Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Viena no versijām, kas izskan saistībā ar divām notām, kuras Latvijai iesniedza Baltkrievija par tā sauktās bufernaftas izsūknēšanu no naftas cauruļvada, saistīta ar neoficiālām ziņām, ka Aleksandra Lukašenko vadītā valsts izrādījusi interesi par Ventspils naftas holdinga pirkšanu. Pret šādu darījumu iebilstot Aivars Lembergs. „Mazais vīrs” pēc vēlēšanām pieaugušās politiskās varas dēļ, vispār esot gatavs noraut jebkādu jau kopš pavasara plānoto „lielo Ventspils darījumu".

Baltkrievu interese un notas

Divas notas, kuras Latvijas Ārlietu ministrijai (ĀM) iesniegusi Baltkrievija par tā sauktās bufernaftas izsūknēšanu no SIA LatRosTrans piederošā naftas cauruļvada, esot tikai formāls iemesls Baltkrievijas rūpēm par cauruļvadā esošo tehnoloģisko naftu.

Baltkrievu notas esot saistītas ar šīs valsts interesi par naftas cauruļvadu izmantošanu reversai darbībai – tas ir, lai pa šo cauruļvadu transportētu Baltkrievijai vajadzīgo naftu, kuru ar kuģiem uz Ventspils ostu atvestu no Venecuēlas. Turklāt Baltkrievijas oficiālā varas mērķi esot augstāki – baltkrievi izrādot interesi par a/s Ventspils nafta (VN) holdinga iegādi.

Viens no netiešiem apliecinājumiem baltkrievu interesei par VN iegādi ir vienā notā publiski paustais priekšlikums par šīs valsts naftas transportēšanas un pārstrādes uzņēmuma Družba (Novopolocka) ienākšanu LatRosTrans kapitālā, ieguldot tajā Baltkrievijai piederošo naftas vada daļu.

To, ka Baltkrievija Latvijai iesniegusi divas notas, Pietiek apstiprināja ĀM preses pārstāvis Jānis Sīlis. Viena nota saņemta no Baltkrievijas Ārlietu ministrijas, otra - no Baltkrievijas vēstniecības.

Lembergs pret

Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko vadītā valsts un tai piederošais naftas un tās pārstrādes koncerns Belneftehim (ietilpst Družba) esot izrādījis interesi par VN holdinga iegādi, Pietiek norādīja vairāki avoti.

Taču šī iespējamā darījumā pretinieks Latvijā esot apsūdzētais Ventspils mērs, Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) „krusttēvs” Aivars Lembergs, kurš pēc 10.Saeimas vēlēšanām sajutis lielāku politiskās varas ietekmi un tāpēc neesot gatavs atbalstīt VN holdinga pārdošanu, par kuru sarunas tika sāktas jau pavasarī.

Lembergs, pēc ar Ventspils biznesu saistītu avotu Pietiek atzītā, pašlaik esot nostājies pret tā saukto ”lielo Ventspils darījumu”, kas ietvēra gan VN holdinga un a/s Ventbunkers, gan a/s Kālija parks un a/s Ventspils tirdzniecības osta daļu pārdošanu.

„Izskatās, ka šis te „mūsu mazais vīrs” tagad ieguvis lielu politisko ietekmi un ir gatavs izčakarēt visu plānoto pārdošanu,” teica avots, kurš darbojas Ventspils biznesā.

To, ka Lembergam pēc ZZS panākumiem 10.Saeimas vēlēšanās un jaunās Valda Dombrovska (Vienotība) valdības izveidošanas zudusi vēlme pārdot VN holdingu un citus lielākos Ventspils ostas tranzīta uzņēmumos, Pietiek apstiprinājuši vairāki avoti.

Netieši to apliecinot gan VN holdinga lielākās īpašnieces, Šveicē reģistrētās Vitol domstarpības par Lemberga kontrolētās LK pārvaldi, gan Vitol vēršanās pie premjera un citās institūcijās, norādot uz miljonus vērtu starptautiskās tiesvedības risku. Zīmīgi arī, ka publiskās intervijās, kuras Lembergs sniedzis pēc vēlēšanām, viņš savus oponentus jau atkal sauc par „šakāļiem.”

