Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Iepazīstoties ar Ventspils pilsētas domes opozīcijas deputāta Vladislava Šafranska kārtējo Ventspils pilsētas domi nomelnojošo rakstu, rodas jautājums – vai deputātam jāprot lasīt jeb pietiek tikai ar demagoģiju? Šafranska gadījumā šķiet, ka deputātam ir problēmas ar lasīšanu vai uztveri, jo deputāts, lai gan sakās izlasījis pašvaldības un SIA Ventspils siltums sagatavoto informāciju medijiem, tomēr nav to sapratis.

Protams, visvieglāk ir bārstīt apvainojumus par meliem un riebeklībām. Taču fakti ir fakti, un tie runā paši par sevi. Tāpēc atļaujiet par to atgādināt arī godājamajam domes opozīcijas deputātam.

Budžetā – pārpalikums

Patiešām žēl, ka, lasot skaidrojumu par Ventspils pilsētas pašvaldības 2013.gada budžetu, V.Šafranskis nepamanīja rindkopu, kurā teikts, ka budžetā ir pārpalikums 0,2 milj.latu apmērā pirms iemaksām pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondā. Iespējams, tad izpaliktu muļķīgi apvainojumi par domes speciālistu nekompetenci. Tāpat iesakām deputātam beidzot sākt apmeklēt Finanšu komitejas sēdes – ja viņš tajās piedalītos, viss būtu skaidrs. Taču lielāko daļu sēžu deputāts neapmeklē, nepiedalījās arī sēdē, kad izskatīja jautājumu par pašvaldības 2013.gada budžetu. Ja tā rīkotos citi deputāti, domes darbs būtu paralizēts.

Jāatzīmē, ka opozīcijas deputāti arī iepriekšējos gados ir izteikuši pārmetumus par to, ka dome pieņem budžetu ar deficītu – fakti gan liecina, ka, piemēram, uz 2012.gada beigām pašvaldības kontos ir 9 milj.latu, kas ir 24% pret 2012.gada pašvaldības izdevumiem. Šāds naudas līdzekļu atlikums nav nevienai citai republikas nozīmes pilsētai Latvijā. Arī pašvaldības saistības (ņemtie kredīti un sniegtie galvojumi) ir vieni no zemākajiem starp republikas nozīmes pilsētām Latvijā – 2,2% pret kārtējā gada pamatbudžeta ieņēmumiem. Piemēram, Rīgas pilsētas saistības ir 11,29%, Jelgavas pilsētas saistības ir 12,49%, bet Jūrmalas pilsētas saistības ir 15,18%.

Vēlreiz par siltumu

Deputāts nav izlasījis arī pašvaldības SIA Ventspils siltums sagatavoto informāciju, kurā detalizēti tika izklāstīts, kāpēc maksājums par siltumu 2012.gada decembrī palielinājās, kas ietekmē siltuma tarifu, ko darīt iedzīvotājiem, lai samazinātu siltuma patēriņu un attiecīgi arī izmaksas, kā iespējams saņemt pašvaldības palīdzību maznodrošinātajiem un trūcīgajiem, kā arī to, kāpēc netika īstenots iecerētais TEC projekts. Nav arī skaidrs uztraukums par pašvaldības SIA Ventspils siltums valdes priekšsēdētāja Arņa Uzara personību – galu galā pats deputāts domes sēdē balsoja par A.Uzara iecelšanu amatā. Lai kliedētu šaubas, siltumapgādes uzņēmums vēlreiz sniedz informāciju par neskaidrajiem jautājumiem.

Par tarifu un maksājumiem

Šafranska un viņam līdzīgo absolūti nekompetentie apgalvojumi, ka tieši Ventspilī procentuāli un absolūtos rādītājos esot visvairāk paaugstinājušies siltuma tarifi un rēķini, neatbilst patiesībai. Ventspilī joprojām ir otrs zemākais siltuma tarifs starp lielākajām Latvijas pilsētām – 44,42 Ls/MWh. Pārējās pilsētās siltuma tarifi janvārī bijuši augstāki – Jēkabpilī siltuma tarifs bijis 44,52 Ls/MWh, Rīgā – 44,77 Ls/MWh, Liepājā – 45,78 Ls/MWh, Daugavpilī – 46,46 Ls/MWh, Jelgavā – 49,01 Ls/MWh, Jūrmalā – 55,18 Ls/MWh, Rēzeknē – 55,23 Ls/MWh.

