Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Laikraksta „DDD” 21.10.2016. numurā LNF vadītājs Aivars Garda izsakās par to, ka saskaņā ar oficiālajiem datiem aptuveni 10% Latvijas krievvalodīgo iedzīvotāju valsts valodu joprojām nepārvaldot. Viņš, pretēji varas nesējiem lojālajiem žurnaļugām nepriecājas, ka šādu ļaužu skaits ir samazinājies kādas 2-3 reizes, salīdzinot ar situāciju pēc neatkarības pasludināšanas, jo valodas prasme vēl negarantē lojalitāti pret valsti, turklāt valsts valodu apguvis nelatvietis, kurš, protams, gana labi pārzina arī krievu valodu, rada tikai lieku konkurenci darba tirgū latvietim, īpaši tādam, kurš mācoties paļāvās, ka valstī, kurā vairāk nekā trešdaļai iedzīvotāju dzimtā valoda ir krievu, varēs iztikt bez šīs valodas zināšanām.

Jau teju pirms 20 gadiem toreizējais laikraksta „Nacionālā Neatkarība” redaktors Jānis Derums savā publikācijā „Lēnā vai ātrā naturalizācija” (te atrodas tās kopija: http://klab.lv/users/aivars_666/38809.html?mode=reply) atzīmē, ka no valsts valodas mācīšanas okupantiem ir vairāk ļaunuma nekā labuma, tās prasme šos par latviešiem nepārtaisīs, bet kavēs viņu repatriāciju uz mātušku, turklāt atņems darba vietas latviešiem. Tajā pašā laikā viņš atzīmē arī, ka prasīt valsts valodas zināšanas gan vajag un stingri jāsoda tie, kuri to neprot vai nevēlas lietot.

Arī šim atzinumam es pilnībā piekrītu un pāris gadus vēlāk uzrakstīju publikāciju [*] „Valsts valodas likums un tā realizēšana” (http://klab.lv/~aivars_666/29576.html), kurā minēju nepieciešamību izveidot speciālu bruņotu struktūru – Valodas policiju – vārgā un simboliski darbojošās Valsts valodas centra (VVC) vietā. Šo manu viedokli publicēja avīze „Latvietis Latvijā” un pārpublicēja dažas okupantu lapeles, lai pašausminātu savus lasītājus, kas viņiem tiekot gatavots.

Lieki būs atgādināt, ka nekādas reakcijas uz šo manu publikāciju no varturu puses nebija, turpināja darboties tie paši pāris desmiti valodas inspektoru, no kuriem katrs gada laikā uzlika pārdesmit simbolisku sodu sevišķi nekaunīgiem okupantiem, kuri tos samaksāja smiedamies (dažos gadījumos gan mēdza apstrīdēt arī tiesā) un turpināja valsts valodu ignorēt…

Nu, pēc 15 gadiem, pēkšņi uzradusies ideja kaut ko mainīt šai lietā, proti, dibināt brīvprātīgo palīgu institūtu, kuri tad pildīšot t.s. valodas policijas funkcijas (daži plašsaziņas līdzekļi tos tā arī dēvē – par valodas policistiem). Viņu uzdevums būšot staigāt pa firmām un iestādēm un, pamanot valsts valodas likuma pārkāpumus (piemēram, kroplas izkārtnes uz ielām), atbildīgās personas nokaunināt un paskaidrot tām, kā būtu tie novēršami.

Ja nu šie darboņi spītīgi atsakās pildīt atsaucīgo „valodas sargu” draudzīgos ieteikumus, tad pēc kādiem 20 aizrādījumiem 21.reizē viņi varēšot vērsties VVC, kurš tad spītīgajam valodas necienītājam beidzot uzliktu sodu. Nekādu atalgojumu par šo „izpriecu” šie „dobrovoļci” nesaņemtu, tomēr VVC uzskata, ka tik un tā šādu ļautiņu būšot tik daudz, ka visiem šis prieks – audzināt valsts valodas nepratējus - nemaz netikšot uzticēts; lai šādas tiesības iegūtu, būšot jāiztur konkurss, kura noteikumi publicēti VVC mājas lapā. (http://www.vvc.gov.lv/advantagecms/LV/konkursi/konkursi.html)

Kā vispār radās šī ideja par tāda „brīvprātīgā institūta” dibināšanu? Laikam jau tās paudēji atcerējās pagājušā gadsimta 60.gadus, kad toreizējais PSRS faktiskais vadītājs Ņ.Hruščevs, kurš cita starpā bija viens no retajiem PSRS KP CK funkcionāriem, kas tiešām arī pats ticēja tam, ka tuvāko pārdesmit gadu laikā PSRS varētu uzcelt komunismu, pasludināja, ka milicija pamazām tikšot aizstāta ar brīvprātīgajiem kārtības sargiem (tautā ātri iegājās viņu apzīmējums – družiņņiki), kuri patrulēšot pilsētu ielās un aizrādīšot neapzinīgajiem pilsoņiem, kas neuzvedas tā, kā krietnam padomju cilvēkam – komunisma cēlājam – pienāktos.