Vairāki avoti Pietiek atzinuši, ka arī austriešu miljardieris Martins Šlafs, kurš VN pārdošanas darījumā jau kopš pavasara darbojās kā starpnieks, esot mazinājis interesi par VN holdinga iegādi. Tas tā esot, jo darījums uz priekšu nevirzoties un arī sarunas Parīzē, uz kurām Lembergs devās valdības veidošanas laikā, nekādu praktisku rezultātu neesot devušas.

Oficiāli Lembergam pieder tikai neliela daļa VN un Ventbunkera akciju, taču atbilstoši ar viņu saistītās krimināllietas materiāliem Lembergs un viņa ģimene (dēls un meita) ir starp lielākajiem šo Ventspils ostas tranzīta uzņēmumu īpašniekiem. Lemberga bērniem pieder 50% uzņēmumos Kālija parks, Ventspils tirdzniecības ostā u.c.

Vienīgais no darījumiem, kas pagaidām īstenots „lielās Ventspils” pārdošanas ietvaros, ir Ventspils graudu termināļa (Ventspils Grain terminal) pārdošana, par ko līgums tika noslēgts dažas dienas pirms vēlēšanām. Šis uzņēmums pastarpināti uz pusēm piederēja Lemberga bērniem un Lemberga oponentam, Ventspils miljonāram Oļegam Stepanovam.   

Kas interesē baltkrievus?

VN holdingā ietilpst gan LatRosTrans (pieder divi cauruļvadi – naftas un naftas produktu; naftas cauruļvads nestrādā jau kopš 2002.gada, kad Krievija pārtrauca naftas eksportu caur Ventspils ostu), gan a/s Latvijas kuģniecība (LK).

Baltkrievus VN holdinga iegāde esot ieinteresējusi, ņemot vērā, ka tas ļautu nodrošināt gan naftas pārvadāšanu ar LK kuģiem no Venecuēlas, gan naftas transportēšanu pa cauruļvadu no Ventspils ostas uz Baltkrieviju.

Strīdā par tā saukto bufernaftu baltkrievi uzskata, ka daļa no šīs naftas, kas atrodas LRT naftas cauruļvadā, pieder Baltkrievijas valstij, jo šī nafta ir valsts uzņēmuma Družba bilancē.

Bufernafta cauruļvadā atrodas, lai saglabātu iespēju tam atkal darboties. Baltkrievijas speciālisti uzskata, ka bufernaftas izsūknēšana, to aizvietojot ar slāpekli, liegs izmantot naftas vadu Polocka-Ventspils naftas transportēšanai.

Naftas vadā esošās bufernaftas vērtība lēsta vairākos desmitos miljonu dolāru.

Baltkrievi tikai runājot, naudas neesot

Vērtējot Baltkrievijas interesi par VN holdinga iegādi, informēts avots Pietiek atzina, ka šajā darījumā, pat neraugoties uz Lemberga iebildumiem pret jebkādu Ventspils biznesa pārdošanu, vēlmes varot nesakrist ar iespējām.

Proti, šī neesot pirmā reize, kad Baltkrievijas valsts un tās uzņēmumi izrādot interesi par Latvijas tranzīta kompāniju pirkšanu. Sarunas jau iepriekš bijušas arī par Kālija parks pārdošanu baltkrievu Belaruskalij.

Taču tās beigušās bez rezultātā, jo baltkrieviem neesot finansiālu iespēju, lai Latvijā kaut ko nopietnu iegādātos. Turklāt Baltkrievijā sistēmā esot tāda, ka visas sarunas par potenciālajiem tranzīta firmu pirkšanas darījumiem izvēršoties garās runās un diskusijās.

„Šaubos, vai baltkrieviem ir reālas iespējas kaut ko Ventspilī nopirkt: runāšana viņiem ir, bet naudas viņiem nav. Tāpēc neticu, ka viņi tiešām sasparotos uz VN pirkšanu,” vērtēja avots.