Kā esam skaidrojuši jau iepriekš, apkures izmaksas patērētājiem ietekmē divas komponentes - siltumenerģijas tarifs un patērētais siltuma daudzums. Siltumenerģijas tarifu nosaka valsts regulators, bet siltuma patēriņu fiksē ar uzskaites mēraparātu. Siltuma ražošanā galvenās izmaksas – ap 70% – sastāda kurināmais, kas Ventspils gadījumā ir mazuts, ogles un šķelda. Mazuta cena kopš 2009.gada septembra, kad tika apstiprināts iepriekšējais tarifs, ir dubultojusies, ko sekmējis naftas cenas pieaugums, kā arī valūtas kursa svārstības. Dome mazuta cenu biržā ietekmēt nevar. Atkārtoti vēršam uzmanību, ka kurināmais Ventspilī tiek iepirkts atklāta konkursa kārtībā par viszemāko cenu. Piesaistot ES līdzfinansējumu 6 milj.latu apmērā, pašvaldība ir uzsākusi abu centrālo katlu māju rekonstrukciju, kuras ietvaros kurināmo – mazutu – pilnībā aizstās ar šķeldu. Jau pēc jauno šķeldas katlu iedarbināšanas Brīvības ielas katlu mājā sagaidāms, ka būs iespējams tarifu samazināt.

Savukārt ēkas siltumenerģijas patēriņš ir atkarīgs no āra gaisa temperatūras, iedzīvotāju vēlamām komforta prasībām, kā arī no iedzīvotāju paradumiem un ēkas tehniskā stāvokļa. Lai samazinātu siltuma maksājumus, Ventspils pilsētas dome aicina iedzīvotājus kopā ar ēkas apsaimniekotāju rūpēties par siltuma padeves regulēšanu ēkā, kā arī aktīvi iesaistīties ēku siltināšanas pasākumos, kuriem iespējams saņemt līdzfinansējumu gan no ES fondiem, gan pašvaldības. Siltināšana šobrīd jau pabeigta 25 daudzdzīvokļu mājās, un šo māju iedzīvotājiem siltuma rēķini ir samazinājušies pat uz pusi. Tāpat Ventspils siltums piedāvā saviem klientiem iespēju veikt dalītos maksājumus – daļu rēķina apmaksāt vēlāk, pēc apkures sezonas beigām.

Par izmeklēšanu

Tieši pašvaldības SIA Ventspils siltums vadība savulaik vērsās tiesībsargājošajās institūcijās par uzņēmumā konstatēto zādzību, un uzņēmums ir patiesi ieinteresēts ātrākai lietas izskatīšanai, tomēr ne procesa ilgumu, ne gaitu nevar ietekmēt. Valsts policija nesniedz uzņēmumam informāciju par izmeklēšanas gaitu, līdz ar to uzņēmuma rīcībā ir vien laikrakstos publicētā informācija. Latvijā spēkā esošie likumi nedod uzņēmumam tiesības noskaidrot vainīgos, noteikt soda mērus un piedzīt nozagto naudu. Kā jau esam vairākkārt informējuši, zādzība nekādā veidā neietekmē ne siltuma maksājumus iedzīvotājiem, ne tarifu.

Par TEC

Pašvaldība jau ir vairākkārt detalizēti informējusi iedzīvotājus par ogļu TEC projektu. Tas netika īstenots, jo konkursa kārtībā izvēlētais stratēģiskais investors (to, ka tāds nepieciešams, noteica ES projekta nosacījumi) Stadtwerke Flensburg GmbH neizpildīja savas konkursā nosolītās saistības piesaistīt projekta īstenošanai nepieciešamos līdzekļus. Vācieši ne tikai nespēja novadīt projektu līdz sekmīgam rezultātam, bet arī neizprotamā spītībā atteicās pārdot sev piederošo kopuzņēmuma daļu pašvaldības atrastajam somu uzņēmumam Fortum, kurš bija gatavs stāties viņu vietā. Ne SIA Ventspils siltums, ne pašvaldība nekādus zaudējumus šajā projektā necieta – pašvaldība atguva visu savu kopuzņēmumā ieguldīto īpašumu un vēl ieguva 260 tūkstošus latu, kas palika uzņēmuma kontā. Vācieši cieta būtiskus zaudējumus, un uzņēmuma vadītājs zaudēja savu amatu.