Visā nopietnībā tika uzskatīts, ka 90% gadījumu ar šādu aizrādījumu pilnībā pietikšot, ja nu tomēr ne, tad družiņņikiem nāksies vien meklēt tuvāko telefona būdu, lai izsauktu miliciju (rācijas viņiem, protams, piešķirtas netika). Šādās družiņņiku vienībās centās iesaistīt plašas tautas masas, īpaši t.s. „progresīvo inteliģenci” – studentus, augstskolu pasniedzējus, kuriem obligāti-brīvprātīgi tika izsniegtas sarkanas bantes (atšķirības zīme) un dots rīkojums, iestājoties krēslas stundai, pāris stundas patrulēt pilsētas ielās, tādejādi tuvinot padomju tautu drīzākai komunisma uzvarai.

Rezultāts šādiem pasākumiem bija visai bēdīgs – neapzinīgie pilsoņi, kā likums, būdami pamatīgā šmigā, pasūtīja viņu audzinātājus tālu jo tālu, pie reizes pabrīdinot, ka pārlieka viņu audzināšana varētu ļoti nejauki atsaukties uz viņu audzinātāju veselību. Negribēdami atzīt šās „progresīvās” idejas izgāšanos, PSRS varturi tomēr nolēma nelikvidēt družiņņikus kā tādus, bet gan iesaistīt viņu patruļās vismaz vienu milici, kas tiešām deva zināmu efektu, jo, redzot blakus „apzinīgajiem komjauniešiem” vīrieti formas tērpā ar ieroci pie sāna, šiņušņiki drusciņ „pierāvās” un vismaz nesolīja savu skolotāju smadzenes izsmērēt pret sienu…

Redzot, ka solītais komunisms kā nenāk, tā nenāk, bet toties nolādētais kapitālisms pamazām tiek restaurēts, arvien mazāk atradās ļaužu, kurus varēja piespiest iesaistīties šādās družīnās, līdz 20. gadsimta 80. gados, M.Gorbačova valdīšanas laikā, tika atzīts, ka perestroikas periodam družiņņiki neesot vairs derīgi, toties vajadzīgs kļuva OMONs (speciāli sagatavota milicijas vienība darbam ar sevišķi bīstamiem noziedzniekiem), kurš tā darbības sākotnējā periodā tiešām iedvesa organizētajai noziedzībai zināmu bijāšanu.

Saziņas līdzekļos nereti tikušas atspoguļotas visādu pašmāju un arī Eiropas cilvēktiesību (lasi – okupantu tiesību) sargātāju idejas un „draudzīgie” ieteikumi, ka pēc iespējas mazāk esot jāsoda valodas nepratēji, toties pēc iespējas vairāk jācenšas viņus stimulēt apgūt valodu ar draudzīgu attieksmi, kas gala rezultātā došot daudz efektīvākus rezultātus… (Interesanti, protams, būtu izmēģināt šo ieteikumu, piemēram, ceļu policijas praksē – ātruma pārkāpējus un dzērājus pie stūres 90% gadījumu draudzīgi brīdināt un tikai 10% sodīt, un paskatīties, kā šāda prakse mazinās ceļus satiksmes negadījumu skaitu).

Pirms 3,5 gadiem 2013.gada pašvaldību vēlēšanās „patriotiskais latvietis” Jānis Lāčplēsis (kurš drīzāk gan būtu pelnījis Dirsplēša nosaukumu) svinīgi solīja, ka viņa ievēlēšanas gadījumā Daugavpilī Valsts valodas inspekcija tikšot likvidēta. „Kaķa lāsti debesīs nekāpj,” es toreiz nodomāju, jo šādi jautājumi nav kādas pilsētas mēra, bet gan Tieslietu ministrijas kompetencē. Tagad nu redzam, ka šādi šī odiozā darboņa izteikumi nav bijuši bez pamata, viņš juta, ko faktiski taisās darīt mūsu varneši, ne velti taču bija un joprojām ir Jenotības uzticības persona Latgalē.

Tāpat kā Hruščevs visā nopietnībā bija gatavojies pamazām likvidēt miliciju, tā mūsu varneši gatavojas likvidēt VVC, labākā gadījumā saglabājot to kā valodas konsultantu kantori, bet pilnībā atņemot tam represīvās funkcijas, par ko jau gadiem ilgi sapņo okupanti un viņu tiesību aizstāvji. Hruščeva murgainajai idejai realizēties neļāva veselais saprāts un arī pašu CK vīru pamatotās bažas no arvien pieaugošās noziedznieku visatļautības, bet vai būs kāds spēks, kurš apturēs VVC likvidēšanu, ieskaitot „nacionāļu” vadīto Tieslietu ministriju?