Aizvien bez vienošanās par tranzītu

Baltkrievija naftas tranzītā ir ieinteresēta, jo tās prezidents nav spējis vienoties ar Krieviju par naftas piegādēm un tarifiem. Šogad pavasarī Lukašenko tikās ar Venecuēlas prezidentu Ugo Čavesu un vienojās par naftas piegādēm.

Vasarā Baltkrievija vienojās ar Lietuvu par aptuveni 2,5 miljonu tonnu naftas pārkraušanu caur Klaipēdas ostu, savukārt ar Latviju vienošanās pagaidām nav panākta.

Bijušais satiksmes ministrs Kaspars Gerhards (TB/LNNK) iepriekš medijiem bija apliecinājis, ka kopš pavasara norit sarunas ar Baltkrieviju par Venecuēlas naftas tranzītu caur Ventspils ostu. Sarunu rezultāts aizvien nav zināms. Jaunais satiksmes ministrs Uldis Augulis (ZZS) līdz šim tikai atzinis, ka tiek vērtētas Venecuēlas naftas tranzīta iespējas caur Ventspils ostu.

Novērtē šo rakstu:

7
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Politiskais trilleris „Bailes” – jau mēnesi pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās

FotoApgāda „Mantojums” maija beigās izdotais Indriķa Latvieša pirmais romāns – politiskais trilleris „Bailes” jau mēnesi ir pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās.
Lasīt visu...

3

Politaģitācijas lapeles centieni glābt no negoda “oligarhu lietas” pasūtītājus un izpildītājus

FotoJau dažas nedēļas ar milzu vērienu Latvijā notiek propagandas kampaņa saistībā ar t.s. Šlesera „Rīdzenes” sarunām. To organizējuši un finansējuši savtīgā noziedznieka Džordža Sorosa pakalpiņi Latvijā, lai ietekmētu politisko procesu saistībā ar Saeimas vēlēšanām. Lielākais kliedzējs šai pērkamās žurnālistikas daudzbalsīgajā korī ir lumpenproletariāta politaģitācijas lapele – žurnāls „Ir”.
Lasīt visu...

12

Kultūrelites aklā seja jeb "is it literary or commercial"?

FotoSpriedumi ir ļoti subjektīvi. Izriet no nelāgas pieredzes. Tās pašas, kas lēnām noslēdz teātru durvis, izstāžu zāļu gaiteņus un koncertzāļu lieveņus. Turpu nav vērts iet, jo faktiski visi pasākumi ir zemas kvalitātes kultūruzvedumi, kuru dēļ nav vērts tērēt nedz laiku, nedz naudu.
Lasīt visu...

21

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzruna Saeimas pavasara sesijas noslēguma plenārsēdē

FotoĻoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamās deputātes un godātie deputāti! Ir pagājis gads kopš manas iepriekšējās uzrunas. Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu. Esam ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tās uz mums neattiektos. Esam bijuši vairāk nodarbināti paši ar sevi, taču neesam pielikuši vajadzīgās pūles, lai paveiktu iedzīvotājiem solīto.
Lasīt visu...

12

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

FotoEs, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija – Latvijas, kā rāda veikalu publiskotie dati, pirktākā grāmata „Bailes” oficiāli skaitās daiļliteratūra un tāpēc tajā minētais nevar kalpot ne par pierādījumu, ne par stingru faktu. Taču starp daudzajiem „politiskā trillera” slāņiem man nozīmīgākais šķiet tas, kas attiecināms uz slavenajiem „čekas maisiem” un to atrašanās – vai neatrašanās – vietu.
Lasīt visu...

3

Lai Šadurskis pats brauc prom

FotoAprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā puse iedzīvotāju uzticas izpildvarai un tiesu varai, tad vajadzētu sekot vismaz skaidrojumam no šo varas pārstāvju puses un vismaz solījumam laboties, bet kas notiek Latvijā? Viss mierīgi, nav manīts pat mēģinājums mainīt attieksmi no  varas pārstāvju puses.
Lasīt visu...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Nākotnes konjunktūra

Latviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu...

Foto

Ko darīt?

Bieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?»...

Foto

Tikmēr melnos indīgos dūmos

Esmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un...

Foto

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

Tagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes...

Foto

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

Žurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu...

Foto

Valodu lielu dara cilvēki

1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas...

Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...