par sevi to zinu droši. Un emociju spektrs ir visplašākais - no aizkustinājuma asaru valdīšanas par tādiem niekiem kā dziesma "Save Your Kisses for Me" līdz neizmērojamam niknumam, klausoties radio par to, kā izturas pret bērniem dažos bērnu namos. Varbūt tieši tāpēc šķebinoši bija lasīt Māra Liopas jaunāko garadarbu portālā "Delfi", kur minētais kungs savas organizācijas īstenoto pret dabas aizsardzību vērsto politiku attaisno ar bērnu interešu aizstāvību.
Lasīt visu...

12

Par Čakšas izteikumiem un „Divpadsmit krēsliem”

Foto7.aprīlī tiku publicējis savu lekciju par ārstu sertifikācijas procesa īpatnībām. Šai sakarā esmu saņēmis vairāku interesentu jautājumus par divdesmit astoto slaidu (1.pielikums šai vēstulei) – kādas tad konkrētāk ir pretrunas valsts finansētajā veselības aprūpes sistēmā?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Pusmiljons mediju atbalstam ir izdalīts „savējiem”: Kučinski un Melbārde, vai to pieļausiet?

Vēršamies pie Jums ar atklātu vēstuli, lai paustu savu neizpratni par Valsts Kultūrkapitāla fonda...

Foto

Islāma frontē bez pārmaiņām, jeb kā Zanders “analizēja” DP pārskatu

Nesen Drošības policija (DP) nākusi klajā ar pērnā gada pārskatu, kurā norādīts, ka Latvijā, salīdzinot ar...

Foto

Tauta ir runājusi, vai kāds klausījās?

Pēdējā laikā aizvien biežāk dzirdam aicinājumu parakstīt kādu iniciatīvu par izmaiņām likumdošanā, paust savu viedokli kādā aptaujā, aizpildot anketu vai...

Foto

Aicinām LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties

Biedrība ProBonoPublico.Latvia, pamatojoties uz aizvien dziļāku krīzi tieslietu sistēmā un būtiskiem pamattiesību pārkāpumiem, kurus iniciē pati Tieslietu ministrija tās ministra...

Foto

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

Vairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot...

Foto

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

Šajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas...

Foto

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates...

Foto

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

Godātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem...

Foto

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

Francijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

Ar zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu...

Foto

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

XIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu...

Foto

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

Dārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies,...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...