Skaidrs, ka nevaram cerēt ne uz vienu deputātu vai ministru, tikai uz pašu tautu. Ja ticēt saziņas līdzekļos paustajam, valodas brīvprātīgo sargu piesakoties gana daudz, bet vai viņi saprot, ka viņu darbībai nebūs lielāka jēga kā vārnas ķērkšanai koka zarā?

Lai reāli veicinātu cieņas pieaugšanu pret valsts valodu, jārīkojas tā, kā minēts manis iepriekš jau norādītajā rakstā, iepazīstieties un izlasiet, kas to vēl neesat izdarījuši! Reālais valsts valodas nepratēju skaits noteikti ir lielāks par tiem 10%, kuri PAŠI ATZĪST, ka valodu neprot, bet vai ir kāds spēks, kurš būtu gatavs ar šādiem radījumiem reāli cīnīties? Jāsecina, ka diemžēl nav, un ne jau družiņņiki būs tie, kas te ko vērsīs par labu…

Ir kopumā jāmainās Latvijas politikai, jāsāk aizstāvēt latviešu, nevis okupantu un migrantu intereses. Diemžēl pašreizējā Saeimā neredzu pat vienu cilvēku, kas to varētu un gribētu darīt… Vai tā būs mūžīgi? Tas jau gan no tautas ir atkarīgs!

Novērtē šo rakstu:

27
16

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kas ir tas jaunais un šokējošais, ko mēs uzzinājām no „Rīdzenes” sarunām?

FotoUn tomēr. Kāds var man paskaidrot - kas ir tas jaunais un šokējošais, ko mēs uzzinājām no Rīdzenes sarunām?
Lasīt visu...

6

XI bauslis: tev nebūs sabiedriskajā medijā melot

FotoKas vainīgs, tas bailīgs. Slokas ugunsgrēks raisa tik iespaidīgu politisko krīzi, ka sabiedrībai un medijiem, škiet, joprojām nav izprotami tās patiesie cēloņi un dziļumi. Toties valdības partiju reakcija – ar grūti noslēpjamām histērijas pazīmēm – liecina: valsts varai ir trāpīts ļoti sāpīgā vietā.
Lasīt visu...

21

Politiskais trilleris „Bailes” – jau mēnesi pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās

FotoApgāda „Mantojums” maija beigās izdotais Indriķa Latvieša pirmais romāns – politiskais trilleris „Bailes” jau mēnesi ir pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās.
Lasīt visu...

3

Politaģitācijas lapeles centieni glābt no negoda “oligarhu lietas” pasūtītājus un izpildītājus

FotoJau dažas nedēļas ar milzu vērienu Latvijā notiek propagandas kampaņa saistībā ar t.s. Šlesera „Rīdzenes” sarunām. To organizējuši un finansējuši savtīgā noziedznieka Džordža Sorosa pakalpiņi Latvijā, lai ietekmētu politisko procesu saistībā ar Saeimas vēlēšanām. Lielākais kliedzējs šai pērkamās žurnālistikas daudzbalsīgajā korī ir lumpenproletariāta politaģitācijas lapele – žurnāls „Ir”.
Lasīt visu...

12

Kultūrelites aklā seja jeb "is it literary or commercial"?

FotoSpriedumi ir ļoti subjektīvi. Izriet no nelāgas pieredzes. Tās pašas, kas lēnām noslēdz teātru durvis, izstāžu zāļu gaiteņus un koncertzāļu lieveņus. Turpu nav vērts iet, jo faktiski visi pasākumi ir zemas kvalitātes kultūruzvedumi, kuru dēļ nav vērts tērēt nedz laiku, nedz naudu.
Lasīt visu...

21

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzruna Saeimas pavasara sesijas noslēguma plenārsēdē

FotoĻoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamās deputātes un godātie deputāti! Ir pagājis gads kopš manas iepriekšējās uzrunas. Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu. Esam ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tās uz mums neattiektos. Esam bijuši vairāk nodarbināti paši ar sevi, taču neesam pielikuši vajadzīgās pūles, lai paveiktu iedzīvotājiem solīto.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

Es, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija...

Foto

Lai Šadurskis pats brauc prom

Aprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā...

Foto

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

Leonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs...

Foto

Nākotnes konjunktūra

Latviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu...

Foto

Ko darīt?

Bieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?»...

Foto

Tikmēr melnos indīgos dūmos

Esmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un...

Foto

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

Tagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes...

Foto

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

Žurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu...

Foto

Valodu lielu dara cilvēki

1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas...

Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...