Redzot, ka vācieši netiek galā ar projekta īstenošanu, pašvaldība jau kopš 2010.gada strādāja pie alternatīva projekta īstenošanas, lai kā kurināmo izmantotu atjaunojamos resursus un nebūtu jāiegādājas CO2 kvotas. Projekts par pāreju uz šķeldu, ko Ventspils siltums īsteno pašlaik, ir labāks risinājums. Uzņēmums ir pārliecināts, ka tas ļaus jau drīzumā samazināt siltuma tarifus.

Par Graudu termināli

Lai ko arī mēģinātu iestāstīt Šafranskis, kurš ir ne vien deputāts, bet arī Graudu termināļa jeb SIA Ventspils Grain Terminal vadītājs, pašvaldības rīcībā ir neatkarīgas pētījumu kompānijas veiktas socioloģiskās aptaujas, kurā par Graudu termināļa turpmāko attīstību aptaujāti 200 m rādiusā ap termināli dzīvojošie iedzīvotāji, rezultāti. 77% aptaujāto tuvējās apkārtnes iedzīvotāju ir pret šo ieceri. Ventspilī ir pieņemts, lemjot iedzīvotājiem svarīgus jautājumus, ņemt vērā iedzīvotāju intereses.

Jāatgādina, ka Šafranskis un kazahu investori pirms termināļa izveides solīja, ka graudu iekraušana kuģī notiks noslēgtā veidā. Diemžēl praksē tā nenotiek – graudi pārkraušanas laikā ļoti put, kas rada saslimšanas bīstamību apkārtējo māju iedzīvotājiem. Jāatzīmē arī tas, ka SIA Ventspils Grain Terminal kopš darbības uzsākšanas 2005.gadā joprojām nav sasniedzis pat pusi no plānotās pārkraušanas jaudas gadā – ja plānotā jauda ir 1,5 miljoni tonnu, tad pērn terminālī pārkrauti tikai 690 tūkstoši tonnu. Nav saprotams, kāpēc uzņēmumu nepieciešams paplašināt, ja tas neizmanto jau pašreiz pieejamās jaudas.

Novērtē šo rakstu:

19
24

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Kultūrelites aklā seja jeb "is it literary or commercial"?

FotoSpriedumi ir ļoti subjektīvi. Izriet no nelāgas pieredzes. Tās pašas, kas lēnām noslēdz teātru durvis, izstāžu zāļu gaiteņus un koncertzāļu lieveņus. Turpu nav vērts iet, jo faktiski visi pasākumi ir zemas kvalitātes kultūruzvedumi, kuru dēļ nav vērts tērēt nedz laiku, nedz naudu.
Lasīt visu...

21

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzruna Saeimas pavasara sesijas noslēguma plenārsēdē

FotoĻoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamās deputātes un godātie deputāti! Ir pagājis gads kopš manas iepriekšējās uzrunas. Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu. Esam ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tās uz mums neattiektos. Esam bijuši vairāk nodarbināti paši ar sevi, taču neesam pielikuši vajadzīgās pūles, lai paveiktu iedzīvotājiem solīto.
Lasīt visu...

12

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

FotoEs, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija – Latvijas, kā rāda veikalu publiskotie dati, pirktākā grāmata „Bailes” oficiāli skaitās daiļliteratūra un tāpēc tajā minētais nevar kalpot ne par pierādījumu, ne par stingru faktu. Taču starp daudzajiem „politiskā trillera” slāņiem man nozīmīgākais šķiet tas, kas attiecināms uz slavenajiem „čekas maisiem” un to atrašanās – vai neatrašanās – vietu.
Lasīt visu...

3

Lai Šadurskis pats brauc prom

FotoAprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā puse iedzīvotāju uzticas izpildvarai un tiesu varai, tad vajadzētu sekot vismaz skaidrojumam no šo varas pārstāvju puses un vismaz solījumam laboties, bet kas notiek Latvijā? Viss mierīgi, nav manīts pat mēģinājums mainīt attieksmi no  varas pārstāvju puses.
Lasīt visu...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

21

Nākotnes konjunktūra

FotoLatviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu unikālo identitāti. Uz papīra vai datora ekrāna varam bezgalīgi lepoties ar savu ūnikumu. Ja agrāk zinājām, ka papīrs laipni atļauj visu, tad tagad zinām, ka datora ekrāns tāpat laipni atļauj visu.
Lasīt visu...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

Tagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes...

Foto

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

Žurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu...

Foto

Valodu lielu dara cilvēki

1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas...

Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...